Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 16 Μάιος 2019, 00:23

Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:21
Εχετε συζητησει την παραγωγη ενεργειας εφαρμοζοντας το φαινομενο του ντομινο;
Ώπα! Τι έχουμε εδώ; Παρακαλώ πολύ λεπτομέριες - βίντεο - υπερσυνδέσμους ! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την διασκέδαση!

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15029
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 16 Μάιος 2019, 00:30

AreSMareS έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:23
Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:21
Εχετε συζητησει την παραγωγη ενεργειας εφαρμοζοντας το φαινομενο του ντομινο;
Ώπα! Τι έχουμε εδώ; Παρακαλώ πολύ λεπτομέριες - βίντεο - υπερσυνδέσμους ! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την διασκέδαση!
https://www.reddit.com/r/NotKenM/commen ... _turbines/
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Ορέστης 35

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Μάιος 2019, 00:34

AreSMareS έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:23
Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:21
Εχετε συζητησει την παραγωγη ενεργειας εφαρμοζοντας το φαινομενο του ντομινο;
Ώπα! Τι έχουμε εδώ; Παρακαλώ πολύ λεπτομέριες - βίντεο - υπερσυνδέσμους ! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την διασκέδαση!
Στο θρεντ του Διομηδη ειχα ριξει την ιδεα.DIOMEDESGR

Οσο για την ιδεα του σεισμικ νομιζω οτι απλα χρειαζεται καποιες βελτιωσεις στο μηχανισμο αποσβεσης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ορέστης 35 την 16 Μάιος 2019, 00:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 16 Μάιος 2019, 00:36

Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:34
Οσο για την ιδεα του σεισμικ νομιζω οτι απλα χρειαζεται καποιες βελτιωσεις στο μηχανισμο αποσβεσης.
Ποια ιδέα ακριβώς; Ότι επειδή ο κύβος από μπετό 1χ1χ1 αντέχει 5g τότε το σπίτι 20χ20χ20 θα αντέχει 5χ20=100g;

Γιατί αυτό λέει.

Ορέστης 35

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Μάιος 2019, 00:41

Archmage έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:36
Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:34
Οσο για την ιδεα του σεισμικ νομιζω οτι απλα χρειαζεται καποιες βελτιωσεις στο μηχανισμο αποσβεσης.
Ποια ιδέα ακριβώς; Ότι επειδή ο κύβος από μπετό 1χ1χ1 αντέχει 5g τότε το σπίτι 20χ20χ20 θα αντέχει 5χ20=100g;

Γιατί αυτό λέει.
Η ιδεα ειναι η αποσβεση να μη γινεται τοσο απο το κτιριο οσο απο υδραυλικους αποσβεστηρες.Δηλαδη να βαλουμε αναρτησεις στα κτιρια, οπως βαλαμε στα ποδηλατα. Εγω ετσι το καταλαβαινω.

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 16 Μάιος 2019, 00:52

Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:41
Η ιδεα ειναι η αποσβεση να μη γινεται τοσο απο το κτιριο οσο απο υδραυλικους αποσβεστηρες.Δηλαδη να βαλουμε αναρτησεις στα κτιρια, οπως βαλαμε στα ποδηλατα. Εγω ετσι το καταλαβαινω.
Όχι δεν είναι αυτή η ιδέα... Κάθισα τις τελευταίες δυο ημέρες και διάβασα ( θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει στο διαδίκτυο ) για την εφεύρεση του κυρίου seismic. Οι αναρτήσεις είναι ελαστικές για αυτό κάνουν απόσβεση. Ο κύριος seismic θέλει να κάνει άκαμπτη ( κάτι σαν να λέμε να σκληρύνει την ανάρτηση ) την κατασκευή!
Αν εξαιρέσουμε ότι:
  • Δεν έχει τηρήσει καμία απολύτως επιστημονική μεθοδολογία
  • Δεν συμπεριέλαβε στα πειράματα την ...εφεύρεση του! ( Απίστευτο; Κι όμως αληθινό! )
  • Δεν κατανοεί βασικές έννοιες της φυσικής
  • Θέλει να πιστεύει ( αν και παραδέχτηκε ότι δεν ισχύει αυτό... ) πώς η απόκτηση ενός διπλώματος ευρεσιτεχνίας αποδίδει αυτόματα επιστημονικό κύρος στην εφεύρεση του
  • Είναι αλαζονικός και υπερόπτης
κατά τα άλλα μου είναι ...συμπαθής!

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 16 Μάιος 2019, 00:56

Θέλω παρακαλώ περισσότερες πληροφορίες για το ...φαινόμενο ντόμινο!!! Εϊναι πρακτικά αδύνατο και απίστευτα χρονοβόρο να ψάξω μέσα στις ...4000+ αναρτήσεις του DIOMEDESGR !
Κάποια συγκεκριμένη ανάρτηση παρακαλώ;

Ορέστης 35

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Μάιος 2019, 00:58

AreSMareS έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:52
Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:41
Η ιδεα ειναι η αποσβεση να μη γινεται τοσο απο το κτιριο οσο απο υδραυλικους αποσβεστηρες.Δηλαδη να βαλουμε αναρτησεις στα κτιρια, οπως βαλαμε στα ποδηλατα. Εγω ετσι το καταλαβαινω.
Όχι δεν είναι αυτή η ιδέα... Κάθισα τις τελευταίες δυο ημέρες και διάβασα ( θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει στο διαδίκτυο ) για την εφεύρεση του κυρίου seismic. Οι αναρτήσεις είναι ελαστικές για αυτό κάνουν απόσβεση. Ο κύριος seismic θέλει να κάνει άκαμπτη ( κάτι σαν να λέμε να σκληρύνει την ανάρτηση ) την κατασκευή!
Αν εξαιρέσουμε ότι:
  • Δεν έχει τηρήσει καμία απολύτως επιστημονική μεθοδολογία
  • Δεν συμπεριέλαβε στα πειράματα την ...εφεύρεση του! ( Απίστευτο; Κι όμως αληθινό! )
  • Δεν κατανοεί βασικές έννοιες της φυσικής
  • Θέλει να πιστεύει ( αν και παραδέχτηκε ότι δεν ισχύει αυτό... ) πώς η απόκτηση ενός διπλώματος ευρεσιτεχνίας αποδίδει αυτόματα επιστημονικό κύρος στην εφεύρεση του
  • Είναι αλαζονικός και υπερόπτης
κατά τα άλλα μου είναι ...συμπαθής!
Εχει ομως και ενα δικαιο παραπονο. Οτι ολοι του επιτιθενται. Ισως αν υπηρχε κλιμα συνεργασιας να ειχε διορθωσει τα λαθη του.

Ορέστης 35

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Μάιος 2019, 00:58

AreSMareS έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:56
Θέλω παρακαλώ περισσότερες πληροφορίες για το ...φαινόμενο ντόμινο!!! Εϊναι πρακτικά αδύνατο και απίστευτα χρονοβόρο να ψάξω μέσα στις ...4000+ αναρτήσεις του DIOMEDESGR !
Κάποια συγκεκριμένη ανάρτηση παρακαλώ;

Πάνας @ Universal-Sci

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 16 Μάιος 2019, 01:06

Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:58
Εχει ομως και ενα δικαιο παραπονο. Οτι ολοι του επιτιθενται. Ισως αν υπηρχε κλιμα συνεργασιας να ειχε διορθωσει τα λαθη του.
Του επιτέθηκα; Το να έχεις διαφορετική άποψη και να την στηρίζεις με κόσμιο τρόπο σημαίνει ότι επιτίθεσε; Δείξε μου - υπόδειξέ μου που τον έβρισα ή έγραψα κάτι άσχημο, χαρακτηρισμοί υπήρξαν ναι αλλά ήταν απόρρεια της υπεροψίας και της αλαζονείας που τον διακρίνει. Να διαβάζω για ...γατάκια και "έλα να σε διδάξω γιατί μόνο εγώ ξέρω το σωστό" και να κάνω ότι δεν τρέχει τίποτα;
Να κοιτάξει να διορθώσει αυτά, να μάθει βασικές αρχές φυσικής, να μάθει τι είναι επιστημονική μέθοδος και πώς γίνονται επιστημονικά πειράματα και ας έρθει να συζητήσουμε ξανά και ξανά... Το να υποτιμά όμως την νοημοσύνη μου γράφοντας "Δεν εξέτασα τον μηχανισμό αλλά τα βίντεο αποδεικνύουν ότι ...λειτουργεί" είναι ...προκλητικότατο!

Ορέστης 35

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Μάιος 2019, 01:10

AreSMareS έγραψε:
16 Μάιος 2019, 01:06
Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:58
Εχει ομως και ενα δικαιο παραπονο. Οτι ολοι του επιτιθενται. Ισως αν υπηρχε κλιμα συνεργασιας να ειχε διορθωσει τα λαθη του.
Του επιτέθηκα; Το να έχεις διαφορετική άποψη και να την στηρίζεις με κόσμιο τρόπο σημαίνει ότι επιτίθεσε; Δείξε μου - υπόδειξέ μου που τον έβρισα ή έγραψα κάτι άσχημο, χαρακτηρισμοί υπήρξαν ναι αλλά ήταν απόρρεια της υπεροψίας και της αλαζονείας που τον διακρίνει. Να διαβάζω για ...γατάκια και "έλα να σε διδάξω γιατί μόνο εγώ ξέρω το σωστό" και να κάνω ότι δεν τρέχει τίποτα;
Να κοιτάξει να διορθώσει αυτά, να μάθει βασικές αρχές φυσικής, να μάθει τι είναι επιστημονική μέθοδος και πώς γίνονται επιστημονικά πειράματα και ας έρθει να συζητήσουμε ξανά και ξανά... Το να υποτιμά όμως την νοημοσύνη μου γράφοντας "Δεν εξέτασα τον μηχανισμό αλλά τα βίντεο αποδεικνύουν ότι ...λειτουργεί" είναι ...προκλητικότατο!
ενταξει ησουν κι εσυ λιγο εριστικος. Πιστευω και ο σεισμικ μπορουσε να ειναι πιο διαλλακτικος μαζι σου αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι χρονια τωρα εχει αντιμετωπισει τη χλευη των πτυχιουχων που δεν δεχονται οτι μπιρει να εχει αποψη ενας μη ειδικος.

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 16 Μάιος 2019, 01:11

Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:41
Archmage έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:36
Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:34
Οσο για την ιδεα του σεισμικ νομιζω οτι απλα χρειαζεται καποιες βελτιωσεις στο μηχανισμο αποσβεσης.
Ποια ιδέα ακριβώς; Ότι επειδή ο κύβος από μπετό 1χ1χ1 αντέχει 5g τότε το σπίτι 20χ20χ20 θα αντέχει 5χ20=100g; Γιατί αυτό λέει.
Η ιδεα ειναι η αποσβεση να μη γινεται τοσο απο το κτιριο οσο απο υδραυλικους αποσβεστηρες.Δηλαδη να βαλουμε αναρτησεις στα κτιρια, οπως βαλαμε στα ποδηλατα. Εγω ετσι το καταλαβαινω.
Η φασαρία εδώ και τόσα χρόνια είναι επειδή φαντασιώνεται ότι έχει την καλύτερη μέθοδο που έχει υπάρξει στην ιστορία και ότι όλοι οι άλλο δεν ξέρουν τι τους γίνεται επειδή με τη μέθοδό του τα σπίτια θα αντέχουν (λέει) 100-200g.

Μιλάμε για τύπο που δεν ξέρει τη διαφορά μεταξύ δύναμης και ενέργειας ή ταχύτητας και επιτάχυνσης. Στο παλιό του εξηγούσαν βηματάκι βηματάκι τη σαχλαμάρα του (σχολικές πράξεις δηλαδή) και κοιτούσε σα χάνος.

Ο τύπος κάνει «έρευνα» χωρίς βιβλιογραφία, χωρίς μέθοδο, χωρίς μετρήσεις, χωρίς μοντέλα, χωρίς προσομοιώσεις, χωρίς πειράματα - απλά επειδή κουνάει ένα κύβο από μπετό και τον δουλεύουν ψιλό γαζί τα predatory για να του φάνε κι άλλα φράγκα.

Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:41
Εχει ομως και ενα δικαιο παραπονο. Οτι ολοι του επιτιθενται. Ισως αν υπηρχε κλιμα συνεργασιας να ειχε διορθωσει τα λαθη του.
Έχεις χάσει επεισόδια. Του τα έχουν εξηγήσει ΟΛΑ αναλυτικά και συνεχίζει τα ίδια ανούσια και στομφώδη copy paste. Με τα ίδια λάθη που του έχουν επισημάνει πριν χρόνια.

Γιατί; Επειδή είναι «εφευρέτης» και δεν καταδέχεται να ξεστραβωθεί μπας και μάθει τι σημαίνουν οι λέξεις που χρησιμοποιεί.

Ορέστης 35

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Μάιος 2019, 01:20

Archmage έγραψε:
16 Μάιος 2019, 01:11
Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:41
Archmage έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:36
Ποια ιδέα ακριβώς; Ότι επειδή ο κύβος από μπετό 1χ1χ1 αντέχει 5g τότε το σπίτι 20χ20χ20 θα αντέχει 5χ20=100g; Γιατί αυτό λέει.
Η ιδεα ειναι η αποσβεση να μη γινεται τοσο απο το κτιριο οσο απο υδραυλικους αποσβεστηρες.Δηλαδη να βαλουμε αναρτησεις στα κτιρια, οπως βαλαμε στα ποδηλατα. Εγω ετσι το καταλαβαινω.
Η φασαρία εδώ και τόσα χρόνια είναι επειδή φαντασιώνεται ότι έχει την καλύτερη μέθοδο που έχει υπάρξει στην ιστορία και ότι όλοι οι άλλο δεν ξέρουν τι τους γίνεται επειδή με τη μέθοδό του τα σπίτια θα αντέχουν (λέει) 100-200g.

Μιλάμε για τύπο που δεν ξέρει τη διαφορά μεταξύ δύναμης και ενέργειας ή ταχύτητας και επιτάχυνσης. Στο παλιό του εξηγούσαν βηματάκι βηματάκι τη σαχλαμάρα του (σχολικές πράξεις δηλαδή) και κοιτούσε σα χάνος.

Ο τύπος κάνει «έρευνα» χωρίς βιβλιογραφία, χωρίς μέθοδο, χωρίς μετρήσεις, χωρίς μοντέλα, χωρίς προσομοιώσεις, χωρίς πειράματα - απλά επειδή κουνάει ένα κύβο από μπετό και τον δουλεύουν ψιλό γαζί τα predatory για να του φάνε κι άλλα φράγκα.

Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2019, 00:41
Εχει ομως και ενα δικαιο παραπονο. Οτι ολοι του επιτιθενται. Ισως αν υπηρχε κλιμα συνεργασιας να ειχε διορθωσει τα λαθη του.
Έχεις χάσει επεισόδια. Του τα έχουν εξηγήσει ΟΛΑ αναλυτικά και συνεχίζει τα ίδια ανούσια και στομφώδη copy paste. Με τα ίδια λάθη που του έχουν επισημάνει πριν χρόνια.

Γιατί; Επειδή είναι «εφευρέτης» και δεν καταδέχεται να ξεστραβωθεί μπας και μάθει τι σημαίνουν οι λέξεις που χρησιμοποιεί.
Αν ειναι ετσι οπως τα λες τοτε το αδικο το εχει αυτος.

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 16 Μάιος 2019, 01:31

Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2019, 01:20
Αν ειναι ετσι οπως τα λες τοτε το αδικο το εχει αυτος.
Αρκεί ένα google για την πατέντα του seismic για να δει οποιοσδήποτε τι φρούτο είναι.

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 16 Μάιος 2019, 02:48

Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2019, 01:10
ενταξει ησουν κι εσυ λιγο εριστικος. Πιστευω και ο σεισμικ μπορουσε να ειναι πιο διαλλακτικος μαζι σου αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι χρονια τωρα εχει αντιμετωπισει τη χλευη των πτυχιουχων που δεν δεχονται οτι μπιρει να εχει αποψη ενας μη ειδικος.
«Πρέπει να θυμόμαστε ότι είναι απίστευτα επικίνδυνο και καταστροφικό να μην δίνουμε σημασία στην ψευδοεπιστήμη. Θα πρέπει να έχουμε μηδενική ανοχή για αυτού του είδους τα πράγματα»
[ https://www.tovima.gr/2018/10/09/scienc ... oepistimi/ ]
Εριστικός; Ναι μπορεί... Είναι η μη ανοχή ξέρεις...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών