Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 12 Μάιος 2019, 18:55

Πολλές φορές αναρωτιέμαι τι στο καλό συμβαίνει σε αυτόν τον τόπο.
Πολλοί αξιόλογοι επιστήμονες με μηδενικά πρακτικά αποτελέσματα.
Η επιστήμη στην Ελλάδα προχωράει γοργά ενώ η παραγωγή είναι στον βούρκο.
Τι είναι αυτό που τελικά συμβαίνει στην Ελλάδα και δεν αξιοποιεί την γνώση της επιστήμης?
Φταίει η πολιτική, τα διαπλεκόμενα συμφέροντα, ή μήπως οι ξένες δυνάμεις μας βάζουν τρικλοποδιές?
Έχω προσέξει ότι πολλά μεγάλα φόρουμ δεν είναι αμερόληπτα αλλά ελεγχόμενα.
Το ίδιο γενικά συμβαίνει με όλα τα μμε. Μήπως φταίμε και εμείς?
Τους Έλληνες του εξωτερικού που προοδεύουν τους θαυμάζουμε και τους εδώ τους θάβουμε.
Τελικά αυτό συμβαίνει πολλές εκατοντάδες χρόνια και είναι άξιο λόγου που διώχνουμε τα παιδιά μας στο εξωτερικό
για να μην θιγεί ο κώλος του επιστημονικού κατεστημένου.
Θα μου πείτε.. όταν μιλώ έτσι για τον επιστημονικό κόσμο, γιατί περιμένω να μου ανοίξουν τις πόρτες;
Γιατί στην δεκαετή εμπειρία μου διαπίστωσα ότι δεν ανοίγουν πόρτες Τις έχουν κλειστές. Και αυτό συμβαίνει σε όλους τους καινοτόμους. Για τον λόγο αυτό άλλωστε και φεύγουν στο εξωτερικό. Αυτό που κατάλαβα από τις συζητήσεις που έχω κάνει με δεκάδες πανεπιστημιακούς της αντισεισμικής τεχνολογίας των κατασκευών είναι ότι
συμφωνούν μεν με αυτά που λέω, αλλά μου συνιστούν δημοσιεύσεις σε έγκριτα επιστημονικά περιοδικά και πολλά πειράματα.
Το πρόβλημα είναι ότι όλα αυτά χρειάζονται πολλές δεκάδες χιλιάδες ευρώ τα οποία δεν διαθέτω.
Οι καθηγητές έχουν πρόσβαση σε επιδοτήσεις της έρευνας αλλά δεν συνεργάζονται με ιδιώτη αν δεν τα σκάσει χοντρά.
Και το ερώτημα προς έρευνα που μπαίνει είναι. Αν ένας ιδιότης εφεύρει κάτι καλό για τον σεισμό δεν πρέπει να υπάρξει επιστημονικό ενδιαφέρον
από τους αρμόδιους φορείς του κράτους όπως τον ΟΑΣΠ το ΙΤΣΑΚ το ΕΤΑΜ το ΤΕΕ? Ποιος ο λόγος ύπαρξής τους αν αδιαφορούν για μια τόσο σοβαρή
πρόταση σαν την δική μου?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

User_601

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 12 Μάιος 2019, 21:37

Το μπερδευεις λιγο φιλε μου,τουλαχιστον στον τιτλο.Η επιστημη ειναι επιστημη.Ανακαλυπτει,βρισκει κλπ.Η τεχνολογια απλα αξιοποιει ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΙΔΙΩΤΙΚΑ συμφεροντα,τις κατακτησεις της επιστημης.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 12 Μάιος 2019, 22:23

Εσθήρ έγραψε:
12 Μάιος 2019, 21:37
Το μπερδευεις λιγο φιλε μου,τουλαχιστον στον τιτλο.Η επιστημη ειναι επιστημη.Ανακαλυπτει,βρισκει κλπ.Η τεχνολογια απλα αξιοποιει ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΙΔΙΩΤΙΚΑ συμφεροντα,τις κατακτησεις της επιστημης.
Αντιμετωπίζω κάτι που δεν μπορώ να το ξεπεράσω. Ακούω, βλέπω, και διαβάζω να διακινούνται τεράστια κονδύλια σε όλο τον κόσμο για να βελτιώσουν τις κατασκευές προς τον σεισμικό κίνδυνο. Τα κονδύλια αυτά τα διαθέτουν τα κράτη και από δωρεές. Πρόσβαση σε αυτά έχουν μόνο οι του πανεπιστημίου. Αυτοί που έχουν πολλές επιστημονικές δημοσιεύσεις έχουν μεγαλύτερη τύχη να εγκριθεί το κονδύλι για την έρευνά τους. Κάνουν και καλύτερη ακαδημαϊκή καριέρα με την έρευνα. Εγώ σαν ιδιότης δεν έχω λόγο να δημοσιεύσω έρευνα γιατί απλά δεν κερδίζω ... μόνο χάνω γιατί κανένα κονδύλι έρευνας δεν πάει σε εμένα, ενώ σπαταλώ χρήμα και χρόνο εργασίας. Οι περισσότεροι με σνομπάρουν γιατί δεν τελείωσα πανεπιστήμιο.
Απλά έχω τον καλύτερο αντισεισμικό σχεδιασμό που έγινε ποτέ και τα κονδύλια έρευνας πάνε σε λάθος ανθρώπους.
Κανένας δεν συνεργάζεται μαζί μου στην έρευνα. Προσπαθώ να δικαιολογηθώ στους φίλους μου ότι δεν είμαι ο τρελός του χωριού και η απαξίωση της έρευνάς μου από το επιστημονικό κατεστημένο είναι στημένο. Δεν έχω συναντήσει επιστήμονα που να μου πει ότι κάνω λάθος και δεν έχω βρει βοήθεια από κανένα εκτός τον κύριο ομότιμο καθηγητή Παναγιώτη Καρύδη. Αποτέλεσμα 0
Αυτό πως να το ξεπεράσω?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 12 Μάιος 2019, 22:27

seismic έγραψε:
12 Μάιος 2019, 22:23
Εσθήρ έγραψε:
12 Μάιος 2019, 21:37
Το μπερδευεις λιγο φιλε μου,τουλαχιστον στον τιτλο.Η επιστημη ειναι επιστημη.Ανακαλυπτει,βρισκει κλπ.Η τεχνολογια απλα αξιοποιει ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΙΔΙΩΤΙΚΑ συμφεροντα,τις κατακτησεις της επιστημης.
Αντιμετωπίζω κάτι που δεν μπορώ να το ξεπεράσω. Ακούω, βλέπω, και διαβάζω να διακινούνται τεράστια κονδύλια σε όλο τον κόσμο για να βελτιώσουν τις κατασκευές προς τον σεισμικό κίνδυνο. Τα κονδύλια αυτά τα διαθέτουν τα κράτη και από δωρεές. Πρόσβαση σε αυτά έχουν μόνο οι του πανεπιστημίου. Αυτοί που έχουν πολλές επιστημονικές δημοσιεύσεις έχουν μεγαλύτερη τύχη να εγκριθεί το κονδύλι για την έρευνά τους. Κάνουν και καλύτερη ακαδημαϊκή καριέρα με την έρευνα. Εγώ σαν ιδιότης δεν έχω λόγο να δημοσιεύσω έρευνα γιατί απλά δεν κερδίζω ... μόνο χάνω γιατί κανένα κονδύλι έρευνας δεν πάει σε εμένα, ενώ σπαταλώ χρήμα και χρόνο εργασίας. Οι περισσότεροι με σνομπάρουν γιατί δεν τελείωσα πανεπιστήμιο.
Απλά έχω τον καλύτερο αντισεισμικό σχεδιασμό που έγινε ποτέ και τα κονδύλια έρευνας πάνε σε λάθος ανθρώπους.
Κανένας δεν συνεργάζεται μαζί μου στην έρευνα. Προσπαθώ να δικαιολογηθώ στους φίλους μου ότι δεν είμαι ο τρελός του χωριού και η απαξίωση της έρευνάς μου από το επιστημονικό κατεστημένο είναι στημένο. Δεν έχω συναντήσει επιστήμονα που να μου πει ότι κάνω λάθος και δεν έχω βρει βοήθεια από κανένα εκτός τον κύριο ομότιμο καθηγητή Παναγιώτη Καρύδη. Αποτέλεσμα 0
Αυτό πως να το ξεπεράσω?
Ο Βίλχελμ Ράιχ πέθανε στη φυλακή.
the end

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 12 Μάιος 2019, 22:34

Πάνας έγραψε:
12 Μάιος 2019, 22:27
seismic έγραψε:
12 Μάιος 2019, 22:23
Εσθήρ έγραψε:
12 Μάιος 2019, 21:37
Το μπερδευεις λιγο φιλε μου,τουλαχιστον στον τιτλο.Η επιστημη ειναι επιστημη.Ανακαλυπτει,βρισκει κλπ.Η τεχνολογια απλα αξιοποιει ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΙΔΙΩΤΙΚΑ συμφεροντα,τις κατακτησεις της επιστημης.
Αντιμετωπίζω κάτι που δεν μπορώ να το ξεπεράσω. Ακούω, βλέπω, και διαβάζω να διακινούνται τεράστια κονδύλια σε όλο τον κόσμο για να βελτιώσουν τις κατασκευές προς τον σεισμικό κίνδυνο. Τα κονδύλια αυτά τα διαθέτουν τα κράτη και από δωρεές. Πρόσβαση σε αυτά έχουν μόνο οι του πανεπιστημίου. Αυτοί που έχουν πολλές επιστημονικές δημοσιεύσεις έχουν μεγαλύτερη τύχη να εγκριθεί το κονδύλι για την έρευνά τους. Κάνουν και καλύτερη ακαδημαϊκή καριέρα με την έρευνα. Εγώ σαν ιδιότης δεν έχω λόγο να δημοσιεύσω έρευνα γιατί απλά δεν κερδίζω ... μόνο χάνω γιατί κανένα κονδύλι έρευνας δεν πάει σε εμένα, ενώ σπαταλώ χρήμα και χρόνο εργασίας. Οι περισσότεροι με σνομπάρουν γιατί δεν τελείωσα πανεπιστήμιο.
Απλά έχω τον καλύτερο αντισεισμικό σχεδιασμό που έγινε ποτέ και τα κονδύλια έρευνας πάνε σε λάθος ανθρώπους.
Κανένας δεν συνεργάζεται μαζί μου στην έρευνα. Προσπαθώ να δικαιολογηθώ στους φίλους μου ότι δεν είμαι ο τρελός του χωριού και η απαξίωση της έρευνάς μου από το επιστημονικό κατεστημένο είναι στημένο. Δεν έχω συναντήσει επιστήμονα που να μου πει ότι κάνω λάθος και δεν έχω βρει βοήθεια από κανένα εκτός τον κύριο ομότιμο καθηγητή Παναγιώτη Καρύδη. Αποτέλεσμα 0
Αυτό πως να το ξεπεράσω?
Ο Βίλχελμ Ράιχ πέθανε στη φυλακή.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ryke_Geerd_Hamer
https://en.wikipedia.org/wiki/Royal_Rife

ψαξε και γι'αυτους
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 12 Μάιος 2019, 22:43

Και ο Τέσλα φτωχός πέθανε Δες και την ιστορία που Γεωργίου Παπανικολάου. Και αυτός τότε τα ίδια προβλήματα με εμένα είχε.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Μάιος 2019, 09:33

seismic έγραψε:
12 Μάιος 2019, 22:23
Προσπαθώ να δικαιολογηθώ στους φίλους μου ότι δεν είμαι ο τρελός του χωριού και η απαξίωση της έρευνάς μου από το επιστημονικό κατεστημένο είναι στημένο. Δεν έχω συναντήσει επιστήμονα που να μου πει ότι κάνω λάθος
εχεις σκεφτει την πιθανοτητα να εισαι πραγματι ο τρελλος του χωριου, και να σου εχουν εξηγησει χιλιες φορες, διαφοροι επιστημονες και μη, τα λαθη σου, αλλα να μην εχεις τη δυνατοτητα να καταλαβεις;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15029
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 13 Μάιος 2019, 09:50

Ανακοίνωσις:
Έχω βρει το φάρμακο για τον καρκίνο.Έκανα μία κλινική μελέτη μικρής κλίμακας, το έδωσα στη γάτα μου και έδειξε να ξεπερνά κάτι που είχε και έμοιαζε με καρκίνο, έδωσα και ένα πεντακοσάρικο και δημοσίευσα την ανακάλυψή μου στο open journal of cancer research, σπαμάρω 15 ελληνικά και 5 ξένα φορουμ, μιλάω με 80αρηδες καθγητές ιατρικής αλλά δενμε στηρίζουν ανοιχτά, κάτι για κλινικές μελέτες και δημοσιεύσεις και επαληθεύσεις μου λένε. Μα γιατί δεν με χρηματοδοτεί ο ιατρικός σύλλογος Αθηνών, αφούν στη γάτα μου δουλεύει και όλοι όσοι δεν το έχουν δει είναι ηλίθιοι του επιστημονικού κατεστημένου?
Η Ελλάδα τρώε τα παιδιά της
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 13 Μάιος 2019, 17:35

Ασέβαστος έγραψε:
13 Μάιος 2019, 09:33
seismic έγραψε:
12 Μάιος 2019, 22:23
Προσπαθώ να δικαιολογηθώ στους φίλους μου ότι δεν είμαι ο τρελός του χωριού και η απαξίωση της έρευνάς μου από το επιστημονικό κατεστημένο είναι στημένο. Δεν έχω συναντήσει επιστήμονα που να μου πει ότι κάνω λάθος
εχεις σκεφτει την πιθανοτητα να εισαι πραγματι ο τρελλος του χωριου, και να σου εχουν εξηγησει χιλιες φορες, διαφοροι επιστημονες και μη, τα λαθη σου, αλλα να μην εχεις τη δυνατοτητα να καταλαβεις;
Ναι το έχω σκεφτεί και είπα να ρωτήσω και άλλους Επιστήμονες.
1) Οι πρώτοι επιστήμονες που ρώτησα αν η ευρεσιτεχνία μου είναι σωστή, ήταν αυτοί του διεθνούς γραφείου διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας. Η γνώμη τους μετράει περισσότερο από το να γράψεις στο καλύτερο περιοδικό με κριτές στον κόσμο. Είπαν τις καλύτερες κριτικές. Αν θες στις παρουσιάζω.
2) Έγραψα στον διευθυντή των σεισμικών βάσεων του Barclay University του δεύτερου καλύτερου πανεπιστημίου στον κόσμο. Μου έδωσε συγχαρητήρια και θέλησε να γράψουμε paper μαζί και να κάναμε και πειράματα αν βρίσκαμε χρηματοδότες - εταιρείες να συνδράμουν.
3) Έγραψα στον πρώην διευθυντή της σεισμικής βάσης στο Μετσόβιο Δες βιογραφικό https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE ... E%B7%CF%82
το αποτέλεσμα.... άκου τι είπε τηλεφωνικά στον δημοσιογράφο στην Ζούγκλα
https://www.zougla.gr/greece/article/er ... resitexnia
Ρώτησα και άλλες 900000 πολιτικούς μηχανικούς αλλά δεν απαντάνε γιατί δεν μπορούν να απαντήσουν.
http://www.amoives.gr/forum/%cf%83%cf%8 ... cfc202acfe
https://www.3dr.eu/forum/viewforum.php? ... 0f7fe29062
Τώρα ποιοι μου είπαν αυτά που λες εγώ δεν ξέρω ... :xena:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 13 Μάιος 2019, 17:48

Lord Brum έγραψε:
13 Μάιος 2019, 09:50
Ανακοίνωσις:
Έχω βρει το φάρμακο για τον καρκίνο.Έκανα μία κλινική μελέτη μικρής κλίμακας, το έδωσα στη γάτα μου και έδειξε να ξεπερνά κάτι που είχε και έμοιαζε με καρκίνο, έδωσα και ένα πεντακοσάρικο και δημοσίευσα την ανακάλυψή μου στο open journal of cancer research, σπαμάρω 15 ελληνικά και 5 ξένα φορουμ, μιλάω με 80αρηδες καθγητές ιατρικής αλλά δενμε στηρίζουν ανοιχτά, κάτι για κλινικές μελέτες και δημοσιεύσεις και επαληθεύσεις μου λένε. Μα γιατί δεν με χρηματοδοτεί ο ιατρικός σύλλογος Αθηνών, αφούν στη γάτα μου δουλεύει και όλοι όσοι δεν το έχουν δει είναι ηλίθιοι του επιστημονικού κατεστημένου?
Η Ελλάδα τρώε τα παιδιά της
Φυσικά και είναι ηλίθιοι Ποιος από αυτούς παίρνει όρκο ότι το φάρμακο του καρκίνου που δούλεψε στην γάτα δεν θα δουλέψει και στους ανθρώπους? Είναι ηλίθιοι που δεν επαναλαμβάνουν το πείραμα γιατί και μια στις εκατό πιθανότητες να έχουν να πετύχει το πείραμα θα έπρεπε να το ξαναδοκιμάσουν αφού έχει να κάνει με ανθρώπινες ζωές. Στην Αμερική που έχει την πρωτιά στην έρευνα ακόμα και τους αποτυχημένους ερευνητές τους τιμούν γιατί έμαθαν από αυτούς ότι αυτό που είπαν δεν δουλεύει.
Υ.Γ
Όσο για την δική μου εφεύρεση όχι μόνον έχω αποδείξει πειραματικά και θεωρητικά ότι δουλεύει, αλλά έχω ξεβρακώσει και φανερώσει τα προβλήματα που παρουσιάζει ο σύγχρονος αντισεισμικός κανονισμός, και του δίνω στο πιάτο και τις λύσεις των προβλημάτων αυτών.
Διάβασε εδώ https://www.researchgate.net/publicatio ... iPK0lJGMpA
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 13 Μάιος 2019, 18:34, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 13 Μάιος 2019, 18:03

Πάνας έγραψε:
12 Μάιος 2019, 22:27
Ο Βίλχελμ Ράιχ πέθανε στη φυλακή.
...απο καρδιακη προσβολη λιγους μηνες μετα την καταδικη του, επειδη νοικιαζε σε αστρονομικα ποσα κατι ξυλινα κουτια τα οποια υποτιθεται θεραπευαν πασα νοσο και μαλακια. Καταδικαστηκε σε 1 χρονο φυλακη επειδη οταν κληθηκε σε απολογια γι αυτη την οικονομικη πρακτικη, εστειλε μια επιστολη γεματη υβρεις στο δικαστηριο. Εκεινη την εποχη ο Ραιχ ισχυριζοταν πως ειχε αποκρουσει εισβολες εξωγηινων στην ερημο με τα οργονο-οπλα του. Γενικως, ηταν γνωστο πως δεν ηταν καλα στα μυαλα του.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 13 Μάιος 2019, 19:34

ΤΕΣΛΑ ΚΑΙ ΚΑΡΑΘΕΟΔΩΡΗΣ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟΥ
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 13 Μάιος 2019, 19:57

blackpaint έγραψε:
13 Μάιος 2019, 18:03
Πάνας έγραψε:
12 Μάιος 2019, 22:27
Ο Βίλχελμ Ράιχ πέθανε στη φυλακή.
...απο καρδιακη προσβολη λιγους μηνες μετα την καταδικη του, επειδη νοικιαζε σε αστρονομικα ποσα κατι ξυλινα κουτια τα οποια υποτιθεται θεραπευαν πασα νοσο και μαλακια. Καταδικαστηκε σε 1 χρονο φυλακη επειδη οταν κληθηκε σε απολογια γι αυτη την οικονομικη πρακτικη, εστειλε μια επιστολη γεματη υβρεις στο δικαστηριο. Εκεινη την εποχη ο Ραιχ ισχυριζοταν πως ειχε αποκρουσει εισβολες εξωγηινων στην ερημο με τα οργονο-οπλα του. Γενικως, ηταν γνωστο πως δεν ηταν καλα στα μυαλα του.
1) η πατεντα ειναι ελευθερη ακομα. Ποτέ δεν νοικιασε.
2) Καταδικαστηκε γιατι συνεργατης του μετεφερε συσσωρευτες απο το Μειν.
3) Εστειλε επιστολη που ελεγε γιατι δεν θα ειναι στο δικαστηριο.
4) Τα υπολοιπα που λες ειναι απλες μαλακιες.

Φιλικα: διαβασε το Ακου ανθρωπακο
Για σενα λεει.
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 13 Μάιος 2019, 20:11

akirav έγραψε:
13 Μάιος 2019, 19:57
blackpaint έγραψε:
13 Μάιος 2019, 18:03
Πάνας έγραψε:
12 Μάιος 2019, 22:27
Ο Βίλχελμ Ράιχ πέθανε στη φυλακή.
...απο καρδιακη προσβολη λιγους μηνες μετα την καταδικη του, επειδη νοικιαζε σε αστρονομικα ποσα κατι ξυλινα κουτια τα οποια υποτιθεται θεραπευαν πασα νοσο και μαλακια. Καταδικαστηκε σε 1 χρονο φυλακη επειδη οταν κληθηκε σε απολογια γι αυτη την οικονομικη πρακτικη, εστειλε μια επιστολη γεματη υβρεις στο δικαστηριο. Εκεινη την εποχη ο Ραιχ ισχυριζοταν πως ειχε αποκρουσει εισβολες εξωγηινων στην ερημο με τα οργονο-οπλα του. Γενικως, ηταν γνωστο πως δεν ηταν καλα στα μυαλα του.
1) η πατεντα ειναι ελευθερη ακομα. Ποτέ δεν νοικιασε.
2) Καταδικαστηκε γιατι συνεργατης του μετεφερε συσσωρευτες απο το Μειν.
3) Εστειλε επιστολη που ελεγε γιατι δεν θα ειναι στο δικαστηριο.
4) Τα υπολοιπα που λες ειναι απλες μαλακιες.

Φιλικα: διαβασε το Ακου ανθρωπακο
Για σενα λεει.
το χω διαβασει αλλα δεν εντυπωσιαστηκα. Πιο ενδιαφερουσα βρηκα τη Μαζικη Ψυχολογια του Φασισμου.
Αυτα ομως δεν αναιρουν πως ηταν ενα μισοτρελος ψευδοεπιστημονας και η θεωρια της οργονης ειναι 100% καθαρος βιταλιστικος τσαρλατανισμος.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Είναι η επιστήμη αμερόληπτη ή καθοδηγούμενη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 13 Μάιος 2019, 20:23

akirav έγραψε:
13 Μάιος 2019, 19:57

4) Τα υπολοιπα που λες ειναι απλες μαλακιες.

According to Turner, the injunction triggered a further deterioration in Reich's mental health. From at least early 1954, he came to believe that the planet was under attack by UFOs, or "energy alphas", as he called them. He said he often saw them flying over Orgonon—shaped like thin cigars with windows—leaving streams of black Deadly Orgone Radiation in their wake, which he believed the aliens were scattering to destroy the Earth.[151]

He and his son would spend their nights searching for UFOs through telescopes and binoculars, and when they believed they had found one would roll out the cloudbuster to suck the energy out of it. Reich claimed he had shot several of them down. Armed with two cloudbusters, they fought what Reich called a "full-scale interplanetary battle" in Arizona, where he had rented a house as a base station.[152] In Contact with Space (1956), he wrote of the "very remote possibility" that his own father had been from outer space.
https://en.wikipedia.org/wiki/Wilhelm_R ... ted_States
αλλο επιπεδο λεμε, διαπλανητικης ψεκαστικης.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών