Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.

μάλλον η

Φυσική
14
38%
Επιστήμες της Γης και του περιβάλλοντος(γεωλογία,μετεωρολογία κ.λπ)
1
3%
Χημεία
5
14%
Βιολογία
2
5%
Αστρονομία(την βάζω ξεχωριστά από Φυσική)
6
16%
Ιατρική(οκ δεν είναι βασικός κλάδος)
6
16%
επιστήμη των υλικών
3
8%
 
Σύνολο ψήφων: 37

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 28 Ιουν 2020, 13:30

stavmanr έγραψε:
28 Ιουν 2020, 13:21
Belisarius έγραψε:
28 Ιουν 2020, 13:06
Κόκκορας έγραψε:
28 Ιουν 2020, 12:46
ο μονος λογος για τον οποιο ενας καλα καταρτισμενος φυσικος δεν θα μπορουσε να συνεισφερει ειναι επειδη δεν τον ενδιαφερει.
Και γιατί είναι κολλημένος. Ειλικρινά όταν έγραφα τη φράση ήμουν 10000% σίγουρος ότι θα πεταχτούν φυσικοί να πουν πόσο γαμάτοι είναι και ότι τα κάνουν όλα. Ε δε τα κάνουν όλα. Υπάρχουν πεδία και ευκαιρίες που απαιτούν καλή αντίληψη περισσοτέρων του ενός επιστημονικών πεδίων. Όσο φοβερός και να είσαι σε ένα από αυτά τα πεδία, απλά δεν θα δεις τις ευκαιρίες που παρουσιάζονται από τον συνδυασμό τους.
Ο κόσμος μας δεν είναι "φυσικός". Υπάρχει καί το φυσικό κομμάτι του.
Πάλι άρχισες τις θεολογιες κ θεοσοφίες;

:smt005::smt005::smt005:
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 28 Ιουν 2020, 13:31

Chainis έγραψε:
28 Ιουν 2020, 13:28
Κόκκορας έγραψε:
28 Ιουν 2020, 11:32
Chainis έγραψε:
28 Ιουν 2020, 10:49
Ψήφισα χημεία γιατί μου άρεσε πολύ και ήθελα να γίνω χημικός αλλά δεν έπιασα τις μονάδες που χρειάζονταν στις εισαγωγικές και κατέληξα στο μαθηματικό.
αμα μπαινεις μαθηματικο χωρις να σε ενδιαφερει ο χωρος ειναι μεγαλο μανικι,πως την παλεψες;
Το είχα και με τα μαθηματικά αλλά η Χημεία ήταν έρωτας.
Επίσης δεν γούσταρα και την εκπαίδευση και το δημόσιο οπότε κατέληξα πληροφορικάριος του ιδιωτικού τομέα.
Μια χαρά σε βρίσκω.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Antigeist

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 28 Ιουν 2020, 13:32

- Casper - έγραψε:
28 Ιουν 2020, 01:19
Antigeist έγραψε:
28 Ιουν 2020, 00:54
Το ερώτημα είναι κατά βάθος παιδικό γιατί η επίστημη που ασχολείται με τους νόμους που διέπουν την μαθηματικά δομημένη φύση είναι ουσιαστικά μια και ενιαία με διαφορική επιμέρους εστίαση ανάλογα το φαινόμενο ή την αρχή που ερευνάται. Δεν γίνεται να σε ενδιαφέρει η γεωλογία αλλά να μην σε ενδιαφέρει η χημεία.
Αυτό.
Antigeist έγραψε:
28 Ιουν 2020, 01:08
Κόκκορας έγραψε:
28 Ιουν 2020, 01:00
η λέξη κλειδί εδώ είναι η"περισσότερο"
από εκεί και πέρα πάμπολλοι βιολόγοι βγάζουν σπυριά με την Φυσική,αλλά και αρκετοί Φυσικοί (αν και ουκ ολίγοι θέσαν τις βάσεις αυτής της επιστήμης) έχουν μικρό ή μέτριο τέλος πάντων ενδιαφέρον για μια επιστήμη αρκετά περιγραφική όπως η βιολογία.
Και κάπως έτσι επιλέγουμε και σχολή(λέμε τώρα,το 99% κρίνει βάσει επαγγελματικής προοπτικής)
Για ονόμασέ μου έναν συγκεκριμένο βιολόγο που βγάζει σπυριά με τη φυσική. Χωρίς το μικροσκόπιο και μύρια αλλά εργαλεία της φυσικής η βιολογία ακόμα θα έκανε παρέα με τον Αριστοτέλη. Το να είναι κάποιος καλός γνωστής κάποιων βασικών πραγμάτων της βιολογίας όπως ο δασκαλάκος του λυκείου δεν τον καθιστά πραγματικό επιστήμονα με την έννοια του υπαρξιακά δοσμένου ερευνητή.
Για διάσημους βιολόγους δεν γνωρίζω, αλλά στην σχολή που ήμουν οι βιολόγοι μισούσαν τους φυσικούς, όπως και το αντικείμενο. Μας τα έλεγε κιόλας ένας καθηγητής μας (ο αγαπημένος μου) που ήταν φυσικός αλλά η έρευνα του ήταν πάνω στην βιοφυσική, οπότε μπαινόβγαινε συνεχώς και στο διπλανό τμήμα της βιολογίας.

Και μένα παλιά δεν μου άρεσε καθόλου η βιολογία, και πολύ λίγο η χημεία, ενώ λάτρευα μαθηματικά και φυσική. Τώρα μου αρέσουν όλα, απλά έχω περισσότερη προτίμηση στην φυσική.
Δεν έχει τόσο νόημα να μιλάμε για "φυσική" σκέτο γιατί το εύρος της ύλης είναι τεράστιο. Για ποιό ακριβώς φυσικό φαινόμενο ενδιαφέρεσαι περισσότερο;

Άβαταρ μέλους
urbilum
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 11:22

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από urbilum » 28 Ιουν 2020, 13:37

Κόκκορας έγραψε:
28 Ιουν 2020, 13:20
εξαλλου δεν μπορεις να διαχωρισεις εναν φυσικο απο τα μαθηματικα!φυσικοι εφυηραν τα ...μισα απο αυτα :lol:
αν εννοείς κυρίως τον νευτωνα, όλοι τον διεκδικούν, (ακόμα και οι αλχημιστές), και όλοι τον απορίπτουν (και οι σύγχρονοι φυσικοί)
η μεγαλύτερη πράματεια του νεύτωνα (ποσοτικά) ήταν η μελέτη της Αγιας Γραφής, και η απόδειξη αυτων που λέει (ή οι α πριορι αρχες που έψαχνε)
έψαχνε φυσικούς νόμους που αποδεικνείουν ότι υπάρχει ο Θεός που έφτιαξε αυτους τους νόμους
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος urbilum την 28 Ιουν 2020, 13:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18223
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 28 Ιουν 2020, 13:37

urbilum έγραψε:
28 Ιουν 2020, 13:17
Κόκκορας έγραψε:
28 Ιουν 2020, 13:04
βασικα οι χημικοι μηχανικοι(Αλλα και οι επιστημονες των υλικων) ειναι που εχουν λιγο απ ολα προγραμμα(απλα δες το προγραμμα σπουδων τους)

ισχυει.ο(καλα καταρτισμενος παντα) φυσικος σπουδαζει σε βαθος την πλεον θεμελιωδη επιστημη,το να μεταπηδησει σε εναν αλλο συγγενη υποκλαδο(συνηθως κατα βαση περιγραφικο) ειναι υποθεση λιγων μηνων(αν οχι εβδομαδων) ,το πολυ ενος μεταπτυχιακου.δεν χρειαζεται να εισαι π.χ feynman που ασχοληθηκε ενα καλοκαιρι στα εργαστηρια της βιολογιας και ανακαλυψε και κατι,ειχε paper.
το αντιστροφο ειναι σχεδον αδυνατο ή εστω παρα πολυ δυσκολο.
αν ίσχυε αυτό, τότε δεν χρειαζόταν άλλη επιστήμη, θα γίνοταν όλοι φυσικοί και μετα, μηχανικος - γιατρός - βιολόγος - χημικός
αλλά δεν είναι έτσι
για να κάνεις στερεά κατάσταση πχ, χρειάζεται κβαντομηχανική, αλλά και άλλα πχ στατιστική φυσική, που να προλάβουν να τα κάνουν οι φυσικοί αυτά όταν κάνουν κβαντομηχανική στα τελευταία έτη,
και η στερεά κατάσταση είναι θεωρία, που να πας στο πείραμα μετά;
γιαυτο υπάρχουν κλάδοι και φυσικές επιστήμες που κάνουν λίγο απ όλα όπως λες αλλά στοχευμένα και όχι όπως οι φυσικοί
άλλο παράδειγμα η γενική θεωρία σχετικότητας,
σαυτό τον κλάδο ειδικευονται όχι φυσικοί, αλλά μαθηματικοί, γιατί ξερουν καλά μαθηματικά για τη γενική θεωρία (γεωμετρία ρίμαν)
κοιτα αυτα που περιγραφεις ειναι τομεις της φυσικης,που διδασκεται ενας φυσικος και υποχρεουται ο σωστος φυσικος να καταπιαστει και σοβαρα,αυτη ειναι η επιστημη του.
δεν ειναι ξερω γω ορυκτα και πετρωματα!που οντως ειναι υποθεση γεωλογιας
αλλα ειναι και κατι το περιγραφικο..δεν απαιτει καμια φοβερη δεξιοτητα


απο εκει και περα περι πειραματων,διαφορα πρακτικης/τεχνικης φυσεως ζητηματα κ.λπ προφανως το ανεφερα δεν γνωριζει ενας φυσικος τα παντα δεν ειναι πανταγνωστης
αλλα να λεμε τωρα καποιος(ξαναλεω καταρτισμενος) φυσικος της θεμελιωδους αυτης επιστημης πως δεν μπορει να μεταπηδησει σε αλλους υποκλαδους ευκολα ειναι ατοπο,αφου εχει ηδη γινει πολλακις!
το αντιστροφο ομως ειναι πολυ δυσκολο και ολοι μας κατανοουμε πολυ καλα γιατι.
τελος παντων
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κόκκορας την 28 Ιουν 2020, 13:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 28 Ιουν 2020, 13:40

parafrwn έγραψε:
28 Ιουν 2020, 13:30
stavmanr έγραψε:
28 Ιουν 2020, 13:21
Belisarius έγραψε:
28 Ιουν 2020, 13:06

Και γιατί είναι κολλημένος. Ειλικρινά όταν έγραφα τη φράση ήμουν 10000% σίγουρος ότι θα πεταχτούν φυσικοί να πουν πόσο γαμάτοι είναι και ότι τα κάνουν όλα. Ε δε τα κάνουν όλα. Υπάρχουν πεδία και ευκαιρίες που απαιτούν καλή αντίληψη περισσοτέρων του ενός επιστημονικών πεδίων. Όσο φοβερός και να είσαι σε ένα από αυτά τα πεδία, απλά δεν θα δεις τις ευκαιρίες που παρουσιάζονται από τον συνδυασμό τους.
Ο κόσμος μας δεν είναι "φυσικός". Υπάρχει καί το φυσικό κομμάτι του.
Πάλι άρχισες τις θεολογιες κ θεοσοφίες;
Αν θεωρείς θεολογία το γεγονός ότι σκέφτεσαι και γράφεις σε αυτό το φόρουμ, τότε ναι.
Αν όμως θεωρείς ότι υπάρχει ο κόσμος της μεταφυσικής, δηλαδή του λόγου, της φαντασίας, που δεν υλοποιείται απαραίτητα σε πραγματικότητα, όπως πχ. ότι αυτή τη στιγμή σκέφτεσαι κεφτέδες οι οποίοι την ίδια στιγμή δεν υπάρχουν, είναι απεικονίσματα σε ένα αδιάστατο χώρο που ονομάζεις "φαντασία", τότε μάλλον μπορούμε να συζητήσουμε για το μη φυσικό μέρος του κόσμου, που είναι ακριβώς αυτό που παράγει τη συζήτησή μας.

Η διαφορά μας είναι ότι φοβάσαι τον όρο μεταφυσική επειδή τον έχεις δαιμονοποιήσει. Φαντάζεσαι φαντάσματα και μακαρονοτέρατα όταν αναφέρεσαι σε μεταφυσική. Μεταφυσική είναι η ίδια η φύση της σκέψης του ανθρώπου.
Επειδή ακριβώς η μεταφυσική, δηλαδή η σκέψη, δεν έχει όρια, προκύπτουν απίστευτης πολυπλοκότητας παράγωγα, τα οποία ενίοτε εξοβελίζουμε στην τρέλα κι ενίοτε τα ανάγουμε σε ιδιοφυΐα.

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5099
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 28 Ιουν 2020, 13:44

Εργαζομαι στο computer science και εχω να πω οτι δυο απο τους πιο ταλαντούχους συναδέλφους που εχω γνωρισει ειχαν τελειωσει φυσικο.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 28 Ιουν 2020, 13:47

nick έγραψε:
28 Ιουν 2020, 13:44
Εργαζομαι στο computer science και εχω να πω οτι δυο απο τους πιο ταλαντούχους συναδέλφους που εχω γνωρισει ειχαν τελειωσει φυσικο.
Κβαντικοί υπολογιστές. Σίγουρα χρειάζονται φυσικοί για την έρευνα στο πεδίο.

Άβαταρ μέλους
urbilum
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 11:22

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από urbilum » 28 Ιουν 2020, 14:01

το νήμα αρχίζει να θυμίζει το γνωστό ανέκδοτο
ένας μαθηματικός, ένας φυσικός και ένας χημικός μάζι με έναν ψαρά μπήκαν στη βάρκα του τελευταίου να πάνε βαρκάδα,
στη μέση της θάλασσας λέει ο χημικός, ξέρεται απο χημεία, όχι του λένε οι άλλοι, τους λέει χάνετε το 1/4 της ζωής σας
λέει ο φυσικός, ξέρετε από φυσική; όχι του λένε οι άλλοι, τους λέει χάνεται το 1/3 της ζωής σας
τους λέει ο μαθηματικός, ξέρετε από μαθηματικά;, όχι λένε, τους λέει χάνεται το 1/2 της ζωής σας
τους λέει και ο ψαράς, ξέρετε κολύμπι; όχι λένε οι επιστήμονες, τους λέει χάνετε όλη τη ζωή σας, και αναποδογυρίζει τη βάρκα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος urbilum την 28 Ιουν 2020, 14:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18223
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 28 Ιουν 2020, 14:02

parafrwn έγραψε:
28 Ιουν 2020, 13:30
stavmanr έγραψε:
28 Ιουν 2020, 13:21
Belisarius έγραψε:
28 Ιουν 2020, 13:06

Και γιατί είναι κολλημένος. Ειλικρινά όταν έγραφα τη φράση ήμουν 10000% σίγουρος ότι θα πεταχτούν φυσικοί να πουν πόσο γαμάτοι είναι και ότι τα κάνουν όλα. Ε δε τα κάνουν όλα. Υπάρχουν πεδία και ευκαιρίες που απαιτούν καλή αντίληψη περισσοτέρων του ενός επιστημονικών πεδίων. Όσο φοβερός και να είσαι σε ένα από αυτά τα πεδία, απλά δεν θα δεις τις ευκαιρίες που παρουσιάζονται από τον συνδυασμό τους.
Ο κόσμος μας δεν είναι "φυσικός". Υπάρχει καί το φυσικό κομμάτι του.
Πάλι άρχισες τις θεολογιες κ θεοσοφίες;

:smt005::smt005::smt005:
αν εννοει παντως πως υπαρχει και πνευματικος κοσμος,εχει δικιο.(δεν θα πω οτι το δεχομουν παντα αυτο,το απερριπτα πανηγυρικα,καθως εσυ)
και τωρα που το συζηταμε εχει ενα ιδιαιτερο ενδιαφερον και ο ελεφαντας στο δωματιο( η συνειδηση),η οποια παραβλεποντας τον θορυβο κ καποιες μεγαλοστομιες,παραμενει ανεξερευνητη

ισως ακομα πιο ενδιαφερουσα περιπτωση και απο την ερευνητικη θεματολογια της φυσικης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κόκκορας την 28 Ιουν 2020, 14:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 28 Ιουν 2020, 14:06

Κόκκορας έγραψε:
28 Ιουν 2020, 13:37
αλλα να λεμε τωρα καποιος(ξαναλεω καταρτισμενος) φυσικος της θεμελιωδους αυτης επιστημης πως δεν μπορει να μεταπηδησει σε αλλους υποκλαδους ευκολα ειναι ατοπο,αφου εχει ηδη γινει πολλακις!
το αντιστροφο ομως ειναι πολυ δυσκολο και ολοι μας κατανοουμε πολυ καλα γιατι.
τελος παντων
Για πλάκα μεταπηδά ο οποιοσδήποτε οπουδήποτε αρκεί να ξέρει καλά μαθηματικά.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18223
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 28 Ιουν 2020, 14:23

ειναι απολυτως απαραιτητο εργαλειο (και εδω που τα λεμε ισως μετα απο τοση ωθηση που δωσαν,ισως ειναι και η βασικη αιτια του τωρινου αδιεξοδου!)
βεβαια τα διαγραμματα feynman εδειξαν πως υπαρχει και μια οψη του φεγγαριου διαφορετικη,ενιοτε μια αλλη οδος.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 28 Ιουν 2020, 15:19

nick έγραψε:
28 Ιουν 2020, 13:44
Εργαζομαι στο computer science και εχω να πω οτι δυο απο τους πιο ταλαντούχους συναδέλφους που εχω γνωρισει ειχαν τελειωσει φυσικο.
computer scientists οι συνάδελφοι ή κάτι άλλο;
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 28 Ιουν 2020, 15:21

Για μένα οτιδήποτε αφορά στη μηχανική και τη χημεία του μετάλλου, αντοχές, δομική, χημική ανάλυση.
Ordem e Progresso.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Ποιά από τις φυσικές επιστήμες βρίσκετε περισσότερο ενδιαφέρουσα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 28 Ιουν 2020, 15:26

stavmanr έγραψε:
28 Ιουν 2020, 13:40
parafrwn έγραψε:
28 Ιουν 2020, 13:30
stavmanr έγραψε:
28 Ιουν 2020, 13:21


Ο κόσμος μας δεν είναι "φυσικός". Υπάρχει καί το φυσικό κομμάτι του.
Πάλι άρχισες τις θεολογιες κ θεοσοφίες;
Αν θεωρείς θεολογία το γεγονός ότι σκέφτεσαι και γράφεις σε αυτό το φόρουμ, τότε ναι.
Αν όμως θεωρείς ότι υπάρχει ο κόσμος της μεταφυσικής, δηλαδή του λόγου, της φαντασίας, που δεν υλοποιείται απαραίτητα σε πραγματικότητα, όπως πχ. ότι αυτή τη στιγμή σκέφτεσαι κεφτέδες οι οποίοι την ίδια στιγμή δεν υπάρχουν, είναι απεικονίσματα σε ένα αδιάστατο χώρο που ονομάζεις "φαντασία", τότε μάλλον μπορούμε να συζητήσουμε για το μη φυσικό μέρος του κόσμου, που είναι ακριβώς αυτό που παράγει τη συζήτησή μας.

Η διαφορά μας είναι ότι φοβάσαι τον όρο μεταφυσική επειδή τον έχεις δαιμονοποιήσει. Φαντάζεσαι φαντάσματα και μακαρονοτέρατα όταν αναφέρεσαι σε μεταφυσική. Μεταφυσική είναι η ίδια η φύση της σκέψης του ανθρώπου.
Επειδή ακριβώς η μεταφυσική, δηλαδή η σκέψη, δεν έχει όρια, προκύπτουν απίστευτης πολυπλοκότητας παράγωγα, τα οποία ενίοτε εξοβελίζουμε στην τρέλα κι ενίοτε τα ανάγουμε σε ιδιοφυΐα.
Απολαυστικός όπως πάντα :wave:
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών