Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 03 Μαρ 2021, 02:33

hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:26
Από πού κι ως πού; Δεν είπα ότι είναι προαπαιτούμενος πανεπιστημιακός τίτλος. Απλό και ξεκάθαρο είναι αυτό που λέω, η ενασχόληση ενός δάσκαλου επιστημών είναι η επιστημονική διδασκαλία, η ενασχόληση ενός επιστήμονα προϋποθέτει την διεξαγωγή επιστήμης. Επιστήμονας είναι αυτός που κάνει επιστήμη, αυτός που ξέρει επιστήμη είναι απλώς ένας οποιοσδήποτε άλλος άνθρωπος με διαφορετική απασχόληση, όπως εσύ κι εγώ.
Μπερδεύτηκα πιο πολύ. Θα πω ένα παράδειγμα και αν θέλετε με βοηθάτε να καταλάβω τι έχει περισσότερο σημασία: οι γνώσεις, ο τίτλος ή η έρευνα.

Ας πούμε ότι ψαρεύω τακτικά και υποψιάζομαι ότι τα ψάρια τσιμπάνε περισσότερο όταν δολώνω με στρουμπουλά σκουλήκια. Παραγγέλνω λοιπόν δολώματα στρουμπουλών και αδύνατων σκουληκιών και ποντίζω μισά και μισά αγκίστρια με τα μεν και τα δε στις ίδιες περιοχές τις ίδιες μέρες με τις ίδιες συνθήκες και κάνω αναλυτική καταγραφή. Μετά αναζητώ πληροφορίες για τον λόγο που τα στρουμπουλά είναι προτιμότερα, βρίσκω πχ ότι έχουν μεγαλύτερο ποσοστό λίπους και κάνω νέα πειράματα με αδύνατα σκουλήκια που τα έχω πασαλείψει πρώτα σε κάποιο λίπος κλπ κλπ κλπ. Αναλύω και καταγράφω τα συμπεράσματά μου.

Τώρα μου λες ότι αν κάνω τα πειράματα αυτά ως ερασιτέχνης ψαράς δεν είμαι επιστήμονας. Αν κάνω ακριβώς τα ίδια πειράματα ως μέλος του κέντρου θαλασσίων ερευνών, είμαι. Σωστά ή λάθος;

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 03 Μαρ 2021, 02:36

hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:32
nrg έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:31
Ο Φυσικός προσπαθεί να βρει τις ιδιότητες της Φύσης και ο Μαθηματικός τις ιδιότητες των αριθμών.
Δεν υπάρχουν ιδιότητες των αριθμών, είναι ένα κατασκευασμένο σύστημα με κανόνες και αξιώματα.
Αν ίσχυε αυτό τότε οι μαθηματικοί δεν θα είχαν να ανακαλύψουν κάτι καινούργιο.
Και όμως ανακαλύπτουν.
Αν θέλεις αυτό το σύστημα δεν είναι κλειστό. Περιέχει ιδιότητες που περιμένουν να ανακαλυφθούν.
Πχ ο Νεύτωνας ανακάλυψε τις παραγώγους.
Στους ίδιους αριθμούς που χρησιμοποιούσαν και οι αρχαίοι Έλληνες, αυτός βρήκε νέες ιδιότητες. Λάθος;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Μαρ 2021, 02:39

hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:31
Όχι, δεν πιστοποιεί τίποτα τέτοιο. Πιστοποιεί ότι έχει τελειώσει την σχολή και τίποτα άλλο.
Αυτός είναι ο ορισμός της επιστημονικής κατάρτισης: να τελειώσεις την σχολή του επιστημονικού πεδίου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Μαρ 2021, 02:40

Γενιά της Αγαμίας έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:33
stavmanr έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:19
Δεν έχω σκοπό να σου κόψη το διορισμό.
Άλλαξε target group πελατών, θα ξεχάσεις τα ελληνικά σου δικέ μου
:003:
Ο κλασικός σπασίκλας που μέσα σε 4 σελίδες βρήκε ένα λάθος χτύπημα...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Μαρ 2021, 02:43

ST48410 έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:33
hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:26
Από πού κι ως πού; Δεν είπα ότι είναι προαπαιτούμενος πανεπιστημιακός τίτλος. Απλό και ξεκάθαρο είναι αυτό που λέω, η ενασχόληση ενός δάσκαλου επιστημών είναι η επιστημονική διδασκαλία, η ενασχόληση ενός επιστήμονα προϋποθέτει την διεξαγωγή επιστήμης. Επιστήμονας είναι αυτός που κάνει επιστήμη, αυτός που ξέρει επιστήμη είναι απλώς ένας οποιοσδήποτε άλλος άνθρωπος με διαφορετική απασχόληση, όπως εσύ κι εγώ.
Μπερδεύτηκα πιο πολύ. Θα πω ένα παράδειγμα και αν θέλετε με βοηθάτε να καταλάβω τι έχει περισσότερο σημασία: οι γνώσεις, ο τίτλος ή η έρευνα.

Ας πούμε ότι ψαρεύω τακτικά και υποψιάζομαι ότι τα ψάρια τσιμπάνε περισσότερο όταν δολώνω με στρουμπουλά σκουλήκια. Παραγγέλνω λοιπόν δολώματα στρουμπουλών και αδύνατων σκουληκιών και ποντίζω μισά και μισά αγκίστρια με τα μεν και τα δε στις ίδιες περιοχές τις ίδιες μέρες με τις ίδιες συνθήκες και κάνω αναλυτική καταγραφή. Μετά αναζητώ πληροφορίες για τον λόγο που τα στρουμπουλά είναι προτιμότερα, βρίσκω πχ ότι έχουν μεγαλύτερο ποσοστό λίπους και κάνω νέα πειράματα με αδύνατα σκουλήκια που τα έχω πασαλείψει πρώτα σε κάποιο λίπος κλπ κλπ κλπ. Αναλύω και καταγράφω τα συμπεράσματά μου.

Τώρα μου λες ότι αν κάνω τα πειράματα αυτά ως ερασιτέχνης ψαράς δεν είμαι επιστήμονας. Αν κάνω ακριβώς τα ίδια πειράματα ως μέλος του κέντρου θαλασσίων ερευνών, είμαι. Σωστά ή λάθος;
Μα δεν καταλαβαίνω γιατί το λες αυτό αφού και παραπάνω που ρωτάς πάλι λέω ότι δεν είναι προαπαιτούμενος κάποιος πανεπιστημιακός τίτλος. Σαφώς οι σπουδές παίζουν ρόλο στο να εντρυφήσεις στην επιστημονική μεθοδολογία και βιβλιογραφία, αλλά μπορείς να παράγεις επιστημονικό έργο και χωρίς να έχεις αποκτήσει τίτλο. Σαφώς και θεωρείσαι επιστήμονας του οικείου κλάδου όταν το κάνεις αυτό. Ο Μάικλ Βέντρις, π.χ. σπούδασε αρχιτεκτονική, όχι κρυπτογραφία, φιλολογία και αρχαιολογία.

Φυσικά αν κάνεις πειράματα στο σπίτι ή μόνος σου, οκέι δεν μπορείς να θεωρηθείς επιστήμονας. Αυτός είναι ένας τίτλος που αποκτάς όταν ασχολείσαι ενεργά με τον κλάδο, που περιλαμβάνει τις δημοσιεύσεις. Αλλιώς και πάλι όλοι είμαστε επιστήμονες γιατί έχουμε κάνει προσωπικά πειράματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Μαρ 2021, 02:45

Τελικά, είμαστε ή δεν είμαστε;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Μαρ 2021, 02:48

nrg έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:36
hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:32
nrg έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:31
Ο Φυσικός προσπαθεί να βρει τις ιδιότητες της Φύσης και ο Μαθηματικός τις ιδιότητες των αριθμών.
Δεν υπάρχουν ιδιότητες των αριθμών, είναι ένα κατασκευασμένο σύστημα με κανόνες και αξιώματα.
Αν ίσχυε αυτό τότε οι μαθηματικοί δεν θα είχαν να ανακαλύψουν κάτι καινούργιο.
Και όμως ανακαλύπτουν.
Αν θέλεις αυτό το σύστημα δεν είναι κλειστό. Περιέχει ιδιότητες που περιμένουν να ανακαλυφθούν.
Πχ ο Νεύτωνας ανακάλυψε τις παραγώγους.
Στους ίδιους αριθμούς που χρησιμοποιούσαν και οι αρχαίοι Έλληνες, αυτός βρήκε νέες ιδιότητες. Λάθος;
Ναι, λάθος. Ο Νεύτωνας επινόησε νέα μαθηματικά εργαλεία για να περιγράψει τις φυσικές του θεωρίες, δεν περίμεναν εκεί για να τα ανακαλύψει. Σαφώς υπάρχει τρόπος να περιγραφούν αυτές οι θεωρίες χωρίς αυτό το εργαλείο ή με διαφορετικά εργαλεία. Απλά είναι μακράν πιο βολικό να χρησιμοποιήσουμε το συγκεκριμένο εργαλείο, που να θυμίσω ότι προσαρμόζεται και σε απλούστερες μορφές, ανάλογα την εφαρμογή που χρειαζόμαστε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

rehlas
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 25 Φεβ 2019, 03:16

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από rehlas » 03 Μαρ 2021, 02:51

hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:12
ST48410 έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:01
Νομίζω ότι έχουμε ξανακάνει παρόμοια κουβέντα αλλά βαριέμαι να ψάχνω. Μήπως απλά είναι μια ακόμα περίπτωση που έχετε διαφορετικό πράγμα στο μυαλό σας για την ίδια έννοια;

hellegennes δώσε έναν ορισμό της επιστήμης και 3-4 παραδείγματα του ποιοι είναι επιστήμονες να καταλάβουμε
Επιστήμη είναι η διαδικασία διερεύνησης της πραγματικότητας που βασίζεται στο τρίπτυχο πείραμα-δεδομένα-ανάλυση, από τα οποία προκύπτουν λειτουργικά μοντέλα που σκοπό έχουν να εξηγήσουν κάτι. Υπόψη ότι οι γνώσεις σε μια επιστήμη δεν χρίζουν κάποιον αυτομάτως επιστήμονα. Όλοι έχουμε επιστημονικές γνώσεις. Κάποιες τις διδασκόμαστε στο σχολείο και άλλες τις αποκτούμε στην διάρκεια της υπόλοιπης ζωής μας.

Επιστήμονες είναι όσοι ασχολούνται ενεργά με κάποιον επιστημονικό κλάδο, όχι όσοι απλώς κατέχουν παθητικά επιστημονικές γνώσεις, αλλιώς όλοι είμαστε επιστήμονες.

Είναι εμφανές ότι τα μαθηματικά δεν εμπίπτουν σ' αυτόν τον ορισμό. Είναι ένα εργαλείο που χρησιμοποιείται στην επιστημονική διαδικασία αλλά δεν είναι επιστήμη το ίδιο, με τον ίδιο τρόπο που το μαχαίρι είναι ένα εργαλείο που χρησιμοποιείται στην μαγειρική αλλά δεν είναι μαγειρική το ίδιο ούτε και φαγητό.
Συμφωνώ μαζί σου ότι τα μαθηματικά δεν είναι επιστήμη. Έχω την εντύπωση ότι τα μαθηματικά είναι κάτι περισσότερο από ένα απλό εργαλείο των επιστημων. Για τη γλώσσα των επιστημών θα έλεγα ότι είναι, χωρίς να είναι η ίδια η επιστήμη.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Μαρ 2021, 02:52

hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:43
ST48410 έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:33
hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:26
Από πού κι ως πού; Δεν είπα ότι είναι προαπαιτούμενος πανεπιστημιακός τίτλος. Απλό και ξεκάθαρο είναι αυτό που λέω, η ενασχόληση ενός δάσκαλου επιστημών είναι η επιστημονική διδασκαλία, η ενασχόληση ενός επιστήμονα προϋποθέτει την διεξαγωγή επιστήμης. Επιστήμονας είναι αυτός που κάνει επιστήμη, αυτός που ξέρει επιστήμη είναι απλώς ένας οποιοσδήποτε άλλος άνθρωπος με διαφορετική απασχόληση, όπως εσύ κι εγώ.
Μπερδεύτηκα πιο πολύ. Θα πω ένα παράδειγμα και αν θέλετε με βοηθάτε να καταλάβω τι έχει περισσότερο σημασία: οι γνώσεις, ο τίτλος ή η έρευνα.

Ας πούμε ότι ψαρεύω τακτικά και υποψιάζομαι ότι τα ψάρια τσιμπάνε περισσότερο όταν δολώνω με στρουμπουλά σκουλήκια. Παραγγέλνω λοιπόν δολώματα στρουμπουλών και αδύνατων σκουληκιών και ποντίζω μισά και μισά αγκίστρια με τα μεν και τα δε στις ίδιες περιοχές τις ίδιες μέρες με τις ίδιες συνθήκες και κάνω αναλυτική καταγραφή. Μετά αναζητώ πληροφορίες για τον λόγο που τα στρουμπουλά είναι προτιμότερα, βρίσκω πχ ότι έχουν μεγαλύτερο ποσοστό λίπους και κάνω νέα πειράματα με αδύνατα σκουλήκια που τα έχω πασαλείψει πρώτα σε κάποιο λίπος κλπ κλπ κλπ. Αναλύω και καταγράφω τα συμπεράσματά μου.

Τώρα μου λες ότι αν κάνω τα πειράματα αυτά ως ερασιτέχνης ψαράς δεν είμαι επιστήμονας. Αν κάνω ακριβώς τα ίδια πειράματα ως μέλος του κέντρου θαλασσίων ερευνών, είμαι. Σωστά ή λάθος;
Μα δεν καταλαβαίνω γιατί το λες αυτό αφού και παραπάνω που ρωτάς πάλι λέω ότι δεν είναι προαπαιτούμενος κάποιος πανεπιστημιακός τίτλος.
Φυσικά και είναι. Απλά ο τίτλος μπορεί να απονεμηθεί και τιμητικά, λόγω της εξαιρετικής προσφοράς στο αντίστοιχο πεδίο.
Σαφώς οι σπουδές παίζουν ρόλο στο να εντρυφήσεις στην επιστημονική μεθοδολογία και βιβλιογραφία, αλλά μπορείς να παράγεις επιστημονικό έργο και χωρίς να έχεις αποκτήσει τίτλο.
Μα δεν συζητάμε για το "επιστημονικό έργο". Συζητάμε για την επιστημονική κατάρτιση. Επιστήμονας είναι όποιος έχει αποδεδειγμένα την επιστημονική κατάρτιση.

Κάνεις διαρκώς κύκλους γύρω από την ουρά σου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 03 Μαρ 2021, 02:53

hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:43
Μα δεν καταλαβαίνω γιατί το λες αυτό αφού και παραπάνω που ρωτάς πάλι λέω ότι δεν είναι προαπαιτούμενος κάποιος πανεπιστημιακός τίτλος. Σαφώς οι σπουδές παίζουν ρόλο στο να εντρυφήσεις στην επιστημονική μεθοδολογία και βιβλιογραφία, αλλά μπορείς να παράγεις επιστημονικό έργο και χωρίς να έχεις αποκτήσει τίτλο. Σαφώς και θεωρείσαι επιστήμονας του οικείου κλάδου όταν το κάνεις αυτό. Ο Μάικλ Βέντρις, π.χ. σπούδασε αρχιτεκτονική, όχι κρυπτογραφία, φιλολογία και αρχαιολογία.

Φυσικά αν κάνεις πειράματα στο σπίτι ή μόνος σου, οκέι δεν μπορείς να θεωρηθείς επιστήμονας. Αυτός είναι ένας τίτλος που αποκτάς όταν ασχολείσαι ενεργά με τον κλάδο, που περιλαμβάνει τις δημοσιεύσεις. Αλλιώς και πάλι όλοι είμαστε επιστήμονες γιατί έχουμε κάνει προσωπικά πειράματα.
Κατανοητό. Νομίζω ότι έχουμε διαφορετική αντίληψη για τον ορισμό. Ας πούμε με βάση το παραπάνω δεν μπορεί να θεωρηθεί επιστήμονας κάποιος
καρδιοχειρουργός αν δεν έχει ερευνητική εργασία. Εσύ εννοείς αυτό που εγώ καταλαβαίνω ως ερευνητής επιστήμων. Βλέπω και την wiki να συμφωνεί μαζί σου "A scientist is a person who conducts scientific research to advance knowledge in an area of interest"

Εγώ πάλι έχω κατά νου κάποιον με βαθιά γνώση σε ένα τομέα. Όλα καλά λοιπόν.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Μαρ 2021, 02:56

ST48410 έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:33
hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:26
Από πού κι ως πού; Δεν είπα ότι είναι προαπαιτούμενος πανεπιστημιακός τίτλος. Απλό και ξεκάθαρο είναι αυτό που λέω, η ενασχόληση ενός δάσκαλου επιστημών είναι η επιστημονική διδασκαλία, η ενασχόληση ενός επιστήμονα προϋποθέτει την διεξαγωγή επιστήμης. Επιστήμονας είναι αυτός που κάνει επιστήμη, αυτός που ξέρει επιστήμη είναι απλώς ένας οποιοσδήποτε άλλος άνθρωπος με διαφορετική απασχόληση, όπως εσύ κι εγώ.
Μπερδεύτηκα πιο πολύ. Θα πω ένα παράδειγμα και αν θέλετε με βοηθάτε να καταλάβω τι έχει περισσότερο σημασία: οι γνώσεις, ο τίτλος ή η έρευνα.
Αυτός που ασχολείται με έρευνα ονομάζεται επιστήμονας ερευνητής.
Αυτός που ασχολείται με διάθεση της γνώσης ονομάζεται επιστήμονας καθηγητής.
Αυτός που δεν ασχολείται με κάτι από τα δύο αλλά είναι καταρτισμένος επιστημονικά, ονομάζεται απλά επιστήμονας.
Αυτός που ασχολείται με όλα ονομάζεται ...απ' όλα.

Κάθε απόφοιτος ΑΕΙ είναι επιστήμονας.
Άλλος αποφασίζει να γίνει ερευνητής, άλλος καθηγητής, άλλος επαγγελματίας ενός κλάδου ή και ...μπακάλης.

Πόσο δύσκολο ήταν πραγματικά;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 03 Μαρ 2021, 02:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 03 Μαρ 2021, 02:56

nrg έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:36
hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:32
nrg έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:31
Ο Φυσικός προσπαθεί να βρει τις ιδιότητες της Φύσης και ο Μαθηματικός τις ιδιότητες των αριθμών.
Δεν υπάρχουν ιδιότητες των αριθμών, είναι ένα κατασκευασμένο σύστημα με κανόνες και αξιώματα.
Αν ίσχυε αυτό τότε οι μαθηματικοί δεν θα είχαν να ανακαλύψουν κάτι καινούργιο.
Και όμως ανακαλύπτουν.
Αν θέλεις αυτό το σύστημα δεν είναι κλειστό. Περιέχει ιδιότητες που περιμένουν να ανακαλυφθούν.
Πχ ο Νεύτωνας ανακάλυψε τις παραγώγους.
Στους ίδιους αριθμούς που χρησιμοποιούσαν και οι αρχαίοι Έλληνες, αυτός βρήκε νέες ιδιότητες. Λάθος;
Οι μαθηματικοί δεν ανακαλύπτουν τίποτα και δεν κάνουν πειράματα. Δεν ανακάλυψε καμία παράγωγο ο Νεύτωνας, ανακαλύπτεις πράγματα που υπάρχουν στον πραγματικό κόσμο, όχι abstract concepts που υπάρχουν μόνο μέσα στο κεφάλι σου, αυτά τα κατασκευάζεις.

ST48410
Οποιοσδήποτε ορισμός και να δοθεί, η επιστήμη είναι κάτι που σου προσφέρει a posteriori γνώση για το πώς λειτουργεί η πραγματικότητα. Τώρα αν δεν θέλετε να υπάρχει η επιστημονική μέθοδος, εγώ διαφωνώ σε αυτό, αλλά logistically είναι irrelevant. Τα μαθηματικά δεν σου προσφέρουν καμία a posteriori γνώση και οι μαθηματικές προτάσεις είναι a priori συνθετικές κατασκευές.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Μαρ 2021, 02:59

klg έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:56
nrg έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:36
hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:32


Δεν υπάρχουν ιδιότητες των αριθμών, είναι ένα κατασκευασμένο σύστημα με κανόνες και αξιώματα.
Αν ίσχυε αυτό τότε οι μαθηματικοί δεν θα είχαν να ανακαλύψουν κάτι καινούργιο.
Και όμως ανακαλύπτουν.
Αν θέλεις αυτό το σύστημα δεν είναι κλειστό. Περιέχει ιδιότητες που περιμένουν να ανακαλυφθούν.
Πχ ο Νεύτωνας ανακάλυψε τις παραγώγους.
Στους ίδιους αριθμούς που χρησιμοποιούσαν και οι αρχαίοι Έλληνες, αυτός βρήκε νέες ιδιότητες. Λάθος;
Οι μαθηματικοί δεν ανακαλύπτουν τίποτα και δεν κάνουν πειράματα. Δεν ανακάλυψε καμία παράγωγο ο Νεύτωνας, ανακαλύπτεις πράγματα που υπάρχουν στον πραγματικό κόσμο, όχι abstract concepts στο κεφάλι σου, αυτά τα κατασκευάζεις.

ST48410
Οποιοσδήποτε ορισμός και να δοθεί, η επιστήμη είναι κάτι που σου προσφέρει a posteriori γνώση για το πώς λειτουργεί η πραγματικότητα. Τώρα αν δεν θέλετε να υπάρχει η επιστημονική μέθοδος, εγώ διαφωνώ σε αυτό, αλλά logistically είναι irrelevant. Τα μαθηματικά δεν σου προσφέρουν καμία a posteriori γνώση και οι μαθηματικές προτάσεις είναι a priori συνθετικές κατασκευές.
Αφού λοιπόν τα Μαθηματικά είναι φανταστικά γιατί τα βάζουμε στη Φυσική; Δεν μας έφτανε η "πραγματικότητα"; Ποιος ο λόγος να βάζουμε μη υπαρκτά πράγματα σε επιστήμες πραγματικών πραγμάτων; Τι ανωμαλία είναι τούτη;
Ας καταργήσουμε όλους τους μαθηματικούς κανόνες από τη Φυσική. Τριγωνομετρίες, άλγεβρες (διώνυμα, τριώνυμα κλπ.)
Να φτιάξουμε μία Φυσική χωρίς ...φαντάσματα μαθηματικών.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 03 Μαρ 2021, 03:02, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Μαρ 2021, 02:59

ST48410 έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:53
hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:43
Μα δεν καταλαβαίνω γιατί το λες αυτό αφού και παραπάνω που ρωτάς πάλι λέω ότι δεν είναι προαπαιτούμενος κάποιος πανεπιστημιακός τίτλος. Σαφώς οι σπουδές παίζουν ρόλο στο να εντρυφήσεις στην επιστημονική μεθοδολογία και βιβλιογραφία, αλλά μπορείς να παράγεις επιστημονικό έργο και χωρίς να έχεις αποκτήσει τίτλο. Σαφώς και θεωρείσαι επιστήμονας του οικείου κλάδου όταν το κάνεις αυτό. Ο Μάικλ Βέντρις, π.χ. σπούδασε αρχιτεκτονική, όχι κρυπτογραφία, φιλολογία και αρχαιολογία.

Φυσικά αν κάνεις πειράματα στο σπίτι ή μόνος σου, οκέι δεν μπορείς να θεωρηθείς επιστήμονας. Αυτός είναι ένας τίτλος που αποκτάς όταν ασχολείσαι ενεργά με τον κλάδο, που περιλαμβάνει τις δημοσιεύσεις. Αλλιώς και πάλι όλοι είμαστε επιστήμονες γιατί έχουμε κάνει προσωπικά πειράματα.
Κατανοητό. Νομίζω ότι έχουμε διαφορετική αντίληψη για τον ορισμό. Ας πούμε με βάση το παραπάνω δεν μπορεί να θεωρηθεί επιστήμονας κάποιος
καρδιοχειρουργός αν δεν έχει ερευνητική εργασία. Εσύ εννοείς αυτό που εγώ καταλαβαίνω ως ερευνητής επιστήμων. Βλέπω και την wiki να συμφωνεί μαζί σου "A scientist is a person who conducts scientific research to advance knowledge in an area of interest"

Εγώ πάλι έχω κατά νου κάποιον με βαθιά γνώση σε ένα τομέα. Όλα καλά λοιπόν.
Όχι, ο καρδιοχειρούργος είναι practitioner, όχι scientist. Αυτό το «κάποιος με βαθιά γνώση» είναι στρέβλωση της ελληνικής κουλτούρας. Άλλωστε πώς την μετράς την βαθιά γνώση; Πώς ξέρεις αν κάποιος έχει βαθιά και όχι επιφανειακή γνώση;

Άλλωστε γιατί βρίσκεις φυσιολογική αυτήν την στρέβλωση; Ξέρεις ότι ταξιτζής είναι αυτός που οδηγά ταξί, ταχυδρόμος αυτός που παραδίδει γράμματα, δάσκαλος αυτός που διδάσκει, πυροσβέστης αυτός που σβήνει φωτιά. Σε καμμιά περίπτωση δεν θεωρείς ταξιτζή κάποιον που ξέρει σε βάθος την δουλειά του ταξιτζή και τους δρόμους της πόλης, ταχυδρόμο κάποιον που ξέρει σε βάθος την διαδικασία της ταχυδρομικής υπηρεσίας και δάσκαλο κάποιον που ξέρει την μεθοδολογία διδασκαλίας.

Γιατί λοιπόν θεωρείς επιστήμονα αυτόν που ξέρει μια επιστήμη -σε οποιοδήποτε βάθος- αντί γι' αυτόν που διεξάγει επιστήμη;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Μαρ 2021, 03:07

hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:32
nrg έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:31
Ο Φυσικός προσπαθεί να βρει τις ιδιότητες της Φύσης και ο Μαθηματικός τις ιδιότητες των αριθμών.
Δεν υπάρχουν ιδιότητες των αριθμών, είναι ένα κατασκευασμένο σύστημα με κανόνες και αξιώματα.
Και γιατί το χρησιμοποιούν στη Φυσική;
Τους αρέσει να πέφτουν σε έκσταση, μαθηματική νιρβάνα;
Ή μήπως είναι ο μοναδικός τρόπος τεκμηρίωσης των ποσοτικών μεγεθών που μετρώνται στα φαινόμενα;
Κι αν είναι έτσι, πώς γίνεται ένα "φανταστικό αυθαίρετο δημιούργημα" να είναι η πιο αξιόπιστη μέθοδος ποσοτικής και λογικής επαλήθευσης των κανόνων που διέπουν τα φαινόμενα γύρω μας;

Δοκίμασες ποτέ σου να κάνεις φυσική χωρίς μαθηματικές αποδείξεις και τεκμηριώσεις;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 03 Μαρ 2021, 03:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών