Ολλανδοί, αυτοί οι ψεκασμένοι

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ολλανδοί, αυτοί οι ψεκασμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 28 Μαρ 2021, 12:54

Εγω μόνο μια ένσταση στα γραφήματα σου OP. Οτι οι απόψεις, η θεωρία, απέχουν πολύ από τις πράξεις. Ναι οι Έλληνες πιστεύουν ότι η προστασία του περιβάλλοντος ειναι σημαντική, αλλά στην πράξη δεν προσέχουν το περιβάλλον. Απλώς δηλώνουν αυτό που συγκλίνει σε σχέση με τις κυρίαρχες απόψεις και τάσεις της κοινωνίας. Το ίδιο δηλώνουν κ θρήσκοι αλλα ειναι κ πρωταθλητές στη χριστοπαναγια

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ολλανδοί, αυτοί οι ψεκασμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Απρ 2021, 04:09

EKPLIKTIKOS έγραψε:
28 Μαρ 2021, 12:54
Εγω μόνο μια ένσταση στα γραφήματα σου OP. Οτι οι απόψεις, η θεωρία, απέχουν πολύ από τις πράξεις. Ναι οι Έλληνες πιστεύουν ότι η προστασία του περιβάλλοντος ειναι σημαντική, αλλά στην πράξη δεν προσέχουν το περιβάλλον. Απλώς δηλώνουν αυτό που συγκλίνει σε σχέση με τις κυρίαρχες απόψεις και τάσεις της κοινωνίας. Το ίδιο δηλώνουν κ θρήσκοι αλλα ειναι κ πρωταθλητές στη χριστοπαναγια
Είναι λίγο γενικό αυτό που λες γιατί οι δράσεις για το περιβάλλον λειτουργούν top-down. Δεν είναι ότι ο Ολλανδός π.χ. έμπρακτα πράττει περισσότερα από πεποίθηση, είναι ότι έχει καλύτερες δομές, και υποστήριξη από το κράτος.

Παρ' όλα αυτά έχει γίνει εντυπωσιακή πρόοδος τα τελευταία χρόνια. Κοίτα λίγο πού βρίσκεται η Ελλάδα από άποψη ανακύκλωσης:



Εικόνα



Επίσης κοίτα πού βρίσκεται από άποψη παραγωγής απορριμμάτων (κατά κεφαλήν):



Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών