Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42965
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 18 Μαρ 2024, 19:59

OANNHSEA έγραψε:
18 Μαρ 2024, 19:53
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Μαρ 2024, 19:45
Το "σκάφος των 1300 τόνων", πως το υπολόγισες, με όλα ta καύσιμα; Γιατί η ερώτηση μου ήταν πως υπολόγισες ότι χρειάζεται όλα τα καύσιμα για να πάει από LEO μέχρι τον προορισμό, αν μου βάζεις ήδη τα καύσιμα και μου λες μετά πως θα τα πάει, είσαι εντελώς βόδι.
Διάβασε τι έχω γράψει ρε άσχετε!!!
Περίπου 100 τόνους είναι το σκάφος και μπορεί να φέρει εξοπλισμό μέχρι 150 τόνους!!! Οπότε όταν θα αποσεληνωθεί θα ζυγίζει τουλάχιστον 200 τόνους !!! Πόσα καύσιμα λοιπόν θέλουν 200 τόνοι να αποσεληνωθούν με κατεύθυνση τη γη;

Άντε τράβα στον απατεώνα τον Elon να σου πει... :c020:
(Γιατί προφανώς οι μηχανικοί του Απόλλωνα 11 ήταν μαλάκες και έστειλαν τελικά πίσω στη γη κάτι ελάχιστους τόνους... )

.
Οι μηχανικοί του Ήλον φυσικά θα μου πουν γιατί είναι η δουλειά τους.
Οι μηχανικοί του προγράμματος Απόλλων δεν είχαν δυνατότητα ανεφοδιασμού με επαναχρησιμοποιήσιμα σκάφη, αυτό μπορούσαν, αυτό έκαναν.

Το σίγουρο είναι ότι όταν το Starship επιστρέψει από τη Σελήνη, εσύ θα το αγνοήσεις σαν να μην τα έλεγες όλα αυτά και θα λες ότι δεν θα πάει ποτέ στον Άρη. Γιατί θες να μειώνεις κάθε προσπάθεια και δεν παραδέχεσαι λάθη, είναι στην ψυχολογία σου.

Κι αν έχω άδικο, πάμε ένα στοίχημα να αυτομπαναριστείς για 3 μήνες και για γυρίσεις με άβαταρ Ήλον, αν συμβεί η προσσελήνηση έστω και μέχρι το 2034 (δεν σε πειράζει το extended timeline, αφού πιστεύεις ότι οι επενδυτές δεν θα ανεχθούν καθυστερήσεις έτσι κι αλλιώς).
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4530
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 19 Μαρ 2024, 00:04

OANNHSEA έγραψε:
18 Μαρ 2024, 19:53
[!! Πόσα καύσιμα λοιπόν θέλουν 200 33 τόνοι να αποσεληνωθούν με κατεύθυνση τη γη;
.
Φιξεδ ντατ.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8457
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 19 Μαρ 2024, 06:35

Πτολεμαίος έγραψε:
19 Μαρ 2024, 00:04
OANNHSEA έγραψε:
18 Μαρ 2024, 19:53
[!! Πόσα καύσιμα λοιπόν θέλουν 200 33 τόνοι να αποσεληνωθούν με κατεύθυνση τη γη;
.
Φιξεδ ντατ.
Έχεις δίκιο σε αυτό - εγώ σκεφτόμουν τη μάζα...
Πρέπει να προσεληνωθούν 33 τόνοι + καύσιμο αποσελήνωσης και πρέπει να αποσεληνωθούν 33 τόνοι με το καύσιμο εκτάκτου ανάγκης...
Το TLI του Κρόνου 5 ήταν περίπου 53 τόνοι.
To σκάφος προσελήνωσης του Απόλλωνα 11 ήταν 16,5 τόνοι (2,75 τόνοι στη Σελήνη) - το μοντούλ αποσελήνωσης ήταν μόνο 5 τόνοι (0,85 τόνοι στη Σελήνη), με καύσιμο όμως για να μπει μόνο σε τροχιά... Το οποίο και ξεφορτώθηκαν όταν μπήκαν τελικά σε τροχιά...

Το παρακάτω είναι για μάζα επί γης:
Για να πάνε οι 53 τόνοι προς Σελήνη, χρειάστηκε το τρίτο τμήμα του Κρόνου 5 με περίπου 109 τόνους καυσίμου...
Δηλαδή έφυγαν προς τη Σελήνη 119 τόνοι (καύσιμο + βάρος τρίτου τμήματος) + 53 τόνοι...
Το άνω τμήμα του starship όμως θα είναι συνολικά 1400 τόνοι όταν θα φύγει από την τροχιά της γης!!!

Χώρια φυσικά του ότι δεν έχουμε καμία εμπειρία στο πως θα λειτουργήσει το σύστημα του άνω τμηματος με υγρό οξυγόνο και υγρό μεθάνιο σε τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα που θα διαρκέσει η αποστολή. Ο Απόλλων 11 είχε υπεργολικά καύσιμα για την κάθοδο και άνοδο στη Σελήνη και την διαφυγή προς τη Γη...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4806
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 19 Μαρ 2024, 10:33

Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Μαρ 2024, 10:57
Αδιάφορο σε πόσες εκτοξεύσεις θα τελειοποιηθεί σταματήσει να ανατινάζεται, η 3η ανατίναξη πήγε μια χαρά και υπάρχουν προγραμματισμένες άλλες 6 για φέτος. Οι 3 να γίνουν μια χαρά θα είναι.
φιξντ :smt005:
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Μαρ 2024, 10:57

Όσο για τους επενδυτές, η SpaceX δεν είναι ανοιχτή στα κοράκια, ο Ήλον είναι ο βασικός επενδυτής και κάνει ό,τι γουστάρει. Για τη χρηματοδότηση συγκεκριμένων πραγμάτων από τη NASA θα δούμε στην πράξη αν θα τα πετύχει ή όχι.
:smt005::smt005::smt005:

Εικόνα
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42965
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Μαρ 2024, 11:00

Άλλος άσχετος από εκεί.
Αποτυχημένη η τρίτη εκτόξευση παιδιά, ότι πείτε. Αξιολυπητοι λουζερς
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4806
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 19 Μαρ 2024, 11:11

ό,τι πεις fanboi.

στις πόσες ανατινάξεις θα καταπιαστούμε με το human rating; έχει πει τίποτα ο Ήλονμας; :D
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42965
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Μαρ 2024, 11:27

Bill Hicks έγραψε:
19 Μαρ 2024, 11:11
ό,τι πεις fanboi.

στις πόσες ανατινάξεις θα καταπιαστούμε με το human rating; έχει πει τίποτα ο Ήλονμας; :D
Θα είχα κάθε λόγο να λέω ότι η SpaceX αποτυγχάνει και οι Κινέζοι έρχονται αλλά δεν το κάνω γιατί είμαι αντικειμενικός. Αντίθετα εσύ όσο εσύ βλέπεις τη SpaceX να προχωράει θα εφευρίσκεις νέες μαλακίες να πεις γιατί δεν είναι αρκετά καλό, σαν τον άλλο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42965
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 21 Μαρ 2024, 12:18

Τα επόμενα βήματα

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12189
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 22 Μαρ 2024, 17:19

Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Μαρ 2024, 12:18
Τα επόμενα βήματα

Τα εγκρινει ο OANNHSEA;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 22 Μαρ 2024, 17:26

Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Μαρ 2024, 19:59
OANNHSEA έγραψε:
18 Μαρ 2024, 19:53
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Μαρ 2024, 19:45
Το "σκάφος των 1300 τόνων", πως το υπολόγισες, με όλα ta καύσιμα; Γιατί η ερώτηση μου ήταν πως υπολόγισες ότι χρειάζεται όλα τα καύσιμα για να πάει από LEO μέχρι τον προορισμό, αν μου βάζεις ήδη τα καύσιμα και μου λες μετά πως θα τα πάει, είσαι εντελώς βόδι.
Διάβασε τι έχω γράψει ρε άσχετε!!!
Περίπου 100 τόνους είναι το σκάφος και μπορεί να φέρει εξοπλισμό μέχρι 150 τόνους!!! Οπότε όταν θα αποσεληνωθεί θα ζυγίζει τουλάχιστον 200 τόνους !!! Πόσα καύσιμα λοιπόν θέλουν 200 τόνοι να αποσεληνωθούν με κατεύθυνση τη γη;

Άντε τράβα στον απατεώνα τον Elon να σου πει... :c020:
(Γιατί προφανώς οι μηχανικοί του Απόλλωνα 11 ήταν μαλάκες και έστειλαν τελικά πίσω στη γη κάτι ελάχιστους τόνους... )

.
Οι μηχανικοί του Ήλον φυσικά θα μου πουν γιατί είναι η δουλειά τους.
Οι μηχανικοί του προγράμματος Απόλλων δεν είχαν δυνατότητα ανεφοδιασμού με επαναχρησιμοποιήσιμα σκάφη, αυτό μπορούσαν, αυτό έκαναν.

Το σίγουρο είναι ότι όταν το Starship επιστρέψει από τη Σελήνη, εσύ θα το αγνοήσεις σαν να μην τα έλεγες όλα αυτά και θα λες ότι δεν θα πάει ποτέ στον Άρη. Γιατί θες να μειώνεις κάθε προσπάθεια και δεν παραδέχεσαι λάθη, είναι στην ψυχολογία σου.

Κι αν έχω άδικο, πάμε ένα στοίχημα να αυτομπαναριστείς για 3 μήνες και για γυρίσεις με άβαταρ Ήλον, αν συμβεί η προσσελήνηση έστω και μέχρι το 2034 (δεν σε πειράζει το extended timeline, αφού πιστεύεις ότι οι επενδυτές δεν θα ανεχθούν καθυστερήσεις έτσι κι αλλιώς).
τετοιο λαμπρο μυαλο ο οανησσεα και ακομη δεν εκαμε αιτηση για θεση τεχνικου διευθυντη στη space-x. Telika ta kalytera μυαλα μενουν ελλαδα.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42965
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Απρ 2024, 12:41

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8457
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 09 Απρ 2024, 18:41

Thor έγραψε:
22 Μαρ 2024, 17:19
Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Μαρ 2024, 12:18
Τα επόμενα βήματα

Τα εγκρινει ο OANNHSEA;
Όχι... Δεν μας είπαν τίποτα καινούριο...
Μόνο ψέματα μας είπαν και μας λένε εδώ και τόσα χρόνια. Ψέματα ότι ο φορέας θα είναι έτοιμος το 2022, ψέματα για το τι μπορεί να κάνει, ψέματα για τις ικανότητες του...
Αλήθεια θυμάστε ότι ο απατεώνας Elon είχε πει ότι θα χρησιμοποιείται ακόμα και για μεταφορικό ανθρώπων σε μεγάλες αποστάσεις του πλανήτη π.χ. Λος Άντζελες - Λονδίνο;

Οργισμένος έγραψε:
22 Μαρ 2024, 17:26
τετοιο λαμπρο μυαλο ο οανησσεα και ακομη δεν εκαμε αιτηση για θεση τεχνικου διευθυντη στη space-x. Telika ta kalytera μυαλα μενουν ελλαδα.
Δυστυχώς για εσένα, στη σχολή κάναμε και βασική αεροδυναμική και βασική πυραυλική...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4530
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 09 Απρ 2024, 19:01

OANNHSEA έγραψε:
09 Απρ 2024, 18:41

Αλήθεια θυμάστε ότι ο απατεώνας Elon είχε πει ότι θα χρησιμοποιείται ακόμα και για μεταφορικό ανθρώπων σε μεγάλες αποστάσεις του πλανήτη π.χ. Λος Άντζελες - Λονδίνο;
.
Ο ηλον είναι οραματιστής.
Έχει πολλά λεφτά και επιχειρεί να κάνει όσα περισσότερα μπορεί διότι ξέρει ότι έχει ακομα 30-40 χρόνια ζωής. Και προφανώς βιάζεται γι'αυτο.
Με τσουκου τσουκου μπολ γαμισε μόνο η εθνική Ελλάδος.
Οπότε τα χρονοδιαγραμματα που βάζει παρότι δεν τον τιμούν, δεν είναι παρά ευσεβείς πόθοι. Αυτό δηλαδή που θα ήθελε να γίνει για να προλάβει όσα περισσότερα μπορεί.
Αφού όμως είσαστε έξυπνοι εσείς, έπρεπε να σας αφήσουν με το shuttle το δεινόσαυρο να ξαναπήγαιναμε φεγγάρι το 2128.

Έναν άνθρωπο που έχοντας μια περιουσία 300 μύρια και που τα βάζει όλα σε εκτοξεύσεις κινδυνευοντας να ζητήσει δουλειά στα mcdonalds ενώ θα μπορούσε να περάσει μια ήσυχη ζωή και κότα με αυτά τα λεφτά, δεν τον λες απατεώνα σε καμία περίπτωση.

Και όταν έρθει η ώρα που εγώ και ο Νάνος θα μπούμε θριαμβευτικά και δοξασμένοι στο Starship 5 να μας πάει ο Ηλον δωρεάν στο φεγγάρι σαν υποστηρικτές του, εσείς θα πάρετε τ'αρχιδια μου μυξοκλαιγοντας σε μια γωνιά βλέποντας εκτοξεύσεις του Σογιουζ.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8457
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 09 Απρ 2024, 21:13

Πτολεμαίος έγραψε:
09 Απρ 2024, 19:01
Και όταν έρθει η ώρα που εγώ και ο Νάνος θα μπούμε θριαμβευτικά και δοξασμένοι στο Starship 5 να μας πάει ο Ηλον δωρεάν στο φεγγάρι σαν υποστηρικτές του, εσείς θα πάρετε τ'αρχιδια μου μυξοκλαιγοντας σε μια γωνιά βλέποντας εκτοξεύσεις του Σογιουζ.
Μμμμ...
Η αλήθεια είναι ότι μάλλον τις στάχτες σας θα πάει ένα μελλοντικό σκάφος στη Σελήνη - εάν έχετε τον πολύ παρά για να το κάνετε αυτό... :003:
Μην τον πιστεύετε πολύ τον Elon, γιατί και για π.χ. το Hypperloop σχιζόταν κόσμος και τώρα είναι νεκρό και βρωμάει...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12189
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 10 Απρ 2024, 17:24

Τουλαχιστον αυτος προσπαθει.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών