Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 15 Ιουν 2019, 22:18

Archmage έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:16
seismic έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:11
Τις μαλακίες δεν τις καταλαβαίνω.
Ε βέβαια, πολλαπλασιασμός και διαίρεση στα δικά σου δεδομένα είναι, πώς να καταλάβεις :smt005:

Πεντάστερος με πατέντα.
Εσείς πως δοκιμάζετε τις κατασκευές έτσι?
Αυτό στο κέντρο πολύ γερό μπράβο σχεδιασμός! Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 15 Ιουν 2019, 22:20

seismic έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:18
Archmage έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:16
seismic έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:11
Τις μαλακίες δεν τις καταλαβαίνω.
Ε βέβαια, πολλαπλασιασμός και διαίρεση στα δικά σου δεδομένα είναι, πώς να καταλάβεις :smt005:
Εσείς πως δοκιμάζετε τις κατασκευές έτσι?
Τσιμουδιά για τις πραξούλες του σχολείου που δεν καταλαβαίνεις, ε πεντάστερε;

Έκανε reboot το σύστημα και άρχισες πάλι το copy paste; :smt005:

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 15 Ιουν 2019, 22:24

seismic έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:05
ΓΕΣΑΡ έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:01
Archmage έγραψε:
15 Ιουν 2019, 21:46

Είχε δώσει 50 χιλιάρικα μέχρι πριν 2 χρόνια.

Αλλά δε φταίει ότι γράφει βλακείες, φταίνε οι νεφελίμ και η λέσχη μπίλτεμπερκ που δεν περπατάει το πράγμα.
:o:roll:


200000 έχω δώσει.
Πάνε και τα οικόπεδα που είχε στην Ίο. :D

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 15 Ιουν 2019, 22:25

Archmage έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:20
seismic έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:18
Archmage έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:16
Ε βέβαια, πολλαπλασιασμός και διαίρεση στα δικά σου δεδομένα είναι, πώς να καταλάβεις :smt005:
Εσείς πως δοκιμάζετε τις κατασκευές έτσι?
Τσιμουδιά για τις πραξούλες του σχολείου που δεν καταλαβαίνεις, ε πεντάστερε;

Έκανε reboot το σύστημα και άρχισες πάλι το copy paste; :smt005:
Ναι με αποστόμωσες.
Για λύσε μου αυτή την πράξη δάσκαλε...
m=l/g G . L2 ( 2.Π/7 ) = K/L
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 15 Ιουν 2019, 22:29

seismic έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:25
Ναι με αποστόμωσες
Ναι, ακριβώς αυτό έγινε. Έγραψες ότι δεν κατάλαβες τίποτα από τις σχολικές πράξεις.

Όχι ότι έχει κάποια αξία να αποστομώνεις έναν άσχετο, φυσικά.

seismic έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:25
Για λύσε μου αυτή την πράξη δάσκαλε...
m=l/g G . L2 ( 2.Π/7 ) = K/L
Ως προς τι; Πάλι δεν μπορείς να κάνεις πολλαπλασιασμό και διαίρεση; :lol:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 15 Ιουν 2019, 22:34

Archmage έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:29
seismic έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:25
Ναι με αποστόμωσες
Ναι, ακριβώς αυτό έγινε. Έγραψες ότι δεν κατάλαβες τίποτα από τις σχολικές πράξεις.

Όχι ότι έχει κάποια αξία να αποστομώνεις έναν άσχετο, φυσικά.

seismic έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:25
Για λύσε μου αυτή την πράξη δάσκαλε...
m=l/g G . L2 ( 2.Π/7 ) = K/L
Ως προς τι; Πάλι δεν μπορείς να κάνεις πολλαπλασιασμό και διαίρεση; :lol:
Γιατί μπορούσες εσύ? Μόνο γράμματα μου έδειξες χωρίς την λύση.
Αν μου πεις και εσύ τι προσπαθούσες να βρεις θα σου πω και εγώ.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 15 Ιουν 2019, 22:35

seismic έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:34
Μόνο γράμματα μου έδειξες χωρίς την λύση
Πεντάστερο μπακαλίκι με πατέντα :smt005:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 15 Ιουν 2019, 22:45

Archmage έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:35
seismic έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:34
Μόνο γράμματα μου έδειξες χωρίς την λύση
Πεντάστερο μπακαλίκι με πατέντα :smt005:
Άρχισες και μου κατέβαζες κατεβατά γράμματα σε παρενθέσεις και είχες την αξίωση να καταλάβω τις μπούρδες σου.
Μόλις σου ζήτησα την λύση έκανες το τρελό παπί.
Απλά με κορόιδευες και αυτά που έγραφες ήταν δικές σου ασυναρτησίες. :hammer:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 15 Ιουν 2019, 22:50

seismic έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:45
Archmage έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:35
seismic έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:34
Μόνο γράμματα μου έδειξες χωρίς την λύση
Πεντάστερο μπακαλίκι με πατέντα :smt005:
Άρχισες και μου κατέβαζες κατεβατά γράμματα σε παρενθέσεις και είχες την αξίωση να καταλάβω τις μπούρδες σου. Μόλις σου ζήτησα την λύση έκανες το τρελό παπί. Απλά με κορόιδευες και αυτά που έγραφες ήταν δικές σου ασυναρτησίες. :hammer:
Συγγνώμη, πήρα στα σοβαρά αυτό το διαμαντάκι που έγραψες και είπα να σου μιλήσω επιστημονικά:
seismic έγραψε:
25 Μάιος 2019, 21:39
Μετά κάθισα και διάβασα διατριβές, διδακτορικά μέσα στο ίντερνετ. Έφθασα σε ένα γνωστικό πεδίο που άρχισα να στριμώχνω τους πολιτικούς μηχανικούς με τις απαντήσεις μου.
Προφανώς οι 4 βασικές πράξεις είναι πέραν των δυνατοτήτων σου. Πώς να στο εξηγήσει κάποιος άραγε, με «βου και α βα»;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 15 Ιουν 2019, 22:55

Archmage έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:50
seismic έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:45
Archmage έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:35
Πεντάστερο μπακαλίκι με πατέντα :smt005:
Άρχισες και μου κατέβαζες κατεβατά γράμματα σε παρενθέσεις και είχες την αξίωση να καταλάβω τις μπούρδες σου. Μόλις σου ζήτησα την λύση έκανες το τρελό παπί. Απλά με κορόιδευες και αυτά που έγραφες ήταν δικές σου ασυναρτησίες. :hammer:
Συγγνώμη, πήρα στα σοβαρά αυτό το διαμαντάκι που έγραψες και είπα να σου μιλήσω επιστημονικά:
seismic έγραψε:
25 Μάιος 2019, 21:39
Μετά κάθισα και διάβασα διατριβές, διδακτορικά μέσα στο ίντερνετ. Έφθασα σε ένα γνωστικό πεδίο που άρχισα να στριμώχνω τους πολιτικούς μηχανικούς με τις απαντήσεις μου.
Προφανώς οι 4 βασικές πράξεις είναι πέραν των δυνατοτήτων σου. Πώς να στο εξηγήσει κάποιος άραγε, με «βου και α βα»;
Πολύ απλά Αν σου δώσω ότι στοιχεία θέλεις από μια κατασκευή φυσικού μεγέθους εσύ μπορείς να μου δώσεις στοιχεία για τον σχεδιασμό ενός δοκιμίου? Όλα τα άλλα είναι μαλακίες..
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 15 Ιουν 2019, 23:04

seismic έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:55
Αν σου δώσω ότι στοιχεία θέλεις από μια κατασκευή φυσικού μεγέθους εσύ μπορείς να μου δώσεις στοιχεία για τον σχεδιασμό ενός δοκιμίου?
Α, δεν το λένε τα διδακτορικά που διάβασες και πλέον άρχισες να στριμώχνεις τους πολιτικούς μηχανικούς; Φούμαρα ήταν και αυτο; :smt005:

Τελοσπάντων, να βρεις μήκος, μάζα, χρόνο, πυκνότητα, ελαστικότητα, συχνότητα, τάση, δύναμη, επιτάχυνση και απόσβεση και βλέπουμε.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Ιουν 2019, 08:59

Archmage έγραψε:
15 Ιουν 2019, 23:04
seismic έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:55
Αν σου δώσω ότι στοιχεία θέλεις από μια κατασκευή φυσικού μεγέθους εσύ μπορείς να μου δώσεις στοιχεία για τον σχεδιασμό ενός δοκιμίου?
Α, δεν το λένε τα διδακτορικά που διάβασες και πλέον άρχισες να στριμώχνεις τους πολιτικούς μηχανικούς; Φούμαρα ήταν και αυτο; :smt005:

Τελοσπάντων, να βρεις μήκος, μάζα, χρόνο, πυκνότητα, ελαστικότητα, συχνότητα, τάση, δύναμη, επιτάχυνση και απόσβεση και βλέπουμε.
Τι εννοείς μήκος? Θα του πάρουμε μέτρα για σώβρακο?
Μάζα = πολύ χοντρή!
Χρόνος =Γεννηθής το 1971
Πυκνότητα = Πηχτή
ελαστικότητα = Σαν του γαϊδάρου
Συχνότητα = Καθημερινά κατά το δυνατόν
Τάση = Αυτοκτονική
Δύναμη = Σαν τον Ταρζάν
Επιτάχυνση = Παγκόσμιο ρεκόρ στα 100 μέτρα.
Απόσβεση = Πάνω σε μαλακό στρώμα.
Αν θες σου δίνω και κάθε πότε έχει περίοδο, ομάδα αίματος, διαδρομή και που πάει διακοπές η μπαλαρίνα. :smt005:

Σας είπα ότι η εφεύρεση ελέγχει 100% την μετατόπιση (δηλ τα drifts) και άρα η ένταση που αναπτύσσεται σε ολόκληρο τον φορέα είναι αμελητέα.
Τα στοιχεία που μου ζητάς είναι για να εξετάσεις μια μπαλαρίνα ή έναν φορέα που παθαίνει ζημιές σε έναν σεισμό.
Δεν με ενδιαφέρουν ξεπερασμένες τεχνολογίες. Εδώ μιλάμε για το Απόλυτο αντισεισμικό σύστημα! :c065:
Υ.Γ
Αυτό που πρέπει να εξεταστεί στην ευρεσιτεχνία μου είναι τα εξής.
1) Η διαστασιολόγηση του φορέα από οπλισμένο σκυρόδεμα. Αυτή παίζει μεγάλο ρόλο τόσο για το μέγεθος των εντάσεων πάνω σε όλες τις διατομές, όσο και για τις στρεπτομεταφορικές παραμορφώσεις.
2) Ο υπολογισμός της αντοχής του σκυροδέματος στις διατομές των τοιχωμάτων και η ικανότητα της διατομής να παραλάβει τις θλιπτικές εντάσεις.
3) Ο υπολογισμός της αντοχής του χάλυβα του τένοντα και οι ικανότητα αυτού να παραλάβει τις ανοδικές εντάσεις υπολογισμού της ροπής ανατροπής του τοιχώματος.
4) Ο υπολογισμός σε κάμψη του τοιχώματος η οποία δημιουργείται λόγο στατικών φορτίων
5) Ο υπολογισμός βάση τις μελέτης βγάζει κάποιες ορθές εντάσεις στην διατομή, καθοδικές ( θλίψης ) και ανοδικές ( εφελκυσμού ) Βάση αυτών των εντάσεων πρέπει να εξασφαλίζουμε ότι η πάκτωση της ευρεσιτεχνίας είναι επαρκή για να τις παραλάβει.
Αυτό επιτυγχάνεται με δύο τρόπους. Ή με πειράματα ή με υπολογισμούς.
Αν πληρούνται αυτοί οι υπολογισμοί μπορούμε να κατασκευάσουμε κατασκευές με μηδενική ιδιοπερίοδο.
Αν π.χ έχουμε σχεδιάσει έναν φορέα σαν αυτόν της φωτογραφίας, άκαμπτο και προτεταμένο, και έχουμε εξασφαλίσει με τον μηχανισμό πάκτωσης της ευρεσιτεχνίας μια γερή θεμελίωση εδάφους η οποία να μην παραμορφώνεται, και να αναλαμβάνει επιτυχώς τις ανοδικές και καθοδικές εντάσεις υπολογισμού τότε να είσαστε σίγουροι ότι η παραμόρφωση του φορέα θα είναι μηδενική.Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Ιουν 2019, 12:22

seismic έγραψε:
16 Ιουν 2019, 08:59
Archmage έγραψε:
15 Ιουν 2019, 23:04
seismic έγραψε:
15 Ιουν 2019, 22:55
Αν σου δώσω ότι στοιχεία θέλεις από μια κατασκευή φυσικού μεγέθους εσύ μπορείς να μου δώσεις στοιχεία για τον σχεδιασμό ενός δοκιμίου?
Α, δεν το λένε τα διδακτορικά που διάβασες και πλέον άρχισες να στριμώχνεις τους πολιτικούς μηχανικούς; Φούμαρα ήταν και αυτο; :smt005:

Τελοσπάντων, να βρεις μήκος, μάζα, χρόνο, πυκνότητα, ελαστικότητα, συχνότητα, τάση, δύναμη, επιτάχυνση και απόσβεση και βλέπουμε.
Τι εννοείς μήκος? Θα του πάρουμε μέτρα για σώβρακο?
Μάζα = πολύ χοντρή!
Χρόνος =Γεννηθής το 1971
Πυκνότητα = Πηχτή
ελαστικότητα = Σαν του γαϊδάρου
Συχνότητα = Καθημερινά κατά το δυνατόν
Τάση = Αυτοκτονική
Δύναμη = Σαν τον Ταρζάν
Επιτάχυνση = Παγκόσμιο ρεκόρ στα 100 μέτρα.
Απόσβεση = Πάνω σε μαλακό στρώμα.
Αν θες σου δίνω και κάθε πότε έχει περίοδο, ομάδα αίματος, διαδρομή και που πάει διακοπές η μπαλαρίνα. :smt005:

Σας είπα ότι η εφεύρεση ελέγχει 100% την μετατόπιση (δηλ τα drifts) και άρα η ένταση που αναπτύσσεται σε ολόκληρο τον φορέα είναι αμελητέα.
Τα στοιχεία που μου ζητάς είναι για να εξετάσεις μια μπαλαρίνα ή έναν φορέα που παθαίνει ζημιές σε έναν σεισμό.
Δεν με ενδιαφέρουν ξεπερασμένες τεχνολογίες. Εδώ μιλάμε για το Απόλυτο αντισεισμικό σύστημα! :c065:
Υ.Γ
Αυτό που πρέπει να εξεταστεί στην ευρεσιτεχνία μου είναι τα εξής.
1) Η διαστασιολόγηση του φορέα από οπλισμένο σκυρόδεμα. Αυτή παίζει μεγάλο ρόλο τόσο για το μέγεθος των εντάσεων πάνω σε όλες τις διατομές, όσο και για τις στρεπτομεταφορικές παραμορφώσεις.
2) Ο υπολογισμός της αντοχής του σκυροδέματος στις διατομές των τοιχωμάτων και η ικανότητα της διατομής να παραλάβει τις θλιπτικές εντάσεις.
3) Ο υπολογισμός της αντοχής του χάλυβα του τένοντα και οι ικανότητα αυτού να παραλάβει τις ανοδικές εντάσεις υπολογισμού της ροπής ανατροπής του τοιχώματος.
4) Ο υπολογισμός σε κάμψη του τοιχώματος η οποία δημιουργείται λόγο στατικών φορτίων
5) Ο υπολογισμός βάση τις μελέτης βγάζει κάποιες ορθές εντάσεις στην διατομή, καθοδικές ( θλίψης ) και ανοδικές ( εφελκυσμού ) Βάση αυτών των εντάσεων πρέπει να εξασφαλίζουμε ότι η πάκτωση της ευρεσιτεχνίας είναι επαρκή για να τις παραλάβει.
Αυτό επιτυγχάνεται με δύο τρόπους. Ή με πειράματα ή με υπολογισμούς.
Αν πληρούνται αυτοί οι υπολογισμοί μπορούμε να κατασκευάσουμε κατασκευές με μηδενική ιδιοπερίοδο.
Αν π.χ έχουμε σχεδιάσει έναν φορέα σαν αυτόν της φωτογραφίας, άκαμπτο και προτεταμένο, και έχουμε εξασφαλίσει με τον μηχανισμό πάκτωσης της ευρεσιτεχνίας μια γερή θεμελίωση εδάφους η οποία να μην παραμορφώνεται, και να αναλαμβάνει επιτυχώς τις ανοδικές και καθοδικές εντάσεις υπολογισμού τότε να είσαστε σίγουροι ότι η παραμόρφωση του φορέα θα είναι μηδενική.Εικόνα
Όποιος έχει αντίρρηση σε αυτά που ανάφερα πάρα πάνω, ας δικαιολογήσει τα λεγόμενά του.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 16 Ιουν 2019, 12:24

Στις εχουν πει αλλα δεν τις καταλαβαινεις.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Ιουν 2019, 12:32

stergiosbik έγραψε:
16 Ιουν 2019, 12:24
Στις εχουν πει αλλα δεν τις καταλαβαινεις.
Μου έχουν πει τι?
Τίποτα δεν μου έχουν πει.
Ξανά ρωτάω Θα υπάρχει μηδενική παραμόρφωση όταν πληρούνται οι πάρα πάνω υπολογισμοί και συγχρόνως σχεδιάσουμε άκαμπτο φορέα?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών