Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.

μάλλον η

Φυσική
14
38%
Επιστήμες της Γης και του περιβάλλοντος(γεωλογία,μετεωρολογία κ.λπ)
1
3%
Χημεία
5
14%
Βιολογία
2
5%
Αστρονομία(την βάζω ξεχωριστά από Φυσική)
6
16%
Ιατρική(οκ δεν είναι βασικός κλάδος)
6
16%
επιστήμη των υλικών
3
8%
 
Σύνολο ψήφων: 37

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 03 Ιούλ 2020, 15:40

Antares έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 15:26
Δεν είναι μόνο η παιδική περιέργεια. Τις τελευταίες δεκαετίες υπάρχουν πολλά διεπιστημονικά μεταπτυχιακά, ειδικεύσεις, ακόμη και ένας ηλεκτρολόγος μηχανικός μπορεί να ασχοληθεί με την βιολογία, λόγω της εξέλιξης. Παλαιότερα ήταν πιο στεγανά τα όρια.
.

Δέ μιλάμε γιά Επαγγελματικά ρέ Ανταριασμένη..... :011:

Γιά Ερωτα μέ τήν Περιέργεια......γιά καύλες μιλάμε..... :102:

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

- Casper -

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 03 Ιούλ 2020, 15:56

Antares έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 15:15
- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 15:07
Ναι ισχύει, απλά στους κλάδους της ιατρικής ένα λάθος μπορεί να κοστίσει ανθρώπινη ζωή. Βέβαια ένας καθηγητής μου φυσικός έλεγε πως ένας λάθος υπολογισμός μηχανικού μπορεί να κοστίσει εκατοντάδες ζωές, οπότε...
Την ιατρική την σκεφτόμουν και εγώ στα 17 μου. Δεν ήταν ο φόβος που με απέτρεψε, απλά το ενδιαφέρον μου για φυσική/μαθηματικά ήταν μεγαλύτερο.
Το θέμα είναι να σου πάνε καλά τα πράγματα με αυτό που διάλεξες. Ούτε εμένα μου πήγαν καλά, στο πανεπιστήμιο της Χαιδεμβέργης στην Γερμανία στο τμήμα φυσικής και ας ενθουσιάστηκα με το πανεπιστήμιο. Μετά τελείωσα τις φυσικές επιστήμες του ΕΑΠ (Ανοικτό Πανεπιστήμιο) αλλά το μετάνιωσα που γύρισα στην Ελλάδα. Είναι να μην σου τύχουν.
Εγώ πάντα σκέφτομαι "κάθε εμπόδιο για καλό"... για να παρηγοριέμαι. Και ας μην το πιστεύω πάντα 100%. Έτσι είναι η ζωή. Σου συμβαίνουν διάφορα και πρέπει να τα αντιμετωπίζεις όσο γίνεται με τον καλύτερο τρόπο.

- Casper -

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 03 Ιούλ 2020, 15:58

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 15:18
- Casper - έγραψε:
28 Ιουν 2020, 01:19
Antigeist έγραψε:
28 Ιουν 2020, 00:54
Το ερώτημα είναι κατά βάθος παιδικό γιατί η επίστημη που ασχολείται με τους νόμους που διέπουν την μαθηματικά δομημένη φύση είναι ουσιαστικά μια και ενιαία με διαφορική επιμέρους εστίαση ανάλογα το φαινόμενο ή την αρχή που ερευνάται. Δεν γίνεται να σε ενδιαφέρει η γεωλογία αλλά να μην σε ενδιαφέρει η χημεία.
Αυτό.
Antigeist έγραψε:
28 Ιουν 2020, 01:08


Για ονόμασέ μου έναν συγκεκριμένο βιολόγο που βγάζει σπυριά με τη φυσική. Χωρίς το μικροσκόπιο και μύρια αλλά εργαλεία της φυσικής η βιολογία ακόμα θα έκανε παρέα με τον Αριστοτέλη. Το να είναι κάποιος καλός γνωστής κάποιων βασικών πραγμάτων της βιολογίας όπως ο δασκαλάκος του λυκείου δεν τον καθιστά πραγματικό επιστήμονα με την έννοια του υπαρξιακά δοσμένου ερευνητή.
Για διάσημους βιολόγους δεν γνωρίζω, αλλά στην σχολή που ήμουν οι βιολόγοι μισούσαν τους φυσικούς, όπως και το αντικείμενο. Μας τα έλεγε κιόλας ένας καθηγητής μας (ο αγαπημένος μου) που ήταν φυσικός αλλά η έρευνα του ήταν πάνω στην βιοφυσική, οπότε μπαινόβγαινε συνεχώς και στο διπλανό τμήμα της βιολογίας.

Και μένα παλιά δεν μου άρεσε καθόλου η βιολογία, και πολύ λίγο η χημεία, ενώ λάτρευα μαθηματικά και φυσική. Τώρα μου αρέσουν όλα, απλά έχω περισσότερη προτίμηση στην φυσική.
.

Η τελευταία σου πρόταση μού θύμισε ένα παιδάκι στήν Ερμού.....

Πού τού έχωσαν ενα μικρόφωνο στό στόμα.....

Καί τό ρώτησαν.....τί τού αρέσει.....εκεί που τό είχαν φέρει.....

Καί απαντάει ΟΛΑ...... :D

Ξαναβρήκες τήν παιδική περιέργεια γιά Ολα..... :102: ...... :p2:

.
Εντάξει, όλα στις θετικές/τεχνολογικές επιστήμες. Οι θεωρητικές δεν μου αρέσουν. Μόνο η ψυχολογία. Πάντα θα υπάρχει μια προτίμηση όμως. Επίσης μ' αρέσει που όλα "μπλέκονται" σε όλα.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 03 Ιούλ 2020, 16:06

- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 15:58
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 15:18
- Casper - έγραψε:
28 Ιουν 2020, 01:19


Αυτό.



Για διάσημους βιολόγους δεν γνωρίζω, αλλά στην σχολή που ήμουν οι βιολόγοι μισούσαν τους φυσικούς, όπως και το αντικείμενο. Μας τα έλεγε κιόλας ένας καθηγητής μας (ο αγαπημένος μου) που ήταν φυσικός αλλά η έρευνα του ήταν πάνω στην βιοφυσική, οπότε μπαινόβγαινε συνεχώς και στο διπλανό τμήμα της βιολογίας.

Και μένα παλιά δεν μου άρεσε καθόλου η βιολογία, και πολύ λίγο η χημεία, ενώ λάτρευα μαθηματικά και φυσική. Τώρα μου αρέσουν όλα, απλά έχω περισσότερη προτίμηση στην φυσική.
.

Η τελευταία σου πρόταση μού θύμισε ένα παιδάκι στήν Ερμού.....

Πού τού έχωσαν ενα μικρόφωνο στό στόμα.....

Καί τό ρώτησαν.....τί τού αρέσει.....εκεί που τό είχαν φέρει.....

Καί απαντάει ΟΛΑ...... :D

Ξαναβρήκες τήν παιδική περιέργεια γιά Ολα..... :102: ...... :p2:

.
Εντάξει, όλα στις θετικές/τεχνολογικές επιστήμες. Οι θεωρητικές δεν μου αρέσουν. Μόνο η ψυχολογία. Πάντα θα υπάρχει μια προτίμηση όμως. Επίσης μ' αρέσει που όλα "μπλέκονται" σε όλα.

.

Ειδικά αυτό πού λένε.....έμπλεξες τά μπούτια σου.....μέ αλλον βέβαια..... :roll: ..... :D

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

- Casper -

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 03 Ιούλ 2020, 16:14

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 16:06
- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 15:58
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 15:18


.

Η τελευταία σου πρόταση μού θύμισε ένα παιδάκι στήν Ερμού.....

Πού τού έχωσαν ενα μικρόφωνο στό στόμα.....

Καί τό ρώτησαν.....τί τού αρέσει.....εκεί που τό είχαν φέρει.....

Καί απαντάει ΟΛΑ...... :D

Ξαναβρήκες τήν παιδική περιέργεια γιά Ολα..... :102: ...... :p2:

.
Εντάξει, όλα στις θετικές/τεχνολογικές επιστήμες. Οι θεωρητικές δεν μου αρέσουν. Μόνο η ψυχολογία. Πάντα θα υπάρχει μια προτίμηση όμως. Επίσης μ' αρέσει που όλα "μπλέκονται" σε όλα.

.

Ειδικά αυτό πού λένε.....έμπλεξες τά μπούτια σου.....μέ αλλον βέβαια..... :roll: ..... :D

.
Μπα. Αφού... "η επίστημη που ασχολείται με τους νόμους που διέπουν την μαθηματικά δομημένη φύση είναι ουσιαστικά μια και ενιαία με διαφορετική επιμέρους εστίαση ανάλογα το φαινόμενο ή την αρχή που ερευνάται." Πρώτη σελίδα. Το είπαν.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 03 Ιούλ 2020, 16:20

- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 16:14
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 16:06
- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 15:58


Εντάξει, όλα στις θετικές/τεχνολογικές επιστήμες. Οι θεωρητικές δεν μου αρέσουν. Μόνο η ψυχολογία. Πάντα θα υπάρχει μια προτίμηση όμως. Επίσης μ' αρέσει που όλα "μπλέκονται" σε όλα.

.

Ειδικά αυτό πού λένε.....έμπλεξες τά μπούτια σου.....μέ αλλον βέβαια..... :roll: ..... :D

.
Μπα. Αφού... "η επίστημη που ασχολείται με τους νόμους που διέπουν την μαθηματικά δομημένη φύση είναι ουσιαστικά μια και ενιαία με διαφορετική επιμέρους εστίαση ανάλογα το φαινόμενο ή την αρχή που ερευνάται." Πρώτη σελίδα. Το είπαν.

.

Δέν επιασες το χιούμορ καί το λογοπαίγνιο..... :a108:

Παραείσαι μαθηματική μωρ αδερφάκι μου...... :011:

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

- Casper -

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 03 Ιούλ 2020, 16:22

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 16:20
- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 16:14
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 16:06



.

Ειδικά αυτό πού λένε.....έμπλεξες τά μπούτια σου.....μέ αλλον βέβαια..... :roll: ..... :D

.
Μπα. Αφού... "η επίστημη που ασχολείται με τους νόμους που διέπουν την μαθηματικά δομημένη φύση είναι ουσιαστικά μια και ενιαία με διαφορετική επιμέρους εστίαση ανάλογα το φαινόμενο ή την αρχή που ερευνάται." Πρώτη σελίδα. Το είπαν.

.

Δέν επιασες το χιούμορ καί το λογοπαίγνιο..... :a108:

Παραείσαι μαθηματική μωρ αδερφάκι μου...... :011:

.
Εντάξει έχεις δίκαιο, το σοβάρεψα χωρίς λόγο :p

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17777
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 03 Ιούλ 2020, 23:32

εμενα παντοτε παλευε μεσα μου το χρησιμο,το ωφελιμο(δηλαδη τα αχαρα μηχανικα,ψηφιακα ή κλασικα),με την ομορφια της Δημιουργιας,της φυσικης κ.λπ

ασφαλως δεν υπαρχει συγκριση η ενασχοληση με τις φυσικες επιστημες φυσικη ειναι ανωτερη ασχολια.ψηλαφεις τις σκεψεις που ειχε ο Δημιουργος σου για αυτον τον κοσμο!δεν ειναι λιγο...μενεις εκθαμβος απο τους εκλεπτυσμενους νομους,πανω στους οποιους εδραζει ο φυσικος κοσμος μας(αυτον μπορουμε να μελετησουμε αυτον μελετουμε,τα πνευματικα ειναι ο χωρος οσων εφτασαν στην θεωση.βεβαιως μας τα παραδιδουν με λεπτομερειες και αυτοι,εξαλλου ο συνδυασμος μελετης του φυσικου κοσμου κ της Αγιας γραφης ειναι μοναδικος!τον προτεινει και ο μαξιμος ομολογητης οχι τυχαια,καταπληκτικα οσας μας εχουν παραδοθει!τι συναρπαστικη εποχη,αλλα οκ ας φαμε ενα διωρο βλεποντας τβ.
τελος παντων γκρινιαζω)

ωραια η μελετη της φυσικης λοιπον,αλλα μηπως ο σκοπος ειναι που αγιαζει;
η θρησκεια μας μας θελει πρακτικους στο μικρο χρονο που εχουμε στην παρουσα ζωη
και βλεπουμε οι επιλογες συνειδητοποιημενων χριστιανων(σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο οτι συμβαινει στην υπολοιπη κοινωνια) ειναι ιατρικη η διδασκαλια.
θαρρω πρεπει να προστεθει πια και η επιχειρηματικοτητα,η εποχη των μνημονιων μας διδαξε πολλα.βεβαιως μιλαμε για επιχειρηση,οχι για γαλερα.

τελος παντων εδω μας δινεται η δυνατοτητα να γινουμε Θεοι,οχι απλα να ψηλαφουμε τις σκεψεις του Δημιουργου,αλλα να γινουμε ανθρωποΘεοι!φοβερα πραγματα,μας παρεδωσαν και τον τροπο,χιλιετιες τωρα επιβεβαιωμενο πειραματικα(αγιοι)
και επιλεγουμε ξυλοκερατα στην καθημερινοτητα μας,δεν μας αγγιζει το μεγαλειο της Δημιουργιας γυρω και μεσα μας,δεν μπορουμε να δουμε το χερι του μεγαλου Ποιητη πισω απο αυτα,να ενεργοποιηθουμε καπως προς μια πορεια θεωσης!δεν το μπορουμε οι πολλοι,εγκλωβισμενοι στον αρρωστημενο και γελοιο εγωισμο μας,μια κατασταση προδαιμονικη

δυστυχως!
τελος παντων,σκεψεις,δεν συγκρατηθηκαν σε νοερη μορφη :)


Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 07 Ιούλ 2020, 16:22

Κόκκορας έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 23:32

τελος παντων εδω μας δινεται η δυνατοτητα να γινουμε Θεοι,οχι απλα να ψηλαφουμε τις σκεψεις του Δημιουργου,αλλα να γινουμε ανθρωποΘεοι!φοβερα πραγματα,μας παρεδωσαν και τον τροπο,χιλιετιες τωρα επιβεβαιωμενο πειραματικα(αγιοι)
και επιλεγουμε ξυλοκερατα στην καθημερινοτητα μας,δεν μας αγγιζει το μεγαλειο της Δημιουργιας γυρω και μεσα μας,δεν μπορουμε να δουμε το χερι του μεγαλου Ποιητη πισω απο αυτα,να ενεργοποιηθουμε καπως προς μια πορεια θεωσης!δεν το μπορουμε οι πολλοι,εγκλωβισμενοι στον αρρωστημενο και γελοιο εγωισμο μας,μια κατασταση προδαιμονικη

δυστυχως!
τελος παντων,σκεψεις,δεν συγκρατηθηκαν σε νοερη μορφη :)
Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς, αλλά πραγματικά πολλοί προσπαθούν να γίνουν Θεοί με εγκληματικές πράξεις, όπως χρήση ανθρώπινων πειραματόζωων (για τα ζώα ας το αφήσουμε), κοινώς η έκφραση που γνωρίζουμε. Ξέρω ότι δεν εννοείς κάτι τέτοιο βέβαια αφού διαβάζω τα πόστ σου.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17777
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 07 Ιούλ 2020, 16:28

ναι εννοειται τπτ τέτοιο, την Πατερικη Θεολογια ειχα υποψιν μου :)

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 07 Ιούλ 2020, 16:39

M' άρεσε στο Λύκειο η Χημεία . Τελικά έγινα φι(ε)λόλογος. Την τελευταία μέρα των Πανελληνίων όμως φέτος ,ως επιτηρητής τα είδα όλα. 8 σελίδες τα θέματα + διευκρίνιση. Τα παιδάκια τα παίξανε ,είδα κι εγώ ακροθιγώς τα θέματα και δεν καταλάβαινα Χριστούλη. :roll:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 07 Ιούλ 2020, 16:50

Αν και έχουν περάσει δεκαετίες από το σχολείο και χρόνια από το πτυχίο, όταν βλέπω θέματα φυσικής ή μαθηματικών στις πανελλήνιες μπορώ να τα λύσω (ως έναν βαθμό, όχι τέλεια, αφού δεν εξασκώ και το ανάλογο επάγγελμα).

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17777
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 07 Ιούλ 2020, 16:53

ωραιες αναμνησεις απο πανελληνιες :)
βεβαια ειχα παει καλα για αυτο,αλλιως...

τωρα πια ειναι πιο ευκολα τα πραγματα μπαινει πολυς κοσμος πια(αν και για τις πρωτες επιλογες παλι σημαντικη δυσκολια υφισταται,μολονοτι και εκει ανοιξε η κανουλα των εισαχθεντων,χωρια τις νεες σχολες)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών