Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2606
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 13 Μάιος 2019, 21:54

διαβασε το Κοσμικη Υπερθεση
https://www.ianos.gr/i-kosmiki-iperthesi-0298696.html

Υγ.
η σχεση μου με το Ραιχ ειναι βιωματικη.
Αν θες να δεις τι ηταν :
https://www.researchgate.net/publicatio ... Kataskeues

φτιαξε συσσωρευτη, μπες
και τα ξαναλεμε σε 10 χρονια
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Μάιος 2019, 09:06

Lord Brum έγραψε:
13 Μάιος 2019, 09:50
Ανακοίνωσις:
Έχω βρει το φάρμακο για τον καρκίνο.Έκανα μία κλινική μελέτη μικρής κλίμακας, το έδωσα στη γάτα μου και έδειξε να ξεπερνά κάτι που είχε και έμοιαζε με καρκίνο, έδωσα και ένα πεντακοσάρικο και δημοσίευσα την ανακάλυψή μου στο open journal of cancer research, σπαμάρω 15 ελληνικά και 5 ξένα φορουμ, μιλάω με 80αρηδες καθγητές ιατρικής αλλά δενμε στηρίζουν ανοιχτά, κάτι για κλινικές μελέτες και δημοσιεύσεις και επαληθεύσεις μου λένε. Μα γιατί δεν με χρηματοδοτεί ο ιατρικός σύλλογος Αθηνών, αφούν στη γάτα μου δουλεύει και όλοι όσοι δεν το έχουν δει είναι ηλίθιοι του επιστημονικού κατεστημένου?
Η Ελλάδα τρώε τα παιδιά της
:003::smt023

αν και λυπαμαι λιγο τη γατα σου, που εμπλεξε με σενα. :smt005:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 03 Ιούλ 2020, 21:10

blackpaint έγραψε:
13 Μάιος 2019, 18:03
Εκεινη την εποχη ο Ραιχ ισχυριζοταν πως ειχε αποκρουσει εισβολες εξωγηινων στην ερημο με τα οργονο-οπλα του. Γενικως, ηταν γνωστο πως δεν ηταν καλα στα μυαλα του.
Δικος μας :romance-hearteyes:
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Ιούλ 2020, 09:30

Η επιστήμη είναι ένα παράγωγο του ανθρώπου, όπως όλα τα άλλα. Έχει όλα τα θετικά, καθώς και τις αδυναμίες και τα ελαττώματα εκείνου που την παράγει.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 23 Ιούλ 2020, 09:33

stavmanr έγραψε:
23 Ιούλ 2020, 09:30
Η επιστήμη είναι ένα παράγωγο του ανθρώπου, όπως όλα τα άλλα. Έχει όλα τα θετικά, καθώς και τις αδυναμίες και τα ελαττώματα εκείνου που την παράγει.
Αυτό ισχύει για όλες τις θεωρήσεις :)
Ζούμε σε μια οικονομία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Ιούλ 2020, 09:34

AlienWay έγραψε:
23 Ιούλ 2020, 09:33
stavmanr έγραψε:
23 Ιούλ 2020, 09:30
Η επιστήμη είναι ένα παράγωγο του ανθρώπου, όπως όλα τα άλλα. Έχει όλα τα θετικά, καθώς και τις αδυναμίες και τα ελαττώματα εκείνου που την παράγει.
Αυτό ισχύει για όλες τις θεωρήσεις :)
:g030:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 26 Ιούλ 2020, 17:23

Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?
Εξαρτάτε τι ερευνάς. Αν ερευνάς πως θα πηδήξεις το αφεντικό καλύτερα να είσαι αγράμματος.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 26 Ιούλ 2020, 17:35

Ασέβαστος έγραψε:
13 Μάιος 2019, 09:33
seismic έγραψε:
12 Μάιος 2019, 22:23
Προσπαθώ να δικαιολογηθώ στους φίλους μου ότι δεν είμαι ο τρελός του χωριού και η απαξίωση της έρευνάς μου από το επιστημονικό κατεστημένο είναι στημένο. Δεν έχω συναντήσει επιστήμονα που να μου πει ότι κάνω λάθος
εχεις σκεφτει την πιθανοτητα να εισαι πραγματι ο τρελλος του χωριου, και να σου εχουν εξηγησει χιλιες φορες, διαφοροι επιστημονες και μη, τα λαθη σου, αλλα να μην εχεις τη δυνατοτητα να καταλαβεις;
Ναι την έχω σκεφθεί αλλά την απέρριψα αμέσως και ο λόγος είναι ότι οι πολλοί είναι οι βλάκες και μετρημένοι στα δάκτυλα οι έξυπνοι. :lol:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 26 Ιούλ 2020, 17:40

Lord Brum έγραψε:
13 Μάιος 2019, 09:50
Ανακοίνωσις:
Έχω βρει το φάρμακο για τον καρκίνο.Έκανα μία κλινική μελέτη μικρής κλίμακας, το έδωσα στη γάτα μου και έδειξε να ξεπερνά κάτι που είχε και έμοιαζε με καρκίνο, έδωσα και ένα πεντακοσάρικο και δημοσίευσα την ανακάλυψή μου στο open journal of cancer research, σπαμάρω 15 ελληνικά και 5 ξένα φορουμ, μιλάω με 80αρηδες καθγητές ιατρικής αλλά δενμε στηρίζουν ανοιχτά, κάτι για κλινικές μελέτες και δημοσιεύσεις και επαληθεύσεις μου λένε. Μα γιατί δεν με χρηματοδοτεί ο ιατρικός σύλλογος Αθηνών, αφούν στη γάτα μου δουλεύει και όλοι όσοι δεν το έχουν δει είναι ηλίθιοι του επιστημονικού κατεστημένου?
Η Ελλάδα τρώε τα παιδιά της
Υπάρχουν και αυτοί οι επιστήμονες που τρώνε τα χρήματα της έρευνας χωρίς να μιλούν ή να γράφουν πουθενά, εξαφανισμένοι εντελώς χωρίς να ανακαλύπτουν εδώ και χρόνια απολύτως τίποτα :102:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
JohnnyB
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 05 Απρ 2020, 08:03
Επικοινωνία:

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από JohnnyB » 07 Αύγ 2020, 22:27

ολα καθοδηγούνται οσο υπάρχει το ΧΡΗΜΑ
Το αρχαιότερο και βαθύτερο συναίσθημα του ανθρώπου είναι αυτό του φόβου, και ο αρχαιότερος και βαθύτερος φόβος είναι αυτός του αγνώστου.
h. p. lovecraft

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Αύγ 2020, 22:35

Εξαρτάται για ποιά επιστήμη μιλάμε.
Υπάρχουν καθοδηγούμενες και μη.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Αύγ 2020, 22:36

Ασέβαστος έγραψε:
14 Μάιος 2019, 09:06
Lord Brum έγραψε:
13 Μάιος 2019, 09:50
Ανακοίνωσις:
Έχω βρει το φάρμακο για τον καρκίνο.Έκανα μία κλινική μελέτη μικρής κλίμακας, το έδωσα στη γάτα μου και έδειξε να ξεπερνά κάτι που είχε και έμοιαζε με καρκίνο, έδωσα και ένα πεντακοσάρικο και δημοσίευσα την ανακάλυψή μου στο open journal of cancer research, σπαμάρω 15 ελληνικά και 5 ξένα φορουμ, μιλάω με 80αρηδες καθγητές ιατρικής αλλά δενμε στηρίζουν ανοιχτά, κάτι για κλινικές μελέτες και δημοσιεύσεις και επαληθεύσεις μου λένε. Μα γιατί δεν με χρηματοδοτεί ο ιατρικός σύλλογος Αθηνών, αφούν στη γάτα μου δουλεύει και όλοι όσοι δεν το έχουν δει είναι ηλίθιοι του επιστημονικού κατεστημένου?
Η Ελλάδα τρώε τα παιδιά της
:003::smt023

αν και λυπαμαι λιγο τη γατα σου, που εμπλεξε με σενα. :smt005:
Μιά απόχη χρειάζεται αυτός να πιάσει 100 γάτες.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 08 Αύγ 2020, 13:26

Κάποιες επιστήμες προφανώς και δεν είναι αμερόληπτες λχ η ιστορία. Αλλες είναι νομίζω σε απόλυτο βαθμό. Οπως τα μαθηματικά. Αν και δεν είμαι σίγουρος γνωρίζω καλά μόνο ανάλυση και απειροστικό λογισμό. Καθοδηγούμενη ναι θα έλεγα. Υπάρχουν νομίζω κάποιοι πολύ καλοί επιστήμονες αλλά δεν δίνουν τις ανακαλύψεις τους στο κοινό. Εδώ μολότωφ τους δίνεις και βλέπεις τι να κάνουν. Που να δίνες κανα Terminator.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 08 Αύγ 2020, 14:51

Πάνας έγραψε:
12 Μάιος 2019, 22:27
seismic έγραψε:
12 Μάιος 2019, 22:23
Εσθήρ έγραψε:
12 Μάιος 2019, 21:37
Το μπερδευεις λιγο φιλε μου,τουλαχιστον στον τιτλο.Η επιστημη ειναι επιστημη.Ανακαλυπτει,βρισκει κλπ.Η τεχνολογια απλα αξιοποιει ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΙΔΙΩΤΙΚΑ συμφεροντα,τις κατακτησεις της επιστημης.
Αντιμετωπίζω κάτι που δεν μπορώ να το ξεπεράσω. Ακούω, βλέπω, και διαβάζω να διακινούνται τεράστια κονδύλια σε όλο τον κόσμο για να βελτιώσουν τις κατασκευές προς τον σεισμικό κίνδυνο. Τα κονδύλια αυτά τα διαθέτουν τα κράτη και από δωρεές. Πρόσβαση σε αυτά έχουν μόνο οι του πανεπιστημίου. Αυτοί που έχουν πολλές επιστημονικές δημοσιεύσεις έχουν μεγαλύτερη τύχη να εγκριθεί το κονδύλι για την έρευνά τους. Κάνουν και καλύτερη ακαδημαϊκή καριέρα με την έρευνα. Εγώ σαν ιδιότης δεν έχω λόγο να δημοσιεύσω έρευνα γιατί απλά δεν κερδίζω ... μόνο χάνω γιατί κανένα κονδύλι έρευνας δεν πάει σε εμένα, ενώ σπαταλώ χρήμα και χρόνο εργασίας. Οι περισσότεροι με σνομπάρουν γιατί δεν τελείωσα πανεπιστήμιο.
Απλά έχω τον καλύτερο αντισεισμικό σχεδιασμό που έγινε ποτέ και τα κονδύλια έρευνας πάνε σε λάθος ανθρώπους.
Κανένας δεν συνεργάζεται μαζί μου στην έρευνα. Προσπαθώ να δικαιολογηθώ στους φίλους μου ότι δεν είμαι ο τρελός του χωριού και η απαξίωση της έρευνάς μου από το επιστημονικό κατεστημένο είναι στημένο. Δεν έχω συναντήσει επιστήμονα που να μου πει ότι κάνω λάθος και δεν έχω βρει βοήθεια από κανένα εκτός τον κύριο ομότιμο καθηγητή Παναγιώτη Καρύδη. Αποτέλεσμα 0
Αυτό πως να το ξεπεράσω?
Ο Βίλχελμ Ράιχ πέθανε στη φυλακή.
:smt023
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών