Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 19 Ιούλ 2019, 10:10

seismic έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 06:45
Archmage έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 00:36
Άρα αυτό θα πεις στο μηχανικό; Κάποια δεδομένα δε θα του δείξεις; Απλώς περιμένεις να σε πιστέψει;
Φυσικά θα του πω ότι ξέρω και θα είμαι υπεύθυνα δίπλα του αφού θα είναι συνεργάτης
Πώς θα είσαι «συνεργάτης»; Ούτε τη μελέτη δε θα κάνεις.

Έτσι όπως το λες εσύ θα του δώσεις... ιδέες: «Πιστέψτε με, έχω το καλύτερο σύστημα στον κόσμο. Πληρώστε λίγο παραπάνω και θα είναι τέλειο».

Εννοώ ρε παιδί μου αν δεν κάνεις εσύ (ή η ομάδα σου) έστω τη μελέτη και πάρεις το ρίσκο, τότε σοβαρά γιατί κάποιος να ασχοληθεί; Η πραγματικότητα λέει ότι από σεισμό στην Ελλάδα πέφτει ένα σπίτι στα τόσα χρόνια, άρα ο άλλος θα σου πει θα πάω με τον κανονισμό και θα έχω και το κεφάλι μου ήσυχο.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Ιούλ 2019, 14:15

Archmage Πώς θα είσαι «συνεργάτης»; Ούτε τη μελέτη δε θα κάνεις.
Όταν λέω ότι έχουμε τον καθηγητή της αντισεισμικής τεχνολογίας Παναγιώτη Καρύδη σύμβουλο αυτό σημαίνει ότι εγώ συνεργάζομαι μαζί του και τα λέμε. Αν κάποιος πολιτικός μηχανικός θέλει να τα πούμε όλοι μαζί για να τα ακούσει και από έναν έμπειρο καθηγητή αυτό είναι πολύ καλό. Εγώ με υπογραφή για την ευθύνη των υπολογισμών της πατέντας θα παίρνω. Αν δεν έπαιρνα την ευθύνη θα ήμουν απατεώνας. Αυτά που θα λέω στους πολιτικούς μηχανικούς θα τα έχω πρώτα εμπεδώσει με τον καθηγητή. Π.χ Λέω ότι καταργώ τον μοχλοβραχίονα. Μία μαθηματική επαλήθευση από τον καθηγητή θα σας κάνει να αισθάνεστε ποιο σίγουροι ότι με την μέθοδο αυτή μειώνονται οι εντάσεις οπότε και ο οπλισμός. Το άλλο ... ασχολούμαι με την έρευνα ζωής του συστήματος του μηχανισμού. Αυτά θα τα μαθαίνεται και εσείς. Αυτό σημαίνει συνεργασία... ο κάθε ένας θα ελέγχει τον άλλο με τις γνώσεις του.
Έτσι όπως το λες εσύ θα του δώσεις... ιδέες: «Πιστέψτε με, έχω το καλύτερο σύστημα στον κόσμο. Πληρώστε λίγο παραπάνω και θα είναι τέλειο».
Αν οι μαθηματικές εξισώσεις είναι σωστές γιατί να μην είναι έτσι.
Εννοώ ρε παιδί μου αν δεν κάνεις εσύ (ή η ομάδα σου) έστω τη μελέτη και πάρεις το ρίσκο, τότε σοβαρά γιατί κάποιος να ασχοληθεί; Η πραγματικότητα λέει ότι από σεισμό στην Ελλάδα πέφτει ένα σπίτι στα τόσα χρόνια, άρα ο άλλος θα σου πει θα πάω με τον κανονισμό και θα έχω και το κεφάλι μου ήσυχο.
Εγώ είπα ότι υπογράφω σαν υπεύθυνος για την πατέντα. Ο Παναγιώτης Καρύδης δεν είναι μόνος του. Έχει πέντε έξη μηχανικούς μαζί του ( ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΚΑΡΥΔΗ ΑΕ ) Τις μελέτες μπορούν να τις αναλάβουν με χαρά. Εγώ δεν θέλω να έχουν την αποκλειστικότητα γιατί είναι θέμα όλων και όχι μόνο ενός γραφείου μελετών. Αυτός όμως που θα πάρει και το ρίσκο μαζί μου θα είναι και ο μελλοντικός μου συνεργάτης όταν η μέθοδος αυτή πάρει φωτιά και έρχεται η μια δουλειά μετά την άλλη. Μετά οι σύμβουλοι θα είναι οι αρχικοί πολιτικοί μηχανικοί που θα έχουν ειδικευθεί στην μέθοδο αυτή. Αν πας με τους κανόνες του κανονισμού για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο δεν ρισκάρεις. Και αυτός που πάει με τους πολλούς βγάζει όσα και οι πολλοί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 19 Ιούλ 2019, 14:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

jimdenin
Δημοσιεύσεις: 3034
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 13:57

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimdenin » 19 Ιούλ 2019, 14:16

Μιας και ο λόγος για σεισμούς, τι ήταν αυτό το πράγμα μόλις τώρα;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Ιούλ 2019, 14:24

jimdenin έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 14:16
Μιας και ο λόγος για σεισμούς, τι ήταν αυτό το πράγμα μόλις τώρα;
http://www.meteoclub.gr/index.php?optio ... Itemid=982
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 19 Ιούλ 2019, 14:30

Seismic μπορεις να πακτωσεις ολη την Αθηνα να μην κουνιεται καθολου;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Ιούλ 2019, 14:34

stergiosbik έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 14:30
Seismic μπορεις να πακτωσεις ολη την Αθηνα να μην κουνιεται καθολου;
Έγινε μεγάλος σεισμός στην Αθήνα τώρα!
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 19 Ιούλ 2019, 14:37

seismic έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 14:34
stergiosbik έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 14:30
Seismic μπορεις να πακτωσεις ολη την Αθηνα να μην κουνιεται καθολου;
Έγινε μεγάλος σεισμός στην Αθήνα τώρα!
Χαιρω πολυ!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Ιούλ 2019, 14:49

Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Ορέστης 35

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Ιούλ 2019, 15:25

Με το συστημα Ορεστης Ι θα γινεται damping απο μην Νευτωνιο υγρο και θα νιωθουμε μονο ενα ευχαριστο γλιστρυμα.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Ιούλ 2019, 15:29

Ορέστης 35 έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 15:25
Με το συστημα Ορεστης Ι θα γινεται damping απο μην Νευτωνιο υγρο και θα νιωθουμε μονο ενα ευχαριστο γλιστρυμα.
Με το σύστημα seismic θα έχουμε σεισμικό τουρισμό! και σεισμικό οργασμό! :D
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Ιούλ 2019, 21:21

Ο σεισμός είναι ένα φυσικό γεγονός που αν δεν συμβεί σήμερα θα συμβεί αύριο. Με αφορμή τον σημερινό σεισμό ας αναρωτηθούμε για μερικά αφύσικα γεγονότα που συμβαίνουν στον Ελλαδικό χώρο τα οποία μας τα έχουν φυτέψει στο κεφάλι.
Αν κάποιος πρέπει να πάρει ένα μπράβο ή μία κατακραυγή μετά από ένα σεισμό αυτός είναι ο πολιτικός μηχανικός, ο εργολάβος, και τα μαστόρια.
Συμβαίνει κάτι τέτοιο? Δεν νομίζω. Τα μμε μέσα μαζικής εξαπάτησης πάνε και ρωτούν τους σεισμολόγους. Να μάθουν τι? ... την ένταση του σεισμού σε Ρίχτερ? Η ένταση του σεισμού είναι εντελώς άσχετη με τις καταστροφές. Άλλοι παράγοντες επιφέρουν την καταστροφή στις κατασκευές και όχι το μέγεθος του σεισμού. Οπότε εδώ παίζεται μια κωμωδία θεατρική μεταξύ μμε και σεισμολόγων. Δεν λέω οι σεισμολόγοι κάνουν σοβαρή επιστημονική εργασία αλλά δεν έχει καμία σχέση με αυτά που τους ρωτούν οι δημοσιογράφοι. Τι τους ρωτούν. Ήταν ο κύριος σεισμός? Όσο ξέρει η κυρία Μαρία του μπακάλη ξέρει και ο σεισμολόγος. Άλλη ερώτηση. Θα ξαναγίνει σεισμός? Όσο ξέρει η κυρία Μαρία του μπακάλη ξέρει και ο σεισμολόγος. Άλλη ερώτηση. Μπορούμε να μπούμε στα σπίτια μας? Όσο ξέρει η κυρία Μαρία του μπακάλη ξέρει και ο σεισμολόγος.
Τότε γιατί τους ρωτάνε αφού ο σεισμός είναι απρόβλεπτος?
Αν τους ρωτήσω εγώ να μου πάρουν μια συνέντευξη γιατί έλυσα το πρόβλημα του σεισμού.... θα με αγνοήσουν.
Πόσο ψεύτικος είναι ο κόσμος μας και πόσους υποκριτές κρύβει? Πιστεύω ότι είναι περισσότεροι από τους τίμιους ανθρώπους.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

alamo

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 19 Ιούλ 2019, 21:25

Δεν φτάνει που λαχταρήσαμε , έχουμε και το μωρό να διαφημίζει τη μωρία του που τη σέρνει έξω από το παχύ του έντερο κωλοσερνωντας.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Ιούλ 2019, 21:30

alamo έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 21:25
Δεν φτάνει που λαχταρήσαμε , έχουμε και το μωρό να διαφημίζει τη μωρία του που τη σέρνει έξω από το παχύ του έντερο κωλοσερνωντας.
Α λαχταρίσατε ! Αλλά τους ανθρώπους που προσπαθούν να σε σώσουν τους βγάζεις το άντερο από την κοιλιά δουλοπρεπή ούφο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 19 Ιούλ 2019, 21:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

alamo

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 19 Ιούλ 2019, 21:31

seismic έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 21:30
alamo έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 21:25
Δεν φτάνει που λαχταρήσαμε , έχουμε και το μωρό να διαφημίζει τη μωρία του που τη σέρνει έξω από το παχύ του έντερο κωλοσερνωντας.
Α λαχταρίσατε ! Αλλά τους ανθρώπους που προσπαθούν να σε σώσουν τους βγάζεις το άντερο από την κοιλιά ούφο.
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ούτε τρίλεπτο, η γεννήτρια της μαλακιας να ξαναφορτισει

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Ιούλ 2019, 21:33

alamo έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 21:31
seismic έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 21:30
alamo έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 21:25
Δεν φτάνει που λαχταρήσαμε , έχουμε και το μωρό να διαφημίζει τη μωρία του που τη σέρνει έξω από το παχύ του έντερο κωλοσερνωντας.
Α λαχταρίσατε ! Αλλά τους ανθρώπους που προσπαθούν να σε σώσουν τους βγάζεις το άντερο από την κοιλιά ούφο.
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ούτε τρίλεπτο, η γεννήτρια της μαλακιας να ξαναφορτισει
Δεν ρίχνεις καμιά μαλακία στους κουλούς να γίνεις χρήσιμος?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών