Έλληνες και μαθηματικά

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 31 Οκτ 2021, 14:14

hellegennes έγραψε:
31 Οκτ 2021, 00:51
Καλά, δεν έχουν και την ποικιλομορφία που συναντά κανείς στην Ευρώπη...
Ίσως γιατί μας μπερδεύει το πρόσωπο και κυρίως τα μάτια. Για το μέσο Ευρωπαίο Κινέζα, Κορεάτισα και Γιαπωνέζα φαίνονται ίδιες αν δεν προσέξει ντύσιμο, αξεσουάρ και βάψιμο μαλλιού. Για αυτούς εκεί δεν είναι. Βλέπουν άλλες διαφορές που σε μας περνούν απαρατήρητες όπως και με το ρύζι.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 31 Οκτ 2021, 14:22

EKPLIKTIKOS έγραψε:
31 Οκτ 2021, 02:18
.. αλλά επειδή στο μυαλό τους θεωρούνται και καλα υποτακτικες σε αντίθεση με τις ατίθασες κ πουτανες δυτικές.
Κακώς το θεωρούν έτσι. Η Κινέζα εργάζεται εδώ και 3 γενιές και αν δεν μιλήσουμε για απομονωμένες επαρχιακές περιοχές, μορφώνεται και συντηρεί πλήρως τον εαυτό της. Οι περισσότεροι νέοι βρίσκουν εργασία πριν ολοκληρώσουν το πανεπιστήμιο. Αν είναι ικανοί γύρω στα 25-30 ψάχνονται είτε να φύγουν έξω, είτε να μετακινηθούν σε μεγαλύτερη πόλη με πολυεθνικές είτε να ανοίξουν κάτι δικό τους. Δεν υπάρχει το πρόβλημα της ανεργίας εκεί. Η
Κινέζα είναι μάλλον πιο ανεξάρτητη από την νεαρή Ευρωπαία και αρκετά απαιτητική. Έχω ακούσει πως αυτό που περιγράφεις ταιριάζει περισσότερο στις Γιαπωνέζες αλλά δεν έχω βρεθεί εκεί ούτε έχω ικανό δείγμα από τον κύκλο μου.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 31 Οκτ 2021, 17:41

Μιλατε γενικως για ομορφια ενω εκει που πρεπει να εστιασει κανεις ειναι τα ΣΤΗΤΑ, ΣΤΡΟΓΓΥΛΑ ΚΑΙ ΠΕΤΑΧΤΑ ΟΠΙΣΘΙΑ.
Δεν υπαρχει λαος, κρατος, χωρα, εθνος που να ειναι καλο στα μαθηματικα ενω εχει στη συνθεση του αυξημενο ποσοστο γυναικων με ΣΤΗΤΑ, ΣΤΡΟΓΓΥΛΑ ΚΑΙ ΠΕΤΑΧΤΑ ΟΠΙΣΘΙΑ.
Εκει ειναι η ουσια της θεωριας μου.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 31 Οκτ 2021, 18:08

Daje έγραψε:
31 Οκτ 2021, 17:41
Μιλατε γενικως για ομορφια ενω εκει που πρεπει να εστιασει κανεις ειναι τα ΣΤΗΤΑ, ΣΤΡΟΓΓΥΛΑ ΚΑΙ ΠΕΤΑΧΤΑ ΟΠΙΣΘΙΑ.
Δεν υπαρχει λαος, κρατος, χωρα, εθνος που να ειναι καλο στα μαθηματικα ενω εχει στη συνθεση του αυξημενο ποσοστο γυναικων με ΣΤΗΤΑ, ΣΤΡΟΓΓΥΛΑ ΚΑΙ ΠΕΤΑΧΤΑ ΟΠΙΣΘΙΑ.
Εκει ειναι η ουσια της θεωριας μου.
Άρα οι μαύροι είναι στην πραγματικότητα μαθηματικές μεγαλοφυίες; Ώστε για αυτό τα γκέτο είναι πάντα σε σχήμα σπείρας.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 31 Οκτ 2021, 18:15

Αυτη η θεωρια ισχυει για τους λευκους πληθυσμους.
Για τους μαυρους ισχυει ακριβως το αντιθετο, κατι το οποιο εξηγειται και επιστημονικα απο τη θεμελιωδη αρχη της αντιθεσης αναμεσα στο ασπρο και το μαυρο.
Δεν εχεις ακουσει που λενε εκανες το ασπρο μαυρο?
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Οκτ 2021, 22:31

ST48410 έγραψε:
31 Οκτ 2021, 14:14
hellegennes έγραψε:
31 Οκτ 2021, 00:51
Καλά, δεν έχουν και την ποικιλομορφία που συναντά κανείς στην Ευρώπη...
Ίσως γιατί μας μπερδεύει το πρόσωπο και κυρίως τα μάτια. Για το μέσο Ευρωπαίο Κινέζα, Κορεάτισα και Γιαπωνέζα φαίνονται ίδιες αν δεν προσέξει ντύσιμο, αξεσουάρ και βάψιμο μαλλιού. Για αυτούς εκεί δεν είναι. Βλέπουν άλλες διαφορές που σε μας περνούν απαρατήρητες όπως και με το ρύζι.
Δεν αλλάζει αυτό που λέω. Υπάρχει μορφολογική ποικιλία. Δεν εξετάζουμε το πόσο εκπαιδεύεται κάποιος να διακρίνει λεπτότερες διαφορές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Manolis
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 16 Νοέμ 2021, 20:45

Ju-87 έγραψε:
30 Οκτ 2021, 12:37
Manolis έγραψε:
30 Οκτ 2021, 00:21
Ju-87 έγραψε:
22 Οκτ 2021, 19:16


Ααα τα μετάλλια τους έκαναν έξυπνους στα μαθηματικά;
ο αριθμός των μεταλλίων που φαίνεται να έχουν στη λίστα οφείλεται σε αυτά που επαιρναν επί σοσιαλισμού.οταν έγιναν καπιταληστικες άρχισαν να παίρνουν όλο και λιγότερα μετάλλια και διακρίσεις.
Εεε τότε ας δίνουμε και εμείς μετάλλια και διακρίσεις στους μαθητές μας να γίνουν εξυπνότεροι στα μαθηματικά.
βλαμμένος είσαι? δεν τα έδιναν μόνοι τους τα μετάλλια
INTERNATIONAL mathematical olympiad
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 16 Νοέμ 2021, 22:45

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Σεπ 2021, 11:30
Γιατί οι Έλληνες είναι σκραπες στα μαθηματικά; φταίει το χαμηλό iq ή το εκπαιδευτικό σύστημα;
Εγω θα γινω πιο προκλητικος και θα πω οτι σε τι χρειαζονται τα μαθηματικα σε ενα μαθητη; Σιγουρα αριθμητικη, στατιστικη και βασικη γεωμετρια ειναι χρησιμα στην πρακτικη ζωη, αλλα ολα τα υπολοιπα οχι, εκτος αν ακολουθησεις συγκεκριμενα πεδια επιστημων, αλλα επειδη του σχολειου ο κυριος ρολος ειναι η προετοιμασια του μαθητη για την καθημερινη ζωη, τι να τους κανει τους παραγωγισμους; τις πραξεις με πινακες Γκαους η το θεωρημα Bolzano?
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 16 Νοέμ 2021, 22:53

Τελικά το πήρατε χαμπάρι ότι μόνο μαθηματικά δεν είναι αυτά που διδάσκονται εδώ; Ότι δεν συνδέονται σε καμία περίπτωση με πραγματικές καταστάσεις; ότι από το δημοτικό ήδη καίνε τα μυαλά των παιδιών με άχρηστες μαλακίες και δεν τα βοηθούν να συνδέσουν τα μαθηματικά με τη ζωή;

στη Φυσική δε, του έχουν ερώτηση αν μία λάπα ζεσταίνει περισσότερο από ή από κάτω. στα παδιά που έχουν ως βίωμα ότι ο χώρος πάνω από τη λάμπα δεν μπορεί να είναι ελέγξιμος αφού κρέμεται ένα καλώδιο.

Είναι τόσο άχρηστοι που ούτε ένα παράδειγμα ή μία άσκηση δεν μπορούν να κατασκευάσουν.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Νοέμ 2021, 22:53

paul25 έγραψε:
16 Νοέμ 2021, 22:45
EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Σεπ 2021, 11:30
Γιατί οι Έλληνες είναι σκραπες στα μαθηματικά; φταίει το χαμηλό iq ή το εκπαιδευτικό σύστημα;
Εγω θα γινω πιο προκλητικος και θα πω οτι σε τι χρειαζονται τα μαθηματικα σε ενα μαθητη; Σιγουρα αριθμητικη, στατιστικη και βασικη γεωμετρια ειναι χρησιμα στην πρακτικη ζωη, αλλα ολα τα υπολοιπα οχι, εκτος αν ακολουθησεις συγκεκριμενα πεδια επιστημων, αλλα επειδη του σχολειου ο κυριος ρολος ειναι η προετοιμασια του μαθητη για την καθημερινη ζωη, τι να τους κανει τους παραγωγισμους; τις πραξεις με πινακες Γκαους η το θεωρημα Bolzano?
Πριν 50 χρόνια θα ήταν μια χαρά σκεπτικό αυτό. Ο σημερινός μαθητής είναι ο εργαζόμενος της επόμενης δεκαετίας και θα έχει να συναγωνιστεί υποψηφίους όχι από την ίδια πόλη και χώρα αλλά από όλο τον κόσμο. Πέρα λοιπόν από το στόχο του να βγάλεις ένα σκεπτόμενο και ολοκληρωμένο άνθρωπο, αναγκαστικά θα πρέπει να φροντίσεις να έχει κάποιες σοβαρές πιθανότητες να βρει (κάπως καλή) δουλειά σε λίγα χρόνια. Αν λοιπόν αλλού οι συνομήλικοί του έχουν τέτοιες γνώσεις, καλώς ή κακώς, θα πρέπει να έχει και αυτός.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 16 Νοέμ 2021, 22:57

ST48410 έγραψε:
16 Νοέμ 2021, 22:53
paul25 έγραψε:
16 Νοέμ 2021, 22:45
EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Σεπ 2021, 11:30
Γιατί οι Έλληνες είναι σκραπες στα μαθηματικά; φταίει το χαμηλό iq ή το εκπαιδευτικό σύστημα;
Εγω θα γινω πιο προκλητικος και θα πω οτι σε τι χρειαζονται τα μαθηματικα σε ενα μαθητη; Σιγουρα αριθμητικη, στατιστικη και βασικη γεωμετρια ειναι χρησιμα στην πρακτικη ζωη, αλλα ολα τα υπολοιπα οχι, εκτος αν ακολουθησεις συγκεκριμενα πεδια επιστημων, αλλα επειδη του σχολειου ο κυριος ρολος ειναι η προετοιμασια του μαθητη για την καθημερινη ζωη, τι να τους κανει τους παραγωγισμους; τις πραξεις με πινακες Γκαους η το θεωρημα Bolzano?
Πριν 50 χρόνια θα ήταν μια χαρά σκεπτικό αυτό. Ο σημερινός μαθητής είναι ο εργαζόμενος της επόμενης δεκαετίας και θα έχει να συναγωνιστεί υποψηφίους όχι από την ίδια πόλη και χώρα αλλά από όλο τον κόσμο. Πέρα λοιπόν από το στόχο του να βγάλεις ένα σκεπτόμενο και ολοκληρωμένο άνθρωπο, αναγκαστικά θα πρέπει να φροντίσεις να έχει κάποιες σοβαρές πιθανότητες να βρει (κάπως καλή) δουλειά σε λίγα χρόνια. Αν λοιπόν αλλού οι συνομήλικοί του έχουν τέτοιες γνώσεις, καλώς ή κακώς, θα πρέπει να έχει και αυτός.
Δεν υπαρχει σχεδον πουθενα θεση εργασιας που να ζητα να εφαρμοσεις θεωρημα Μπολτζανο η να υπολογισεος ορια, εκτος απο πολυ λιγες θεσεις εξειδικευμενες και οι περισσοτερες σε ερευνητικο τομεα που θα πρεπει να τους στοχευεις. Για την υπολοιπη συντριπτικη πλειοψηφια που θα κανει μια συνηθη δουλεια, γιατι να τυραννιεται;
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 16 Νοέμ 2021, 23:00

paul25 έγραψε:
16 Νοέμ 2021, 22:45
EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Σεπ 2021, 11:30
Γιατί οι Έλληνες είναι σκραπες στα μαθηματικά; φταίει το χαμηλό iq ή το εκπαιδευτικό σύστημα;
Εγω θα γινω πιο προκλητικος και θα πω οτι σε τι χρειαζονται τα μαθηματικα σε ενα μαθητη; Σιγουρα αριθμητικη, στατιστικη και βασικη γεωμετρια ειναι χρησιμα στην πρακτικη ζωη, αλλα ολα τα υπολοιπα οχι, εκτος αν ακολουθησεις συγκεκριμενα πεδια επιστημων, αλλα επειδη του σχολειου ο κυριος ρολος ειναι η προετοιμασια του μαθητη για την καθημερινη ζωη, τι να τους κανει τους παραγωγισμους; τις πραξεις με πινακες Γκαους η το θεωρημα Bolzano?
Πίνακες διπλής εισόδου, λογικές προτάσεις, ανάλυση δεδομένων, Μπουλ.

Το πως κάθε τι μπορεί να αποτελεί μαθηματική οντότητα και πως μπορεί να εξεταστεί.

Εμένα ένα παιδί μου βρήκε τη λύση σε δύσκολο αίνιγμα με την πρόταση "Ο ένας έλεγε αλήθεια για το ψέμα του άλλου και ο άλλος ψέμα για την αλήθεια του πρώτου. και οι δύο ψέμα βγάζουν".
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4348
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 16 Νοέμ 2021, 23:03

Έχει κάνει μεγάλη ζημιά το εκπαιδευτικό σύστημα.

Κάνει τους ανθρώπους να αποστρέφονται τη μάθηση και να καταλήγουν σαβούρες που βλέπουν όλη μέρα τηλεόραση.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Νοέμ 2021, 23:04

paul25 έγραψε:
16 Νοέμ 2021, 22:57
Δεν υπαρχει σχεδον πουθενα θεση εργασιας που να ζητα να εφαρμοσεις θεωρημα Μπολτζανο η να υπολογισεος ορια, εκτος απο πολυ λιγες θεσεις εξειδικευμενες και οι περισσοτερες σε ερευνητικο τομεα που θα πρεπει να τους στοχευεις. Για την υπολοιπη συντριπτικη πλειοψηφια που θα κανει μια συνηθη δουλεια, γιατι να τυραννιεται;
Ναι, δεν διαφωνούμε αλλά δες το λίγο διαφορετικά. Οι νέοι σήμερα σπουδάζουν και σε ξένες χώρες. Ειδικά σε υψηλό επίπεδο. Ένας 18χρονος που θα πάει στο εξωτερικό να διεκδικήσει μια θέση σε ένα πανεπιστήμιο θα πρέπει να έχει γνωστικό υπόβαθρο ανάλογο των συμμαθητών του. Να μην υστερεί. Τι θα του πεις τότε; Ξεκίνα να μάθεις τώρα αυτά που ξέρουν οι συνομηλίκοί σου εδώ και κάποια χρόνια; Θα μπορέσει να το κάνει με επιτυχία;

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 16 Νοέμ 2021, 23:08

ST48410 έγραψε:
16 Νοέμ 2021, 23:04
paul25 έγραψε:
16 Νοέμ 2021, 22:57
Δεν υπαρχει σχεδον πουθενα θεση εργασιας που να ζητα να εφαρμοσεις θεωρημα Μπολτζανο η να υπολογισεος ορια, εκτος απο πολυ λιγες θεσεις εξειδικευμενες και οι περισσοτερες σε ερευνητικο τομεα που θα πρεπει να τους στοχευεις. Για την υπολοιπη συντριπτικη πλειοψηφια που θα κανει μια συνηθη δουλεια, γιατι να τυραννιεται;
Ναι, δεν διαφωνούμε αλλά δες το λίγο διαφορετικά. Οι νέοι σήμερα σπουδάζουν και σε ξένες χώρες. Ειδικά σε υψηλό επίπεδο. Ένας 18χρονος που θα πάει στο εξωτερικό να διεκδικήσει μια θέση σε ένα πανεπιστήμιο θα πρέπει να έχει γνωστικό υπόβαθρο ανάλογο των συμμαθητών του. Να μην υστερεί. Τι θα του πεις τότε; Ξεκίνα να μάθεις τώρα αυτά που ξέρουν οι συνομηλίκοί σου εδώ και κάποια χρόνια; Θα μπορέσει να το κάνει με επιτυχία;
Μα το εκπαιδευτικο συστημα δεν σχεδιαζεται σκεπτομενο τους λιγους που θα πανε εξω, αλλωστε επι δεκαετιες διδασκονται τα μαθηματικα στο σχολειο. Δεν εχει σχεση αυτο που λες, δεν μας ενδιαφερει αν εντελει καποιους λιγους τους βολευει αυτο που προκυπτει ως παραπροιον, δεν ειναι ο κυριος λογος, αλλα γιατι επιμενει σε αυτη την εκταση μαθηματικων το εκπαιδευτικο συστημα για ολους.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών