Είναι χειραγωγούμενη η επιστήμη ναι ή όχι?

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.

Είναι χειραγογούμενη η επιστήμη ναι ή όχι?

Ναι είναι
20
63%
Όχι δεν είναι
12
38%
 
Σύνολο ψήφων: 32

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21306
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Είναι χειραγωγούμενη η επιστήμη ναι ή όχι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 07 Ιούλ 2021, 15:58

stavmanr έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 13:12
Καραμελίτσα έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 13:11
Δεν είναι ένα εννιαίο πράγμα η επιστήμη. Αν τη σπάσεις σε κομμάτια θα βρεις διαφορετικό βαθμό χειραγώγησης, με όλους τους βαθμούς από το 0% ως το 100% να παίζουν.
Το πιο ωραίο είναι να ζητήσεις τον ορισμό της επιστημονικής μεθόδου και το πώς αυτή ακολουθείται στις επιστημονικές εργασίες.
θετικιστής είσαι; :smt017
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είναι χειραγωγούμενη η επιστήμη ναι ή όχι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Ιούλ 2021, 19:36

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 15:58
stavmanr έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 13:12
Καραμελίτσα έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 13:11
Δεν είναι ένα εννιαίο πράγμα η επιστήμη. Αν τη σπάσεις σε κομμάτια θα βρεις διαφορετικό βαθμό χειραγώγησης, με όλους τους βαθμούς από το 0% ως το 100% να παίζουν.
Το πιο ωραίο είναι να ζητήσεις τον ορισμό της επιστημονικής μεθόδου και το πώς αυτή ακολουθείται στις επιστημονικές εργασίες.
θετικιστής είσαι; :smt017
Συνήθως συνεπής.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Είναι χειραγωγούμενη η επιστήμη ναι ή όχι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 07 Ιούλ 2021, 22:59

Έχω βρει την μέθοδο σχεδιασμού οι κατασκευές να αντέχουν 10 φορές μεγαλύτερο σεισμό από τον ισχυρότερο σεισμό που έγινε ποτέ στον κόσμο.
Ένας ισχυρός σεισμός μπορεί να επιφέρει εκατομμύρια θανάτους και να διαλύσει ολόκληρες πρωτεύουσες κρατών.
Έπρεπε να είχε γυρίσει ο κόσμος ανάποδα με την μέθοδο σχεδιασμού που προτείνω.
Όπως είναι σπουδαίο ένας γιατρός να ανακαλύψει το φάρμακο του καρκίνου ή του κορωνοιού, άλλο τόσο σπουδαίο είναι για τους πολιτικούς μηχανικούς να εφευρεθεί ο σχεδιασμός πραγματικών αντισεισμικών κατασκευών.
Και όμως, αντί να έχουν πέσει επάνω μου να με βοηθήσουν, αυτοί με πολεμούν και προσπαθούν να θάψουν την πατέντα.
Δεν αναφέρομαι στους πολιτικούς μηχανικούς αλλά για τους αρμόδιους φορείς του κράτους.
Έχω επιστημονικές αποδείξεις για αυτά που λέω.
Αν αυτό δεν είναι διαπλοκή τότε εγώ είμαι παράλογος. :-?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5052
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Είναι χειραγωγούμενη η επιστήμη ναι ή όχι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 08 Ιούλ 2021, 18:51

seismic έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:59
Έχω βρει την μέθοδο σχεδιασμού οι κατασκευές να αντέχουν 10 φορές μεγαλύτερο σεισμό από τον ισχυρότερο σεισμό που έγινε ποτέ στον κόσμο.
Θέλω να μου πεις πόσα ρίχτερ είναι ένας σεισμός 10 φόρες ισχυρότερος από 7 ρίχτερ.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Είναι χειραγωγούμενη η επιστήμη ναι ή όχι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιούλ 2021, 21:22

nick έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 18:51
seismic έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:59
Έχω βρει την μέθοδο σχεδιασμού οι κατασκευές να αντέχουν 10 φορές μεγαλύτερο σεισμό από τον ισχυρότερο σεισμό που έγινε ποτέ στον κόσμο.
Θέλω να μου πεις πόσα ρίχτερ είναι ένας σεισμός 10 φόρες ισχυρότερος από 7 ρίχτερ.
Οι κατασκευές σχεδιάζονται να αντέχουν το πολύ 0,36 g
0,36 X 10 = 3,6 g
Ορίστε πείραμα μετρημένο στα 2,41 g φυσικού σεισμού!
Δεν έπαθε τίποτα οπότε δεν ξέρουμε σε πόσα g επιτάχυνση αστοχεί.
Τα 2,41 g φυσικού σεισμού πάνω σε δοκίμιο υπό κλίμακα αντιστοιχούν τουλάχιστον στα διπλασία g φυσικού σεισμού, δηλαδή 4,82g
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5052
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Είναι χειραγωγούμενη η επιστήμη ναι ή όχι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 08 Ιούλ 2021, 21:37

seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 21:22
nick έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 18:51
seismic έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:59
Έχω βρει την μέθοδο σχεδιασμού οι κατασκευές να αντέχουν 10 φορές μεγαλύτερο σεισμό από τον ισχυρότερο σεισμό που έγινε ποτέ στον κόσμο.
Θέλω να μου πεις πόσα ρίχτερ είναι ένας σεισμός 10 φόρες ισχυρότερος από 7 ρίχτερ.
Οι κατασκευές σχεδιάζονται να αντέχουν το πολύ 0,36 g
0,36 X 10 = 3,6 g
Ορίστε πείραμα μετρημένο στα 2,41 g φυσικού σεισμού!
Δεν έπαθε τίποτα οπότε δεν ξέρουμε σε πόσα g επιτάχυνση αστοχεί.
Τα 2,41 g φυσικού σεισμού πάνω σε δοκίμιο υπό κλίμακα αντιστοιχούν τουλάχιστον στα διπλασία g φυσικού σεισμού, δηλαδή 4,82g
Πες μου πρωτα ποσα ρίχτερ ειναι ο δεκαπλάσιος σεισμος των 7.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Είναι χειραγωγούμενη η επιστήμη ναι ή όχι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιούλ 2021, 23:03

nick έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 21:37
seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 21:22
nick έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 18:51


Θέλω να μου πεις πόσα ρίχτερ είναι ένας σεισμός 10 φόρες ισχυρότερος από 7 ρίχτερ.
Οι κατασκευές σχεδιάζονται να αντέχουν το πολύ 0,36 g
0,36 X 10 = 3,6 g
Ορίστε πείραμα μετρημένο στα 2,41 g φυσικού σεισμού!
Δεν έπαθε τίποτα οπότε δεν ξέρουμε σε πόσα g επιτάχυνση αστοχεί.
Τα 2,41 g φυσικού σεισμού πάνω σε δοκίμιο υπό κλίμακα αντιστοιχούν τουλάχιστον στα διπλασία g φυσικού σεισμού, δηλαδή 4,82g
Πες μου πρωτα ποσα ρίχτερ ειναι ο δεκαπλάσιος σεισμος των 7.
Οι υπολογισμοί δεν γίνονται με τα Ρίχτερ Τα 7 Ρίχτερ μπορεί να είναι από ο g μέχρι και 0,8g το ίδιο και τα 100 Ρίχτερ.
Άλλοι παράγοντες καθορίζουν τον δείκτη καταστροφών.
Ο σεισμός επιβάλει μια μετατόπιση πέρα δώθε στην κατασκευή.
Αυτή η μετατόπιση διαφέρει από σεισμό σε σεισμό.
Η μετατόπιση αυτή έχει ένα πλάτος ταλάντωσης, μια επιτάχυνση μια διάρκεια μια κατεύθυνση, μια συχνότητα, ένα μέσο μετάδοσης (χώμα βράχο) από την εστία μέχρι την κατασκευή,μια απόσταση από την εστία μέχρι την κατασκευή.
Αυτοί οι παράγοντες διαφέρουν από σεισμό σε σεισμό και ένας από αυτούς να αλλάξει, επηρεάζουν διαφορετικά τις διαφορετικής κατασκευής κατασκευές.
Οι κατασκευές από την άλλη έχουν ένα διαφορετικό ύψος και αριθμό ορόφων, ένα διαφορετικό σχεδιασμό αντισεισμικής προστασίας η κάθε μία, ένα συγκεκριμένο σχήμα η κάθε μία, και αντιδρούν διαφορετικά η κάθε μία ανάλογα με τον σχεδιασμό τους και ανάλογα με τους αστάθμητους σεισμικούς αναφερόμενους παράγοντες που θα προκύψουν.
Δηλαδή χάος.
Η δήλωση απόλυτη αντισεισμική προστασία είναι ψευδής. Άλλες κατασκευές αντιδρούν καλά σε μερικούς παράγοντες του σεισμού, άλλες σε άλλους παράγοντες του σεισμού.
Καμία όμως κατασκευή δεν είναι σίγουρο ότι επειδή άντεξε έναν μεγάλο σεισμό θα αντέξει και τον επόμενο με διαφορετικά χαρακτηριστικά.
Απεναντίας κάθε κατασκευή στον επόμενο σεισμό θυμάται τις βλάβες που είχε υποστεί από τον προηγούμενο σεισμό.
Υπάρχει ένα σχεδιαστικό πρόβλημα με όλες τις κατασκευές σήμερα και αυτό είναι ότι δεν μπορούν να αποτρέψουν την βλάβη.
Η βλάβη στις κατασκευές προέρχεται από δύο αιτίες.
1) Από την ανελαστική παραμόρφωση
2) Από την ακαμψία.
Αν μια κατασκευή σχεδιαστεί να είναι ελαστική, δεν θα ανατρέπεται εύκολα, αλλά σε μικρούς σεισμούς δεν θα πάθει τίποτα, σε μεσαίου μεγέθους σεισμούς θα έχει μερικές αστοχίες και σε μεγάλους σεισμούς μπορεί να σταθεί αλλά μπορεί και να καταρρεύσει, και αυτό εξαρτάτε από τους αστάθμητους παράγοντες του σεισμού. Από την άλλη υψίκορμες κατασκευές είναι ευάλωτες σε μεγάλο πλάτος ταλάντωσης δηλαδή από μακρινούς σεισμούς.
Τώρα τι είναι μεγάλος σεισμός και τι μικρός εξαρτάτε όχι από το μέγεθος των Ρίχτερ, αλλά από τους αναφερθέντες αστάθμητους παράγοντες οι οποίοι επηρεάζουν το μέγεθος της επιτάχυνσης και την συχνότητα του εδάφους που θα φθάσει κάτω από κάθε κατασκευή.
Αν μια κατασκευή σχεδιαστεί άκαμπτη και λίγο υψίκορμη θα έχει δυναμική μεν αλλά θα παρουσιάσει ολική ανάκληση του συνολικού εμβαδού της κοιτώστροσης, ή των μεμονωμένων πελμάτων βάσης των τοιχωμάτων.
Δηλαδή θα παρουσιάσει ή ολική ροπή ανατροπής, ή ροπή ανατροπής των τοιχωμάτων ή και τα δύο μαζί.
Σε αυτή την φάση η κατασκευή χάνει την στήριξή της από το έδαφος και τα φορτία της τα ίδια την σπάνε στα δύο.
Δηλαδή ροπή ανατροπής - αντίρροπη ροπή φορτίων λόγο απώλειας στήριξης εδάφους = αστοχία πάνω από τις πόρτες και τα παράθυρα όπου εκεί ευρίσκεται η πιο αδύναμη διατομή.
Βασικά το πρόβλημα σε μεγάλους σεισμούς εντοπίζεται στο ότι ο σημερινός αντισεισμικός σχεδιασμός δεν μπορεί να ελέγξει την ανελαστική μετατόπιση των ορόφων στις ελαστικά σχεδιασμένες κατασκευές, ενώ στις άκαμπτες αδυνατεί να ελέγξει την ροπή ανατροπής των τοιχωμάτων ή την ολική τάση ανατροπής των κατασκευών.
Δηλαδή σχεδιάζουμε ελαστικά έχουμε πρόβλημα μετά την ελαστική περιοχή μετατόπισης.
Σχεδιάζουμε άκαμπτα και δυναμικά, έχουμε θέμα στήριξης των φορτίων διότι χάνουν την επαφή τους με το έδαφος, ή έχουμε ανατροπή του τοιχώματος και καταπόνηση μεγάλη των δοκών.
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
Υπάρχει λύση?
Ναι υπάρχει και είναι αυτή που προτείνω.
Πρέπει να ελέγξουνε σχεδιαστικά την ανελαστική μετατόπιση και την ροπή ανατροπής του τοιχώματος ή της όλης κατασκευής.
Η λύση είναι η εφαρμογή προένταση στις παρειές των τοιχωμάτων για να αποφύγουμε την κάμψη, + πάκτωση στο έδαφος για να εξαλείψουμε την ανάκληση της βάσης του τοιχώματος και του εμβαδού της κατασκευής.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12509
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Είναι χειραγωγούμενη η επιστήμη ναι ή όχι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 08 Ιούλ 2021, 23:14

Εγώ πιστεύω η εφεύρεση σου είναι καλή. Δεν ξέρω πως βέβαια μεταλλικά αντικείμενα θα επιβιώσουν στο έδαφος


seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Είναι χειραγωγούμενη η επιστήμη ναι ή όχι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιούλ 2021, 23:24

nyxtovios έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 23:14
Εγώ πιστεύω η εφεύρεση σου είναι καλή. Δεν ξέρω πως βέβαια μεταλλικά αντικείμενα θα επιβιώσουν στο έδαφος
Περιβάλλονται από σκυρόδεμα όπως ο χάλυβας των κατασκευών, οπότε είναι προστατευμένα Σε μερικά μέτρα βάθος δεν υπάρχει πολύ οξυγόνο.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Είναι χειραγωγούμενη η επιστήμη ναι ή όχι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιούλ 2021, 23:32

enaon έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 23:18
seismic

:smt023
Και μια Ελληνική εταιρεία που συνεργάζομαι
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12509
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Είναι χειραγωγούμενη η επιστήμη ναι ή όχι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 08 Ιούλ 2021, 23:32

seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 23:24
nyxtovios έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 23:14
Εγώ πιστεύω η εφεύρεση σου είναι καλή. Δεν ξέρω πως βέβαια μεταλλικά αντικείμενα θα επιβιώσουν στο έδαφος
Περιβάλλονται από σκυρόδεμα όπως ο χάλυβας των κατασκευών, οπότε είναι προστατευμένα Σε μερικά μέτρα βάθος δεν υπάρχει πολύ οξυγόνο.
Πάλι περνάει υγρασία.Ίσως χρειάζεται κάποιου είδους μόνωση.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12509
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Είναι χειραγωγούμενη η επιστήμη ναι ή όχι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 08 Ιούλ 2021, 23:36

seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 21:22
nick έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 18:51
seismic έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:59
Έχω βρει την μέθοδο σχεδιασμού οι κατασκευές να αντέχουν 10 φορές μεγαλύτερο σεισμό από τον ισχυρότερο σεισμό που έγινε ποτέ στον κόσμο.
Θέλω να μου πεις πόσα ρίχτερ είναι ένας σεισμός 10 φόρες ισχυρότερος από 7 ρίχτερ.
Οι κατασκευές σχεδιάζονται να αντέχουν το πολύ 0,36 g
0,36 X 10 = 3,6 g
Ορίστε πείραμα μετρημένο στα 2,41 g φυσικού σεισμού!
Δεν έπαθε τίποτα οπότε δεν ξέρουμε σε πόσα g επιτάχυνση αστοχεί.
Τα 2,41 g φυσικού σεισμού πάνω σε δοκίμιο υπό κλίμακα αντιστοιχούν τουλάχιστον στα διπλασία g φυσικού σεισμού, δηλαδή 4,82g
Σχετικά με αυτό.
Που είναι που έχεις βιδώσει την κατασκευή; Εγώ βλέπω απλά το μοντέλο να πάει πέρα δώθε.
Επίσης έχεις σύγκριση με το αντίστοιχο χωρίς να είναι βιδωμένο;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Είναι χειραγωγούμενη η επιστήμη ναι ή όχι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιούλ 2021, 23:43

nyxtovios έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 23:36
seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 21:22
nick έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 18:51


Θέλω να μου πεις πόσα ρίχτερ είναι ένας σεισμός 10 φόρες ισχυρότερος από 7 ρίχτερ.
Οι κατασκευές σχεδιάζονται να αντέχουν το πολύ 0,36 g
0,36 X 10 = 3,6 g
Ορίστε πείραμα μετρημένο στα 2,41 g φυσικού σεισμού!
Δεν έπαθε τίποτα οπότε δεν ξέρουμε σε πόσα g επιτάχυνση αστοχεί.
Τα 2,41 g φυσικού σεισμού πάνω σε δοκίμιο υπό κλίμακα αντιστοιχούν τουλάχιστον στα διπλασία g φυσικού σεισμού, δηλαδή 4,82g
Σχετικά με αυτό.
Που είναι που έχεις βιδώσει την κατασκευή; Εγώ βλέπω απλά το μοντέλο να πάει πέρα δώθε.
Επίσης έχεις σύγκριση με το αντίστοιχο χωρίς να είναι βιδωμένο;
Πρόσεξε τους τένοντες που εξέχουν είναι οι βίδες και φέρουν κοχλίες πάνω κάτω βιδώνοντας την σεισμική βάση με το δώμα.
Και το αντίστοιχο μοντέλο στο οποίο αφαίρεσα τους κοχλίες κάτω από την βάση.
Δηλαδή είναι σαν τις κατασκευές που σχεδιάζουν σήμερα.
Δες πως αντιδρά σε μικρότερο σεισμό.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12509
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Είναι χειραγωγούμενη η επιστήμη ναι ή όχι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 08 Ιούλ 2021, 23:47

seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 23:43
nyxtovios έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 23:36
seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 21:22
Οι κατασκευές σχεδιάζονται να αντέχουν το πολύ 0,36 g
0,36 X 10 = 3,6 g
Ορίστε πείραμα μετρημένο στα 2,41 g φυσικού σεισμού!
Δεν έπαθε τίποτα οπότε δεν ξέρουμε σε πόσα g επιτάχυνση αστοχεί.
Τα 2,41 g φυσικού σεισμού πάνω σε δοκίμιο υπό κλίμακα αντιστοιχούν τουλάχιστον στα διπλασία g φυσικού σεισμού, δηλαδή 4,82g
Σχετικά με αυτό.
Που είναι που έχεις βιδώσει την κατασκευή; Εγώ βλέπω απλά το μοντέλο να πάει πέρα δώθε.
Επίσης έχεις σύγκριση με το αντίστοιχο χωρίς να είναι βιδωμένο;
Πρόσεξε τους τένοντες που εξέχουν είναι οι βίδες και φέρουν κοχλίες πάνω κάτω βιδώνοντας την σεισμική βάση με το δώμα.
Και το αντίστοιχο μοντέλο στο οποίο αφαίρεσα τους κοχλίες κάτω από την βάση.
Δηλαδή είναι σαν τις κατασκευές που σχεδιάζουν σήμερα.
Δες πως αντιδρά σε μικρότερο σεισμό.
Ωραία, απλά αν θέλεις να το κανονικοποιήσεις θα έπρεπε ίσως να βάλεις και τη σωστή θεμελίωση.
Δηλαδή έναν μεγάλο κουβά με χώμα όπου να είναι θεμελειωμένο το κτίριο και να κουνάς τον κουβά.
Βλέπω στο δεύτερο χοροπηδάει αλλά δεν μου φαίνεται πολύ ρεαλιστικό.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών