Απορίες προς τους φυσικούς επιστήμονες

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Απορίες προς τους φυσικούς επιστήμονες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 25 Απρ 2019, 20:58

Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο σχετικό θέμα, ανοιγω αυτό για να μας κάνετε μερικά σεμινάρια όσοι γνωρίζετε καλά την Φυσική επιστήμη.

Οι πρώτες μου απορίες λοιπόν είναι:

-τί είναι η Ενέργεια (ακριβώς αν γνωρίζετε τί είναι και τί την προκαλεί που είπε κάπου ο Σπύρος252)

-τί είναι η Πληροφορία

-τί είναι ο Ηλεκτρισμός


Κάποιοι σχετικοί μου είπαν καποτε ότι δεν γνωρίζουν ακριβώς τί είναι αυτά και μου έκανε εντύπωση. Δηλαδή, όσοι σπουδάσατε φυσική, μάθατε μεν κάποια πράγματα, αλλά είναι λειψή τελικά η γνώση που πηρατε; Και μήπως η ελλιπής γνώση σας κάνει να θέλετε να ανακαλύψετε μόνοι σας τί πραγματικά ισχύει, ή μείνατε ικανοποιημένοι με αυτά τα λίγα;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απορίες προς τους φυσικούς επιστήμονες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 25 Απρ 2019, 23:22

Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν απαντήσεις τεκμηριωμένες για αυτά τα ερωτήματα. Είναι σαν να ρωτάς γιατί υπάρχει κάτι αντί για το τίποτα.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Απορίες προς τους φυσικούς επιστήμονες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 26 Απρ 2019, 00:28

Όσο μεγαλώνει η γνώση τόσο καλύτερα αντιλαμβάνεσαι πόσα πολλά είναι αυτά που δεν ξέρεις.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απορίες προς τους φυσικούς επιστήμονες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 26 Απρ 2019, 03:30

Η ενέργεια - όπως ο ηλεκτρισμός - μπορεί να εκφραστεί ως διαφορά δυναμικού ή αλλιώς τάση προς ισορροπία. Ένα πιεσμένο ελατήριο, ένα τεντωμένο λάστιχο λέμε ότι έχουν ενέργεια. Απέχουν από την κατάσταση ισορροπίας τους ή ομαλότητας / κανονικότητας ας πούμε. Ακόμα και η ύλη είναι κατά κάποιον τρόπο συμπυκνωμένη ενέργεια, είναι πιθανότατα η παραμόρφωση του χωροχρόνου.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22577
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Απορίες προς τους φυσικούς επιστήμονες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Απρ 2019, 04:24

Spiros252 έγραψε:
26 Απρ 2019, 03:30
Η ενέργεια - όπως ο ηλεκτρισμός - μπορεί να εκφραστεί ως διαφορά δυναμικού

ωραίος τρόπος να περιγράψουμε μία μπερδεμένη έννοια με μία πιο μπερδεμένη. Κάθε φορά που με ρωτάει ένα παιδί τι είναι ηλεκτρισμός, καταλαβαίνω οτι στα αλήθεια δεν ξέρω. :)

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απορίες προς τους φυσικούς επιστήμονες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 26 Απρ 2019, 09:15

Είναι τόσο δυσνόητη η διαφορά δυναμικού;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15059
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Απορίες προς τους φυσικούς επιστήμονες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 26 Απρ 2019, 09:28

Ηλεκτρισμος ειναι η τεχνητως πρακαλουμενη μεταφορα ηλεκτρονιων απο την γεννητρια πηγη προς διαφορες συσκευες καταναλωσης.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απορίες προς τους φυσικούς επιστήμονες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 26 Απρ 2019, 09:32

Δεν μεταφέρονται τα ίδια τα ηλεκτρόνια Οργισμένε. Δεν τρέχουν αυτά με την ταχύτητα του φωτός ούτε κατά διάνοια.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Απορίες προς τους φυσικούς επιστήμονες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Απρ 2019, 09:35

Η ενέργεια κι ο ηλεκτρισμός είναι πληροφορία.
Το δύσκολο ερώτημα είναι "τί είναι πληροφορία".

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απορίες προς τους φυσικούς επιστήμονες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 26 Απρ 2019, 09:49

Πληροφορία:
Ετυμολογικά αποτελείται από τις λέξεις «φέρω» και «πλήρης». Στην αγγλική ο όρος είναι information, δάνειο του 15ου αιώνα από τη λατινική λέξη informare που σημαίνει «δίνω μορφή»
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Απορίες προς τους φυσικούς επιστήμονες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Απρ 2019, 10:02

Spiros252 έγραψε:
26 Απρ 2019, 09:49
Πληροφορία:
Ετυμολογικά αποτελείται από τις λέξεις «φέρω» και «πλήρης». Στην αγγλική ο όρος είναι information, δάνειο του 15ου αιώνα από τη λατινική λέξη informare που σημαίνει «δίνω μορφή»
Πληρώ είναι "γεμίζω", με όλες τις συγγενικές σημασίες.
Πληροφορία σημαίνει ετυμολογικά "το φερόμενο προς πλήρωση, ολοκλήρωση, γέμισμα".

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Απορίες προς τους φυσικούς επιστήμονες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 26 Απρ 2019, 15:04

Natasha έγραψε:
25 Απρ 2019, 20:58
Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο σχετικό θέμα, ανοιγω αυτό για να μας κάνετε μερικά σεμινάρια όσοι γνωρίζετε καλά την Φυσική επιστήμη.

Οι πρώτες μου απορίες λοιπόν είναι:

-τί είναι η Ενέργεια (ακριβώς αν γνωρίζετε τί είναι και τί την προκαλεί που είπε κάπου ο Σπύρος252)

-τί είναι η Πληροφορία

-τί είναι ο Ηλεκτρισμός


Κάποιοι σχετικοί μου είπαν καποτε ότι δεν γνωρίζουν ακριβώς τί είναι αυτά και μου έκανε εντύπωση. Δηλαδή, όσοι σπουδάσατε φυσική, μάθατε μεν κάποια πράγματα, αλλά είναι λειψή τελικά η γνώση που πηρατε; Και μήπως η ελλιπής γνώση σας κάνει να θέλετε να ανακαλύψετε μόνοι σας τί πραγματικά ισχύει, ή μείνατε ικανοποιημένοι με αυτά τα λίγα;
Δεν υπάρχει ορισμός για την ενέργεια. Προσδιορίζεται περιγραφικά:
Ένα σώμα έχει ενέργεια, όταν μπορεί να προκαλέσει μεταβολή στον εαυτό του ή στο περιβάλλον του.

Το ηλεκτρικό φορτίο είναι μία ιδιότητα της ύλης, που απαντάται σε 2 καταστάσεις τις οποίες ονομάσαμε (+) και (-).

Ηλεκτρικό ρεύμα, είναι η προσανατολισμένη κίνηση των ηλεκτρικών φορτίων.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Απορίες προς τους φυσικούς επιστήμονες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 26 Απρ 2019, 15:06

stavmanr έγραψε:
26 Απρ 2019, 09:35
Η ενέργεια κι ο ηλεκτρισμός είναι πληροφορία.
Το δύσκολο ερώτημα είναι "τί είναι πληροφορία".
Η πληροφορία ορίστηκε μια χαρά από τον C. Shannon κοντά 60 χρόνια τώρα.

https://en.wikipedia.org/wiki/Information_theory
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22577
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Απορίες προς τους φυσικούς επιστήμονες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Μάιος 2019, 07:05

Spiros252 έγραψε:
26 Απρ 2019, 09:15
Είναι τόσο δυσνόητη η διαφορά δυναμικού;
η έννοια του δυναμικού περιλαμβάνει την έννοια της ενέργειας που προσπαθούμε να εξηγήσουμε, νομίζω είναι πέρα απο μπερδεμένη, μου αρέσει να προσπαθώ να την δω σε διάφορα πράγματα, νομίζω είναι ακατάληπτη ακόμα, σε εμένα δηλαδή. :)

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απορίες προς τους φυσικούς επιστήμονες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 01 Μάιος 2019, 07:18

Ας πούμε ότι έχουμε δύο μεταλλικές σφαίρες. Η μία είναι φορτισμένη (έχει ηλεκτρικό φορτίο) λόγω τριβής (αν την αγγίξεις θα κάνει τσαφ), η άλλη είναι αφόρτιστη. Αν πλησιάσουν πολύ κοντά θα γίνει εκκένωση από τη μία στην άλλη και το φορτίο θα μοιραστεί στις δύο. Λέμε ότι οι σφαίρες πριν είχαν διαφορά δυναμικού, ή αλλιώς ότι η φορτισμένη είχε ενέργεια. Όταν τα πράγματα έρθουν σε ισορροπία τότε λέμε ότι "δεν υπάρχει ενέργεια", δηλαδή δεν μπορεί πια να παραχθεί έργο (να γίνει εκκένωση κ.λπ.)

Εικόνα

Φυσικά η ενέργεια δεν χάνεται, οπότε η ενέργεια, αυτή καθαυτή υπάρχει σε άλλης μορφής διαφορά δυναμικού.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών