Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 16 Σεπ 2019, 21:47

Μηχανικός έγραψε:
16 Σεπ 2019, 18:17
Παραγωγή ρεύματος από το τίποτα
.
Τι σαχλαμάρα είναι πάλι αυτή, τα μπουζί τι ρόλο παίζουν; :smt005:
the end

Ορέστης 35

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 17 Σεπ 2019, 01:12

Μηχανικός έγραψε:
16 Σεπ 2019, 18:17
Παραγωγή ρεύματος από το τίποτα
.
Γιατι απαγορευεται να χτιστουν προκατ πανω απο 2 οροφους; Δεν υπαρχει η τεχνολογια; ή μηπως κρυβονται συμφεροντα;

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10164
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 17 Σεπ 2019, 01:29

Πάνας έγραψε:
16 Σεπ 2019, 21:47
Μηχανικός έγραψε:
16 Σεπ 2019, 18:17
Παραγωγή ρεύματος από το τίποτα
.
Τι σαχλαμάρα είναι πάλι αυτή, τα μπουζί τι ρόλο παίζουν; :smt005:
Ειναι μια σαχλαμαρα ( parody των free electric generators απ οτι καταλαβαινω -χωρις να πατησω το λινκ ) τωρα εχει μπουζι εχει 2 εκκεντροφορους η downpipe χωρις καταλύτη . ανουσιες λεπτομερειες . :smt005:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 17 Σεπ 2019, 07:43

Ορέστης 35 έγραψε:
17 Σεπ 2019, 01:12
Μηχανικός έγραψε:
16 Σεπ 2019, 18:17
Παραγωγή ρεύματος από το τίποτα
.
Γιατι απαγορευεται να χτιστουν προκατ πανω απο 2 οροφους; Δεν υπαρχει η τεχνολογια; ή μηπως κρυβονται συμφεροντα;
Καλημέρα φίλε Ορέστη! Τα συμφέροντα δεν κρύβονται πια είναι φανερά Αυτό που κρύβεται είναι η αλήθεια. :D
Αν τα μέσα μαζικής ενημέρωσής μου έπαιρναν μια συνέντευξη στην οποία θα συμμετείχαν επώνυμοι επιστήμονες της αντισεισμικής τεχνολογίας ο κόσμος θα διαπίστωνε ότι μπροστά σε εμένα θα φαινόντουσαν σαν σταματημένοι. Για τον λόγο αυτό δεν μου παίρνουν συνέντευξη και με έχουν αποκλείσει από τα φόρουμ των πολιτικών μηχανικών. Κρύβουν την αλήθεια. Έχω λύσει 100% το πρόβλημα του σεισμού και το κρύβουν.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/


Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Σεπ 2019, 14:25

Πάνας έγραψε:
16 Σεπ 2019, 21:47
Μηχανικός έγραψε:
16 Σεπ 2019, 18:17
Παραγωγή ρεύματος από το τίποτα
.
Τι σαχλαμάρα είναι πάλι αυτή, τα μπουζί τι ρόλο παίζουν; :smt005:
απασχολουν το ματι απο την απατεωνια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 17 Σεπ 2019, 16:11

Ορέστης 35 έγραψε:
17 Σεπ 2019, 13:41
Καλημερα φιλε!
:smt023:e045:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 17 Σεπ 2019, 22:32

Ορέστης 35 > Γιατι απαγορευεται να χτιστουν προκατ πανω απο 2 οροφους; Δεν υπαρχει η τεχνολογια; ή μηπως κρυβονται συμφεροντα;
Προκάτ .... επιτρέπονται να κτίζονται πάρα πολλοί όροφοι στα κράτη που δεν έχουν σεισμούς.
Στην Ελλάδα που είναι η ποιο σεισμογενή χώρα της Ευρώπης τους επιτρέπονται μόνο δύο ορόφους.
Ο λόγος είναι ο εξής. Το προκάτ εξολοκλήρου κατασκευασμένο από οπλισμένο σκυρόδεμα έχει μεγάλη ακαμψία δηλαδή δεν διαθέτει ελαστικότητα.
Ένα κτίριο με μικρές κολόνες έχει ελαστικότητα διότι ο κορμός των κολονών λυγίζει πιο εύκολα από ένα τσιμεντένιο προκάτ.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σε έναν σεισμό αυτές οι δύο κατασκευές να αντιδρούν διαφορετικά.
Η κατασκευή με τις μικρές κολόνες λυγίζουν χωρίς να σπάνε. Μόνο αν ο σεισμός είναι μεγάλος θα σπάσουν.
Το προκάτ σαν άκαμπτο που είναι δεν λυγίζει αλλά ανατρέπεται πιο εύκολα από το σπίτι με κολόνες λόγο ακαμψίας.
Όσο μικρότερο εμβαδόν ορόφου έχει και όσο περισσότερα πατώματα έχει τόσο πιο εύκολα ανατρέπεται.
Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα του προκάτ δεν είναι η ανατροπή αλλά η ανάκληση όλου του εμβαδού της βάσης του, δηλαδή η στροφή ολόκληρου του εμβαδού της βάσης του προς τα επάνω λόγο της ροπής ανατροπής του κτιρίου. Σε αυτή την φάση η βάση του κτιρίου χάνει την επαφή της με το έδαφος.
Αυτό σημαίνει αστήρικτα στατικά φορτία. Αστήρικτα στατικά φορτία σημαίνει αντίρροπη ροπή. Φαντάσου το κτίριο περιστρέφεται αριστερά και τα αστήρικτα φορτία προσπαθούν να το στρέψουν προς τα δεξιά. Αυτή η αντίθεση των ροπών σπάει το σκυρόδεμα των προκάτ στο πιο αδύνατο σημείο που δεν είναι άλλο από τις άνω άκρες των λαμπάδων στις πόρτες και τα παράθυρα.
Η μικρές κολόνες λόγο ελαστικότητας δεν ανασηκώνουν την βάση τους, αλλά και να τις ανασηκώσουν μικρό το κακό διότι είναι πολλές οι βάσεις και το ανασήκωμα είναι ελάχιστο. Οι πολιτικοί μηχανικοί ενισχύουν με τους πεδιλοδοκούς τις βάσεις για να αποφύγουν αυτήν την ανάκληση του πέλματος βάσης. Στα μεγάλα τοιχώματα είναι αδύνατον ο πεδιλοδοκός να συγκρατήσει την ανάκληση διότι κατεβάζουν μεγάλες ροπές.
Πρόβλημα προκάτ = ανάκληση εμβαδού βάσης Όσο μεγαλύτερο ύψος έχουν τα προκάτ τόσο αυτό το πρόβλημα εντείνεται όταν το συνδυάσεις με την βαριά μάζα τους και την μεγάλη επιτάχυνση του σεισμού.
Λύση. Βίδωμα στο έδαφος Το βίδωμα της κατασκευής με το έδαφος σταματά την ανάκληση του εμβαδού της βάσης του προκάτ, με αποτέλεσμα να σηκώνεις ουρανοξύστες προκάτ σε σεισμογενή περιοχές. Αυτό κάνει η πατέντα και είμαι ο εφευρέτης αυτής της τεχνικής.
Πρόβλημα. Είναι πιο φθηνά από την συμβατική κατοικία διότι είναι βιομηχανοποιημένα και αν τα βιδώσουν με το έδαφος γίνονται και πιο γερά στον σεισμό με αποτέλεσμα να πεινάσει κόσμος αν το κάνουν.
Συμπέρασμα Κουκούλωμα.
Σε αυτό το βίντεο φαίνεται πως αντιδρά στον σεισμό ένα προκάτ που απλά πατάει πάνω στο έδαφος χωρίς να συνδέεται με αυτό.

Και σε αυτό το βίντεο φαίνεται πως αντιδρά στον σεισμό ένα προκάτ που είναι βιδωμένο με το έδαφος.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 24 Σεπ 2019, 15:11

Όπως για έναν γιατρό θα είναι μεγάλη επιτυχία να βρει το φάρμακο του καρκίνου και του AIDS άλλη τόσο μεγάλη επιτυχία θα είναι για έναν πολιτικό μηχανικό να βρει τον σωστό απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό, και τον σωστό σχεδιασμό για την θωράκιση των ελαφριών κατασκευών από τους ανεμοστρόβιλους. Όλοι ξέρετε πια ότι έχω εφεύρει για τους πολιτικούς μηχανικούς τον απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό.
Οι αρμόδιες αρχές ΤΕΕ, ΟΑΣΠ, ΙΤΣΑΚ. ΕΤΑΜ, Μετσόβιο πολυτεχνείο έπρεπε λογικά να είχαν ξεσηκωθεί και να με βοηθούσαν στην έρευνα διότι δεν υπάρχουν πολλές ιδέες σαν την δική μου και αν πραγματικά ενδιαφέρονται για την αντισεισμική θωράκιση της χώρας το λιγότερο που μπορούσαν να κάνουν είναι να εξετάσουν επιστημονικά την πρότασή μου. Στα @@κια τους με γράφουν και μαζί με εμένα και τον Ελληνικό λαό.
Δεν μπορούν λένε να με βοηθήσουν γιατί είμαι ιδιότης.
Έτσι γράφεται η επιστήμη, μόνο από αυτούς που διαχειρίζονται την πίτα της έρευνας ? :-?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5108
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 28 Σεπ 2019, 03:13

Ξεκίνησες την πατεντα σου εδω δεκα χρόνια και απο την πρωτη στιγμή ονομασες 'απολυτο' το σύστημα σου.
Εννοεις οτι ηταν τελειο απο την αρχη και δεν χρειάστηκε καμια βελτίωση τοσα χρόνια;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 28 Σεπ 2019, 07:47

nick έγραψε:
28 Σεπ 2019, 03:13
Ξεκίνησες την πατεντα σου εδω δεκα χρόνια και απο την πρωτη στιγμή ονομασες 'απολυτο' το σύστημα σου.
Εννοεις οτι ηταν τελειο απο την αρχη και δεν χρειάστηκε καμια βελτίωση τοσα χρόνια;
Η εφεύρεση από την αρχή έκανε κάτι πολύ απλό. Δημιουργούσε μια αντίρροπη ροπή προς την ροπή ανατροπής των τοιχωμάτων στα ανώτατα άκρα των παρειών τους, με αποτέλεσμα να αφαιρεί εντάσεις ροπών από τους κόμβους εκ τρέποντας και στέλνοντας αυτές τις εντάσεις μέσα στο έδαφος Κατ αυτόν τον τρόπο σταματούσε την παραμόρφωση οπότε και τις αστοχίες.
Η βελτίωση της ιδέας με την πάροδο του χρόνου έγινε προς τις μεθόδους πάκτωσης στο έδαφος, προς την βελτίωση του μηχανισμού αγκύρωσης, και προς τις μεθόδους σχεδιασμού των κατασκευών. Σήμερα δεν υπάρχει πια ο κίνδυνος να χάνει η κατασκευή την πλαστιμότητά της όταν δημιουργούμε την προένταση.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5108
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 28 Σεπ 2019, 10:46

seismic έγραψε:
28 Σεπ 2019, 07:47
nick έγραψε:
28 Σεπ 2019, 03:13
Ξεκίνησες την πατεντα σου εδω δεκα χρόνια και απο την πρωτη στιγμή ονομασες 'απολυτο' το σύστημα σου.
Εννοεις οτι ηταν τελειο απο την αρχη και δεν χρειάστηκε καμια βελτίωση τοσα χρόνια;
Η εφεύρεση από την αρχή έκανε κάτι πολύ απλό. Δημιουργούσε μια αντίρροπη ροπή προς την ροπή ανατροπής των τοιχωμάτων στα ανώτατα άκρα των παρειών τους, με αποτέλεσμα να αφαιρεί εντάσεις ροπών από τους κόμβους εκ τρέποντας και στέλνοντας αυτές τις εντάσεις μέσα στο έδαφος Κατ αυτόν τον τρόπο σταματούσε την παραμόρφωση οπότε και τις αστοχίες.
Η βελτίωση της ιδέας με την πάροδο του χρόνου έγινε προς τις μεθόδους πάκτωσης στο έδαφος, προς την βελτίωση του μηχανισμού αγκύρωσης, και προς τις μεθόδους σχεδιασμού των κατασκευών. Σήμερα δεν υπάρχει πια ο κίνδυνος να χάνει η κατασκευή την πλαστιμότητά της όταν δημιουργούμε την προένταση.
Ρε φιλε Ο Ελον είχε τόσες αποτυχίες πριν προσγειώσει τους πυραύλους του. Σε κάθε αποτυχία εντόπιζε προβλήματα τα οποια διόρθωνε στην επόμενη μεχρι που τελικα τα καταφερε. Θα μπορούσε να μην δοκιμάσει ποτέ εκτόξευση και να λεει στα φορουμ οτι εφτιαξε τον 'απολυτο' πυραυλο που μπορει να μας παει σε άλλους γαλαξίες. Θα παρουσιαζε ενα βίντεο με μια μινιατούρα (κατι σαν παιδικο παιχνίδι) πύραυλο με επιτυχημένη 'προσγειωση' και θα καμάρωνε.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 28 Σεπ 2019, 14:57

nick έγραψε:
28 Σεπ 2019, 10:46
seismic έγραψε:
28 Σεπ 2019, 07:47
nick έγραψε:
28 Σεπ 2019, 03:13
Ξεκίνησες την πατεντα σου εδω δεκα χρόνια και απο την πρωτη στιγμή ονομασες 'απολυτο' το σύστημα σου.
Εννοεις οτι ηταν τελειο απο την αρχη και δεν χρειάστηκε καμια βελτίωση τοσα χρόνια;
Η εφεύρεση από την αρχή έκανε κάτι πολύ απλό. Δημιουργούσε μια αντίρροπη ροπή προς την ροπή ανατροπής των τοιχωμάτων στα ανώτατα άκρα των παρειών τους, με αποτέλεσμα να αφαιρεί εντάσεις ροπών από τους κόμβους εκ τρέποντας και στέλνοντας αυτές τις εντάσεις μέσα στο έδαφος Κατ αυτόν τον τρόπο σταματούσε την παραμόρφωση οπότε και τις αστοχίες.
Η βελτίωση της ιδέας με την πάροδο του χρόνου έγινε προς τις μεθόδους πάκτωσης στο έδαφος, προς την βελτίωση του μηχανισμού αγκύρωσης, και προς τις μεθόδους σχεδιασμού των κατασκευών. Σήμερα δεν υπάρχει πια ο κίνδυνος να χάνει η κατασκευή την πλαστιμότητά της όταν δημιουργούμε την προένταση.
Ρε φιλε Ο Ελον είχε τόσες αποτυχίες πριν προσγειώσει τους πυραύλους του. Σε κάθε αποτυχία εντόπιζε προβλήματα τα οποια διόρθωνε στην επόμενη μεχρι που τελικα τα καταφερε. Θα μπορούσε να μην δοκιμάσει ποτέ εκτόξευση και να λεει στα φορουμ οτι εφτιαξε τον 'απολυτο' πυραυλο που μπορει να μας παει σε άλλους γαλαξίες. Θα παρουσιαζε ενα βίντεο με μια μινιατούρα (κατι σαν παιδικο παιχνίδι) πύραυλο με επιτυχημένη 'προσγειωση' και θα καμάρωνε.
Ναι ο Ελον τα είχε όλα αυτά και είχε μαζί του και ένα σοβαρό κράτος και παχουλά κονδύλια έρευνας. Εγώ πρέπει μόνος μου πληρώνοντας χωρίς να με πληρώνουν να ερευνήσω για την πατέντα μου τρεις επιστήμες. Του πολιτικού μηχανικού του μηχανολόγου και του γεωλόγου. Το τελευταίο μου έχει απομείνει και μετά θα προσγειώσω τον πύραυλο.
11 χρόνια για μια εφεύρεση για τον σεισμό είναι σούπερ γρήγορη έρευνα.
Τα δοκίμια υπό κλίμακα που ακολουθούν τους κανόνες της μικροκλίμακας μια χαρά πειράματα είναι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 28 Σεπ 2019, 15:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Κεντροδεξιός Ψάλτης
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 19:55

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεντροδεξιός Ψάλτης » 28 Σεπ 2019, 14:59

Η πλάκα είναι ότι ο seismic είχε μπει στο φόρουμ της σχολής μου και είχε φτιάξει ανάλογο παραληρηματικό θέμα

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 28 Σεπ 2019, 15:08

Κεντροδεξιός Ψάλτης έγραψε:
28 Σεπ 2019, 14:59
Η πλάκα είναι ότι ο seismic είχε μπει στο φόρουμ της σχολής μου και είχε φτιάξει ανάλογο παραληρηματικό θέμα
Για ποιο φόρουμ μιλάς?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών