Στην καρδιά μου βάζω μπάρες.

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Στην καρδιά μου βάζω μπάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 24 Οκτ 2020, 15:34

Καραμελίτσα έγραψε:
24 Οκτ 2020, 13:37
Adidas έγραψε:
24 Οκτ 2020, 12:59
Καραμελίτσα έγραψε:
21 Οκτ 2020, 22:37


Στα ελληνικά λέγεται "γενιά του πολυτεχνείου".

Χαχα
Μα τα λέτε τόσο νόστιμα
Μπούμερ κι εσείς, αγαπητέ αντίντας;
Στο πόσες φορές μου σηκώνεται απανωτά πλέον, ναι
Σε όλα τα άλλα, πάντα παιδί, τύπισσα

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Στην καρδιά μου βάζω μπάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 25 Οκτ 2020, 18:48

Hector Buas έγραψε:
24 Οκτ 2020, 12:56
- Casper - έγραψε:
24 Οκτ 2020, 12:52
...
http://www1.aegean.gr/social-anthropolo ... er%201.htm

Δες το 4ο σημείο εδώ προς το τέλος που αναφέρεται στην λογική που είναι ολόκληρος κλάδος στα μαθηματικά. Και η άσκηση που έβαλες στο άλλο θέμα με το τι είσαι και δεν είσαι, άσκηση λογικής είναι.

Και ξαναλέω πως εσύ επικεντρώθηκες στον χρόνο ενώ το κύριο πρόβλημα είναι άλλο, ότι υπάρχουν πάνω από μια λύσεις. Ένας αυτιστικός υψηλής λειτουργικότητας που λες θα τις έγραφε όλες και θα ήταν σωστός. :102::lol: Τα "άχρηστα" δεδομένα που μπορούν να σε μπερδέψουν δεν τα υπολογίζεις ή τα "πετάς" με το να το κάνεις την υπόθεση που έγραψα για να είσαι καλυμμένος. Αυτό λογικά οι μαθητές το κάνουν ασυναίσθητα και μηχανικά σε σχολικά χρόνια (γι' αυτό είπα πως είναι καλό να δίνεται σημασία για να διακρίνουν τι χρειάζεται ή να μην γίνεται καταλάθος/λόγω λάθους από δασκάλους αλλά να ξέρουν γιατί το κάνουν και να το τονίζουν) αλλά όσο προχωράει κανείς, είναι απαραίτητη η αναφορά.
Πολύ κουρνιαχτό έχετε σηκώσει για ένα μαθηματικό πρόβλημα της 5ης δημοτικού...

Τι στο διάολο? Πόσοι Χαοτικοί υπάρχουν?
Το χάος είναι άπειρο και είναι παντού και πάντα.
Δέν Υπάρχουν Και πολλοί. Κάτι λιγότερο από τους κόκκους της άμμου της γης. :p3:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10261
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Στην καρδιά μου βάζω μπάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 25 Οκτ 2020, 23:21

relativer777 έγραψε:
25 Οκτ 2020, 18:48
Hector Buas έγραψε:
24 Οκτ 2020, 12:56
- Casper - έγραψε:
24 Οκτ 2020, 12:52
...
http://www1.aegean.gr/social-anthropolo ... er%201.htm

Δες το 4ο σημείο εδώ προς το τέλος που αναφέρεται στην λογική που είναι ολόκληρος κλάδος στα μαθηματικά. Και η άσκηση που έβαλες στο άλλο θέμα με το τι είσαι και δεν είσαι, άσκηση λογικής είναι.

Και ξαναλέω πως εσύ επικεντρώθηκες στον χρόνο ενώ το κύριο πρόβλημα είναι άλλο, ότι υπάρχουν πάνω από μια λύσεις. Ένας αυτιστικός υψηλής λειτουργικότητας που λες θα τις έγραφε όλες και θα ήταν σωστός. :102::lol: Τα "άχρηστα" δεδομένα που μπορούν να σε μπερδέψουν δεν τα υπολογίζεις ή τα "πετάς" με το να το κάνεις την υπόθεση που έγραψα για να είσαι καλυμμένος. Αυτό λογικά οι μαθητές το κάνουν ασυναίσθητα και μηχανικά σε σχολικά χρόνια (γι' αυτό είπα πως είναι καλό να δίνεται σημασία για να διακρίνουν τι χρειάζεται ή να μην γίνεται καταλάθος/λόγω λάθους από δασκάλους αλλά να ξέρουν γιατί το κάνουν και να το τονίζουν) αλλά όσο προχωράει κανείς, είναι απαραίτητη η αναφορά.
Πολύ κουρνιαχτό έχετε σηκώσει για ένα μαθηματικό πρόβλημα της 5ης δημοτικού...

Τι στο διάολο? Πόσοι Χαοτικοί υπάρχουν?
Το χάος είναι άπειρο και είναι παντού και πάντα.
Πανταχού παρών και τα παντα πληρων... :roll:

Υ.Γ και κατι of topic ... Σήμερα άκουσα οτι τελικά ο διαβολος ειναι ο ανθρωπος αφού θέλησε να γίνει θεός...
Τι πυροδοτηση συνειρμών!
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Στην καρδιά μου βάζω μπάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 25 Οκτ 2020, 23:24

relativer777 έγραψε:
25 Οκτ 2020, 18:48
Hector Buas έγραψε:
24 Οκτ 2020, 12:56
- Casper - έγραψε:
24 Οκτ 2020, 12:52
...
http://www1.aegean.gr/social-anthropolo ... er%201.htm

Δες το 4ο σημείο εδώ προς το τέλος που αναφέρεται στην λογική που είναι ολόκληρος κλάδος στα μαθηματικά. Και η άσκηση που έβαλες στο άλλο θέμα με το τι είσαι και δεν είσαι, άσκηση λογικής είναι.

Και ξαναλέω πως εσύ επικεντρώθηκες στον χρόνο ενώ το κύριο πρόβλημα είναι άλλο, ότι υπάρχουν πάνω από μια λύσεις. Ένας αυτιστικός υψηλής λειτουργικότητας που λες θα τις έγραφε όλες και θα ήταν σωστός. :102::lol: Τα "άχρηστα" δεδομένα που μπορούν να σε μπερδέψουν δεν τα υπολογίζεις ή τα "πετάς" με το να το κάνεις την υπόθεση που έγραψα για να είσαι καλυμμένος. Αυτό λογικά οι μαθητές το κάνουν ασυναίσθητα και μηχανικά σε σχολικά χρόνια (γι' αυτό είπα πως είναι καλό να δίνεται σημασία για να διακρίνουν τι χρειάζεται ή να μην γίνεται καταλάθος/λόγω λάθους από δασκάλους αλλά να ξέρουν γιατί το κάνουν και να το τονίζουν) αλλά όσο προχωράει κανείς, είναι απαραίτητη η αναφορά.
Πολύ κουρνιαχτό έχετε σηκώσει για ένα μαθηματικό πρόβλημα της 5ης δημοτικού...

Τι στο διάολο? Πόσοι Χαοτικοί υπάρχουν?
Το χάος είναι άπειρο και είναι παντού και πάντα.
Δέν Υπάρχουν Και πολλοί. Κάτι λιγότερο από τους κόκκους της άμμου της γης. :p3:
Μιλάς με γρίφους γέροντα!

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10261
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Στην καρδιά μου βάζω μπάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 25 Οκτ 2020, 23:37

Hector Buas έγραψε:
25 Οκτ 2020, 23:24
relativer777 έγραψε:
25 Οκτ 2020, 18:48
Hector Buas έγραψε:
24 Οκτ 2020, 12:56


Πολύ κουρνιαχτό έχετε σηκώσει για ένα μαθηματικό πρόβλημα της 5ης δημοτικού...

Τι στο διάολο? Πόσοι Χαοτικοί υπάρχουν?
Το χάος είναι άπειρο και είναι παντού και πάντα.
Δέν Υπάρχουν Και πολλοί. Κάτι λιγότερο από τους κόκκους της άμμου της γης. :p3:
Μιλάς με γρίφους γέροντα!
Έχει πολύ καλή αίσθηση του χιούμορ...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Στην καρδιά μου βάζω μπάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 27 Οκτ 2020, 21:50

ksk έγραψε:
25 Οκτ 2020, 23:21
relativer777 έγραψε:
25 Οκτ 2020, 18:48
Hector Buas έγραψε:
24 Οκτ 2020, 12:56


Πολύ κουρνιαχτό έχετε σηκώσει για ένα μαθηματικό πρόβλημα της 5ης δημοτικού...

Τι στο διάολο? Πόσοι Χαοτικοί υπάρχουν?
Το χάος είναι άπειρο και είναι παντού και πάντα.
Πανταχού παρών και τα παντα πληρων... :roll:

Υ.Γ και κατι of topic ... Σήμερα άκουσα οτι τελικά ο διαβολος ειναι ο ανθρωπος αφού θέλησε να γίνει θεός...
Τι πυροδοτηση συνειρμών!
Δέν μπορεί !
Κάποιος θα στο ρουφιάνεψε !!! :smt077
Κοιτάξτε χάλι ! Ούτε ο διάβολος να μη μπορεί να γλιτώσει από τον Άνθρωπο !!! :011:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Στην καρδιά μου βάζω μπάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 09 Νοέμ 2020, 01:07

Χαοτικός έγραψε:
21 Οκτ 2020, 15:14
Ένα εργοστάσιο συσκευάζει μπάρες δημητριακών σε κουτιά τα οποία μπορεί να περιέχουν δύο, τρεις ή πέντε μπάρες. Πόσες μπάρες συσκευάζει το λεπτό, αν αυτές είναι περισσότερες από 50, λιγότερες από 70 και δεν περισσεύει καμία;

Τη γνώμη σας.
Σορυ ρε Χαοτικέ, δεν το διάβασα όλο το νήμα (ξέφευγε, εξ άλλου) αλλά η διατύπωση (εκφώνηση) της ερώτησης μόνο εμένα μου φάνηκε οτι είναι εντελώς ΓΤΠΚ;

ΜΟΝΟ αν πεις οτι βγάζει ισάριθμες συσκευασίες των 2, 3 & 5 βγαίνει απάντηση 60 (6*2 + 6*3 + 6*5).
Το λέει πουθενά αυτό; Αν δεν το λέει, άντε γεια, μιλάμε για σκοιλ ελικικου.

Αλλιώς υπάρχουν 965 συνδιασμοί (trust me), και όλοι οι αριθμοί από το 51 ως το 69 είναι επιτρεπτές λύσεις
πχ (16*2 + 3*3 + 2*5 = 51), (9*2 + 10*3 + 3*5 = 63) ή (3*2 + 1*3 12*5 = 69), έτσι για δείγμα.
Αν θες να βάλω και τους 965! :smt005:

Ο χρόνος, φυσικά δεν παίζει ρόλο, καλύτερα να λέγαν χρόνο Χ, πάρα ένα λεπτό, αλλά το πρόβλημα είναι άλλο.

===

ΥΓ. Α, βλέπω με πρόλαβε ο Χαίνης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Imperium την 09 Νοέμ 2020, 07:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Στην καρδιά μου βάζω μπάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 09 Νοέμ 2020, 09:01

Εντελώς, μα εντελώς, άσχετη η άσκηση, αν σκοπός της ήταν να δείξει κάτι για πολλαπλάσια. Ημαρτον. Ετσι γίνεται η ζημιά στα μυαλλά των παιδιών.

To θλιβερό είναι οτι προφανώς δεν υπάρχει καμμία επιμέλεια στα σχολικά βιβλία και αφήνουν τέτοιες μπαρούφες να περνάν.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Στην καρδιά μου βάζω μπάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 09 Νοέμ 2020, 13:08

Imperium έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 09:01
Εντελώς, μα εντελώς, άσχετη η άσκηση, αν σκοπός της ήταν να δείξει κάτι για πολλαπλάσια. Ημαρτον. Ετσι γίνεται η ζημιά στα μυαλλά των παιδιών.

To θλιβερό είναι οτι προφανώς δεν υπάρχει καμμία επιμέλεια στα σχολικά βιβλία και αφήνουν τέτοιες μπαρούφες να περνάν.
Ακριβώς αυτό θέλω να καταδείξω ρε φίλε :smt023
Αυτό που καλλιεργεί, είναι ένας ρηχός τρόπος σκέψης, όπου αν κάποια δεδομένα δεν ξέρουμε τι να τα κάνουμε, εμείς να προχωρούμε και να παράγουμε αυθαίρετα συμπεράσματα.
Ήδη έχουν , πολλά παιδιά, έναν ρηχό τρόπο σκέψης και από μία πρόταση πιάνουν ότι τους τύχει να πιάσουν.
"Ποια μέρα είναι πριν την Τετάρτη;"
"Η Πέμπτη"!
Έτσι επειδή ρωτάς για Τετάρτη. Η άλλη μέρα ποια είναι λογικά; Η Πέμπτη! Το "πριν" αγνοείται. Το θέμα είναι ότι μαθαίνεις να αγνοείς, γιατί έτσι. Γιατί δεν τρέχει και τίποτα. :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8860
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Στην καρδιά μου βάζω μπάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 09 Νοέμ 2020, 15:23

Χαοτικός έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 13:08
Imperium έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 09:01
Εντελώς, μα εντελώς, άσχετη η άσκηση, αν σκοπός της ήταν να δείξει κάτι για πολλαπλάσια. Ημαρτον. Ετσι γίνεται η ζημιά στα μυαλλά των παιδιών.

To θλιβερό είναι οτι προφανώς δεν υπάρχει καμμία επιμέλεια στα σχολικά βιβλία και αφήνουν τέτοιες μπαρούφες να περνάν.
Ακριβώς αυτό θέλω να καταδείξω ρε φίλε :smt023
Αυτό που καλλιεργεί, είναι ένας ρηχός τρόπος σκέψης, όπου αν κάποια δεδομένα δεν ξέρουμε τι να τα κάνουμε, εμείς να προχωρούμε και να παράγουμε αυθαίρετα συμπεράσματα.
Ήδη έχουν , πολλά παιδιά, έναν ρηχό τρόπο σκέψης και από μία πρόταση πιάνουν ότι τους τύχει να πιάσουν.
"Ποια μέρα είναι πριν την Τετάρτη;"
"Η Πέμπτη"!
Έτσι επειδή ρωτάς για Τετάρτη. Η άλλη μέρα ποια είναι λογικά; Η Πέμπτη! Το "πριν" αγνοείται. Το θέμα είναι ότι μαθαίνεις να αγνοείς, γιατί έτσι. Γιατί δεν τρέχει και τίποτα. :102:
Αν κάποια παιδιά που ξέρεις αγνοούν τη λέξη "πριν" σ' αυτό το παράδειγμα, δεν είναι επειδή σκέφτονται ρηχά, αλλά μάλλον επειδή είναι κουφά.
Z

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Στην καρδιά μου βάζω μπάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 09 Νοέμ 2020, 23:37

Καραμελίτσα έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 15:23
Χαοτικός έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 13:08
Imperium έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 09:01
Εντελώς, μα εντελώς, άσχετη η άσκηση, αν σκοπός της ήταν να δείξει κάτι για πολλαπλάσια. Ημαρτον. Ετσι γίνεται η ζημιά στα μυαλλά των παιδιών.

To θλιβερό είναι οτι προφανώς δεν υπάρχει καμμία επιμέλεια στα σχολικά βιβλία και αφήνουν τέτοιες μπαρούφες να περνάν.
Ακριβώς αυτό θέλω να καταδείξω ρε φίλε :smt023
Αυτό που καλλιεργεί, είναι ένας ρηχός τρόπος σκέψης, όπου αν κάποια δεδομένα δεν ξέρουμε τι να τα κάνουμε, εμείς να προχωρούμε και να παράγουμε αυθαίρετα συμπεράσματα.
Ήδη έχουν , πολλά παιδιά, έναν ρηχό τρόπο σκέψης και από μία πρόταση πιάνουν ότι τους τύχει να πιάσουν.
"Ποια μέρα είναι πριν την Τετάρτη;"
"Η Πέμπτη"!
Έτσι επειδή ρωτάς για Τετάρτη. Η άλλη μέρα ποια είναι λογικά; Η Πέμπτη! Το "πριν" αγνοείται. Το θέμα είναι ότι μαθαίνεις να αγνοείς, γιατί έτσι. Γιατί δεν τρέχει και τίποτα. :102:
Αν κάποια παιδιά που ξέρεις αγνοούν τη λέξη "πριν" σ' αυτό το παράδειγμα, δεν είναι επειδή σκέφτονται ρηχά, αλλά μάλλον επειδή είναι κουφά.
Με υπερβολή μιλάω. Πολλά μπορούν να συμβαίνουν με τα παιδιά. Όχι μόνο κουφά ή ρηχή σκέψη.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Στην καρδιά μου βάζω μπάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 09 Νοέμ 2020, 23:52

Χαοτικός έγραψε:
21 Οκτ 2020, 15:14
Ένα εργοστάσιο συσκευάζει μπάρες δημητριακών σε κουτιά τα οποία μπορεί να περιέχουν δύο, τρεις ή πέντε μπάρες. Πόσες μπάρες συσκευάζει το λεπτό, αν αυτές είναι περισσότερες από 50, λιγότερες από 70 και δεν περισσεύει καμία;

Τη γνώμη σας.
Θα μπορούσε να ζητήσει την εθνικότητα του εργοστασιάρχη αλλά αυτή είναι ερώτηση Γυμνασίου.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Στην καρδιά μου βάζω μπάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 10 Νοέμ 2020, 00:24

stavmanr έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 23:52
Χαοτικός έγραψε:
21 Οκτ 2020, 15:14
Ένα εργοστάσιο συσκευάζει μπάρες δημητριακών σε κουτιά τα οποία μπορεί να περιέχουν δύο, τρεις ή πέντε μπάρες. Πόσες μπάρες συσκευάζει το λεπτό, αν αυτές είναι περισσότερες από 50, λιγότερες από 70 και δεν περισσεύει καμία;

Τη γνώμη σας.
Θα μπορούσε να ζητήσει την εθνικότητα του εργοστασιάρχη αλλά αυτή είναι ερώτηση Γυμνασίου.

:g030:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Στην καρδιά μου βάζω μπάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 19 Δεκ 2020, 21:44

Αρχέλαος έγραψε:
18 Δεκ 2020, 00:54
Εύστοχος ο νηματοθέτης.
Από παλαιότερη έκδοση του ίδιου βιβλίου ας δούμε και το εξής:


Εικόνα

Η απάντηση ως τίθεται είναι προφανής.
Όμως αυτό που εννοούσαν αφορούσε το ποια συσκευασία έχει το μεγαλύτερο ποσοστό φυσικού χυμού.
Δηλαδή αυτό το πρόβλημα σε δυσκόλεψε? Και που γράφει για χυμούς? Gιατί μόνο μπισκότα βλέπω να αναφέρει.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Στην καρδιά μου βάζω μπάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 02 Σεπ 2021, 13:25

Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Οκτ 2020, 15:35
Χαοτικός έγραψε:
21 Οκτ 2020, 15:31
Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Οκτ 2020, 15:25
51

60 είναι. Αλλά και πάλι δεν είναι η απάντηση που μ' ενδιαφέρει. Ωστόσο δεν θα σε βρίσω Χαοτικός @ Ο κωδικός :003:

Το θέμα είναι το αν είναι μαλακισμένη η ερώτηση ή όχι. Από που προκύπτει ότι σε ένα λεπτό γίνεται όλη αυτή η συσκευασία. Γιατί δεν είναι σε τρία λεπτά; Αφού δεν έχουμε δεδομένα τέτοια!
60 ειναι απλά το είπα γιατί όντως λείπουν δεδομένα. Η ερώτηση πρέπει να αναδιατυπωθεί ως εξής:

Ένα εργοστάσιο συσκευάζει μπάρες δημητριακών σε κουτιά τα οποία μπορεί να περιέχουν δύο, τρεις ή πέντε μπάρες. Ο χρόνος που απαιτείται γι αμία συσκευασία είναι σταθερός ανεξάρτητα από το πόσοες μπάρες περιέχονται. Πόσες μπάρες συσκευάζει το λεπτό; Η απάντηση θα πρέπει να είναι ένας ακέραιος αριθμός μεγαλύτερος του 50 και μικρότερος του 70.

Το λεπτό εδώ δεν έχει σημασία, θα μπορεί να λέει "το δευτερόλεπτο" ή "τον αιώνα", και πάλι θα έβγαζε νόημα.
Θα μπορούσε λες στον αιώνα να συσκεύαζε από 50 ως 70 μπάρες; :D
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών