Οι απατεώνες του πετρελαίου.

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12205
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Πλήρωνε το Βαρδινογιαννέϊκό....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 16 Μαρ 2022, 14:50

OANNHSEA έγραψε:
20 Φεβ 2021, 10:13
Θα πρέπει να ξέρετε ότι σε όλο τον κόσμο γίνεται χαμός με τα ηλεκτρικά λεωφορεία.
Στην Κίνα π.χ. τα νέα λεωφορεία που μπαίνουν σε κυκλοφορία είναι κατά 50% ηλεκτρικά!!!
Το ίδιο γίνεται και στις άλλες χώρες του κόσμου...
Ακόμα και στην Κένυα ή στη Ρουμανία...


https://cleantechnica.com/2021/02/14/ol ... india-who/


Η Ελλάδα όμως που υποτίθεται ότι είναι χώρα του πρώτου κόσμου πρωτοπορεί!!! Είναι από τις χώρες με τα λιγότερα ηλεκτρικά λεωφορεία στην Ευρώπη!!!
Ή μάλλον έχει κάτι ελάχιστα "πειραματικά", από κάτι δήμους που είναι μπροστά για την Ελλάδα και δεν τους πιάνει το χέρι του Βαρδινογιάννη...
Βλέπετε εκτός από την χαμηλή συντήρηση - πρέπει και κάποιοι να φάνε βρε παιδί μου από ανταλλακτικά μέχρι το προσωπικό που θα δουλεύει (ψηφοφόροι)- ΔΕΝ έχει και κατανάλωση μερικών δεκάδων χιλιάδων λίτρων πετρελαίου κάθε χρόνο, και ΔΕΝ έχει καυσαέρια για να έχουν μετά οι γιατροί δουλειά...
Σκάστε και πληρώνετε σαν ζώα για να πλουτίζουν κάποιοι και οι λακέδες τους να κυβερνούν τη χώρα...

https://www.athenstransport.com/2021/01 ... -ekpompon/
https://www.newsauto.gr/electric/apiste ... -leoforio/
https://www.tanea.gr/2020/12/31/science ... -pagkrati/

.
Ξεχνάς τα τρόλεϊ.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Οι απατεώνες του πετρελαίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 16 Μαρ 2022, 15:16

Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Μαρ 2022, 15:35
Επ, πυρακτωσάκηδες; Πώς πάνε τα χόμπι;
Σατανά :lol::lol::lol:
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8509
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Πλήρωνε το Βαρδινογιαννέϊκό....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 16 Μαρ 2022, 19:18

Thor έγραψε:
16 Μαρ 2022, 14:50
OANNHSEA έγραψε:
20 Φεβ 2021, 10:13
Θα πρέπει να ξέρετε ότι σε όλο τον κόσμο γίνεται χαμός με τα ηλεκτρικά λεωφορεία.
Στην Κίνα π.χ. τα νέα λεωφορεία που μπαίνουν σε κυκλοφορία είναι κατά 50% ηλεκτρικά!!!
Το ίδιο γίνεται και στις άλλες χώρες του κόσμου...
Ακόμα και στην Κένυα ή στη Ρουμανία...


https://cleantechnica.com/2021/02/14/ol ... india-who/


Η Ελλάδα όμως που υποτίθεται ότι είναι χώρα του πρώτου κόσμου πρωτοπορεί!!! Είναι από τις χώρες με τα λιγότερα ηλεκτρικά λεωφορεία στην Ευρώπη!!!
Ή μάλλον έχει κάτι ελάχιστα "πειραματικά", από κάτι δήμους που είναι μπροστά για την Ελλάδα και δεν τους πιάνει το χέρι του Βαρδινογιάννη...
Βλέπετε εκτός από την χαμηλή συντήρηση - πρέπει και κάποιοι να φάνε βρε παιδί μου από ανταλλακτικά μέχρι το προσωπικό που θα δουλεύει (ψηφοφόροι)- ΔΕΝ έχει και κατανάλωση μερικών δεκάδων χιλιάδων λίτρων πετρελαίου κάθε χρόνο, και ΔΕΝ έχει καυσαέρια για να έχουν μετά οι γιατροί δουλειά...
Σκάστε και πληρώνετε σαν ζώα για να πλουτίζουν κάποιοι και οι λακέδες τους να κυβερνούν τη χώρα...

https://www.athenstransport.com/2021/01 ... -ekpompon/
https://www.newsauto.gr/electric/apiste ... -leoforio/
https://www.tanea.gr/2020/12/31/science ... -pagkrati/

.
Ξεχνάς τα τρόλεϊ.
Τα τρόλεϊ δεν θεωρούνται λεωφορεία!!! Θεωρούνται οχήματα γραμμής, όπως π.χ. τα τραμ!!!
Χώρια βέβαια που ξεχνάς ότι οι γραμμές τους παραμένουν ίδιες σχεδόν εδώ και 20 χρόνια!!!

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι απατεώνες του πετρελαίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Μαρ 2022, 19:45

ST48410 έγραψε:
16 Φεβ 2021, 16:16
Βρίσκω λάμπες πυρακτώσεως αλλά σε μέτρια προς κακή τιμή και κυρίως online πλέον.

Έχω αντικαταστήσει αρκετές σπίτι με led και οι παρατηρήσεις μέχρι στιγμής είναι οι εξής (για branded λάμπες κι όχι φτηνιάρικες τρέχα γύρευε):

* Το φως όταν βρίσκονται στο οπτικό πεδίο είναι ενοχλητικό. Οι λάμπες ας πούμε στον καθρέπτη του μπάνιου κατά το ξύρισμα.

* Εντελώς υποκειμενικά και χωρίς να κρατάω αρχείο δεν βλέπω την πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Μία κάηκε με το που την βίδωσα (με κρότο!) άλλη κράτησε μερικούς μήνες, άλλη σε μερικούς μήνες άρχισε να ανάβει χαμηλά και να διατηρείται φωτεινή αρκετά δευτερόλεπτα αφού κλείσει ο διακόπτης που αποθηκεύει ενέργεια το κύκλωμα μέσα;) κλπ.

* Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τα μπαγιονέτ ντουί όταν το σπίτι είναι μιας κάποιας ηλικίας.

Δεν έχω πεισθεί ακόμα για την συνολική οικονομία όταν υπάρχουν λάμπες που λειτουργούν στο σπίτι για τρεις+ δεκαετίες. Θα δούμε.
Έψαχνα κάτι στον ιστό και με έβγαλε η αναζήτηση σ' αυτό το σουρεαλιστικό νήμα. Πώς τα φέρνει η ζωή.

Αφού έπεσα πάνω του, ας πω την αποψάρα μου:

1. Ξέρω αρκετό κόσμο που χρησιμοποιεί ακόμα παλιές λάμπες. Κυρίως μεγαλύτερης ηλικίας άτομα ή φτωχές οικογένειες, που σκέφτονται ότι η διαφορά στην τιμή δεν αξίζει για να πάρουν LED, αλλά θα πάρουν 10 γαριδάκια και 10 κόκα κόλες για να δουν Survivor. Πουλάω πολλές τέτοιες λάμπες.

2. Στο μεταξύ η διαφορά στην τιμή είναι 1 ευρώ. 1 ευρώ πουλάω τις πυρακτώσεως και αλογόνου και 2 ευρώ τις LED (OSRAM, KODAK, Eurolamp, κ.α.). Με 100% ποσοστό κέρδους.

3. Οι πυρακτώσεως έχουν πολύ μικρή διάρκεια ζωής. Αντιθέτως, στο σπίτι μου άλλαξα τελευταία φορά LED πριν 6-7 χρόνια. Αν σου καίγονται οι LED δεν φταίνε οι λάμπες αλλά το υπόλοιπο σύστημα.

4. Είναι αλήθεια ότι μπορεί μια λάμπα πυρακτώσεως να έχει μεγάλη διάρκεια ζωής επίσης. Αλλά μόνο αν καταναλώνει πολύ λίγα watt = κάνει ελάχιστο φως.

5. Το ότι οι LED κάνουν κουραστικό και αφύσικο φως είναι κάτι που ακούω συχνά αλλά βιολογικά δεν βγάζει κανένα νόημα. Το κόκκινο, χαμηλής θερμοκρασίας φως είναι πιο «ξεκούραστο», μάλιστα φέρνει νύστα, ακριβώς γιατί σηματοδοτεί στον εγκέφαλο ότι το περιβάλλον είναι σκοτεινό, άρα είναι νύχτα, άρα ώρα για ύπνο. Στην ουσία «ξεκουράζει» τα μάτια γιατί τα επιτρέπει να σφαλίσουν πιο εύκολα. Ωστόσο, αν δεν είσαι άυπνος, υπό φυσιολογικές συνθήκες το λευκό φως δεν είναι ούτε αφύσικο ούτε κουραστικό. Είναι το φως στο οποίο εξελιχθήκαμε να λειτουργούμε· αυτό του ήλιου. Είναι ό,τι πιο φυσικό υπάρχει.

6. Οι LED είναι σαφώς μια τάξη μεγέθους πιο οικονομικές. Δεδομένου δε ότι ζούμε σε μια χώρα που κάνει ζέστη το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου, η οικονομία δεν είναι μόνο η άμεση διαφορά στην κατανάλωση, είναι και η έμμεση διαφορά από την ενέργεια που ξοδεύουμε για κλιματισμό, γιατί αυτή η διαφορά στην ενέργεια από τις λάμπες πυρακτώσεως μεταφράζεται σε ζέστη. Όταν λέμε ότι μια LED 10w αποδίδει 100w πυρακτώσεως, αυτό που στ' αλήθεια σημαίνει ότι από τα 100w πυρακτώσεως μόνο τα 10w παράγουν φως και τα άλλα 90w μετατρέπονται σε εκπομπή θερμότητας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10067
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Οι απατεώνες του πετρελαίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 16 Μαρ 2022, 19:48

Ο χρήστης έχει αποχωρήσει
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι απατεώνες του πετρελαίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Μαρ 2022, 19:51

Ναι, όπως είπα με έφερε εδώ μια αναζήτηση. Πουτάνα Google.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28440
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Οι απατεώνες του πετρελαίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 16 Μαρ 2022, 20:51

hellegennes έγραψε:
16 Μαρ 2022, 19:51
Ναι, όπως είπα με έφερε εδώ μια αναζήτηση. Πουτάνα Google.
Ισως αυτο το νημα σε τραβηξει πισω

Στενό μαρκάρισμα, στα όρια του φλερτ, από Ρωσοπόντια/Ρωσόφιλη


σιγουρα θα σε εστελνε και το γκουγκλ καποια στιγμη απλα το επισπευδω
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Οι απατεώνες του πετρελαίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 16 Μαρ 2022, 20:57

hellegennes έγραψε:
16 Μαρ 2022, 19:45
ST48410 έγραψε:
16 Φεβ 2021, 16:16
Βρίσκω λάμπες πυρακτώσεως αλλά σε μέτρια προς κακή τιμή και κυρίως online πλέον.

Έχω αντικαταστήσει αρκετές σπίτι με led και οι παρατηρήσεις μέχρι στιγμής είναι οι εξής (για branded λάμπες κι όχι φτηνιάρικες τρέχα γύρευε):

* Το φως όταν βρίσκονται στο οπτικό πεδίο είναι ενοχλητικό. Οι λάμπες ας πούμε στον καθρέπτη του μπάνιου κατά το ξύρισμα.

* Εντελώς υποκειμενικά και χωρίς να κρατάω αρχείο δεν βλέπω την πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Μία κάηκε με το που την βίδωσα (με κρότο!) άλλη κράτησε μερικούς μήνες, άλλη σε μερικούς μήνες άρχισε να ανάβει χαμηλά και να διατηρείται φωτεινή αρκετά δευτερόλεπτα αφού κλείσει ο διακόπτης που αποθηκεύει ενέργεια το κύκλωμα μέσα;) κλπ.

* Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τα μπαγιονέτ ντουί όταν το σπίτι είναι μιας κάποιας ηλικίας.

Δεν έχω πεισθεί ακόμα για την συνολική οικονομία όταν υπάρχουν λάμπες που λειτουργούν στο σπίτι για τρεις+ δεκαετίες. Θα δούμε.
Έψαχνα κάτι στον ιστό και με έβγαλε η αναζήτηση σ' αυτό το σουρεαλιστικό νήμα. Πώς τα φέρνει η ζωή.

Αφού έπεσα πάνω του, ας πω την αποψάρα μου:

1. Ξέρω αρκετό κόσμο που χρησιμοποιεί ακόμα παλιές λάμπες. Κυρίως μεγαλύτερης ηλικίας άτομα ή φτωχές οικογένειες, που σκέφτονται ότι η διαφορά στην τιμή δεν αξίζει για να πάρουν LED, αλλά θα πάρουν 10 γαριδάκια και 10 κόκα κόλες για να δουν Survivor. Πουλάω πολλές τέτοιες λάμπες.

2. Στο μεταξύ η διαφορά στην τιμή είναι 1 ευρώ. 1 ευρώ πουλάω τις πυρακτώσεως και αλογόνου και 2 ευρώ τις LED (OSRAM, KODAK, Eurolamp, κ.α.). Με 100% ποσοστό κέρδους.

3. Οι πυρακτώσεως έχουν πολύ μικρή διάρκεια ζωής. Αντιθέτως, στο σπίτι μου άλλαξα τελευταία φορά LED πριν 6-7 χρόνια. Αν σου καίγονται οι LED δεν φταίνε οι λάμπες αλλά το υπόλοιπο σύστημα.

4. Είναι αλήθεια ότι μπορεί μια λάμπα πυρακτώσεως να έχει μεγάλη διάρκεια ζωής επίσης. Αλλά μόνο αν καταναλώνει πολύ λίγα watt = κάνει ελάχιστο φως.

5. Το ότι οι LED κάνουν κουραστικό και αφύσικο φως είναι κάτι που ακούω συχνά αλλά βιολογικά δεν βγάζει κανένα νόημα. Το κόκκινο, χαμηλής θερμοκρασίας φως είναι πιο «ξεκούραστο», μάλιστα φέρνει νύστα, ακριβώς γιατί σηματοδοτεί στον εγκέφαλο ότι το περιβάλλον είναι σκοτεινό, άρα είναι νύχτα, άρα ώρα για ύπνο. Στην ουσία «ξεκουράζει» τα μάτια γιατί τα επιτρέπει να σφαλίσουν πιο εύκολα. Ωστόσο, αν δεν είσαι άυπνος, υπό φυσιολογικές συνθήκες το λευκό φως δεν είναι ούτε αφύσικο ούτε κουραστικό. Είναι το φως στο οποίο εξελιχθήκαμε να λειτουργούμε· αυτό του ήλιου. Είναι ό,τι πιο φυσικό υπάρχει.

6. Οι LED είναι σαφώς μια τάξη μεγέθους πιο οικονομικές. Δεδομένου δε ότι ζούμε σε μια χώρα που κάνει ζέστη το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου, η οικονομία δεν είναι μόνο η άμεση διαφορά στην κατανάλωση, είναι και η έμμεση διαφορά από την ενέργεια που ξοδεύουμε για κλιματισμό, γιατί αυτή η διαφορά στην ενέργεια από τις λάμπες πυρακτώσεως μεταφράζεται σε ζέστη. Όταν λέμε ότι μια LED 10w αποδίδει 100w πυρακτώσεως, αυτό που στ' αλήθεια σημαίνει ότι από τα 100w πυρακτώσεως μόνο τα 10w παράγουν φως και τα άλλα 90w μετατρέπονται σε εκπομπή θερμότητας.
:goodpost:
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι απατεώνες του πετρελαίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Μαρ 2022, 21:35

GoBack έγραψε:
16 Μαρ 2022, 20:51
hellegennes έγραψε:
16 Μαρ 2022, 19:51
Ναι, όπως είπα με έφερε εδώ μια αναζήτηση. Πουτάνα Google.
Ισως αυτο το νημα σε τραβηξει πισω

Στενό μαρκάρισμα, στα όρια του φλερτ, από Ρωσοπόντια/Ρωσόφιλη


σιγουρα θα σε εστελνε και το γκουγκλ καποια στιγμη απλα το επισπευδω
Γιατί να με ενδιαφέρει εκείνο το νήμα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10067
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Οι απατεώνες του πετρελαίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 16 Μαρ 2022, 21:43

hellegennes έγραψε:
16 Μαρ 2022, 19:51
Ναι, όπως είπα με έφερε εδώ μια αναζήτηση. Πουτάνα Google.
Θέλει ο hellegennes να κρυφτεί, αλλά η Google δεν τον αφήνει. :003:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28440
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Οι απατεώνες του πετρελαίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 16 Μαρ 2022, 21:49

hellegennes έγραψε:
16 Μαρ 2022, 21:35
GoBack έγραψε:
16 Μαρ 2022, 20:51
hellegennes έγραψε:
16 Μαρ 2022, 19:51
Ναι, όπως είπα με έφερε εδώ μια αναζήτηση. Πουτάνα Google.
Ισως αυτο το νημα σε τραβηξει πισω

Στενό μαρκάρισμα, στα όρια του φλερτ, από Ρωσοπόντια/Ρωσόφιλη


σιγουρα θα σε εστελνε και το γκουγκλ καποια στιγμη απλα το επισπευδω
Γιατί να με ενδιαφέρει εκείνο το νήμα;
Καπου στη μεση αρχιζει η συζητηση για τις μπαλες πυρακτωσεως
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24437
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Οι απατεώνες του πετρελαίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Μαρ 2022, 21:53

hellegennes έγραψε:
16 Μαρ 2022, 19:45
1. Ξέρω αρκετό κόσμο που χρησιμοποιεί ακόμα παλιές λάμπες. Κυρίως μεγαλύτερης ηλικίας άτομα ή φτωχές οικογένειες, που σκέφτονται ότι η διαφορά στην τιμή δεν αξίζει για να πάρουν LED, αλλά θα πάρουν 10 γαριδάκια και 10 κόκα κόλες για να δουν Survivor. Πουλάω πολλές τέτοιες λάμπες.

2. Στο μεταξύ η διαφορά στην τιμή είναι 1 ευρώ. 1 ευρώ πουλάω τις πυρακτώσεως και αλογόνου και 2 ευρώ τις LED (OSRAM, KODAK, Eurolamp, κ.α.). Με 100% ποσοστό κέρδους.

3. Οι πυρακτώσεως έχουν πολύ μικρή διάρκεια ζωής. Αντιθέτως, στο σπίτι μου άλλαξα τελευταία φορά LED πριν 6-7 χρόνια. Αν σου καίγονται οι LED δεν φταίνε οι λάμπες αλλά το υπόλοιπο σύστημα.

4. Είναι αλήθεια ότι μπορεί μια λάμπα πυρακτώσεως να έχει μεγάλη διάρκεια ζωής επίσης. Αλλά μόνο αν καταναλώνει πολύ λίγα watt = κάνει ελάχιστο φως.

5. Το ότι οι LED κάνουν κουραστικό και αφύσικο φως είναι κάτι που ακούω συχνά αλλά βιολογικά δεν βγάζει κανένα νόημα. Το κόκκινο, χαμηλής θερμοκρασίας φως είναι πιο «ξεκούραστο», μάλιστα φέρνει νύστα, ακριβώς γιατί σηματοδοτεί στον εγκέφαλο ότι το περιβάλλον είναι σκοτεινό, άρα είναι νύχτα, άρα ώρα για ύπνο. Στην ουσία «ξεκουράζει» τα μάτια γιατί τα επιτρέπει να σφαλίσουν πιο εύκολα. Ωστόσο, αν δεν είσαι άυπνος, υπό φυσιολογικές συνθήκες το λευκό φως δεν είναι ούτε αφύσικο ούτε κουραστικό. Είναι το φως στο οποίο εξελιχθήκαμε να λειτουργούμε· αυτό του ήλιου. Είναι ό,τι πιο φυσικό υπάρχει.

6. Οι LED είναι σαφώς μια τάξη μεγέθους πιο οικονομικές. Δεδομένου δε ότι ζούμε σε μια χώρα που κάνει ζέστη το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου, η οικονομία δεν είναι μόνο η άμεση διαφορά στην κατανάλωση, είναι και η έμμεση διαφορά από την ενέργεια που ξοδεύουμε για κλιματισμό, γιατί αυτή η διαφορά στην ενέργεια από τις λάμπες πυρακτώσεως μεταφράζεται σε ζέστη. Όταν λέμε ότι μια LED 10w αποδίδει 100w πυρακτώσεως, αυτό που στ' αλήθεια σημαίνει ότι από τα 100w πυρακτώσεως μόνο τα 10w παράγουν φως και τα άλλα 90w μετατρέπονται σε εκπομπή θερμότητας.
Δεν παρέθεσα κάποια επιστημονική μελέτη. Απλά υποκειμενικές παρατηρήσεις. Επειδή όμως είχα για χρόνια ένα μικρό στοκ από λάμπες πυρακτώσεως 30+ ετών, εντελώς υποκειμενικά και πάλι θα προσθέσω:

Οι παλιές πυρακτώσεως μοιάζει να ήταν καλύτερης ποιότητας σε σχέση με ό,τι αγόρασα την τελευταία δεκαετία.

Το κουραστικό δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ να το περιγράφω επαρκώς αλλά θα σου πω κάτι που παρατηρώ όλο και πιο τακτικά το τελευταίο διάστημα. Αυτοκίνητα με φώτα led ενοχλούν πολύ περισσότερο από τα συμβατικά φώτα. Να τυχαίνει και κάποια μοντέλα έχουν προβολείς υψηλότερης φωτεινότητας; Μπορεί.

Ό,τι χάνεις με τον κλιματισμό το καλοκαίρι, το κερδίζεις το χειμώνα :)

ΥΓ. Είχε βάλει κανείς σας λάμπα σε κοτοπουλάκι της λαϊκής όταν ήταν μικρός;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι απατεώνες του πετρελαίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Μαρ 2022, 22:42

ST48410 έγραψε:
16 Μαρ 2022, 21:53
Το κουραστικό δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ να το περιγράφω επαρκώς αλλά θα σου πω κάτι που παρατηρώ όλο και πιο τακτικά το τελευταίο διάστημα. Αυτοκίνητα με φώτα led ενοχλούν πολύ περισσότερο από τα συμβατικά φώτα. Να τυχαίνει και κάποια μοντέλα έχουν προβολείς υψηλότερης φωτεινότητας; Μπορεί.
Σε εξωτερικούς χώρους το λευκό φως -κι αυτό είναι ανεξάρτητο από την τεχνολογία της λάμπας- φυσικά κουράζει περισσότερο. Γιατί είναι ένα σκληρό φως που «διατάζει» τα μάτια σου να ανοίξουν ενώ το περιβάλλον γύρω σου λέει στον εγκέφαλό σου ότι είναι νύχτα.

Επίσης, συντρέχει και κάτι άλλο συγκεκριμένα με τις LED. Εκπέμπουν περισσότερο φως στο μπλε του η/μ φάσματος και αυτό διαταράσσει τον κιρκάδιο ρυθμό που συντονίζει τον κύκλο ύπνου. Αλλά συγκεκριμένα για τα φώτα των αυτοκινήτων αυτό που σε κουράζει είναι οι υψηλότερης φωτεινότητας προβολής, εκτός κι αν περνάς τον χρόνο σου κοιτώντας αυτοκίνητα να περνάνε.
ST48410 έγραψε:
16 Μαρ 2022, 21:53
Ό,τι χάνεις με τον κλιματισμό το καλοκαίρι, το κερδίζεις το χειμώνα :)
Γι' αυτό ακριβώς είπα ότι έχει σημασία που μιλάμε για την Ελλάδα, γιατί το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου έχουμε υψηλές θερμοκρασίες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21440
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Οι απατεώνες του πετρελαίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 16 Μαρ 2022, 22:53

Ωχ φαντάσματα
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12205
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Πλήρωνε το Βαρδινογιαννέϊκό....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 18 Μαρ 2022, 15:15

OANNHSEA έγραψε:
16 Μαρ 2022, 19:18
Thor έγραψε:
16 Μαρ 2022, 14:50
OANNHSEA έγραψε:
20 Φεβ 2021, 10:13
Θα πρέπει να ξέρετε ότι σε όλο τον κόσμο γίνεται χαμός με τα ηλεκτρικά λεωφορεία.
Στην Κίνα π.χ. τα νέα λεωφορεία που μπαίνουν σε κυκλοφορία είναι κατά 50% ηλεκτρικά!!!
Το ίδιο γίνεται και στις άλλες χώρες του κόσμου...
Ακόμα και στην Κένυα ή στη Ρουμανία...


https://cleantechnica.com/2021/02/14/ol ... india-who/


Η Ελλάδα όμως που υποτίθεται ότι είναι χώρα του πρώτου κόσμου πρωτοπορεί!!! Είναι από τις χώρες με τα λιγότερα ηλεκτρικά λεωφορεία στην Ευρώπη!!!
Ή μάλλον έχει κάτι ελάχιστα "πειραματικά", από κάτι δήμους που είναι μπροστά για την Ελλάδα και δεν τους πιάνει το χέρι του Βαρδινογιάννη...
Βλέπετε εκτός από την χαμηλή συντήρηση - πρέπει και κάποιοι να φάνε βρε παιδί μου από ανταλλακτικά μέχρι το προσωπικό που θα δουλεύει (ψηφοφόροι)- ΔΕΝ έχει και κατανάλωση μερικών δεκάδων χιλιάδων λίτρων πετρελαίου κάθε χρόνο, και ΔΕΝ έχει καυσαέρια για να έχουν μετά οι γιατροί δουλειά...
Σκάστε και πληρώνετε σαν ζώα για να πλουτίζουν κάποιοι και οι λακέδες τους να κυβερνούν τη χώρα...

https://www.athenstransport.com/2021/01 ... -ekpompon/
https://www.newsauto.gr/electric/apiste ... -leoforio/
https://www.tanea.gr/2020/12/31/science ... -pagkrati/

.
Ξεχνάς τα τρόλεϊ.
Τα τρόλεϊ δεν θεωρούνται λεωφορεία!!! Θεωρούνται οχήματα γραμμής, όπως π.χ. τα τραμ!!!
Χώρια βέβαια που ξεχνάς ότι οι γραμμές τους παραμένουν ίδιες σχεδόν εδώ και 20 χρόνια!!!

.
Και;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών