Γιατί δεν υπάρχει και δεύτερο είδος homo sapiens στη γη ;

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38753
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Γιατί δεν υπάρχει και δεύτερο είδος homo sapiens στη γη ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 13 Απρ 2021, 04:06

Αρίστος έγραψε:
12 Απρ 2021, 21:27
Καραμελίτσα έγραψε:
12 Απρ 2021, 17:03
Αρίστος έγραψε:
12 Απρ 2021, 11:56
Ρε συ τον Ασκληπιο δεν τον γνωριζουν καθολου το Χολυγουντ και οι sci fi συγγραφεις. Αντιθετα ο συγχρονος δυτικος πολιτισμος βασιστηκε στο Διαφωτισμο και ο Διαφωτισμος με τη σειρα του θεοποιησε (κυριολεκτικα ομως) τη Λογικη που τη συμβολισε με τον Προμηθεα και τον πυρσο του. Αν υπαρχει ενας ηρωας για το δυτικο πολιτισμο ειναι ο Προμηθεας. Συμβολιζει εκτος της λογικης και την ανταρσια απεναντι στο βιβλικο Θεο, η οποια ειναι επισης κυριαρχη τους δυτικους Ελιτ απο τα μεσα του 19ου αιωνα και δειχνει πως η νεογνωστικη αφηγηση προτιμαται πλεον απο αυτη των μονοθειστικων θρησκειων.

.
Όλα τα δυτικά έργα που ξέρω για Προμηθέα είναι από Ρωμαντισμό και μετά. Ακριβώς καμία σχέση με Διαφωτισμό, μάλλον το αντίθετο. Ο Προμηθέας είναι ο επαναστάτης, ο καταραμένος καλλιτέχνης, έχει τόση σχέση με τη λογική όσο η Έιμυ Γουαϊνχάουζ με τα μαθηματικά.

Το πιο διάσημο βέβαια έργο για τον Προμηθέα είναι ο Φρανκενστάιν. Που χλωμό είναι να βρεις κάτι πιο διαδεδομένο και όχι μόνο δεν είναι υπέρ της Λογικής, μιλάει για το χαλινάρι που `πρέπει' να της βάλεις.


Kαι Μεσαιωνας, και Αναγεννηση, και Μετα-αναγεννησιακοι.

https://en.wikipedia.org/wiki/Prometheus#Middle_Ages
https://en.wikipedia.org/wiki/Prometheus#Renaissance
https://en.wikipedia.org/wiki/Prometheu ... enaissance


Γαλλικη επανασταση και Προμηθεας.

https://dspace.lib.uom.gr/bitstream/215 ... sc2020.pdf

Ο Μπαμπεφ αποκαλουνταν ο Προμηθεας του Προλεταριατου.

https://www.rovespieros.gr/babeuf-promy ... ariatou-1/

Μαρξ για Προμηθεα: "ο Προμηθέας είναι ο πιο ευγενικός από τους αγίους και τους μάρτυρες στο ημερολόγιο της φιλοσοφίας".

http://ethnologic.blogspot.com/2017/05/blog-post_7.html

.



Και το κερασακι στην τουρτα με Βολταιρο:

Σε μια φιλοσοφική όπερα που έγραψε περίπου στα 1740 με τον τίτλο «Πανδώρα» (αρχικά «Προμηθέας»), εκφράζει την έντονη αποστροφή του για το εκκλησιαστικό κατεστημένο και την ανθρωπομορφική αντίληψη για τη θεότητα. Ο ήρωάς του, επαναστατώντας κατά του θρησκευτικού δογματισμού και της «πολιτικής εξουσίας του Δία», αναφωνεί: «Και τώρα, Γη, μάθε να υπερασπίζεις τον εαυτό σου απέναντι στον ουρανό».

https://pribas.blogspot.com/2018/09/blog-post_14.html

Ανεβαζω και μερος των διαλογων της οπερας του Βολταιρου αναμεσα στον Προμηθεα και την Πανδωρα.

https://books.google.gr/books?id=w67JSg ... us&f=false

.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5655
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Γιατί δεν υπάρχει και δεύτερο είδος homo sapiens στη γη ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 13 Απρ 2021, 09:28

Αρίστος έγραψε:
12 Απρ 2021, 21:05
Stalker έγραψε:
12 Απρ 2021, 13:46
Αρίστος έγραψε:
12 Απρ 2021, 11:56
Ρε συ τον Ασκληπιο δεν τον γνωριζουν καθολου το Χολυγουντ και οι sci fi συγγραφεις. Αντιθετα ο συγχρονος δυτικος πολιτισμος βασιστηκε στο Διαφωτισμο και ο Διαφωτισμος με τη σειρα του θεοποιησε (κυριολεκτικα ομως) τη Λογικη που τη συμβολισε με τον Προμηθεα και τον πυρσο του. Αν υπαρχει ενας ηρωας για το δυτικο πολιτισμο ειναι ο Προμηθεας. Συμβολιζει εκτος της λογικης και την ανταρσια απεναντι στο βιβλικο Θεο, η οποια ειναι επισης κυριαρχη τους δυτικους Ελιτ απο τα μεσα του 19ου αιωνα και δειχνει πως η νεογνωστικη αφηγηση προτιμαται πλεον απο αυτη των μονοθειστικων θρησκειων.

.
Ακόμα και αν πάρουμε τοις μετρητοίς το παραπάνω συμβολολογικό τσουβάλιασμα, όλο κι όλο αυτό που λες είναι ότι με την πάροδο του χρόνου αλλάζουν τα πολιτισμικά σημεία αναφοράς, σιγά την διαπίστωση. Επίσης για ανταρσία στον θεό σαν πρωτοτυπικό coming of age story έγραψα ήδη.

Σε ρωτάω πως σου ήρθε ότι μας πείραξαν οι θεοί το DNA, μου λες ο Τόλκιν και ο Κλαρκ. Ρωτάω γιατί ο Τολκιεν και ο Κλαρκ, λες επειδή πολλές ταινίες έχουν μυθολογικές αλληγορίες. Λέω και τι έγινε, μου λες για το άγαλμα του Προμηθέα στην πλατεία ροκφελερ και τώρα πως ο Προμηθέας είναι σημαντικό σύμβολο για το πνεύμα της εποχής.

Που το πας τελικά, θα φτάσουμε ποτέ;


Μα δεν ηρθε σε μενα, κυκλοφορουσε σαν ιδεα ηδη στους αρχαιoυς Ελληνες και στην παρεα του Μωϋση. :lol:

.
Ωραία ιστορία να 'ναι κι ότι να 'ναι, κατάλαβα.

Το προμηθαϊστές vs ολύμπιοι πως σου προέκυψε; Είναι η πολιτικαλυ κορρεκτ εκδοχή του έλληνες από τον σείριο εναντίoν υποχθόνιων δουλοπρεπών εβραίων ή κάτι πιο σύνθετο;
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8637
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Γιατί δεν υπάρχει και δεύτερο είδος homo sapiens στη γη ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 13 Απρ 2021, 12:20

Αρίστος έγραψε:
12 Απρ 2021, 21:27
Καραμελίτσα έγραψε:
12 Απρ 2021, 17:03
Αρίστος έγραψε:
12 Απρ 2021, 11:56
Ρε συ τον Ασκληπιο δεν τον γνωριζουν καθολου το Χολυγουντ και οι sci fi συγγραφεις. Αντιθετα ο συγχρονος δυτικος πολιτισμος βασιστηκε στο Διαφωτισμο και ο Διαφωτισμος με τη σειρα του θεοποιησε (κυριολεκτικα ομως) τη Λογικη που τη συμβολισε με τον Προμηθεα και τον πυρσο του. Αν υπαρχει ενας ηρωας για το δυτικο πολιτισμο ειναι ο Προμηθεας. Συμβολιζει εκτος της λογικης και την ανταρσια απεναντι στο βιβλικο Θεο, η οποια ειναι επισης κυριαρχη τους δυτικους Ελιτ απο τα μεσα του 19ου αιωνα και δειχνει πως η νεογνωστικη αφηγηση προτιμαται πλεον απο αυτη των μονοθειστικων θρησκειων.

.
Όλα τα δυτικά έργα που ξέρω για Προμηθέα είναι από Ρωμαντισμό και μετά. Ακριβώς καμία σχέση με Διαφωτισμό, μάλλον το αντίθετο. Ο Προμηθέας είναι ο επαναστάτης, ο καταραμένος καλλιτέχνης, έχει τόση σχέση με τη λογική όσο η Έιμυ Γουαϊνχάουζ με τα μαθηματικά.

Το πιο διάσημο βέβαια έργο για τον Προμηθέα είναι ο Φρανκενστάιν. Που χλωμό είναι να βρεις κάτι πιο διαδεδομένο και όχι μόνο δεν είναι υπέρ της Λογικής, μιλάει για το χαλινάρι που `πρέπει' να της βάλεις.


Kαι Μεσαιωνας, και Αναγεννηση, και Μετα-αναγεννησιακοι.

https://en.wikipedia.org/wiki/Prometheus#Middle_Ages
https://en.wikipedia.org/wiki/Prometheus#Renaissance
https://en.wikipedia.org/wiki/Prometheu ... enaissance


Γαλλικη επανασταση και Προμηθεας.

https://dspace.lib.uom.gr/bitstream/215 ... sc2020.pdf

Ο Μπαμπεφ αποκαλουνταν ο Προμηθεας του Προλεταριατου.

https://www.rovespieros.gr/babeuf-promy ... ariatou-1/

Μαρξ για Προμηθεα: "ο Προμηθέας είναι ο πιο ευγενικός από τους αγίους και τους μάρτυρες στο ημερολόγιο της φιλοσοφίας".

http://ethnologic.blogspot.com/2017/05/blog-post_7.html

.
Το να μου δείξεις τη γουϊκιπέντια να μου πεις ότι ο Προμηθέας υπήρχε για σύμβολο σε ζωγράφους νομίζω είναι περιττό. Εγώ δε μίλησα γενικά για την εμφάνιση του μύθου, αλλά για συγκεκριμένους ισχυρισμούς. 'Οτι ο Προμηθέας ως σύμβολο (ι) χαρακτηρίζει τη θεοποίηση της λογικής και (ιι) ότι αυτό είναι κυρίαρχο στις δυτικές ελίτ. Η ταύτιση του με τη λογική σκέψη δεν παίζει, στην καλύτερη να δεις μια σχέση από Φρανκενστάιν και μετά (Ρομαντισμός) και εκεί πάντα με αναφορά στους κινδύνους. Ας πούμε, όταν ανακαλύφθηκε το στοιχείο που το ονόμασαν Προμήθειο, η δικαιολογία ήταν ότι συμβολίζει ""both the daring and the possible misuse of mankind's intellect".

Η κυρίαρχη αναπαράσταση του Προμηθέα αλλιώς στη Δύση είναι αυτή του επαναστάτη και αυτή είναι στα λινκ που στέλνεις. Αλλά χλωμό να συνδυάσεις τις περισσότερες εκδοχές επαναστάτη με τη λογική σκέψη, η αποθέωση της επανάστασης είναι πάλι κάτι του ρομαντισμού.
Z

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38753
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Γιατί δεν υπάρχει και δεύτερο είδος homo sapiens στη γη ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 13 Απρ 2021, 12:55

Stalker έγραψε:
13 Απρ 2021, 09:28
Αρίστος έγραψε:
12 Απρ 2021, 21:05
Stalker έγραψε:
12 Απρ 2021, 13:46


Ακόμα και αν πάρουμε τοις μετρητοίς το παραπάνω συμβολολογικό τσουβάλιασμα, όλο κι όλο αυτό που λες είναι ότι με την πάροδο του χρόνου αλλάζουν τα πολιτισμικά σημεία αναφοράς, σιγά την διαπίστωση. Επίσης για ανταρσία στον θεό σαν πρωτοτυπικό coming of age story έγραψα ήδη.

Σε ρωτάω πως σου ήρθε ότι μας πείραξαν οι θεοί το DNA, μου λες ο Τόλκιν και ο Κλαρκ. Ρωτάω γιατί ο Τολκιεν και ο Κλαρκ, λες επειδή πολλές ταινίες έχουν μυθολογικές αλληγορίες. Λέω και τι έγινε, μου λες για το άγαλμα του Προμηθέα στην πλατεία ροκφελερ και τώρα πως ο Προμηθέας είναι σημαντικό σύμβολο για το πνεύμα της εποχής.

Που το πας τελικά, θα φτάσουμε ποτέ;


Μα δεν ηρθε σε μενα, κυκλοφορουσε σαν ιδεα ηδη στους αρχαιoυς Ελληνες και στην παρεα του Μωϋση. :lol:

.
Ωραία ιστορία να 'ναι κι ότι να 'ναι, κατάλαβα.

Το προμηθαϊστές vs ολύμπιοι πως σου προέκυψε; Είναι η πολιτικαλυ κορρεκτ εκδοχή του έλληνες από τον σείριο εναντίoν υποχθόνιων δουλοπρεπών εβραίων ή κάτι πιο σύνθετο;


Με τις ποσες παιρνεις μπρος; Ξεκαθαρισα εξ αρχης οτι αυτο που με ενδιαφερει ειναι η επιδραση των αρχαιων μυθων και παραδοσεων στη συγχρονη εποχη. Αμα θελεις να γινει συζητηση για την εξελιξη υπαρχουν απειρα νηματα στα οποια ουδεποτε συμμετειχα και ουτε προκειται. Εμενα με απασχολει η συμπτωση του προμηθεϊκου μυθου σε διαφορες παραδοσεις αλλα και η επικρατηση του μεσω του νεογνωστικισμου στη συγχρονη εποχη.

Στην αρχαια παραδοση δεν συγκρουεται ο Προμηθεας με τον Ολυμπιο Δια; Δεν τον τιμωρει ο Διας να καρφωθει στον Καυκασο; Στην βιβλικη παραδοση δεν ωθει ο Οφις τους Πρωτοπλαστους σε ανταρσια κατα του θειου θελήματος και στη συνεχεια δεν τον τιμωρει ο Θεος να σερνεται επι της γης;

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38753
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Γιατί δεν υπάρχει και δεύτερο είδος homo sapiens στη γη ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 13 Απρ 2021, 13:15

Καραμελίτσα έγραψε:
13 Απρ 2021, 12:20

Το να μου δείξεις τη γουϊκιπέντια να μου πεις ότι ο Προμηθέας υπήρχε για σύμβολο σε ζωγράφους νομίζω είναι περιττό. Εγώ δε μίλησα γενικά για την εμφάνιση του μύθου, αλλά για συγκεκριμένους ισχυρισμούς. 'Οτι ο Προμηθέας ως σύμβολο (ι) χαρακτηρίζει τη θεοποίηση της λογικής και (ιι) ότι αυτό είναι κυρίαρχο στις δυτικές ελίτ. Η ταύτιση του με τη λογική σκέψη δεν παίζει, στην καλύτερη να δεις μια σχέση από Φρανκενστάιν και μετά (Ρομαντισμός) και εκεί πάντα με αναφορά στους κινδύνους. Ας πούμε, όταν ανακαλύφθηκε το στοιχείο που το ονόμασαν Προμήθειο, η δικαιολογία ήταν ότι συμβολίζει ""both the daring and the possible misuse of mankind's intellect".

Η κυρίαρχη αναπαράσταση του Προμηθέα αλλιώς στη Δύση είναι αυτή του επαναστάτη και αυτή είναι στα λινκ που στέλνεις. Αλλά χλωμό να συνδυάσεις τις περισσότερες εκδοχές επαναστάτη με τη λογική σκέψη, η αποθέωση της επανάστασης είναι πάλι κάτι του ρομαντισμού.


Ο Προμηθεας συμβολιζει τη γνωση και την εμφανιση της λογικης σκεψης στους ανθρωπους.

Το λεει κι ο ιδιος δια στοματος Αισχυλου:

Μ' αυτά τ' αφήνω, κι είναι περιττό να κάνω
λόγο, γιατί τα ξέρετε· τώρα τα πάθη
των ανθρώπων ν' ακούσετε, πώς, ενώ πρώτα
σαν τα μωρά ήταν, νου τους έβαλα και φρένες·

...

Κι εγώ τον αριθμό, την πιο τρανή σοφία,
και των γραμμάτων τα συνθέματα τους βρήκα,
της μνήμης, της μητέρας των Μουσών, εργάτες

....

Μα ο άμοιρος! ενώ ήβρα τέτοιες σοφές τέχνες
για τους ανθρώπους, τίποτα για με τον ίδιο
δεν έχω να σωθώ απ' αυτές τις συμφορές μου.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38753
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Γιατί δεν υπάρχει και δεύτερο είδος homo sapiens στη γη ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 13 Απρ 2021, 13:22

Καραμελίτσα στο συγχρονο κοσμο υπαρχουν κυριολεκτικα δεκαδες παραδειγματα της ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΗΣ επιδρασης του προμηθεϊκου μυθου στον πολιτισμο και στην κυριαρχη αφηγηση της δυτικης Ελιτ.

Πιχι το παρακατω που δειχνει οτι η ολυμπιακη φλογα συμβολιζει τον πυρσο του Προμηθεα:



The Olympic torch is a symbol, a flame ignited several months before the Summer Olympics, and carried all the way from Greece to the Olympic host city. The torch relay ends with the opening ceremony of the Games, concluding with the lighting of the grand Olympic Flame in the host stadium.

And it all began with the defying of a god. In Greek mythology, Prometheus and Epimetheus were tasked with the creation of man. Prometheus shaped man from the mud, and Athena breathed life into the inanimate figure.

Prometheus loved his creations, and felt sorry for them. Since Epimetheus had already given out all of the wings, fur, claws, and other natural gifts to the animals, leaving humans naked and vulnerable, Prometheus gifted them with fire, and allowed them to stand upright, as the gods did. In fact, he loved man more than he did his fellow Olympians, who had banished his family to the abyss of torment and suffering, Tartarus.

When Zeus eventually took fire away from man, Prometheus stole it back, lighting a torch from the sun and re-gifting mankind with the fire that allowed them to develop their science and culture, both of which are associated with Prometheus.

https://www.beliefnet.com/entertainment ... flame.aspx

.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5655
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Γιατί δεν υπάρχει και δεύτερο είδος homo sapiens στη γη ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 13 Απρ 2021, 19:26

Αρίστος έγραψε:
13 Απρ 2021, 12:55

Με τις ποσες παιρνεις μπρος; Ξεκαθαρισα εξ αρχης οτι αυτο που με ενδιαφερει ειναι η επιδραση των αρχαιων μυθων και παραδοσεων στη συγχρονη εποχη. Αμα θελεις να γινει συζητηση για την εξελιξη υπαρχουν απειρα νηματα στα οποια ουδεποτε συμμετειχα και ουτε προκειται. Εμενα με απασχολει η συμπτωση του προμηθεϊκου μυθου σε διαφορες παραδοσεις αλλα και η επικρατηση του μεσω του νεογνωστικισμου στη συγχρονη εποχη.

.
:lol: Τον τίτλο του νήματος στο οποίο γράφεις τον είδες;

Αυτό που κάνεις τώρα, δηλαδή να μου την λες ότι τάχα σου χάλασα τον ειρμό ενώ το context είναι ακριβώς αυτό που προσπαθείς να μη συζητήσεις στο χωριό μου το λένε gaslighting.

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, δεν έχω πρόβλημα με την λογοτεχνική συζήτηση που έχουμε ανοίξει, αλλά με ενδιαφέρει να ξεκαθαρίσεις κι εσύ πως την οριοθετείς σε σχέση με την αρχική συζήτηση, που ήταν για DNA και εξωγήινους, πριν αιφνιδιάσεις με Τολκιν και Κλαρκ.

Από κει και πέρα:
Αρίστος έγραψε:
13 Απρ 2021, 12:55
Στην αρχαια παραδοση δεν συγκρουεται ο Προμηθεας με τον Ολυμπιο Δια; Δεν τον τιμωρει ο Διας να καρφωθει στον Καυκασο; Στην βιβλικη παραδοση δεν ωθει ο Οφις τους Πρωτοπλαστους σε ανταρσια κατα του θειου θελήματος και στη συνεχεια δεν τον τιμωρει ο Θεος να σερνεται επι της γης;
είναι αφαιρετικό μέχρι ανοησίας. Ακόμα και τελείως αρχετυπικά να το δούμε (να παραβλέψουμε δηλαδή χονδροειδή ατοπήματα όπως το να συγκρίνεις τον τιτάνα Προμηθέα της Θεογονίας με το πολύ μεταγενέστερο, προϊόν κυριολεκτικά χιλιετηρίδων συγκρητισμού και πολιτιστικής αλλαξοκωλίας, τον χριστιανικό Εωσφόρο) πάλι πρέπει να μας πεις γιατί αλλάζει τόσο δραστικά πλευρά το πουλέν σου από τον ένα μύθο στον άλλον, αφού ο Προμηθέας κοροϊδεύει τους θεούς και ο Φίδης τους ανθρώπους.

Την εποχή της Θεογονίας ο ορίτζιναλ Εωσφόρος ήταν ένας ακόμα ελληνικός ανθυποθεός με domain το ξημέρωμα, ή ο πλανήτης Αφροδίτη. Ο δε μύθος της πτώσης που κοτσάρανε αναδρομικά στο φίδι του παραδείσου προς το παρόν ήταν όλη κι όλη μια προσβόλα του πρφ. Ισαΐα προς τον βασιλιά της Βαβυλώνας, ήθελε να τον πει ξεπεσμένο με λυρικό τρόπο :D
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38753
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Γιατί δεν υπάρχει και δεύτερο είδος homo sapiens στη γη ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 13 Απρ 2021, 19:54

ΔΕΝ εχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμια σχεση ο Προμηθεας με τον Εωσφορο αλλα για λογους μαρκετινγκ η συγχρονη δυτικη αφηγηση τους ταυτιζει (συχνοτατα).

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 14 Απρ 2021, 03:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38753
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Γιατί δεν υπάρχει και δεύτερο είδος homo sapiens στη γη ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 14 Απρ 2021, 03:07

Stalker έγραψε:
13 Απρ 2021, 19:26

:lol: Τον τίτλο του νήματος στο οποίο γράφεις τον είδες;

Αυτό που κάνεις τώρα, δηλαδή να μου την λες ότι τάχα σου χάλασα τον ειρμό ενώ το context είναι ακριβώς αυτό που προσπαθείς να μη συζητήσεις στο χωριό μου το λένε gaslighting.

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, δεν έχω πρόβλημα με την λογοτεχνική συζήτηση που έχουμε ανοίξει, αλλά με ενδιαφέρει να ξεκαθαρίσεις κι εσύ πως την οριοθετείς σε σχέση με την αρχική συζήτηση, που ήταν για DNA και εξωγήινους, πριν αιφνιδιάσεις με Τολκιν και Κλαρκ.


Μια χαρα εντος νηματος ειμαι. Η συνεισφορα μου μαλιστα στην ερωτηση του νηματοθετη ηταν πως οι αρχαιοι πιστευαν πως η νοημοσυνη στον ανθρωπο προεκυψε απο γενετικες παρεμβασεις, συνεπως πολυ δυσκολα θα δεχοντουσαν πως θα μπορουσε να επαναληφθει αυτη η διαδικασια μεσω φυσικης εξελιξης.

Αρίστος έγραψε:
05 Απρ 2021, 05:56
Συμφωνα με τις αρχαιες παραδοσεις παντως η αναπτυξη της ευφυιας στους πιθηκους ηρθε μετα απο γενετικες επεμβασεις δυο διαφορετικων πληθυσμων οντων μακραν πιο εξελιγμενων απο εμας, ειτε ενος πληθυσμου που διασπαστηκε σε δυο παραταξεις γιατι πλακωθηκαν για το προτζεκτ.

Υπαρχει μια σχολη επιστημονων που αυτα τα οντα τα μεταφραζει σε εξωγηινους (αν και δεν ελεγαν αυτο οι αρχαιες παραδοσεις) και θεωρει οτι οντως η εξελιξη του ανθρωπου δεχθηκε ενα ενισχυτικο αλμα απο αυτους.

Τωρα αν θες να συζητησουμε τι πιστευω εγω, χρονο δεν εχω να κανουμε συζητηση που θα χρειαστει πολλες σελιδες.

Για να σου ικανοποιησω την περιεργεια παντως θα σου πω πως θεωρω πως ολα στη Γη εγιναν με κατευθυνση απο αλλα ειδη. Τοσο η αναπτυξη της νοημοσυνης στον ανθρωπο οσο και η ιδια η αναπτυξη της ζωη στη γη.

Για την εμφανιση της ζωης δεχομαι τη θεωρια της κατευθυνομενης πανσπερμιας.

Σου βαζω δυο αποσπασματα απο πολυσελιδο αρθρο που πριν απο χρονια ειχα γραψει στο Strange.



Το 1981 ο Φρεντ Χόυλ παρουσίασε το βιβλίο, Εξέλιξη από το Διάστημα, που έγραψε μαζί με τον Βρετανό μαθηματικό, αστρονόμο και αστροβιολόγο Τσάντρα Ουικραματσίνγκε. Στο βιβλίο ο Χόυλ είναι κατηγορηματικός:

"Η ζωή δεν μπορεί να έχει μια τυχαία αρχή....Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν περίπου 2000 ένζυμα και η πιθανότητα να συνδυαστούν όλα σε μιά τυχαία δοκιμή είναι 1 στο 10 υψωμένο στην 40.000ή δύναμη, μιά εξοργιστικά μικρή πιθανότητα που δεν θα μπορούσε να σταθεί ούτε αν όλο το σύμπαν αποτελούνταν από οργανική σούπα."

Και συνεχίζει σε άλλο σημείο: "Η πιθανότητα της διαμόρφωσης της ζωής από άψυχη ύλη είναι μία στο 10 υψωμένο σε δύναμη που έχει 40.000 μηδενίκα... Είναι αρκετά μεγάλη αυτή η διαπίστωση για να θάψει το Δαρβίνο και ολόκληρη τη θεωρία της εξέλιξης. Δεν υπήρχε αρχέγονη σούπα, ούτε σε αυτόν τον πλανήτη ούτε σε κάποιον άλλο, και αν οι αρχές της ζωής δεν βασίζονται στο τυχαίο, θα πρέπει συνεπώς να είναι το παράγωγο μιάς σκόπιμης διάνοιας."

...

Διακηρυγμένα άθεος είναι και ο νομπελίστας μοριακός βιολόγος Φράνσις Κρικ που ανακάλυψε το DNA (μαζί με τον Τζέημς Γουάτσον). Ωστόσο και αυτός προβληματίστηκε ιδιαίτερα για την εμφάνιση της ζωής στη γη. Εγραψε μάλιστα στο έργο του, "Η ίδια η Ζωή: Η Προέλευσή και η Φύση της", πως: "'Ενας έντιμος άνθρωπος, εξοπλισμένος με όλη τη διαθέσιμη γνώση σε εμάς τώρα, μπορεί μόνο να δηλώσει πως κατά κάποιο τρόπο, η προέλευση της ζωής εμφανίζεται επί του παρόντος να είναι σχεδόν ένα θαύμα, τόσες πολλές είναι οι προυποθέσεις που πρέπει να ικανοποιηθούν για να εμφανιστεί."

Ο Κρικ με τον Όργκελ για να λύσουν το πρόβλημα της προέλευσης της ζωής πρότειναν μιά διαφορετική εκδοχή της πανσπερμίας που είχε υποστηρίξει ο Φρεντ Χόυλ. Σε συνέδριο που οργάνωσε ο Κάρλ Σαγκάν με θέμα την Επικοινωνία με Εξωγήινη Ευφυία και διεξήχθηκε το 1971 στη Σοβιετική Αρμενία, οι Κρικ και Όργκελ πρότειναν την κατευθυνόμενη πανσπερμία. Η ζωή στη γη εμφανίστηκε από σπέρματα που μετέφεραν εξωγήινοι πολιτισμοί με τα μεγάλα διαστημόπλοια τους. Τη θεωρία τους την ανέπτυξαν σε άρθρο στο περιοδικό Ikarus το 1973. Εκεί επεσήμαναν δύο σημεία που υποστηρίζουν την εξωγήινη εμφάνιση της ζωής στη γη: την παγκοσμιότητα του γενετικού κώδικα και τον σημαντικό ρόλο που παίζει το μολυβδαίνιο στους ζωντανούς οργανισμούς (και που δεν εξηγείται σε σχέση με την περιεκτικότητα του στο φλοιό της γης).

Tο μυστήριο της προέλευσης της ζωής δεν αφορά μόνο τη δημιουργία των πρώτων πρωτεινών καθώς και των νουκλεικών οξέων, δηλαδή του DNA και του RNA. Περιλαμβάνει και τη συνεργασία τους. Φαντασθείτε το κύτταρο σαν ένα μεγάλο εργοστάσιο. Στον πυρήνα του βρίσκονται τα γραφεία της διεύθυνσης με τα μόρια του DNΑ που το καθένα του φέρει γενετικές πληροφορίες που απαιτούνται για την κατασκευή μιάς διαφορετικής πρωτείνης. Χωρίς τις γενετικές αυτές πληροφορίες που αποτελούν το πλάνο εξειδίκευσης των εργασιών στο εργοστάσιο δεν θα υπήρχε ο πλούσιος συνδυασμός των πρωτεινών που χρειάζονται για την εκδήλωση της ζωής. Οι πρωτείνες που είναι οι εργάτες δουλεύουν στο εργοτάξιο που βρίσκεται εκτός του πυρηνα. Για να μεταφερθούν οι γενετικές πληροφορίες από τον πυρήνα στο εργοτάξιο χρειάζονται οι μεσάζοντες. Αυτοί είναι τα μόρια του RNA. Μιά πόρτα ανοίγει από τα γραφεία της διεύθυνσης και ένας κλώνος του DNA μεταφέρει τα γράμματα του, τις γενετικές του οδηγίες, σε ένα μόριο RNA. Mετά η πόρτα κλείνει και το RNA φεύγει να δημιουργήσει μιά πρωτείνη με τα συγκεκριμένα γενετικά χαρακτηριστικά. Η εγκυκλοπαίδεια Μπριτάνικα γράφει πως μόνο η συνεργασία των μορίων του DNA και του RNA καθιστά δυνατή τη ζωή στη γη. Κι ότι είναι κρίσιμο και άλυτο πρόβλημα στην προέλευση της ζωής.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών