Τα μαθηματικά είναι ρατσιστικά (!?)

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Τα μαθηματικά είναι ρατσιστικά (!?)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 03 Ιούλ 2020, 12:13

Νάνε, μη το πας μακριά. Δες εδώ

https://www.hoover.org/research/seattle ... indseattle

Δεν χρειάζεται το Fox για να πυροδοτεί τη βλακεία. Είναι αυθύπαρκτη.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τα μαθηματικά είναι ρατσιστικά (!?)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Ιούλ 2020, 12:18

Κόκκορας έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 12:12
sys3x έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 11:50
Κόκκορας έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 11:42
η διακριση στα μαθηματικα ειναι αντικειμενικη,δεν γινεται να προωθειται καποιος για βραβεια ή εδρες λογω του φυλου του ή του χρωματος του.
Όχι στις ποσοστώσεις δηλαδή;
:o
SpoilerShow
:lol:
εννοουσα οτι δεν πιστευω πως συμβαινει,αλλα ειναι αληθεια πως τα ελληνικα μου εδω δεν ειναι για βραβειο :lol:
Μια χαρά, τι μία δηλαδή, οχτώ χαρές είναι τα ελληνικά σου βρε, και μιά χαρά γίνονται ποσοστώσεις, τι μιά χαρά δηλαδή, σκατά, ρατσισμός, νέου τύπου όμως, σύγχρονος.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τα μαθηματικά είναι ρατσιστικά (!?)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Ιούλ 2020, 12:22

Ο νάνος λέει ότι η sjw γκόμενα λέει ότι τα μαθηματικά δεν είναι μεν ναζιστικά τα 1+1 αλλά επειδή μετρούσαν 1+1 τους σκλάβοι παγιά τελικά είναι, εγώ λέω ότι αυτοί που μετράγαν 1+1 τους σκλάβοι σίγουρα (δεν μπορώ να το αποδείξω απόλυτα όμως) ανέπνεαν έργκο η αναπνοή είναι ΦΑΣΙΣΜΟΣ - ΦΑΣΙΣΜΟΣ - ΝΑΖΙ - ΝΑΖΙ.
:8)
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Τα μαθηματικά είναι ρατσιστικά (!?)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 03 Ιούλ 2020, 12:24

sys3x έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 12:22
Ο νάνος λέει ότι η sjw γκόμενα λέει ότι τα μαθηματικά δεν είναι μεν ναζιστικά τα 1+1 αλλά επειδή μετρούσαν 1+1 τους σκλάβοι παγιά τελικά είναι, εγώ λέω ότι αυτοί που μετράγαν 1+1 τους σκλάβοι σίγουρα (δεν μπορώ να το αποδείξω απόλυτα όμως) ανέπνεαν έργκο η αναπνοή είναι ΦΑΣΙΣΜΟΣ - ΦΑΣΙΣΜΟΣ - ΝΑΖΙ - ΝΑΖΙ.
:8)
Μετρούσαν τους σκλάβους, αλλά τα πάντα καταμετρώνται.

Αυτό είναι που δεν θέλουν να καταλάβουν.

Και η σελήνη άσπρη φαίνεται το βράδυ. Αυτό τι παει να πει; Δεν εκπέμπει ο ήλιος black light (matters)
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τα μαθηματικά είναι ρατσιστικά (!?)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 03 Ιούλ 2020, 12:28

Δεν το έχω παρακολουθήσει και αλλού το θέμα, νομίζω είχε συζητηθεί παλαιότερα για τις ποσοστώσεις των γυναικών και είχε αναφερθεί εκεί ότι οι γυναίκες δεν διαθέτουν ικανό δίκτυο ώστε να προωθούνται σε διάφορες θέσεις όπως ισχύει με τους άνδρες, οπότε μεταξύ μιας γυναίκας και ενός άνδρα με τις ίδιες ικανότητες και τα ίδια πτυχία ο άνδρας θα έχει καριέρα με περισσότερες ευκαιρίες. Το ίδιο πιθανόν να συμβαίνει με τους μαύρους στις Η.Π.Α. και αλλού. Αυτό δεν θα το ονομάζαμε ρατσιστικά μαθηματικά, θα το διευκρινίζαμε κάπως.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τα μαθηματικά είναι ρατσιστικά (!?)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Ιούλ 2020, 12:31

AlienWay έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 12:24
sys3x έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 12:22
Ο νάνος λέει ότι η sjw γκόμενα λέει ότι τα μαθηματικά δεν είναι μεν ναζιστικά τα 1+1 αλλά επειδή μετρούσαν 1+1 τους σκλάβοι παγιά τελικά είναι, εγώ λέω ότι αυτοί που μετράγαν 1+1 τους σκλάβοι σίγουρα (δεν μπορώ να το αποδείξω απόλυτα όμως) ανέπνεαν έργκο η αναπνοή είναι ΦΑΣΙΣΜΟΣ - ΦΑΣΙΣΜΟΣ - ΝΑΖΙ - ΝΑΖΙ.
:8)
Μετρούσαν τους σκλάβους, αλλά τα πάντα καταμετρώνται.

Αυτό είναι που δεν θέλουν να καταλάβουν.

Και η σελήνη άσπρη φαίνεται το βράδυ. Αυτό τι παει να πει; Δεν εκπέμπει ο ήλιος black light (matters)
Έλι, οι τύποι είναι τι είχαν τα έρμα και ψοφάγανε, το ξέρεις, το ξέρω και κάπου βαθιά μέσα τους το ξέρουν κι αυτοί, δε ξέρω κιόλα δηλαδή αλλά δε μπορεί να είναι τόσο ηλίθιοι, δε μπορεί με την έννοια δε γίνεται αλλά ας μη προτρέχουμε, ας δούμε τι έχουν να πουν ο νάνος ο στάλκιν κι οι υπόλοιποι φίλοι μας.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Τα μαθηματικά είναι ρατσιστικά (!?)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 03 Ιούλ 2020, 12:31

AlienWay έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 11:18
Antares έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 11:07
Παλαιότερα υπήρχε τέτοιος ισχυρισμός σε σχέση με τις γυναίκες. Ότι είναι ανδρική επιστήμη. Όταν οι γυναίκες άρχισαν να εκπροσωπούνται σε μεγαλύτερο βαθμό στις θετικές επιστήμες, αμβλύνθηκαν κάπως αυτές οι απόψεις.
Πάντως εμένα με πιάνει πονοκέφαλος με τα αγγλικά του μαύρου παρουσιαστή. Ρατσιστικό;
Σε όλες τις επιστήμες εκπροσωπούνται λιγότερο οι γυναίκες και οι μαύροι, διότι οι πρώτες χειραφετήθηκαν από ένα χρονικό σημείο και πέρα και οι δεύτεροι διότι απελευθερώθηκαν από ένα χρονικό σημείο και πέρα.

Στο ΜΕΛΛΟΝ η εκπροσώπηση θα είναι πολύ πιο ισχυρή.

ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΑ γιατί είναι; :smt017
H κριτική φυλετική θεωρία δεν αναφέρεται στην εκπροσώπηση των μαύρων ή των γυναικών. Θεωρεί ένδειξη ρατσισμού το ότι οι μαύροι είναι ξερωγω 13% στον πληθυσμό αλλά μόνο 8% στους μαθηματικούς, αλλά δεν είναι αυτό το σημαντικό της πρόβλημα.

Η κριτική θεωρία γενικά πιστεύει ότι υπάρχει λευκός τρόπος να ξέρεις και μαύρος τρόπος να ξέρεις (επίσης: στρέητ τρόπος να ξέρεις, γυναικείος τρόπος να ξέρεις, μαύρος τρανς τρόπος να ξέρεις, κωφός τρόπος να ξέρεις, ινδοκωφοτρανς με αλλεργία στο ηλιακό φως τρόπος να ξέρεις κλπ). Όταν παίρνεις την εξίσωση x+y = c, η γενική λύση x = c -y εκφράζει τον δυτικό, λευκό τρόπο να ξέρεις. Οι κοινωνίες των μαύρων στη ζούγκλα δεν αντιλαμβάνονται τα μαθηματικα με τον ίδιον τρόπο, μπορεί ας πούμε να μην αναγνωρίζουν καθόλου αριθμούς πάνω από το 5 ή μπορεί το καλύτερο που έχουν σκεφτεί σαν λύση της χ+y =c να είναι "δοκιμάζω τιμές για το χ μέχρι να βρω τη σωστή". Αυτή είναι η "μαύρη" βιωματική αντίληψη των μαθηματικών, ο μαύρος τρόπος να ξέρεις μαθηματικά και ο αληθινός ρατσισμός, αυτό που πολεμά η εν λόγω τελειωμένη παλιοπουτάνα, είναι να θεωρείς ότι οι μαύροι που είναι φτιαγμένοι για αυτό (!) θα έπρεπε να μπορούν να τα πάνε το ίδιο καλά στα άλλα μαθηματικά τα οποία προϋποθέτουν τη λευκή βιωματική αντίληψη. Ταυτόχρονα αποτελεί την αληθινή εξήγηση για τη χαμηλή τους εκπροσώπηση: είναι σα να απαιτείς από πιθήκους μπονόμπο να διακριθούν ως ντεμπυτάντ σε αριστοκρατικό σουαρέ, ενώ από την κατασκευή τους είναι καλοί στο να γαμιούνται ο ένας με τον άλλον με το καλημέρα.

Δηλαδή η εν λόγω παλιοπουτάνα είναι εκατό φορές πιο ρατσίστρια από τον τελευταίο αιμομίκτη ταρζανόβλαχο της ΚΚΚ αλλά το έχει ντύσει σε τόσο πολλά επίπεδα πολύπλοκης παπαρολογίας που έχει καταλήξει να πείσει τον εαυτό της ότι στην πραγματικότητα αυτά που λέει είναι αντιρατσιστικά.

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Τα μαθηματικά είναι ρατσιστικά (!?)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 03 Ιούλ 2020, 12:36

sys3x έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 12:22
Ο νάνος λέει ότι η sjw γκόμενα λέει ότι τα μαθηματικά δεν είναι μεν ναζιστικά τα 1+1 αλλά επειδή μετρούσαν 1+1 τους σκλάβοι παγιά τελικά είναι, εγώ λέω ότι αυτοί που μετράγαν 1+1 τους σκλάβοι σίγουρα (δεν μπορώ να το αποδείξω απόλυτα όμως) ανέπνεαν έργκο η αναπνοή είναι ΦΑΣΙΣΜΟΣ - ΦΑΣΙΣΜΟΣ - ΝΑΖΙ - ΝΑΖΙ.
:8)
Antares έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 12:28
Δεν το έχω παρακολουθήσει και αλλού το θέμα, νομίζω είχε συζητηθεί παλαιότερα για τις ποσοστώσεις των γυναικών και είχε αναφερθεί εκεί ότι οι γυναίκες δεν διαθέτουν ικανό δίκτυο ώστε να προωθούνται σε διάφορες θέσεις όπως ισχύει με τους άνδρες, οπότε μεταξύ μιας γυναίκας και ενός άνδρα με τις ίδιες ικανότητες και τα ίδια πτυχία ο άνδρας θα έχει καριέρα με περισσότερες ευκαιρίες. Το ίδιο πιθανόν να συμβαίνει με τους μαύρους στις Η.Π.Α. και αλλού. Αυτό δεν θα το ονομάζαμε ρατσιστικά μαθηματικά, θα το διευκρινίζαμε κάπως.
Η Anne DeLessio-Parson είναι γνωστό "φρούτο" της Αμερικάνικης κοινωνίας. Μπορείτε να ψάξετε να βρείτε τι ανοησίες έχει πεί κατα καιρούς. Έχει και σελίδα στο ResearchGate.

Anne Delssio-Parson on ResearchGate

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Τα μαθηματικά είναι ρατσιστικά (!?)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 03 Ιούλ 2020, 12:37

sys3x έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 12:31
AlienWay έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 12:24
sys3x έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 12:22
Ο νάνος λέει ότι η sjw γκόμενα λέει ότι τα μαθηματικά δεν είναι μεν ναζιστικά τα 1+1 αλλά επειδή μετρούσαν 1+1 τους σκλάβοι παγιά τελικά είναι, εγώ λέω ότι αυτοί που μετράγαν 1+1 τους σκλάβοι σίγουρα (δεν μπορώ να το αποδείξω απόλυτα όμως) ανέπνεαν έργκο η αναπνοή είναι ΦΑΣΙΣΜΟΣ - ΦΑΣΙΣΜΟΣ - ΝΑΖΙ - ΝΑΖΙ.
:8)
Μετρούσαν τους σκλάβους, αλλά τα πάντα καταμετρώνται.

Αυτό είναι που δεν θέλουν να καταλάβουν.

Και η σελήνη άσπρη φαίνεται το βράδυ. Αυτό τι παει να πει; Δεν εκπέμπει ο ήλιος black light (matters)
Έλι, οι τύποι είναι τι είχαν τα έρμα και ψοφάγανε, το ξέρεις, το ξέρω και κάπου βαθιά μέσα τους το ξέρουν κι αυτοί, δε ξέρω κιόλα δηλαδή αλλά δε μπορεί να είναι τόσο ηλίθιοι, δε μπορεί με την έννοια δε γίνεται αλλά ας μη προτρέχουμε, ας δούμε τι έχουν να πουν ο νάνος ο στάλκιν κι οι υπόλοιποι φίλοι μας.
:D
Μπορεί και να το ξέρουν γιατί όταν επιχειρηματολογούν χαμογελούν με νόημα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34843
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τα μαθηματικά είναι ρατσιστικά (!?)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 03 Ιούλ 2020, 12:40

Η αλήθεια είναι ότι η επιγραφή που υπήρχε στη σχολή του Πυθαγόρα "μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω" ακούγεται κάπως. :D
Ρατσιστικές θεωρίες για τις ικανότητες των μαύρων στα μαθηματικά δεν είχα ακούσει αλλά στην εποχή μου ήταν πολύ διαδεδομένες θεωρίες για τις ικανότητες των γυναικών.Το 1976 στις εισαγωγικές εξετάσεις είχαν μπει στη σχολή μηχανολόγων του ΕΜΠ 60 άνδρες και 0 (μηδέν) γυναίκες ενώ στη γαλλική φιλολογία 70 γυναίκες και 0 (μηδέν) άνδρες.Και αυτό ακούγεται κάπως.Ισως οι αναλογίες να έχουν αλλάξει τώρα αλλά πόσο;

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Τα μαθηματικά είναι ρατσιστικά (!?)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 03 Ιούλ 2020, 12:40

Και οι θέσεις της ίδιας σε άλλα θέματα...



Η πατριαρχία φταίει για όλα. Ας γίνουμε όλοι Vegan...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Τα μαθηματικά είναι ρατσιστικά (!?)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 03 Ιούλ 2020, 12:41

Hector Buas έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 12:36
sys3x έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 12:22
Ο νάνος λέει ότι η sjw γκόμενα λέει ότι τα μαθηματικά δεν είναι μεν ναζιστικά τα 1+1 αλλά επειδή μετρούσαν 1+1 τους σκλάβοι παγιά τελικά είναι, εγώ λέω ότι αυτοί που μετράγαν 1+1 τους σκλάβοι σίγουρα (δεν μπορώ να το αποδείξω απόλυτα όμως) ανέπνεαν έργκο η αναπνοή είναι ΦΑΣΙΣΜΟΣ - ΦΑΣΙΣΜΟΣ - ΝΑΖΙ - ΝΑΖΙ.
:8)
Antares έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 12:28
Δεν το έχω παρακολουθήσει και αλλού το θέμα, νομίζω είχε συζητηθεί παλαιότερα για τις ποσοστώσεις των γυναικών και είχε αναφερθεί εκεί ότι οι γυναίκες δεν διαθέτουν ικανό δίκτυο ώστε να προωθούνται σε διάφορες θέσεις όπως ισχύει με τους άνδρες, οπότε μεταξύ μιας γυναίκας και ενός άνδρα με τις ίδιες ικανότητες και τα ίδια πτυχία ο άνδρας θα έχει καριέρα με περισσότερες ευκαιρίες. Το ίδιο πιθανόν να συμβαίνει με τους μαύρους στις Η.Π.Α. και αλλού. Αυτό δεν θα το ονομάζαμε ρατσιστικά μαθηματικά, θα το διευκρινίζαμε κάπως.
Η Anne DeLessio-Parson είναι γνωστό "φρούτο" της Αμερικάνικης κοινωνίας. Μπορείτε να ψάξετε να βρείτε τι ανοησίες έχει πεί κατα καιρούς. Έχει και σελίδα στο ResearchGate.

Anne Delssio-Parson on ResearchGate
Doing vegetarianism to destabilize the meat-masculinity nexus in La Plata, Argentina
:smt005:
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τα μαθηματικά είναι ρατσιστικά (!?)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 03 Ιούλ 2020, 12:47

πατησιωτης έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 12:40
Η αλήθεια είναι ότι η επιγραφή που υπήρχε στη σχολή του Πυθαγόρα "μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω" ακούγεται κάπως. :D
Ρατσιστικές θεωρίες για τις ικανότητες των μαύρων στα μαθηματικά δεν είχα ακούσει αλλά στην εποχή μου ήταν πολύ διαδεδομένες θεωρίες για τις ικανότητες των γυναικών.Το 1976 στις εισαγωγικές εξετάσεις είχαν μπει στη σχολή μηχανολόγων του ΕΜΠ 60 άνδρες και 0 (μηδέν) γυναίκες ενώ στη γαλλική φιλολογία 70 γυναίκες και 0 (μηδέν) άνδρες.Και αυτό ακούγεται κάπως.Ισως οι αναλογίες να έχουν αλλάξει τώρα αλλά πόσο;
Το 1992 στο τμήμα φυσικής της Χαιδεμβέργης, ελάχιστες γυναίκες έως καθόλου, τόσο σε φοιτητές όσο και σε καθηγητές. Το τμήμα οδηγούσε στην έρευνα και την βιομηχανία, όχι στην εκπαίδευση, όπου ήταν περισσότερες.
Σήμερα έχουν αλλάξει αρκετά τα πράγματα.
Η ανιψιά μου στην Α Γυμνασίου είχε πολύ καλούς βαθμούς στα θετικά μαθήματα και στην πληροφορική, τεχνολογία 19. Στα φιλολογικά τα πήγε λίγο χάλια. Χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα. Από μικρό κοντά σε ηλεκτρονικές συσκευές, δεν ξεκολλούσε. :lol:

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Τα μαθηματικά είναι ρατσιστικά (!?)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 03 Ιούλ 2020, 14:57

AlienWay έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 11:18
Σε όλες τις επιστήμες εκπροσωπούνται λιγότερο οι γυναίκες και οι μαύροι, διότι οι πρώτες χειραφετήθηκαν από ένα χρονικό σημείο και πέρα και οι δεύτεροι διότι απελευθερώθηκαν από ένα χρονικό σημείο και πέρα.
Μπα, στην περίπτωση των γυναικών απλώς δεν τους ενδιαφέρει το αντικείμενο. Η τουλάχιστον τους ενδιαφέρει λιγότερο από τους άνδρες. Οπότε δεν είναι ότι υπο εκπροσωπούνται επειδή επιλέγονται λιγότερες αλλά επειδή οι ίδιες δεν προτιμούν να ασχοληθούν με αυτό.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Τα μαθηματικά είναι ρατσιστικά (!?)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 04 Ιούλ 2020, 08:23

πατησιωτης έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 12:40
Η αλήθεια είναι ότι η επιγραφή που υπήρχε στη σχολή του Πυθαγόρα "μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω" ακούγεται κάπως. :D
Ρατσιστικές θεωρίες για τις ικανότητες των μαύρων στα μαθηματικά δεν είχα ακούσει αλλά στην εποχή μου ήταν πολύ διαδεδομένες θεωρίες για τις ικανότητες των γυναικών.Το 1976 στις εισαγωγικές εξετάσεις είχαν μπει στη σχολή μηχανολόγων του ΕΜΠ 60 άνδρες και 0 (μηδέν) γυναίκες ενώ στη γαλλική φιλολογία 70 γυναίκες και 0 (μηδέν) άνδρες.Και αυτό ακούγεται κάπως.Ισως οι αναλογίες να έχουν αλλάξει τώρα αλλά πόσο;
Στην σχολή του Πλάτωνα.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών