Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 21 Μάιος 2019, 21:20

AreSMareS έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:10
seismic έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:03
Παρουσίασα ένα άρθρο το οποίο το έχω στείλει για δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό εδώ και 2 μήνες και θα δημοσιευθεί τον Ιούνιο. Είναι κόπος και έρευνα πολλών ετών.
Και βγαίνεις λίγο πολύ και μου λες ότι δεν είναι δικό μου. Δηλαδή δεν κατάλαβα το έκλεψα? Αν αυτό δεν είναι συκοφαντική δυσφήμηση τότε τι είναι?
Προφανώς κύριε seismic ...βαριέστε να διαβάσετε τον ποινικό κώδικα! Πέρα από αυτό αλλιώνετε και τα γραφόμενά μου. Για ...διαβάστε καλύτερα:
AreSMareS έγραψε:
20 Μάιος 2019, 22:38
Ο γνωστός αλαζονικός, υπερφύαλος και απόλυτος γνώστης... seismic.
Φαίνεται ( εκ του αποτελέσματος ) κύριε seismic, ότι μάλλον δεν το έχετε γράψει εσείς αυτό το ...σεντόνι, αλλά και κομμάτια του ολόκληρα δεν τα καταλαβαίνετε καν!
μήπως η λέξη μάλλον κάνει όλη την διαφορά; Θα θέλατε να το πάτε αυτό σε έναν δικηγόρο και να ρωτήσετε αν είναι δυσφήμιση; Δεν θα αναφερθώ καν στην δευτερη πρόταση γιατί μόνος σας έχετε πει ότι δεν τα ...καταλαβαίνετε τα μαθηματικά.
Για την παραβίαση του απορήτου της ηλεκτρονικής αλληλογραφίας και δημοσιοποίησης προσωπικών μου δεδομένων χωρίς τη σύμφωνη γνώμη μου τι έχετε να πειτε;
Δεν υπάρχει ηλεκτρονική αλληλογραφία. Έμαθα το όνομά σου από αλλού. Παίρνω την ευθύνη που δημοσιοποίησα το όνομά σου.
Πιστεύω ότι οι επιστημονικές συζητήσεις πρέπει να γίνονται επώνυμα. Ανώνυμα λες ότι θες. Κάνε ότι θες και θα πράξω αναλόγως.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 21 Μάιος 2019, 21:26

seismic έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:20
AreSMareS έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:10
seismic έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:03
Παρουσίασα ένα άρθρο το οποίο το έχω στείλει για δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό εδώ και 2 μήνες και θα δημοσιευθεί τον Ιούνιο. Είναι κόπος και έρευνα πολλών ετών.
Και βγαίνεις λίγο πολύ και μου λες ότι δεν είναι δικό μου. Δηλαδή δεν κατάλαβα το έκλεψα? Αν αυτό δεν είναι συκοφαντική δυσφήμηση τότε τι είναι?
Προφανώς κύριε seismic ...βαριέστε να διαβάσετε τον ποινικό κώδικα! Πέρα από αυτό αλλιώνετε και τα γραφόμενά μου. Για ...διαβάστε καλύτερα:
AreSMareS έγραψε:
20 Μάιος 2019, 22:38
Ο γνωστός αλαζονικός, υπερφύαλος και απόλυτος γνώστης... seismic.
Φαίνεται ( εκ του αποτελέσματος ) κύριε seismic, ότι μάλλον δεν το έχετε γράψει εσείς αυτό το ...σεντόνι, αλλά και κομμάτια του ολόκληρα δεν τα καταλαβαίνετε καν!
μήπως η λέξη μάλλον κάνει όλη την διαφορά; Θα θέλατε να το πάτε αυτό σε έναν δικηγόρο και να ρωτήσετε αν είναι δυσφήμιση; Δεν θα αναφερθώ καν στην δευτερη πρόταση γιατί μόνος σας έχετε πει ότι δεν τα ...καταλαβαίνετε τα μαθηματικά.
Για την παραβίαση του απορήτου της ηλεκτρονικής αλληλογραφίας και δημοσιοποίησης προσωπικών μου δεδομένων χωρίς τη σύμφωνη γνώμη μου τι έχετε να πειτε;
Δεν υπάρχει ηλεκτρονική αλληλογραφία. Έμαθα το όνομά σου από αλλού. Παίρνω την ευθύνη που δημοσιοποίησα το όνομά σου.
Πιστεύω ότι οι επιστημονικές συζητήσεις πρέπει να γίνονται επώνυμα. Ανώνυμα λες ότι θες. Κάνε ότι θες και θα πράξω αναλόγως.
:lol:

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 21 Μάιος 2019, 21:35

Με ολ’αυτα μου εχει ανοιξει και μενα η ορεξη να πατενταρω καμια λυση για την αντιμετωπιση του σεισμου.
Μια μαλακια εγω, μια μαλακια εσεις, στο τελος κατι θα βγει!
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 21 Μάιος 2019, 21:35

seismic έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:20
Δεν υπάρχει ηλεκτρονική αλληλογραφία. Έμαθα το όνομά σου από αλλού. Παίρνω την ευθύνη που δημοσιοποίησα το όνομά σου.
Δεν καταλάβατε κύριε seismic... Δεν πάει έτσι! Εγώ έστειλα το ηλεκτρονικό μήνυμα σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ άτομο και όχι σε εσάς! Εσείς τι κάνατε; Είστε hacker και μπήκατε στον υπολογιστή του ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ατόμου και κλέψατε την ...ηλεκτρονική αλληλογραφία; ΕΣΕΙΣ δεν θα έπρεπε καν να γνωρίζετε την ύπαρξή του χωρίς τη συγκατάθεσή μου! Σας είπα και νωρίτερα να μεταφέρετε στον ...υποβολέα τα παράπονά μου. Τώρα το παιζετε τρελίτσα...
Φυσικά και θα πράξω ανάλογα... Σας ρώτησα τόσες φορές και αντί για απάντηση πήρα απειλές με δικαστήρια και αγωγές. Και οι δυο γνωρίζουμε πολύ καλά και θα αποδειχθεί περίτρανα ποιός διέρευσε την ηλεκτρονική αλληλογραφία.
Εσείς δημοσιοποιήσατε το όνομά μου το οποίο παρεπιπτόντως είναι προσωπικό δεδομένο και η ...απάντησή σας ήταν ..απειλή για τη διεθνή πατέντα.
Θα σας ρωτήσω για τελευταία φορά και θα σταματήσω:
Γνωρίζετε - καταλαβαίνετε ότι η δημοσιοποίηση του ονόματός μου και η παραβίαση του απορήτου της ηλεκτρονικής αλληλογραφίας είναι ποινικά αδικήματα; Αν όχι διαβάστε τον ποινικό κώδικα...
Αν ναι θα θέλατε να πείτε - γράψετε κάτι τελευταίο πέρα από το ...ηρωικό:
seismic έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:20
Κάνε ότι θες και θα πράξω αναλόγως.
Γιατί κύριε seismic όπως μάλλον έχεις καταλάβει πλέον, εδώ δεν υπάρχει αναλογία. Δεν έκανα τίποτα μεμπτό ενώ εσείς ...κάνατε. Θα περιμένω το σχόλιο σας γιατί σε αντίθεση με αυτό που νομίζετε ακόμη και τώρα που καταλήξαμε ( θα καταλήξουμε... ) σε αυτό το σημείο δεν σκοπεύω να μειώσω σε τίποτα την προσπάθεια που κάνατε - κάνετε. Με την ανυπαρξία επιστημονικής μεθόδου τα έχω και την ανυπαρξία επιστημονικών πειραμάτων. Εσείς μόνος σας αυτο-ακυρώνεστε όταν διαλέγετε τις βρισιές, προσβολές και τώρα απειλές με δικαστήρια. Θα μπορούσατε να με αγνοήσετε αλλά είδατε - διαβάσατε ερωτήσεις για τις οποίες δεν είχατε απαντήσεις και ψάξατε τρόπους να με σταματήσετε...

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 21 Μάιος 2019, 21:37

seismic έγραψε:
21 Μάιος 2019, 19:53
AreSMareS έγραψε:
21 Μάιος 2019, 19:39
Να ζητήσω συγγνώμη όταν εσείς ο ίδιος παραδέχεστε ότι ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ με τα ...μαθηματικά και έχετε ...κατεβατά ολόκληρα από αυτά; Θέλετε να σας δείξω ΞΑΝΑ πού και πότε τα παραδέχεστε; Όχι μόνο μια φορά αλλά δυο - τρείς; Να ζητήσω συγγνώμη για την άγνοιά σας; Αυτό τώρα είναι αστείο;
Παραδέχεστε ( ή δεν καταλαβαίνετε ότι το κάνετε...) ότι δεν γνωρίζετε τους ...τύπους και έχετε (τουλάχιστον) 6-7 σειρές από αυτούς; Πώς τους γράψατε εσείς; Η αντιγραφή - επικόληση δεν μετρά σαν προσωπική συγγραφή!
Πόσο θα περιμένω κύριε seismic ακόμη για την αποκατάστασή μου;
Οι μετρήσεις αυτές είναι δικές μου είναι απλά μαθηματικά που μας μαθαίνουν στο σχολείο. Δεν είναι μετρήσεις μικροκλίμακας που απαιτούν γνώσεις ανώτατων μαθηματικών
είναι μετρήσεις του πειράματος που έκανα. Δεν τις αντέγραψα τις υπολόγισα βάση των υπαρχόντων μαθηματικών.
Ζήτα μου εσύ συγνώμη και θα ζητήσω και εγώ.
καλά χαλάρωσε σιγά τα ανώτατα μαθηματικά.
άσε που το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί είναι η κλίμακα αν
1) έχεις ρεαλιστικές γεωμετρικές αναλογίες
2) ρεαλιστικό ποσοστό οπλισμό συγκρινόμενο με πραγματικές κατακσυεύες (π.χ. 1,25% οπλισμό στις δοκούς, 2,5% στα υποστυλώματα)
3) έχεις ένα κτίριο με ιδιοσυχνότητες ρεαλιστικές για διώροφο (π.χ. ιδιοπερίοδο πρώτης ιδιομοφής 0,1-0,3 sec)

Proof of concept κάνεις, δεν χρειάζεται φυσική κλίμακα για να δείξεις ότι κάτι επί τη ςαρχής δουλεύει, χρειάζεται για να βγάλεις κανόνες σχεδιασμού.
Το πρόβλημα είναι ότι αυτό που κάνεις δεν δουλεύει γιατί απλά στη μία έχεις κάτι πολύ δύσκαμπτο η αδράνεια του οποιου το ανασηκώνει και δεν ταλαντώνεται παρά κινείται σαν στερεό σώμα και με την πατέντα σου το στερεώνεις στη βάση και αρχίζει και ταλαντώνεται. Στα πραγματικά κτίρια δεν έχεις παρά σε ακραίες περιπτώσεις και σε ακραία (περιμετρίκα υποστυλώματα) εφελκυσκό στα υποστυλώματα ώστε να τείνει να ανασηκωθεί η θεμελίωση. Αυτό είναι το πρόβλημα και όχι η κλίμακα
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 21 Μάιος 2019, 22:10

AreSMareS έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:35
seismic έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:20
Δεν υπάρχει ηλεκτρονική αλληλογραφία. Έμαθα το όνομά σου από αλλού. Παίρνω την ευθύνη που δημοσιοποίησα το όνομά σου.
Δεν καταλάβατε κύριε seismic... Δεν πάει έτσι! Εγώ έστειλα το ηλεκτρονικό μήνυμα σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ άτομο και όχι σε εσάς! Εσείς τι κάνατε; Είστε hacker και μπήκατε στον υπολογιστή του ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ατόμου και κλέψατε την ...ηλεκτρονική αλληλογραφία; ΕΣΕΙΣ δεν θα έπρεπε καν να γνωρίζετε την ύπαρξή του χωρίς τη συγκατάθεσή μου! Σας είπα και νωρίτερα να μεταφέρετε στον ...υποβολέα τα παράπονά μου. Τώρα το παιζετε τρελίτσα...
Φυσικά και θα πράξω ανάλογα... Σας ρώτησα τόσες φορές και αντί για απάντηση πήρα απειλές με δικαστήρια και αγωγές. Και οι δυο γνωρίζουμε πολύ καλά και θα αποδειχθεί περίτρανα ποιός διέρευσε την ηλεκτρονική αλληλογραφία.
Εσείς δημοσιοποιήσατε το όνομά μου το οποίο παρεπιπτόντως είναι προσωπικό δεδομένο και η ...απάντησή σας ήταν ..απειλή για τη διεθνή πατέντα.
Θα σας ρωτήσω για τελευταία φορά και θα σταματήσω:
Γνωρίζετε - καταλαβαίνετε ότι η δημοσιοποίηση του ονόματός μου και η παραβίαση του απορήτου της ηλεκτρονικής αλληλογραφίας είναι ποινικά αδικήματα; Αν όχι διαβάστε τον ποινικό κώδικα...
Αν ναι θα θέλατε να πείτε - γράψετε κάτι τελευταίο πέρα από το ...ηρωικό:
seismic έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:20
Κάνε ότι θες και θα πράξω αναλόγως.
Γιατί κύριε seismic όπως μάλλον έχεις καταλάβει πλέον, εδώ δεν υπάρχει αναλογία. Δεν έκανα τίποτα μεμπτό ενώ εσείς ...κάνατε. Θα περιμένω το σχόλιο σας γιατί σε αντίθεση με αυτό που νομίζετε ακόμη και τώρα που καταλήξαμε ( θα καταλήξουμε... ) σε αυτό το σημείο δεν σκοπεύω να μειώσω σε τίποτα την προσπάθεια που κάνατε - κάνετε. Με την ανυπαρξία επιστημονικής μεθόδου τα έχω και την ανυπαρξία επιστημονικών πειραμάτων. Εσείς μόνος σας αυτο-ακυρώνεστε όταν διαλέγετε τις βρισιές, προσβολές και τώρα απειλές με δικαστήρια. Θα μπορούσατε να με αγνοήσετε αλλά είδατε - διαβάσατε ερωτήσεις για τις οποίες δεν είχατε απαντήσεις και ψάξατε τρόπους να με σταματήσετε...
Σου απάντησα στα πάντα δύο και τρις φορές. Αν δεν κατάλαβες ή δεν σου άρεσε η απάντησή μου αυτό είναι άλλο. Έβαζες 100 ερωτήσεις το λεπτό που δεν είναι δυνατόν να σου αναπτύξω όλη την αντισεισμική τεχνολογία για να σου απαντήσω σε όλα αυτά. Το ότι δημοσιοποίησα το όνομά σου ήταν λάθος μου από άγνοια των νόμων αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι εκτός από τοι να ζητήσω συγνώμη. Θα ήταν όμως και τιμή σου να ζητήσεις και εσύ συγνώμη που λίγο πολύ με έχεις βγάλει ανίκανο για έρευνα.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 21 Μάιος 2019, 22:50

seismic έγραψε:
21 Μάιος 2019, 19:53
AreSMareS έγραψε:
21 Μάιος 2019, 19:39
Να ζητήσω συγγνώμη όταν εσείς ο ίδιος παραδέχεστε ότι ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ με τα ...μαθηματικά και έχετε ...κατεβατά ολόκληρα από αυτά; Θέλετε να σας δείξω ΞΑΝΑ πού και πότε τα παραδέχεστε; Όχι μόνο μια φορά αλλά δυο - τρείς; Να ζητήσω συγγνώμη για την άγνοιά σας; Αυτό τώρα είναι αστείο;
Παραδέχεστε ( ή δεν καταλαβαίνετε ότι το κάνετε...) ότι δεν γνωρίζετε τους ...τύπους και έχετε (τουλάχιστον) 6-7 σειρές από αυτούς; Πώς τους γράψατε εσείς; Η αντιγραφή - επικόληση δεν μετρά σαν προσωπική συγγραφή!
Πόσο θα περιμένω κύριε seismic ακόμη για την αποκατάστασή μου;
Οι μετρήσεις αυτές είναι δικές μου είναι απλά μαθηματικά που μας μαθαίνουν στο σχολείο. Δεν είναι μετρήσεις μικροκλίμακας που απαιτούν γνώσεις ανώτατων μαθηματικών
είναι μετρήσεις του πειράματος που έκανα. Δεν τις αντέγραψα τις υπολόγισα βάση των υπαρχόντων μαθηματικών.
Ζήτα μου εσύ συγνώμη και θα ζητήσω και εγώ.


καλά χαλάρωσε σιγά τα ανώτατα μαθηματικά.
άσε που το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί είναι η κλίμακα αν
1) έχεις ρεαλιστικές γεωμετρικές αναλογίες
2) ρεαλιστικό ποσοστό οπλισμό συγκρινόμενο με πραγματικές κατακσυεύες (π.χ. 1,25% οπλισμό στις δοκούς, 2,5% στα υποστυλώματα)
3) έχεις ένα κτίριο με ιδιοσυχνότητες ρεαλιστικές για διώροφο (π.χ. ιδιοπερίοδο πρώτης ιδιομοφής 0,1-0,3 sec)

Proof of concept κάνεις, δεν χρειάζεται φυσική κλίμακα για να δείξεις ότι κάτι επί τη ςαρχής δουλεύει, χρειάζεται για να βγάλεις κανόνες σχεδιασμού.
Το πρόβλημα είναι ότι αυτό που κάνεις δεν δουλεύει γιατί απλά στη μία έχεις κάτι πολύ δύσκαμπτο η αδράνεια του οποιου το ανασηκώνει και δεν ταλαντώνεται παρά κινείται σαν στερεό σώμα και με την πατέντα σου το στερεώνεις στη βάση και αρχίζει και ταλαντώνεται. Στα πραγματικά κτίρια δεν έχεις παρά σε ακραίες περιπτώσεις και σε ακραία (περιμετρίκα υποστυλώματα) εφελκυσκό στα υποστυλώματα ώστε να τείνει να ανασηκωθεί η θεμελίωση. Αυτό είναι το πρόβλημα και όχι η κλίμακα

Έχεις δίκαιο σε αυτό που λες. Πλήρη ακαμψία. Μπορούσα να κάνω υποστυλώματα μικρής διατομής και έναν ακόμη όροφο. Τότε θα υπήρχε και η ελαστικότητα Αλλά. Αυτό που θα πω θέλω να το προσέξετε. Έχω πει από την αρχή ότι η αμφίπλευρη πάκτωση ενός επιμήκους τοιχώματος, δουλεύει καλύτερα από ότι μια κεντρική πάκτωση στον πυρήνα της διατομής ενός μικρού και τετράγωνου υποστυλώματος. Ο λόγος είναι ότι καταργώ τον μοχλοβραχίονα καθ ύψος λόγο του ότι αναλαμβάνω τις ανοδικές εντάσεις τις στροφή του τοιχώματος από το δώμα, και μειώνω τις εντάσεις του οριζόντιου μοχλοβραχίονα, όσο ο ένας τένοντας απομακρύνεται από τον άλλο. Για τον λόγο αυτό σχεδίασα άκαμπτα. Ήταν επιλογή μου αντί στηθαίο να κατασκευάσω ανεστραμμένη μεγάλη δοκό στο δώμα. Ήταν επιλογή μου να κατασκευάσω γωνιακά τοιχώματα. Φυσικά μπορείτε να σχεδιάσετε κατ αυτόν τον τρόπο και εσείς. Άλλωστε αυτό κάνει και ο πλήρης αντισεισμικός σχεδιασμός. Ποιο είναι όμως το πρόβλημα το δικό σας αν σχεδιάσετε άκαμπτα. Για ένα διώροφο κανένα πρόβλημα. Για μία άκαμπτη υψίκορμη κατασκευή υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Γιατί? Όπως σωστά είπες τα άκαμπτα ανατρέπονται ποιο εύκολα. Τα υψίκορμα άκαμπτα ακόμα ευκολότερα. Όταν ένα υψίκορμο άκαμπτο κτίριο πάει να ανατραπεί, υπάρχει ανάκληση όλου του εμβαδού της κοιτόστρωσης. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χάσει η κατασκευή μέρος από την στήριξη του εδάφους. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα στατικά φορτία να δημιουργούν μεγάλες αντίρροπες ροπές προς την ροπή ανατροπής. Αυτές οι εντάσεις σπάνε την άκαμπτη κατασκευή στα πρέκια. Αυτό πάω να πιάσω Προσπαθώ να σταματήσω την στροφή της άκαμπτης κατασκευής. Αν προσέξεις την αστοχία στο πείραμα στον κόμβο θα δεις ότι ο κόμβος έχει και οριζόντια και κατακόρυφη αστοχία. Η οριζόντια αστοχία προέρχεται από κρουστικές μετατοπίσεις, και η κατακόρυφη από αστήρικτες κατακόρυφες συνιστώσες. Αυτά όταν σχεδιάζουμε άκαμπτα. Για ελαστική σχεδίαση καμία προένταση στην διατομή. Ένα ελατήριο στο δώμα μεταξύ περικοχλίου και δώματος είναι ή άλλη μέθοδος σχεδιασμού
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών