Πέτρος Ζωγράφος: Ξεκινάει η νέα εποχή του υδρογόνου

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πέτρος Ζωγράφος: Ξεκινάει η νέα εποχή του υδρογόνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 22 Οκτ 2020, 18:20

seismic έγραψε:
22 Οκτ 2020, 18:06
Λοξίας έγραψε:
22 Οκτ 2020, 16:27
Χαοτικός έγραψε:
21 Οκτ 2020, 17:08
Μπορείς να απειλήσεις το υδρογόνο ότι θα το επισκεφτεί ο Μητσοτάκης. Οι πυρήνες θα τρέξουν να κρυφτούν ο ένας μέσα στον άλλον. Θα γίνει σύντηξη :102:
:smt005::smt005::smt005:
Η μόνη σωστή απάντηση στις υδρογονοπαπαριές του εφευρέτη... :smt005:
Εσύ πάντως είσαι ο εφευρέτης της παπαριάς! :smt005:
Αλήθεια, θυμήθηκες ΠΟΥ είναι η 11όροφη πολυκατοικία που 14 χρονών έχτισες με τα χεράκια σου στο Πασαλιμάνι; :smt005:
Τι; ψέματα; :smt005:

Και τι έπαθες; Βαρέθηκες το κλάψιμο που κάνεις για την δική σου αχρηστία και τώρα κλαις και για τους άλλους άχρηστους; :smt005:

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πέτρος Ζωγράφος: Ξεκινάει η νέα εποχή του υδρογόνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 22 Οκτ 2020, 23:30

seismic έγραψε:
22 Οκτ 2020, 18:06
Λοξίας έγραψε:
22 Οκτ 2020, 16:27
Χαοτικός έγραψε:
21 Οκτ 2020, 17:08
Μπορείς να απειλήσεις το υδρογόνο ότι θα το επισκεφτεί ο Μητσοτάκης. Οι πυρήνες θα τρέξουν να κρυφτούν ο ένας μέσα στον άλλον. Θα γίνει σύντηξη :102:
:smt005::smt005::smt005:
Η μόνη σωστή απάντηση στις υδρογονοπαπαριές του εφευρέτη... :smt005:
Εσύ πάντως είσαι ο εφευρέτης της παπαριάς! :smt005:
Τον έχεις άχτι ε; :003:
Έχει δίκιο όμως ρε συ. Το βρίσκω πολύ φυσικό να αντιδρά με κοροϊδία σε κάποια πράγματα. Είναι μία αμυντική αντίδραση όταν κάτι σου φαίνεται παράξενο . Κάτι σου απειλείται. Κάποια ισορροπία.
Ξέρεις ότι είναι αγώνας να καλλιεργηθείς σε αυτό το μπουρδέλο (σύγχρονη κοινωνία). Πρέπει να του αναγνωρίσεις ότι είναι πιο ποιοτικός από την πλειοψηφία της γενιάς του αλλά και γενικά. έκανε έναν κόπο για ότι έχει μάθει και φυσικά έχει αγαπήσει πολύ ότι έχει μάθει.
Στα λέω γιατί κι εσύ μια απ 'τα ίδια είσαι. Ας μην έκανες τα διδακτορικά κι ας μην ανήκεις στην "επίσημη" "επιστημονική" "κοινότητα". Θέλεις να ξεφύγεις από την πνευματική πλέμπα. έκανες κάτι ηρωικό με την κατασκευή σου. Θυμάμαι το βίντεο με τη μπουλντόζα να προσπαθείς να το σπάσεις. Το θαύμασα.
Σου είπανε ότι δεν ισχύει και εγώ τους δέχτηκα τυφλά καλώς έχουν τη γνώση της δομικής, της αντοχής υλικών και ένα σωρό κεφάλαια σε μαθήματα που με ξενερώνανε και δεν ασχολήθηκα και δεν ξέρω. Αλλά δεν ένιωσα ποτέ ότι απειλούμαι από σένα πως θα μολυνθεί η γνώση μου και το πνεύμα μου. Αφού ξέρω ότι σε λίγα χρόνια θα ξέρεις άλλα, πιο πολλά και θα είσαι άλλος.

Μην πικραίνεστε ρε μαλάκες γιατί είναι δηλητήρια αυτά, γαμάνε νευρικές δομές και σου κάνει πιο δύσκολο το να κοντράρεις την δυστυχία που πάντα είναι προ των πυλών. να σταματήσει κι αυτός που σαν νευρωτικός 3άρης κάνει κάποιες φορές. Στην ηλικία του θα έπρεπε να νιώθει Βούδας όχι να πωρώνεται.
Αλλά κι εσύ άκου τι λένε οι άλλοι ρε. πως θα πάρεις ενέργεια το γαμημένο χωρίς να δώσεις; :102: Αυτά που λέει δεν στέκουν έτσι αβίαστα κιόλας.

Βεβαίως δεν είναι για τον πούτσο ο άνθρωπος; έκανε κι αυτός έναν κόπο. Αλλά ρε πούστη μου άμα αξιώνουμε ότι με έναν κόπο (μ' έναν πόνο :003: )
ότι θα εδραιώσουμε και την πεποίθησή μας. Και δεν είναι τίποτα άλλο, όταν ακούς μεγαλόσχημες φάσεις. "Θα σου δώσω ενέργεια σαν να κέρδισες τζόκερ! Γιατί είσαι πολύ γαμάτος που ζεις αυτήν την εποχή κι ο Θεός-σύμπαν σου κάνει δώρο το να μην ιδρώνει ο κώλος σου ενώ όλα τα πλάσματα μέχρι σήμερα τους έχει ανοίξει ο πάτος για ολοκληρώσουν τις ζωές τους.

Αντιδρώ σε αυτό, αλλά και σε επίσημες επιστημονικές έρευνες. Ο άλλος βρήκε φωσφόρο και το ταγκάρει ως "Ζωή στην Αφροδίτη" :102:
Τη χωνόμουνα του Ελληγενή αλλά είναι καλός συζητητής ο πούστης και δεν με έβρισε. Απ΄τη μεριά πάλι εγώ θέλω να υπενθυμίζω ότι εδώ είναι καφενείο και κάνουμε κουβέντα για να γουστάρουμε κι όχι να είμαστε ψώνια ότι οφείλουμε να περιφρουρούμε την επιστήμη γιατί ο ρόλος που την είδαμε αφού. :D

Λοιπόν μη μαλώνετε γιατί ζηλεύω. Διεκδικώ να είμαι ο μοναδικός εδώ μέσα που επιτίθεται στον άλλον.
Λοξία κι εσύ ρε μην σε πάρει ο διάλος :sal9:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5101
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Πέτρος Ζωγράφος: Ξεκινάει η νέα εποχή του υδρογόνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 22 Οκτ 2020, 23:45

elchav έγραψε:
21 Οκτ 2020, 00:28
seismic έγραψε:
21 Οκτ 2020, 00:27
elchav έγραψε:
21 Οκτ 2020, 00:24
Τσάμπα ενέργεια από πού κι ως που;

Το νερό πως γίνεται υδρογόνο; Με ευχές;
Μία συχνότητα το διασπά σε υδρογόνο οξυγόνο με την βοήθεια ενός κράματος τεσσάρων μετάλλων
Μια συχνότητα; :-?

Τέλος πάντων, αυτή η συχνότητα δεν παίρνει από κάπου ενέργεια; Πως είναι τσάμπα;
Μαλακια που ρωταω αλλα μηπως ξέρουμε ποσα Hz ειναι αυτη η συχνοτητα;

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πέτρος Ζωγράφος: Ξεκινάει η νέα εποχή του υδρογόνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 23 Οκτ 2020, 00:57

Ρε συ Χαοτικός, ώρες ώρες με εκπλήσσεις!

Πολλές φορές βγάζεις μια "ωμή" αλήθεια που δείχνει διεισδυτική ματιά, αλλά στο τέλος κάπου την χαλάς με τρολλάρισμα.
Σαν την γελάδα που κλωτσάει την καρδάρα, ακριβώς την στιγμή που τελειώνει το άρμεγμα...

Στην ηλικία μου, θα έπρεπε να είμαι Βούδας και να γελάω με την κάθε παπαριά αντί να "πωρώνομαι". Σωστά λες, αλλά κάνεις λάθος στην αιτία.
Δεν φοβάμαι, στην ηλικία μου πλέον, ότι θα μου χαλάσει η μανέστρα της ζωής μου. Έχω δει αρκετά "παράξενα" να επιβεβαιώνονται, ώστε να κρατάω πάντα μια "πισινή" για κάθε ενδεχόμενο. Οπότε, αν μία άποψή μου αποδειχθεί λανθασμένη, την αλλάζω αμέσως.
Αλλά ακριβώς επειδή έχω αυτήν την ηλικία, έχω γνωρίσει και πολλούς, μα πάρα πολλούς, "παραγωγούς παπαριών", οι οποίοι παρήλθαν όπως ακριβώς ήλθαν..."παραγωγοί παπαριών". Τίποτε περισσότερο. Όταν φτάσεις και εσύ στην ηλικία μου, απλώς να το θυμηθείς αυτό...

Ούτε θεματοφύλακας της επιστήμης είμαι, ούτε και φρουρός της ανθρώπινης πνευματικότητας.
Απλώς με ενοχλούσαν πάντα, και συνεχίζουν να με ενοχλούν παρ' όλη την ηλικία μου, όλοι οι "παραγωγοί παπαριών" που προσπαθούν να μοσχοπουλήσουν τις παπαριές τους για απαύγασμα της ανθρώπινης νοημοσύνης.

Α, να σε κεράσω και εγώ ένα γλυκάκι από το ίδιο ζαχαροπλαστείο... :sal9:
:lol:

ΥΓ.
Με τον Χέλη έχω καυγαδίσει και εγώ μερικές φορές, αλλά πιο πολύ για το γούστο της διαλεκτικής διαμάχης. :lol:
Και, φυσικά, δεν βριζόμαστε.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πέτρος Ζωγράφος: Ξεκινάει η νέα εποχή του υδρογόνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 23 Οκτ 2020, 01:16

Λοξίας έγραψε:
23 Οκτ 2020, 00:57
Ρε συ Χαοτικός, ώρες ώρες με εκπλήσσεις!

Πολλές φορές βγάζεις μια "ωμή" αλήθεια που δείχνει διεισδυτική ματιά, αλλά στο τέλος κάπου την χαλάς με τρολλάρισμα.
Σαν την γελάδα που κλωτσάει την καρδάρα, ακριβώς την στιγμή που τελειώνει το άρμεγμα...

Στην ηλικία μου, θα έπρεπε να είμαι Βούδας και να γελάω με την κάθε παπαριά αντί να "πωρώνομαι". Σωστά λες, αλλά κάνεις λάθος στην αιτία.
Δεν φοβάμαι, στην ηλικία μου πλέον, ότι θα μου χαλάσει η μανέστρα της ζωής μου. Έχω δει αρκετά "παράξενα" να επιβεβαιώνονται, ώστε να κρατάω πάντα μια "πισινή" για κάθε ενδεχόμενο. Οπότε, αν μία άποψή μου αποδειχθεί λανθασμένη, την αλλάζω αμέσως.
Αλλά ακριβώς επειδή έχω αυτήν την ηλικία, έχω γνωρίσει και πολλούς, μα πάρα πολλούς, "παραγωγούς παπαριών", οι οποίοι παρήλθαν όπως ακριβώς ήλθαν..."παραγωγοί παπαριών". Τίποτε περισσότερο. Όταν φτάσεις και εσύ στην ηλικία μου, απλώς να το θυμηθείς αυτό...

Ούτε θεματοφύλακας της επιστήμης είμαι, ούτε και φρουρός της ανθρώπινης πνευματικότητας.
Απλώς με ενοχλούσαν πάντα, και συνεχίζουν να με ενοχλούν παρ' όλη την ηλικία μου, όλοι οι "παραγωγοί παπαριών" που προσπαθούν να μοσχοπουλήσουν τις παπαριές τους για απαύγασμα της ανθρώπινης νοημοσύνης.

Α, να σε κεράσω και εγώ ένα γλυκάκι από το ίδιο ζαχαροπλαστείο... :sal9:
:lol:

ΥΓ.
Με τον Χέλη έχω καυγαδίσει και εγώ μερικές φορές, αλλά πιο πολύ για το γούστο της διαλεκτικής διαμάχης. :lol:
Και, φυσικά, δεν βριζόμαστε.
Όχι δεν είσαι εσύ ο θεματοφύλακας. Σε μια γενική αίσθηση αναφέρθηκα, δηλαδή περισσότερους από έναν. Αλλά όχι εσένα ωστόσο.
Τα άλλα ναι, τα βρίσκω σωστά.
Ο Γιάννης πάντως ήταν μάστορας και εργολάβος αν τα θυμάμαι σωστά. Το ότι την ψάχνει λίγο έστω κι έτσι, είναι προς τιμήν του από το να ήταν απλός καταναλωτής σκουπιδιών. Μπλέκει με παραγωγούς παπαριών, δεν είναι ο ίδιος.

Με λίγα λόγια τον ξεχωρίζω όπως μπορεί να ξεχωρίσω μία βουδίστρια, ομοιοπαθητικού από μία απλή λαϊκοσκυλού που δεν έχει βλέψεις για παραπάνω.
Ή πρώτη μπορεί να πάει παραπάνω.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Πέτρος Ζωγράφος: Ξεκινάει η νέα εποχή του υδρογόνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 23 Οκτ 2020, 07:18

nick έγραψε:
22 Οκτ 2020, 23:45
elchav έγραψε:
21 Οκτ 2020, 00:28
seismic έγραψε:
21 Οκτ 2020, 00:27
Μία συχνότητα το διασπά σε υδρογόνο οξυγόνο με την βοήθεια ενός κράματος τεσσάρων μετάλλων
Μια συχνότητα; :-?

Τέλος πάντων, αυτή η συχνότητα δεν παίρνει από κάπου ενέργεια; Πως είναι τσάμπα;
Μαλακια που ρωταω αλλα μηπως ξέρουμε ποσα Hz ειναι αυτη η συχνοτητα;
Σε μια εκπομπή στο Ζούγκλα νομίζω ανέφερε μια συχνότητα των 40 GHz
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Πέτρος Ζωγράφος: Ξεκινάει η νέα εποχή του υδρογόνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 23 Οκτ 2020, 07:21

Χαοτικός έγραψε:
22 Οκτ 2020, 23:30
seismic έγραψε:
22 Οκτ 2020, 18:06
Λοξίας έγραψε:
22 Οκτ 2020, 16:27

:smt005::smt005::smt005:
Η μόνη σωστή απάντηση στις υδρογονοπαπαριές του εφευρέτη... :smt005:
Εσύ πάντως είσαι ο εφευρέτης της παπαριάς! :smt005:
Τον έχεις άχτι ε; :003:
Έχει δίκιο όμως ρε συ. Το βρίσκω πολύ φυσικό να αντιδρά με κοροϊδία σε κάποια πράγματα. Είναι μία αμυντική αντίδραση όταν κάτι σου φαίνεται παράξενο . Κάτι σου απειλείται. Κάποια ισορροπία.
Ξέρεις ότι είναι αγώνας να καλλιεργηθείς σε αυτό το μπουρδέλο (σύγχρονη κοινωνία). Πρέπει να του αναγνωρίσεις ότι είναι πιο ποιοτικός από την πλειοψηφία της γενιάς του αλλά και γενικά. έκανε έναν κόπο για ότι έχει μάθει και φυσικά έχει αγαπήσει πολύ ότι έχει μάθει.
Στα λέω γιατί κι εσύ μια απ 'τα ίδια είσαι. Ας μην έκανες τα διδακτορικά κι ας μην ανήκεις στην "επίσημη" "επιστημονική" "κοινότητα". Θέλεις να ξεφύγεις από την πνευματική πλέμπα. έκανες κάτι ηρωικό με την κατασκευή σου. Θυμάμαι το βίντεο με τη μπουλντόζα να προσπαθείς να το σπάσεις. Το θαύμασα.
Σου είπανε ότι δεν ισχύει και εγώ τους δέχτηκα τυφλά καλώς έχουν τη γνώση της δομικής, της αντοχής υλικών και ένα σωρό κεφάλαια σε μαθήματα που με ξενερώνανε και δεν ασχολήθηκα και δεν ξέρω. Αλλά δεν ένιωσα ποτέ ότι απειλούμαι από σένα πως θα μολυνθεί η γνώση μου και το πνεύμα μου. Αφού ξέρω ότι σε λίγα χρόνια θα ξέρεις άλλα, πιο πολλά και θα είσαι άλλος.

Μην πικραίνεστε ρε μαλάκες γιατί είναι δηλητήρια αυτά, γαμάνε νευρικές δομές και σου κάνει πιο δύσκολο το να κοντράρεις την δυστυχία που πάντα είναι προ των πυλών. να σταματήσει κι αυτός που σαν νευρωτικός 3άρης κάνει κάποιες φορές. Στην ηλικία του θα έπρεπε να νιώθει Βούδας όχι να πωρώνεται.
Αλλά κι εσύ άκου τι λένε οι άλλοι ρε. πως θα πάρεις ενέργεια το γαμημένο χωρίς να δώσεις; :102: Αυτά που λέει δεν στέκουν έτσι αβίαστα κιόλας.

Βεβαίως δεν είναι για τον πούτσο ο άνθρωπος; έκανε κι αυτός έναν κόπο. Αλλά ρε πούστη μου άμα αξιώνουμε ότι με έναν κόπο (μ' έναν πόνο :003: )
ότι θα εδραιώσουμε και την πεποίθησή μας. Και δεν είναι τίποτα άλλο, όταν ακούς μεγαλόσχημες φάσεις. "Θα σου δώσω ενέργεια σαν να κέρδισες τζόκερ! Γιατί είσαι πολύ γαμάτος που ζεις αυτήν την εποχή κι ο Θεός-σύμπαν σου κάνει δώρο το να μην ιδρώνει ο κώλος σου ενώ όλα τα πλάσματα μέχρι σήμερα τους έχει ανοίξει ο πάτος για ολοκληρώσουν τις ζωές τους.

Αντιδρώ σε αυτό, αλλά και σε επίσημες επιστημονικές έρευνες. Ο άλλος βρήκε φωσφόρο και το ταγκάρει ως "Ζωή στην Αφροδίτη" :102:
Τη χωνόμουνα του Ελληγενή αλλά είναι καλός συζητητής ο πούστης και δεν με έβρισε. Απ΄τη μεριά πάλι εγώ θέλω να υπενθυμίζω ότι εδώ είναι καφενείο και κάνουμε κουβέντα για να γουστάρουμε κι όχι να είμαστε ψώνια ότι οφείλουμε να περιφρουρούμε την επιστήμη γιατί ο ρόλος που την είδαμε αφού. :D

Λοιπόν μη μαλώνετε γιατί ζηλεύω. Διεκδικώ να είμαι ο μοναδικός εδώ μέσα που επιτίθεται στον άλλον.
Λοξία κι εσύ ρε μην σε πάρει ο διάλος :sal9:
Με συγκίνησες πρωί πρωί. Θα σου απαντήσω αργότερα γιατί δουλεύω. :D
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Πέτρος Ζωγράφος: Ξεκινάει η νέα εποχή του υδρογόνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 23 Οκτ 2020, 09:06

seismic έγραψε:
22 Οκτ 2020, 14:16
axilmar έγραψε:
22 Οκτ 2020, 09:32
Εφόσον δεν υπάρχει εμπορική αξιοποίηση των "ανακαλύψεων" αυτών, τότε αυτές οι "ανακαλύψεις" συγκαταλέγονται στις απατεωνιες που έχουν γίνει τις τελευταίες δεκαετίες σχετικά με την ενέργεια, οι οποίες είναι ότι ολίγες.

Είναι σαν τον τύπο που πουλούσε βιβλία "πώς να κερδίσετε το Λόττο". Άμα υπήρχε τέτοιο πράγμα, ο τυπάς θα ήταν ήδη πλούσιος και δεν θα χρειάζονταν να πουλάει βιβλία!
:smt005: Στην Ελλάδα να προκόψει πατέντα :smt005::smt005::smt005:
Είναι σαν η Ελλάδα να επιβάλει την οικονομική καταδίκη της Γερμανίας εις όφελός της... :g030:

Ξέρεις από βέσπα?
Ένα σωρό πατέντες έχουν προκόψει στην Ελλάδα. Άσε δε που την εποχή του διαδικτύου μια τέτοια εφεύρεση θα γίνονταν αμέσως αντιληπτή από τις πιο ανεπτυγμένες χώρες του εξωτερικού.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Πέτρος Ζωγράφος: Ξεκινάει η νέα εποχή του υδρογόνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 23 Οκτ 2020, 13:47

Λοξίας έγραψε:
23 Οκτ 2020, 00:57
Ρε συ Χαοτικός, ώρες ώρες με εκπλήσσεις!

Πολλές φορές βγάζεις μια "ωμή" αλήθεια που δείχνει διεισδυτική ματιά, αλλά στο τέλος κάπου την χαλάς με τρολλάρισμα.
Σαν την γελάδα που κλωτσάει την καρδάρα, ακριβώς την στιγμή που τελειώνει το άρμεγμα...

+1000 :smt023


Εγώ μερικές φορές φθάνω να τον Αγαπώ :hebit:

Γιατί είσαι πολύ γαμάτος που ζεις αυτήν την εποχή κι ο Θεός-σύμπαν σου κάνει δώρο το να μην ιδρώνει ο κώλος σου ενώ όλα τα πλάσματα μέχρι σήμερα τους έχει ανοίξει ο πάτος για ολοκληρώσουν τις ζωές τους.



Δεν μου λέτε τώρα, σχετικά με αυτά που συζητάτε εδώ, αυτό που έχουνε κάνει και παράγουν υδρογόνο από άλγη, με διάσπαση ενός συγκεκριμένου ενζύμου μέσω φωτοσύνθεσης (κάπως έτσι), έχει καμιά σχέση?
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Πέτρος Ζωγράφος: Ξεκινάει η νέα εποχή του υδρογόνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 23 Οκτ 2020, 17:25

axilmar έγραψε:
23 Οκτ 2020, 09:06
seismic έγραψε:
22 Οκτ 2020, 14:16
axilmar έγραψε:
22 Οκτ 2020, 09:32
Εφόσον δεν υπάρχει εμπορική αξιοποίηση των "ανακαλύψεων" αυτών, τότε αυτές οι "ανακαλύψεις" συγκαταλέγονται στις απατεωνιες που έχουν γίνει τις τελευταίες δεκαετίες σχετικά με την ενέργεια, οι οποίες είναι ότι ολίγες.

Είναι σαν τον τύπο που πουλούσε βιβλία "πώς να κερδίσετε το Λόττο". Άμα υπήρχε τέτοιο πράγμα, ο τυπάς θα ήταν ήδη πλούσιος και δεν θα χρειάζονταν να πουλάει βιβλία!
:smt005: Στην Ελλάδα να προκόψει πατέντα :smt005::smt005::smt005:
Είναι σαν η Ελλάδα να επιβάλει την οικονομική καταδίκη της Γερμανίας εις όφελός της... :g030:

Ξέρεις από βέσπα?
Ένα σωρό πατέντες έχουν προκόψει στην Ελλάδα. Άσε δε που την εποχή του διαδικτύου μια τέτοια εφεύρεση θα γίνονταν αμέσως αντιληπτή από τις πιο ανεπτυγμένες χώρες του εξωτερικού.
Στο εξωτερικό την χρησιμοποιούν. Αγγλία και Τουρκία. Αλλά σε αυτές τις χώρες δεν έχω πατέντα.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Πέτρος Ζωγράφος: Ξεκινάει η νέα εποχή του υδρογόνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 23 Οκτ 2020, 18:03

Χαοτικός έγραψε:
22 Οκτ 2020, 23:30
seismic έγραψε:
22 Οκτ 2020, 18:06
Λοξίας έγραψε:
22 Οκτ 2020, 16:27

:smt005::smt005::smt005:
Η μόνη σωστή απάντηση στις υδρογονοπαπαριές του εφευρέτη... :smt005:
Εσύ πάντως είσαι ο εφευρέτης της παπαριάς! :smt005:
Τον έχεις άχτι ε; :003:
Έχει δίκιο όμως ρε συ. Το βρίσκω πολύ φυσικό να αντιδρά με κοροϊδία σε κάποια πράγματα. Είναι μία αμυντική αντίδραση όταν κάτι σου φαίνεται παράξενο . Κάτι σου απειλείται. Κάποια ισορροπία.
Ξέρεις ότι είναι αγώνας να καλλιεργηθείς σε αυτό το μπουρδέλο (σύγχρονη κοινωνία). Πρέπει να του αναγνωρίσεις ότι είναι πιο ποιοτικός από την πλειοψηφία της γενιάς του αλλά και γενικά. έκανε έναν κόπο για ότι έχει μάθει και φυσικά έχει αγαπήσει πολύ ότι έχει μάθει.
Στα λέω γιατί κι εσύ μια απ 'τα ίδια είσαι. Ας μην έκανες τα διδακτορικά κι ας μην ανήκεις στην "επίσημη" "επιστημονική" "κοινότητα". Θέλεις να ξεφύγεις από την πνευματική πλέμπα. έκανες κάτι ηρωικό με την κατασκευή σου. Θυμάμαι το βίντεο με τη μπουλντόζα να προσπαθείς να το σπάσεις. Το θαύμασα.
Σου είπανε ότι δεν ισχύει και εγώ τους δέχτηκα τυφλά καλώς έχουν τη γνώση της δομικής, της αντοχής υλικών και ένα σωρό κεφάλαια σε μαθήματα που με ξενερώνανε και δεν ασχολήθηκα και δεν ξέρω. Αλλά δεν ένιωσα ποτέ ότι απειλούμαι από σένα πως θα μολυνθεί η γνώση μου και το πνεύμα μου. Αφού ξέρω ότι σε λίγα χρόνια θα ξέρεις άλλα, πιο πολλά και θα είσαι άλλος.

Μην πικραίνεστε ρε μαλάκες γιατί είναι δηλητήρια αυτά, γαμάνε νευρικές δομές και σου κάνει πιο δύσκολο το να κοντράρεις την δυστυχία που πάντα είναι προ των πυλών. να σταματήσει κι αυτός που σαν νευρωτικός 3άρης κάνει κάποιες φορές. Στην ηλικία του θα έπρεπε να νιώθει Βούδας όχι να πωρώνεται.
Αλλά κι εσύ άκου τι λένε οι άλλοι ρε. πως θα πάρεις ενέργεια το γαμημένο χωρίς να δώσεις; :102: Αυτά που λέει δεν στέκουν έτσι αβίαστα κιόλας.

Βεβαίως δεν είναι για τον πούτσο ο άνθρωπος; έκανε κι αυτός έναν κόπο. Αλλά ρε πούστη μου άμα αξιώνουμε ότι με έναν κόπο (μ' έναν πόνο :003: )
ότι θα εδραιώσουμε και την πεποίθησή μας. Και δεν είναι τίποτα άλλο, όταν ακούς μεγαλόσχημες φάσεις. "Θα σου δώσω ενέργεια σαν να κέρδισες τζόκερ! Γιατί είσαι πολύ γαμάτος που ζεις αυτήν την εποχή κι ο Θεός-σύμπαν σου κάνει δώρο το να μην ιδρώνει ο κώλος σου ενώ όλα τα πλάσματα μέχρι σήμερα τους έχει ανοίξει ο πάτος για ολοκληρώσουν τις ζωές τους.

Αντιδρώ σε αυτό, αλλά και σε επίσημες επιστημονικές έρευνες. Ο άλλος βρήκε φωσφόρο και το ταγκάρει ως "Ζωή στην Αφροδίτη" :102:
Τη χωνόμουνα του Ελληγενή αλλά είναι καλός συζητητής ο πούστης και δεν με έβρισε. Απ΄τη μεριά πάλι εγώ θέλω να υπενθυμίζω ότι εδώ είναι καφενείο και κάνουμε κουβέντα για να γουστάρουμε κι όχι να είμαστε ψώνια ότι οφείλουμε να περιφρουρούμε την επιστήμη γιατί ο ρόλος που την είδαμε αφού. :D

Λοιπόν μη μαλώνετε γιατί ζηλεύω. Διεκδικώ να είμαι ο μοναδικός εδώ μέσα που επιτίθεται στον άλλον.
Λοξία κι εσύ ρε μην σε πάρει ο διάλος :sal9:
Μίλησες σωστά και με αλήθειες πολλές.
Όμως η Ελλάδα που εγώ ονειρεύτηκα είναι διαφορετική.
Όπως είπες κάθε προσπάθεια αξίζει.
Εγώ θα ήθελα κάθε Έλληνας να επικροτεί την προσπάθεια του συνανθρώπου του και αν δεν συμφωνεί να εκφέρει γνώμη.
Ο εφευρέτης δεν είναι κατ ανάγκη πανεπιστημιακός. Συνήθως είναι άνθρωπος εμπειρικός ο οποίος λύνει με μια εφεύρεση κάποιο πρόβλημα της εργασίας του.
Εγώ σαν εργοδηγός δομικών έργων και μηχανοτεχνίτης που σπούδασα, σε συνδυασμό με 50 χρόνια εμπειρίας κατασκευής σπιτιών και την ενασχόλησή μου για 12 χρόνια με την επιστήμη της έρευνας στην αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών, έχω γίνει Βούδας.
Οι πολιτικοί μηχανικοί στο michanikos.gr ήταν λάθος σε αυτά που έλεγαν. Το απέδειξα ξεκάθαρα.
Μου παρουσίαζαν προβλήματα που μπορεί να προκύπτουν στην ευρεσιτεχνία μου.
Ναι ήταν σωστά αυτά που έλεγαν με μια διαφορά. Εγώ είχα την λύση για κάθε πρόβλημα που μου παρουσίαζαν.
Με λίγα λόγια όλα αυτά που λέω είναι σωστά και δοκιμασμένα.
Ένα πράγμα δεν ξέρω 100% ακόμα.
Ξέρω την αντοχή του μηχανισμού αγκύρωσης πάνω σε βράχο και σε χώμα.
Δεν ξέρω την αντοχή του σε υγροποιημένο χώμα.
Κάνω πειράματα και πάνω σε αυτό με κάποιες μικρές τροποποιήσεις του μηχανισμού και της μεθόδου.
Αυτή είναι η αλήθεια.
Η πατέντα δουλεύει σαν αντισεισμικό αρκεί να αντέξουν οι αγκυρώσεις τις ζητούμενες από τους πολιτικούς μηχανικούς εντάσεις.
Τα επιμήκη κύματα του σεισμού ( P ) μπορούν να τραβήξουν έξω την αγκύρωση όταν αυτή είναι σε υγροποιημένο έδαφος.
Κάνω έρευνα για να λύσω και αυτό το πρόβλημα.
Κατά τα άλλα είμαι ένας μικρός βιοπαλαιστής που προσπαθεί σκληρά να πληρώσει τους υπέρογκους φόρους και τις άλλες πολλές υποχρεώσεις του. Δεν μου περισσεύει ούτε ένα ευρώ για την πατέντα μου. Έχω μάθει όμως πάντα να αγωνίζομαι και να πετυχαίνω τους στόχους μου.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Πέτρος Ζωγράφος: Ξεκινάει η νέα εποχή του υδρογόνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 23 Οκτ 2020, 18:30

Σουβλίτσα έγραψε:
23 Οκτ 2020, 13:47
Λοξίας έγραψε:
23 Οκτ 2020, 00:57
Ρε συ Χαοτικός, ώρες ώρες με εκπλήσσεις!

Πολλές φορές βγάζεις μια "ωμή" αλήθεια που δείχνει διεισδυτική ματιά, αλλά στο τέλος κάπου την χαλάς με τρολλάρισμα.
Σαν την γελάδα που κλωτσάει την καρδάρα, ακριβώς την στιγμή που τελειώνει το άρμεγμα...

+1000 :smt023


Εγώ μερικές φορές φθάνω να τον Αγαπώ :hebit:

Γιατί είσαι πολύ γαμάτος που ζεις αυτήν την εποχή κι ο Θεός-σύμπαν σου κάνει δώρο το να μην ιδρώνει ο κώλος σου ενώ όλα τα πλάσματα μέχρι σήμερα τους έχει ανοίξει ο πάτος για ολοκληρώσουν τις ζωές τους.



Δεν μου λέτε τώρα, σχετικά με αυτά που συζητάτε εδώ, αυτό που έχουνε κάνει και παράγουν υδρογόνο από άλγη, με διάσπαση ενός συγκεκριμένου ενζύμου μέσω φωτοσύνθεσης (κάπως έτσι), έχει καμιά σχέση?
Φυσικά και έχει σχέση. Και οι δύο μηχανισμοί παρακάμπτουν τον νόμο του Καρνό.
Δηλαδή είναι και οι δύο φυσικοί μηχανισμοί παραγωγής ενέργειας και όχι θερμικές μηχανές εσωτερικής καύσης.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5101
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Πέτρος Ζωγράφος: Ξεκινάει η νέα εποχή του υδρογόνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 23 Οκτ 2020, 19:03

seismic έγραψε:
23 Οκτ 2020, 18:30
Σουβλίτσα έγραψε:
23 Οκτ 2020, 13:47
Λοξίας έγραψε:
23 Οκτ 2020, 00:57
Ρε συ Χαοτικός, ώρες ώρες με εκπλήσσεις!

Πολλές φορές βγάζεις μια "ωμή" αλήθεια που δείχνει διεισδυτική ματιά, αλλά στο τέλος κάπου την χαλάς με τρολλάρισμα.
Σαν την γελάδα που κλωτσάει την καρδάρα, ακριβώς την στιγμή που τελειώνει το άρμεγμα...

+1000 :smt023


Εγώ μερικές φορές φθάνω να τον Αγαπώ :hebit:

Γιατί είσαι πολύ γαμάτος που ζεις αυτήν την εποχή κι ο Θεός-σύμπαν σου κάνει δώρο το να μην ιδρώνει ο κώλος σου ενώ όλα τα πλάσματα μέχρι σήμερα τους έχει ανοίξει ο πάτος για ολοκληρώσουν τις ζωές τους.



Δεν μου λέτε τώρα, σχετικά με αυτά που συζητάτε εδώ, αυτό που έχουνε κάνει και παράγουν υδρογόνο από άλγη, με διάσπαση ενός συγκεκριμένου ενζύμου μέσω φωτοσύνθεσης (κάπως έτσι), έχει καμιά σχέση?
Φυσικά και έχει σχέση. Και οι δύο μηχανισμοί παρακάμπτουν τον νόμο του Καρνό.
Δηλαδή είναι και οι δύο φυσικοί μηχανισμοί παραγωγής ενέργειας και όχι θερμικές μηχανές εσωτερικής καύσης.
Ο Καρνο το ξερει οτι του παρακαμπτουν το νομο;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Πέτρος Ζωγράφος: Ξεκινάει η νέα εποχή του υδρογόνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 23 Οκτ 2020, 19:32

nick έγραψε:
23 Οκτ 2020, 19:03
seismic έγραψε:
23 Οκτ 2020, 18:30
Σουβλίτσα έγραψε:
23 Οκτ 2020, 13:47


+1000 :smt023


Εγώ μερικές φορές φθάνω να τον Αγαπώ :hebit:







Δεν μου λέτε τώρα, σχετικά με αυτά που συζητάτε εδώ, αυτό που έχουνε κάνει και παράγουν υδρογόνο από άλγη, με διάσπαση ενός συγκεκριμένου ενζύμου μέσω φωτοσύνθεσης (κάπως έτσι), έχει καμιά σχέση?
Φυσικά και έχει σχέση. Και οι δύο μηχανισμοί παρακάμπτουν τον νόμο του Καρνό.
Δηλαδή είναι και οι δύο φυσικοί μηχανισμοί παραγωγής ενέργειας και όχι θερμικές μηχανές εσωτερικής καύσης.
Ο Καρνο το ξερει οτι του παρακαμπτουν το νομο;
Ο Π.Ζ δεν κάνει τίποτα άλλο από αυτό που κάνουν τα φυτά.
Τα φυτά αναπτύσσονται μέσω της φωτοσύνθεσης.
Φωτοσύνθεση είναι η διαδικασία κατά την οποία τα πράσινα φυτά και ορισμένοι άλλοι οργανισμοί μετασχηματίζουν τη φωτεινή ενέργεια ( δηλαδή τις συχνότητες του φωτός ) σε χημική. Κατά την φωτοσύνθεση στα φυτά η φωτεινή ενέργεια δεσμεύεται και χρησιμοποιείται για τη μετατροπή διοξειδίου του άνθρακα και νερού σε οξυγόνο και ενεργειακά πλούσιες οργανικές ενώσεις.
Αυτή η διαδικασία δεν παράγει θερμότητα όπως οι μηχανές εσωτερικής καύσης.
Και ο Π.Ζ χρησιμοποιεί συχνότητες και κράμα μετάλλων με μεγάλη ενεργειακή πυκνότητα για να διασπάσει το νερό σε υδρογόνο και οξυγόνο χωρίς θερμικές απώλειες.
Εγώ με την πατέντα μου κάνω κάτι άλλο με τις ενεργειακές συχνότητες του σεισμού.
Τις εκτρέπω οδηγώντας αυτές πίσω στο έδαφος από όπου και προήλθαν.
Σήμερα οι πολιτικοί μηχανικοί σχεδιάζουν έτσι ώστε να στέλνουν όλη την ενέργεια του σεισμού πάνω στην κατασκευή και να την σπάνε.
Αυτά μόνο εγώ που διεξάγω την έρευνα τα ξέρω και για τον λόγο αυτό δεν μπορούν να με κρίνουν δίκαια οι πολιτικοί μηχανικοί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 23 Οκτ 2020, 19:46, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πέτρος Ζωγράφος: Ξεκινάει η νέα εποχή του υδρογόνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Οκτ 2020, 19:41

seismic έγραψε:
23 Οκτ 2020, 18:03

Οι πολιτικοί μηχανικοί στο michanikos.gr ήταν λάθος σε αυτά που έλεγαν. Το απέδειξα ξεκάθαρα.
μπα. οχι. σε ξεφτιλισαν. ξεκαθαρα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών