Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 24 Μαρ 2019, 21:22



Μετά το 37:οο η αναφορά στην πληροφορία = καμπυλότητα χώρου.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 24 Μαρ 2019, 23:26

stavmanr έγραψε:
24 Μαρ 2019, 21:22


Μετά το 37:οο η αναφορά στην πληροφορία = καμπυλότητα χώρου.
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΔΑΝΕΖΗΣ

Ευχαριστώ
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

User_601

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 24 Μαρ 2019, 23:29

parafrwn έγραψε:
24 Μαρ 2019, 23:26
stavmanr έγραψε:
24 Μαρ 2019, 21:22


Μετά το 37:οο η αναφορά στην πληροφορία = καμπυλότητα χώρου.
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΔΑΝΕΖΗΣ

Ευχαριστώ
Οχι αλλη ασχετοσυνη απο ασχετους,ευχαριστω.
Μπορει να μην γουσταρεις τον δανεζη,διοτι δεν βολευει τα πιστευω σου..αλλα δεν μπορεις να αμφισβητεις εναν επιστημονα,που εκτος των αλλων δεν ανακαλυψε την πυριτιδα.Λεει πραγματα ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΑ ΣΤΟΥς ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥς ΧΩΡΟΥς ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕς ΛΕΝΕ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΥΑΛΑ.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 24 Μαρ 2019, 23:30

Εσθήρ έγραψε:
24 Μαρ 2019, 23:29

Οχι αλλη ασχετοσυνη απο ασχετους,ευχαριστω.
Μπορει να μην γουσταρεις τον δανεη,διοτι δεν βολευει τα πιστευω σου..αλλα δεν μπορεις να αμφισβητεις εναν επιστημονα,που εκτος των αλλων δεν ανακαλυψε την πυριτιδα.Λεει οραγματα ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΑ ΣΤΟΥς ΕΠΙΤΗΜΟΝΙΚΟΥς ΧΩΡΟΥς ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕς ΛΕΝΕ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΥΑΛΑ.
Δεν έχει να κάνει με τα πιστεύω μου. Έχει να κάνει πως χρησιμοποιεί τον τίτλο του καθηγητή αστροφυσικής ΕΚΠΑ για να προωθήσει τα φιλοσοφικά και θεολογικά του πιστεύω. Θεολογία κάνει ο κύριος, όχι επιστήμη.

Περαστικά.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

User_601

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 24 Μαρ 2019, 23:31

parafrwn έγραψε:
24 Μαρ 2019, 23:30
Εσθήρ έγραψε:
24 Μαρ 2019, 23:29

Οχι αλλη ασχετοσυνη απο ασχετους,ευχαριστω.
Μπορει να μην γουσταρεις τον δανεη,διοτι δεν βολευει τα πιστευω σου..αλλα δεν μπορεις να αμφισβητεις εναν επιστημονα,που εκτος των αλλων δεν ανακαλυψε την πυριτιδα.Λεει οραγματα ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΑ ΣΤΟΥς ΕΠΙΤΗΜΟΝΙΚΟΥς ΧΩΡΟΥς ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕς ΛΕΝΕ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΥΑΛΑ.
Δεν έχει να κάνει με τα πιστεύω μου. Έχει να κάνει πως χρησιμοποιεί τον τίτλο του καθηγητή αστροφυσικής ΕΚΠΑ για να προωθήσει τα φιλοσοφικά και θεολογικά του πιστεύω. Θεολογία κάνει ο κύριος, όχι επιστήμη.

Περαστικά.
Τσου.,κανονικοτατα επιστημονικα πραγματα λεει,απλα επειδη εσενα δν σου αρεσουν τα βαφτιζεις θεολογικα.ΠΑΛΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ και ξυδακι.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 24 Μαρ 2019, 23:32

Εσθήρ έγραψε:
24 Μαρ 2019, 23:31
parafrwn έγραψε:
24 Μαρ 2019, 23:30
Εσθήρ έγραψε:
24 Μαρ 2019, 23:29

Οχι αλλη ασχετοσυνη απο ασχετους,ευχαριστω.
Μπορει να μην γουσταρεις τον δανεη,διοτι δεν βολευει τα πιστευω σου..αλλα δεν μπορεις να αμφισβητεις εναν επιστημονα,που εκτος των αλλων δεν ανακαλυψε την πυριτιδα.Λεει οραγματα ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΑ ΣΤΟΥς ΕΠΙΤΗΜΟΝΙΚΟΥς ΧΩΡΟΥς ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕς ΛΕΝΕ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΥΑΛΑ.
Δεν έχει να κάνει με τα πιστεύω μου. Έχει να κάνει πως χρησιμοποιεί τον τίτλο του καθηγητή αστροφυσικής ΕΚΠΑ για να προωθήσει τα φιλοσοφικά και θεολογικά του πιστεύω. Θεολογία κάνει ο κύριος, όχι επιστήμη.

Περαστικά.
Τσου.,κανονικοτατα επιστημονικα πραγματα λεει,απλα επειδη εσενα δν σου αρρσουν τα βαφτιζεις θεολογικα.ΠΑΛΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑνκαι ξυδακι.
Με μέτρο το κάρβουνο, να σου μείνει και για τον χειμώνα :wave:
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μαρ 2019, 00:19

Ο Δανέζης λέει απύθμενες αντιεπιστημονικές μαλακίες.-
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Μαρ 2019, 08:06

parafrwn έγραψε:
24 Μαρ 2019, 23:26
stavmanr έγραψε:
24 Μαρ 2019, 21:22


Μετά το 37:οο η αναφορά στην πληροφορία = καμπυλότητα χώρου.
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΔΑΝΕΖΗΣ
:smt017
Εσύ μπορείς να βάλεις τις δικές σου πηγές, που αντιτίθενται σε αυτά που γράφει ένας καθηγητής αστροφυσικής με παραπομπές στην παγκόσμια βιβλιογραφία.
Δεν καταλαβαίνω το μένος εναντίον ενός έλληνα επιστήμονα.

Ομοίως και για τον Hellegennes που παριστάνει τον Πρύτανη της αστροφυσικης και αξιολογεί τις παγκόσμιες βιβλιογραφίες.
Δεν έχει να κάνει με τα πιστεύω μου. Έχει να κάνει πως χρησιμοποιεί τον τίτλο του καθηγητή αστροφυσικής ΕΚΠΑ για να προωθήσει τα φιλοσοφικά και θεολογικά του πιστεύω. Θεολογία κάνει ο κύριος, όχι επιστήμη.
Πιο καθαρή διαλεξη αστροφυσικής από τη συγκεκριμένη, δεν υπάρχει.

Ως έμπειρος καθηγητης, φέρνει με παραδείγματα και μεταφορές τις δυσνόητες έννοιες της σημερινης Φυσικής στο ακροατήριο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μαρ 2019, 11:55

stavmanr έγραψε:
25 Μαρ 2019, 08:06
Εσύ μπορείς να βάλεις τις δικές σου πηγές, που αντιτίθενται σε αυτά που γράφει ένας καθηγητής αστροφυσικής με παραπομπές στην παγκόσμια βιβλιογραφία.
Δεν καταλαβαίνω το μένος εναντίον ενός έλληνα επιστήμονα.
Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι ΔΕΝ είναι αστροφυσικός. Άλλο που διδάσκει αστροφυσική σε ελληνικό πανεπιστήμιο, την χώρα που διορίζονται καρανίκες. Μαθηματικά σπούδασε. Για να γίνεις αστροφυσικός πρέπει να σπουδάσεις φυσική και μετά να κάνεις διδακτορικό στην αστροφυσική.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Μαρ 2019, 12:13

hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2019, 11:55
stavmanr έγραψε:
25 Μαρ 2019, 08:06
Εσύ μπορείς να βάλεις τις δικές σου πηγές, που αντιτίθενται σε αυτά που γράφει ένας καθηγητής αστροφυσικής με παραπομπές στην παγκόσμια βιβλιογραφία.
Δεν καταλαβαίνω το μένος εναντίον ενός έλληνα επιστήμονα.
Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι ΔΕΝ είναι αστροφυσικός. Άλλο που διδάσκει αστροφυσική σε ελληνικό πανεπιστήμιο, την χώρα που διορίζονται καρανίκες. Μαθηματικά σπούδασε. Για να γίνεις αστροφυσικός πρέπει να σπουδάσεις φυσική και μετά να κάνεις διδακτορικό στην αστροφυσική.
Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι είναι διδάκτωρ αστροφυσικής κι όχι μαρκετάς ή πλανόδιος μουσικος.

https://www.manosdanezis.gr/viografiko/

Βλέπεις, προσπαθώ να σε προστατεύσω στο διάλογο, αλλά κλωτσάς σαν το κατσίκι. :lol:

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 25 Μαρ 2019, 13:19

hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2019, 11:55
Για να γίνεις αστροφυσικός πρέπει να σπουδάσεις φυσική και μετά να κάνεις διδακτορικό στην αστροφυσική.
Εδώ κάνεις λάθος. Γιατί υπήρξε και ο Ξανθόπουλος που βασικό πτυχίο είχε στα μαθηματικά και έκανε διδακτορικό στην αστροφυσική. Και ήταν αστροφυσικός. Από τους πολύ καλούς.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 25 Μαρ 2019, 13:27

stavmanr έγραψε:
25 Μαρ 2019, 08:06
:smt017
Εσύ μπορείς να βάλεις τις δικές σου πηγές, που αντιτίθενται σε αυτά που γράφει ένας καθηγητής αστροφυσικής με παραπομπές στην παγκόσμια βιβλιογραφία.
Δεν καταλαβαίνω το μένος εναντίον ενός έλληνα επιστήμονα.

Ομοίως και για τον Hellegennes που παριστάνει τον Πρύτανη της αστροφυσικης και αξιολογεί τις παγκόσμιες βιβλιογραφίες.
Δεν έχει να κάνει με τα πιστεύω μου. Έχει να κάνει πως χρησιμοποιεί τον τίτλο του καθηγητή αστροφυσικής ΕΚΠΑ για να προωθήσει τα φιλοσοφικά και θεολογικά του πιστεύω. Θεολογία κάνει ο κύριος, όχι επιστήμη.
Πιο καθαρή διαλεξη αστροφυσικής από τη συγκεκριμένη, δεν υπάρχει.

Ως έμπειρος καθηγητης, φέρνει με παραδείγματα και μεταφορές τις δυσνόητες έννοιες της σημερινης Φυσικής στο ακροατήριο.
Το «μένος» μου οφείλεται στο ότι δίνει και διαλέξεις γύρω από θέματα που δεν έχει γνώσεις ή ιδέα, μπουρδολογώντας. Παράδειγμα:



Επειδή έχω γνωρίσει επιστήμονες (μερικοί από τους οποίους έχουν και φαινόμενο με το όνομά τους) και διδαχτεί από αυτούς, μπορώ να ξεχωρίσω έναν μπουρδολόγο από έναν άνθρωπο που ξέρει τι λέει.

Αν σε ενδιαφέρει η φυσική, σε προτρέπω να κοιτάξεις τις διαλέξεις αυτού του μαθήματος. Είναι μια καλή περίληψη όλης της Φυσικής, χωρίς μπουρδολογίες, από έναν εξαίρετο ερευνητή και δάσκαλο. Προαπαιτεί επίπεδο μαθηματικών λυκείου.

Με συγχωρείς για την προσωπική επίθεση. Καλή συνέχεια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος parafrwn την 25 Μαρ 2019, 13:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

User_601

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 25 Μαρ 2019, 13:33

Δηλαδη ενας επιστημονας απαγορευεται να εχει αποψεις ,αλλου τυπου περα απο το καθαρο πεδιο του;
Οχι,δεν απαγορευεται.Αν εσυ το απαγορευεις προβλημα δικο σου.Μαλιστα ο Δανεζης ΠΑΝΤΑ στις διαλλεξεις του λεει οτι,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ και εχει αποδειχθει ,ΤΟ ΤΑΔΕ ΠΟΥ ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.
Ε φιλε,σορυ,αλλα δεν θα απαγορεψεις εσυ στους ανθρωπους αν εχουν αποψη για ολα τα ζητηματα,Εφοσον ΠΑΝΤΑ τα διαχωριζει και τα λεει,καλα κανει.
Απλα δεν σου αρεσουν οι αποψεις του.Ασε τα ψοφια.και σαν κλασικος δημοκρατης που εισαι(; ) :smt005: ,ριχνεις λασπη .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 25 Μαρ 2019, 13:37, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 25 Μαρ 2019, 13:35

Εσθήρ έγραψε:
25 Μαρ 2019, 13:33
Δηλαδη ενας επιστημονας απαγορευεται να εχει αποψεις ,αλλου τυπου περα απο το καθαρο πεδιο του;
Οχι,δεν απαγορευεται.Αν εσυ το απαγορευεις προβλημα δικο σου.Μαλιστα ο Δανεζης ΠΑΝΤΑ στις διαλλεξεις του λεει οτι,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ και εχει αποδειχθει ,ΤΟ ΤΑΔΕ ΠΟΥ ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.
Ε φιλε,σορυ,αλλα δεν θα απαγορεψεις εσυ στους ανθρωπους αν εχουν αποψη για ολα τα ζητηματα,Εφοσον ΠΑΝΤΑ τα δαχωριζει και τα λεει,καλα κανει.
Άσε μας κουκλίτσα μου.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

User_601

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 25 Μαρ 2019, 13:36

parafrwn έγραψε:
25 Μαρ 2019, 13:35
Εσθήρ έγραψε:
25 Μαρ 2019, 13:33
Δηλαδη ενας επιστημονας απαγορευεται να εχει αποψεις ,αλλου τυπου περα απο το καθαρο πεδιο του;
Οχι,δεν απαγορευεται.Αν εσυ το απαγορευεις προβλημα δικο σου.Μαλιστα ο Δανεζης ΠΑΝΤΑ στις διαλλεξεις του λεει οτι,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ και εχει αποδειχθει ,ΤΟ ΤΑΔΕ ΠΟΥ ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.
Ε φιλε,σορυ,αλλα δεν θα απαγορεψεις εσυ στους ανθρωπους αν εχουν αποψη για ολα τα ζητηματα,Εφοσον ΠΑΝΤΑ τα δαχωριζει και τα λεει,καλα κανει.
Άσε μας κουκλίτσα μου.
Δεν σε κραταω. :lol:
Φιμωσε τους ολους.Δεν μπορεις.Απλα το προσπαθεις,Αλλα ΔΕΝ. :102:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών