Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Νοέμ 2019, 15:28

GReaper έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 12:07
Ενδιαφέρον, πρέπει να κάτσω να το διαβάσω...

Να προσθέσω βέβαια ότι στο βίντεο, το μοντέλο είναι υπερβολικά μικρό ή/και οι δονήσεις είναι σχετικά πολύ απαλές για να δούμε σοβαρά αποτελέσματα.
Πείραμα Μέτρηση ανώτερης επιτάχυνσης .

Έκανα διάφορα πειράματα μικροκλίμακας με δοκίμιο κλίμακας 1 προς 7, μάζας 900kg με οπλισμό διπλό κάνναβο 5Χ5 cm Φ/1,5mm, με υλικό σκυροδέματος σε μικροκλίμακα . Χρησιμοποίησα Άμμο με τσιμέντο αναλογίας 1 μέρος τσιμέντου 6
μέροι άμμου. Πλάτος ταλάντωσης 0,15m Μετατόπιση 0,30m Πλήρη ταλάντωση 0,60m Συχνώτητα 2 Hz Επιτάχυνση σε ( g ) a=( -(2*π*2)^2 * 0,15 ) / 9.81
a=3,14χ2=6,28χ2=12,56X12,56=157,754X0,15=23,6631/9,81=2,41g φυσικού σεισμού. Δύναμη αδράνειας (F) ισόγειο F=m.α 450 Χ 23,663= 10648 Newton ή 10,65 kN.
πρώτος όροφος 450 Χ 23,663= 10648 Newton ή 10,65 kN.
Σύνολο δύναμης F ( Αδράνεια ) 10,65 + 10,65 = 21,3 kN
Ροπή Αδράνειας
Δύναμη Χ Ύψος ^2
Ισόγειο 10,65Χ0,67Χ0,67= 4,8 kN
Πρώτος όροφος 10,65Χ1,35Χ1,35 = 19,4 kN
Σύνολο Ροπή Αδράνειας 4,8+19,4 = 24,2 Kn
Ο όρος μέτρηση μπορεί να σημαίνει είτε απαρίθμηση με χρήση των φυσικών αριθμών, είτε σύγκριση της ποσότητας κάποιου φυσικού μεγέθους με ένα πρότυπο, δηλαδή σύγκριση με κάποια σταθερή ποσότητα του ίδιου φυσικού μεγέθους. Δηλαδή μέτρησα τις ζημιές στο ίδιο φυσικού μεγέθους σεισμικό δοκίμιο σε δύο φάσεις. Κατ αρχήν όταν αυτό έφερε την ευρεσιτεχνία μου, και κατόπιν τις ζημιές που έπαθε χωρίς την ευρεσιτεχνία μου Αυτά είναι συγκρίσιμα ομοιογενή φυσικά Γίνονται για να συγκριθεί η μέθοδος σχεδιασμού της ευρεσιτεχνίας με αυτήν του σημερινού αντισεισμικού σχεδιασμού. Τα αποτελέσματα της σύγκρισης είναι εμφανή προς το τέλος αυτού του βίντεο το οποίο περιλαμβάνει και τα δύο πειράματα δίπλα δίπλα στην οθόνη ώστε να συγκρίνετε τις δύο μεθόδους μαζί προς όλες τις μετρήσεις. ( μέτρηση ζημιών, επιτάχυνσης κ.λ.π )
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Νοέμ 2019, 15:50

GReaper έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 12:07
Ενδιαφέρον, πρέπει να κάτσω να το διαβάσω...

Να προσθέσω βέβαια ότι στο βίντεο, το μοντέλο είναι υπερβολικά μικρό ή/και οι δονήσεις είναι σχετικά πολύ απαλές για να δούμε σοβαρά αποτελέσματα.
Μπες σε αυτή την ιστοσελίδα και κατέβασε το συνημμένο και διάβασε έρευνα. https://www.facebook.com/groups/1227353 ... 135913792/
Το άρθρο στο συνημμένο δημοσιεύθηκε στο περιοδικό αναφοράς της φωτογραφίας με τίτλο < Εφαρμοσμένη έρευνα στην αντισεισμική τεχνολογία κατασκευών > ΕικόναΕικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 20 Νοέμ 2019, 16:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 20 Νοέμ 2019, 16:00

Μια παρατήρηση, στα πειράματα που είχες στο τελευταίο βίντεο, αυτό χωρίς την πατέντα σου είναι εμφανώς αστήρικτο. Το πείραμα θα ήταν καλύτερο στο να δείξει αν η εφεύρεση σου είναι αποτελεσματική ή όχι αν και αυτό είναι στερεωμένο, επειδή έτσι όπως φαίνεται, καταστράφηκε πολύ περισσότερο από τη στροφορμή λόγω απότομης επιτάχυνσης παρά από τη ταλάντωση.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Νοέμ 2019, 16:08

GReaper έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 16:00
Μια παρατήρηση, στα πειράματα που είχες στο τελευταίο βίντεο, αυτό χωρίς την πατέντα σου είναι εμφανώς αστήρικτο. Το πείραμα θα ήταν καλύτερο στο να δείξει αν η εφεύρεση σου είναι αποτελεσματική ή όχι αν και αυτό είναι στερεωμένο, επειδή έτσι όπως φαίνεται, καταστράφηκε πολύ περισσότερο από τη στροφορμή λόγω απότομης επιτάχυνσης παρά από τη ταλάντωση.
Ο σεισμός είναι υπερβολικά μεγάλος για το μέγεθος του μοντέλου....για αυτό βλέπεις την στροφορμή. Σεισμός 2,41g επιτάχυνση φυσικού σεισμού πάνω σε μοντέλο υπό κλίμακα είναι 20 φορές μεγαλύτερος σε φυσικά μεγέθη.
Έτσι κατασκευάζουν οι πολιτικοί μηχανικοί τις κατασκευές σήμερα Δεν τις πακτώνουν στο έδαφος. Γιατί να την πακτώσω εγώ?
Η πάκτωση είναι η πατέντα μου. Είμαι ο πρώτος στον κόσμο που πακτώνω τις κατασκευές στο έδαφος. Οι μηχανικοί σήμερα απλά τις πατάνε επάνω στο έδαφος. Για τον λόγο αυτό κατασκευάζουν τους πεδιλοδοκούς.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 20 Νοέμ 2019, 16:56

seismic έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 16:08
GReaper έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 16:00
Μια παρατήρηση, στα πειράματα που είχες στο τελευταίο βίντεο, αυτό χωρίς την πατέντα σου είναι εμφανώς αστήρικτο. Το πείραμα θα ήταν καλύτερο στο να δείξει αν η εφεύρεση σου είναι αποτελεσματική ή όχι αν και αυτό είναι στερεωμένο, επειδή έτσι όπως φαίνεται, καταστράφηκε πολύ περισσότερο από τη στροφορμή λόγω απότομης επιτάχυνσης παρά από τη ταλάντωση.
Ο σεισμός είναι υπερβολικά μεγάλος για το μέγεθος του μοντέλου....για αυτό βλέπεις την στροφορμή. Σεισμός 2,41g επιτάχυνση φυσικού σεισμού πάνω σε μοντέλο υπό κλίμακα είναι 20 φορές μεγαλύτερος σε φυσικά μεγέθη.
Έτσι κατασκευάζουν οι πολιτικοί μηχανικοί τις κατασκευές σήμερα Δεν τις πακτώνουν στο έδαφος. Γιατί να την πακτώσω εγώ?
Η πάκτωση είναι η πατέντα μου. Είμαι ο πρώτος στον κόσμο που πακτώνω τις κατασκευές στο έδαφος. Οι μηχανικοί σήμερα απλά τις πατάνε επάνω στο έδαφος. Για τον λόγο αυτό κατασκευάζουν τους πεδιλοδοκούς.
Γι' αυτό νομίζω ότι πρέπει να πειραματιστείς με μεγαλύτερες συχνότητες συνάμα με μικρότερες δυνάμεις. Ένα κτήριο τέτοιας κλίμακας σίγουρα θα έχει πολύ διαφορετικές συχνότητες συντονισμού από το πραγματικό μέγεθος.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Νοέμ 2019, 17:47

GReaper έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 16:56
seismic έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 16:08
GReaper έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 16:00
Μια παρατήρηση, στα πειράματα που είχες στο τελευταίο βίντεο, αυτό χωρίς την πατέντα σου είναι εμφανώς αστήρικτο. Το πείραμα θα ήταν καλύτερο στο να δείξει αν η εφεύρεση σου είναι αποτελεσματική ή όχι αν και αυτό είναι στερεωμένο, επειδή έτσι όπως φαίνεται, καταστράφηκε πολύ περισσότερο από τη στροφορμή λόγω απότομης επιτάχυνσης παρά από τη ταλάντωση.
Ο σεισμός είναι υπερβολικά μεγάλος για το μέγεθος του μοντέλου....για αυτό βλέπεις την στροφορμή. Σεισμός 2,41g επιτάχυνση φυσικού σεισμού πάνω σε μοντέλο υπό κλίμακα είναι 20 φορές μεγαλύτερος σε φυσικά μεγέθη.
Έτσι κατασκευάζουν οι πολιτικοί μηχανικοί τις κατασκευές σήμερα Δεν τις πακτώνουν στο έδαφος. Γιατί να την πακτώσω εγώ?
Η πάκτωση είναι η πατέντα μου. Είμαι ο πρώτος στον κόσμο που πακτώνω τις κατασκευές στο έδαφος. Οι μηχανικοί σήμερα απλά τις πατάνε επάνω στο έδαφος. Για τον λόγο αυτό κατασκευάζουν τους πεδιλοδοκούς.
Γι' αυτό νομίζω ότι πρέπει να πειραματιστείς με μεγαλύτερες συχνότητες συνάμα με μικρότερες δυνάμεις. Ένα κτήριο τέτοιας κλίμακας σίγουρα θα έχει πολύ διαφορετικές συχνότητες συντονισμού από το πραγματικό μέγεθος.
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες. Όμως σε ακραίες συνθήκες όπως του πειράματος που έκανα βλέπεις την διαφορά. Είναι πολύ απλό να το καταλάβεις. Η παραμόρφωση του κτιρίου συντελείται από δύο αιτίες. Από την κάμψη των κορμών τοιχώματος δοκού, και από την ανατροπή του κάθε ενός τοιχώματος της κατασκευής ή ακόμα και από την ανατροπή ολόκληρης της κατασκευής. Η ένωση των ανώτατων άκρων των τοιχωμάτων με το έδαφος σταματά την ανατροπή των τοιχωμάτων και της κατασκευής και ακόμα σταματά και την κάμψη των τοιχωμάτων και των δοκών οπότε σταματά την παραμόρφωση. Χωρίς παραμόρφωση η κατασκευή ζημιές δεν παθαίνει ούτε καταρρέει. Ε! Αυτό οι επιστήμονες στην Ελλάδα δεν μπορούν να το καταλάβουν.
Με κάλεσαν ομιλητή στην Πορτογαλία για ένα διεθνή συνέδριο. Το πρώτο που θα πω είναι ότι οι Έλληνες έχουν τόση μόρφωση που δεν μπορούν να καταλάβουν ότι η βίδα στερεώνει κατασκευές.
Υ.Γ
Αυτή η πατέντα ελέγχει κάθε συχνότητα κάθε συντονισμό είναι ένα σύστημα Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Νοέμ 2019, 20:02

Νέα δημοσίευση της αντισεισμικής μου ευρεσιτεχνίας με τίτλο < Έρευνα στην αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών >
Εικόνα
Και άλλη δημοσίευση με τίτλο < Το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα >Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 23 Νοέμ 2019, 16:36

Τι είναι αυτό που καθυστερεί την ευρεσιτεχνία να γίνει προϊόν? Είναι οι πολιτικοί μηχανικοί, Είναι οι δημοσιεύσεις τα συνέδρια η τελικά η αποδοχή της ευρεσιτεχνίας από το κατεστημένο? Είναι τα πειράματα στο έδαφος? Τίποτα από αυτά τελικά δεν είναι. Όποιος θέλει να κατασκευάσει σπίτι με την πατέντα μου, αναλαμβάνω την άδεια και την κατασκευή με το κλειδί στο χέρι..
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 24 Νοέμ 2019, 00:11

seismic έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 16:36
Όποιος θέλει να κατασκευάσει σπίτι με την πατέντα μου, αναλαμβάνω την άδεια και την κατασκευή με το κλειδί στο χέρι..
Πόσα θα δώσει για προκαταβολή;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 24 Νοέμ 2019, 06:31

Μηχανικός έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 00:11
seismic έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 16:36
Όποιος θέλει να κατασκευάσει σπίτι με την πατέντα μου, αναλαμβάνω την άδεια και την κατασκευή με το κλειδί στο χέρι..
Πόσα θα δώσει για προκαταβολή;
Γίνεται συμφωνητικό. Γενικός εγώ δεν παίρνω προκαταβολές. Κατά την εκτέλεση του έργου, όταν φθάνει σε ορισμένα στάδια πληρώνεται μέρος της εργασία, για να προχωρήσει στο επόμενο στάδιο.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 24 Νοέμ 2019, 08:10

seismic έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 16:36
Όποιος θέλει να κατασκευάσει σπίτι με την πατέντα μου, αναλαμβάνω την άδεια και την κατασκευή με το κλειδί στο χέρι.
Αν δεν είσαι πολιτικός μηχανικός γιατί κάποιος να ρισκάρει να κατασκευάσει το σπίτι του με την πατέντα σου; Επειδή και μόνο ισχυρίζεσαι πως λειτουργεί;
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 24 Νοέμ 2019, 08:33

parafrwn έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 08:10
seismic έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 16:36
Όποιος θέλει να κατασκευάσει σπίτι με την πατέντα μου, αναλαμβάνω την άδεια και την κατασκευή με το κλειδί στο χέρι.
Αν δεν είσαι πολιτικός μηχανικός γιατί κάποιος να ρισκάρει να κατασκευάσει το σπίτι του με την πατέντα σου; Επειδή και μόνο ισχυρίζεσαι πως λειτουργεί;
Γιατί την μελέτη της άδειας και την άδεια την κάνει την βγάζει και υπογράφει εταιρεία μελετών.
ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΚΑΡΥΔΗ ΑΕ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 24 Νοέμ 2019, 08:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 24 Νοέμ 2019, 08:36

seismic έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 08:33
parafrwn έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 08:10
seismic έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 16:36
Όποιος θέλει να κατασκευάσει σπίτι με την πατέντα μου, αναλαμβάνω την άδεια και την κατασκευή με το κλειδί στο χέρι.
Αν δεν είσαι πολιτικός μηχανικός γιατί κάποιος να ρισκάρει να κατασκευάσει το σπίτι του με την πατέντα σου; Επειδή και μόνο ισχυρίζεσαι πως λειτουργεί;
Γιατί την μελέτη την κάνει και υπογράφει εταιρεία μελετών.
ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΚΑΡΥΔΗ ΑΕ
Ok.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 24 Νοέμ 2019, 12:44

Σελίδα. Φίλοι της εφεύρεσης ( Το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα. ) https://www.facebook.com/groups/122735321848311/
Αν οι επιστήμη των πολιτικών μηχανικών διαφωνεί σε αυτά που λέω κατά καιρούς για την νέα μέθοδο σχεδιασμού των αντισεισμικών κατασκευών ας μου το πουν να ξέρω και εγώ που κάνω λάθος.Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 25 Νοέμ 2019, 00:29

seismic έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 16:36
Όποιος θέλει να κατασκευάσει σπίτι με την πατέντα μου, αναλαμβάνω την άδεια και την κατασκευή με το κλειδί στο χέρι..
Εγω ψήνομαι να δοκιμασω την πατεντα σου, το θεμα ειναι οτι δεν εχω οικόπεδο. Επίσης μετα απο 10 χρονια μνημονια δεν υπαρχει μια, ισως θα μπορουσες μα βοηθήσεις στην αγορα οικοπέδου σε πρωτη φαση και αργοτερα στην κατασκευή. Ειναι ευκαιρια διοτι καταργήθηκε το 24% φπα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών