Ταξιδι Στον Χρονο

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Ταξιδι Στον Χρονο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 04 Οκτ 2018, 14:43

Spiros252 έγραψε:
04 Οκτ 2018, 14:35
Ναι, δεν είναι φωτόνια, τα φωτόνια δεν έχουν αντισωμάτια. Ούτε παράγονται με τριβή.
το ξερω οτι δεν εχουν.
Τα φωτονια παραγονται οταν συγκρουονται αλλα σωματιδια μεταξυ τους και εκπεμπουν φωτονια.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ταξιδι Στον Χρονο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 04 Οκτ 2018, 15:47

Ναι όταν εξαϋλώνονται. Στην προκειμένη όμως δεν προλαβαίνουν να εξαϋλωθούν και δεν θα γινόταν έτσι κι αλλιώς επειδή η ενέργειά τους θα αποδιδόταν πίσω στο κενό και θα χάνονταν.

Εδώ δημιουργούνται από τις ισχυρότατες παλιρροϊκές δυνάμεις της μαύρης τρύπας στο γύρω χωρόχρονο.
  • Από την δανεική ενέργεια αυτή το κενό δημιουργεί ζεύγη π.χ. ηλεκτρόνιο - ποζιτρόνιο.
  • Η υλοενέργεια της μαύρης τρύπας έχει μειωθεί κατά 2 επειδή δάνεισε ενέργεια στο κενό για να τα δημιουργήσει.
  • Αν το ένα βρεθεί οριακά στον ορίζοντα γεγονότων το κλαίει το κενό, το έχασε για πάντα.
  • Επιστρέφει έτσι το κενό στη μαύρη τρύπα τη μισή ενέργεια που είχε δανειστεί.
  • Η μαύρη τρύπα τώρα έχει -1.
  • Αυτό που έμεινε μόνο του δεν μπορεί πλέον να εξουδετερωθεί με το άλλο και να αποδοθεί η ενέργειά τους πίσω στο κενό.
  • Οπότε η άλλη μισή ενέργεια που δανείστηκε το κενό βρίσκεται σε αυτό που έμεινε έξω μόνο του.
  • Φεύγει λοιπόν αυτό στο διάστημα και φαίνεται σε εμάς σαν να εκπέμπει ο ορίζοντας ακτινοβολία.
  • Το κενό έχει καθαρή τη συνείδησή του αφού δανείστηκε 2, απέδωσε 2.
  • Η μαύρη τρύπα όμως έχασε 1, επειδή έκανε το λάθος να ρουφήξει το ένα σωμάτιο.
  • Το κενό δεν φταίει, δεν μπορούσε να τα ενώσει τα δύο ώστε να αποδώσει πίσω τη δανεική ενέργεια.
  • Οπότε η μαύρη τρύπα έχασε οριστικά 1.
  • Ε, αν το συνεχίσει αυτό για 10^60-70 χρόνια θα εξαϋλωθεί εντελώς.
  • Το κενό ξέρει το χούι της μαύρης τρύπας και την ξεζουμίζει ως το τέλος.
Υ.Γ. Αν τρέφεται βέβαια η μαύρη τρύπα θα επιβιώσει πολύ περισσότερο. Αλλά κάποια στιγμή δεν θα βρίσκει τροφή.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Ταξιδι Στον Χρονο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 04 Οκτ 2018, 15:56

ωραια ολα αυτα,αυτο που εγραψα χθες,οτι δημιουργουνται κι εξαφανιζονται διαρκως σωματια στο Συμπαν κι ο Χελλης διαφωνησε,σε τι διαφερει μ'αυτα που μου περιγραφεις;
Στην ουσια επιβεβαιωνεις αυτο που αρχικα ισχυριστικα.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ταξιδι Στον Χρονο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 04 Οκτ 2018, 16:00

Πρακτικά αυτό που μένει μόνο του, που συνιστά την ακτινοβολία, αντιστοιχεί σε κάποιο που είχε ρουφήξει η μαύρη τρύπα κάποτε. Αυτό μάλλον εννοούσε. Δηλαδή δεν δημιουργείται από το πουθενά. Για απειροελάχιστο χρόνο βέβαια δημιουργούνται και εξαφανίζονται ζεύγη παντού στο χώρο. Δεν παραμένουν όμως.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Ταξιδι Στον Χρονο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 04 Οκτ 2018, 16:12

θα με τρελανεις βρε Σπυρο;
Κι αυτο που ξεφυγε,τι ειναι,δεν ειναι ενα ''κανονικο'' πλεον σωματιο;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ταξιδι Στον Χρονο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Οκτ 2018, 16:35

Thor έγραψε:
04 Οκτ 2018, 14:32
αυτο που ειχα γραψει χθες και διαφωνησε ο Χελλης(ως συνηθως).

Η λεγόμενη ακτινοβολία Χόκινγκ είναι αποτέλεσμα κβαντικών φαινομένων. Σύμφωνα με τη κβαντική θεωρία, το κενό δεν είναι ποτέ απόλυτα άδειο αλλά βρίθει από «εικονικά σωματίδια» ύλης και αντιύλης, τα οποία εμφανίζονται μόνο για μια στιγμή πριν αλληλοεξουδετερωθούν και πάψουν να υπάρχουν.

Αν όμως ένα τέτοιο ζευγάρι σωματιδίων εμφανιστεί κοντά σε μια μαύρη τρύπα, το ένα μπορεί να χαθεί μέσα της για πάντα, οπότε το δεύτερο είναι ελεύθερο να δραπετεύσει και να συνεχίσει τη ζωή του ως κανονικό σωματίδιο. Η ακτινοβολία Χόκινγκ αποτελείται από αυτά ακριβώς τα σωματίδια, είναι ωστόσο υπερβολικά αμυδρή για να καταγραφεί σε πραγματικές συνθήκες.
https://www.tovima.gr/2014/10/13/scienc ... a-xokingk/
Ναι, αλλά αφενός το περιγράφεις λάθος, αφετέρου δεν συμβαίνει αυτό, είναι απλώς μια εκλαϊκευμένη εξήγηση ενός μακράν πιο πολύπλοκου φαινόμενου. Ο ίδιος ο Χόκινγκ μάλιστα είχε πει ότι είναι επικίνδυνη αναλογία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ταξιδι Στον Χρονο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Οκτ 2018, 16:40

Εγώ δεν τα καταλαβαίνω τα ταξίδια στο παρελθόν πχ.

Αυτός που ταξιδεύει επηρεάζεται από τυχόν αλλαγές ή όχι;

Δηλαδή εγώ γυρνάω πίσω στο χρόνο 40 χρόνια. Σκοτώνω τον πατέρα μου. Άρα δεν γεννήθηκα ποτέ.

Εξαφανίζομαι επί τόπου; Αλλά αν δεν γεννήθηκα ποτέ, δεν έκανα ποτέ το ταξίδι στον χρόνο, άρα δεν σκότωσα ποτέ τον πατέρα μου, άρα γεννήθηκα, άρα έκανα το ταξίδι, άρα τον σκότωσα κλπ κλπ κλπ


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Ταξιδι Στον Χρονο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 04 Οκτ 2018, 16:51

hellegennes έγραψε:
04 Οκτ 2018, 16:35
Thor έγραψε:
04 Οκτ 2018, 14:32
αυτο που ειχα γραψει χθες και διαφωνησε ο Χελλης(ως συνηθως).

Η λεγόμενη ακτινοβολία Χόκινγκ είναι αποτέλεσμα κβαντικών φαινομένων. Σύμφωνα με τη κβαντική θεωρία, το κενό δεν είναι ποτέ απόλυτα άδειο αλλά βρίθει από «εικονικά σωματίδια» ύλης και αντιύλης, τα οποία εμφανίζονται μόνο για μια στιγμή πριν αλληλοεξουδετερωθούν και πάψουν να υπάρχουν.

Αν όμως ένα τέτοιο ζευγάρι σωματιδίων εμφανιστεί κοντά σε μια μαύρη τρύπα, το ένα μπορεί να χαθεί μέσα της για πάντα, οπότε το δεύτερο είναι ελεύθερο να δραπετεύσει και να συνεχίσει τη ζωή του ως κανονικό σωματίδιο. Η ακτινοβολία Χόκινγκ αποτελείται από αυτά ακριβώς τα σωματίδια, είναι ωστόσο υπερβολικά αμυδρή για να καταγραφεί σε πραγματικές συνθήκες.
https://www.tovima.gr/2014/10/13/scienc ... a-xokingk/
Ναι, αλλά αφενός το περιγράφεις λάθος, αφετέρου δεν συμβαίνει αυτό, είναι απλώς μια εκλαϊκευμένη εξήγηση ενός μακράν πιο πολύπλοκου φαινόμενου. Ο ίδιος ο Χόκινγκ μάλιστα είχε πει ότι είναι επικίνδυνη αναλογία.
ε μα φυσικα και ειναι εκλαικευμενη,τι αλλο μπορουσε να ειναι;
Δεν ειμαστε και το Σερν εδω μεσα.
Απλα προσπαθουσα να εξηγησω στον Ζενιθεδρο(αυτος δεν ηταν;),οτι τα σωματιδια μπορουν να εμφανιστουν-εξαφανιστουν,ανα πασα ωρα και στιγμη.
Εστω τα εικονικα,τα οποια ομως,γινονται σε καποιες περιπτωσεις,''κανονικα''.
Μην ξεχναμε και το φαινομενο Καζιμιρ.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Ταξιδι Στον Χρονο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 04 Οκτ 2018, 16:53

Otto Weininger έγραψε:
04 Οκτ 2018, 16:40
Εγώ δεν τα καταλαβαίνω τα ταξίδια στο παρελθόν πχ.

Αυτός που ταξιδεύει επηρεάζεται από τυχόν αλλαγές ή όχι;

Δηλαδή εγώ γυρνάω πίσω στο χρόνο 40 χρόνια. Σκοτώνω τον πατέρα μου. Άρα δεν γεννήθηκα ποτέ.

Εξαφανίζομαι επί τόπου; Αλλά αν δεν γεννήθηκα ποτέ, δεν έκανα ποτέ το ταξίδι στον χρόνο, άρα δεν σκότωσα ποτέ τον πατέρα μου, άρα γεννήθηκα, άρα έκανα το ταξίδι, άρα τον σκότωσα κλπ κλπ κλπ
αυτο που περιγραφεις,ειναι λουπα.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ταξιδι Στον Χρονο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Οκτ 2018, 22:52

Thor έγραψε:
04 Οκτ 2018, 16:51
hellegennes έγραψε:
04 Οκτ 2018, 16:35
Thor έγραψε:
04 Οκτ 2018, 14:32
αυτο που ειχα γραψει χθες και διαφωνησε ο Χελλης(ως συνηθως).

Η λεγόμενη ακτινοβολία Χόκινγκ είναι αποτέλεσμα κβαντικών φαινομένων. Σύμφωνα με τη κβαντική θεωρία, το κενό δεν είναι ποτέ απόλυτα άδειο αλλά βρίθει από «εικονικά σωματίδια» ύλης και αντιύλης, τα οποία εμφανίζονται μόνο για μια στιγμή πριν αλληλοεξουδετερωθούν και πάψουν να υπάρχουν.

Αν όμως ένα τέτοιο ζευγάρι σωματιδίων εμφανιστεί κοντά σε μια μαύρη τρύπα, το ένα μπορεί να χαθεί μέσα της για πάντα, οπότε το δεύτερο είναι ελεύθερο να δραπετεύσει και να συνεχίσει τη ζωή του ως κανονικό σωματίδιο. Η ακτινοβολία Χόκινγκ αποτελείται από αυτά ακριβώς τα σωματίδια, είναι ωστόσο υπερβολικά αμυδρή για να καταγραφεί σε πραγματικές συνθήκες.
https://www.tovima.gr/2014/10/13/scienc ... a-xokingk/
Ναι, αλλά αφενός το περιγράφεις λάθος, αφετέρου δεν συμβαίνει αυτό, είναι απλώς μια εκλαϊκευμένη εξήγηση ενός μακράν πιο πολύπλοκου φαινόμενου. Ο ίδιος ο Χόκινγκ μάλιστα είχε πει ότι είναι επικίνδυνη αναλογία.
ε μα φυσικα και ειναι εκλαικευμενη,τι αλλο μπορουσε να ειναι;
Δεν ειμαστε και το Σερν εδω μεσα.
Απλα προσπαθουσα να εξηγησω στον Ζενιθεδρο(αυτος δεν ηταν;),οτι τα σωματιδια μπορουν να εμφανιστουν-εξαφανιστουν,ανα πασα ωρα και στιγμη.
Εστω τα εικονικα,τα οποια ομως,γινονται σε καποιες περιπτωσεις,''κανονικα''.
Μην ξεχναμε και το φαινομενο Καζιμιρ.
Μπορούν να εμφανιστούν και να εξαφανιστούν για ελάχιστο χρόνο. Το φαινόμενο όμως που περιγράφεις δεν έχει σχέση στ' αλήθεια με εξαφάνιση σωματιδίων. Ο Ζενίθεδρος είπε ότι δεν ξέρει να έχει εξαφανιστεί ποτέ σωματίδιο, σαν να το κατάπιε η γη. Μπορεί να καταρρεύσει σε άλλα σωματίδια, να μετατραπεί σε ενέργεια, αλλά να εξαφανιστεί σαν να μην υπήρξε ποτέ, μειώνοντας το ισοζύγιο ενέργειας του σύμπαντος, δεν προβλέπεται θεωρητικά και δεν έχει διαπιστωθεί πειραματικά.

Πρόσεξε, δεν μιλάμε για εμφάνιση και εξαφάνιση σωματιδίων per se. Κάθε φορά που ανάβεις το φως του δωματίου σου δημιουργούνται φωτόνια κυριολεκτικά από το μηδέν. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι εμφανίστηκαν από το τίποτα, είναι αποτέλεσμα αλλαγής της ενεργειακής κατάστασης ηλεκτρονίων, οπότε δεν αλλάζει κάτι στο ισοζύγιο ενέργειας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ταξιδι Στον Χρονο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Οκτ 2018, 23:25

Otto Weininger έγραψε:
04 Οκτ 2018, 16:40
Εγώ δεν τα καταλαβαίνω τα ταξίδια στο παρελθόν πχ.

Αυτός που ταξιδεύει επηρεάζεται από τυχόν αλλαγές ή όχι;

Δηλαδή εγώ γυρνάω πίσω στο χρόνο 40 χρόνια. Σκοτώνω τον πατέρα μου. Άρα δεν γεννήθηκα ποτέ.

Εξαφανίζομαι επί τόπου; Αλλά αν δεν γεννήθηκα ποτέ, δεν έκανα ποτέ το ταξίδι στον χρόνο, άρα δεν σκότωσα ποτέ τον πατέρα μου, άρα γεννήθηκα, άρα έκανα το ταξίδι, άρα τον σκότωσα κλπ κλπ κλπ
Όχι. Αν μπορείς να ταξιδέψεις στο παρελθόν, δεν αλλάζει τίποτα για σένα σαν οντότητα. Διάβασε τι έχω γράψει εδώ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Ταξιδι Στον Χρονο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 05 Οκτ 2018, 01:05

Thor έγραψε:
03 Οκτ 2018, 13:10

δεν υπαρχει παρον,μονο παρελθον και μελλον.

O παναθηναϊκός της παρέας τι άλλο θα έλεγε

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Ταξιδι Στον Χρονο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 05 Οκτ 2018, 13:21

Χουργιατς έγραψε:
05 Οκτ 2018, 01:05
Thor έγραψε:
03 Οκτ 2018, 13:10

δεν υπαρχει παρον,μονο παρελθον και μελλον.

O παναθηναϊκός της παρέας τι άλλο θα έλεγε
:003:
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Obelix
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 01:53
Phorum.gr user: Obelix
Τοποθεσία: Αθήνα

Αντιφωτόνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obelix » 09 Οκτ 2018, 00:25

Thor έγραψε:
04 Οκτ 2018, 14:43
Spiros252 έγραψε:
04 Οκτ 2018, 14:35
Ναι, δεν είναι φωτόνια, τα φωτόνια δεν έχουν αντισωμάτια. Ούτε παράγονται με τριβή.
το ξερω οτι δεν εχουν.
Τα φωτονια παραγονται οταν συγκρουονται αλλα σωματιδια μεταξυ τους και εκπεμπουν φωτονια.
ΑΣΦΑΛΩΣ έχουν αντισωμάτια: Είναι τα ίδια αντισωμάτια του εαυτού τους.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Αντιφωτόνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 09 Οκτ 2018, 12:20

Obelix έγραψε:
09 Οκτ 2018, 00:25
Thor έγραψε:
04 Οκτ 2018, 14:43
Spiros252 έγραψε:
04 Οκτ 2018, 14:35
Ναι, δεν είναι φωτόνια, τα φωτόνια δεν έχουν αντισωμάτια. Ούτε παράγονται με τριβή.
το ξερω οτι δεν εχουν.
Τα φωτονια παραγονται οταν συγκρουονται αλλα σωματιδια μεταξυ τους και εκπεμπουν φωτονια.
ΑΣΦΑΛΩΣ έχουν αντισωμάτια: Είναι τα ίδια αντισωμάτια του εαυτού τους.
αυτο πρωτη φορα το ακουω και τι υποτιθεται οτι εχουν αντιθετο;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών