Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 02 Μαρ 2021, 13:53

Esperos έγραψε:
02 Μαρ 2021, 13:33
Jimmy81 έγραψε:
25 Φεβ 2021, 14:51
1.Η Υπόθεση του «Βοηθού της Φωλιάς» ή αλλιώς της «Μέλισσας-Εργάτη».
Συμμετέχοντας λοιπόν στη φροντίδα των «ανιψιών» οι ομοφυλόφιλοι βοηθούσαν στη διαιώνιση των γονιδίων της ευρύτερης συγγενικής ομάδας-οικογένειας (άρα και ενός μέρους των δικών τους που μοιράζονται με τους συγγενείς). Τα ανίψια θα μεγάλωναν με ασφάλεια κάνοντας δικά τους παιδιά κ.ο.κ.
το σημειώνω για να το μελετήσω αργότερα, μια σκέψη μόνο, και στα υπόλοιπα θηλαστικά υπάρχει ομοφιλογιλία, επομένως θα έπρεπε να βρούμε δεδομένα που να εφαρμόζονται σε όλο το ζωικό βασίλειο των θηλαστικών και όχι μόνο σε ανθρώπους
Πολύ σωστά

Ούτως ή άλλως όμως η συγκεκριμένη άποψη ήταν κοτσανα εξαρχής.
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

- Casper -

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 02 Μαρ 2021, 14:52

Prepon έγραψε:
01 Μαρ 2021, 11:25
Jimmy81 έγραψε:
01 Μαρ 2021, 04:06
Prepon έγραψε:Τη έννοια δίνεις στο established;


Ότι ήταν προαποφασισμένο γονιδιακά πως είναι κάποιος ομοφυλόφιλος από την κοιλια της μάνας του και απλά εμφάνισε την ομοφυλοφιλια από 0 έως 8 ετών;

Ή ότι στην ηλικία 0-8 διαμορφώθηκε η σεξουαλικότητα του;

Ξεκαθάρισε
Οτι κάποια στιγμή μέχρι τα 8 διαμορφώθηκε η σεξουαλική κατεύθυνση κι αυτό οφείλεται κυρίως στα γονίδια, ίσως και σε διαδικασίες εντός της μήτρας κατά την ανάπτυξη του εμβρύου.
Κάτσε ρε συ .

Έστω Χ% άνθρωποι έχουν τα συγκεκριμένα γονίδια ή έχουν υποστεί τις συγκεκριμένες διαδικασίες εντός της μήτρας κατά την ανάπτυξη του εμβρύου.

Αν πάρουμε τώρα και εξετάσουμε 100 αγοράκια που έχουν βιαστει μετά τα 0-8 έτη της ζωής τους, πχ 9-10 ετών, θα δούμε πως Ψ % από αυτά θα αναπτυξουν ομοφυλοφιλικές σχεσεις.

Από τη στιγμή όμως που Ψ>Χ, συνεπάγεται ότι θα αναπτύξουν ομοφυλοφιλικές σχέσεις και παιδιά που δεν θα έχουν το γονίδιο ή τις διαδικασίες στην κοιλιά της μάνας τους κλπ κλπ

Αυτό πως εξηγείται;

Εκτός αν με το "κυρίως " που έγραψες θέλεις να το παίξεις διπορτο, μόνα - ζυγά δικά σου....
Με την υπόθεση που κάνεις προφανώς δεν εξηγείται. Είχαν ήδη το γονίδιο αλλά ανέπτυξαν την συμπεριφορά γρηγορότερα με αφορμή την κακοποίηση. Αν δεν γινόταν κακοποίηση, κάποια στιγμή πάλι θα την ανέπτυσσαν. Δεν επεμβαίνει κανείς στα γονίδια. Μπορεί να καταπιεστεί μόνο για κοινωνικούς λόγους.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 03 Μαρ 2021, 01:21

Prepon έγραψε:
02 Μαρ 2021, 13:51

Μην με κουράζεις άλλο, αφού καταλαβαίνεις και εσύ πως τη μπουρδολογια δεν την θεωρώ απάντηση, όσους λατινικούς όρους κι αν συμπεριλάβεις χωρίς λόγο.
Ποια μπουρδολογία ρε τρολάκι; Σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες, είμαι ο μόνος που έχει απαντήσει στα γελοία μπακαλικά σου arguments με τα ποσοστά. Αναμένω από εσένα λοιπόν να τα κάνεις dispute. Όσο για τα λατινικά τι να κάνουμε, κατανοητό, παρα είναι gay για εσένα.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Μαρ 2021, 01:46

Esperos έγραψε:
02 Μαρ 2021, 13:33
Jimmy81 έγραψε:
25 Φεβ 2021, 14:51
1.Η Υπόθεση του «Βοηθού της Φωλιάς» ή αλλιώς της «Μέλισσας-Εργάτη».
Συμμετέχοντας λοιπόν στη φροντίδα των «ανιψιών» οι ομοφυλόφιλοι βοηθούσαν στη διαιώνιση των γονιδίων της ευρύτερης συγγενικής ομάδας-οικογένειας (άρα και ενός μέρους των δικών τους που μοιράζονται με τους συγγενείς). Τα ανίψια θα μεγάλωναν με ασφάλεια κάνοντας δικά τους παιδιά κ.ο.κ.
το σημειώνω για να το μελετήσω αργότερα, μια σκέψη μόνο, και στα υπόλοιπα θηλαστικά υπάρχει ομοφιλογιλία, επομένως θα έπρεπε να βρούμε δεδομένα που να εφαρμόζονται σε όλο το ζωικό βασίλειο των θηλαστικών και όχι μόνο σε ανθρώπους
Όχι απαραίτητα. Η ομοφυλοφιλία μπορεί να προκύπτει σε διαφορετικά είδη με διαφορετικό τρόπο και για διαφορετικό λόγο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι κανένας τράγος δεν γίνεται ομοφυλόφιλος γιατί τον έβαζαν να παίζει με κούκλες όταν ήταν γίδι ή επειδή χώρισαν οι γονείς του και δεν είχε πατρικό πρότυπο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 03 Μαρ 2021, 04:40

hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 01:46
Esperos έγραψε:
02 Μαρ 2021, 13:33
Jimmy81 έγραψε:
25 Φεβ 2021, 14:51
1.Η Υπόθεση του «Βοηθού της Φωλιάς» ή αλλιώς της «Μέλισσας-Εργάτη».
Συμμετέχοντας λοιπόν στη φροντίδα των «ανιψιών» οι ομοφυλόφιλοι βοηθούσαν στη διαιώνιση των γονιδίων της ευρύτερης συγγενικής ομάδας-οικογένειας (άρα και ενός μέρους των δικών τους που μοιράζονται με τους συγγενείς). Τα ανίψια θα μεγάλωναν με ασφάλεια κάνοντας δικά τους παιδιά κ.ο.κ.
το σημειώνω για να το μελετήσω αργότερα, μια σκέψη μόνο, και στα υπόλοιπα θηλαστικά υπάρχει ομοφιλογιλία, επομένως θα έπρεπε να βρούμε δεδομένα που να εφαρμόζονται σε όλο το ζωικό βασίλειο των θηλαστικών και όχι μόνο σε ανθρώπους
Όχι απαραίτητα. Η ομοφυλοφιλία μπορεί να προκύπτει σε διαφορετικά είδη με διαφορετικό τρόπο και για διαφορετικό λόγο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι κανένας τράγος δεν γίνεται ομοφυλόφιλος γιατί τον έβαζαν να παίζει με κούκλες όταν ήταν γίδι ή επειδή χώρισαν οι γονείς του και δεν είχε πατρικό πρότυπο.
Το ότι πρέπει να τονιστεί αυτό σε ένα τέτοιο thread είναι πραγματικά θλιβερό. Ίσως πρέπει να αρχίσουμε να γράφουμε επιχείρηματα για την άλλη πλευρά μπας και γίνει καμια σοβαρή συζήτηση, αντί για τις conspiracy μαλακίες που έχουν γραφτεί.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6234
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 03 Μαρ 2021, 09:29

Esperos έγραψε:
02 Μαρ 2021, 13:33
Jimmy81 έγραψε:
25 Φεβ 2021, 14:51
1.Η Υπόθεση του «Βοηθού της Φωλιάς» ή αλλιώς της «Μέλισσας-Εργάτη».
Συμμετέχοντας λοιπόν στη φροντίδα των «ανιψιών» οι ομοφυλόφιλοι βοηθούσαν στη διαιώνιση των γονιδίων της ευρύτερης συγγενικής ομάδας-οικογένειας (άρα και ενός μέρους των δικών τους που μοιράζονται με τους συγγενείς). Τα ανίψια θα μεγάλωναν με ασφάλεια κάνοντας δικά τους παιδιά κ.ο.κ.
το σημειώνω για να το μελετήσω αργότερα, μια σκέψη μόνο, και στα υπόλοιπα θηλαστικά υπάρχει ομοφιλογιλία, επομένως θα έπρεπε να βρούμε δεδομένα που να εφαρμόζονται σε όλο το ζωικό βασίλειο των θηλαστικών και όχι μόνο σε ανθρώπους
Ας μην ξεχνάμε ότι δεν είναι απαραίτητο να ισχύει ένας μόνο παράγοντας αλλά μερικοί από αυτούς συνδυαστικά/συσσωρευτικά. Για παράδειγμα η 5η επισήμανση ότι οι ομοφυλόφιλοι έχουν κάνει παιδιά ανά τους αιώνες είναι γεγονός. Επίσης αφού έχει παρατηρηθεί και το φαινόμενο της "Επίδρασης του Μεγάλου Αδελφού" συμπεραίνουμε ότι αυτός ο παράγοντας πρέπει να συνυπολογιστεί με τον προηγούμενο.

Τώρα για το φαινόμενο του "βοηθού της φωλιάς" το πιο κοντινό φαινόμενο που γνωρίζω να υπάρχει στο ζωικό βασίλειο είναι η "επιλογή του συγγενή" όπου κάποια ζώα επιδεικνύοντας "αλτρουιστική" συμπεριφορά βοηθούν τα συγγενικά μέλη της ομάδας με ενέργειες που τελικά εξασφαλίζουν την επιβίωση και αναπαραγωγή της ομάδας κι έτσι τα "αλτρουιστικά" γονίδια μεταδίδονται στις επόμενες γενιές.

https://en.wikipedia.org/wiki/Kin_selection

Και κάποια βίντεο που το εξηγούν αναλυτικά.


Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2319
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 03 Μαρ 2021, 09:39

Jimmy81 έγραψε:
03 Μαρ 2021, 09:29
Esperos έγραψε:
02 Μαρ 2021, 13:33
Jimmy81 έγραψε:
25 Φεβ 2021, 14:51
1.Η Υπόθεση του «Βοηθού της Φωλιάς» ή αλλιώς της «Μέλισσας-Εργάτη».
Συμμετέχοντας λοιπόν στη φροντίδα των «ανιψιών» οι ομοφυλόφιλοι βοηθούσαν στη διαιώνιση των γονιδίων της ευρύτερης συγγενικής ομάδας-οικογένειας (άρα και ενός μέρους των δικών τους που μοιράζονται με τους συγγενείς). Τα ανίψια θα μεγάλωναν με ασφάλεια κάνοντας δικά τους παιδιά κ.ο.κ.
το σημειώνω για να το μελετήσω αργότερα, μια σκέψη μόνο, και στα υπόλοιπα θηλαστικά υπάρχει ομοφιλογιλία, επομένως θα έπρεπε να βρούμε δεδομένα που να εφαρμόζονται σε όλο το ζωικό βασίλειο των θηλαστικών και όχι μόνο σε ανθρώπους
Ας μην ξεχνάμε ότι δεν είναι απαραίτητο να ισχύει ένας μόνο παράγοντας αλλά μερικοί από αυτούς συνδυαστικά/συσσωρευτικά. Για παράδειγμα η 5η επισήμανση ότι οι ομοφυλόφιλοι έχουν κάνει παιδιά ανά τους αιώνες είναι γεγονός. Επίσης αφού έχει παρατηρηθεί και το φαινόμενο της "Επίδρασης του Μεγάλου Αδελφού" συμπεραίνουμε ότι αυτός ο παράγοντας πρέπει να συνυπολογιστεί με τον προηγούμενο.

Τώρα για το φαινόμενο του "βοηθού της φωλιάς" το πιο κοντινό φαινόμενο που γνωρίζω να υπάρχει στο ζωικό βασίλειο είναι η "επιλογή του συγγενή" όπου κάποια ζώα επιδεικνύοντας "αλτρουιστική" συμπεριφορά βοηθούν τα συγγενικά μέλη της ομάδας με ενέργειες που τελικά εξασφαλίζουν την επιβίωση και αναπαραγωγή της ομάδας κι έτσι τα "αλτρουιστικά" γονίδια μεταδίδονται στις επόμενες γενιές.

https://en.wikipedia.org/wiki/Kin_selection

Και κάποια βίντεο που το εξηγούν αναλυτικά.


Δεν τα έχω μελετήσει, θα το κάνω κάποια στιγμή αυτήν ντην εβδομάδα.
Μια μόνο παρατήρηση, ομοφιλόφιλος θα μπορούσε να είναι και ρωμαλέος και ικανός να πρωταγωνιστεί σε κυνήγι, συμπλοκές , δεν είναι εξ ορισμού "υπηρέτρια" σε ρόλο προσέχω τα παιδιά μην πέσουν απ το μπαλκόνι.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6234
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 03 Μαρ 2021, 09:40

Prepon έγραψε:Με μπερδεψες.
Βιολογικοί παράγοντες που δεν εμπίπτουν σε γενετικούς λόγους;
Δλδ;

Επίσης, δεν μου απάντησες, απλά σχολιασες μια λέξη.
Τέτοιοι παράγοντες είναι το φαινόμενο της "Επίδρασης του Μεγάλου Αδελφού" ή τα ποσοστά έκθεσης σε ορισμένη ορμόνη εντός της μήτρας που αναφέρονται στην 4η επισήμανση του αρχικού post.

Τι δεν καταλαβαίνεις από την φράση "δεν υπάρχουν στοιχεία ότι η ομοφυλοφιλία οφείλεται σε κακοποίηση του ατόμου"? Δεν μπορείς να ζητάς να σου απαντήσουν σε υποθετικούς υπολογισμούς που στηρίζονται σε ανεδαφικούς ισχυρισμούς.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6234
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 03 Μαρ 2021, 09:51

Esperos έγραψε:Δεν τα έχω μελετήσει, θα το κάνω κάποια στιγμή αυτήν ντην εβδομάδα.
Μια μόνο παρατήρηση, ομοφιλόφιλος θα μπορούσε να είναι και ρωμαλέος και ικανός να πρωταγωνιστεί σε κυνήγι, συμπλοκές , δεν είναι εξ ορισμού "υπηρέτρια" σε ρόλο προσέχω τα παιδιά μην πέσουν απ το μπαλκόνι.
Βεβαίως θα μπορούσε. Αλλά σε περιπτώσεις ομάδων που είχαν αναδειχθεί κάποια κυρίαρχα αρσενικά με "χαρέμια", αυτά τα αρσενικά θα εμπιστεύονταν ενίοτε να αφήσουν πίσω για προστασία τους άντρες για τους οποίους είχαν αντιληφθεί ότι δεν ελκύονται από τις γυναίκες και ίσως να τους πίεζαν προς αυτή την κατεύθυνση, δηλαδή να μείνουν πίσω. Όλα εξαρτώνται από το πώς αποφάσιζαν να οργανωθούν αυτές οι πρώιμες ομάδες και δεν ξέρουμε τόσα πολλά. Γι' αυτό και μιλάμε για "Υπόθεση του Βοηθού της Φωλιάς". Δεν έχει την καλύτερη τεκμηρίωση ακόμα.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 03 Μαρ 2021, 14:20

Jimmy81 έγραψε:
03 Μαρ 2021, 09:40




Τι δεν καταλαβαίνεις από την φράση "δεν υπάρχουν στοιχεία ότι η ομοφυλοφιλία οφείλεται σε κακοποίηση του ατόμου"? Δεν μπορείς να ζητάς να σου απαντήσουν σε υποθετικούς υπολογισμούς που στηρίζονται σε ανεδαφικούς ισχυρισμούς.
Ε πες μου ντε ότι δεν παίρνεις και εσύ από λόγια, σαν τους άλλους δύο, τι με κουράζεις τόση ώρα;

Γαμω το φάσμα μου μέσα....
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 03 Μαρ 2021, 14:31

Prepon έγραψε:
03 Μαρ 2021, 14:20
Jimmy81 έγραψε:
03 Μαρ 2021, 09:40




Τι δεν καταλαβαίνεις από την φράση "δεν υπάρχουν στοιχεία ότι η ομοφυλοφιλία οφείλεται σε κακοποίηση του ατόμου"? Δεν μπορείς να ζητάς να σου απαντήσουν σε υποθετικούς υπολογισμούς που στηρίζονται σε ανεδαφικούς ισχυρισμούς.
Ε πες μου ντε ότι δεν παίρνεις και εσύ από λόγια, σαν τους άλλους δύο, τι με κουράζεις τόση ώρα;

Γαμω το φάσμα μου μέσα....
:str8jack:

btw ακόμα δεν έχεις απαντήσει
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 03 Μαρ 2021, 16:08

klg έγραψε:
03 Μαρ 2021, 14:31
Prepon έγραψε:
03 Μαρ 2021, 14:20
Jimmy81 έγραψε:
03 Μαρ 2021, 09:40




Τι δεν καταλαβαίνεις από την φράση "δεν υπάρχουν στοιχεία ότι η ομοφυλοφιλία οφείλεται σε κακοποίηση του ατόμου"? Δεν μπορείς να ζητάς να σου απαντήσουν σε υποθετικούς υπολογισμούς που στηρίζονται σε ανεδαφικούς ισχυρισμούς.
Ε πες μου ντε ότι δεν παίρνεις και εσύ από λόγια, σαν τους άλλους δύο, τι με κουράζεις τόση ώρα;

Γαμω το φάσμα μου μέσα....
:str8jack:

btw ακόμα δεν έχεις απαντήσει
Σου έφερα στοιχεία , μου απαντάς αλλ αντ άλλων
Μια - δύο - τρεις φορές.

Ε, τι να κανω εγώ τωρα, να προσποιηθω ότι έχουμε διάλογο;

Όταν θα παραδεχτείς ότι έφερα στοιχεία που επιβεβαιώνουν τον ισχυρισμό μου, τα ξαναλέμε.



ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ, πέρα δλδ από Χελη, κιλό και Τζιμυ , ας αναρωτηθείτε μόνοι σας αν εν έτη 2021 είναι δυνατόν να έχουμε στην πραγματικοτητα ένα τέτοιο debate....

Όταν σε οποιοδήποτε άλλο θέμα, όπως θέματα ευφυίας, θέματα ιατρικά αλλά ακόμη και θέματα χαρακτήρα, ταπεραμεντου κλπ είναι κοινά αποδεκτό πως ευθύνονται τόσο γενετικοί παράγοντες όσο και κοινωνικοι - περιβαλλοντικοί, μήπως στο θέμα της ομοφυλοφιλίας κάνουν όλοι τους χαζούς για πολιτικούς λόγους; Είναι δυνατόν η ομοφυλοφιλία να είναι το μοναδικό εκείνο στοιχείο που δεν επηρεάζεται καθόλου από οτιδήποτε άλλο;;

Αλλά ας δούμε τι απάντησε οταν ερωτήθηκε αν η ομοφυλοφιλία έχει τις ρίζες της μόνο στη βιολογία, ο πατέρας του “ομοφυλοφιλικού γονιδίου” Dean Hamer :

“Και βέβαια όχι. Από τις έρευνες σε διδύμους, ήδη ξέρουμε ότι η μισή ή και παραπάνω μεταβλητότητα στο σεξουαλικό προσανατολισμό δεν κληρονομείται. Οι έρευνές μας προσπαθούν να εξακριβώσουν τους γενετικούς παράγοντες… όχι να αρνηθούν τους ψυχολογικούς”.

Δλδ ο καπετανιος λέει τα παραπάνω.
Και οι μουτσοι του λένε αυτά που διαβάζετε τόσες σελίδες.

Στην κρίση σας
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 03 Μαρ 2021, 16:18

Prepon έγραψε:
03 Μαρ 2021, 16:08
klg έγραψε:
03 Μαρ 2021, 14:31
Prepon έγραψε:
03 Μαρ 2021, 14:20


Ε πες μου ντε ότι δεν παίρνεις και εσύ από λόγια, σαν τους άλλους δύο, τι με κουράζεις τόση ώρα;

Γαμω το φάσμα μου μέσα....
:str8jack:

btw ακόμα δεν έχεις απαντήσει
Σου έφερα στοιχεία , μου απαντάς αλλ αντ άλλων
Μια - δύο - τρεις φορές.

Ε, τι να κανω εγώ τωρα, να προσποιηθω ότι έχουμε διάλογο;

Όταν θα παραδεχτείς ότι έφερα στοιχεία που επιβεβαιώνουν τον ισχυρισμό μου, τα ξαναλέμε.



ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ, πέρα δλδ από Χελη, κιλό και Τζιμυ , ας αναρωτηθείτε μόνοι σας αν εν έτη 2021 είναι δυνατόν να έχουμε στην πραγματικοτητα ένα τέτοιο debate....

Όταν σε οποιοδήποτε άλλο θέμα, όπως θέματα ευφυίας, θέματα ιατρικά αλλά ακόμη και θέματα χαρακτήρα, ταπεραμεντου κλπ είναι κοινά αποδεκτό πως ευθύνονται τόσο γενετικοί παράγοντες όσο και κοινωνικοι - περιβαλλοντικοί, μήπως στο θέμα της ομοφυλοφιλίας κάνουν όλοι τους χαζούς για πολιτικούς λόγους; Είναι δυνατόν η ομοφυλοφιλία να είναι το μοναδικό εκείνο στοιχείο που δεν επηρεάζεται καθόλου από οτιδήποτε άλλο;;

Αλλά ας δούμε τι απάντησε οταν ερωτήθηκε αν η ομοφυλοφιλία έχει τις ρίζες της μόνο στη βιολογία, ο πατέρας του “ομοφυλοφιλικού γονιδίου” Dean Hamer :

“Και βέβαια όχι. Από τις έρευνες σε διδύμους, ήδη ξέρουμε ότι η μισή ή και παραπάνω μεταβλητότητα στο σεξουαλικό προσανατολισμό δεν κληρονομείται. Οι έρευνές μας προσπαθούν να εξακριβώσουν τους γενετικούς παράγοντες… όχι να αρνηθούν τους ψυχολογικούς”.

Δλδ ο καπετανιος λέει τα παραπάνω.
Και οι μουτσοι του λένε αυτά που διαβάζετε τόσες σελίδες.

Στην κρίση σας
Εγώ περιμένω την απαντήση σου στο σχολιασμό για τα καλιαρντά μαθηματικά σου. Τα άλλα "στοιχεία" που έφερες έχουν ήδη αποδομηθεί, δεν θα γράφουμε τα ίδια και τα ίδια ξανά.

Εσύ είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ό,τι μαλακία θέλεις, τα δεδομένα είναι σαφή σε κάθε περίπτωση. Τώρα τα υπόλοιπα που γράφεις "προς τους λοιπούς αναγνώστες" είναι δικά σου συμπερασμάτα και άρνηση της πραγματικότητας επειδή είναι counter-intuitive για σένα. Οπότε το μόνο που μένει να σου απαντηθεί είναι:

σαφέστατα και είναι δυνατόν
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 03 Μαρ 2021, 16:45

klg έγραψε:
03 Μαρ 2021, 16:18


Εγώ περιμένω την απαντήση σου στο σχολιασμό για τα καλιαρντά μαθηματικά σου. Τα άλλα "στοιχεία" που έφερες έχουν ήδη αποδομηθεί, δεν θα γράφουμε τα ίδια και τα ίδια ξανά.

Ποιον σχολιασμό σου;
Δεν έχεις καν αντιληφθεί τι λέω, επομένως είναι αδύνατον να έχεις απαντήσει ή σχολιάσει οτιδήποτε σχετικά.

Μόνο κοτσανες γράφεις , διανθισμένες με λατινικούς όρους ακριβώς γιατί είναι κοτσανες .

Σε κάθε περίπτωση, σου έγραψα ήδη πως δεν μπορούμε να κάνουμε διάλογο οι δυο μας γιατί αφενός δεν ακούς - μόνο μιλας- και αφετέρου γιατι είσαι κακοηθης, επομένως θα ήταν ευγενικό εκ μέρους σου να μην ζητάς συνεχως την προσοχή μου.
Παίξε με άλλα παιδάκια εδώ μέσα
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 03 Μαρ 2021, 17:14

hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 01:46
Esperos έγραψε:
02 Μαρ 2021, 13:33
Jimmy81 έγραψε:
25 Φεβ 2021, 14:51
1.Η Υπόθεση του «Βοηθού της Φωλιάς» ή αλλιώς της «Μέλισσας-Εργάτη».
Συμμετέχοντας λοιπόν στη φροντίδα των «ανιψιών» οι ομοφυλόφιλοι βοηθούσαν στη διαιώνιση των γονιδίων της ευρύτερης συγγενικής ομάδας-οικογένειας (άρα και ενός μέρους των δικών τους που μοιράζονται με τους συγγενείς). Τα ανίψια θα μεγάλωναν με ασφάλεια κάνοντας δικά τους παιδιά κ.ο.κ.
το σημειώνω για να το μελετήσω αργότερα, μια σκέψη μόνο, και στα υπόλοιπα θηλαστικά υπάρχει ομοφιλογιλία, επομένως θα έπρεπε να βρούμε δεδομένα που να εφαρμόζονται σε όλο το ζωικό βασίλειο των θηλαστικών και όχι μόνο σε ανθρώπους
Όχι απαραίτητα. Η ομοφυλοφιλία μπορεί να προκύπτει σε διαφορετικά είδη με διαφορετικό τρόπο και για διαφορετικό λόγο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι κανένας τράγος δεν γίνεται ομοφυλόφιλος γιατί τον έβαζαν να παίζει με κούκλες όταν ήταν γίδι ή επειδή χώρισαν οι γονείς του και δεν είχε πατρικό πρότυπο.
Καταρριπτω τον φεμινισμο
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών