Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32725
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Οκτ 2019, 09:42

seismic έγραψε:
16 Οκτ 2019, 03:32

Το λες αυτό ότι δεν λειτουργεί, γιατί άκουσες τους πολιτικούς μηχανικούς να το λένε στο χαζοφόρουμ του michanikos.gr, ή το δοκίμασες μόνος σου και δεν λειτουργούσε?
αυτα που λενε οι μηχανικοι ειναι λογικα και βγαζουν νοημα, αυτα που λες εσυ ειναι παραλογα. αρα, δεν λειτουργει, δεν χρειαζεται δοκιμη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Οκτ 2019, 15:32

Ασέβαστος έγραψε:
16 Οκτ 2019, 09:42
seismic έγραψε:
16 Οκτ 2019, 03:32

Το λες αυτό ότι δεν λειτουργεί, γιατί άκουσες τους πολιτικούς μηχανικούς να το λένε στο χαζοφόρουμ του michanikos.gr, ή το δοκίμασες μόνος σου και δεν λειτουργούσε?
αυτα που λενε οι μηχανικοι ειναι λογικα και βγαζουν νοημα, αυτα που λες εσυ ειναι παραλογα. αρα, δεν λειτουργει, δεν χρειαζεται δοκιμη.
Αυτά που έλεγαν τώρα έχουν σιωπήσει. Δεν μπορώ να βρω μηχανικό στον ορίζοντα Έχουν εξαφανιστεί :102:
Αν εμφανιστεί κάποιος πολιτικός μηχανικός τώρα δηλώνει τα πάρα κάτω...
Μια πραγματικά επαναστατική μέθοδος αντισεισμικού σχεδιασμού, βασισμένη σε απλές παραδοχές της μηχανικής.
Είναι εύλογο να θέσει κανείς το ερώτημα "μα καλά, τόσα χρόνια δεν το σκέφτηκαν"...
Είναι μια καινοτόμος ιδέα που χρίζει περαιτέρω έρευνας και μαθηματικής μοντελοποίησης, καθώς και σύγκρισης με εναλλακτικές για την επιστημονική και τεχνική της τεκμηρίωση, καθώς οι έως τώρα δημοσιεύσεις, είναι γενικές και περιγραφικές.

https://www.researchgate.net/publicatio ... c/comments
Ή αυτό.....
Ο Παναγιώτης Καρύδης, ομότιμος καθηγητής αντισεισμικής τεχνολογίας στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, συναντήθηκε με τον Γιάννη Λυμπέρη και είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει το πείραμά του. «Πράγματι έχει απόδοση και μπορεί να βρει εφαρμογή σε πολλές κατασκευές για την προστασία από τους σεισμούς! Θα μπορούσε να ενσωματωθεί στις μελέτες. Αρκεί να γίνει αποδεκτό αυτό το σύστημα από την ευρύτερη επιστημονική κοινότητα», επισημαίνει , σχολιάζοντας τη συγκεκριμένη πατέντα. «Το καλωσορίζω και εύχομαι να το δούμε και στην πράξη», καταλήγει…
https://www.zougla.gr/greece/article/er ... resitexnia
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 16 Οκτ 2019, 15:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 16 Οκτ 2019, 15:45

seismic έγραψε:
16 Οκτ 2019, 15:32
Είναι μια καινοτόμος ιδέα που χρίζει περαιτέρω έρευνας και μαθηματικής μοντελοποίησης
Ρε Γιάννη δεν ενδιαφέρουν κανέναν αυτά που λες, πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν για να το καταλάβεις;

Έχεις υποτίθεται κάτι καθηγητές και κάτι ερευνητικές ομάδες που συνεργάζεσαι. Αν μπορείς να γράψεις μια κανονική δημοσίευση βασισμένη σε κανονικό πείραμα, με τον τρόπο που αντιλαμβάνεται ο υπόλοιπος κόσμος, κάντο.

Αν δεν μπορείς, θα μείνεις στα πολλά βιουζ και στα σεντόνια.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Οκτ 2019, 15:46

Archmage έγραψε:
16 Οκτ 2019, 15:45
seismic έγραψε:
16 Οκτ 2019, 15:32
Είναι μια καινοτόμος ιδέα που χρίζει περαιτέρω έρευνας και μαθηματικής μοντελοποίησης
Ρε Γιάννη δεν ενδιαφέρουν κανέναν αυτά που λες, πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν για να το καταλάβεις;

Έχεις υποτίθεται κάτι καθηγητές και κάτι ερευνητικές ομάδες που συνεργάζεσαι. Αν μπορείς να γράψεις μια κανονική δημοσίευση βασισμένη σε κανονικό πείραμα, με τον τρόπο που αντιλαμβάνεται ο υπόλοιπος κόσμος, κάντο.

Αν δεν μπορείς, θα μείνεις στα πολλά βιουζ και στα σεντόνια.
Το κάνω το κάνω σύντομα τα πειράματα στο έδαφος.
Έχω τον Καρύδη οπότε έχω και τις μελέτες. Τώρα έχω και έναν πρώην διευθυντή του ΙΓΜΕ και θα κάνουμε μαζί τις γεωλογικές μετρήσεις.
Απλά αν δεν κάνω εταιρεία και μια άλλη πατέντα με όλη την έρευνα δεν μπορώ να πω τίποτα ( δεν είναι μόνος μου έχω συμβάσεις )
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 16 Οκτ 2019, 15:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 16 Οκτ 2019, 15:50

seismic έγραψε:
16 Οκτ 2019, 15:46
Το κάνω το κάνω σύντομα τα πειράματα στο έδαφος.
«Σύντομα». Τα έχεις ξαναγράψει αυτά.

Άντε να δούμε το σπίτι που αντέχει 100 τζι...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Οκτ 2019, 15:53

Archmage έγραψε:
16 Οκτ 2019, 15:50
seismic έγραψε:
16 Οκτ 2019, 15:46
Το κάνω το κάνω σύντομα τα πειράματα στο έδαφος.
«Σύντομα». Τα έχεις ξαναγράψει αυτά.

Άντε να δούμε το σπίτι που αντέχει 100 τζι...
Για ανεμογεννήτριες πάμε να πακτώσουμε αρχικά. Όχι τα σπίτια.
Θα καταργήσω εντελώς την βάση στήριξης από σκυρόδεμα των ανεμογεννητριών.
Φίλε υπάρχουν τρεις επιστήμες να ερευνηθούν Δεν είναι εύκολα τα πράγματα.
Κανείς δεν θα μου εμπιστευθεί να στηρίξω μια ανεμογεννήτρια 3 εκατομμυρίων χωρίς να κάνω μετρήσεις αντοχών του μηχανισμού και του εδάφους πάνω σε φυσικό έδαφος. Κατασκευάζω μηχανισμό για 100 τόνους έλξη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 16 Οκτ 2019, 16:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 16 Οκτ 2019, 16:10

seismic έγραψε:
16 Οκτ 2019, 15:53
Για ανεμογεννήτριες πάμε να πακτώσουμε αρχικά. Όχι τα σπίτια.
Θα καταργήσω εντελώς την βάση στήριξης από σκυρόδεμα των ανεμογεννητριών.
Μάλιστα, άρα ακόμα στο «θα» για ανεμογεννήτριες είναι το κατά τα άλλα απόλυτο σύστημα για σπίτια...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Οκτ 2019, 16:22

Archmage έγραψε:
16 Οκτ 2019, 16:10
seismic έγραψε:
16 Οκτ 2019, 15:53
Για ανεμογεννήτριες πάμε να πακτώσουμε αρχικά. Όχι τα σπίτια.
Θα καταργήσω εντελώς την βάση στήριξης από σκυρόδεμα των ανεμογεννητριών.
Μάλιστα, άρα ακόμα στο «θα» για ανεμογεννήτριες είναι το κατά τα άλλα απόλυτο σύστημα για σπίτια...
Όλα εξαρτώνται από τις μετρήσεις. Τις εντάσεις τις ξέρουμε και για τα σπίτια και για πολυκατοικίες και για ανεμογεννήτριες μεγάλες. Αυτό που δεν ξέρουμε και θα πειραματιστούμε είναι η ελαστικότητα των εδαφών, υπό την μέθοδο πάκτωσης του μηχανισμού μου.
Ετοιμάζω μηχανισμό του οποίου ο τένοντας έχει διάμετρο 40 χιλιοστά και αντοχή σε έλξη 120 τόνοι.
Θα μπει σε γεώτρηση μαλακού εδάφους διαμέτρου 20 εκατοστών και 9 μέτρων βάθος και θα δοκιμαστεί σε έλξη 100 τόνων.
Αν δεν αστοχήσει το έδαφος ή ο μηχανισμός οι εταιρείες περιμένουν. Αυτή είναι η αλήθεια. Αργώ γιατί δεν υπάρχουν χρήματα διότι τα βάζω από την τσέπη μου σιγά σιγά. Ο μηχανισμός είναι έτοιμος όμως θέλω χρήματα για γεωτρήσεις, για υδραυλικούς γρύλους, σιδηροδοκούς, δυναμόμετρο και άλλα πολλά, όπως έξοδα κίνησης. Και φυσικά δεν θα κάνω όλα αυτά όταν δεν καλέσω και τους ιδικούς που θα μου δώσουν πιστοποιητικό αγκυρώσεων.
Ένας θεός ξέρει πόσα θα μου πάρουν. :-?
Πάω να κατασκευάσω και να δοκιμάσω πειραματικά την ισχυρότερη πάκτωση παγκοσμίως για μαλακό έδαφος.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 16 Οκτ 2019, 16:46

Πάει το κομπόδεμα για τα γεράματα.
Σύνταξη θα πάρεις, έχεις κολλήσει ένσημα;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Οκτ 2019, 16:53

Μηχανικός έγραψε:
16 Οκτ 2019, 16:46
Πάει το κομπόδεμα για τα γεράματα.
Σύνταξη θα πάρεις, έχεις κολλήσει ένσημα;
Τους την χαρίζω την σύνταξη όπως την έχουν κάνει. Αν περίμενα να ζήσω με 500 ευρώ καήκαμε... :D
Θέλει 10000 ευρώ η δοκιμή.
Η αγκύρωση μου κόστισε 1500 ευρώ υλικά και εργασία. Άλλα τόσα να βάλεις για την γεώτρηση και το σκυρόδεμα - ένεμα πλήρωσης της γεώτρησης = 3000
Με 8 μηχανισμούς των 3000 ευρώ = 24000 καταργώ 500 κυβικά σκυροδέματος που με τις εκσκαφές πάνω στο βουνό στοιχίζουν πάνω από 200000 χιλιάρικα. Καταλαβαίνεις την διαφορά κόστους?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 16 Οκτ 2019, 16:57

seismic έγραψε:
16 Οκτ 2019, 16:53
Με 8 μηχανισμούς των 3000 ευρώ = 24000 καταργώ 500 κυβικά σκυροδέματος που με τις εκσκαφές πάνω στο βουνό στοιχίζουν πάνω από 200000 χιλιάρικα. Καταλαβαίνεις την διαφορά κόστους?
Περιμένω ακόμα ένα υποτυπώδη έστω υπολογισμό με την θεμελίωση της ανεμογεννήτριας σου. :D

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Οκτ 2019, 17:02

Μηχανικός έγραψε:
16 Οκτ 2019, 16:57
seismic έγραψε:
16 Οκτ 2019, 16:53
Με 8 μηχανισμούς των 3000 ευρώ = 24000 καταργώ 500 κυβικά σκυροδέματος που με τις εκσκαφές πάνω στο βουνό στοιχίζουν πάνω από 200000 χιλιάρικα. Καταλαβαίνεις την διαφορά κόστους?
Περιμένω ακόμα ένα υποτυπώδη έστω υπολογισμό με την θεμελίωση της ανεμογεννήτριας σου. :D
Αυτά είναι πνευματικά δικαιώματα του Καρύδη που έκανε τους υπολογισμούς και πιο πολύ της εταιρείας που μας εμπιστεύθηκε τις προδιαγραφές της ανεμογεννήτριας, γιατί αλλιώς στατικά δεν γινόντουσαν στην τύχη.
Πως μπορώ να σου τα δώσω όταν μέσα υπάρχουν ευαίσθητα δεδομένα της ανεμογεννήτριας?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 16 Οκτ 2019, 17:07

Ο υπολογισμός με τις δυνάμεις και τις ροπές μιας θεμελίωσης θεωρούμενης στερεό σώμα έχει πνευματικά δικαιώματα;
Αυτή είναι μια άσκηση μηχανικής παιδιού γυμνασίου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Οκτ 2019, 17:12

Μηχανικός έγραψε:
16 Οκτ 2019, 17:07
Ο υπολογισμός με τις δυνάμεις και τις ροπές μιας θεμελίωσης θεωρούμενης στερεό σώμα έχει πνευματικά δικαιώματα;
Αυτή είναι μια άσκηση μηχανικής παιδιού γυμνασίου.
Οι ανεμοπιέσεις και η χροιά ακόμα και του αέρα πάνω στο μέταλλο της ανεμογεννήτριας σε διάφορες ακραίες συνθήκες δεν είναι εύκολη υπόθεση υπολογισμών. Η μελέτη αφορά και την αντίδραση της ανεμογεννήτριας στον σεισμό. Την αντοχή του μηχανισμού στον χρόνο και άλλα πολλά.
Ανεμογεννήτρια από ανεμογεννήτρια διαφέρει πάρα πολύ.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Οκτ 2019, 22:13

Δένουν τα καράβια, δένουν τους γαϊδάρους, δένουν τους τρελούς, δένουν τα δοκάρια με τις κολόνες, δένουν και αυτούς που τους χαλούν τα σχέδια, αλλά τις κατασκευές με το έδαφος δεν τις δένουν με τίποτα. Εξέλιξη της επιστήμης .... η αλήθεια του ισχυρού του ελεγχόμενου ... η αλήθεια της γνώσης πάει περίπατο από τα ξένα κέντρα εξουσίας τα οποία δεν αφήνουν να ανανεωθεί το αρχαίο Ελληνικό εφευρετικό πνεύμα εντός Ελλάδος. :011:
Θα συνεχίσω να λέω την αλήθεια. Βιδώστε το και σώστε το. Είμαι ο εφευρέτης που πρώτη φορά παγκοσμίως βίδωσε τις κατασκευές με το έδαφος για να είναι ισχυρές στον σεισμό. Αντί να πειραματιστούν με την εφεύρεσή μου μου κάνουν την ζωή δύσκολή, με διαγράφουν από τα φόρουμ των πολιτικών μηχανικών και όχι μόνο, για να μην μαθευτεί η αλήθεια. :xena:
Η αλήθεια https://www.researchgate.net/publicatio ... xSnHrBz38Q
Εγώ σας έχω βρει εκατό λάθη στον αντισεισμικό σχεδιασμό που εφαρμόζετε σήμερα και τα απαριθμώ ένα ένα στον πάρα πάνω σύνδεσμο.
Αν μπορείτε βρείτε έστω και ένα δικό μου λάθος σε αυτά που λέω στον πάρα πάνω σύνδεσμο.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών