Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 04 Νοέμ 2019, 00:19

seismic έγραψε:
02 Νοέμ 2019, 23:31
Αν μου ζητηθεί από εσάς θα σας τον αναλύσω.
Αφού είναι μυστική η μελέτη της θεμελίωσης της ανεμογεννήτριας με την πατέντα σου,
ανέλυσε την θεμελίωση ενός πυλώνα φωτισμού με την πατέντα σου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 04 Νοέμ 2019, 17:25

Μηχανικός έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 00:19
seismic έγραψε:
02 Νοέμ 2019, 23:31
Αν μου ζητηθεί από εσάς θα σας τον αναλύσω.
Αφού είναι μυστική η μελέτη της θεμελίωσης της ανεμογεννήτριας με την πατέντα σου,
ανέλυσε την θεμελίωση ενός πυλώνα φωτισμού με την πατέντα σου.
Αν και ξέρω δεν είναι η δουλειά μου αυτή. Αυτή είναι δουλειά μηχανικών.
Οι πολιτικοί μηχανικοί μετά από μελέτη θα μου λένε εμένα π.χ Θέλω μια πάκτωση που να αντέχει έλξη 500 kN
και εγώ με τα πειράματα που θα κάνω θα ξέρω το βάθος και το μέγεθος του μηχανισμού που θα τοποθετήσω.
Θα γίνεται και ένας δειγματοληπτικός έλεγχος στις απαιτούμενες εντάσεις και αυτό είναι όλο.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 05 Νοέμ 2019, 22:26

Δεν ενώνω την κατασκευή με το έδαφος. Αυτό που κάνω είναι να εκτρέπω και να επιστρέφω τις σεισμικές εντάσεις μέσο του μηχανισμού μέσα στο έδαφος, αφαιρώντας αυτές από τις διατομές του φέροντα οργανισμού. Βασικά μία δύναμη προερχόμενη από το έδαφος και μεταφερόμενη μέσο του μηχανισμού στους κόμβους της ανώτατης στάθμης, δημιουργεί μια ροπή ευστάθειας προς την ροπή ανατροπής του τοιχώματος. Το πρώτο που πρέπει να προσέξουμε σε ένα αντισεισμικό σχεδιασμό είναι να μειώσουμε τις παραμορφώσεις . Η βλάβη και η παραμόρφωση είναι στενά συνδεδεμένες έννοιες αφού με τον έλεγχο των παραμορφώσεων ελέγχεται και η βλάβη. Αυτό μόνον με την δυναμική απόκριση της κατασκευής το επιτυγχάνομαι. Δυναμική απόκριση χωρίς πάκτωση με το έδαφος δεν υπάρχει στα υψίκορμα κτίρια διότι θα έχουμε ή ολική ανατροπή, ή ανάκληση βάσεων λόγο των μεγάλων ροπών που κατεβάζουν τα τοιχώματα. Η ευρεσιτεχνία χρησιμοποιεί τρεις μεθόδους αντισεισμικού σχεδιασμού για να μπορέσει να προσαρμοστεί στις αρχιτεκτονικές ανάγκες κάθε έργου. α) Πρώτη μέθοδος σχεδιασμού. Αν θέλουμε να έχουμε οριζόντια σεισμική μόνωση, χρησιμοποιούμε την μέθοδο σχεδιασμού της φωτογραφίας. Περιλαμβάνει ένα ή περισσότερα άκαμπτα και ανεξάρτητα τοιχώματα ή φρεάτια τοποθετημένα σε κατάλληλες θέσεις, και προτεταμένα με το έδαφος. Αυτά τα τοιχώματα περιβάλλονται από έναν ανεξάρτητο ελαστικό φορέα με μικρής διατομής υποστυλώματα ο οποίος ανεξαρτητοποιείται από τα προτεταμένα τοιχώματα με σεισμικούς αρμούς απόσβεσης, τοποθετημένους στο ύψος των διαφραγμάτων. Ο ελαστικός φορέας περιλαμβάνει και οριζόντια σεισμική μόνωση. Τα ανεξάρτητα άκαμπτα προεντεταμένα με το έδαφος φρεάτια είναι εκεί για να ελέγχουν τις οριζόντιες μετατοπίσεις των διαφραγμάτων καθ ύψος ώστε ο φορέας να λικνίζεται πάντα μέσα στην ελαστική φάση μετατόπισης όπου δεν παρουσιάζονται αστοχίες, και από την άλλη αποτρέπει την διαφορά φάσεις στις μετατοπίσεις των πλακών. Με την κρούση αν το υλικό του σεισμικού αρμού είναι το κατάλληλο έχουμε και σεισμική απόσβεση. Σε αυτήν την μέθοδο σχεδιασμού έχουμε και εξωτερικό άπλετο φωτισμό και μεγάλη θέα Ιδανικός αρχιτεκτονικός σχεδιασμός για γραφεία και μουσεία. Σε ασύμμετρες κατασκευές ή υψίκορμα κτίρια, τοποθετούμε περισσότερα ανεξάρτητα φρεάτια ή τοιχώματα προτεταμένα με το έδαφος σε επί μέρους κατάλληλες θέσεις, ώστε να παραλάβουμε τον στρεπτοκαμπτικό λυγισμό.
Εικόνα
Δεύτερη μέθοδος σχεδιασμού. Άκαμπτες κατασκευές με μικρή ιδιοπερίοδο, συνιστάτε πάκτωση στο έδαφος, σε συνδυασμό με προένταση του τοιχώματος σε όλες τις παρειές. Όπως στην φωτογραφεία
Εικόνα
Τρίτη μέθοδος σχεδιασμού. Για να μην χάσουμε σε πλαστιμότητα από την προένταση στις μικρές διατομές των υποστυλωμάτων τοποθετούμε στο ανώτατο άκρο του τένοντα ένα ελατήριο μεταξύ του κοχλία πάκτωσης και του σκυροδέματος ώστε να αφήνουμε από την μία τον φέροντα να λικνίζεται μέσα στην ελαστική περιοχή και όταν πάει να περάσει σε ανελαστικές μετατοποίσεις να επεμβαίνει ο κοχλίας πάκτωσης δυναμικά σταματώντας την μετατόπιση, και από την άλλη έχουμε σεισμική απόσβεση από το ελατήριο στο δώμα.
Εικόνα
Έχω κάνει προσομοίωση στο εργαστήριο αντισεισμικών ερευνών στο Μετσόβιο με τον κύριο καθηγητή Μανώλη Παπαδρακάκη. Προέκυψε ότι η προένταση στα μικρής διατομής υποστυλώματα μειώνει την πλαστιμότητα. 'όμως δεν κάνω προένταση στα μικρής διατομής υποστυλώματα. Απλά τοποθετώ μια βίδα με ένα ελατήριο στο δώμα για να σταματήσω την στροφή του υποστυλώματος. Στα τοιχώματα κάνω προένταση για τους πάρα κάτω λόγους Η επιβολή θλιπτικών δυνάμεων στις διατομές εφαρμόζεται για τον μηδενισμό των εφελκυστικών εντάσεων, την δημιουργία ροπών ευστάθειας και την αύξηση αντοχή της διατομής προς τις τέμνουσες. Η επιβολή θλιπτικών δυνάμεων έχει πολύ θετικά αποτελέσματα καθότι βελτιώνει τις τροχιές του λοξού εφελκυσμού, εξασφαλίζει μειωμένη ρηγμάτωση λόγο θλίψης, αυξάνοντας συγχρόνως την ενεργή διατομή του τοιχώματος. Αν μπει η ευρεσιτεχνία στις κατασκευές θα αυξηθούν τα μπετά και θα μειωθούν τα χτισίματα γιατί η μέθοδος δουλεύει καλύτερα σε τοιχώματα.

H ευρεσιτεχνία ελέγχει την παραμόρφωση σε κάθε σεισμικό κύκλο φόρτισης δηλαδή ελέγχει τον συντονισμό. Δεν χρειάζονται οι ανελαστικές μετατοποίσεις και οι πλαστικές αρθρώσεις οι οποίες είναι αστοχίες αφού η ταλάντωση ελέγχεται δυναμικά από την εξωτερική πηγή δύναμης του εδάφους. Για τις ασύμμετρες κατασκευές
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 06 Νοέμ 2019, 18:26

Όπως καταλάβατε σχεδίασα τα ποιο γερά αντισεισμικά σπίτια όλων των εποχών παγκοσμίως και οι αρμόδιοι φορείς κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν.
Ρε που ζούμε! Θυσιάζουν ανθρώπινες ζωές στον βωμό του κέρδους!
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 06 Νοέμ 2019, 18:47

Ρε παιδιά τι λένε εδώ? Μόλις έλαβα αυτό το email?
Dear Dr. N. Lymperis Ioannis,

Greetings!

We feel privileged to contact you to know your Calendar status for the upcoming 2nd International Conference on Infrastructure and Construction held at Lisbon, Portugal which is during October 15-16, 2020.

Theme: Smart Technologies & Challenges in Infrastructure Development and Implementation Techniques in Construction.

Considering your profile, and based on your excellent continuous research in the area of Civil Engineering and Urban, we would like to take the privilege to enquire if you can join as a Speaker for our Conference Infrastructure and Construction -2020. Kindly inform us your opinion and availability for the same.

Based on your remarkable contribution and achievements in this field, we would like to honor you as a Speaker at our prestigious event.

To have a glimpse about the Conference PS: click here https://scientificfederation.com/infras ... /index.php

I look forward to your response and would be happy to answer your queries regarding the position.

With best Regards,
Event Manager: Noel Evans
Infrastructure and Construction Conference
Scientific Federation
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5099
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 06 Νοέμ 2019, 19:00

Αν σου πουν να πληρώσεις μην πας.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 06 Νοέμ 2019, 19:04

nick έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 19:00
Αν σου πουν να πληρώσεις μην πας.
Αν μου κάνουν τα έξοδα θα πάω. :g030:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 09 Νοέμ 2019, 21:23

Έχω εφεύρει ( τουλάχιστον αυτό πιστεύω ) έναν μηχανισμό ο οποίος πακτώνει πάνω σε όλα τα εδάφη και τα βράχια ισχυρότερα από οποιοδήποτε άλλον μηχανισμό στον κόσμο. Η χρήση του μηχανισμού ερευνάτε πάνω στην κατασκευές σαν αντισεισμικός μηχανισμός και για να στηρίξει ανεμογεννήτριες στο έδαφος αντικαθιστώντας την κλασική μέθοδο. Ωστόσο πολλά μπορείς να στηρίξεις πάνω σε ένα μηχανισμό πάκτωσης εδάφους και έχω προσανατολισθεί ερευνώντας και άλλες χρήσεις του μηχανισμού. Έχετε κάποια ιδέα χρησιμοποίησης του μηχανισμού πάνω σε άλλες κατασκευές οι οποίες χρειάζονται πάκτωση πάνω στο έδαφος? π.χ Ηλιακοί συλλέκτες στα χωράφια κ.λ.πΕικόνα
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 11 Νοέμ 2019, 06:40

ΡΩΓΜΕΣ

Θα πω και εγώ κάτι για τις ρωγμές εμπειρικά. Ρωγμές υπάρχουν πολλές και δημιουργούνται από διαφορετικές αιτίες
1) Ρωγμή από καθίζηση. Αυτή είναι μια πολύ επικίνδυνη ρωγμή. Την αναγνωρίζουμε εξετάζοντας το σχήμα των δύο επιφανειών της ρωγμής το οποίο αν δεν ταιριάζει αντικριστά, προήλθε από καθίζηση. Από καθίζηση προέρχεται και η ρωγμή που μεγαλώνει καθ ύψος.
2) Λοξή ρωγμή στον κόμβο της πόρτας και του παραθύρου. Προέρχεται από την συστολή διαστολή της τοιχοποιίας όταν αυτή είναι φέροντας οργανισμός και αποτελείται από σκληρά υλικά όπως η άμμος θαλάσσης. Η ρωγμή παρουσιάζεται λοξή ξεκινώντας από τους κόμβους παραθύρου και πόρτας,διότι εκεί ευρίσκεται η πιο ασθενή διατομή του τοίχου.
3) Περιφερειακή περιμετρική ρωγμή κάτω από την πλάκα. Αυτή σχηματίζετε στην φέρουσα τοιχοποιία λόγο διαφορετικής κατεύθυνσης της συστολής και της διαστολή της πλάκας με την φέρουσα τοιχοποιία. Αυτή η ρωγμή εμφανίζεται πάντα στον αρμό της τοιχοποιίας ευρισκόμενος έναν αρμό κάτω από την πλάκας . Αυτό συμβαίνει γιατί ο τελευταίος τσιμεντόλιθος που έρχεται σε επαφή με την πλάκα έχει ισχυρή συνάφεια με το σκυρόδεμα, ενώ ο αρμός λάσπης που πατάει από κάτω είναι ασθενέστερος.
4) Ρωγμή περιφερειακά του πλαισίου κολόνας - δοκού. Δημιουργείτε α) από το κακό σφήνωμα της τοιχοποιίας, β) την μη εφαρμογή του (πεταχτού) σοβά για καλύτερη πρόσφυση στην επιφάνεια του υποστυλώματος πριν το χτίσιμο. γ) από την απουσία της σφαλτογωνιάς στην γωνία του υποστυλώματος

5) Ρωγμές στην πλάκα. Ο ξυλότυπος διψάει για νερό. Αν δεν τον βρέξουμε καλά πριν την τοποθέτηση του σκυροδέματος και αν δεν βρέξουμε καλά την επιφάνεια της πλάκας μετά την σκυροδέτηση παρατηρείται ανομοιόμορφη ξήρανση με αποτέλεσμα την εμφάνιση ρωγμών.
6) Ρωγμές στις γωνίες των υποστυλωμάτων Και αυτές εμφανίζονται γιατί δεν φροντίσαμε να βρέξουμε καλά τον ξυλότυπο του υποστυλώματος. Ο ξυλότυπος του υποστυλώματος πάνω στην γωνία περικλείει πολύ λίγο σκυρόδεμα και διψάει πολύ για νερό με αποτέλεσμα να το ξεραίνει σε διαφορετικό χρόνο από ότι ξεραίνεται το σκυρόδεμα του κεντρικού κορμού του υποστυλώματος. Το αποτέλεσμα είναι να υπάρχει πρόωρη σμίκρυνση του σκυροδέματος στην γωνία και να δημιουργεί την ρωγμή την οποία βλέπουμε κατά το ξεκαλούπωμα. Αυτή η ρωγμή αφήνει το οξυγόνο να περάσει και να οξειδώσει τον χάλυβα ο οποίος διογκώνεται και καταστρέφει το σκυρόδεμα επικάλυψης και τον μηχανισμό συνεργασίας αυτόν της συνάφειας. Η τοποθέτηση σφαλτογωνιάς αποτρέπει αυτήν την ρωγμή και βοηθάει στην πρόσφυση του υποστυλώματος και της τοιχοποιίας. Αλλά η καλύτερη άμυνα προς αποφυγή της δημιουργίας αυτής της ρωγμής είναι το νερό Πολύ βρέξιμο του ξυλότυπου του υποστυλώματος πριν την σκυροδέτηση. Γενικά οι ρωγμές δημιουργούνται από συστολές διαστολές λόγο αλλαγής θερμοκρασίας, λόγο οξείδωσης του οπλισμού, ή από καθίζηση ή κακή πρόσφυση ή από ανομοιόμορφη ξήρανση, ή από σεισμό με ποιο επικίνδυνη σεισμική ρωγμή αυτή των υποστυλωμάτων και τοιχωμάτων με λοξό / σχήμα αστοχίας.
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 13 Νοέμ 2019, 23:39

Πάντα με έτρωγε η ιδέα ότι ενώ ταξιδεύουμε στα άστρα δεν μπορούμε να δαμάσουμε τον σεισμό και γενικά τις φυσικές καταστροφές. Σαν παλιός οικοδόμος αυτό μου φώναζε πάντα μέσα μου ότι ήταν ντροπή για το επάγγελμά μου. Τα σπίτια που κατασκευάζουμε με τους κόπους μιας ζωής να γίνονται σε μια στιγμή ο τάφος μας εν έτη 2019! Βέβαια η έρευνα των επιστημών τόσο στην αντισεισμική τεχνολογία όσο και στα υλικά έχουν μειώσει αισθητά τις καταστροφές. Δεν τις έχουν όμως νικήσει.

Σκεπτόμενος διαχρονικά όλα αυτά μια απορία προέκυψε μέσα μου από μια παρατήρηση που έκανα. Ενώ οι πολιτικοί μηχανικοί συνδέουν όλα τα φέροντα στοιχεία των κατασκευών μεταξύ των με χαλύβδινο οπλισμό, για να συνεργασθούν και να αντέχουν τον σεισμό, εν τούτης είχαν ξεχάσει να συνδέσουν την κατασκευή με το έδαφος. Αν έχουμε ένα τραπέζι, και τοποθετήσουμε δύο κολόνες επάνω του. Αν την μία την βιδώσουμε πάνω στο τραπέζι και την άλλη απλά την ακουμπήσουμε πάνω στο τραπέζι. Αν κάποιος κουνήσει το τραπέζι η ασύνδετη κολόνα θα ανατραπεί αμέσως. Η βιδωμένη με το τραπέζι κολόνα θα αντέξει το κούνημα. Αυτό έκανα και εγώ για να αντέχει το κούνημα του σεισμού η κάθε μια κολόνα της κατασκευής. Οι αρμόδιοι φορείς στην Ελλάδα δεν με βοηθούν στην έρευνα αν δεν πληρώσω. Είναι σωστό αυτό? Αυτό είναι και το παράπονό μου.

Μια πραγματικά επαναστατική μέθοδος αντισεισμικού σχεδιασμού, βασισμένη σε απλές παραδοχές της μηχανικής.

Είναι εύλογο να θέσει κανείς το ερώτημα "μα καλά, τόσα χρόνια δεν το σκέφτηκαν"...

Είναι μια καινοτόμος ιδέα που χρίζει περαιτέρω έρευνας και μαθηματικής μοντελοποίησης, καθώς και σύγκρισης με εναλλακτικές για την επιστημονική και τεχνική της τεκμηρίωση. Οι έως τώρα δημοσιεύσεις μου, είναι γενικές και περιγραφικές. Δεν είμαι πολιτικός μηχανικός να τις τεκμηριώσω με μαθηματικά και πειράματα. Εν τούτης έχω προχωρήσει την δεκαετή μου έρευνα τόσο πολύ που μπορώ να σταθώ όρθιος σε ένα επιστημονικό συνέδριο. Ευτυχώς με κάλεσαν σε ένα επιστημονικό συνέδριο από το εξωτερικό! Δεν έχουν ακόμα καταλάβει ότι την ζημιά δεν την κάνουν ούτε τα στατικά ούτε τα εξωτερικά πλάγια φορτία, αλλά οι ανοδικές εντάσεις της ροπής ανατροπής των τοιχωμάτων. Αυτό που κάνω με την ένωση όλων των ανώτατων άκρων των παρειών των τοιχωμάτων με το έδαφος το κάνω για να εκτρέπω και να επιστρέφω τις σεισμικές εντάσεις της αδράνειας μέσο του τένοντα του μηχανισμού και της διατομής του τοιχώματος μέσα στο έδαφος, αφαιρώντας αυτές από τις διατομές του φέροντα οργανισμού. Βασικά μία εξωτερική δύναμη πάκτωσης, προερχόμενη από το έδαφος και μεταφερόμενη μέσο του τένοντα άνευ συνάφειας του μηχανισμού στους κόμβους της ανώτατης στάθμης, δημιουργεί μια ροπή ευστάθειας προς την ροπή ανατροπής του τοιχώματος. Το πρώτο που πρέπει να προσέξουμε σε ένα αντισεισμικό σχεδιασμό είναι να μειώσουμε τις παραμορφώσεις . Η βλάβη και η παραμόρφωση είναι στενά συνδεδεμένες έννοιες αφού με τον έλεγχο των παραμορφώσεων ελέγχεται και η βλάβη. Αυτό μόνον με την δυναμική απόκριση της κατασκευής το επιτυγχάνομαι. Δυναμική απόκριση χωρίς πάκτωση με το έδαφος δεν υπάρχει στα υψίκορμα κτίρια διότι θα έχουμε ή ολική ανατροπή, ή την ανάκληση των βάσεων λόγο των μεγάλων ροπών που κατεβάζουν τα τοιχώματα, που σημαίνει μεγάλη καταπόνηση από την μεταφορά ροπών στους κόμβους
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5099
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 14 Νοέμ 2019, 02:17

seismic έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 23:39
Πάντα με έτρωγε η ιδέα ότι ενώ ταξιδεύουμε στα άστρα δεν μπορούμε να δαμάσουμε τον σεισμό και γενικά τις φυσικές καταστροφές. Σαν παλιός οικοδόμος αυτό μου φώναζε πάντα μέσα μου ότι ήταν ντροπή για το επάγγελμά μου. Τα σπίτια που κατασκευάζουμε με τους κόπους μιας ζωής να γίνονται σε μια στιγμή ο τάφος μας εν έτη 2019! Βέβαια η έρευνα των επιστημών τόσο στην αντισεισμική τεχνολογία όσο και στα υλικά έχουν μειώσει αισθητά τις καταστροφές. Δεν τις έχουν όμως νικήσει.
Νομιζω ότι ξοδεύεις την ενεργεία σου με το πως θα κανεις πιο ανθεκτικές κατασκευές και δεν επικεντρωνεσαι στις αίτιες που προκαλούν τον σεισμο. Δηλαδη τις τεκτονικές πλακες και τα υφαιστια. Αν μπορεσεις να σταθεροποιησεις τις πλακες τοτε θα έχεις καταργησει τον σεισμο. Διότι πολλοι είναι επιφυλακτικοι οταν τους προτείνεις να τους βιδώσεις το σπιτι. Ομως κανεις δεν θα σου πει 'μην πακτώσεις το ρήγμα της παρνηθας'.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Νοέμ 2019, 10:09

nick έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 02:17
seismic έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 23:39
Πάντα με έτρωγε η ιδέα ότι ενώ ταξιδεύουμε στα άστρα δεν μπορούμε να δαμάσουμε τον σεισμό και γενικά τις φυσικές καταστροφές. Σαν παλιός οικοδόμος αυτό μου φώναζε πάντα μέσα μου ότι ήταν ντροπή για το επάγγελμά μου. Τα σπίτια που κατασκευάζουμε με τους κόπους μιας ζωής να γίνονται σε μια στιγμή ο τάφος μας εν έτη 2019! Βέβαια η έρευνα των επιστημών τόσο στην αντισεισμική τεχνολογία όσο και στα υλικά έχουν μειώσει αισθητά τις καταστροφές. Δεν τις έχουν όμως νικήσει.
Νομιζω ότι ξοδεύεις την ενεργεία σου με το πως θα κανεις πιο ανθεκτικές κατασκευές και δεν επικεντρωνεσαι στις αίτιες που προκαλούν τον σεισμο. Δηλαδη τις τεκτονικές πλακες και τα υφαιστια. Αν μπορεσεις να σταθεροποιησεις τις πλακες τοτε θα έχεις καταργησει τον σεισμο. Διότι πολλοι είναι επιφυλακτικοι οταν τους προτείνεις να τους βιδώσεις το σπιτι. Ομως κανεις δεν θα σου πει 'μην πακτώσεις το ρήγμα της παρνηθας'.
στηριζω. :roll:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 14 Νοέμ 2019, 10:42

Ασέβαστος έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 10:09
nick έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 02:17
seismic έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 23:39
Πάντα με έτρωγε η ιδέα ότι ενώ ταξιδεύουμε στα άστρα δεν μπορούμε να δαμάσουμε τον σεισμό και γενικά τις φυσικές καταστροφές. Σαν παλιός οικοδόμος αυτό μου φώναζε πάντα μέσα μου ότι ήταν ντροπή για το επάγγελμά μου. Τα σπίτια που κατασκευάζουμε με τους κόπους μιας ζωής να γίνονται σε μια στιγμή ο τάφος μας εν έτη 2019! Βέβαια η έρευνα των επιστημών τόσο στην αντισεισμική τεχνολογία όσο και στα υλικά έχουν μειώσει αισθητά τις καταστροφές. Δεν τις έχουν όμως νικήσει.
Νομιζω ότι ξοδεύεις την ενεργεία σου με το πως θα κανεις πιο ανθεκτικές κατασκευές και δεν επικεντρωνεσαι στις αίτιες που προκαλούν τον σεισμο. Δηλαδη τις τεκτονικές πλακες και τα υφαιστια. Αν μπορεσεις να σταθεροποιησεις τις πλακες τοτε θα έχεις καταργησει τον σεισμο. Διότι πολλοι είναι επιφυλακτικοι οταν τους προτείνεις να τους βιδώσεις το σπιτι. Ομως κανεις δεν θα σου πει 'μην πακτώσεις το ρήγμα της παρνηθας'.
στηριζω. :roll:
Τι είναι οι τεκτονικές πλάκες για να τις σταθεροποιήσουμε, ρε παιδιά? Ξέρετε για τι δυνάμεις μιλάμε? Ο σεισμός είναι η απότομη ελευθέρωση συσσωρευμένου stress. Ένας σχετικά αδύναμος σεισμός των 6 ρίχτερ έχει ενέργεια 63 Τερατζούλ, ή αντίστοιχα σε TNT είναι 15 Μεγατόνοι.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Νοέμ 2019, 12:08

GReaper έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 10:42
Ασέβαστος έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 10:09
nick έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 02:17


Νομιζω ότι ξοδεύεις την ενεργεία σου με το πως θα κανεις πιο ανθεκτικές κατασκευές και δεν επικεντρωνεσαι στις αίτιες που προκαλούν τον σεισμο. Δηλαδη τις τεκτονικές πλακες και τα υφαιστια. Αν μπορεσεις να σταθεροποιησεις τις πλακες τοτε θα έχεις καταργησει τον σεισμο. Διότι πολλοι είναι επιφυλακτικοι οταν τους προτείνεις να τους βιδώσεις το σπιτι. Ομως κανεις δεν θα σου πει 'μην πακτώσεις το ρήγμα της παρνηθας'.
στηριζω. :roll:
Τι είναι οι τεκτονικές πλάκες για να τις σταθεροποιήσουμε, ρε παιδιά? Ξέρετε για τι δυνάμεις μιλάμε? Ο σεισμός είναι η απότομη ελευθέρωση συσσωρευμένου stress. Ένας σχετικά αδύναμος σεισμός των 6 ρίχτερ έχει ενέργεια 63 Τερατζούλ, ή αντίστοιχα σε TNT είναι 15 Μεγατόνοι.
ε, σιγα. το πολυ πολυ να βαλουμε μερικα ανεμιστηρακια στη σειρα μεσα σε εναν σωληνα, και μπορουμε να παραγουμε οση ενεργεια θελουμε. :102:

εισαι νεος εδω, θα μαθεις. σιγα-σιγα. :smt023:a108::wave:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 14 Νοέμ 2019, 14:26

GReaper έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 10:42
Τι είναι οι τεκτονικές πλάκες για να τις σταθεροποιήσουμε, ρε παιδιά? Ξέρετε για τι δυνάμεις μιλάμε? Ο σεισμός είναι η απότομη ελευθέρωση συσσωρευμένου stress. Ένας σχετικά αδύναμος σεισμός των 6 ρίχτερ έχει ενέργεια 63 Τερατζούλ, ή αντίστοιχα σε TNT είναι 15 Μεγατόνοι.
Μην ανησυχείς, θα τις βιδώσει ο σεισμοπαθής του πχόρουμ με τις βίδες του και δεν θα κάνουν ρούπι! :g030:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών