Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 15 Μαρ 2021, 15:24

EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Μαρ 2021, 15:08
Μυστικισμο σκέτο θα τον έλεγα, κ μάλλον ανορθόδοξο (ενας διαβασμένος θεολόγος θα τον έλεγε, εικάζω, αιρετικό). Εγω όντως δεν προτίθεμαι να συνεχίσω κανεναν διάλογο γιατι αποφεύγει με σοφιστείες και τεχνάσματα να απαντήσει σε μια πολύ απλή ερώτηση που του εκανα, πράγμα που θεωρώ ανέντιμο στο πλαίσιο ενός αυθεντικού και ειλικρινή( ους) διαλόγου. Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να μη θυμάται τη μαθηματική επαγωγή από τα σχολικά χρόνια κ γι αυτο να αποφεύγει την απάντηση -κ πάλι ανέντιμο το θεωρώ-.
Συγγνώμη,επαγγελματική διαστροφή. :102:

άγνωστος γνωστός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 08 Ιαν 2019, 00:33

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από άγνωστος γνωστός » 15 Μαρ 2021, 15:32

Στη ρουλέτα δεν υπάρχει το μόριο που ακολουθεί κυκλική τροχιά; Η πορεία του δεν είναι κύκλος;

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Μαρ 2021, 15:34

Στύγιος έγραψε:
15 Μαρ 2021, 15:24

Συγγνώμη,επαγγελματική διαστροφή. :102:
Μη ζητάς συγγνώμη καλέ
SpoilerShow
you fuckin grammar nazi. Ξέρω πού μένεις :hammer:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 15 Μαρ 2021, 15:40

EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Μαρ 2021, 15:34
Στύγιος έγραψε:
15 Μαρ 2021, 15:24

Συγγνώμη,επαγγελματική διαστροφή. :102:
Μη ζητάς συγγνώμη καλέ
SpoilerShow
you fuckin grammar nazi. Ξέρω πού μένεις :hammer:
SpoilerShow
Φελόλογος ειμί , ντρέπομαι καμιά φορά για τον εαυτό μου. :oops:

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Μαρ 2021, 15:43

Στύγιος έγραψε:
15 Μαρ 2021, 15:40
SpoilerShow
Φελόλογος ειμί , ντρέπομαι καμιά φορά για τον εαυτό μου. :oops:
Μια χαρά είναι η δουλειά σου. Εγω δε θα την εκανα βέβαια, με το ζορι ανέχομαι το παιδί μου, σιγα μην ανέχομαι κ τα παιδιά των άλλων :lol:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Μαρ 2021, 15:45

hellegennes έγραψε:
14 Μαρ 2021, 20:02
stavmanr έγραψε:
14 Μαρ 2021, 12:28
hellegennes έγραψε:
14 Μαρ 2021, 02:40
(...) αληθινή σφαίρα (...)
Δηλαδή όταν η φυσική αναφέρεται σε σφαίρα, αναφέρεται σε ψεύτικη σφαίρα;
Με κουράζεις. Η φυσική δεν αναφέρεται πουθενά σε σφαίρες. Δεν είναι δουλειά της φυσικής να μιλήσει για σφαίρες.
Πχ. εδώ μάλλον κάνει διάλειμμα από τη... δουλειά της.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF ... E%BF%CF%87
https://physics4u.gr/blog/2018/09/13/%C ... %BD%CE%B1/

Επιπλέον, να επισημάνω ότι η σφαίρα είναι μόνο μία μαθηματική σχέση. Υπάρχουν όλα τα είδη αντίστοιχων "γεωμετρικών" μορφών που χρησιμοποιούνται στη Φυσική για κάθε είδους θεωρία. Άλγεβρα, τριγωνομετρίες, κύκλοι, πολύγωνα, πολύεδρα, ελλείψεις, αριθμητικά συστήματα είναι ελάχιστα από τα μαθηματικά που αποδεικνύουν θεωρίες της Φυσικής.

Μάλιστα, θα χρειαστεί κανείς να ψάξει πολύ για να βρει θεωρία που δεν βασίζεται σε μαθηματικές/γεωμετρικές σχέσεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 15 Μαρ 2021, 16:03, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Μαρ 2021, 15:47

stavmanr έγραψε:
15 Μαρ 2021, 15:45
hellegennes έγραψε:
14 Μαρ 2021, 20:02
stavmanr έγραψε:
14 Μαρ 2021, 12:28


Δηλαδή όταν η φυσική αναφέρεται σε σφαίρα, αναφέρεται σε ψεύτικη σφαίρα;
Με κουράζεις. Η φυσική δεν αναφέρεται πουθενά σε σφαίρες. Δεν είναι δουλειά της φυσικής να μιλήσει για σφαίρες.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF ... E%BF%CF%87

Jesus

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 15 Μαρ 2021, 19:43

EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Μαρ 2021, 15:47
stavmanr έγραψε:
15 Μαρ 2021, 15:45
hellegennes έγραψε:
14 Μαρ 2021, 20:02


Με κουράζεις. Η φυσική δεν αναφέρεται πουθενά σε σφαίρες. Δεν είναι δουλειά της φυσικής να μιλήσει για σφαίρες.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF ... E%BF%CF%87

Jesus
Δεν παίζει καν να διαβάσει τι λίνκαρε, είδε σφαίρα και έπαιξε το copypasta.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 15 Μαρ 2021, 20:32

stavmanr έγραψε:
14 Μαρ 2021, 15:37

Επομένως, κάθε φορά που θεωρείς ότι "χρησιμοποιείς" τα μαθηματικά, στην πραγματικότητα προσπαθείς να τοποθετήσεις τη θεωρία σου μέσα στο κατάλληλο μαθηματικό σύστημα το οποίο πλησιάζει σε αυτά που θεωρείς εσύ ως βασικές ιδιότητες του συστήματός σου.
Το μαθηματικό σύστημα ήταν πάντα εκεί. Είτε το είχες δει είτε όχι.


Εικόνα
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μαρ 2021, 20:52

stavmanr έγραψε:
15 Μαρ 2021, 15:45
hellegennes έγραψε:
14 Μαρ 2021, 20:02
stavmanr έγραψε:
14 Μαρ 2021, 12:28


Δηλαδή όταν η φυσική αναφέρεται σε σφαίρα, αναφέρεται σε ψεύτικη σφαίρα;
Με κουράζεις. Η φυσική δεν αναφέρεται πουθενά σε σφαίρες. Δεν είναι δουλειά της φυσικής να μιλήσει για σφαίρες.
Πχ. εδώ μάλλον κάνει διάλειμμα από τη... δουλειά της.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF ... E%BF%CF%87
https://physics4u.gr/blog/2018/09/13/%C ... %BD%CE%B1/
Ούτε καν που ξέρεις τι είναι αυτό που παραθέτεις αλλά θεωρείς ότι είναι και αντεπιχείρημα. :smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Μαρ 2021, 20:55

hellegennes έγραψε:
15 Μαρ 2021, 20:52
stavmanr έγραψε:
15 Μαρ 2021, 15:45
hellegennes έγραψε:
14 Μαρ 2021, 20:02


Με κουράζεις. Η φυσική δεν αναφέρεται πουθενά σε σφαίρες. Δεν είναι δουλειά της φυσικής να μιλήσει για σφαίρες.
Πχ. εδώ μάλλον κάνει διάλειμμα από τη... δουλειά της.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF ... E%BF%CF%87
https://physics4u.gr/blog/2018/09/13/%C ... %BD%CE%B1/
Ούτε καν που ξέρεις τι είναι αυτό που παραθέτεις αλλά θεωρείς ότι είναι και αντεπιχείρημα. :smt005:
"Η σφαίρα Χιλ (Hill) ενός ουράνιου σώματος είναι η περιοχή στην οποία η βαρύτητα αυτού του σώματος κυριαρχεί των άλλων σωμάτων. Για να μπορέσει ένας πλανήτης να διατηρήσει έναν φυσικό δορυφόρο θα πρέπει ο δορυφόρος αυτός να βρίσκεται μέσα στην σφαίρα Χιλ του πλανήτη. Με την σειρά του ο δορυφόρος αυτός έχει την δική του σφαίρα Χιλ και όποιο σώμα βρεθεί μέσα στην περιοχή αυτή θα μπει σε τροχιά γύρω από τον δορυφόρο και όχι τον πλανήτη. Με πιο ακριβείς όρους, η σφαίρα Χιλ προσεγγίζει τη βαρυτική σφαίρα επιρροής ενός μικρότερου σώματος στις παρέλξεις ενός μεγαλύτερου."

Κατά τον Χελετζέ, δεν υπάρχουν σφαίρες.
Κατά τη Φυσική η σφαίρα βρίσκεται ήδη εκεί και παράγει συνθήκες φαινομένων.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Μαρ 2021, 20:58

Πάμε παρακάτω:

Χελετζές: "Δεν υπάρχουν κύκλοι!"

Φυσική 1:
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF ... E%BF%CF%81

Ο Μπορ δέχτηκε επίσης ότι τα ηλεκτρόνια κινούνται σε κυκλικές τροχιές γύρω από τον πυρήνα υπό την επίδραση των ελκτικών ηλεκτρικών δυνάμεων Κουλόμπ (Coulomb). Για να άρει τις αδυναμίες του ατομικού προτύπου του Ράδερφορντ ο Μπορ έθεσε αξιωματικά δύο προτάσεις που ονομάζονται και συνθήκες του Μπορ.

Προφανώς τα ηλεκτρόνια δεν γνώριζαν πού και πώς να κινηθούν αφού οι τροχιές παρέπεμπαν σε φανταστικά σενάρια κι όχι υπαρκτά συστήματα.

Φυσική 2:
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF ... F%83%CE%B7

"Στη Φυσική, κυκλική κίνηση ονομάζεται η κίνηση στην οποία η τροχιά ενός κινητού ταυτίζεται με την περιφέρεια ενός κύκλου."

Κατά τον Χελετζέ, λοιπόν, η Φυσική ονομάζει κυκλική κίνηση μία ανύπαρκτη κίνηση...

Κι όλα αυτά επειδή υποστήριξε από την αρχή μία ανόητη θέση και δεν έχει το σθένος να παραδεχτεί ότι έκανε λάθος και να αναδιατυπώσει την άποψή του.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 15 Μαρ 2021, 21:28

hellegennes έγραψε:
14 Μαρ 2021, 02:40
Ζενίθεδρος έγραψε:
14 Μαρ 2021, 02:34
Και εξήγησε μου, γιατί να είναι αναγκαστικά ο ορίζοντας φωτός μια ακτίνα ίση προς όλες τις κατευθύνσεις, εφοσον θα μπορούσε να είναι και ωοειδης ο ορίζοντας.
Γιατί το φως τρέχει πάντα με την ταχύτητα της αιτιότητας και το ορατό σύμπαν είναι πολύ μικρότερο από το συνολικό.

Ξαναλέω, το πιο κοντινό πράγμα σε αληθινή σφαίρα είναι ένας πρακτικά ακίνητος αστέρας νετρονίων στο όριο ΤΟΒ.
Ναι, αλλα δεν θα διένυε τον ιδιο δρόμο εαν δεν ηταν ισοτροπη η διαστολη. Γι αυτο και το τι δείχνει αυτό το φως της ακτινοβολίας υποβάθρου εχει σημασία, και πραγματι δείχνει το ιδιο προς όλες τις κατευθύνσεις, και είναι κάτι που είναι μετρήσιμα υπαρκτό, οχι μονο στη θεωρία, οπως ο μη περιστρεφομενος αστέρας νετρονίων.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Μαρ 2021, 21:29

Ζενίθεδρος έγραψε:
15 Μαρ 2021, 21:28
hellegennes έγραψε:
14 Μαρ 2021, 02:40
Ζενίθεδρος έγραψε:
14 Μαρ 2021, 02:34
Και εξήγησε μου, γιατί να είναι αναγκαστικά ο ορίζοντας φωτός μια ακτίνα ίση προς όλες τις κατευθύνσεις, εφοσον θα μπορούσε να είναι και ωοειδης ο ορίζοντας.
Γιατί το φως τρέχει πάντα με την ταχύτητα της αιτιότητας και το ορατό σύμπαν είναι πολύ μικρότερο από το συνολικό.

Ξαναλέω, το πιο κοντινό πράγμα σε αληθινή σφαίρα είναι ένας πρακτικά ακίνητος αστέρας νετρονίων στο όριο ΤΟΒ.
Ναι, αλλα δεν θα διένυε τον ιδιο δρόμο εαν δεν ηταν ισοτροπη η διαστολη. Γι αυτο και το τι δείχνει αυτό το φως της ακτινοβολίας υποβάθρου εχει σημασία, και πραγματι δείχνει το ιδιο προς όλες τις κατευθύνσεις, και είναι κάτι που είναι μετρήσιμα υπαρκτό, οχι μονο στη θεωρία, οπως ο μη περιστρεφομενος αστέρας νετρονίων.
Να επισημάνουμε επίσης ότι το φως δεν διαδίδεται ευθύγραμμα στο κενό επειδή η ευθεία είναι μαθηματικός όρος (γεωμετρία) και άρα δεν υπάρχει.
(Πτυχιούχος τριών πτυχίων φυσικών επιστημών ΑΕΙ)

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μαρ 2021, 21:43

Ζενίθεδρος έγραψε:
15 Μαρ 2021, 21:28
hellegennes έγραψε:
14 Μαρ 2021, 02:40
Ζενίθεδρος έγραψε:
14 Μαρ 2021, 02:34
Και εξήγησε μου, γιατί να είναι αναγκαστικά ο ορίζοντας φωτός μια ακτίνα ίση προς όλες τις κατευθύνσεις, εφοσον θα μπορούσε να είναι και ωοειδης ο ορίζοντας.
Γιατί το φως τρέχει πάντα με την ταχύτητα της αιτιότητας και το ορατό σύμπαν είναι πολύ μικρότερο από το συνολικό.

Ξαναλέω, το πιο κοντινό πράγμα σε αληθινή σφαίρα είναι ένας πρακτικά ακίνητος αστέρας νετρονίων στο όριο ΤΟΒ.
Ναι, αλλα δεν θα διένυε τον ιδιο δρόμο εαν δεν ηταν ισοτροπη η διαστολη. Γι αυτο και το τι δείχνει αυτό το φως της ακτινοβολίας υποβάθρου εχει σημασία, και πραγματι δείχνει το ιδιο προς όλες τις κατευθύνσεις, και είναι κάτι που είναι μετρήσιμα υπαρκτό, οχι μονο στη θεωρία, οπως ο μη περιστρεφομενος αστέρας νετρονίων.
Είναι ισότροπη μέχρι τον ορίζοντα φωτός, πέρα από εκεί δεν ξέρεις τίποτα. Γι' αυτό σου λέω ότι είναι μια ιδεατή σφαίρα. Πρώτα απ' όλα είναι ιδεατή σφαίρα εξ ορισμού. Δεν είναι φυσικό αντικείμενο, είναι κάτι που ορίζουμε εμείς ως σφαίρα, χρησιμοποιώντας μια ακτίνα. Οτιδήποτε φανταστούμε με μοναδική ακτίνα είναι σφαίρα, π.χ. η σφαίρα Χιλ. Αλλά είναι διάταξη ή όριο, όχι φυσικό αντικείμενο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών