Έλληνες και μαθηματικά

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 02 Σεπ 2021, 14:29

Uppercut έγραψε:
02 Σεπ 2021, 14:21
Υδράργυρος έγραψε:
02 Σεπ 2021, 12:04
Δημοκράτης έγραψε:
02 Σεπ 2021, 12:02


μια φορά να μη γράφεις βλακεία και θα ξεμείνουμε από ψωμί
Βλήμα είσαι αλλά θα σου απαντήσω: Οι Κινέζοι επειδή γράφουν με ιδεογράμματα δεν έχουν ούτε λογοτεχνία ούτε ποίηση ούτε τίποτα από αυτά
Αυτό το άτομο έχει άποψη για το πώς θα βελτιωθεί η ποιότητα του εκπαιδευτικού μας συστήματος.
Νομίζω ότι στην Ελλάδα το μόνο πραγματικό πρόβλημα είναι οι ξερόλας. Δες εδώ στο νήμα ο καθένας γράφει στα τέτοια του μελέτες, στατιστικές, εκπαιδευτικά συστήματα και έχει άποψη η οποία μάλιστα είναι αδιαπραγματευυη. Τέτοιους ζαβους η αλήθεια είναι ότι δεν έχω συναντήσει εκτός Ελλάδος. Σε αυτό μάλλον είμαστε μοναδικοι

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Σεπ 2021, 14:44

Δημοκράτης έγραψε:
02 Σεπ 2021, 14:23

Είπαμε έχεις δίκιο, δεν είμαστε για κόσμο, όλες οι στατιστικές είναι λάθος. Εσύ ξέρεις καλύτερα
Οι στατιστικές λένε ότι ο 1 στους 3 δεν πιάνει τη βάση στα μαθηματικά μανμου. Εγώ ό,τι ήταν να μάθω για το μαθηματικό δαιμόνιο του Έλληνος το έμαθα όταν σπούδαζα στο πολυτεχνείο κ είχα κ τούβλα συμφοιτητές, δηλαδή φαντάσου πόσο χαμηλό είναι το επίπεδο σε κάτι φιλολόγους κ τέτοια :e040:

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 02 Σεπ 2021, 14:50

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Σεπ 2021, 14:44
Δημοκράτης έγραψε:
02 Σεπ 2021, 14:23

Είπαμε έχεις δίκιο, δεν είμαστε για κόσμο, όλες οι στατιστικές είναι λάθος. Εσύ ξέρεις καλύτερα
Οι στατιστικές λένε ότι ο 1 στους 3 δεν πιάνει τη βάση στα μαθηματικά μανμου. Εγώ ό,τι ήταν να μάθω για το μαθηματικό δαιμόνιο του Έλληνος το έμαθα όταν σπούδαζα στο πολυτεχνείο κ είχα κ τούβλα συμφοιτητές, δηλαδή φαντάσου πόσο χαμηλό είναι το επίπεδο σε κάτι φιλολόγους κ τέτοια :e040:
Είπαμε έχεις δίκιο :lol:

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 02 Σεπ 2021, 14:52

Υδράργυρος έγραψε:
02 Σεπ 2021, 11:43
Στα θρησκευτικά βάλε. Εκεί είναι ξεφτέρια
+ στην μπαλλα στο στοιχημα κ στην αναλυση του μεγαλου αδελφου κ του μπακουριου
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 02 Σεπ 2021, 15:05

απο που προκυπτει ειπαμε πως ειναι ξεφτερι ο μεσος ελληνας στα θρησκευτικα; απο την ιδεοληψια μας;

για ρωτηστε παρα εξω για την Πατερικη θεολογια και τις διαφορες απο την Δυση,
δυσκολα να τα εχει ξεκαθαρισμενα,προτεσταντικη οπτικη εχουν οι περισσοτεροι,"να μαστε καλοι ανθρωποι,να πιστευουμε για να λαβουμε παραδεισο μετα θανατον"

Uppercut

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 02 Σεπ 2021, 15:11

Κόκκορας έγραψε:
02 Σεπ 2021, 15:05
απο που προκυπτει ειπαμε πως ειναι ξεφτερι ο μεσος ελληνας στα θρησκευτικα; απο την ιδεοληψια μας;

για ρωτηστε παρα εξω για την Πατερικη θεολογια και τις διαφορες απο την Δυση,
δυσκολα να τα εχει ξεκαθαρισμενα,προτεσταντικη οπτικη εχουν οι περισσοτεροι,"να μαστε καλοι ανθρωποι,να πιστευουμε για να λαβουμε παραδεισο μετα θανατον"
Απαντάς στα σοβαρά στον τύπο που λέει ότι οι Κινέζοι δεν έχουν λογoτεχνία και στον μεσόκοπο εραστή.

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 02 Σεπ 2021, 20:38

Δημοκράτης έγραψε:
02 Σεπ 2021, 12:51
Dimitri Bertsekas (born 1942) - Member of the National Academy of Engineering professor with the Department of Electrical Engineering and
Τεράστια προσωπικότητα στον τομέα του
Δημοκράτης έγραψε:
02 Σεπ 2021, 12:51
Katia Sycara - Professor in the Carnegie Mellon School of Computer Science's Robotics Institute and the director of the Laboratory for Agents technology and Semantic web technologies.
:hebit::hebit:
Τιμή μου που δούλεψα μαζί της στο παρελθόν στο λατρεμένο Carnegie Mellon :romance-hearteyes:
Όμως δε μπορεί να καταχωρηθεί ως μαθηματικός, παρόλο που αυτό ήταν το βασικό της πτυχίο. Ακολούθησε εντελώς διαφορετικό δρόμο.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Σεπ 2021, 20:39

Καραμελίτσα έγραψε:
02 Σεπ 2021, 14:21
Είναι 5 διαφορετικά θέματα:
1. Οι μαθηματικές γνώσεις στον συνολικό πληθυσμό.
2. Οι μαθηματικές γνώσεις των ανθρώπων που έχουν μαθηματική εκπαίδευση πέρα από τη βασική.
3. Η επίδοση της χώρας σε διαγωνιστικά μαθηματικά για εφήβους.
4. Το επίπεδο των μαθηματικών τμημάτων στη χώρα.
5. Οι υψηλού επιπέδου Έλληνες μαθηματικοί.

Η σύγχυσή των θεμάτων είναι καλή για τρολάρισμα, αλλά όχι για ουσία.
Ορθό
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 02 Σεπ 2021, 20:43

Καραμελίτσα έγραψε:
02 Σεπ 2021, 14:21
Είναι 5 διαφορετικά θέματα:
1. Οι μαθηματικές γνώσεις στον συνολικό πληθυσμό.
2. Οι μαθηματικές γνώσεις των ανθρώπων που έχουν μαθηματική εκπαίδευση πέρα από τη βασική.
3. Η επίδοση της χώρας σε διαγωνιστικά μαθηματικά για εφήβους.
4. Το επίπεδο των μαθηματικών τμημάτων στη χώρα.
5. Οι υψηλού επιπέδου Έλληνες μαθηματικοί.

Η σύγχυσή των θεμάτων είναι καλή για τρολάρισμα, αλλά όχι για ουσία.

Με δεδομένη την διαχρονικά στυγνά χρησιμοθηρική πρακτική του Ελληνικού κράτους στην παιδεία, στα 1, 3 και στο 4 λογικό να είμαστε χαμηλά τουλάχιστον στον ΟΟΣΑ, στο 2 στο μέσο όρο ή παραπάνω, και στο 5ο στο μέσο όρο, αφού η ανάδειξη και η εκπαίδευσή τους γίνεται εκτός Ελλάδας.
:+1::goodpost:
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 02 Σεπ 2021, 21:03

Πάντως πέρα από τους κινέζους που παίζουν σε μια κατηγορία μόνοι τους ( :hebit: ), το πρώην ανατολικό μπλοκ εξακολουθεί και κρατάει ψηλά τα σκήπτρα.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά κάτι Ουκρανούς που ότι και να τους έδινες το λύνανε. Είχα σκαλώσει μια φορά και ένα καιρό για καμιά βδομάδα σε ένα πρόβλημα και τους είπα να με βοηθήσουν και θα τους κεράσω τα ποτά. Μέσα σε 24 ώρες το χαν λύσει. Σκυλιά μαύρα.

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 02 Σεπ 2021, 21:13

Υδράργυρος έγραψε:
02 Σεπ 2021, 12:04
Οι Κινέζοι επειδή γράφουν με ιδεογράμματα δεν έχουν ούτε λογοτεχνία ούτε ποίηση ούτε τίποτα από αυτά
Κόψε το χαμομήλι που πίνεις γιατί σε πειράζει.
Δεν έχουν ποίηση λέει. Και το λέει αυτό για το κινέζικο εκπαιδευτικό σύστημα στο οποίο τα παιδιά αποστηθίζουν ντουζίνες με ολόκληρα ποιήματα-έπη πριν καλά καλά γίνουν 12 ετών. Και που ξέρουν να χρησιμοποιούν αλλά και να αναπλάθουν-αναπροσαρμόζουν στον καθημερινό προφορικό λόγο ποιητικά σχήματα από κάθε περίοδο από τις 6 Δυναστείες και μετά.

Fixer66
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 08 Οκτ 2021, 09:48

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fixer66 » 22 Οκτ 2021, 07:34

Είναι εντυπωσιακό το πόσα δε ξέρουμε. Και πόσα θα μπορούσαμε να μάθουμε. 1.000 μέρες 1.000 χρόνια δεν είναι αρκετάαα. Απ' τα άλλα όντα. Πχ σκεφτόμουν το εξής αστείο τις προάλλες. Λέμε σ' ένα παιδί "καλά δε ξέρεις μαθηματικά"; Ξέρεις δε θέλω να σε προσβάλω...και δηλαδή ξέρουμε τι θα βγεί αν προσθέσουμε δυο όμοια πράγματα. Δύο ακέραιους, δύο πραγματικούς αριθμούς ή δύο μιγαδικούς αριθμούς λχ. Ομως τι θα βγεί αν προσθέσουμε δυο ανόμοια πράγματα; Αυτό το γνωρίζουμε; Ε; Ε; Για παράδειγμα ένα Μινόταυρο και μία Μέδουσα. Τι μας κάνει αν προσθέσουμε μια Μέδουσα και έναν Μινόταυρο;

Εγώ λέω: Μέδουσα + Μινόταυρος = ενόχληση.

Αλλάαα...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Οκτ 2021, 11:11

Fixer66 έγραψε:
22 Οκτ 2021, 07:34
Είναι εντυπωσιακό το πόσα δε ξέρουμε. Και πόσα θα μπορούσαμε να μάθουμε. 1.000 μέρες 1.000 χρόνια δεν είναι αρκετάαα. Απ' τα άλλα όντα. Πχ σκεφτόμουν το εξής αστείο τις προάλλες. Λέμε σ' ένα παιδί "καλά δε ξέρεις μαθηματικά"; Ξέρεις δε θέλω να σε προσβάλω...και δηλαδή ξέρουμε τι θα βγεί αν προσθέσουμε δυο όμοια πράγματα. Δύο ακέραιους, δύο πραγματικούς αριθμούς ή δύο μιγαδικούς αριθμούς λχ. Ομως τι θα βγεί αν προσθέσουμε δυο ανόμοια πράγματα; Αυτό το γνωρίζουμε; Ε; Ε; Για παράδειγμα ένα Μινόταυρο και μία Μέδουσα. Τι μας κάνει αν προσθέσουμε μια Μέδουσα και έναν Μινόταυρο;

Εγώ λέω: Μέδουσα + Μινόταυρος = ενόχληση.

Αλλάαα...
Αλλά τί;
Αφήνεις μισούς συλλογισμούς. :smt047

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 22 Οκτ 2021, 11:19

Fixer66 έγραψε:
22 Οκτ 2021, 07:34
Είναι εντυπωσιακό το πόσα δε ξέρουμε. Και πόσα θα μπορούσαμε να μάθουμε. 1.000 μέρες 1.000 χρόνια δεν είναι αρκετάαα. Απ' τα άλλα όντα. Πχ σκεφτόμουν το εξής αστείο τις προάλλες. Λέμε σ' ένα παιδί "καλά δε ξέρεις μαθηματικά"; Ξέρεις δε θέλω να σε προσβάλω...και δηλαδή ξέρουμε τι θα βγεί αν προσθέσουμε δυο όμοια πράγματα. Δύο ακέραιους, δύο πραγματικούς αριθμούς ή δύο μιγαδικούς αριθμούς λχ. Ομως τι θα βγεί αν προσθέσουμε δυο ανόμοια πράγματα; Αυτό το γνωρίζουμε; Ε; Ε; Για παράδειγμα ένα Μινόταυρο και μία Μέδουσα. Τι μας κάνει αν προσθέσουμε μια Μέδουσα και έναν Μινόταυρο;

Εγώ λέω: Μέδουσα + Μινόταυρος = ενόχληση.

Αλλάαα...
Δεν ξερω για τα μαθηματικα τυπε, παντως στη χημεια εισαι πολυ δυνατος
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 22 Οκτ 2021, 11:23

Fixer66 έγραψε:
22 Οκτ 2021, 07:34
Είναι εντυπωσιακό το πόσα δε ξέρουμε. Και πόσα θα μπορούσαμε να μάθουμε. 1.000 μέρες 1.000 χρόνια δεν είναι αρκετάαα. Απ' τα άλλα όντα. Πχ σκεφτόμουν το εξής αστείο τις προάλλες. Λέμε σ' ένα παιδί "καλά δε ξέρεις μαθηματικά"; Ξέρεις δε θέλω να σε προσβάλω...και δηλαδή ξέρουμε τι θα βγεί αν προσθέσουμε δυο όμοια πράγματα. Δύο ακέραιους, δύο πραγματικούς αριθμούς ή δύο μιγαδικούς αριθμούς λχ. Ομως τι θα βγεί αν προσθέσουμε δυο ανόμοια πράγματα; Αυτό το γνωρίζουμε; Ε; Ε; Για παράδειγμα ένα Μινόταυρο και μία Μέδουσα. Τι μας κάνει αν προσθέσουμε μια Μέδουσα και έναν Μινόταυρο;

Εγώ λέω: Μέδουσα + Μινόταυρος = ενόχληση.

Αλλάαα...
Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια το πρόβλημα δεν είναι γνωσιολογικό.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών