Data science

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
mao mao
Δημοσιεύσεις: 7404
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Data science

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 07 Φεβ 2021, 23:57

Ασχολείται κανένας επαγγελματικά;

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12755
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Data science

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 08 Φεβ 2021, 00:01

Τι θες να μαθς;

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7404
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Data science

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 08 Φεβ 2021, 00:03

Θέλω να μάθω αν κάποιος με καλό υπόβαθρο σε μαθηματικά και στατιστική, αρχάριος σε Python, έχει ελπίδες να ασχοληθεί επαγγελματικά. Αν για παράδειγμα αφιερώσει πχ ένα χρόνο σε εντατικό training.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mao mao την 08 Φεβ 2021, 00:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12755
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Data science

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 08 Φεβ 2021, 00:08

Εννοείται ναι. Ο μέσος και καλά data scientist που ασχολείται επαγγελματικά δεν έχει τίποτα ιδιαίτερες γνώσεις που δεν μπορείς να μάθεις σε ένα εξάμηνο. Πιο πολύ μετράει το πρακτικό κομμάτι που δε στο μαθαίνουν πουθενά αλλά το μαθαίνεις μόνος με πολλές ώρες πάνω από τα σκριπτ και το κομμαντ λαιν

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Data science

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Φεβ 2021, 00:09

mao mao έγραψε:
08 Φεβ 2021, 00:03
Θέλω να πάθω αν κάποιος με καλό υπόβαθρο σε μαθηματικά και στατιστική, αρχάριος σε Python, έχει ελπίδες να ασχοληθεί επαγγελματικά. Αν για παράδειγμα αφιερώσει πχ ένα χρόνο σε εντατικό training.
Ναι.
Πολύ πιο εύκολο κάποιος που έχει καλό υπόβαθρο σ' αυτά να μάθει τους αλγόριθμους και να γίνει data scientist, παρά κάποιος ξέρει καλή python να μάθει αυτά.

Τώρα πόσο κορεσμένη είναι η αγορά ακριβώς δεν ξέρω, πάντως στην Ελλάδα οι πιο πολλές θέσεις είναι για data analysts και όχι scientists. Που δεν σημαίνει ότι δεν θα σε πάρουν, σημαίνει ότι μπορεί να βρεθείς να μην κάνεις αυτό που νόμιζες.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Data science

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 08 Φεβ 2021, 00:25

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Φεβ 2021, 00:09
mao mao έγραψε:
08 Φεβ 2021, 00:03
Θέλω να πάθω αν κάποιος με καλό υπόβαθρο σε μαθηματικά και στατιστική, αρχάριος σε Python, έχει ελπίδες να ασχοληθεί επαγγελματικά. Αν για παράδειγμα αφιερώσει πχ ένα χρόνο σε εντατικό training.
Ναι.
Πολύ πιο εύκολο κάποιος που έχει καλό υπόβαθρο σ' αυτά να μάθει τους αλγόριθμους και να γίνει data scientist, παρά κάποιος ξέρει καλή python να μάθει αυτά.
+1

για python τσεκαρε datacamp, codeacademy, brilliant udemy, edX, coursera etc Το πρωτο ειναι πολυ καλο
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7404
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Data science

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 08 Φεβ 2021, 00:26

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις.

Επίσης το ερώτημα είναι οτι από τη στιγμή που κάποιος δεν έχει ασχοληθεί στο παρελθόν επαγγελματικά, πως θα πείσει κάποιον εργοδότη να τον προσλάβει; Υποθέτω έστω κάποιο online course θα βοηθούσε. Είχα βρει ένα εκπληκτικό course στο edx.org.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Data science

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 08 Φεβ 2021, 00:32

mao mao έγραψε:
08 Φεβ 2021, 00:26
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις.

Επίσης το ερώτημα είναι οτι από τη στιγμή που κάποιος δεν έχει ασχοληθεί στο παρελθόν επαγγελματικά, πως θα πείσει κάποιον εργοδότη να τον προσλάβει; Υποθέτω έστω κάποιο online course θα βοηθούσε. Είχα βρει ένα εκπληκτικό course στο edx.org.
πλεον πολλα μουκς δινουνε σειρα απο κορσες μαζι με προτζεκτακι στο τελος σαν πακετο με "πιστοποιηση" στο τελος. εχω δει πολλους να το βαζουνε στο λινκεδιν (πχ απο δατακαμπ ή κορσερα κλπ)

αν εχεις να ξοδεψεις (αφου κανεις πρωτα καποια κορσες) τσεκαρε καποιο μπουτκαμπ, αυτα ειναι 8-12 βδομαδες και πιο εντατικα και ολα δινουνε χαρτι
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Data science

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 08 Φεβ 2021, 00:33

Yochanan έγραψε:
08 Φεβ 2021, 00:32
mao mao έγραψε:
08 Φεβ 2021, 00:26
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις.

Επίσης το ερώτημα είναι οτι από τη στιγμή που κάποιος δεν έχει ασχοληθεί στο παρελθόν επαγγελματικά, πως θα πείσει κάποιον εργοδότη να τον προσλάβει; Υποθέτω έστω κάποιο online course θα βοηθούσε. Είχα βρει ένα εκπληκτικό course στο edx.org.
πλεον πολλα μουκς δινουνε σειρα απο κορσες μαζι με προτζεκτακι στο τελος σαν πακετο με "πιστοποιηση" στο τελος. εχω δει πολλους να το βαζουνε στο λινκεδιν (πχ απο δατακαμπ ή κορσερα κλπ)

αν εχεις να ξοδεψεις (αφου κανεις πρωτα καποια κορσες) τσεκαρε καποιο μπουτκαμπ
ισχύει, μάλιστα γυναίκες -φίλες μου- το αναγνωρίζουν και σαν σηματάκι παρθενίας
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Data science

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Φεβ 2021, 00:37

Τα μπουτκαμπς δίνουνε και συνδέσεις με εταιρίες, αν είσαι καλός 100% θα έχεις κρούση στο τέλος, γι αυτό γίνονται.
Αυτά βέβαια προ Age of Corona. Τώρα δεν ξέρω, αυτό που είπε ο Γιοχάναν.

Επίσης αν απλά ανεβάσεις στο προτζεκτάκι σου στο GitHub θα ξεχωρίσεις λίγο παραπάνω.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Data science

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 08 Φεβ 2021, 08:13

mao mao έγραψε:
08 Φεβ 2021, 00:26
Επίσης το ερώτημα είναι οτι από τη στιγμή που κάποιος δεν έχει ασχοληθεί στο παρελθόν επαγγελματικά, πως θα πείσει κάποιον εργοδότη να τον προσλάβει; Υποθέτω έστω κάποιο online course θα βοηθούσε. Είχα βρει ένα εκπληκτικό course στο edx.org.
Προσωπικά πρότζεκτς τα οποία θα έχεις ανεβάσει στο Github.
Τα online courses δεν βοηθάνε ιδιαίτερα πέρα από την απόκτηση γνώσεων.

Για θεωρητικές γνώσεις γύρω από machine learning, αυτό είναι ένα πολύ καλό βιβλίο.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Data science

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 08 Φεβ 2021, 13:33

thanks parafrwna! απο σενα την ειχα μαθει αυτη τη σεπτη βιβλιοθηκη και ειναι τρομερο ευρημα. Το κατέβασα αυτο το βιβλιο και θα το δω. Αλλα τωρα που εψαχνα βρηκα και ενα αλλο που μου αρεσε σαν ιδεα και θα το τσεκαρω πρωτο: Learn Data Mining Through Excel: A Step-by-step Approach for Understanding Machine Learning Methods
αυτο πρεπει να ειναι πολυ ενδιαφερον. ενα προβλημα που εχω δει στο DS ειναι οτι πολλοι εχουν μικρη κατανοηση του τι ακριβως κανουνε τα διαφορα πακετα και φανκσιον που καλουνε. ετσι ειναι σα λεγκο-μαυρο κουτι φαση, είτε κανεις python/r είτε alteryx/knime. το democratisation του δατα και της επιστημης προφανως αυτο σημαινει στην πραξη (οπως το democratisaiton του literacy οδηγησε με μαθηματικη ακριβεια απο την Πολιτεια του Πλάτωνα στην Ελεύθερη Ωρα του Αρίστου)
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25195
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Data science

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 08 Φεβ 2021, 13:46

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Φεβ 2021, 00:37
Τα μπουτκαμπς δίνουνε και συνδέσεις με εταιρίες, αν είσαι καλός 100% θα έχεις κρούση στο τέλος, γι αυτό γίνονται.
Αυτά βέβαια προ Age of Corona. Τώρα δεν ξέρω, αυτό που είπε ο Γιοχάναν.

Επίσης αν απλά ανεβάσεις στο προτζεκτάκι σου στο GitHub θα ξεχωρίσεις λίγο παραπάνω.
H Corona age έχει πολλά κακά, έχει και ενα καλό.
Μπορείς να κανεις bootcamps που παλαιότερα δεν θα μπορούσες λόγω απόστασης. Πλεον ειναι όλα online.

Το Manchester Uni εχει ενα καλό ( τουλάχιστον θεωρητικά καλό) και είναι πλεον online.
Το πρόβλημα είναι πως θελουν 9χιλιαρικα για 6 μήνες online bootcamp -όσα έπαιρναν και στο face to face

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Data science

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 08 Φεβ 2021, 13:57

Συμβουλή για το project που θα ανεβάσεις gitlab (github = μεσαίωνας).

Λύσε ένα real life πρόβλημα.

Υπάρχουν χιλιάδες API που φτύνουν άπειρα data.
Για πολλά δεν υπάρχει καν σοβαρή ανάλυση δεδομένων

Ακόμα και από εδώ μπορείς να ξεκινήσεις.

Πριν ένα μήνα το ανοίξε ο supreme leader pierakakis,δεν το έχει πάρει πρέφα πολύ κόζμος

https://data.gov.gr/

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12755
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Data science

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 08 Φεβ 2021, 14:03

mao mao έγραψε:
08 Φεβ 2021, 00:26
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις.

Επίσης το ερώτημα είναι οτι από τη στιγμή που κάποιος δεν έχει ασχοληθεί στο παρελθόν επαγγελματικά, πως θα πείσει κάποιον εργοδότη να τον προσλάβει; Υποθέτω έστω κάποιο online course θα βοηθούσε. Είχα βρει ένα εκπληκτικό course στο edx.org.
Θεωρητικά θα βοηθούσε.
Θα βοηθούσε περισσότερο αν είχες βύσμα.
Αν δουλεύεις κάπου τώρα ίσως μπορείς να πείσεις τον εργοδότη σου να ασχοληθείς παράλληλα και με κάτι παρόμοιο αν δηλαδή γίνεται στη θέση που είσαι τώρα.
Θα βοήθαγε περισσότερο νομίζω σε συνδυασμό με το να παρακολουθήσεις και κάποιο course.
Βασικά ενδιαφέρεσαι για data science ή για ML?Γιατί βλέπω διάφορες απαντήσεις στο νήμα και γενικά τα μπερδεύουμε. Αν είναι για ML είναι πιο εύκολο ίσως να χωθείς σε διάφορα ακόμα και στη δουλειά που είσαι τώρα. Π.χ. εγώ τις προάλλες έφτιαξα ένα πολύ απλό computer vision bot που κοιτάει τις κάμερες σε ένα σημείο που ο συναγερμός χτύπαγε συνέχεια λόγω ζώων, ενώ τώρα βαράει μόνο για ανθρώπους. Αυτό το έκανα φυσικά χωρίς να μου το ζητήσει το αφεντικό και απλά του το έδωσα μετά. Με διάφορες τέτοιοες μαλακιούλες μπορείς ίσως να φουσκώσεις βιογραφικό.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών