Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 17 Ιουν 2019, 18:41

nick έγραψε:
17 Ιουν 2019, 18:33
seismic έγραψε:
17 Ιουν 2019, 18:21
nick έγραψε:
17 Ιουν 2019, 18:19

Θα πρεπει ομως αυτα τα περιοδικα να εχουν και καποιες δικλειδες ωστε να προστατεψουν τη φημη τους.
Π.χ. οταν ο αλλος βαζει ενα πομπώδη τίτλο "ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ Δομικών Κατασκευών" ξέρεις οτι ειναι σαβουρα.
Όλοι κρινόμαστε! Ακόμα και οι σαβούρες..
Δικλείδες και αξιολογητές υπάρχουν αλλά ο έξυπνος έχει ένα πρόβλημα Δεν βρίσκει ανθρώπους να τον καταλάβουν
Εχω την εντυπωση ότι δεν σε νοιαζει να πετυχει στην πραξη η πατεντα σου. Απλα θες να αποδεχτουμε την ευφυια σου, να σου δωσουμε συγχαρητήρια, να σε θαυμασουμε, αυτο θα σου δωσει ικανοποιηση.
Δεν είναι ψέματα αυτό που λες. Αυτό δείχνει όμως και άλλα πράγματα.
α) Δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα αλλά με ενδιαφέρει να μην θάψετε αυτήν την ευρεσιτεχνία.
β) Είναι πάρα πολύ σκληρή η απόρριψη που μου κάνετε και έχω βάλει σκοπό να σας κλείσω το μαγαζί.
Και ξέρω και το μαγαζί που απαρτίζετε από καθηγητές - θεματοφύλακες των κανονισμών.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 17 Ιουν 2019, 18:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 17 Ιουν 2019, 18:46

Το χρήμα πολλοί μίσησαν, την δόξα κανείς.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 17 Ιουν 2019, 18:48

Μηχανικός έγραψε:
17 Ιουν 2019, 18:46
Το χρήμα πολλοί μίσησαν, την δόξα κανείς.
:+1::goodpost:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

- Casper -

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 17 Ιουν 2019, 18:51

Σείσμικ, ο έξυπνος άνθρωπος επικεντρώνεται στο στόχο του και σε οτιδήποτε τον κάνει να σταματάει, δεν πρέπει να δίνει καν σημασία, πόσο μάλλον να αλλάζει και στόχους μόνο και μόνο για την αποδοχή. Εδώ σοβαροί επιστήμονες και δεν γίνονται πιστευτοί. Τους νοιάζει ή συνεχίζουν να κοιτάνε την δουλειά τους και πώς να βελτιωθούν;

Γιατί δεν επικεντρώνεσαι σ' αυτό που θες να κάνεις και στα πράγματα που πρέπει να μάθεις για να σε φέρουν πιο κοντά σ' αυτόν και ξημερωβραδιάζεσαι με το να πείσεις τους άλλους; Αν πραγματικά κάτι ΔΟΥΛΕΥΕΙ και στην θεωρία και στην πράξη, όλοι οι υπόλοιποι δεν θα έχουνε κανένα λόγο και δεν θα χρειάζεται καν να πεις εσύ κάτι. Δεν το καταλαβαίνεις πως μ' αυτό τον τρόπο απομακρύνεσαι από τον στόχο σου και σπαταλάς άσκοπα ψυχική ενέργεια που θα σου ήταν χρήσιμη για το έργο σου;

Για καλό σου τα γράφω γιατί βλέπω πως βασανίζεσαι.


seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 17 Ιουν 2019, 19:01

- Casper - έγραψε:
17 Ιουν 2019, 18:51
Σείσμικ, ο έξυπνος άνθρωπος επικεντρώνεται στο στόχο του και σε οτιδήποτε τον κάνει να σταματάει, δεν πρέπει να δίνει καν σημασία, πόσο μάλλον να αλλάζει και στόχους μόνο και μόνο για την αποδοχή. Εδώ σοβαροί επιστήμονες και δεν γίνονται πιστευτοί. Τους νοιάζει ή συνεχίζουν να κοιτάνε την δουλειά τους και πώς να βελτιωθούν;

Γιατί δεν επικεντρώνεσαι σ' αυτό που θες να κάνεις και στα πράγματα που πρέπει να μάθεις για να σε φέρουν πιο κοντά σ' αυτόν και ξημερωβραδιάζεσαι με το να πείσεις τους άλλους; Αν πραγματικά κάτι ΔΟΥΛΕΥΕΙ και στην θεωρία και στην πράξη, όλοι οι υπόλοιποι δεν θα έχουνε κανένα λόγο και δεν θα χρειάζεται καν να πεις εσύ κάτι. Δεν το καταλαβαίνεις πως μ' αυτό τον τρόπο απομακρύνεσαι από τον στόχο σου και σπαταλάς άσκοπα ψυχική ενέργεια που θα σου ήταν χρήσιμη για το έργο σου;

Για καλό σου τα γράφω γιατί βλέπω πως βασανίζεσαι.
Φίλε μου σε ευχαριστώ και ξέρω ότι αυτή πρέπει να είναι η πραγματικότητα.
Αλλά δεν είναι δυστυχώς. Έχω μιλήσει ατέλειωτες ώρες αυτοπροσώπως με όλους τους αρμόδιους διευθυντές των οργανισμών που ασχολούνται με την αντισεισμική προστασία. Και σχεδόν με όλα τα πανεπιστήμια. Με ξέρουν ξέρουν τι έχω κάνει. Αλλά μου είπαν καθαρά ότι δεν το δέχονται για δικούς τους λόγους που δεν μου εξήγησαν ποτέ. Έβαλα έναν και μόνο σκοπό. Να πάρει το θέμα δημοσιότητα. Ξέρω και ξέρουν ότι δεν μπορούν να με αντιμετωπίσουν γιατί ήδη το έχουν κάνει. Δεν έχω άλλη επιλογή από το να προσπαθήσω να τους σύρω και να τους στριμώξω δημόσια σε τηλεοπτικές εκπομπές. Αυτός είναι ο στόχος μου.
Μην βλέπεις εδώ μέσα που λένε αλλαντάλων ανώνυμα. Δεν απαντούν σε καμία δική μου ερώτηση. Με βλέπουν με τα κιάλια. :lol:
Ας απαντήσουν αφού διαβάσουν αυτό το άρθρο μου που είμαι λάθος. https://www.academia.edu/39223512/12.docx
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 17 Ιουν 2019, 19:53

Seismic, το να μην καταλαβαινεις εσυ αυτα που σου λενε οι επιστημονες, δεν παιζει?
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 17 Ιουν 2019, 20:01

Daje έγραψε:
17 Ιουν 2019, 19:53
Seismic, το να μην καταλαβαινεις εσυ αυτα που σου λενε οι επιστημονες, δεν παιζει?
Θα έπαιζε αν με ρωτούσαν και δεν έπαιρναν απάντηση. Παίρνουν την απάντηση και σταματούν εκεί.
Αλλά σε αυτό το άρθρο που έγραψα https://www.researchgate.net/publicatio ... p8oVANj8Vg αναφέρω καμιά δεκαριά προβλήματα που έχουν και τους δίνω και την λύση στο πιάτο και κάνουν το τρελό παπί.
Γιατί δεν λένε ναι έτσι είναι ή όχι κάνεις λάθος για αυτόν και αυτόν τον λόγο ?
Ρε φίλε γράφω σε επιστημονικά περιοδικά πολιτικών μηχανικών και πιστεύεις ότι δεν ξέρω?
Αφού γράφω πρώτα πως σχεδιάζουν αυτοί με κάθε λεπτομέρεια, μετά τους λέω τα λάθη, και μετά τους δίνω την λύση και αυτά δημόσια σε επιστημονικά περιοδικά που περνούν από κόσκινο κάθε δημοσίευση. Εγώ δεν ξέρω? και πως γράφω αυτά?

Η αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών στην Ελλάδα διαθέτει εδώ και πολλά χρόνια τους πιο σύγχρονους αντισεισμικούς κανονισμούς στον κόσμο! Εν τούτοις οι κατασκευές δεν αντέχουν σε οποιοδήποτε μεγάλο σεισμό. Υπάρχουν πάρα πολλοί αστάθμητοι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να επιφέρουν την καταστροφή και στις ποιο σύγχρονες αντισεισμικές κατασκευές. Βασικά οι συντελεστές που καθορίζουν την σεισμική συμπεριφορά των κατασκευών είναι πολυάριθμοι, και εν μέρη πιθανοτικού χαρακτήρα. (Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της.) Ακόμα οι μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, και καθορίζουν τον συντελεστή αντισεισμικού σχεδιασμού έχουν πιθανότητα υπέρβασης, μεγαλύτερης του 10%.
Ο συσχετισμός των ποσοτήτων όπως είναι οι “αδρανειακές εντάσεις – δυνάμεις απόσβεσης – ελαστικές δυνάμεις- δυναμικά χαρακτηριστικά κατασκευής – αλληλεπίδραση εδάφους κατασκευής – επιβαλλόμενη κίνηση εδάφους” είναι μη γραμμικής κατεύθυνσης . Σύμφωνα με τους σύγχρονους κανονισμούς, ο αντισεισμικός σχεδιασμός των κτιρίων γίνεται με βάση τις απαιτήσεις του ικανοτικού σχεδιασμού και πλαστιμότητας. Η αναπόφευκτη ανελαστική συμπεριφορά υπό ισχυρή σεισμική διέγερση κατευθύνεται σε επιλεγμένα στοιχεία και μηχανισμούς αστοχίας.
Ειδικότερα, η έλλειψη ικανοτικού σχεδιασμού των κόμβων και η σαφώς περιορισμένη πλαστιμότητα των στοιχείων οδηγούν σε ψαθυρές μορφές αστοχίας.
Σκοπός του σύγχρονου αντισεισμικού κανονισμού είναι να κατασκευάσει δομές που: α) Σε συχνούς σεισμούς μεγάλης πιθανότητας να συμβούν δεν θα πάθουν τίποτα, β) Σε σεισμούς μέσης πιθανότητας να συμβούν θα πάθουν μικρές, επιδιορθώσιμες ζημιές και γ) Σε πολύ ισχυρούς σεισμούς μικρής όμως πιθανότητας να συμβούν δεν θα έχουμε απώλειες ανθρώπινων ζωών. Άρα δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τον όρο «απόλυτα” στις αντισεισμικές κατασκευές. Θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τον όρο «ποιοτικές” κατασκευές που σημαίνει εφαρμογή τουλάχιστον των απαιτήσεων όλων των σύγχρονων κανονισμών. Η ποιότητα των κατασκευών και η ασφάλειά τους, είναι και συνάρτηση της οικονομικής κατάστασης των χωρών, μεταξύ των άλλων παραγόντων. Είναι ευνόητο ότι φτωχές χώρες δεν μπορούν να συγκριθούν με χώρες όπου έχουν ακριβούς σύγχρονους αντισεισμικούς κανονισμούς.
Όταν μιλάμε για σεισμική «ενέργεια», δεν είναι ένας δείκτης που μπορούμε να υπολογίσουμε, αλλά ένας όρος που περιγράψει την συμπεριφορά του φέροντα η οποία μπορεί να αναλυθεί με μαθηματικές εξισώσεις ισορροπίας. Η συμπεριφορά της δομής κατά τη διάρκεια ενός σεισμού είναι βασικά μια οριζόντια μετατόπιση (ας ξεχάσουμε για μια στιγμή οποιαδήποτε κατακόρυφη συνιστώσα) που επαναλαμβάνεται μερικές φορές.
Αν η μετατόπιση είναι αρκετά μικρή για να κρατήσει όλα τα μέλη της δομής εντός της ελαστικής περιοχής, η ενέργεια που δημιουργείται, είναι ενέργεια που αποθηκεύεται στη δομή και εκτονώνεται μετά για να επαναφέρει την δομή στην αρχική της μορφή. Ένα παράδειγμα είναι το ελατήριο.

Αυτή την αποθήκευση της ενέργειας και εν συνεχεία την απόδοσή της προς την αντίθετη κατεύθυνση που εφαρμόζει το ελατήριο, στην
δομική κατασκευή την αποθηκεύει και την εκτονώνει το υποστύλωμα και η δοκός.
Με λίγα λόγια, όλη η επιτάχυνση του σεισμού μετατρέπεται σε αποθηκευμένη ενέργεια στην δομή. Όσο η μετατόπιση κρατά κάθε τμήμα οποιουδήποτε μέλους εντός ελαστικής περιοχής, όλη η ενέργεια που είναι αποθηκευμένη στη δομή θα κυκλοφορήσει στο τέλος του κύκλου, προς την αντίθετη κατεύθυνση.

Εάν η σεισμική ενέργεια (που μετράται από την επιτάχυνση εδάφους) είναι πάρα πολύ μεγάλη, θα παράγει υπερβολικά μεγάλες μετατοπίσεις που θα προκαλέσουν μια πολύ υψηλήκαμπυλότητα στα κατακόρυφα και οριζόντια στοιχεία. Αν η καμπυλότητα είναι πολύ υψηλή, αυτό σημαίνει ότι η περιστροφή των τμημάτων των στηλών και των δοκών θα είναι πολύ πάνω από την ελαστική περιοχή (Θλιπτική παραμόρφωση σκυροδέματος πάνω από το 0,35% και τάσεις των ινών του οπλισμού πάνω από το 0,2 %). Όταν η περιστροφή περάσει πάνω από αυτό το όριο ελαστικότητας, η δομή αρχίζει να «διαλύει την αποθήκευση της ενέργειας «μέσω πλαστικής μετατόπισης, το οποίο σημαίνει ότι τα τμήματα θα έχουν μια υπολειμματική μετατόπιση που δεν θα είναι σε θέση να ανακτηθεί (ενώ στην ελαστική περιοχή όλες οι μετατοπίσεις ανακτούνται). Βασικά ο σχεδιασμός της αντοχής ενός σημερινού κτιρίου περιορίζετε στα όρια του ελαστικού φάσματος σχεδιασμού, και μετά περνά στις προεπιλεγμένες πλαστικές περιοχές, οι οποίες είναι προεπιλεγμένες περιοχές αστοχίας, (συνήθως είναι τα άκρα των δοκών) ώστε να μην καταρρεύσει η δομή. (Η δομή καταρρέει όταν αστοχήσουν τα
υποστυλώματα με λοξό/ σχήμα αστοχίας) Αν τα τμήματα που βιώνουν τις πλαστικές παραμορφώσεις, ξεπερνούν το όριο του σημείου θραύσης, και είναι και πάρα πολλές πάνω στην δομή, η δομή θα καταρρεύσει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 17 Ιουν 2019, 20:15, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 17 Ιουν 2019, 20:13

seismic έγραψε:
17 Ιουν 2019, 20:01
Γιατί δεν λένε ναι έτσι είναι ή όχι κάνεις λάθος για αυτόν και αυτόν τον λόγο ?
Σου λένε «όχι κάνεις λάθος για αυτόν και αυτόν τον λόγο» και δεν καταλαβαίνεις.

Ξανά: Δεν καταλαβαίνεις.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 17 Ιουν 2019, 20:19

Archmage έγραψε:
17 Ιουν 2019, 20:13
seismic έγραψε:
17 Ιουν 2019, 20:01
Γιατί δεν λένε ναι έτσι είναι ή όχι κάνεις λάθος για αυτόν και αυτόν τον λόγο ?
Σου λένε «όχι κάνεις λάθος για αυτόν και αυτόν τον λόγο» και δεν καταλαβαίνεις.

Ξανά: Δεν καταλαβαίνεις.


Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 17 Ιουν 2019, 20:22

Archmage έγραψε:
17 Ιουν 2019, 20:13
seismic έγραψε:
17 Ιουν 2019, 20:01
Γιατί δεν λένε ναι έτσι είναι ή όχι κάνεις λάθος για αυτόν και αυτόν τον λόγο ?
Σου λένε «όχι κάνεις λάθος για αυτόν και αυτόν τον λόγο» και δεν καταλαβαίνεις.

Ξανά: Δεν καταλαβαίνεις.
Να σου κάνω μια ερώτηση να απαντήσεις?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 17 Ιουν 2019, 20:24

seismic έγραψε:
17 Ιουν 2019, 20:22
Να σου κάνω μια ερώτηση να απαντήσεις?
Και δεν κάνεις, λες κι έχει σημασία. Αρκεί να μην είναι τα γνωστά σεντόνια.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 17 Ιουν 2019, 20:25

Μα εγω φιλε seismic βλεπω να σου επισημαινουν ενα σωρο λαθη και να εισαι εσυ εκεινος ο οποιος δεν απαντας...
Μαλιστα, συχνα προσπαθεις να αποσπασεις και τος απαντησεις ανεξοδα...
Μεχρι και για το δοκιμιο σου εχουν επισημανει οτι ολη σου η προσπαθεια ειναι βασισμενη σε υπολογισμους «με το ματι», αλλα δεν φαινεται να πτοεισαι...

Επισης, να σου κανω και μια ακομη ερωτηση-παρατηρηση:
Σκεψου σου λιγο εξυπνα και ρεαλιστικα. Ειναι δυνατον οι μηχανικοι μετα απο τοσους αιωνες να μην εχουν σκεφτει να σχεδιασουν σε ελαστικο πεδιο?
Ειναι σαν να ισχυριζεσαι οτι ενας αντρας δεν εχει σκεφτει να χωσει το πουλι του σε μια γυναικα.
Η μηπως θεωρεις οτι ηταν δυσκολο, επιστημονικα και τεχνικα, να σχεδιασουν κατασκευες σε ελαστικο πεδιο?...
Μηπως, λεω μηπως......η επιλογη του συγχρονου τροπου κατασκευης εχει να κανει με το κοστος?...
Καποτε σου διηγηθηκα και μια σχετικη ωραια ιστοριουλα για το κοστος και το capacity design αλλα την προσπερασες λες και ηταν 5.5αρα γκομενα.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 17 Ιουν 2019, 20:29

Archmage έγραψε:
17 Ιουν 2019, 20:24
seismic έγραψε:
17 Ιουν 2019, 20:22
Να σου κάνω μια ερώτηση να απαντήσεις?
Και δεν κάνεις, λες κι έχει σημασία. Αρκεί να μην είναι τα γνωστά σεντόνια.
Η κάμψη και η ανάκληση του πέλματος βάσης ενός μεγάλου τοιχώματος, δημιουργούν παραμορφώσεις και βλάβες στον κορμό των δοκών
Πως σταματάτε αυτές τις παραμορφώσεις όταν η ένταση του σεισμού είναι μεγάλη?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 17 Ιουν 2019, 20:47, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 17 Ιουν 2019, 20:35

Daje έγραψε:
17 Ιουν 2019, 20:25
Μα εγω φιλε seismic βλεπω να σου επισημαινουν ενα σωρο λαθη και να εισαι εσυ εκεινος ο οποιος δεν απαντας...
Μαλιστα, συχνα προσπαθεις να αποσπασεις και τος απαντησεις ανεξοδα...
Μεχρι και για το δοκιμιο σου εχουν επισημανει οτι ολη σου η προσπαθεια ειναι βασισμενη σε υπολογισμους «με το ματι», αλλα δεν φαινεται να πτοεισαι...

Επισης, να σου κανω και μια ακομη ερωτηση-παρατηρηση:
Σκεψου σου λιγο εξυπνα και ρεαλιστικα. Ειναι δυνατον οι μηχανικοι μετα απο τοσους αιωνες να μην εχουν σκεφτει να σχεδιασουν σε ελαστικο πεδιο?
Ειναι σαν να ισχυριζεσαι οτι ενας αντρας δεν εχει σκεφτει να χωσει το πουλι του σε μια γυναικα.
Η μηπως θεωρεις οτι ηταν δυσκολο, επιστημονικα και τεχνικα, να σχεδιασουν κατασκευες σε ελαστικο πεδιο?...
Μηπως, λεω μηπως......η επιλογη του συγχρονου τροπου κατασκευης εχει να κανει με το κοστος?...
Καποτε σου διηγηθηκα και μια σχετικη ωραια ιστοριουλα για το κοστος και το capacity design αλλα την προσπερασες λες και ηταν 5.5αρα γκομενα.
Έχω απαντήσει για το πείραμα σε πολλά επίπεδα. Εγώ δεν πείρα απάντηση από αυτούς. Αν θες σου κάνω κόπι να δεις τις απαντήσεις μου.
Εγώ έχω πολλές μεθόδους σχεδιασμού. Και με ελαστική και με δυναμική και με σύνθετη μέθοδο. Δεν διαβάζετε ή δεν καταλαβαίνετε αυτά που γράφω.
Το κόστος. Με την πατέντα μου το κόστος πέφτει στα μισά χρήματα από ότι κοστίζει σήμερα η κατασκευή.
Πες μου ένα λάθος από αυτά που μου είπαν να σου απαντήσω αυτή την στιγμή.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών