Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Σεπ 2020, 01:15

hellegennes έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:48
Χαοτικός έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:38
Σόρυ αλλά δεν λειτουργώ έτσι. Στα παπάρια μου πόσο κουράστηκαν. και οι συντηρητές επιστήμονες οικονομολόγοι του καπιταλισμού πολύ ιδρώτα
ρίχνουν. Γιατί να πρέπει να ρίξω πιο πολύ απ' αυτούς για να μπορώ να πω ότι έχω γραμμένους;
Α, δεν είσαι υποχρεωμένος. Απλά διαφορετικά δεν μπορείς να έχεις άποψη για την εργασία τους, γιατί είναι γελοίο. Για να διαφωνήσεις με κάτι πρέπει να ξέρεις τι λέει, όχι να αρχίσεις να επιχειρηματολογείς στον αέρα.
Χαοτικός έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:38
Και μόνο που λες δέκα χρόνια δούλευαν εννοείται ότι θα σκυλιάσουν στο τέλος να είναι έτσι. Ξέρεις πολλούς που θα έφταναν να πουνε "Σας δηλώνουμε με υπερηφάνεια ότι η αρχική μας υπόθεση είναι λάθος. Γεια σας.";
Ναι. Έτσι δουλεύει η επιστήμη. Όταν ο Μάικλσον και ο Μόρλεϊ έστησαν το πείραμά τους, το έκαναν για να μετρήσουν τον αιθέρα, που ήταν απολύτως βέβαιοι ότι υπήρχε. Φυσικά δεν τον βρήκαν ποτέ, γιατί η θεωρία του αιθέρα είναι λάθος. Με υπερηφάνεια ή όχι, δήλωσαν ότι η υπόθεσή τους είναι λάθος και μαζί 500 χρόνια αντίληψης της φυσικής.
Ποιον αέρα ρε; Είπα ότι διαισθητικά το βρίσκω μούφα. ότι διάβασα τις δυο πρώτες σελίδες και ότι αποκόμισα μία λογική ή μία συλλογιστική τέλος πάντων.
Άμα με καλύψουν οι υποθέσεις τους για άλλον τρόπο παραγωγής κι ότι αυτούς τους μελέτησαν, τους υπολόγισαν και απέδειξαν ότι αποκλείονται δεν θα έχω να διαφωνήσω σε αυτά. θα παραμένει μόνο η αμφισβήτησή μου.

Άσε τώρα το πως λειτουργεί η επιστήμη γιατί κι εγώ έχω άποψη.
Κι ο Αινστάιν είπε ότι έκανε λάθος. Στέκομαι πραγματολογικά και δεν είναι δυο τρεις λαμπροί επιστήμονες όλη επιστήμη. Αλλά και ίδιος πολεμήθηκε (γιατί;),
αλλά και πολέμησε άλλες ιδέες που τελικά πήρε τ' αρχίδια του. Παίζει πολύ ο ψυχολογικός παράγοντας και ναι δύσκολα θα υποχωρούσε κάποιος μετά από χρόνια.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Σεπ 2020, 01:15

Stalker έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:56
Χαοτικός έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:44
Αν και ο Σταβ κάτι παθαίνει γενικά με την αβιογένεση. Βρε μλκ ακόμα και Θεός αν είναι, αβιογένεση τελείται ουσιαστικά :102:
εννοείται ότι κάποτε είχαμε μόνο διαστημική σούπα και αργότερα σωματίδια. Ε κάπως πιο μετά δεν έγινε το πρώτο κύτταρο; Για όποιο λόγο και να έγινε, αβιογένεση δεν ήταν; :D
Μοιάζει με ντεϊσμό αυτό, νομίζω στα μέρη μας θεωρείται αίρεση.
Πίνουν τίποτα; :8)
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Σεπ 2020, 01:34

Τι εννοείς πολέμησε και πολεμήθηκε; Κάθε επιστημονική μελέτη και άποψη είναι υπό αμφισβήτηση μέχρι να αποδειχθεί σωστή ή έστω η καλύτερη εκδοχή της πραγματικότητας που να δουλεύει.

Δεν λένε ο ένας στον άλλον «σεβαστή η άποψή σου».
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7405
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 17 Σεπ 2020, 01:35

Πριν την ανακάλυψη αυτή η πιθανότητα ζωής στην Αφροδίτη ήταν μία στα πεντακόσια εκατομμύρια, τώρα είναι μία στα πενήντα εκατομμύρια.

Άβαταρ μέλους
BillSeism
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 19:54
Phorum.gr user: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BillSeism » 17 Σεπ 2020, 01:38

Χαοτικός έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:44
Στρακαστρουκας έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:35
Αχ τι ωραια ηταν η εποχη μεχρι περιπου το 1970. Τοτε ηταν ρεαλιστικο να πιστευεις οτι υπαρχει ζωη σε αλλους πλανητες στο πλανητικο μας συστημα. Τελικα δεν υπαρχει. Αρα αυτη η συζητηση περι μικροβιων στον Αρη και την Αφροδιτη εχει χασει καθε ενδιαφερον

Η πλάκα είναι ότι αν υπάρχει (και όχι μόνο κει, αλλά και σε κάτι φεγγάρια πέρα στους μεγάλους πλανήτες,
θα ήταν πιο δικαιωμένος ο Σταβ με την εισαγωγή ζωής από το διαστημικό πετροβολητό. Η αβιογένεση της γης φθίνει μπροστά σε αυτόν τον ισχυρισμό.

Αν και ο Σταβ κάτι παθαίνει γενικά με την αβιογένεση. Βρε μλκ ακόμα και Θεός αν είναι, αβιογένεση τελείται ουσιαστικά :102:
εννοείται ότι κάποτε είχαμε μόνο διαστημική σούπα και αργότερα σωματίδια. Ε κάπως πιο μετά δεν έγινε το πρώτο κύτταρο; Για όποιο λόγο και να έγινε, αβιογένεση δεν ήταν; :D
Μα και πάλι αν η ζωή δεν προέκυψε εδώ αλλά ήρθε από το διάστημα στο πολύ μακρύ παρελθόν (π.χ. από μετεωρίτες) πάλι και στο διάστημα με αβιογένεση προέκυψε και εκεί έτσι και αλλιώς. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Σεπ 2020, 08:45

BillSeism έγραψε:
17 Σεπ 2020, 01:38
Μα και πάλι αν η ζωή δεν προέκυψε εδώ αλλά ήρθε από το διάστημα στο πολύ μακρύ παρελθόν (π.χ. από μετεωρίτες) πάλι και στο διάστημα με αβιογένεση προέκυψε και εκεί έτσι και αλλιώς. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.
Πως δεν υπάρχει, αυτοδημιούργητοι μαγικοί εξωγήινοι που χειραγωγούν την βιολογία για δισεκατομμύρια χρόνια με απώτερο σκοπό να προκύψει η κορωνίδα της δημιουργίας, ο ΔΥ ιερέας που κάνει κήρυγμα ενάντια στις μάσκες.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Σεπ 2020, 09:23

Stalker έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:50
stavmanr έγραψε:
16 Σεπ 2020, 22:24
Stalker έγραψε:
16 Σεπ 2020, 22:14

Πες καμιά καλή εναλλακτική να γίνει παιχνίδι.
Όλα εκκινούν από την σχεδιαστική ευφυΐα που κατασκεύασε τον κόσμο αυτό.
Πώς και γιατί κατασκευάζονται τα πράγματα είναι κάτι που δεν έχουμε ανακαλύψει ακόμα.
Ανέλυσε το λίγο, καμιά άλλη ιδιότητα εκτός από το να σχεδιάζει ευφυώς έχει αυτός ο ευφυής σχεδιαστής; Κάτι που να μπορεί π.χ. να αναιρέσει τον ισχυρισμό ότι το σύμπαν = ο ευφυής σχεδιαστής και άρα δεν χρειάζεται ευφυής σχεδιαστής;
Ευφυής σχεδιαστής είσαι κι εσύ.
Ευφυής σχεδιαστής είναι όποιος έχει πρόσβαση στην σχεδιαστική ιδιότητα.
Επειδή αλλιώς είναι απλά κυκλικός συλλογισμός που δεν μας λέει τίποτα για οτιδήποτε.

Κάνε έναν θετικό ισχυρισμό πληζ.
"Όλα εκκινούν από την σχεδιαστική ευφυΐα που κατασκεύασε τον κόσμο αυτό."
Κάνε τώρα εσύ ένα θετικό ισχυρισμό επάνω σε αυτό.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Σεπ 2020, 09:27

Χαοτικός έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:44
Στρακαστρουκας έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:35
Αχ τι ωραια ηταν η εποχη μεχρι περιπου το 1970. Τοτε ηταν ρεαλιστικο να πιστευεις οτι υπαρχει ζωη σε αλλους πλανητες στο πλανητικο μας συστημα. Τελικα δεν υπαρχει. Αρα αυτη η συζητηση περι μικροβιων στον Αρη και την Αφροδιτη εχει χασει καθε ενδιαφερον

Η πλάκα είναι ότι αν υπάρχει (και όχι μόνο κει, αλλά και σε κάτι φεγγάρια πέρα στους μεγάλους πλανήτες,
θα ήταν πιο δικαιωμένος ο Σταβ με την εισαγωγή ζωής από το διαστημικό πετροβολητό. Η αβιογένεση της γης φθίνει μπροστά σε αυτόν τον ισχυρισμό.

Αν και ο Σταβ κάτι παθαίνει γενικά με την αβιογένεση. Βρε μλκ ακόμα και Θεός αν είναι, αβιογένεση τελείται ουσιαστικά :102:
εννοείται ότι κάποτε είχαμε μόνο διαστημική σούπα και αργότερα σωματίδια. Ε κάπως πιο μετά δεν έγινε το πρώτο κύτταρο; Για όποιο λόγο και να έγινε, αβιογένεση δεν ήταν; :D
:lol:
Δεν λειτουργεί έτσι η επιστήμη.
Οι επιστημονικές θεωρίες έχουν συγκεκριμένες παραμέτρους και απαιτήσεις. Δεν ονομάζουμε τα πάντα αβιογένεση, απλά και μόνο για να πετύχουμε κάτι.
Πχ. αν εσύ καταφέρεις να παράγεις με τεχνητές συνθήκες ζωή και δεν μπορείς να αποδείξεις ότι αυτές οι συνθήκες υπήρχαν στην πρώιμη γη, τότε δεν έχεις πετύχει αβιογένεση, αλλά κάτι άλλο.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Σεπ 2020, 09:30

mao mao έγραψε:
17 Σεπ 2020, 01:35
Πριν την ανακάλυψη αυτή η πιθανότητα ζωής στην Αφροδίτη ήταν μία στα πεντακόσια εκατομμύρια, τώρα είναι μία στα πενήντα εκατομμύρια.
...και το στατιστικό αυτό αποτέλεσμα προέκυψε από ............. ;;;;;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Σεπ 2020, 11:19

BillSeism έγραψε:
17 Σεπ 2020, 01:38
Χαοτικός έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:44
Στρακαστρουκας έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:35
Αχ τι ωραια ηταν η εποχη μεχρι περιπου το 1970. Τοτε ηταν ρεαλιστικο να πιστευεις οτι υπαρχει ζωη σε αλλους πλανητες στο πλανητικο μας συστημα. Τελικα δεν υπαρχει. Αρα αυτη η συζητηση περι μικροβιων στον Αρη και την Αφροδιτη εχει χασει καθε ενδιαφερον

Η πλάκα είναι ότι αν υπάρχει (και όχι μόνο κει, αλλά και σε κάτι φεγγάρια πέρα στους μεγάλους πλανήτες,
θα ήταν πιο δικαιωμένος ο Σταβ με την εισαγωγή ζωής από το διαστημικό πετροβολητό. Η αβιογένεση της γης φθίνει μπροστά σε αυτόν τον ισχυρισμό.

Αν και ο Σταβ κάτι παθαίνει γενικά με την αβιογένεση. Βρε μλκ ακόμα και Θεός αν είναι, αβιογένεση τελείται ουσιαστικά :102:
εννοείται ότι κάποτε είχαμε μόνο διαστημική σούπα και αργότερα σωματίδια. Ε κάπως πιο μετά δεν έγινε το πρώτο κύτταρο; Για όποιο λόγο και να έγινε, αβιογένεση δεν ήταν; :D
Μα και πάλι αν η ζωή δεν προέκυψε εδώ αλλά ήρθε από το διάστημα στο πολύ μακρύ παρελθόν (π.χ. από μετεωρίτες) πάλι και στο διάστημα με αβιογένεση προέκυψε και εκεί έτσι και αλλιώς. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.
Ακριβώς
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 17 Σεπ 2020, 15:39

stavmanr έγραψε:
16 Σεπ 2020, 23:33
Thor έγραψε:
16 Σεπ 2020, 23:29
stavmanr έγραψε:
16 Σεπ 2020, 23:28

Στο συμπέρασμα ότι "κρύβεται σχεδιαστής πίσω από σχέδια";
Αυτονόητο είναι.
Έχεις δει ποτέ σου πχ. κατασκευαστικά σχέδια που να έγιναν τυχαία, από τυχαίες συγκεντρώσεις χαρτιού και μελάνης;
Ποια ειναι τα σχεδια;
Εικόνα

Και παρακάτω βλέπουμε πώς αντιλαμβάνεται η ιατρική μας τις σχεδιαστικές ικανότητες του γενετικού μας υλικού.

Εικόνα
Εντελως αυθαιρετη παραδοχη.
Εχεις καποιες χειροπιαστες αποδειξεις που να δειχνουν οτι υπαρχει καποιο σχεδιο;
Αφου σνομπαρεις την επιστημη,γιατι μου τη φερνεις ως διαστρεβλωμενο παραδειγμα;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8849
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 17 Σεπ 2020, 18:28

Εγώ έχω μια απορία. Από αυτά τα μικρόβια που βρήκανε στη Αφροδίτη είναι που προέρχονται αυτά που λέμε αφροδίσια;
Z

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 17 Σεπ 2020, 20:17

Καραμελίτσα έγραψε:
17 Σεπ 2020, 18:28
Εγώ έχω μια απορία. Από αυτά τα μικρόβια που βρήκανε στη Αφροδίτη είναι που προέρχονται αυτά που λέμε αφροδίσια;
Τα εχει αφήσει ένα σοβιετικο μη επανδρωμένο διαστημόπλοιο που είχε πάει εκεί το 70, για να δει άμα μπορούν να αναπτυχθούν σε αντίξοες εξωγήινες συνθήκες.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8849
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 17 Σεπ 2020, 22:26

Ζενίθεδρος έγραψε:
17 Σεπ 2020, 20:17
Καραμελίτσα έγραψε:
17 Σεπ 2020, 18:28
Εγώ έχω μια απορία. Από αυτά τα μικρόβια που βρήκανε στη Αφροδίτη είναι που προέρχονται αυτά που λέμε αφροδίσια;
Τα εχει αφήσει ένα σοβιετικο μη επανδρωμένο διαστημόπλοιο που είχε πάει εκεί το 70, για να δει άμα μπορούν να αναπτυχθούν σε αντίξοες εξωγήινες συνθήκες.
Σοβιετικοί; Δηλαδή τα αφροδίσια τα δημιούργησαν κι αυτά οι κομμουνιστές;
Z

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Σεπ 2020, 22:43

Ζενίθεδρος έγραψε:
17 Σεπ 2020, 20:17
Καραμελίτσα έγραψε:
17 Σεπ 2020, 18:28
Εγώ έχω μια απορία. Από αυτά τα μικρόβια που βρήκανε στη Αφροδίτη είναι που προέρχονται αυτά που λέμε αφροδίσια;
Τα εχει αφήσει ένα σοβιετικο μη επανδρωμένο διαστημόπλοιο που είχε πάει εκεί το 70, για να δει άμα μπορούν να αναπτυχθούν σε αντίξοες εξωγήινες συνθήκες.
Καλά, θα είχε πολύ πλάκα να ανακαλύπταμε ότι τα μικρόβια που μετέφεραν τα Venera όχι μόνο επιβίωσαν από το ταξίδι ως την Αφροδίτη αλλά κατάφεραν να διατηρηθούν ζωντανά και να πολλαπλασιάζονται στην ατμόσφαιρά της. :lol:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών