ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΟΞΟΥ

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
pankratisths
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2021, 21:54
Phorum.gr user: pankratisths

Re: ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΟΞΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pankratisths » 05 Ιούλ 2021, 14:34

Επίσης εκτιμώ την ποιότητα της σκέψης σου ιδίως ως εφάνη από τη σκέψη περί αρνητικής τομής και γι αυτό και ρωτησα την επιστημονική σου ιδιότητα. Άλλοι δεν φτάνουν ούτε κατά διάνοια μέχρι εκεί γιατί είναι ερώτημα που έχω θέσει και σε άλλους. Ομοίως αρκετά λογικός και ο κύριος που έθεσε το παράδειγμα με το διπλασιασμό της ταχύτητας. Δυνατές σκέψεις αμφότερες.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26899
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΟΞΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 05 Ιούλ 2021, 14:35

pankratisths έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 14:30
Φίλε μου μη με υποβαλλεις στη διαδικασία να αντιπαρατεθεις με μία γνώμη προερχόμενη από αυθεντία. Είναι η εύκολη λύση γιατί εσύ πιστεύεις σε αυθεντίες ενώ εγω όχι. Δεύτερον αγνοεις ποιος είμαι εγώ. Γι αυτό αντιπαρατεθηκαμε αυστηρα στο πεδίο της λογικής στο οποίο και ηττηθηκες επανερχομενος με νέες θέσεις και πολλές φορές με τις ίδιες ως αποδεικτικό κατάπτωσης των προηγούμενων. Αν επιτρέπεται από τους κανόνες του φόρουμ αναφέρω τη δημοσίευση και το γραφοντα εφόσον όμως προβεις σε αντιπαραβολή με την επαλήθευση υπ άρ 1.
Ολη αυτη η ανάλυση εχει τεθει σε peer review?

Kαι αν ναι τι αποτέλεσμα εξήχθη?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

pankratisths
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2021, 21:54
Phorum.gr user: pankratisths

Re: ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΟΞΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pankratisths » 05 Ιούλ 2021, 14:38

Ειλικρινά δεν ξέρω τι είναι αυτό που εγραψες τζωρτζ. Δυστυχώς δεν εχω γνώση και θα ήθελα να με πληροφορήσει σχετικα. Πίστευα ότι κάτι τέτοιο θα λάμβανε χώρα εδώ. Πασιφαη ωραίο όνομα. Τρως τα πάντα...

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26899
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΟΞΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 05 Ιούλ 2021, 14:43

pankratisths έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 14:38
Ειλικρινά δεν ξέρω τι είναι αυτό που εγραψες τζωρτζ. Δυστυχώς δεν εχω γνώση και θα ήθελα να με πληροφορήσει σχετικα. Πίστευα ότι κάτι τέτοιο θα λάμβανε χώρα εδώ. Πασιφαη ωραίο όνομα. Τρως τα πάντα...
Δεν ξερεις τι ειναι το peer review?

Kαι θες να το παιξεις και επιστήμονας?

Οσο για το ονομα "Πασιφάη" ετυμολογικα συνδεεται με τη λεξη φως και οχι με το φαι οπως νομιζεις...
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

pankratisths
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2021, 21:54
Phorum.gr user: pankratisths

Re: ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΟΞΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pankratisths » 05 Ιούλ 2021, 14:44

Ελάχιστοι έχουν συμφωνήσει τζωρτζ. Ο ένας έχει κάνει μεταπτυχιακό στα θεμέλια των μαθηματικών νομίζω και ο έτερος καθηγητής πανεπιστημίου στα μαθηματικά συνταξιούχος. Οι περισσότεροι διαφωνούν συνήθως άνευ αιτιολογίας και άλλοι με ανεπαρκή αιτιολογία.

pankratisths
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2021, 21:54
Phorum.gr user: pankratisths

Re: ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΟΞΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pankratisths » 05 Ιούλ 2021, 14:46

Εγώ είμαι επιστήμονας σε άλλο πεδίο αφενός και αφετέρου ξέρω την προέλευση της Πασιφαης. Απλά νόμιζα ότι είναι κάποιο γνωστό μου πρόσωπο που μπήκε να αστειστει και απηντησα στο αυτό θεωρούμενο ύφος.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26899
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΟΞΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 05 Ιούλ 2021, 14:47

pankratisths έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 14:44
Ελάχιστοι έχουν συμφωνήσει τζωρτζ. Ο ένας έχει κάνει μεταπτυχιακό στα θεμέλια των μαθηματικών νομίζω και ο έτερος καθηγητής πανεπιστημίου στα μαθηματικά συνταξιούχος. Οι περισσότεροι διαφωνούν συνήθως άνευ αιτιολογίας και άλλοι με ανεπαρκή αιτιολογία.
Ποιος κρινει την αιτιολογια ως ανεπαρκη η μη υπαρχουσα ομως?

Για αυτο σε ρωτησα αν εχει τεθει σε peer review.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

pankratisths
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2021, 21:54
Phorum.gr user: pankratisths

Re: ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΟΞΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pankratisths » 05 Ιούλ 2021, 14:51

Περαιτέρω δεν παίζω κάτι εγώ ούτε παριστανω. Τίτλους έχει ο καθείς και ας στερείται λογικής. Εσύ μπορεί να εισηχθης επί παραδείγματι στο μαθηματικό πιάνοντας τη βάση 10 και μετά να εφτασες να γίνεις ακόμη και καθηγητής πανεπιστημίου.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26899
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΟΞΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 05 Ιούλ 2021, 14:52

pankratisths έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 14:51
Περαιτέρω δεν παίζω κάτι εγώ ούτε παριστανω. Τίτλους έχει ο καθείς και ας στερείται λογικής. Εσύ μπορεί να εισηχθης επί παραδείγματι στο μαθηματικό πιάνοντας τη βάση 10 και μετά να εφτασες να γίνεις ακόμη και καθηγητής πανεπιστημίου.
Σε τι εισαι επιστημονας?

Προπτυχιακο/μεταπτυχιακο?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

pankratisths
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2021, 21:54
Phorum.gr user: pankratisths

Re: ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΟΞΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pankratisths » 05 Ιούλ 2021, 14:55

Αναφέρεσαι σε λήψη γνωμοδοτησεων. Το αν κάτι στερείται αιτιολογίας είναι ευαποδεικτο όπως και ανεπαρκούς. Αν θίγει όλα τα σημεία της σκέψης, αν περιλαμβάνει καν αιτιολογία. Αυτά επί παραδείγματι για τις διοικητικές πράξεις τα κρίνει το δικαστήριο. Για τις γνωμοδοτήσεις θα τα κρίνει κάποια άλλη γνώμη. Είναι γνώμες που απλά για κοινωνικούς λόγους κρινονται υπέρτερες από άλλες. Αλλά ειναι αποτέλεσμα γνώμης αν μία γνώμη στερείται αιτιολογίας ή είναι ανεπαρκής.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26899
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΟΞΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 05 Ιούλ 2021, 14:57

pankratisths έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 14:55
Αναφέρεσαι σε λήψη γνωμοδοτησεων. Το αν κάτι στερείται αιτιολογίας είναι ευαποδεικτο όπως και ανεπαρκούς. Αν θίγει όλα τα σημεία της σκέψης, αν περιλαμβάνει καν αιτιολογία. Αυτά επί παραδείγματι για τις διοικητικές πράξεις τα κρίνει το δικαστήριο. Για τις γνωμοδοτήσεις θα τα κρίνει κάποια άλλη γνώμη. Είναι γνώμες που απλά για κοινωνικούς λόγους κρινονται υπέρτερες από άλλες. Αλλά ειναι αποτέλεσμα γνώμης αν μία γνώμη στερείται αιτιολογίας ή είναι ανεπαρκής.
Αναφέρομαι σε παγια πρακτικη στον επιστημονικο χώρο.

Peer Review εχει περάσει? Εχει δημοσιευθει σε καποιο επιστημονικο περιοδικο?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

pankratisths
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2021, 21:54
Phorum.gr user: pankratisths

Re: ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΟΞΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pankratisths » 05 Ιούλ 2021, 14:59

Επισταμαι γνωρίζω καλά. Σύμφωνα με τη γνώμη του κράτους στη νομική επιστήμη. Αλλά όλοι οι φιλόσοφοι μας δεν είχαν κρατική αναγνώριση και δεν υπήρχαν και σχολεία πάντα εκείνες τις εποχές. Οπότε είναι λίγο σχετικό ποιος γνωρίζει καλά και τι. Ο λόγος όμως εδοθη σε όλους τους ανθρώπους και αυτό είναι το κοινό σημείο επαφής. Οι τίτλοι και ο λόγος δεν πάνε πακέτο πάντα.

pankratisths
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2021, 21:54
Phorum.gr user: pankratisths

Re: ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΟΞΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pankratisths » 05 Ιούλ 2021, 15:00

Δεν έχει δημοσιευθεί. Και δεν γνωρίζω για επιστημονικά περιοδικά της φιλοσοφίας των μαθηματικών. Εξάλλου πολλά απαιτούν και δημόσιες σχέσεις.

pankratisths
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2021, 21:54
Phorum.gr user: pankratisths

Re: ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΟΞΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pankratisths » 05 Ιούλ 2021, 15:03

Αν έχεις όμως κάτι υπόψη σου μετά χαράς. Και αναμενω και την πληροφόρηση περί της δικής σου επιστημονικής ιδιότητας.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26899
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΟΞΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 05 Ιούλ 2021, 15:06

pankratisths έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 15:03
Αν έχεις όμως κάτι υπόψη σου μετά χαράς. Και αναμενω και την πληροφόρηση περί της δικής σου επιστημονικής ιδιότητας.
Η δικια μου ιδιοτητα δεν εχει σχεση με τη δικια σου.

Και μιας και σε ρωτησα πρωτος ειναι νομιζω δικαιο να μου πεις εσυ την ιδιοτητα σου και τους προπτυχιακους/μεταπτυχιακους τιτλους σου πρωτος.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών