Μυστήριο Καραθεοδωρή - Πλεύρη

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Μυστήριο Καραθεοδωρή - Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 08 Ιούλ 2021, 06:08

Ο Πλεύρης είχε κάνει μία εκπομπή στην τηλεόραση σχετικά με τον Καραθεοδωρή πριν καμιά δεκαριά χρόνια.
Είχε επισκεφθεί την οικεία Καραθεοδωρή που ανήκει σήμερα στην δισέγγονη του.
Ο Πλεύρης είναι αβγό και έλεγε διάφορα αβγουλικά μαζί με την ιστορία του Καραθεοδωρή, αλλά αυτό δεν πιστεύω να το έστησε:
Είχε λοιπόν ο Καραθεοδωρή στη βιλιοθήκη του ένα βιβλίο με τίτλο "Σχετικότητα και χρονοχώρος", εκδόσεως 1912 λίγο πριν τον Αϊνστάϊν δηλαδή.
Το βιβλίο ήταν κίτρινο και είχε και ένα publishers logo, μιάς εκδοτικής εταιρείας με έδρα την Αλεξάνδρεια.
Το ανοίγουν λοιπόν το βιβλίο και όλες οι σελίδες ήτα λευκές, δεν έγραφε απολύτως τίποτα !
Ρωτάει ο Πλεύρης την οικοδέσποινα "τι είναι αυτό ;" και λέει η οικοδέσποινα "δεν έχω ιδέα, αυτό το βιβλίο βρισκόταν πάντα εδώ".
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Μυστήριο Καραθεοδωρή - Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 08 Ιούλ 2021, 11:17

Άξιον απορίας.

Δεν θα μάθουμε ποτέ πόσο % του πρότζεκτ Αινστάιν ήταν δόλος, απάτη και μάρκετιν. :102:
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Μυστήριο Καραθεοδωρή - Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 08 Ιούλ 2021, 12:02

O Καραθεοδωρή δεν θα έγραφε ποτέ απατεωνιές του τύπου : 4' 33"
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Μυστήριο Καραθεοδωρή - Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 08 Ιούλ 2021, 17:10

Είναι γεγονός ότι ο Αϊνστάϊν είχε πει ότι ο μόνος που με καταλαβαίνει είναι ο Καραθεοδωρή.
Αργότερα ο Καραθεοδωρή δεν αποκλείεται να αποσύρθηκε σκοπίμως από αυτόν τον κλάδο για να μην τον βάλει ο Άντολφ Χίτλερ να του φτιάξει atomic bomb.
Ο Πλεύρης να το έστησε αυτό με το βιβλίο επειδή ο Αϊνστάϊν ήταν Εβραίος ; Γίνεται ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5052
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Μυστήριο Καραθεοδωρή - Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 09 Ιούλ 2021, 02:51

Ποια atomic το 1912, με το ζόρι ξέρανε το μπαρούτι. Το E=mc2 δε λέει τίποτα για το πως θα παράξεις την ενέργεια.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Μυστήριο Καραθεοδωρή - Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 09 Ιούλ 2021, 03:20

nick έγραψε:
09 Ιούλ 2021, 02:51
Ποια atomic το 1912, με το ζόρι ξέρανε το μπαρούτι. Το E=mc2 δε λέει τίποτα για το πως θα παράξεις την ενέργεια.
Το 40 έγραψε ο Αλβέρτος το γράμμα στον Ρούσβλετ.
Ο Καραθεοδωρή πότε επέστρεψε από την Ελλάδα στη Γερμανία ; Το 25 ;
Από τότε ησχολείτο με κάτι γεωμετρικά θεωρήματα μόνο και διατηρούσε και μία αλληλογραφία με τον Αλβέρτο αλλά όχι επί θεμάτων advanced physics.
Είναι παράξενο, εδώ εγώ ξέρω να φτιάξω ένα doomsday bomb simulation, δεν μπορούσε ο Καραθεοδωρή ;
Μάλλον δεν ήθελε να ανακατευτεί με Άντολφ ή και με την κατασκευή βομβών γενικώς. Αλλά και δεν έφυγε από τη Γερμανία στη διάρκεια του πολέμου. Έμεινε στο Μόναχο.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Bull Dawg
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 20 Απρ 2021, 17:08

Re: Μυστήριο Καραθεοδωρή - Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bull Dawg » 09 Ιούλ 2021, 03:24

nick έγραψε:
09 Ιούλ 2021, 02:51
Ποια atomic το 1912, με το ζόρι ξέρανε το μπαρούτι. Το E=mc2 δε λέει τίποτα για το πως θα παράξεις την ενέργεια.
Δεν ξέρω τι είπανε αυτοί οι τύποι , εγώ όταν θέλω γαμάτη ενέργεια , πίνω λουκοζειντ και Ρεντ μπουλ

(δεν κάνω διαφήμιση )
Soul Asylum

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών