Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 27 Φεβ 2021, 23:58

stavmanr έγραψε:
27 Φεβ 2021, 20:33
Λοξίας έγραψε:
27 Φεβ 2021, 18:46
Αν και σε έχω βαρεθεί, επειδή είσαι απόλυτα προβλέψιμος, καμιά φορά υπερβαίνεις τον εαυτό σου και αμολάς ανεπανάληπτες παπαρολογίες.
Ε, σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις, έναν σχολιασμό τον δικαιούσαι...
stavmanr έγραψε:
27 Φεβ 2021, 10:54
Μα και το να σου αρέσει η Τζοκόντα ή το ηλιοβασίλεμα είναι κάτι που δεν αλλάζει.
Ναι ε; είναι κάτι που δεν αλλάζει ε; Και προφανώς έχεις επιστημονικές μελέτες που επιβεβαιώνουν μια τέτοια παπαρολογία ε;
Και, προφανέστατα, έχεις ερευνήσει πολύ επισταμένα το θέμα και ανάμεσα στα 7 δις ανθρώπους, δεν έχεις βρει ούτε έναν που σε κάποιο περίοδο της ζωής του δεν του άρεσε ούτε η Τζοκόντα ούτε το ηλιοβασίλεμα, αλλά σε κάποια άλλη περίοδο άλλαξε γνώμη και του άρεσαν ε;
Ναι...βέβαια...έχεις άλλο ένα μεταπτυχιακό στην γονιδιακή "Τζοκόντειο προτιμησιολογία" έτσι;

stavmanr έγραψε:
27 Φεβ 2021, 10:54
Ακόμα και να προτιμάς το βασιλιά από τη δημοκρατία είναι κάτι που δεν αλλάζει.
Α ναι...βέβαια. Και η προτίμηση υπέρ του βασιλιά έναντι της δημοκρατίας είναι κάτι που δεν αλλάζει ε;
Προφανώς, έχεις κάνει τις ίδιες εμπεριστατωμένες έρευνες στον παγκόσμιο πληθυσμό και έχεις καταλήξει στο αδιαφιλονίκητο αυτό επιστημονικό συμπέρασμα, έτσι; Άλλο ένα μεταπτυχιακό στην "γονιδιακή προτίμηση του πολιτεύματος της βασιλείας, ε;


Είμαι περίεργος να μάθω για το ποιος ευθύνεται όταν ένας γράφει συνεχώς ουρανομήκεις μαλακίες.
Είναι γενετικά προκαθορισμένη η τάση αυτή ή επίκτητος;
Δεν δωρίζεις λίγο DNA στην επιστήμη, μπας και ανακαλύψει τα γονίδια της παπαρολογίας;
Πάντως η εμμονή σου μαζί μου δεν αλλάζει.
Γενετικό θα είναι κι αυτό. :lol:
Και οι κωλοτούμπες που κάνεις όταν σου έχουν στριμώξει τρομπόνι στον λάρυγγα...γενετικό και αυτό.
Για τις παπαρολογίες που έγραψες λέω και κάνεις το παπί...
Ούτε καν το θάρρος να παραδεχθείς ότι έγραψες "κακά" παραδείγματα (όπως τα χαρακτήρισε ευγενικά ο EKPLIKTIKOS), δεν έχεις...
Αυτό και αν είναι γενετική προδιάθεση...

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6315
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 28 Φεβ 2021, 08:00

Prepon έγραψε:Ναι αλλά η τελευταία σειρά πάει κόντρα στα πιστεύω σου.
Τι έγινε,άλλαξες γνώμη;
Δεν πάει σε τίποτα κόντρα. Η πρώιμη παιδική ηλικία (early childhood) είναι το διάστημα από τη γέννηση μέχρι τα 8 χρόνια.
https://www.healthypeople.gov/2020/topi ... -childhood
Στη δική μου περίπτωση θυμάμαι σίγουρα ότι περίπου σε αυτή την ηλικία ένιωθα έλξη για τα κορίτσια του δημοτικού (δευτέρα-τρίτη δημοτικού). Σε μια συνέντευξη του Χατζηστεφάνου θυμάμαι να λέει ότι "ήμουν στην παιδική χαρά και ένιωθα έλξη για τα αγόρια" ή κάπως έτσι το περιέγραφε τέλος πάντων.

Δηλαδή ένα φαινόμενο μπορεί να έχει γενετική αιτία (κατά βάση) αλλά η ολοκλήρωσή του στον ανθρώπινο οργανισμό μέχρι και την συνειδητοποίησή του ατόμου γι' αυτό να πάρει μερικά χρόνια.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6315
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 28 Φεβ 2021, 08:17

stavmanr έγραψε:Μα ούτε και στην ομοσεξουαλικότητα έχει δοθεί απάντηση θετική, αλλά το πιστεύεις.
Γιατί να μην πιστέψεις ότι και κάθε άλλη προτίμηση είναι γενετικής προέλευσης; Ας πούμε το να σου αρέσει η Τζοκόντα και να μη σου αρέσει ο Αρκάς.
Διότι υπάρχουν κάποια στοιχεία που υποστηρίζουν τη γενετική βάση του φαινομένου (μελέτες σε ομοζυγωτικούς δίδυμους, συγκεκριμένα γονίδια που αυξάνουν την πιθανότητα της ομοφυλοφιλίας) ταυτόχρονα με την απόρριψη αντίθετων θέσεων όπως ότι η ομοφυλοφιλία συνιστά "επιλογή" μετά από δική μου ενασχόληση με το θέμα ρωτώντας κόσμο και παρακολουθώντας σχετικά ρεπορτάζ. Για τα άλλα δεν έχω κάνει έρευνα.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17553
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 28 Φεβ 2021, 08:31

Jimmy81 έγραψε:
28 Φεβ 2021, 08:17
stavmanr έγραψε:Μα ούτε και στην ομοσεξουαλικότητα έχει δοθεί απάντηση θετική, αλλά το πιστεύεις.
Γιατί να μην πιστέψεις ότι και κάθε άλλη προτίμηση είναι γενετικής προέλευσης; Ας πούμε το να σου αρέσει η Τζοκόντα και να μη σου αρέσει ο Αρκάς.
Διότι υπάρχουν κάποια στοιχεία που υποστηρίζουν τη γενετική βάση του φαινομένου (μελέτες σε ομοζυγωτικούς δίδυμους, συγκεκριμένα γονίδια που αυξάνουν την πιθανότητα της ομοφυλοφιλίας) ταυτόχρονα με την απόρριψη αντίθετων θέσεων όπως ότι η ομοφυλοφιλία συνιστά "επιλογή" μετά από δική μου ενασχόληση με το θέμα ρωτώντας κόσμο και παρακολουθώντας σχετικά ρεπορτάζ. Για τα άλλα δεν έχω κάνει έρευνα.
Η ύπαρξη (ακόμα και η τεκμηριωμένα αποδεδειγμένα, όχι απλά σύμφωνα με ενδείξεις πόσο μάλλον με διάφορες γραφικότητες που γράφτηκαν σε άλλα σχόλια) γενετικής συσχέτισης/προδιάθεσης στον σεξουαλικό προσανατολισμό, σε καμία περίπτωση δεν αναιρούν την επίδραση (και) του περιβάλλοντος στην έκφανσή του.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Maspoli την 28 Φεβ 2021, 09:40, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 28 Φεβ 2021, 09:23

Jimmy81 έγραψε:
28 Φεβ 2021, 08:17
stavmanr έγραψε:Μα ούτε και στην ομοσεξουαλικότητα έχει δοθεί απάντηση θετική, αλλά το πιστεύεις.
Γιατί να μην πιστέψεις ότι και κάθε άλλη προτίμηση είναι γενετικής προέλευσης; Ας πούμε το να σου αρέσει η Τζοκόντα και να μη σου αρέσει ο Αρκάς.
Διότι υπάρχουν κάποια στοιχεία που υποστηρίζουν τη γενετική βάση του φαινομένου (μελέτες σε ομοζυγωτικούς δίδυμους, συγκεκριμένα γονίδια που αυξάνουν την πιθανότητα της ομοφυλοφιλίας) ταυτόχρονα με την απόρριψη αντίθετων θέσεων όπως ότι η ομοφυλοφιλία συνιστά "επιλογή" μετά από δική μου ενασχόληση με το θέμα ρωτώντας κόσμο και παρακολουθώντας σχετικά ρεπορτάζ. Για τα άλλα δεν έχω κάνει έρευνα.
Αυτές οι μελέτες αυτές έχουν σημαντικά και μη σημαντικά στοιχεία.
Τα σημαντικά στοιχεία είναι απλά η στατιστική τους έρευνα. Τα μη σημαντικά στοιχεία είναι τα πομπώδη συμπεράσματα που παράγονται για να αυτοδιαφημίζονται και να λαμβάνουν δημοσιότητα και κονδύλια.

Για παράδειγμα, σου λέει ότι έψαξαν ομοζυγωτικούς δίδυμους για να βρουν ομοιότητες και διαφορές στο DNA που να σχετίζονται με τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις. Αυτό καταρχήν σημαίνει ότι εξαρχής βασίζουν τη gay δραστηριότητα στα γονίδια. Δηλαδή, το ζητούμενο γίνεται δεδομένο της έρευνας. Κι αυτό σημαίνει ότι αν έκαναν την ίδια έρευνα για να καταλήξουν σε οποιοδήποτε συμπέρασμα (ποιος τρώει πίτσα, ποιος είναι Ολυμπιακός, σε ποιον αρέσει η Τζοκόντα, ποιος ψήφιζε ΠΑΣΟΚ κλπ) θα έβρισκαν γενετική προδιάθεση.
Το επόμενο είναι ότι δεν βρήκαν συγκεκριμένες αλληλουχίες DNA που να παράγουν gay άτομα, αλλά "πιθανότητες να συμμετέχουν χιλιάδες γονίδια στη διαμόρφωση του gay". Δηλαδή, πιασ' το αβγό και κούρευ'το. Αν τους ρωτήσεις αν μπορούν να σου δείξουν κάποια από αυτά, δεν θα το καταφέρουν, διότι τότε θα ήξεραν ποια είναι αυτά συγκεκριμένα. Στην πραγματικότητα, πίσω από την απάντηση "χιλιάδες γονίδια" κρύβεται η αδυναμία να πουν ποια συγκεκριμένα και να βρεθούν προ σοβαρής αστοχίας.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 28 Φεβ 2021, 11:17

Maspoli έγραψε:
28 Φεβ 2021, 08:31
Jimmy81 έγραψε:
28 Φεβ 2021, 08:17
stavmanr έγραψε:Μα ούτε και στην ομοσεξουαλικότητα έχει δοθεί απάντηση θετική, αλλά το πιστεύεις.
Γιατί να μην πιστέψεις ότι και κάθε άλλη προτίμηση είναι γενετικής προέλευσης; Ας πούμε το να σου αρέσει η Τζοκόντα και να μη σου αρέσει ο Αρκάς.
Διότι υπάρχουν κάποια στοιχεία που υποστηρίζουν τη γενετική βάση του φαινομένου (μελέτες σε ομοζυγωτικούς δίδυμους, συγκεκριμένα γονίδια που αυξάνουν την πιθανότητα της ομοφυλοφιλίας) ταυτόχρονα με την απόρριψη αντίθετων θέσεων όπως ότι η ομοφυλοφιλία συνιστά "επιλογή" μετά από δική μου ενασχόληση με το θέμα ρωτώντας κόσμο και παρακολουθώντας σχετικά ρεπορτάζ. Για τα άλλα δεν έχω κάνει έρευνα.
Η ύπαρξη (ακόμα και η τεκμηριωμένα αποδεδειγμένα, όχι απλά σύμφωνα με ενδείξεις πόσο μάλλον με διάφορες γραφικότητες που γράφτηκαν σε άλλα σχόλια) γενετικής συσχέτισης/προδιάθεσης στον σεξουαλικό προσανατολισμό, σε καμία περίπτωση δεν αναιρούν την επίδραση (και) του περιβάλλοντος στην έκφανσή του.
Σωστά, η τεκμηριωμένα αποδεδειγμένα (wtf?) ύπαρξη δεν είναι αναιρεί τη μη τεκμηριωμένη επίδραση (που βασικά υπάρχουν τεκμήρια μόνο εναντίον τη) του MTV στη σεξουαλικότητα των 15χρονων.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17553
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 28 Φεβ 2021, 11:20

klg έγραψε:
28 Φεβ 2021, 11:17

Σωστά, η τεκμηριωμένα αποδεδειγμένα (wtf?) ύπαρξη δεν είναι αναιρεί τη μη τεκμηριωμένη επίδραση (που βασικά υπάρχουν τεκμήρια μόνο εναντίον τη) του MTV στη σεξουαλικότητα των 15χρονων.
Πράγματι το "μπορεί να επιδρά κάποια μεθυλιωση του DNA" που εγραψες είναι φοβερή τεκμηριωση.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Φεβ 2021, 11:32

klg έγραψε:
28 Φεβ 2021, 11:17
Maspoli έγραψε:
28 Φεβ 2021, 08:31
Η ύπαρξη (ακόμα και η τεκμηριωμένα αποδεδειγμένα, όχι απλά σύμφωνα με ενδείξεις πόσο μάλλον με διάφορες γραφικότητες που γράφτηκαν σε άλλα σχόλια) γενετικής συσχέτισης/προδιάθεσης στον σεξουαλικό προσανατολισμό, σε καμία περίπτωση δεν αναιρούν την επίδραση (και) του περιβάλλοντος στην έκφανσή του.
Σωστά, η τεκμηριωμένα αποδεδειγμένα (wtf?) ύπαρξη δεν είναι αναιρεί τη μη τεκμηριωμένη επίδραση (που βασικά υπάρχουν τεκμήρια μόνο εναντίον τη) του MTV στη σεξουαλικότητα των 15χρονων.
Για γέλια. :smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17553
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 28 Φεβ 2021, 11:36

hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2021, 11:32
klg έγραψε:
28 Φεβ 2021, 11:17
Maspoli έγραψε:
28 Φεβ 2021, 08:31
Η ύπαρξη (ακόμα και η τεκμηριωμένα αποδεδειγμένα, όχι απλά σύμφωνα με ενδείξεις πόσο μάλλον με διάφορες γραφικότητες που γράφτηκαν σε άλλα σχόλια) γενετικής συσχέτισης/προδιάθεσης στον σεξουαλικό προσανατολισμό, σε καμία περίπτωση δεν αναιρούν την επίδραση (και) του περιβάλλοντος στην έκφανσή του.
Σωστά, η τεκμηριωμένα αποδεδειγμένα (wtf?) ύπαρξη δεν είναι αναιρεί τη μη τεκμηριωμένη επίδραση (που βασικά υπάρχουν τεκμήρια μόνο εναντίον τη) του MTV στη σεξουαλικότητα των 15χρονων.
Για γέλια. :smt005:
Δεδομένο ότι είστε για γέλια.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 28 Φεβ 2021, 11:46

Maspoli έγραψε:
28 Φεβ 2021, 11:20
klg έγραψε:
28 Φεβ 2021, 11:17

Σωστά, η τεκμηριωμένα αποδεδειγμένα (wtf?) ύπαρξη δεν είναι αναιρεί τη μη τεκμηριωμένη επίδραση (που βασικά υπάρχουν τεκμήρια μόνο εναντίον τη) του MTV στη σεξουαλικότητα των 15χρονων.
Πράγματι το "μπορεί να επιδρά κάποια μεθυλιωση του DNA" που εγραψες είναι φοβερή τεκμηριωση.
Εδώ είναι η στιγμή που ο Maspoli, ο οποίος δεν έχει τεκμηριώσει απολύτως τίποτα μέχρι στιγμής , θέλει να του τεκμηριώσουμε τη μεθυλίωση στο DNA μονοζυγωτικών διδύμων. Τι ακριβώς θες μαν; Να σου βρω τη μεθυλομάδα που ευθύνεται για το πρόβλημα; Έφερες σαν παράδειγμα (valid παράδειγμα) ότι παρουσιάζεται διαφοροποίηση στο σεξουαλικό προσανατολισμό μεταξύ μονοζυγωτικών διδύμων και εγώ παρουσίασα ένα valid μηχανισμό που δημιουργεί discordant μονοζυγωτικούς δίδυμους (προφανώς υπάρχουν και άλλοι) και μπορεί να εξηγήσει τέτοια variations σε φαινοτυπικές εκφράσεις.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17553
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 28 Φεβ 2021, 12:04

klg έγραψε:
28 Φεβ 2021, 11:46
Maspoli έγραψε:
28 Φεβ 2021, 11:20
klg έγραψε:
28 Φεβ 2021, 11:17

Σωστά, η τεκμηριωμένα αποδεδειγμένα (wtf?) ύπαρξη δεν είναι αναιρεί τη μη τεκμηριωμένη επίδραση (που βασικά υπάρχουν τεκμήρια μόνο εναντίον τη) του MTV στη σεξουαλικότητα των 15χρονων.
Πράγματι το "μπορεί να επιδρά κάποια μεθυλιωση του DNA" που εγραψες είναι φοβερή τεκμηριωση.
Εδώ είναι η στιγμή που ο Maspoli, ο οποίος δεν έχει τεκμηριώσει απολύτως τίποτα μέχρι στιγμής , θέλει να του τεκμηριώσουμε τη μεθυλίωση στο DNA μονοζυγωτικών διδύμων. Τι ακριβώς θες μαν; Να σου βρω τη μεθυλομάδα που ευθύνεται για το πρόβλημα; Έφερες σαν παράδειγμα (valid παράδειγμα) ότι παρουσιάζεται διαφοροποίηση στο σεξουαλικό προσανατολισμό μεταξύ μονοζυγωτικών διδύμων και εγώ παρουσίασα ένα valid μηχανισμό που δημιουργεί discordant μονοζυγωτικούς δίδυμους (προφανώς υπάρχουν και άλλοι) και μπορεί να εξηγήσει τέτοια variations σε φαινοτυπικές εκφράσεις.
Να τεκμηριωθεί η επίδραση του περιβαλλοντος πάνω σε ένα χαρακτηριστικό; Όταν ακόμα και σε χαρακτηριστικό με υψηλό συντελεστή κληρονομικότητας όπως πχ το ανάστημα, ουδείς αμφισβητεί την επίδραση των περιβαλλοντικών επιδράσεων;
Οταν ακόμα και οι ερευνητές που έκαναν την έρευνα που έβαλε ο jimmy81 λίγο παραπανω για τους ομοζυγωτικους, δεν τόλμησαν να την αρνηθούν;
A new study of twins provides the strongest evidence yet that homosexuality has a genetic basis, researchers say, though they say other factors like social conditioning may be important.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 28 Φεβ 2021, 12:56

Maspoli έγραψε:
28 Φεβ 2021, 12:04
klg έγραψε:
28 Φεβ 2021, 11:46
Maspoli έγραψε:
28 Φεβ 2021, 11:20

Πράγματι το "μπορεί να επιδρά κάποια μεθυλιωση του DNA" που εγραψες είναι φοβερή τεκμηριωση.
Εδώ είναι η στιγμή που ο Maspoli, ο οποίος δεν έχει τεκμηριώσει απολύτως τίποτα μέχρι στιγμής , θέλει να του τεκμηριώσουμε τη μεθυλίωση στο DNA μονοζυγωτικών διδύμων. Τι ακριβώς θες μαν; Να σου βρω τη μεθυλομάδα που ευθύνεται για το πρόβλημα; Έφερες σαν παράδειγμα (valid παράδειγμα) ότι παρουσιάζεται διαφοροποίηση στο σεξουαλικό προσανατολισμό μεταξύ μονοζυγωτικών διδύμων και εγώ παρουσίασα ένα valid μηχανισμό που δημιουργεί discordant μονοζυγωτικούς δίδυμους (προφανώς υπάρχουν και άλλοι) και μπορεί να εξηγήσει τέτοια variations σε φαινοτυπικές εκφράσεις.
Να τεκμηριώσει η επίδραση του περιβαλλοντος πάνω σε ένα χαρακτηριστικό; Όταν ακόμα και σε χαρακτηριστικό με υψηλό συντελεστή κληρονομικότητας όπως πχ το ανάστημα, ουδείς αμφισβητεί την επίδραση περιβαλλοντικών επιδράσεων;
Οταν ακόμα και οι ερευνητές που έκαναν την έρευνα που έβαλε ο jimmy81 λίγο παραπανω για τους ομοζυγωτικους, δεν τόλμησαν να την αρνηθούν;
A new study of twins provides the strongest evidence yet that homosexuality has a genetic basis, researchers say, though they say other factors like social conditioning may be important.
Φυσικά, ειδικά αφού το περιβάλλον, vis a vis η διαπαιδαγώγηση τεκμηριώνεται ότι δεν έχει την επίδραση που κάνεις argue στο σεξουαλικό προσανατολισμό. Δεν μπορείς με social conditioning να εξηγήσεις τις διαφοροποιήσεις στη φυσιολογία των gay vs straight ούτε το φαινόμενο των μεγάλων αδερφών.

Προφανώς και δεν περιμένω από εσένα να τεκμηριώσεις το γενικό premise ότι το περιβάλλον έχει επίδραση στην φαινοτυπική έκφραση και έτσι και αλλιώς δεν κάνουμε debate κάτι τέτοιο.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 28 Φεβ 2021, 17:28

.


Απορία.....

Τά παιδάκια πού γεννιούνται Τοιούτοι.....ζητάνε να παίζουν με κούκλες όταν είναι μικρά ;;; ... :p2:


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 28 Φεβ 2021, 17:51

Jimmy81 έγραψε:
28 Φεβ 2021, 08:00
Prepon έγραψε:Ναι αλλά η τελευταία σειρά πάει κόντρα στα πιστεύω σου.
Τι έγινε,άλλαξες γνώμη;
Δεν πάει σε τίποτα κόντρα. Η πρώιμη παιδική ηλικία (early childhood) είναι το διάστημα από τη γέννηση μέχρι τα 8 χρόνια.
https://www.healthypeople.gov/2020/topi ... -childhood
Στη δική μου περίπτωση θυμάμαι σίγουρα ότι περίπου σε αυτή την ηλικία ένιωθα έλξη για τα κορίτσια του δημοτικού (δευτέρα-τρίτη δημοτικού). Σε μια συνέντευξη του Χατζηστεφάνου θυμάμαι να λέει ότι "ήμουν στην παιδική χαρά και ένιωθα έλξη για τα αγόρια" ή κάπως έτσι το περιέγραφε τέλος πάντων.

Δηλαδή ένα φαινόμενο μπορεί να έχει γενετική αιτία (κατά βάση) αλλά η ολοκλήρωσή του στον ανθρώπινο οργανισμό μέχρι και την συνειδητοποίησή του ατόμου γι' αυτό να πάρει μερικά χρόνια.
Τη έννοια δίνεις στο established;


Ότι ήταν προαποφασισμένο γονιδιακά πως είναι κάποιος ομοφυλόφιλος από την κοιλια της μάνας του και απλά εμφάνισε την ομοφυλοφιλια από 0 έως 8 ετών;

Ή ότι στην ηλικία 0-8 διαμορφώθηκε η σεξουαλικότητα του;

Ξεκαθάρισε
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Εξήγηση της Ομοφυλοφιλίας μέσω της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 28 Φεβ 2021, 18:29

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
28 Φεβ 2021, 17:28
.


Απορία.....

Τά παιδάκια πού γεννιούνται Τοιούτοι.....ζητάνε να παίζουν με κούκλες όταν είναι μικρά ;;; ... :p2:


.
Ναι και κάνουν τράκα και ταμπόν από τη μαμά.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών