Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 28 Νοέμ 2019, 23:06

Manos87 έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 22:47
seismic έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 15:38
Manos87 έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 15:21


Κοίταξε. Όπως σε βλέπω φαίνεσαι άνθρωπος με επίπεδο. Για αυτό και σου δίνω σημασία. Δεν φαίνεσαι για άτομο που θα πούλαγε στους άλλους φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Φυσικά και μπορείς να κάνεις ότι θέλεις με τους συνεργάτες σου. Τέλος είναι βέβαιο ότι στα μαθηματικά με κάνεις διαστρική σκόνη.
Σε ευχαριστώ για την εκτίμηση! Κατέχομαι από τα ίδια αισθήματα για εσένα! Αν έχω κάνει λάθος στα μαθηματικά θα ήθελα να το ξέρω. Στα μαθηματικά δεν είμαι ότι καλύτερο. :smt023
Ενας ψύλλος πέφτει στο σπαθί σου με ταχύτητα 2 m/s. Υπολόγισε μου σε πόση ώρα θα έχει κοπεί στα δύο.
Εμείς στο σχολείο δεν μάθαμε με ψύλλους αλλά με μύγες :smt005: ..
Και λόγο του ότι όλα στην γη πέφτουν με επιτάχυνση 9,81 m/sec2 και λόγο του σεισμού στην Αλβανία, και λόγο του ότι θέλω να πω στους πολιτικούς μηχανικούς γιατί δεν μπορούν να είναι σίγουροι σε έναν μεγάλο σεισμό για τις κατασκευές που σχεδιάζουν, διαβάστε τα πάρα κάτω για τον σεισμό και τις κατασκευές. Δεν υπάρχει απόλυτος αντισεισμικός σχεδιασμός. Όλα τα σπίτια υπό ορισμένους αστάθμητους παράγοντες μπορεί να πέσουν.
ΣΕΙΣΜΟΣ ΡΙΧΤΕΡ·ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΈΣ
Μερικές αλήθειες για τον σεισμό και τις κατασκευές που πρέπει να ξέρουμε.
Υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες που μπορούν να καταστρέψουν μία πολύ ισχυρή κατασκευή.
Πολλές φορές το πρώτο που ρωτάμε όταν γίνει ένας σεισμός είναι το μέγεθός του δηλαδή πόσα Ρίχτερ είναι για να καταλάβουμε αν αυτός ο σεισμός είναι μεγάλος και ικανός για να καταστρέψει τα σπίτια μας. Η αλήθεια όμως είναι ότι το μέγεθος του σεισμού στην κλίμακα Ρίχτερ από μόνη της δεν λέει την αλήθεια δηλαδή δεν φανερώνει την ένταση που δέχεται η κατασκευή γιατί απλά τα Ρίχτερ φανερώνουν απλά το μέγεθος του σεισμού στο μέρος που είναι το επίκεντρο.
Π.χ Ένας σεισμός μεγέθους 6 Ρίχτερ μπορεί να καταστρέψει μία κατασκευή και ένας άλλος 8 Ρίχτερ να μην την πειράξει καθόλου. Γιατί γίνεται αυτό? ... γιατί απλά όταν ο σεισμός των 8 Ρίχτερ έχει μεγάλη απόσταση από την κατασκευή η ενέργεια που φτάνει κάτω από την κατασκευή είναι μικρή ενώ αν το επίκεντρο του σεισμού των 6 Ρίχτερ είναι κοντά στην κατασκευή η ενέργεια δηλαδή η ένταση του σεισμού θα πάει όλη πάνω στην κατασκευή. Την ένταση του σεισμού που φτάνει κάτω από την βάση της κατασκευής την μετράμε με την επιτάχυνση ( g ) που εμπεριέχεται στην κλίμακα Μερκάλι.
Εικόνα

Η κλίμακα Ρίχτερ δεν θα πρέπει να συγχέεται με την κλίμακα Μερκάλι, που προσδιορίζει όχι το μέγεθος, αλλά την ένταση του σεισμικού φαινομένου σε ορισμένη τοποθεσία Το μέγεθος της έντασης των Ρίχτερ εξαρτάται από την απόσταση από το επίκεντρο του σεισμού, το υπέδαφος και από παράγοντες που επηρεάζουν την διάδοση των σεισμικών κυμάτων. Επίσης, αφού η κλίμακα Μερκάλι προσμετρά τις επιπτώσεις ενός σεισμικού φαινομένου, δεν ενδείκνυται για μετρήσεις σε ακατοίκητες ή αραιοκατοικημένες περιοχές. Η κλίμακα Μερκάλι δεν μετρά την ενέργεια που απελευθερώνεται από έναν σεισμό, όπως η κλίμακα Ρίχτερ. Αντίθετα, ασχολείται με τις επιπτώσεις ενός σεισμού σε μια δεδομένη περιοχή καθώς και με την επιτάχυνση που φθάνει στην περιοχή αυτή δηλαδή μετράει την επιτάχυνση της μετατόπισης του εδάφους. Την επιτάχυνση την μετράει σε ( g )
1 g είναι η επιτάχυνση που αποκτάει ένα σώμα όταν βρεθεί μέσα στο βαρυτικό πεδίο της Γης. Συμβολίζεται διεθνώς με το γράμμα g. Είναι μέγεθος διανυσματικό όπως ακριβώς και η επιτάχυνση. Η τιμή της δεν εξαρτάται από το βάρος του σώματος και έχει τιμή περίπου 9,8 m/sec2 στην επιφάνεια της Γης. Συμπέρασμα Αυτή που καθορίζει την ένταση του σεισμού που δεν είναι άλλη από την επιτάχυνση του εδάφους που φθάνει κάτω από την κατασκευή είναι η κλίμακα Μερκάλι και όχι τα Ρίχτερ. Για τον λόγο αυτό την άλλη φορά που θα ακούσετε στα μμε ότι οι κατασκευές άντεξαν 8 Ρίχτερ χωρίς να πάθουν τίποτα αυτό να ξέρετε ότι δεν φανερώνει την αλήθεια της έντασης του σεισμού πάνω στις κατασκευές και βασικά είναι μία ψευδή είδηση. Άλλοι αστάθμητοι παράγοντες που μπορεί να επιδράσουν στην ένταση που αναπτύσσεται πάνω στην κατασκευή είναι. Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της. Ακόμα οι μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, και καθορίζουν τον συντελεστή αντισεισμικού σχεδιασμού έχουν πιθανότητα υπέρβασης, μεγαλύτερης του 10%.
Ο συσχετισμός των ποσοτήτων όπως είναι οι “αδρανειακές εντάσεις – δυνάμεις απόσβεσης – ελαστικές δυνάμεις- δυναμικά χαρακτηριστικά κατασκευής – αλληλεπίδραση εδάφους κατασκευής – επιβαλλόμενη κίνηση εδάφους” είναι μη γραμμικής κατεύθυνσης. Η ποιότητα των κατασκευών και η ασφάλειά τους, είναι και συνάρτηση της οικονομικής κατάστασης των χωρών, μεταξύ των άλλων παραγόντων. Είναι ευνόητο ότι φτωχές χώρες δεν μπορούν να συγκριθούν με χώρες όπου έχουν ακριβούς σύγχρονους αντισεισμικούς κανονισμούς.
Ο σεισμός μεταδίδεται μέσο των κυμάτων ακριβώς όπως μεταδίδονται τα κύματα όταν πετάξουμε μία πέτρα μέσα σε μία λίμνη. Όταν πετάξουμε την πέτρα στην λίμνη δημιουργούνται κύματα τα οποία έχουν το χαρακτηριστικό να είναι μικρά και γρήγορα κοντά στο σημείο που έπεσε η πέτρα και καθώς απομακρύνονται από αυτό μικραίνει η ταχύτητά τους και αυξάνει το μέγεθός τους. Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει με τον σεισμό. Τα μικρά και γρήγορα κύματα που ευρίσκονται κοντά στο επίκεντρο του σεισμού έχουν καταστροφικά αποτελέσματα στις κατασκευές χαμηλού ύψους ( συνήθως αυτών που είναι ενός, δύο και τριών ορόφων ) τα μεσαία κύματα καταστρέφουν τις κατασκευές τεσσάρων μέχρι έξη ορόφων και τα μεγάλα απομακρυσμένα από το επίκεντρο κύματα καταστρέφουν τις πολυώροφες κατασκευές πάνω από εφτά ορόφους μέχρι και δέκα ορόφους. Για τον λόγο αυτόν οι σεισμοί με μεγάλο εστιακό βάθος και με επίκεντρο απομακρυσμένο από τις πόλεις καταστρέφουν τις πολυκατοικίες ενώ οι σεισμοί με μικρό εστιακό βάθος και με το επίκεντρό τους να βρίσκεται πλησίον των πόλεων καταστρέφουν τις μονοκατοικίες. Χαρακτηριστικό είναι το πείραμα αυτού του βίντεο.
Συντονισμός στη φυσική καλείται το φαινόμενο κατά το οποίο σε μια εξαναγκασμένη ταλάντωση η συχνότητα του διεγέρτη είναι ίση με την ιδιοσυχνότητα του ταλαντωτή, με αποτέλεσμα τη μεγιστοποίηση του πλάτους.

Κάθε ταλαντωτής μπορεί να ταλαντώνεται σε μία περιοχή συχνοτήτων. Η στιγμιαία διέγερση ενός ταλαντωτή ισοδυναμεί με την απόδοση στην ταλάντωση ενός συγκεκριμένου ποσού ενέργειας. Αυτή είναι η ελεύθερη ταλάντωση η οποία συμβαίνει με συχνότητα που ταυτίζεται με την ιδιοσυχνότητα του ταλαντωτή. Όταν η ταλάντωση είναι εξαναγκασμένη, η συχνότητα της είναι η συχνότητα του διεγέρτη. Όταν η συχνότητα του διεγέρτη ταυτίζεται με την ιδιοσυχνότητα του ταλαντωτή έχουμε συντονισμό.

Κατά το συντονισμό το σύστημα έχει το μέγιστο δυνατό πλάτος και τη μέγιστη δυνατή ενέργεια. Αν δεν υπάρχουν αποσβεστικές δυνάμεις, τότε το πλάτος της ταλάντωσης γίνεται θεωρητικά άπειρο. Έτσι, η ταλάντωση μπορεί να γίνει τόσο έντονη, ώστε να καταστραφεί ο ταλαντωτής. Αν η προσφορά ενέργειας είναι μεγαλύτερη, τότε υπάρχει κίνδυνος καταστροφής του ταλαντωτή.
Μέτρηση σεισμικών δυνάμεων

Για να χαρακτηρίσουν ή να μετρήσουν την επίδραση ενός σεισμού στο έδαφος (γνωστή και ως «κίνηση εδάφους»), χρησιμοποιούνται συνήθως οι ακόλουθοι ορισμοί:

Η επιτάχυνση είναι ο ρυθμός μεταβολής της ταχύτητας, μετρημένος σε "g" s στα 980 cm / sec² ή 1,00 g.
Για παράδειγμα,
0,001 g ή 1 cm / sec 2 είναι αντιληπτή από τους ανθρώπους
0,02 g ή 20 cm / sec 2 προκαλεί την απώλεια της ισορροπίας των ανθρώπων
Το 0.50g είναι πολύ υψηλό, αλλά τα κτίρια μπορούν να επιβιώσουν αν η διάρκεια είναι μικρή και εάν η μάζα και η διαμόρφωση έχουν αρκετή απόσβεση
Η ταχύτητα είναι ο ρυθμός αλλαγής θέσης, ο οποίος μετράται σε εκατοστά ανά δευτερόλεπτο.
Η μετατόπιση είναι η απόσταση από το σημείο ανάπαυσης, μετρημένη σε εκατοστά.
Διάρκεια είναι το χρονικό διάστημα που οι κύκλοι κλονισμού παραμένουν.
Το μέγεθος είναι το "μέγεθος" του σεισμού, που μετράται από την κλίμακα Ρίχτερ, το οποίο κυμαίνεται από 1-10. Η κλίμακα Richter βασίζεται στο μέγιστο εύρος ορισμένων σεισμικών κυμάτων και οι σεισμολόγοι εκτιμούν ότι κάθε μονάδα της κλίμακας Ρίχτερ είναι 31 φορές η αύξηση της ενέργειας. Η κλίμακα μεγέθους στιγμιότυπων είναι ένα πρόσφατο μέτρο που χρησιμοποιείται συχνότερα.

Εάν το επίπεδο επιτάχυνσης συνδυάζεται με την διάρκεια, προσδιορίζεται η ισχύς καταστροφής. Συνήθως, όσο μεγαλύτερη είναι η διάρκεια, τόσο λιγότερη επιτάχυνση μπορεί να αντέξει το κτίριο. Ένα κτίριο μπορεί να αντέξει πολύ μεγάλη επιτάχυνση για πολύ μικρό χρονικό διάστημα σε αναλογία με τα μέτρα απόσβεσης που ενσωματώνονται στη δομή.

Η ένταση είναι η ποσότητα ζημιών που προκαλεί τοπικά ο σεισμός, ο οποίο μπορεί να χαρακτηριστεί από την τροποποιημένη κλίμακα Mercalli (MM) 12 επιπέδων όπου κάθε επίπεδο υποδηλώνει μια ορισμένη καταστροφή που σχετίζεται με την επιτάχυνση της γης. Η καταστροφή του σεισμού ποικίλλει ανάλογα με την απόσταση από την προέλευση (ή το επίκεντρο), τις τοπικές συνθήκες εδάφους και τον τύπο της κατασκευής.
Το έδαφος έχει επίσης μια περίοδο που κυμαίνεται μεταξύ 0,4 και 1,5 δευτερόλεπτα, στο πολύ μαλακό έδαφος κυμαίνεται στα 2,0 δευτερόλεπτα. Τα μαλακά εδάφη γενικά έχουν την τάση να αυξάνουν την ανάδευση κατά 2 έως 6 φορές σε σύγκριση με το βράχο. Επίσης, η περίοδος του εδάφους που συμπίπτει με τη φυσική περίοδο του κτηρίου μπορεί να ενισχύσει σε μεγάλο βαθμό την επιτάχυνση του κτιρίου και ως εκ τούτου αποτελεί σχεδιαστικό κριτήριο.
Το ύψος είναι ο κύριος καθοριστικός παράγοντας της βασικής περιόδου - κάθε αντικείμενο έχει τη δική του βασική περίοδο στην οποία θα δονείται. Η περίοδος είναι ανάλογη με το ύψος του κτιρίου.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5152
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 29 Νοέμ 2019, 11:58

seismic έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 23:06
0,001 g ή 1 cm / sec 2 είναι αντιληπτή από τους ανθρώπους
0,02 g ή 20 cm / sec 2 προκαλεί την απώλεια της ισορροπίας των ανθρώπων
Το 0.50g είναι πολύ υψηλό, αλλά τα κτίρια μπορούν να επιβιώσουν αν η διάρκεια είναι μικρή και εάν η μάζα και η διαμόρφωση έχουν αρκετή απόσβεση
Εχεις μπερδέψει λιγο επιτάχυνση και ταχύτητα.

επιτάχυνση 0.02/sec2 σημαινει οτι η ταχυτητα θα αυξηθει κατα 0.02m/sec σε καθε δευτερολετο

αν η αρχική ταχύτητα είναι 0.01 m/sec θα γίνει 0.03m/sec, 0.05m/sec, 0.07m/sec .... σε καθε δευτερολεπτο
αν η αρχική ταχύτητα είναι 10000 m/sec θα γίνει 10000.02m/sec, 10000.04m/sec, 100000.06m/sec ....

Και στις δυο περιπτώσεις εχεις επιτάχυνση 0.02m/sec, ποια απο τις δυο γινεται αντιληπτή;

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 29 Νοέμ 2019, 13:26

nick έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 11:58
seismic έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 23:06
0,001 g ή 1 cm / sec 2 είναι αντιληπτή από τους ανθρώπους
0,02 g ή 20 cm / sec 2 προκαλεί την απώλεια της ισορροπίας των ανθρώπων
Το 0.50g είναι πολύ υψηλό, αλλά τα κτίρια μπορούν να επιβιώσουν αν η διάρκεια είναι μικρή και εάν η μάζα και η διαμόρφωση έχουν αρκετή απόσβεση
Εχεις μπερδέψει λιγο επιτάχυνση και ταχύτητα.

επιτάχυνση 0.02/sec2 σημαινει οτι η ταχυτητα θα αυξηθει κατα 0.02m/sec σε καθε δευτερολετο
Δε μπορώ να καταλάβω πού διαφωνείτε. Και οι δύο το ίδιο είπατε.
nick έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 11:58
αν η αρχική ταχύτητα είναι 0.01 m/sec θα γίνει 0.03m/sec, 0.05m/sec, 0.07m/sec .... σε καθε δευτερολεπτο
αν η αρχική ταχύτητα είναι 10000 m/sec θα γίνει 10000.02m/sec, 10000.04m/sec, 100000.06m/sec ....

Και στις δυο περιπτώσεις εχεις επιτάχυνση 0.02m/sec, ποια απο τις δυο γινεται αντιληπτή;
Περίεργη ερώτηση... και στις δύο περιπτώσεις η επιτάχυνση θα γίνει ακριβώς το ίδιο αντιληπτή.

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5152
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 29 Νοέμ 2019, 13:43

GReaper έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 13:26
nick έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 11:58
seismic έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 23:06
0,001 g ή 1 cm / sec 2 είναι αντιληπτή από τους ανθρώπους
0,02 g ή 20 cm / sec 2 προκαλεί την απώλεια της ισορροπίας των ανθρώπων
Το 0.50g είναι πολύ υψηλό, αλλά τα κτίρια μπορούν να επιβιώσουν αν η διάρκεια είναι μικρή και εάν η μάζα και η διαμόρφωση έχουν αρκετή απόσβεση
Εχεις μπερδέψει λιγο επιτάχυνση και ταχύτητα.

επιτάχυνση 0.02/sec2 σημαινει οτι η ταχυτητα θα αυξηθει κατα 0.02m/sec σε καθε δευτερολετο
Δε μπορώ να καταλάβω πού διαφωνείτε. Και οι δύο το ίδιο είπατε.
nick έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 11:58
αν η αρχική ταχύτητα είναι 0.01 m/sec θα γίνει 0.03m/sec, 0.05m/sec, 0.07m/sec .... σε καθε δευτερολεπτο
αν η αρχική ταχύτητα είναι 10000 m/sec θα γίνει 10000.02m/sec, 10000.04m/sec, 100000.06m/sec ....

Και στις δυο περιπτώσεις εχεις επιτάχυνση 0.02m/sec, ποια απο τις δυο γινεται αντιληπτή;
Περίεργη ερώτηση... και στις δύο περιπτώσεις η επιτάχυνση θα γίνει ακριβώς το ίδιο αντιληπτή.
O seismic λεει οτι
0.001g = 1cm/sec2
το σωστό ειναι
0.001g = 0.001 * 981cm/sec2
Σχετικα με τις δυο περιπτώσεις γίνεται πιο αισθητό όταν η αρχικη ταχύτητα ειναι μικρότερη (στο σεισμο ειναι 0/sec και ξαφνικα φτανει 0.02m/sec).

Εχεις δικιο, δεν διαφωνώ στο συγκεκριμένο

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 29 Νοέμ 2019, 13:52

nick έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 13:43
Σχετικα με τις δυο περιπτώσεις γίνεται πιο αισθητό όταν η αρχικη ταχύτητα ειναι μικρότερη (στο σεισμο ειναι 0/sec και ξαφνικα φτανει 0.02m/sec).
Λάθος. Η ταχύτητα είναι σχετική. Αν οι επιτάχυνση από 1000 στα 1000.2 ήταν λιγότερο αισθητή από τα 0 στα 0.2, τότε θα μπορούσαμε να ξεχωρίσουμε αυτά τα δύο σημεία αναφοράς. Αλλά δε μπορούμε, λογικά και εμπειρικά.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14619
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 29 Νοέμ 2019, 14:03

Μια ΜΟΥΝΑΡΑ περναει διπλα σου.
Σε ποσες ωρες/μερες/μηνες/χρονια θα της τον εχεις χωσει?
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 29 Νοέμ 2019, 16:00

Daje έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 14:03
Μια ΜΟΥΝΑΡΑ περναει διπλα σου.
Σε ποσες ωρες/μερες/μηνες/χρονια θα της τον εχεις χωσει?
Εξαρτάτε από την μέθοδο σχεδιασμού... :D
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 29 Νοέμ 2019, 16:43

nick έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 11:58
seismic έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 23:06
0,001 g ή 1 cm / sec 2 είναι αντιληπτή από τους ανθρώπους
0,02 g ή 20 cm / sec 2 προκαλεί την απώλεια της ισορροπίας των ανθρώπων
Το 0.50g είναι πολύ υψηλό, αλλά τα κτίρια μπορούν να επιβιώσουν αν η διάρκεια είναι μικρή και εάν η μάζα και η διαμόρφωση έχουν αρκετή απόσβεση
Εχεις μπερδέψει λιγο επιτάχυνση και ταχύτητα.

επιτάχυνση 0.02/sec2 σημαινει οτι η ταχυτητα θα αυξηθει κατα 0.02m/sec σε καθε δευτερολετο

αν η αρχική ταχύτητα είναι 0.01 m/sec θα γίνει 0.03m/sec, 0.05m/sec, 0.07m/sec .... σε καθε δευτερολεπτο
αν η αρχική ταχύτητα είναι 10000 m/sec θα γίνει 10000.02m/sec, 10000.04m/sec, 100000.06m/sec ....

Και στις δυο περιπτώσεις εχεις επιτάχυνση 0.02m/sec, ποια απο τις δυο γινεται αντιληπτή;
Δεν τα έχω μπερδέψει. Για επιτάχυνση μιλάω και στις δύο περιπτώσεις.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Ορέστης 35

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 29 Νοέμ 2019, 19:25

Manos87 έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 22:47
seismic έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 15:38
Manos87 έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 15:21


Κοίταξε. Όπως σε βλέπω φαίνεσαι άνθρωπος με επίπεδο. Για αυτό και σου δίνω σημασία. Δεν φαίνεσαι για άτομο που θα πούλαγε στους άλλους φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Φυσικά και μπορείς να κάνεις ότι θέλεις με τους συνεργάτες σου. Τέλος είναι βέβαιο ότι στα μαθηματικά με κάνεις διαστρική σκόνη.
Σε ευχαριστώ για την εκτίμηση! Κατέχομαι από τα ίδια αισθήματα για εσένα! Αν έχω κάνει λάθος στα μαθηματικά θα ήθελα να το ξέρω. Στα μαθηματικά δεν είμαι ότι καλύτερο. :smt023
Ενας ψύλλος πέφτει στο σπαθί σου με ταχύτητα 2 m/s. Υπολόγισε μου σε πόση ώρα θα έχει κοπεί στα δύο.
Αν διαιρέσεις την απόσταση ανάμεσα στο σπαθί και τον ψύλλο δια του 2 και μετά ξαναδιαιρεσεις το υπόλοιπο δια του 2 και ουτω καθ εξής, διαπιστώνεις ότι η απόσταση δεν μηδενίζεται ποτέ. Άρα ο ψύλλος δεν θα κοπει ποτέ.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 29 Νοέμ 2019, 20:27

Manos87 έγραψε: ↑Ενας ψύλλος πέφτει στο σπαθί σου με ταχύτητα 2 m/s. Υπολόγισε μου σε πόση ώρα θα έχει κοπεί στα δύο.
Δεν μας είπες το μήκος κοπής.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 01 Δεκ 2019, 14:06

ΖΟΥΜΕ ΕΛΛΑΔΑ.
Η ιδέα η οποία κατέχει πολλά διεθνή διπλώματα ευρεσιτεχνίας χωρίζεται σε πολλά ερευνητικά πειραματικά στάδια τα οποία πρέπει να εξεταστούν. Η βασική έρευνα στρέφεται στο αν πρέπει ή όχι να βιδώνουμε τις κατασκευές στο έδαφος και με διαφορετικές μεθόδους σχεδιασμού της κατασκευής ώστε να αντιδρά αποτελεσματικότερα στον σεισμό . Μετά πρέπει να εξεταστεί ο μηχανισμός που θα το κάνει, και οι μέθοδοι πάκτωσης εδάφους πως θα γίνουν αποτελεσματικότεροι. Όλα αυτά είναι κάτω από εφαρμοσμένη έρευνα προσομοιώσεων και πειραμάτων. Στο πείραμα του βίντεο εξετάζουμε μόνο πως αντιδρά η βιδωμένη κατασκευή με μια από τις πολλές μεθόδους σχεδιασμού, εν σχέση με μία άλλη Ιδίου φυσικού μεγέθους η οποία είναι αβίδωτη.Τον μηχανισμό και την μέθοδο πάκτωσης θα την εξετάσω ξεχωριστά σε προσεχή πειράματα πάνω σε φυσικό έδαφος, μετρώντας τις αντοχές του μηχανισμού και του εδάφους σε εντάσεις, ώστε να ξέρουν οι μελετητές τις αντοχές του σε διάφορα βάθη με διαφορετική σύσταση εδαφών. Εφαρμόζω πολυδιάστατη εφαρμοσμένη έρευνα πολλών επιστημών μόνος μου χωρίς την βοήθεια του κράτους πληρώνοντας από την τσέπη μου. Εγώ κατασκεύασα την σεισμική βάση, εγώ κατασκευάζω τα πειραματικά δοκίμια, εγώ κάνω τις μετρήσεις και τις δημοσιεύω σε επιστημονικά περιοδικά, εγώ κατασκευάζω τους μηχανισμούς. Το κράτος τα θέλει όλα στάμπα, αδιαφορώντας για την σοβαρότητα της πρότασης και δεν στηρίζει οικονομικά ή ερευνητικά την εργασία μου γιατί είμαι ιδιότης και κατέχω διεθνή διπλώματα ευρεσιτεχνίας. Προσπαθώ να ανατρέψω τον παγκόσμιο αντισεισμικό σχεδιασμό των κατασκευών μόνος μου. Οι πολιτικοί μηχανικοί και εγώ μπορώ να υπολογίσω την ροπή ανατροπής κάθε ενός τοιχώματος της κατασκευής σε ένα μέγεθος σεισμού. Όταν κάνω τους μαθηματικούς υπολογισμούς και ξέρω και τις αντοχές του εδάφους και του μηχανισμού το πείραμα εδάφους μαζί με την κατασκευή είναι περιττό. Για τον λόγο αυτό τα ξεχωρίζω για να έχουμε αποτελέσματα από δύο ξεχωριστά πειράματα. Αυτά της κατασκευής και αυτά του εδάφους. Δεν είναι δυνατόν να εξετάζω πάκτωση σε διαφορετικής σύστασης εδάφη και κάθε φορά που το κάνω να κατασκευάζω και μια οικοδομή.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 06 Δεκ 2019, 02:00

Μηχανικές αγκυρώσεις βράχου και χαλαρού εδάφους βαρέoς τύπου.

Είναι η πρώτη αγκύρωση εδάφους παγκοσμίως η οποία διαστέλλεται αξονικά ασκώντας περιφερειακές μηχανικές πιέσεις προς τα τοιχώματα μιας γεώτρησης προερχόμενες από την τάνυση τένοντα με την βοήθεια υδραυλικού γρύλου έλξης ευρισκόμενος στην επιφάνεια της οπής. Κατ αυτόν τον τρόπο συμπιέζοντας τα χαλαρά πρανή της γεώτρησης τα συμπυκνώνει σε βαθμό να στερεοποιούνται και να γίνονται σαν βράχος εξασφαλίζοντας ισχυρή πάκτωση πάνω στο χαλαρό έδαφος. Καθαρή Μηχανική Πρακτική!Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Zork
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 06 Δεκ 2019, 12:43

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zork » 06 Δεκ 2019, 12:55

seismic έγραψε:
31 Μάιος 2019, 17:24
Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου? :a040::e045:
Τϊ εννοείς μπάρμπα;; Δεν σου δόθηκε η ευκαιρία πριν απο 4 χρόνια να την εφαρμόσεις σε οικοδομή και έκανες πίσω γιατί δεν ήθελες να αναλάβεις την ευθύνη σε περίπτωση που έπεφτε;;
https://www.adslgr.com/forum/threads/36 ... %B7/page48
επειδή άρχισα να κουράζομαι και δεν είναι ούτε αστείο πια, έγραψες:

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ένα σπίτι 100 μ2 πέντε ορόφων το κόστος είναι
8 γεωτρήσεις βάθους 5 μ κόστος 800 ευρώ
8 μηχανισμοί με τα συρματόσχοινα 8000 ευρώ
Συνεργείο για προένταση 1000 ευρώ
Γέμισμα των γεωτρήσεων με σκυρόδεμα 2000 ευρώ
Δικό μου κέρδος και ΦΠΑ όλα μαζί 20000 ευρώ.
Αν η οικοδομή των 5 ορόφων κοστίζει 500000 ευρώ είναι 4000 ευρώ ανά όροφο 100 τ.μ
έστω οτι σου δίνω 200.000 οι οποίες "καλύπτουν" τα έξοδα "τελειοποίησης".

έτσι έχουμε:
200000 για:
να γίνει "έτοιμο προιόν"
γίνουν περαιτέρω πειράματα

με την παραδοχή οτι
θέλει κάποιον για τις υπογραφές
θέλει "διαφήμιση"/προώθηση
θέλει χώρους (γραφεία, προσωπικό κλπ)
πρέπει να επενδυθούν άλλα ~200000 για να γίνει αρχή εργασιών.

μέχρι εδώ, χωρίς "απρόοπτα" έχουμε σύνολο ~400.000
σε αυτά, να προσθέσουμε ένα κέρδος ~50% (για οικοδομή μιλάμε και για την ψυχή της μαμάς του δεν επενδύει κανείς)
άρα συνολικά 600.000

με 4000 / όροφο 100τ.μ. έχουμε:
600000/4000=150
150x100 τ.μ. = 15000 τ.μ.

Άρα
μέχρι να "χτιστούν" αυτά τα 15000 τ.μ. δεν έχεις λαμβάνειν τίποτε
μέχρι να "χτιστούν" αυτά τα 15000 τ.μ. έχω στην πλήρη και αποκλειστική μου κυριότητα την πατέντα
μέχρι να "χτιστούν" αυτά τα 15000 τ.μ. δεν έχεις κανένα απολύτως δικαίωμα πάνω στην πατέντα και ότι άλλο την αφορά ή απορρέει από αυτή
αν παρουσιαστεί κάποιο λάθος ή "λάθος" (εσκεμμένο ή αθέλητο δηλαδή) π.χ. απόκρυψη στοιχείων, μη σωστή πρόβλεψη/μελέτη είσαι ο αποκλειστικός υπεύθυνος έναντι της υπάρχουσας νομοθεσίας

όλα αυτά χωρίς να υπολογίσω το ΦΠΑ (δέχομαι οτι τα 4000 είναι καθαρά κέρδος) και άλλα απρόλεπτα έξοδα

δέχεσαι;
Αυτά πρότεινε ο exop001. Παρακολουθείστε την εξέλιξη του διαλόγου, είναι εξαιρετικά διδακτική στο να γνωρίζετε τι μέρους του λόγου είναι ο seismic.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32851
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 06 Δεκ 2019, 13:35

τωρα εχει πιασει το φβ. σε μια ομαδα "πατεντες και κατασκευες" οπου κατα κανονα ποσταρουν καμμια καρεκλα απο παλετοξυλα, εχει επανασπαμαρει τα γνωστα, να δουμε ποτε θα τους σπασει τα νευρα αρκετα ωστε να τον σχολασουν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Zork
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 06 Δεκ 2019, 12:43

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zork » 06 Δεκ 2019, 13:53

Ασέβαστος έγραψε:
06 Δεκ 2019, 13:35
τωρα εχει πιασει το φβ. σε μια ομαδα "πατεντες και κατασκευες" οπου κατα κανονα ποσταρουν καμμια καρεκλα απο παλετοξυλα, εχει επανασπαμαρει τα γνωστα, να δουμε ποτε θα τους σπασει τα νευρα αρκετα ωστε να τον σχολασουν.
Μάλλον για χορηγούς-Θύματα ψάχνει.
Από τα λίγα που καταλαβαίνω η πατέντα θα είναι πανάκριβη και θα μπορεί να εφαρμοστεί μόνο σε συγκεκριμένα εδάφη με συγκεκριμένο αρχιτεκτονικό σχέδιο. Πολύ κακό για το τίποτα δηλαδή.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών