Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 26 Σεπ 2019, 13:24

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
26 Σεπ 2019, 12:37


Συμφωνώ. Απλά είναι δύσκολο για αρκετούς να παραδεχτούν ή να αποδεχτούν ότι ο Χώκινγκ έγινε γνωστός έξω από την επιστημονική κοινότητα κυρίως λόγω των φιλοσοφικών του θέσεων και λιγότερο λόγω της επιστημονικής συνεισφοράς του. Το αυτό ισχύει και για τον Ντώκινς και όσους θετικούς επιστήμονες χρησιμοποιούν ως όχημα την επιστήμη τους και τα επιστημονικά πορίσματα τους για να φιλοσοφήσουν.
Εχω διαβασει το βιβλιο του Ντωκινς

Ειναι για γελια

Ο τυπος δεν εχει διαβασει θεολογια ποτε στην ζωη του, οχι μονο χριστιανικη, καθε ειδους.

Ασε που κανει και πστιες πχ οταν εξηγει την λειτουργια του ματιου για να μας πεισει οτι δεν ειναι δα και τοσο περιπλοκο, δεν αναφερει οποιους μηχανισμους εχει το ματι που δεν τον βολευουν στην θεωρια του.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 26 Σεπ 2019, 13:31

stargazer έγραψε:
26 Σεπ 2019, 13:24
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
26 Σεπ 2019, 12:37


Συμφωνώ. Απλά είναι δύσκολο για αρκετούς να παραδεχτούν ή να αποδεχτούν ότι ο Χώκινγκ έγινε γνωστός έξω από την επιστημονική κοινότητα κυρίως λόγω των φιλοσοφικών του θέσεων και λιγότερο λόγω της επιστημονικής συνεισφοράς του. Το αυτό ισχύει και για τον Ντώκινς και όσους θετικούς επιστήμονες χρησιμοποιούν ως όχημα την επιστήμη τους και τα επιστημονικά πορίσματα τους για να φιλοσοφήσουν.
Εχω διαβασει το βιβλιο του Ντωκινς

Ειναι για γελια

Ο τυπος δεν εχει διαβασει θεολογια ποτε στην ζωη του, οχι μονο χριστιανικη, καθε ειδους.

Ασε που κανει και πστιες πχ οταν εξηγει την λειτουργια του ματιου για να μας πεισει οτι δεν ειναι δα και τοσο περιπλοκο, δεν αναφερει οποιους μηχανισμους εχει το ματι που δεν τον βολευουν στην θεωρια του.
Ναι, ρε συ. Γνωστά πράγματα αυτά. Ακόμη και άθεοι φιλόσοφοι τον έχουν επικρίνει σκληρότατα για την φιλοσοφική του αμάθεια και τις χοντράδες που γράφει και λέει κατά καιρούς. Κι όμως, είναι πολύ σημαντικός επιστήμονας για τον κλάδο του, αλλά γνωστός έγινε για την αθεϊστική ρητορική του.

Δεν είναι κρίμα και για τον ίδιο και για την επιστήμη του;
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Σεπ 2019, 13:58

klg έγραψε:
26 Σεπ 2019, 12:11
stavmanr έγραψε:
26 Σεπ 2019, 11:02
Γενικά, οι επικριτές του Δανέζη θυμίζουν κάτι από ιερά εξέταση. Προσπαθούν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι απομονώνοντας προτάσεις κατά το δοκούν, χάνοντας το γενικό νόημα μέσα σε παραδειγματολογίες κλπ.
Α σόρρυ, δηλαδή οι μαλακίες που λέει ο Δανέζης δεν μπορούν να έχουν το ίδιο φιλοσοφικό scrutiny που έχει η υπόλοιπη επιστήμη, μη χάσουμε το δέντρο στο δάσος της παπαρολογίας. ΟΚ.
Αν σε εσένα και κάποιους άλλους φαίνονται έτσι, δεν θα αλλάξουμε και οι υπόλοιποι άποψη, Klg.
Και γενικά, αυτό το ύφος που όλα τα σφάζει κι όλα τα μαχαιρώνει έχει καταντήσει κουραστικό και ντεμοντέ.
stavmanr έγραψε:
26 Σεπ 2019, 11:02
Λέει ο άλλος "ο Δανέζης υποστηρίζει ότι δεν υπάρχει ύλη". Μα η ίδια η κβαντομηχανική υποστηρίζει ότι η κλασική ύλη, που ξέραμε από την κλασική Φυσική, δεν υφίσταται! Τώρα πλέον δεν μιλάμε για αυθύπαρκτα σωματίδια με συγκεκριμένες ιδιότητες, αλλά για στατιστικό χώρο στον οποίο εμφανίζονται ιδιότητες μόνο με την παρατήρηση, δηλαδή μόνο ως προς αδρανειακό σύστημα αναφοράς, που στην πραγματικότητα πρόκειται για φανταστικό/μαθηματικό σύστημα. Δεν μπορείς ποτέ σου να γνωρίζεις ποιο σύστημα είναι αδρανειακό στον κόσμο, εξαιτίας της σχετικιστικής φύσης του. Επιπλέον, η ύλη των αισθήσεών μας, που κυριάρχησε τους προηγούμενους αιώνες, αποδεικνύεται πλέον φανταστική, προϊόν της δικής μας αδυναμίας να αντιληφθούμε το πλασματικό της υπόστασής της.
Η QM δεν υποστηρίζει όμως ότι η ύλη κάνει manifest μακροσκοπικά επειδή είναι εκεί ο Δανέζης να τη σκέφτεται.
Αυτό είναι πρόβλημα της QM. Όχι του Δανέζη.
Κι αυτό, η ασυμφωνία μεταξύ των θεωριών της κβαντικής και της κλασικής Φυσικής είναι κάτι που παραδέχονται όλοι οι Φυσικοί.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 26 Σεπ 2019, 14:05

stavmanr έγραψε:
26 Σεπ 2019, 13:58
Αν σε εσένα και κάποιους άλλους φαίνονται έτσι, δεν θα αλλάξουμε και οι υπόλοιποι άποψη, Klg.
Και γενικά, αυτό το ύφος που όλα τα σφάζει κι όλα τα μαχαιρώνει έχει καταντήσει κουραστικό και ντεμοντέ.
Ξέρεις τι άλλο είναι κουραστικό και ντεμοντέ; Το να πετάει κάποιος αστόχαστες πίπες και αυτούς που τις αμφισβητούν, να τους παρομοιάζουν με Ι.Ε. Επίσης, ούτε σου ζήτησα να αλλάξεις τη γνώμη σου ούτε με απασχολεί αν θες.
stavmanr έγραψε:
26 Σεπ 2019, 11:02
Αυτό είναι πρόβλημα της QM. Όχι του Δανέζη.
Κι αυτό, η ασυμφωνία μεταξύ των θεωριών της κβαντικής και της κλασικής Φυσικής είναι κάτι που παραδέχονται όλοι οι Φυσικοί.
Ε; Ποιο είναι πρόβλημα της QM; Ότι ο Δανέζης λέει μαλακίες;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 26 Σεπ 2019, 14:15

klg έγραψε:
26 Σεπ 2019, 14:05
stavmanr έγραψε:
26 Σεπ 2019, 11:02
Αυτό είναι πρόβλημα της QM. Όχι του Δανέζη.
Κι αυτό, η ασυμφωνία μεταξύ των θεωριών της κβαντικής και της κλασικής Φυσικής είναι κάτι που παραδέχονται όλοι οι Φυσικοί.
Ε; Ποιο είναι πρόβλημα της QM; Ότι ο Δανέζης λέει μαλακίες;
Η QM δεν είναι συμβατή με την θεωρία βαρύτητας του Einstein. Μάλλον σε αυτό αναφέρεται ο stavmanr.
Στο όριο που το hbar τείνει στο μηδέν η QM προσεγγίζει την κλασσική μηχανική πάντως, γιατί [p,q] = 0.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 26 Σεπ 2019, 14:21

parafrwn έγραψε:
26 Σεπ 2019, 14:15
klg έγραψε:
26 Σεπ 2019, 14:05
stavmanr έγραψε:
26 Σεπ 2019, 11:02
Αυτό είναι πρόβλημα της QM. Όχι του Δανέζη.
Κι αυτό, η ασυμφωνία μεταξύ των θεωριών της κβαντικής και της κλασικής Φυσικής είναι κάτι που παραδέχονται όλοι οι Φυσικοί.
Ε; Ποιο είναι πρόβλημα της QM; Ότι ο Δανέζης λέει μαλακίες;
Η QM δεν είναι συμβατή με την θεωρία βαρύτητας του Einstein. Μάλλον σε αυτό αναφέρεται ο stavmanr.
Στο όριο που το hbar τείνει στο μηδέν η QM προσεγγίζει την κλασσική μηχανική πάντως, γιατί [p,q] = 0.
Ναι οκ αλλά το ότι είναι πρόβλημα της QM το έγραψε ως απάντηση σε αυτό που είπα για τον Δανέζη και το Von Neumann–Wigner interpretation, τουλάχιστον έτσι όπως το διατύπωσε εγώ αυτό καταλαβαίνω.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 26 Σεπ 2019, 14:38

O ΜΔ ξεκιναει το βιντεο του "Θεος μια επιστημονικη προσεγγιση" με την δηλωση οτι δεν ειναι ενας ασημαντος ανθρωπος αλλα μια εικονα του συμπαντος, μια θεικη ενεργεια και κατι τετοια.

Νομιζω οτι εκει ειναι το ολο προβλημα, δεν ψαχνει να βρει την αληθεια αλλα εχει ηδη μια αληθεια στο κεφαλι του που προσπαθει να την επιβεβαιωσει με την κλασσικη μεθοδο του cherry picking

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 26 Σεπ 2019, 14:48

stargazer έγραψε:
26 Σεπ 2019, 14:38
O ΜΔ ξεκιναει το βιντεο του "Θεος μια επιστημονικη προσεγγιση" με την δηλωση οτι δεν ειναι ενας ασημαντος ανθρωπος αλλα μια εικονα του συμπαντος, μια θεικη ενεργεια και κατι τετοια.

Νομιζω οτι εκει ειναι το ολο προβλημα, δεν ψαχνει να βρει την αληθεια αλλα εχει ηδη μια αληθεια στο κεφαλι του που προσπαθει να την επιβεβαιωσει με την κλασσικη μεθοδο του cherry picking
Έκανα το λάθος να γκουκλάρω το βίντεο που έγραψες. Ακραίο cringe.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 26 Σεπ 2019, 14:50

Ενα παραδειγμα ειναι το αποκατω βιντεο που δοξαζει τον Δημοκριτο και τον Λευκιππο για την υψηλη τους διανοια να ορισουν την ατομικη τους θεωρια. Τι ποσο μεγαλοι ηταν, ποσο μπροστα, τι αντιληψη κλπ
Δεν αναφερει πουθενα ομως τα κουλα που ειπαν, οπως πχ οτι τα ατομα επεσαν απ τον ουρανο φτιαχνοντας μορφες, ουτε οτι σχεδον ολοι οι ατομικοι φιλοσοφοι πιστευαν οτι η γη ειναι επιπεδη

Για να ειμαι ειλικρινης και εγω πιστευω οτι οι ανθρωποι αυτοι ηταν τεραστιοι, αλλα απο εκει μεχρι την αγιογραφια για να τονωθει το ηθικο, υπαρχει αποσταση. Αποσταση μαλιστα που κατα την γνωμη μου προσβαλλει το εργο τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stargazer την 26 Σεπ 2019, 14:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 26 Σεπ 2019, 14:51

klg έγραψε:
26 Σεπ 2019, 14:48

Έκανα το λάθος να γκουκλάρω το βίντεο που έγραψες. Ακραίο cringe.
Αν εχεις κοτσια δες και αυτο με τον crookes

Eχει γραψει και σχετικο βιβλιο :003:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stargazer την 26 Σεπ 2019, 15:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 26 Σεπ 2019, 14:54

διπλο ποστ

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 26 Σεπ 2019, 20:20

klg έγραψε:
25 Σεπ 2019, 11:37
seismic έγραψε:
24 Σεπ 2019, 19:45
klg έγραψε:
24 Σεπ 2019, 18:56
Τρε μπανάλ να ασχολούμαστε 2019 με τις μεταφυσικές παπαριές του Δανέζη.



Δεν υπάρχει τίποτα να αποδείξεις. Οι 'παρατηρητές' στην κβαντική φυσική, στη θεωρία της σχετικότητας, στη στατιστική μηχανική etc, δεν είναι consciouss. Σιγά μην εξαρτάται η εξήγηση ενός θερμοδυναμικού νόμου, eg ότι ένα αέριο ψύχεται όταν διαστέλεται, από τον αντικειμενικό παράγοντα της ανθρώπης γνώσης or lack of thereof για τη λεπτομερή μηχανική κατάσταση του αερίου.
Το ότι το μάτι μετατρέπει συχνότητες σε εικόνες δεν τα λέει ο Δανέζης αλλά οι επιστήμη. Το ίδιο και για όλες τις αισθήσεις μας.
Πως είναι δυνατόν να λαμβάνουμε συχνότητες και να τις μετατρέπει το μάτι μαζί με τον εγκέφαλο σε κάτι άλλο και αυτό να είναι αληθινό?
Οι συχνότητες είναι συχνότητες δεν είναι χρώμα ούτε σχήματα που δημιουργεί ο εγκέφαλος σε συνεργασία με το μάτι. Και ο ήχος συχνότητες είναι δεν είναι ήχος. Αν ο εγκέφαλός μας και το μάτι μας, είχαν άλλο μηχανισμό και σου μετέτρεπαν τις συχνότητες σε κάτι άλλο θα ήταν αληθινό?
Φυσικά και όχι. Οι συχνότητες είναι το αληθινό γεγονός. Τα άλλα είναι ψεύτικα.
Αυτά τα λέω εγώ και όχι ο Δενέζης
Αυτό που έγραψες είναι εντελώς αστόχαστο, δεν υπάρχουν ''συχνότητες' και δε λαμβάνεις 'συχνότητες', η συχνότητα είναι ένα μαθηματικό κατασκεύασμα που 'υπάρχει' μόνο μέσα στο νου σου.

Το debate γιατί την συνείδηση αφορά την κβαντική μέτρηση, όχι το πώς ερμηνεύει ο εγκέφαλός σου αυτό που γράφεις εσύ. Το von Neumann–Wigner interpretation για τη κβαντομηχανική προϋποθέτει συνειδητό παρατηρητή για την κατάρρευση της κυματοσυνάρτηση και συνεπώς για την κβαντική μέτρηση. Πέρα από το σολιψισμό το όλου επιχειρήματος, υπάρχουν και πιο πρακτικά προβλήματα. Πώς ορίζεται ο συνειδητός παρατηρητής; Ποια έμβια όντα στη γη τηρούν τις προϋποθέσεις για αυτόν τον ορισμό; Τα όντα με συνείδηση στη γη, αναπτύχθηκαν μέσω μιας εξελικτικής διαδικασίας μεταλλάξεων σε όντα χωρίς συνείδηση. Αν οι μεταλλάξεις ήταν κβαντικά γεγονότα, υπήρχαν μόνο ως ένα linear superposition μέχρι την εξέλιξη ενός όντος με συνείδηση, του οποίου η ύπαρξη per se βασίζεται σε αυτές τις μεταλλάξεις να έχουν όντως συμβεί, κάτι που είναι απευθείας contradiction με την προηγούμενη πρόταση.
Δεν υπάρχουν συχνότητες? :roll: Το φως πως μεταδίδετε? Μεταδίδετε μέσο των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων. Το κύμα τι είναι? δεν είναι συχνότητα? Το μάτι μας τι δέχεται? Διαφορετικό συχνοτικό φάσμα ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων δεν δέχεται?
Το μάτι ανταποκρίνεται σε ένα μικρό διάστημα συχνοτήτων από 4.3x1014 Hz για το ερυθρό φως μέχρι 7.5x1014 Hz για το ιώδες.
https://www.physics.auth.gr/uploads/att ... d15367.pdf
Τώρα πως το συχνοτικό φάσμα μετατρέπεται σε χρώματα, ένας προγραμματιστής μόνο ξέρει.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 27 Σεπ 2019, 00:24

Ο Ντώκινς είναι μια χαρά και ξέρει πολύ καλά τι λέει. Τι διάλο ρε πούστηδες; Νονοί της νύχτας είστε και κάποιοι δεν σας τα σκάσανε;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8172
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 27 Σεπ 2019, 00:32

Χαοτικός έγραψε:
25 Σεπ 2019, 23:38
stargazer έγραψε:
25 Σεπ 2019, 22:54
Χαοτικός έγραψε:
25 Σεπ 2019, 22:31

Τους μεγάλους μύστες τους είχα διαβάσει το 89 και δεν θυμάμαι κάτι. Απλά έχω την εντύπωση ότι δεν έχει το βιβλίο να κάνει με φυσική. λες τώρα ότι ο Δανέζης το παραθέτει ως βιβλιογραφία; Στο βιβλίο που είπες, που κάνει 40 ευρώ; (Αγνοώ το βιβλίο).
Εγώ δεν το έχω ακουσει να μιλάει για Θεό και Χριστό πάντως. θες να πεις λίγο πιο πολλά γι αυτό το βιβλίο;
Ναι
Λέγεται "στα ίχνη του ΙΧΘΥΣ" και είναι εγκεκριμένο απ την αρχιεπισκοπή :003:
https://www.politeianet.gr/books/978960 ... hus-150952

Δεν είναι άσχημο, το έχω διαβάσει 2 φορές, αλλά μόνο και μόνο για τις πηγές και τις παραθέσεις που κάνει. Με τα "προφανή" και "αβίαστα" συμπεράσματα που βγάζει δεν συμφωνώ όπως είπα ήδη.

Το οι "μεγάλοι μύστες" είναι ένα βιβλίο το οποίο διηγείται την απόκρυφη ιστορία του Ραμ, του Μωυσή, του Χριστού, του Ερμή κ.α. χωρίς πηγές, ο τύπος τα έχει βγάλει απ το κεφάλι του.
Το ότι το σύμπαν είναι επίπεδο το συζητάμε. Το σφαιρικό μια χαρά βολεύει για την ικανότητα αντίληψης του ανθρώπου.
(Για μένα βασικά μας ("μας" εννοώ όλο το σύμπαν) ρουφάει μία μαύρη τρύπα η οποία περιβάλει όλο το σύμπαν. Δεν μπορεί να αναπαρασταθεί σχηματικά βέβαια).
Μα ποιοι είμαστε εμείς να αποφασίσουμε πως θα είναι το σύμπαν;

Αφού αυτοί που είναι η δουλειά τους λένε ότι είναι επίπεδο, δεν βλέπω τον λόγο να λέμε κάτι άλλο :102:
Όσο για τη θεωρία της εξέλιξης, πράγματι θα ήθελε πολλά δισεκατομμύρια χρόνια να έχεις αυτήν την πορεία. Ποια εκθετική πορεία ακολουθήθηκε ώστε να φτάσεις να λες ότι έχεις όλους τους ικανούς συνδυασμούς αμινοξέων να σου φτιάξουν ζωή;
Λένε πληθωριστικά, ότι και αν σημαίνει αυτό
Αυτό το ερώτημα όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να το βουλώσεις και να ακούσεις τους παπάδες γιατί έτσι Αυτό δεν είναι λογική πορεία σκέψης. Απλά σίγουρα κάτι χαοτικό παίχτηκε που σηκώνει ψάξιμο. Πάντως από ένα σημείο και μετά κι αφού υπάρχει ζωή
μια χαρά τα εξηγεί η θεωρία της εξέλιξης.
Απλές σκέψεις.
Συμφωνώ με την πιθανότητα χαοτικής επέμβασης

Δεν φαίνεται όμως να έχει βρεθεί κάτι σοβαρό προς αυτή την κατεύθυνση
Ναι ρε η δουλειά τους είναι. Αλλά δεν τους πιστεύω πειράζει;
Η πρώτη μεταμόσχευση καρδιάς έγινε χωρίς να έχουν ανακαλύψει ότι υπάρχουν και ομάδες ιστών πέρα από ομάδες αίματος.Έκατσε κωλοφαρδία. Θα μπορούσαν να τον έστλεναν τον άνθρωπο.
Ο Οπενχάιμερ πάλι, τη δουλειά του έκανε. Οι Σέοι των επιχειρήσεων το ίδιο. Οικονοκολόγοι επιστήμονες, νομικοί επιστήμοινες επαγγελματίες σε ποικίλους τομείς και κλάδους. Το αποτέλεσμα είναι να ζούμε μία διαρκώς; αναθεωρημένη πραγματικότητα με το μεγαλύτερο ποσοστό να παίζουν τους μαλάκες και τους κατατρεγμένους της υπόθεσης.

Επίπεδο. Πόσο επίπεδο;
Θα το δούμε σε λίγα χρόνια.

.
Οσον αφορά αυτό τό επίπεδο Σύμπαν......

Διαστέλεται πρός όλες τίς κατευθύνσεις.....καί παραμένει επίπεδο ;;;

Έχεις καταλάβει πώς το εννοούν ;;;

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 27 Σεπ 2019, 01:33

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
27 Σεπ 2019, 00:32
Χαοτικός έγραψε:
25 Σεπ 2019, 23:38
stargazer έγραψε:
25 Σεπ 2019, 22:54

Ναι
Λέγεται "στα ίχνη του ΙΧΘΥΣ" και είναι εγκεκριμένο απ την αρχιεπισκοπή :003:
https://www.politeianet.gr/books/978960 ... hus-150952

Δεν είναι άσχημο, το έχω διαβάσει 2 φορές, αλλά μόνο και μόνο για τις πηγές και τις παραθέσεις που κάνει. Με τα "προφανή" και "αβίαστα" συμπεράσματα που βγάζει δεν συμφωνώ όπως είπα ήδη.

Το οι "μεγάλοι μύστες" είναι ένα βιβλίο το οποίο διηγείται την απόκρυφη ιστορία του Ραμ, του Μωυσή, του Χριστού, του Ερμή κ.α. χωρίς πηγές, ο τύπος τα έχει βγάλει απ το κεφάλι του.



Μα ποιοι είμαστε εμείς να αποφασίσουμε πως θα είναι το σύμπαν;

Αφού αυτοί που είναι η δουλειά τους λένε ότι είναι επίπεδο, δεν βλέπω τον λόγο να λέμε κάτι άλλο :102:


Λένε πληθωριστικά, ότι και αν σημαίνει αυτό



Συμφωνώ με την πιθανότητα χαοτικής επέμβασης

Δεν φαίνεται όμως να έχει βρεθεί κάτι σοβαρό προς αυτή την κατεύθυνση
Ναι ρε η δουλειά τους είναι. Αλλά δεν τους πιστεύω πειράζει;
Η πρώτη μεταμόσχευση καρδιάς έγινε χωρίς να έχουν ανακαλύψει ότι υπάρχουν και ομάδες ιστών πέρα από ομάδες αίματος.Έκατσε κωλοφαρδία. Θα μπορούσαν να τον έστλεναν τον άνθρωπο.
Ο Οπενχάιμερ πάλι, τη δουλειά του έκανε. Οι Σέοι των επιχειρήσεων το ίδιο. Οικονοκολόγοι επιστήμονες, νομικοί επιστήμοινες επαγγελματίες σε ποικίλους τομείς και κλάδους. Το αποτέλεσμα είναι να ζούμε μία διαρκώς; αναθεωρημένη πραγματικότητα με το μεγαλύτερο ποσοστό να παίζουν τους μαλάκες και τους κατατρεγμένους της υπόθεσης.

Επίπεδο. Πόσο επίπεδο;
Θα το δούμε σε λίγα χρόνια.

.
Οσον αφορά αυτό τό επίπεδο Σύμπαν......

Διαστέλεται πρός όλες τίς κατευθύνσεις.....καί παραμένει επίπεδο ;;;

Έχεις καταλάβει πώς το εννοούν ;;;

.
Ναι. Πάρε το μπαλόνι. Κόψτο και φαντάσου ότι δεν κάνει μπουμ αλλά παραμένει στη θεση του απαραμόρφωτο. Τώρα άνοιξε το και άπλωσε το. Δεν είναι εύκολο να το οπτικοποιήσεις. Γιατί εύλογα θα πεις "Πως να το κόψω;", "σε ποια σημεία;"
Αλλά σκέψου το αντίστροφα. Πες ότι έχεις ένα λαστιχένιο τετράγωνο. Πιάσε τις 4 άκρες του και προσπάθησε να το κλείσεις ομοιόμορφα ώστε να το κάνεις φούσκα.
Α ναι! Του λαστιχένιου τετραγώνου, βάλτου μια σφαίρα, που πετάνε οι σφαιροβόλοι. Στη μέση να τη βάλεις. Και προσπάθησε τεντώνοντας τις άκρες να το κλείσεις συμμετρικά κι ωραία ώστε να τυλίξεις τη σφαίρα. Θα κολλήσεις και τις πλευρές ώστε τελικά να εφάψει με τη σφαίρα. Εξαφάνισε τη σφαίρα τώρα. Δεν έχεις ένα μπαλόνι; Που μπορεί να διαστέλλεται; Ε αυτό είναι. Έτσι να κόψεις το μπαλόνι :003: Να το ξανακάνεις τετράγωνο, δισδιάστατο.

Τώρα φαντάσου ότι με κάποιον τρόπο (με wifi επικοινωνία ας πούμε :003: ) Το ένα κάνει ότι κάνει και το άλλο.
Α ναι. Ποιο άλλο θα μου πεις. Λοιπόν Πέρα από τα δισδιάστατο λάστιχο, έχεις πιο πέρα κι άλλο ένα μπαλόνι. Κανονικά.
Το θέλουμε για το φουσκώνουμε, να διαστέλλεται. Έτσι για να αναφερόμαστε σε αυτό που ξέρουμε για το σύμπαν ότι διαστέλλεται.
Μόνο που τώρα θα φανταστείς ότι όσο μεγαλώνει η επιφάνεια του κανονικού σφαιρικού μπαλονιού, θα μεγαλώνει ανάλογα το πλατύ λαστιχένιο πράγμα που είπαμε.
Ε αυτό είναι.

Στην πραγματικότητα να σου πω κάτι; Είναι σαν να κινείσαι εσύ, ένα μυρμήγκι (κάνε μου αναφορά για μπαν. Προσβολή άλλων μελών :smt005: ) πάνω σε μια τεράστια σφαίρα σαν τη γη. Δύο διαστάσεις θα βιώνεις, Τότε τι σκατά τετρασδιάστατο λέμε; Εδώ υποβιβάζουμε το τρισδιάστατο σε δύο διαστάσεις μόνο! Δεν είναι έτσι όμως. Αυτό το λαστιχένιο τετράγωνο μην το πάρεις βιωματικά και να περπατάς πάνω του. Πάρτο σαν άπειρο επίπεδο και όρισε γειτονιές. περιοχές δηλαδή. Ένα τετραγωνικό μέτρο η κάθε μία ας πούμε. Εκεί μέσα, βάλε μια τελεία. Η τελεία αυτή συμβολίζει την οδός Πανεπιστημίου κάπου στα Προπύλαια, ακριβώς στο συντριβάνι και ακριβώς στο ισόγειο. Ξάπλα στο πάτωμα (καθιστική διαμαρτυρία ρε παιδί μου! :xena: ). Η δίπλα τελεία είναι πάλι στα Προπύλαια και πάλι στο πάτωμα ,αλλά πιο πέρα σε πλάτος (πιο δω απ΄ το συντριβάνι). Πάρε όλη την αράδα με τελείες και αντιστοιχούν σε διάφορα μήκη και πλάτη αλλά στο ίδιο ύψος. Η από κάτω αράδα με τις τελείες, είναι πάλι τα ίδια μήκη και πλάτη αλλά σε άλλο ύψος. Πιο ψηλά λίγο. και πάει λέγοντας. Η λαστιχένια αυτή επιφάνεια είναι άπειρη και άρα μπορείς να χωρέσεις μέσα όλες τις τρισδιάστατες τιμές.
Πιο επιγραμματικά λοιπόν, κάθε τελεία είναι μια τριπλέτα τιμών χ,ψ,ζ.

Τι γίνεται με την τέταρτη διάσταση;
Ξανακάντο τώρα μπαλόνι (κλειστό, σφαιρικό). Ακριβώς ένα χιλιοστό του χιλιοστού, στη μέσα του επιφάνεια, είναι κολλημένη η έξω επιφάνεια ενός άλλου μπαλονιού. Αυτή η επιφάνεια είναι ακριβώς ο ίδιος χώρος που έπιανε το έξω μπαλόνι, την αμέσως προηγούμενη στιγμή. Αν το είχαμε σε επίπεδο όπως πριν θα ήταν απλά ένα άλλο λαστιχένιο τετράγωνο ακριβώς από κάτω από το δικό μας, απ' αυτό που λέγαμε.
θα μου πεις ότι έτσι θα ήταν τίγκα πυκνό. κανονική σφαίρα. Όχι. Θα είναι παχύ όσο το πάχος του γνωστού μας μπαλονιού. Απλά θα έχει άλλη χρονική θέση και άρα άλλο όγκο φουσκώματος κάθε στιγμή. Γι αυτό λέμε διαστέλλεται. Νομίζουμε ότι μεγαλώνει τρισδιάστατα ο όγκος του. Αλλά κάθε φούσκωμα είναι ο διαφορετικός χρόνος.


Σε κάθε χρονικό σημείο που περνάει λοιπόν, η επιφάνεια θα είναι μεγαλύτερη. Φουσκώνει το μπαλόνι. Αλλά η επιφάνεια αυτή είναι δύο διαστάσεων.

Αυτά.

Στη βιωματική μας πραγματικότητα μια χαρά τρισδιάστατο και σφαιρικό είναι το σύμπαν. Τι άλλο να είναι; :D:102:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Χαοτικός την 27 Σεπ 2019, 02:37, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών