Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 11 Οκτ 2019, 22:52

ΑΓΚΥΡΩΣΕΙΣ
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 12 Οκτ 2019, 18:55

Τελικά δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλουν οι πολιτικοί μηχανικοί από εμένα και την πατέντα μου.
Αν θέλουν να κατασκευάσουν κτίρια με μεγάλη ακαμψία τους δίνω μία δύναμη ευστάθειας προς την ροπή ανατροπής της κατασκευής.
Την θέλετε αυτή την δύναμη ναι ή όχι?
Δεύτερον Αν θέλουμε να ενισχύσουμε τις διατομές από τις τέμνουσες εντάσεις, είναι γνωστό ότι η επιβολή θλιπτικών εντάσεων στις διατομές τις ενισχύει.
Αυτό το κάνει προαιρετικά ο μηχανισμός από το δώμα.
Ναι αλλά μου λένε αν εφαρμόσουμε θλιπτικές εντάσεις στις διατομές χάνουμε σε πλαστιμότητα. Απάντηση. Ωραία αν δεν θέλετε να χάσουμε σε πλαστιμότητα και να μην αστοχεί εκρηκτικά η κατασκευή, δύο είναι οι λύσεις. α) αύξηση των διατομών και της ποιότητας του σκυροδέματος ή β) καμία επιβολή θλιπτικών εντάσεων στις διατομές, και τοποθέτηση ενός ελατηρίου στο δώμα ώστε να επιτυγχάνουμε σεισμική απόσβεση προς την ροπή ανατροπής.
Ούτε αυτό το θέλουν. Τελικά τι θέλουν?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5106
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 12 Οκτ 2019, 19:39

seismic έγραψε:
12 Οκτ 2019, 18:55
Τελικά δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλουν οι πολιτικοί μηχανικοί από εμένα και την πατέντα μου.
Δεν ειναι προφανές; Μυρίστηκαν πατέντα, λεφτά, δόξα και εχουν κολλήσει σαν βδέλλες.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 12 Οκτ 2019, 19:42

nick έγραψε:
12 Οκτ 2019, 19:39
seismic έγραψε:
12 Οκτ 2019, 18:55
Τελικά δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλουν οι πολιτικοί μηχανικοί από εμένα και την πατέντα μου.
Δεν ειναι προφανές; Μυρίστηκαν πατέντα, λεφτά, δόξα και εχουν κολλήσει σαν βδέλλες.
Το περίεργο είναι ότι δεν τα θέλουν όλα αυτά.. :smt017 λες να φταίει η πατέντα και να περιμένουν να λήξει?
Εμ δεν θα τους κάνω την χάρη. Θα καταθέσω άλλη καλύτερη και τροποποιημένη με όλη την έρευνα. Τροποποίηση πατέντας και μετά θα την γυρίσω σε πατέντα για άλλα 20 χρόνια.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5106
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 12 Οκτ 2019, 19:49

seismic έγραψε:
12 Οκτ 2019, 19:42
nick έγραψε:
12 Οκτ 2019, 19:39
seismic έγραψε:
12 Οκτ 2019, 18:55
Τελικά δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλουν οι πολιτικοί μηχανικοί από εμένα και την πατέντα μου.
Δεν ειναι προφανές; Μυρίστηκαν πατέντα, λεφτά, δόξα και εχουν κολλήσει σαν βδέλλες.
Το περίεργο είναι ότι δεν τα θέλουν όλα αυτά.. :smt017
Μην ψαρώνεις ... το παιζουν αδιάφοροι αλλα θελουν να σου πάρουν την πατεντα τζαπα.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 12 Οκτ 2019, 19:53

nick έγραψε:
12 Οκτ 2019, 19:49
seismic έγραψε:
12 Οκτ 2019, 19:42
nick έγραψε:
12 Οκτ 2019, 19:39


Δεν ειναι προφανές; Μυρίστηκαν πατέντα, λεφτά, δόξα και εχουν κολλήσει σαν βδέλλες.
Το περίεργο είναι ότι δεν τα θέλουν όλα αυτά.. :smt017
Μην ψαρώνεις ... το παιζουν αδιάφοροι αλλα θελουν να σου πάρουν την πατεντα τζαπα.
Το ξέρω δες εδώ... συνομιλία https://www.researchgate.net/publicatio ... c/comments
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 13 Οκτ 2019, 13:16

Υπάρχει ένα παιχνίδι που παίζετε μεταξύ του αντισεισμικού σχεδιασμού των πολιτικών μηχανικών και του σεισμού. Ο σεισμός τους κοροϊδεύει γιατί απλά δεν έχουν κατανοήσει μερικούς παράγοντες που επιφέρουν την κατάρρευση των κατασκευών. Ο πολιτικός μηχανικός πριν αρχίσει τον σχεδιασμό, εκτός των άλλων πρέπει να αποφασίσει αν πρέπει να σχεδιάσει ελαστικά ή δυναμικά. Τελικά αυτό που κάνουν είναι καταστροφικό γιατί σχεδιάζουν σύμμεικτα, δηλαδή τοποθετούν μέσα στην κατασκευή ελαστικά υποστυλώματα με τετράγωνη και μικρή διατομή, μαζί με άκαμπτα τοιχώματα.
Η ελαστικότητα είναι πολύ χρήσιμη γιατί το υποστύλωμα αναλαμβάνει κάποια ένταση του σεισμού χωρίς αστοχία διότι έχει την ιδιότητα να επανέρχεται στην αρχική του θέση χωρίς ζημιές. Έχει όμως το πρόβλημα του ότι δεν μπορεί να αναλάβει αρκετά μεγάλες εντάσεις πλάγιας μετατόπισης χωρίς να αστοχήσει, διότι το σκυρόδεμα από το οποίο κατασκευάζεται το υποστύλωμα έχει μικρή ελαστικότητα διότι δεν είναι λάστιχο, και οφείλει την όποια ελαστικότητά του στην μικρή και τετράγωνη διατομή του, και την υψίκορμη κατασκευή του.
Ο μεγάλος σεισμός όμως θέλει δυναμική αντιμετώπιση την οποία δεν διαθέτει το μικρής και τετράγωνης διατομής υποστύλωμα.
Για τον λόγο αυτό τοποθετούν και μεγάλα τοιχώματα ( τοιχία ) μαζί με τα υποστυλώματα τα οποία μεν διαθέτουν δυναμική αλλά δεν διαθέτουν ελαστικότητα λόγο της μεγάλης και όχι τετράγωνης διατομής που διαθέτουν.
Εδώ υπάρχει ένα πρόβλημα που οι πεπειραμένοι μηχανικοί το γνωρίζουν.
Το άκαμπτο τοίχωμα αναλαμβάνει όλη την ένταση του σεισμού λόγο ακαμψίας ενώ το μικρό υποστύλωμα δεν αναλαμβάνει σχεδόν κανένα φορτίο λόγο της ελαστικότητας του. Δηλαδή όταν σπάσει το τοίχωμα η κατασκευή δεν έχει καμία τύχη ή αξίωση να αναλάβουν τις εντάσεις τα μικρής διατομής υποστυλώματα και θα καταρρεύσει. Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει με τα κοντά υποστυλώματα τα οποία αν και έχουν μικρή τετράγωνη διατομή, πάλη αστοχούν πρώτα λόγο του μικρού τους ύψους το οποίο καταργεί την ελαστικότητα που έχει το υψίκορμο υποστύλωμα.
Βασικά τα μικράς και τετράγωνης διατομής υποστυλώματα δεν αναλαμβάνουν πλάγιες σεισμικές εντάσεις. Το Πρώτο λάθος είναι αυτό.
Κανόνας πρώτος. Ο σχεδιασμός μιας κατασκευής πρέπει να σχεδιάζεται με υποστυλώματα ομοιόμορφα τοποθετημένα, ιδίων διαστάσεων, τετράγωνης διατομής και ιδίου ύψους, ώστε να παραλαμβάνουν ομοιόμορφα τις εντάσεις και να διαθέτουν ομοιόμορφη ελαστικότητα, ή να κατασκευάζεται εξολοκλήρου με άκαμπτα τοιχώματα πολυμορφικών διατομών μόνον χωρίς υποστυλώματα. Αυτός ο σχεδιασμός στις πλαισιωτές κατασκευές μειώνει και τις στρεπτομεταφορικές παραμορφώσεις.
Τώρα πως όλα αυτά συνδυάζονται με τις ολοένα αυξανόμενες αρχιτεκτονικές ανάγκες οι οποίες απαιτούν όλε και περισσότερες ασύμμετρες κατόψεις και μεγάλα ανοίγματα ένας θεός ξέρει.
Πέντε παράγοντες συντελούν στην ελαστικότητα του υποστυλώματος ή του τοιχώματος. α) Το υλικό κατασκευής, β) ο τρόπος τοποθέτησης του οπλισμού, γ) το μέγεθος της διατομής του ε) το σχήμα της διατομής του, ζ) το ύψος του κορμού του. Συνεχίζεται...
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 13 Οκτ 2019, 19:15

Συνέχεια προηγούμενης ανάρτησης.
Οπότε υπάρχουν δύο επιλογές και για την ακρίβεια τρις επιλογές για να σχεδιάσουν αντισεισμικά οι πολιτικοί μηχανικοί.
α) Ελαστικά β) Δυναμικά γ) εξολοκλήρου άκαμπτα ( συνεχή δόμηση )
α) Αν σχεδιάσουν ελαστικά, 1) σε έναν μικρό σεισμό η κατασκευή θα παραμείνει ελαστική και κατά το λίκνισμα της θα επανέρχεται πάντα στην αρχική της θέση χωρίς να εμφανίζονται αστοχίες στα φέροντα στοιχεία.
2) Σε έναν μετρίου μεγέθους σεισμό η κατασκευή θα ξεπεράσει τα όρια της ελαστικότητάς της και θα περάσει σε ανελαστικές μετατοπίσεις, δηλαδή θα αρχίσουν τα υποστυλώματα και οι δοκοί να εμφανίζουν ρωγμές στον κορμό τους
3) Σε πολύ μεγάλους σεισμούς οι ρωγμές αυτές θα μεγαλώσουν πάρα πολύ και όταν ξεπεράσουν το σημείο θραύσης τους και γίνουν πολλές πάνω στην κατασκευή, η κατασκευή θα καταρρεύσει.
Συμπέρασμα Ο ελαστικός σχεδιασμός και η πλαστιμότητα είναι ένας χρήσιμος σχεδιασμός σε μικρού και μεσαίου μεγέθους σεισμούς.
β) Αν σχεδιάσουν δυναμικά με τοιχώματα μεγάλης διατομής σχεδιάζουν με τον πλήρη αντισεισμικό σχεδιασμό.
Με αυτόν τον σχεδιασμό τα τοιχώματα συμπεριφέρονται δυναμικά αλλά παρουσιάζουν διαφορετική συμπεριφορά και δημιουργούν άλλα προβλήματα που δεν υπήρχαν στον ελαστικό σχεδιασμό.
Στον ελαστικό σχεδιασμό οι κορμοί των υποστυλωμάτων και των δοκών, δέχονται μαζί, μια παραμόρφωση λόγο της κάμψης του κορμού τους
Αυτή η παραμόρφωση διαμοιράζεται ομοιόμορφα και στις δύο διατομές δοκού και υποστυλώματος. Αν κάποια διατομή αστοχήσει, είναι πολύ δύσκολο να υπολογιστεί πια θα είναι η πιο αδύναμη που θα αστοχήσει πρώτη, διότι έχουν όλες περίπου την ίδια αντοχή. Οπότε δεν ξέρουμε αν αστοχήσει πρώτα η δοκός ή το υποστύλωμα.
Δεν συμβαίνει το ίδιο όταν σχεδιάζουμε δυναμικά.
Τα μεγάλα τοιχώματα έχουν ισχυρότερη διατομή από ότι οι δοκοί με τους οποίους συνδέονται στους κόμβους, με αποτέλεσμα να αστοχούν πάντα πρώτοι οι δοκοί.
Για τους πολιτικούς μηχανικούς αυτό είναι καλό διότι απελευθερώνεται μεγάλη ενέργεια του σεισμού στην πλαστική αστοχία της δοκού.
Από την άλλη είναι προτιμότερο να σπάει η δοκός παρά το τοίχωμα. Καλύτερα ακόμα είναι αν η αστοχία διαμοιράζεται σε μικρές ρωγμές παρά σε μία μεγάλη. Αυτό λέγετε πλαστιμότητα. Ως εδώ καλά.
Υπάρχουν όμως πρόσθετα προβλήματα που ο δυναμικός σχεδιασμός προκαλεί.
Συνεχίζεται...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 14 Οκτ 2019, 18:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Οκτ 2019, 09:27

seismic έγραψε:
12 Οκτ 2019, 18:55
Τελικά δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλουν οι πολιτικοί μηχανικοί από εμένα και την πατέντα μου.
να λειτουργει.

αλλα δεν. :e045:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 14 Οκτ 2019, 15:18

Ασέβαστος έγραψε:
14 Οκτ 2019, 09:27
seismic έγραψε:
12 Οκτ 2019, 18:55
Τελικά δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλουν οι πολιτικοί μηχανικοί από εμένα και την πατέντα μου.
να λειτουργει.

αλλα δεν. :e045:
Δεν πειράζει .... αρκεί που λειτουργείς εσύ! :D
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 14 Οκτ 2019, 19:12

Συνέχεια προηγούμενης ανάρτησης.
Ένα τοίχωμα έχει δυναμική αλλά δεν έχει δυναμική πάκτωση. Είναι όπως λέμε ένας γίγαντας με γυάλινα πόδια. Η ανατροπή του αποτρέπεται από τις διατομές των δοκών.
Σαν άκαμπτο το τοίχωμα μεταφέρει όλη την ένταση πάνω στις διατομές των δοκών.Αφού δεν διαθέτει ελαστικότητα δεν λυγίζει τον κορμό του για να απορροφήσει και να αποθηκεύσει την ενέργεια του σεισμού με συνέπεια να την στέλνει όλη πάνω στην διατομή της δοκού, σε αντίθεση με το ελαστικό υποστύλωμα το οποίο αποθήκευε και μοιραζόταν την αποθήκευση μαζί με την δοκό στις διατομές τους.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να διπλασιάζονται οι ροπές στις διατομές των δοκών όταν συνδέονται με τοιχώματα, και να σπάνε ποιο εύκολα από ότι αν ήταν συνδεδεμένα με ελαστικά υποστυλώματα.
Οι μηχανικοί για να λύσουν αυτό το πρόβλημα τοποθετούν ισχυρούς πεδιλοδοκούς στη βάση.
Όμως είναι τόσο μεγάλες οι ροπές που κατεβάζει το τοίχωμα στην βάση λόγο της ακαμψίας και της δυναμικής που έχει ο κορμός του, που είναι αδύνατον να παραληφθούν από την πεδιλοδοκό χωρίς αστοχία.
Η άλλη λύση είναι να αυξήσουν την δυναμική των διατομών στις δοκούς.
Για να γίνει αυτό πρέπει να αυξήσουν την μάζα του σκυροδέματος.
Αν όμως αυξήσουν την μάζα και το ύψος στο οποίο βρίσκονται οι δοκοί, συγχρόνως αυξάνουν και την αδράνεια η οποία αυξάνει τα φορτία καταπόνησης.
Αυτό είναι ένα μεγάλο πρόβλημα των πολιτικών μηχανικών στο οποίο ως τώρα δεν έχουν βρει την λύση, προπαντός όταν τα φορτία του σεισμού είναι πολύ μεγάλα.
Εδώ έρχομαι να δώσω την λύση. Και τους λέω. Χωρίς παραμόρφωση δεν υπάρχει βλάβη. Την παραμόρφωση την προκαλούν δύο αιτίες που αν τις σταματήσουμε έχουμε σώσει την κατασκευή. α) Πρέπει να αποτρέψουμε το τοίχωμα να κατεβάζει ροπές στην βάση και αυτό το πετυχαίνουμε όταν πακτώσουμε τα ανώτατα άκρα των παρειών του με το έδαφος με την βοήθεια ενός τένοντα άνευ συνάφειας και ενός μηχανισμού πάκτωσης εδάφους.
β) Πρέπει να σταματήσουμε την ελαστικότητα του υποστυλώματος γιατί μεταφέρει ροπές στις διατομές των δοκών.
Τα τοιχώματα από μόνα τους έχουν σε ένα βαθμό ακαμψία. Με την βοήθεια του μηχανισμού της πατέντας γίνονται ακόμα ποιο άκαμπτα.
Χωρίς κάμψη του κορμού του τοιχώματος και χωρίς να κατεβάζει ουδεμία ροπή στην βάση και στις διατομές των δοκών αστοχία δεν υπάρχει.
Συνεχίζεται.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 15 Οκτ 2019, 03:48

ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ ΚΑΙ ΒΛΑΒΗ.doc
https://www.researchgate.net/publicatio ... I_BLABEdoc
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 15 Οκτ 2019, 16:29

Δύο ερωτήσεις.
Α) Αν κάποιος διαφωνεί με αυτά που λέω στην προιγούμενη ανάρτηση ας το πει ή ας σωπάσει.
Β) Ως σήμερα δεν υπάρχει παγκοσμίως ένας μηχανισμός πάκτωσης πάνω σε μαλακό έδαφος. Γιατί δεν ... θέλουν τον δικό μου?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Οκτ 2019, 19:07

seismic έγραψε:
15 Οκτ 2019, 16:29
Δύο ερωτήσεις.
Α) Αν κάποιος διαφωνεί με αυτά που λέω στην προιγούμενη ανάρτηση ας το πει ή ας σωπάσει.
Β) Ως σήμερα δεν υπάρχει παγκοσμίως ένας μηχανισμός πάκτωσης πάνω σε μαλακό έδαφος. Γιατί δεν ... θέλουν τον δικό μου?
α) το λεω.
β) επειδη δεν λειτουργει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Οκτ 2019, 03:32

Ασέβαστος έγραψε:
15 Οκτ 2019, 19:07
seismic έγραψε:
15 Οκτ 2019, 16:29
Δύο ερωτήσεις.
Α) Αν κάποιος διαφωνεί με αυτά που λέω στην προιγούμενη ανάρτηση ας το πει ή ας σωπάσει.
Β) Ως σήμερα δεν υπάρχει παγκοσμίως ένας μηχανισμός πάκτωσης πάνω σε μαλακό έδαφος. Γιατί δεν ... θέλουν τον δικό μου?
α) το λεω.
β) επειδη δεν λειτουργει.
Το λες αυτό ότι δεν λειτουργεί, γιατί άκουσες τους πολιτικούς μηχανικούς να το λένε στο χαζοφόρουμ του michanikos.gr, ή το δοκίμασες μόνος σου και δεν λειτουργούσε?
Για να το λες με τόση σιγουριά πάει να πει ότι το έχεις δοκιμάσει, ή πιστεύεις 100% στους πολιτικούς μηχανικούς ότι είναι αλάνθαστοι.
Άσχετα όμως αν λειτουργεί ή όχι ο μηχανισμός πάκτωσης, υπάρχει για εμένα και ο λάθος σχεδιασμός των κατασκευών
Είναι σωστό που οι πολιτικοί μηχανικοί απλά ακουμπάνε την κατασκευή πάνω στο έδαφος?
Δεν θα ήταν σωστό να βιδώνουν την κατασκευή πάνω στο έδαφος ?
Δεν θα γινόταν πιο αντισεισμική?
Αν βρεθεί ένας μηχανισμός που δουλεύει, πρέπει ή όχι να βιδώσουν την κατασκευή με το έδαφος?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών