Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Απρ 2019, 13:01

Ο Τάισον δεν μιλάει ποτέ από μόνος του για πράγματα που δεν κατέχει. Όταν κάποιος θα τον ρωτήσει κάτι που είναι έστω και λίγο έξω απ' τα νερά του, θα πει ό,τι ξέρει με κάθε επιφύλαξη ή θα πει απλά ότι δεν ξέρει. Αυτό το κάνουν όλοι οι καλοί εκλαϊκευτές. Αν παρατηρήσεις, π.χ. ομιλία του Ντόκινς, που έχει αποσυρθεί από την ενεργό δράση εδώ και πολλά χρόνια, ακόμη και σε θέματα βιολογίας εκφράζει πολλές επιφυλάξεις για ό,τι λέει. Γενικότερα, από καλούς εκλαϊκευτές ακούς συχνότερα «δεν ξέρω», «ίσως», «μπορεί», «νομίζω», «δεν είμαι σίγουρος».

Υπάρχουν βέβαια και κρετίνοι, που το παίζουν σοφοί επί παντός επιστητού. Τέτοιος είναι ο Δανέζης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

pussycat
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 18:29

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pussycat » 04 Απρ 2019, 13:02

stavmanr έγραψε:
03 Απρ 2019, 20:22
pussycat έγραψε:
03 Απρ 2019, 19:42
stavmanr έγραψε:
03 Απρ 2019, 18:01
Μα ο ίδιος γράφει αυτά που γράφει και λέει αυτά που λέει με παραπομπή σε διεθνείς βιβλιογραφίες. Ο ίδιος αποδεικνύει αυτά που ισχυρίζεται. Αν κάποιος πιστεύει το αντίθετο, απλά θα πρέπει να τον διαψεύσει με αντίστοιχες παραπομπές ή αναλύσεις.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το νόημα τέτοιων σχολίων.
Καταρχάς το να δίνεις παραπομπές σε διεθνείς βιβλιογραφίες είναι το ελάχιστο που πρέπει να κάνει κανείς αν θέλει να τον πάρουν στα σοβαρά
:102:
Δεν είναι απίστευτο ότι ακόμα και το ελάχιστο για μία σοβαρή αντιμετώπιση δεν το υποστηρίζεις;
Τι σοβαρή αντιμετώπιση να έχει κανείς με κάποιον που ισχυρίζεται: "φυσικοί, δεν ξέρετε τι σας γίνεται, ελάτε να σας πω εγώ". Αλλά ο Δανέζης δεν απευθύνεται στην επιστημονική κοινότητα έτσι κι αλλιώς, αν το έκανε αυτό τότε θα δημοσίευε εργασίες και δε θα έφτιανχε βίντεο στο youtube, ούτε θα έπαιρνε τους δρόμους λες και είναι κανάς προφήτης.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Απρ 2019, 13:06

Είδατε ότι η Ένωση Ελλήνων Φυσικών έδωσε βήμα και προώθησε τα βιβλία δύο σούργελων που δεν έχουν σπουδάσει, ούτε έχουν καμία σχέση με τη φυσική.
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/2772 ... alogismoys

pussycat
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 18:29

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pussycat » 04 Απρ 2019, 13:22

Antares έγραψε:
04 Απρ 2019, 13:06
Είδατε ότι η Ένωση Ελλήνων Φυσικών έδωσε βήμα και προώθησε τα βιβλία δύο σούργελων που δεν έχουν σπουδάσει, ούτε έχουν καμία σχέση με τη φυσική.
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/2772 ... alogismoys
Δε με εκπλήσσει, μην επηρεάζεσαι από τον τίτλο 'Ένωση Ελλήνων Φυσικών', τα άτομα εκεί δεν αντιπροσωπεύουν τους έλληνες φυσικούς, κι εγώ έτσι την είχα πατήσει παλιά.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Απρ 2019, 13:35

pussycat έγραψε:
04 Απρ 2019, 13:22
Δε με εκπλήσσει, μην επηρεάζεσαι από τον τίτλο 'Ένωση Ελλήνων Φυσικών', τα άτομα εκεί δεν αντιπροσωπεύουν τους έλληνες φυσικούς, κι εγώ έτσι την είχα πατήσει παλιά.
Eίχα γραφτεί μέλος. Υπήρξαν αντιδράσεις από όλα τα τμήματα φυσικής και από άλλες ενώσεις.
Όσον αφορά τα εκλαικευτικά βιβλία φυσικής, έχω ακούσει πολύ κόσμο να λέει ότι δεν τα καταλαβαίνει (τα σοβαρά που απαιτούν κάποιο επίπεδο μαθηματικών λυκείου). Βέβαια με τόσες εξειδικεύσεις ούτε ο ένας φυσικός καταλαβαίνει τον άλλον, αλλά η φυσική δεν είναι λόγια, χρησιμοποιεί την γλώσσα των μαθηματικών και το πείραμα.
Τον Δανέζη ούτε εγώ τον ακούω, δεν αντέχω. Δεν ισχυρίζομαι ότι λέει αρλούμπες, εξάλλου έχει σπουδές πάνω στο αντικείμενο, αλλά μου φαίνεται σαν να τα ισοπεδώνει καμιά φορά όχι απλά να τα εκλαικεύει.

pussycat
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 18:29

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pussycat » 04 Απρ 2019, 14:06

Antares έγραψε:
04 Απρ 2019, 13:35
αλλά μου φαίνεται σαν να τα ισοπεδώνει καμιά φορά όχι απλά να τα εκλαικεύει.
χε σώπα. Οπότε έχει απήχηση στους ισοπεδωτικούς.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Απρ 2019, 14:22

Ναι, η ΕΕΦ είναι ψευδοεπιστημονική ένωση που απαρτίζεται από άτομα που μπορεί να έχουν πτυχία φυσικής, αλλά προωθούν ψευδοεπιστημονικές μπούρδες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

pussycat
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 18:29

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pussycat » 04 Απρ 2019, 15:24

hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2019, 14:22
Ναι, η ΕΕΦ είναι ψευδοεπιστημονική ένωση που απαρτίζεται από άτομα που μπορεί να έχουν πτυχία φυσικής, αλλά προωθούν ψευδοεπιστημονικές μπούρδες.
Ναι, όλοι νομίζω θυμόμαστε τη θεωρία του ψηφιδωτού όντος του Ναούμ Γκόσδα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 04 Απρ 2019, 17:46

Κανείς όμως δεν θυμάται να διαψεύδεται ο Δανέζης από οποιονδήποτε στις συζητήσεις.

Έχουμε για ακόμη μία φορά το γνωστό επιχείρημα "δεν τον πάω επειδή δεν τον πάω". Και από ό,τι φαίνεται, εκφράζεται από ανθρώπους που πιστεύουν ότι οι ίδιοι είναι κριτές της επιστημονικότητας των άλλων, έτσι, επειδή αποφάσισαν ότι κάτι που υποστήριξε ή φαίνεται να υποστήριξε κάποιος στις φυσιολογικές φιλοσοφικές του ανησυχίες δεν τους ταίριαξε.
Πχ. η συζήτηση ξεκίνησε με "θα σου δείξω εγώ που έχει άδικο ο Δανέζης στις επιστημονικές του τοποθετήσεις", και κατέληξε με μηδέν αναφορές στο θέμα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 04 Απρ 2019, 18:02

pussycat έγραψε:
04 Απρ 2019, 13:02
stavmanr έγραψε:
03 Απρ 2019, 20:22
pussycat έγραψε:
03 Απρ 2019, 19:42


Καταρχάς το να δίνεις παραπομπές σε διεθνείς βιβλιογραφίες είναι το ελάχιστο που πρέπει να κάνει κανείς αν θέλει να τον πάρουν στα σοβαρά
:102:
Δεν είναι απίστευτο ότι ακόμα και το ελάχιστο για μία σοβαρή αντιμετώπιση δεν το υποστηρίζεις;
Τι σοβαρή αντιμετώπιση να έχει κανείς με κάποιον που ισχυρίζεται: "φυσικοί, δεν ξέρετε τι σας γίνεται, ελάτε να σας πω εγώ".
Επομένως, δεν θεωρείς ότι η παραπομπή σε βιβλιογραφίες είναι το ελάχιστο για να σε παίρνουν στα σοβαρά στην επιστήμη, παρά το γεγονός ότι παραπάνω το έγραψες αυτολεξί έτσι.
Και θα διαπιστώσεις ότι όσα κριτήρια κι αν βάλεις, πάντα θα βρίσκεις ένα επιπλέον αστείο ψεγάδι να του προσάψεις για να δικαιολογήσεις την εμπάθεια.

Και φυσικά δεν είπε "φυσικοί δεν ξέρετε τίποτα". Είπε μάλλον "φυσικοί, μην παριστάνετε ότι δεν ξέρετε τίποτα επειδή οδηγείστε σε μονοπάτια που μπορεί να μην ταιριάζουν με τις φιλοσοφικές ή ιδεολογικές σας τοποθετήσεις".

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Απρ 2019, 18:35

stavmanr έγραψε:
04 Απρ 2019, 17:46
Κανείς όμως δεν θυμάται να διαψεύδεται ο Δανέζης από οποιονδήποτε στις συζητήσεις.
Γιατί, συμμετέχει ποτέ σε συζητήσεις με αληθινούς επιστήμονες;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 04 Απρ 2019, 18:41

Η συζήτηση μεταξύ επιστημόνων για το επιστημονικό αντικείμενο γίνεται σε συνέδρια κι επιστημονικά περιοδικά.
190 δημοσιεύσεις έχει ο άνθρωπος...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Απρ 2019, 18:48

Ναι, είπα τι τύπου δημοσιεύσεις έχει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 04 Απρ 2019, 19:05

Επιστημονικές;;;; :102:

pussycat
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 18:29

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pussycat » 04 Απρ 2019, 19:12

stavmanr έγραψε:
04 Απρ 2019, 18:02
pussycat έγραψε:
04 Απρ 2019, 13:02
stavmanr έγραψε:
03 Απρ 2019, 20:22


:102:
Δεν είναι απίστευτο ότι ακόμα και το ελάχιστο για μία σοβαρή αντιμετώπιση δεν το υποστηρίζεις;
Τι σοβαρή αντιμετώπιση να έχει κανείς με κάποιον που ισχυρίζεται: "φυσικοί, δεν ξέρετε τι σας γίνεται, ελάτε να σας πω εγώ".
Επομένως, δεν θεωρείς ότι η παραπομπή σε βιβλιογραφίες είναι το ελάχιστο για να σε παίρνουν στα σοβαρά στην επιστήμη, παρά το γεγονός ότι παραπάνω το έγραψες αυτολεξί έτσι.
Και θα διαπιστώσεις ότι όσα κριτήρια κι αν βάλεις, πάντα θα βρίσκεις ένα επιπλέον αστείο ψεγάδι να του προσάψεις για να δικαιολογήσεις την εμπάθεια.

Και φυσικά δεν είπε "φυσικοί δεν ξέρετε τίποτα". Είπε μάλλον "φυσικοί, μην παριστάνετε ότι δεν ξέρετε τίποτα επειδή οδηγείστε σε μονοπάτια που μπορεί να μην ταιριάζουν με τις φιλοσοφικές ή ιδεολογικές σας τοποθετήσεις".
Επομένως όχι. Αλλά για πες και εσύ ποια είναι τα δικά σου κριτήρια.

Και μιας που θέλεις διάλογο, φέρε μια από τις 190 δημοσιεύσεις του Δανέζη να την εξετάσουμε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών