Η κλίμακα Καρντάσεφ - Σαγκάν - Γκαλαντάι

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Η κλίμακα Καρντάσεφ - Σαγκάν - Γκαλαντάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 17 Σεπ 2018, 21:17

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
17 Σεπ 2018, 18:28
Πάνας έγραψε:
16 Σεπ 2018, 23:59
Ζενίθεδρος έγραψε:
16 Σεπ 2018, 23:52
Φυσικά και χρειάζεται ενέργεια. Για να έχεις μαγνήτες με διψήφιο Τέσλα πρέπει να έχεις δικό σου πυλώνα έξω απ' το σπίτι.
Να την εκμεταλλευτείς όχι να την παράγεις. όταν βρίσκεσαι κοντά σε ουράνιο σώμα να χρησιμοποιείς την έλξη του για να σε κάνει σφεντόνα πχ. Με μαγνήτες φτιάχνεις κινητήρες χωρίς ενέργεια... Θεωρώ πως τον μαγνητισμό τον έχουμε υποτιμήσει πάρα πολύ.

Βέβαια δεν συμφέρει κιόλας με τα πετρέλαια κλπ...

Αυτοί τού πρότζεκτ Αφροδίτη..... δέν λένε οτι είναι κατασκευάσιμο .....ένα μαγνητότρενο ;;;

.
Ενημέρωμένο σε βρίσκω. Πάρε να έχεις :003: ... https://www.youtube.com/watch?v=w8KQmps-Sog
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Η κλίμακα Καρντάσεφ - Σαγκάν - Γκαλαντάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 17 Σεπ 2018, 21:20

Spiros252 έγραψε:
17 Σεπ 2018, 20:49
Πάνας έγραψε:
16 Σεπ 2018, 23:59

Να την εκμεταλλευτείς όχι να την παράγεις. όταν βρίσκεσαι κοντά σε ουράνιο σώμα να χρησιμοποιείς την έλξη του για να σε κάνει σφεντόνα πχ. Με μαγνήτες φτιάχνεις κινητήρες χωρίς ενέργεια... Θεωρώ πως τον μαγνητισμό τον έχουμε υποτιμήσει πάρα πολύ.

Βέβαια δεν συμφέρει κιόλας με τα πετρέλαια κλπ...
Αυτό με τη σφεντόνα που λες, το έχουν κάνει ήδη και δούλεψε μια χαρά.

Χωρίς ενέργεια πώς; Μαγνητικό αεικίνητο εννοείς;
Ακριβώς. Γενικά οι έρευνες γύρω από τον μαγνητισμό είναι ελάχιστες γιατί φαντάζονται τι έχουν μπροστά τους μερικοί που κονομάνε από "αλλού". Εμπόδιο στην επιστήμη δεν είναι μόνο η εκκλησία αλλά και το κέρδος....
the end

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η κλίμακα Καρντάσεφ - Σαγκάν - Γκαλαντάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Σεπ 2018, 21:45

Πάνας έγραψε:
16 Σεπ 2018, 23:59
Ζενίθεδρος έγραψε:
16 Σεπ 2018, 23:52
Φυσικά και χρειάζεται ενέργεια. Για να έχεις μαγνήτες με διψήφιο Τέσλα πρέπει να έχεις δικό σου πυλώνα έξω απ' το σπίτι.
Να την εκμεταλλευτείς όχι να την παράγεις. όταν βρίσκεσαι κοντά σε ουράνιο σώμα να χρησιμοποιείς την έλξη του για να σε κάνει σφεντόνα πχ. Με μαγνήτες φτιάχνεις κινητήρες χωρίς ενέργεια... Θεωρώ πως τον μαγνητισμό τον έχουμε υποτιμήσει πάρα πολύ.

Βέβαια δεν συμφέρει κιόλας με τα πετρέλαια κλπ...
Ναι, αλλά δεν είναι δωρεάν. Την κλέβεις. Η κλοπή της ενέργειας για ανθρώπινες κλίμακες είναι μικρή, αλλά για αυτά που συζητάτε είναι αρκετά μεγάλη για να διαλύσει ολόκληρα αστρικά συστήματα.
Οργισμένος έγραψε:
16 Σεπ 2018, 23:11
Το 1900 κανεις δεν πιστευε οτι μπορουν να πεταξουν μηχανες χωρις την υπαρξη καποιας μορφης αεροστατου.
Μην λες μαλακίες. Τα πρώτα ελικόπτερα κατασκευάστηκαν τον 19ο αιώνα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Η κλίμακα Καρντάσεφ - Σαγκάν - Γκαλαντάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 17 Σεπ 2018, 21:54

hellegennes έγραψε:
17 Σεπ 2018, 21:45
Πάνας έγραψε:
16 Σεπ 2018, 23:59
Ζενίθεδρος έγραψε:
16 Σεπ 2018, 23:52
Φυσικά και χρειάζεται ενέργεια. Για να έχεις μαγνήτες με διψήφιο Τέσλα πρέπει να έχεις δικό σου πυλώνα έξω απ' το σπίτι.
Να την εκμεταλλευτείς όχι να την παράγεις. όταν βρίσκεσαι κοντά σε ουράνιο σώμα να χρησιμοποιείς την έλξη του για να σε κάνει σφεντόνα πχ. Με μαγνήτες φτιάχνεις κινητήρες χωρίς ενέργεια... Θεωρώ πως τον μαγνητισμό τον έχουμε υποτιμήσει πάρα πολύ.

Βέβαια δεν συμφέρει κιόλας με τα πετρέλαια κλπ...
Ναι, αλλά δεν είναι δωρεάν. Την κλέβεις. Η κλοπή της ενέργειας για ανθρώπινες κλίμακες είναι μικρή, αλλά για αυτά που συζητάτε είναι αρκετά μεγάλη για να διαλύσει ολόκληρα αστρικά συστήματα.
Σε παρακαλώ για ποιον με πέρασες; Προσφορά στην ανθρωπότητα θα κάνω.
the end

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14391
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Η κλίμακα Καρντάσεφ - Σαγκάν - Γκαλαντάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 17 Σεπ 2018, 22:52

hellegennes έγραψε:
17 Σεπ 2018, 21:45
Πάνας έγραψε:
16 Σεπ 2018, 23:59
Ζενίθεδρος έγραψε:
16 Σεπ 2018, 23:52
Φυσικά και χρειάζεται ενέργεια. Για να έχεις μαγνήτες με διψήφιο Τέσλα πρέπει να έχεις δικό σου πυλώνα έξω απ' το σπίτι.
Να την εκμεταλλευτείς όχι να την παράγεις. όταν βρίσκεσαι κοντά σε ουράνιο σώμα να χρησιμοποιείς την έλξη του για να σε κάνει σφεντόνα πχ. Με μαγνήτες φτιάχνεις κινητήρες χωρίς ενέργεια... Θεωρώ πως τον μαγνητισμό τον έχουμε υποτιμήσει πάρα πολύ.

Βέβαια δεν συμφέρει κιόλας με τα πετρέλαια κλπ...
Ναι, αλλά δεν είναι δωρεάν. Την κλέβεις. Η κλοπή της ενέργειας για ανθρώπινες κλίμακες είναι μικρή, αλλά για αυτά που συζητάτε είναι αρκετά μεγάλη για να διαλύσει ολόκληρα αστρικά συστήματα.
Οργισμένος έγραψε:
16 Σεπ 2018, 23:11
Το 1900 κανεις δεν πιστευε οτι μπορουν να πεταξουν μηχανες χωρις την υπαρξη καποιας μορφης αεροστατου.
Μην λες μαλακίες. Τα πρώτα ελικόπτερα κατασκευάστηκαν τον 19ο αιώνα.
E kai ti εγινε; Μηπως πετάξαν κιολας;
Κοινη πεποιθηση της διανοησης ηταν αυτη που περιγραφω.
Βλαμενε.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η κλίμακα Καρντάσεφ - Σαγκάν - Γκαλαντάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Σεπ 2018, 23:06

Δεν έχει σημασία πότε πέταξαν (το πρώτο πέταξε το 1901, με άτομα μέσα), αλλά ότι απ' την στιγμή που κατασκευάστηκαν κιόλας, δεν ήταν καθόλου κοινή πεποίθηση ότι απαιτούνταν αερόστατα και παπαριές για να πετάξεις.

Και μην βρίζεις. Άλλο να λέω ότι λες μαλακίες κι άλλο να σε λέω μαλάκα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η κλίμακα Καρντάσεφ - Σαγκάν - Γκαλαντάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Σεπ 2018, 23:10

foscilis έγραψε:
16 Σεπ 2018, 23:44
Τα διαστρικά ταξίδια είναι πάρα πολύ εφικτά αν και όχι με την απαίτηση να επιστρέψεις και να σε περιμένουν οι δικοί σου. 1g σταθερό σε πάει στο κοντινότερο αστέρι σε 5.5 χρόνια (πλαίσιο αναφοράς του διαστημόπλοιου). Απλώς θέλει ένα σκασμό ενέργεια να διατηρήσεις 1g σε τόσο τερατώδη απόσταση.
Πολύ εύκολα τα λες. Υπάρχουν προβλήματα που μπορεί να είναι ως και αξεπέραστα σε αυτές τις επιταχύνσεις, όπως η απόθεση της θερμότητας και οι συγκρούσεις με σωματίδια. Το σύμπαν είναι πρακτικά άδειο για εμάς, αλλά 1 σωματίδιο ανά τετραγωνικό εκατοστό είναι μεγάλη υπόθεση αν ταξιδεύεις με σχετικιστικές ταχύτητες και η θανατηφόρα δόση ακτινοβολίας είναι από δευτερόλεπτα ως ώρες μακριά. Δεν ξέρω πώς στον κόρακα μπορείς να το αποφύγεις αυτό, αν και ομολογουμένως είναι λιγότερο προβληματικό όταν μιλάμε για ανεπάνδρωτες αποστολές. Σε ταχύτητες όμως κοντά στο 0,9c, τούτες οι συγκρούσεις γίνονται καταστροφικές για το ίδιο το όχημα (ήχος ατομικής βόμβας).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24338
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Η κλίμακα Καρντάσεφ - Σαγκάν - Γκαλαντάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Σεπ 2018, 23:58

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι τόσο σημαντικό πρόβλημα (σκέψου ότι τα διαστημόπλοια που είναι σε τροχιά τρώνε έτσι κι αλλιώς σωματίδια που κινούνται με σχετικιστικές ταχύτητες και μολονότι υπάρχει φθορά πολλοί δορυφόροι έχουν 40+ χρόνια που δουλεύουν μια χαρά). Παρ' όλα αυτά φαντάζομαι αν έχεις αρκετή ενέργεια λύνεται κι αυτό, ξερωγω ρίχνεις ένα λέηζερ μπροστά στη μούρη σου ή κάτι τέτοιο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η κλίμακα Καρντάσεφ - Σαγκάν - Γκαλαντάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Σεπ 2018, 00:35

Τα οχήματα που είναι σε τροχιά ταξιδεύουν με αρκετά μεγάλες ταχύτητες ώστε να υπάρχουν μικρά σχετικιστικά εφέ, αλλά δεν θα τις λέγαμε σχετικιστικές ταχύτητες. Η κλιμάκωση είναι τέτοια που αυτές οι επιδράσεις γίνονται τρομακτικά πιο ισχυρές σε οτιδήποτε υπερβαίνει το 10% της ταχύτητας του φωτός και μετά το 90% αρχίζεις και έχεις τριτεύουσες επιδράσεις που εκτός από περίεργες είναι και κατακλυσμιαίες (σκέψου ότι μιλάμε για διαστημόπλοιο, όχι υποατομικά σωματίδια).

Οι δορυφόροι μας αυτήν την στιγμή τρώνε κυρίως σκόνη, που είναι μεγαλύτερο πρόβλημα κοντά στην Γη. Στο ενδοπλανητικό κενό η πιθανότητα σύγκρουσης με σωματίδιο σκόνης μεγαλύτερο από μερικά μικρόμετρα είναι πολύ μικρή. Το πρόβλημα εκεί είναι τα μονοατομικά σωματίδια (το μεγαλύτερο μέρος είναι υδρογόνο, αλλά το μεγαλύτερο μέρος της ζημιάς θα το κάνει το οξυγόνο, ο σίδηρος, το μαγνήσιο και τα σπανιότερα βαρύτερα μέταλλα). Η πυκνότητα στο Ηλιακό Σύστημα είναι περίπου 5 σωματίδια ανά κυβικό εκατοστό, το οποίο σημαίνει ότι σε μισή ωρίτσα έχεις φάει στην μάπα ενέργεια ίση με έναν τόνο TNT. Βέβαια δεν είναι αυτό που θα σε σκοτώσει αλλά η ακτινοβολία, που μάλλον θα σε ψήσει σε μερικά δευτερόλεπτα σε ταχύτητα 0.9c.

Edit: 2 τόνοι ΤΝΤ, όχι ένας. Σόρι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5052
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Η κλίμακα Καρντάσεφ - Σαγκάν - Γκαλαντάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 18 Σεπ 2018, 01:04

Οι αποστάσεις είναι τέτοιες που η ταχύτητα του φωτός δεν πρέπει απλα να προσεγγιστεί αλλα να ξεπεραστεί κατα πολύ. Πρεπει να τρεχουμε με πολυ παραπανω απο 0.99c
Το θεμα της ακτινοβολίας θα το λύσει η ιατρική. Θα κάνεις ενα "εμβολιο" και θα εισαι οκ.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η κλίμακα Καρντάσεφ - Σαγκάν - Γκαλαντάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Σεπ 2018, 01:23

Έριξα μια ματιά στις δόσεις ακτινοβολίας και διαπιστώνω ότι έκανα λάθος. Έγραψα ότι η ακτινοβολία θα σε ψήνει σε μερικά δευτερόλεπτα. Ο Ουίλιαμ Έντελσταϊν, ένας από τους εφευρέτες της μαγνητικής τομογραφίας, υπολόγισε ότι η έκθεση είναι της τάξης των 60 σίβερτ το δευτερόλεπτο, για ταχύτητα 0,99c, πολύ μεγαλύτερη της θανατηφόρας δόσης. Άρα όχι μερικά δευτερόλεπτα, μερικά κλάσματα του δευτερολέπτου (αν και εγώ είπα 0,9c).

nick, το πρόβλημα της ακτινοβολίας δεν είναι ιατρικό. Η υψηλή ακτινοβολία κυριολεκτικά ψήνει την ύλη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Η κλίμακα Καρντάσεφ - Σαγκάν - Γκαλαντάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 06 Νοέμ 2018, 18:01

Μία από τις πρόσφατες εξελίξεις στο θέμα "διαγαλαξιακά ταξίδια" κάνει λόγω για "αστέρες υπερύψηλης ταχύτητας" (Hills, J. G. (1988)).
Δεν θα έχουμε παρά να μπούμε σε τροχιά γύρω από ένα τέτοιο ήλιο και να περιμένουμε να γυρίσουμε τον γαλαξία τυπικά δίχως να το καταλαβαίνουμε και χωρίς τις αρνητικές συνέπειες της ακτινοβολίας ή της ενεργειακής εξάντλησης!
Οι ταχύτητες που θεωρητικά υποστηρίζονται ξεκινούν από 3,000 km/second ! !
Είναι αυτό που έλεγε η παλιά ταινία " Γυρίζοντας τον γαλαξία με ώτο - στόπ ! Χα χα χα...!
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η κλίμακα Καρντάσεφ - Σαγκάν - Γκαλαντάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Νοέμ 2018, 18:26

DIOMEDESGR έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 18:01
Μία από τις πρόσφατες εξελίξεις στο θέμα "διαγαλαξιακά ταξίδια" κάνει λόγω για "αστέρες υπερύψηλης ταχύτητας" (Hills, J. G. (1988)).
Δεν θα έχουμε παρά να μπούμε σε τροχιά γύρω από ένα τέτοιο ήλιο και να περιμένουμε να γυρίσουμε τον γαλαξία τυπικά δίχως να το καταλαβαίνουμε και χωρίς τις αρνητικές συνέπειες της ακτινοβολίας ή της ενεργειακής εξάντλησης!
Οι ταχύτητες που θεωρητικά υποστηρίζονται ξεκινούν από 3,000 km/second ! !
Είναι αυτό που έλεγε η παλιά ταινία " Γυρίζοντας τον γαλαξία με ώτο - στόπ ! Χα χα χα...!
Ακόμα κι αν ένας τέτοιος αστέρας τύχαινε να περνάει από δίπλα μας, θα έπρεπε να φτάσουμε την ταχύτητά του για να αιχμαλωτιστούμε από την βαρύτητά του. Άρα... όχι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Η κλίμακα Καρντάσεφ - Σαγκάν - Γκαλαντάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 06 Νοέμ 2018, 18:50

Σαφώς, όμως το πρόβλημα σμικρύνεται από ένα σύνολο απαιτήσεων που έχουν οι εναλλακτικοί τρόποι ταξιδίου σε ένα πολύ μικρότερο, με κύριο επίτευγμα την τροχιά γύρω από ένα τέτοιο άστρο!
Και εδώ οφείλεις να παραδεχτεί ότι όταν ξεκινά κάποιος θέτοντας μικρούς δορυφόρους σε τροχιά γύρω από απομακρυσμένους πλανήτες εκατομμύρια χιλιόμετρα μακριά, ίσως αυτός ο ίδιος μπορέσει να καταφέρει το φαινομενικά ακατόρθωτο: να θέτει κάποτε τεχνητούς δορυφόρους γύρω από τέτοια άστρα! Ή λογική ροή των πραγμάτων μάλλον δεν το αποκλείει !
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η κλίμακα Καρντάσεφ - Σαγκάν - Γκαλαντάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Νοέμ 2018, 19:05

Άμα μπορεί να στείλει κάτι με ταχύτητα 0,10c, για να αιχμαλωτιστεί από έναν άστρο, γιατί χρειάζεται το άστρο;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών