Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 27 Σεπ 2021, 14:33

Blackdog έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:21

Γιατι δεν θα υπαρχει λετζιτ πατερας να πληρωνει. Αντε να συμμετεχει, για να μην ειμαι και στερεοτυπικος.

Δεν γινεται το 10% των αρσενικων να μπορει να συντηρει το 70% των γυναικων με τα παιδια τους. Ισως σε ενα αλλο οικονομικο συστημα, το οποιο βεβαια δεν εχει ανακαλυφθει ακομα.
Εννοεις στο οικονομικό σύστημα που το 10% έχει λεφτά να τα κάψει κυριολεκτικά στα μούτρα του υπολοίπου 90%; :smt017

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 27 Σεπ 2021, 14:37

Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:14
Ότι οι άντρες που διαβάζουν μικυμάο εκνευρίζονται από γυναίκες που δε διαβάζουν;
Καραμελίτσα έγραψε: Ούτε το μικυμάο θες που έβαλα στο πρώτο νήμα, ούτε το τεχνικό τώρα με βιβλιογραφία, ε οκ, πίστευε ότι θές, τα νήματά μου δικαιώνεις.
Εικόνα
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1542
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 27 Σεπ 2021, 14:39

EKPLIKTIKOS έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:24
esu έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:19

Οκ συμφωνούμε. Μόνο αυτό το 90% δεν κατάλαβα. Εννοείς το 90% του πληθυσμού; Ή ότι παράγουν 90% μεγαλύτερη δύναμη; Γιατί το δεύτερο σίγουρα δεν ισχύει. Για το πρώτο δεν έχω στοιχεία.
It's already known that males' upper bodies, on average, have 75% more muscle mass and 90% more strength than females'. But it's not known why.

https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 132404.htm
Μάλιστα.. Δεν θα το δεχτώ σαν καθολική αλήθεια. Είναι μια έρευνα σε 40 άτομα για την διαφορά στην δύναμη της μπουνιάς.

Βλέπω τα παγκόσμια ρεκορ σε άντρες και γυναίκες και το 90% μοιάζει πάρα πολύ. Και στον αθλητισμό μπορείς να δεις την βιολογική διαφορά αφού μέσα από τον ανταγωνισμό φτάνει το κάθε φύλο στα πραγματικά του όρια. Σε ράντομ έρευνες επιδράει ο κοινωνικός παράγωντας (πχ πόσοι από αυτούς/ες κάνουν μποξ και πόσοι μπαλέτο).

Για παράδειγμα στα 55 κιλά το παγκόσμιο ρεκόρ στο επολέ ζετέ είναι 166 κιλά για τους άντρες και 129 για τις γυναίκες. Στο ακόντιο 98 μέτρα οι άντρες και 72 οι γυναίκες.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22699
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 27 Σεπ 2021, 14:41

Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:14


Ότι οι άντρες που διαβάζουν μικυμάο εκνευρίζονται από γυναίκες που δε διαβάζουν;
Εγώ που διαβάζω μίκι μάο, δεν έχω πρόβλημα με τις γυναίκες που δεν τα διαβάζουν. Εχω πρόβλημα με τις γυναίκες που χωρίς να τα διαβάζουν, γράφουν το σενάριο σε αυτά.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 27 Σεπ 2021, 14:43

Χαοτικός έγραψε:
27 Σεπ 2021, 10:32
Τι είναι οι ινσέλ πάλι;
οι καταστροφεις του καπιταλισμου :102::102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 27 Σεπ 2021, 14:45

AlienWay έγραψε:
27 Σεπ 2021, 11:20
Χαοτικός έγραψε:
27 Σεπ 2021, 11:19
Γιατί δεν πάνε στις πουτάνες; Αν το γαμήσι είναι το πρόβλημα που είναι σεβαστό εδώ που τα λέμε.
Αυτό δεν το έχω ψάξει στην έρευνα που έχω κάνει γι' αυτούς. Αν γνωρίζει κάποιος, ας μας το πει.
γιατι το θεωρουν cuck νοοτροπια :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 27 Σεπ 2021, 14:47

EKPLIKTIKOS έγραψε:
26 Σεπ 2021, 14:30
Kauldron έγραψε:
26 Σεπ 2021, 12:16

Έψαξα να βρώ τί είναι ινσελ, και βρήκα να έχει αναφορά και απ' το slang.
Είναι λίγο ειρωνικό να κράζουν άνθρωποι που δεν είναι της αστικής τάξης τους αγαμητους ινσελαδες. Ουσιαστικά οι ίδιες οι φεμινιστριες αναγνωρίζουν τις γυναίκες ως resource με αυτό. Που είναι βασικά στην κοινωνία που ζούμε, όπως όλα: μια μάχη για το ποιος θα γαμαει τις πιο ωραίες μουναρες, ποιος θα οδηγεί το πιο ωραίο αμάξι, ποιος θα μένει σε πιο ωραίο σπίτι, κλτ. Ουσιαστικά δεν είναι διαφορετικό από τον μικροαστο μαλακα με το GLA που σε κοιτάζει υποτιμητικά στο φανάρι επειδή έχεις παπάκι :102:

Η αιτιολόγηση δε είναι δίπλα ειρωνική: λένε οι φεμινιστριες ότι οι ινσελ φταίνε για το ότι είναι αγαμητοι, γιατί είναι αγαμητοι εξαιτίας της ψυχοσύνθεσης και της συμπεριφοράς τους. Είναι ακριβώς το ίδιο επιχείρημα των πλούσιων για τους φτωχούς: φταίνε για την κατάσταση τους επειδή είναι τεμπέληδες
απο τα σπουδαιοτερα ποστ που εχουν γραφτει στο πχωρουμακι :smt023:smt038
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 27 Σεπ 2021, 14:51

esu έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:39

Βλέπω τα παγκόσμια ρεκορ σε άντρες και γυναίκες και το 90% μοιάζει πάρα πολύ.
Οι γυναίκες έχουν το πλεονέκτημα σε αθλήματα που βασίζονται στη διάρκεια, την αντοχή. Πχ ultramarathons. Είναι θέμα βιολογίας, κ εκεί οι άντρες συμμετέχοντες είναι περισσότεροι, όπως και στο μποξ, αλλα οι γυναίκες τους κατουρανε. Στα πιο πολλά εκεί περίπου παίζει, από το 100σταρι μέχρι τα βάρη. Επίσης στα περισσότερα οι τοπ γυναίκες παγκοσμίως παίζουν σε επίπεδο intermediate αντρών, δηλαδή οι κορυφαίες πχ στο πάγκο στα βάρη παγκοσμίως είναι λίγο πολύ στο επίπεδο ενός τύπου που παίζει πάγκο αλλά όχι σοβαρα ανταγωνιστικα, δηλαδή είναι μέτριος

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2433
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 27 Σεπ 2021, 14:52

EKPLIKTIKOS έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:33
Blackdog έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:21

Γιατι δεν θα υπαρχει λετζιτ πατερας να πληρωνει. Αντε να συμμετεχει, για να μην ειμαι και στερεοτυπικος.

Δεν γινεται το 10% των αρσενικων να μπορει να συντηρει το 70% των γυναικων με τα παιδια τους. Ισως σε ενα αλλο οικονομικο συστημα, το οποιο βεβαια δεν εχει ανακαλυφθει ακομα.
Εννοεις στο οικονομικό σύστημα που το 10% έχει λεφτά να τα κάψει κυριολεκτικά στα μούτρα του υπολοίπου 90%; :smt017
Σωστο και αυτο

Παρολα αυτα δεν νομιζω οτι η οικονομικη ανεση γεννα την αναγκη στον αντρα να εχει 50-60 παιδια, αλλιως στο forbes θα ηταν ολοι (τουλαχιστον) πολυτεκνοι, πραγμα που δεν ισχυει.
Ουσιαστικα παντως λεω οτι σε περιπτωσεις ανθρωπινου ζευγαρωματος η φυση περιοριζεται λογω κοινωνικων κανονων και οικονομικων αναγκων. Στο Ισλαμ ας πουμε, απαραβατος ορος για την πολυγαμια ειναι να μπορεις να συντηρεις τις γυναικες σου. Για αυτο και ειναι πολυ δυσκολο να βρεις εναν εργατη η μικροπωλητη με πανω απο 1 γυναικα.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22699
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 27 Σεπ 2021, 14:53

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το εξής παράδοξο.

Από τη μια βλέπουμε φεμινο-empowering άρθρα με τίτλο "do we really need men?" και η απάντηση που προτείνουν είναι το "no".

Την ίδια στιγμή όμως, ψέγουν τους ινσελοτέτοιους ότι "είναι μισογύνηδες γιατί δεν δεσμεύονται".

Και προκύπτει το εύλογο ερώτημα: Αν όντως το "no" είναι η απάντηση στο "do we really need men?", τότε οι γυναίκες που το εφαρμώζουν ως τακτική, δεν αφήνουν εκτός σχέσεως ένα αξιόλογο ποσοστό αντρώνε; Αν δηλαδή καμία γυναίκα δεν ήθελε δίπλα της να έχει άντρα, τότε δεν θα ήταν ίνσελς όλοι οι άντρες;

Τεσπα, αυτά τα ερωτήματα είναι προχωρημένη φιλοσοφία...
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 27 Σεπ 2021, 15:00

Blackdog έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:52

Παρολα αυτα δεν νομιζω οτι η οικονομικη ανεση γεννα την αναγκη στον αντρα να εχει 50-60 παιδια, αλλιως στο forbes θα ηταν ολοι (τουλαχιστον) πολυτεκνοι, πραγμα που δεν ισχυει.
Ουσιαστικα παντως λεω οτι σε περιπτωσεις ανθρωπινου ζευγαρωματος η φυση περιοριζεται λογω κοινωνικων κανονων και οικονομικων αναγκων. Στο Ισλαμ ας πουμε, απαραβατος ορος για την πολυγαμια ειναι να μπορεις να συντηρεις τις γυναικες σου. Για αυτο και ειναι πολυ δυσκολο να βρεις εναν εργατη η μικροπωλητη με πανω απο 1 γυναικα.
Μα αυτό είναι που αναρωτιέμαι γιατί συμβαίνει. Γιατί πχ ο κάθε Bill Gates δεν έχει σαν άλλος Τζενκις Χαν καμία 500αρια γυναίκες; :smt017

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22699
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 27 Σεπ 2021, 15:02

EKPLIKTIKOS έγραψε:
27 Σεπ 2021, 15:00
Blackdog έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:52

Παρολα αυτα δεν νομιζω οτι η οικονομικη ανεση γεννα την αναγκη στον αντρα να εχει 50-60 παιδια, αλλιως στο forbes θα ηταν ολοι (τουλαχιστον) πολυτεκνοι, πραγμα που δεν ισχυει.
Ουσιαστικα παντως λεω οτι σε περιπτωσεις ανθρωπινου ζευγαρωματος η φυση περιοριζεται λογω κοινωνικων κανονων και οικονομικων αναγκων. Στο Ισλαμ ας πουμε, απαραβατος ορος για την πολυγαμια ειναι να μπορεις να συντηρεις τις γυναικες σου. Για αυτο και ειναι πολυ δυσκολο να βρεις εναν εργατη η μικροπωλητη με πανω απο 1 γυναικα.
Μα αυτό είναι που αναρωτιέμαι γιατί συμβαίνει. Γιατί πχ ο κάθε Bill Gates δεν έχει σαν άλλος Τζενκις Χαν καμία 500αρια γυναίκες; :smt017
Εχει, απλώς εμφανίζει δημόσια, μία ΝΟΜΙΜΗ σύζυγο.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1542
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 27 Σεπ 2021, 15:14

EKPLIKTIKOS έγραψε:
27 Σεπ 2021, 15:00
Μα αυτό είναι που αναρωτιέμαι γιατί συμβαίνει. Γιατί πχ ο κάθε Bill Gates δεν έχει σαν άλλος Τζενκις Χαν καμία 500αρια γυναίκες; :smt017
γιατί θα τον είχαν πετάξει απ' τα wi(n)dows

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8644
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 27 Σεπ 2021, 15:22

AlienWay έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:53
Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το εξής παράδοξο.

Από τη μια βλέπουμε φεμινο-empowering άρθρα με τίτλο "do we really need men?" και η απάντηση που προτείνουν είναι το "no".

Την ίδια στιγμή όμως, ψέγουν τους ινσελοτέτοιους ότι "είναι μισογύνηδες γιατί δεν δεσμεύονται".

Και προκύπτει το εύλογο ερώτημα: Αν όντως το "no" είναι η απάντηση στο "do we really need men?", τότε οι γυναίκες που το εφαρμώζουν ως τακτική, δεν αφήνουν εκτός σχέσεως ένα αξιόλογο ποσοστό αντρώνε; Αν δηλαδή καμία γυναίκα δεν ήθελε δίπλα της να έχει άντρα, τότε δεν θα ήταν ίνσελς όλοι οι άντρες;

Τεσπα, αυτά τα ερωτήματα είναι προχωρημένη φιλοσοφία...
Αγαπητέ, το "do we really need men?" σαν τίτλος είναι χιούμορ. Η απάντηση δεν ειναι no. Στην κοινωνία μας τους χρειαζόμαστε. Μπορεί στην ιστορία της ζωής σ' αυτόν τον πλανήτη τα αρσενικά να δρουν κυρίως παρασιτικά, αλλά οι άνθρωποι δεν προσδιοριζόμαστε από τη βιολογία μας παρά μόνο μερικώς.

Τώρα, σε 100 χρόνια, όταν θα μπορούμε να φτιάχνουμε λειτουργικά έμβρυα από δύο ωάρια, θα πρέπει να σκεφτούμε σαν κοινωνίες πως θα διαχειριστούμε το φύλο. Θα επικρατήσει η λογική και θα καταλήξουμε σε ένα φύλο ΧΧ, ή θα επικρατήσει η διασκέδαση και θα έχουμε 3-4 φύλα επιπλέον για λόγους καθαρά σεξουαλικούς;
Z

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22699
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 27 Σεπ 2021, 15:24

Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 15:22
AlienWay έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:53
Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το εξής παράδοξο.

Από τη μια βλέπουμε φεμινο-empowering άρθρα με τίτλο "do we really need men?" και η απάντηση που προτείνουν είναι το "no".

Την ίδια στιγμή όμως, ψέγουν τους ινσελοτέτοιους ότι "είναι μισογύνηδες γιατί δεν δεσμεύονται".

Και προκύπτει το εύλογο ερώτημα: Αν όντως το "no" είναι η απάντηση στο "do we really need men?", τότε οι γυναίκες που το εφαρμώζουν ως τακτική, δεν αφήνουν εκτός σχέσεως ένα αξιόλογο ποσοστό αντρώνε; Αν δηλαδή καμία γυναίκα δεν ήθελε δίπλα της να έχει άντρα, τότε δεν θα ήταν ίνσελς όλοι οι άντρες;

Τεσπα, αυτά τα ερωτήματα είναι προχωρημένη φιλοσοφία...
Αγαπητέ, το "do we really need men?" σαν τίτλος είναι χιούμορ. Η απάντηση δεν ειναι no. Στην κοινωνία μας τους χρειαζόμαστε. Μπορεί στην ιστορία της ζωής σ' αυτόν τον πλανήτη τα αρσενικά να δρουν κυρίως παρασιτικά, αλλά οι άνθρωποι δεν προσδιοριζόμαστε από τη βιολογία μας παρά μόνο μερικώς.

Τώρα, σε 100 χρόνια, όταν θα μπορούμε να φτιάχνουμε λειτουργικά έμβρυα από δύο ωάρια, θα πρέπει να σκεφτούμε σαν κοινωνίες πως θα διαχειριστούμε το φύλο. Θα επικρατήσει η λογική και θα καταλήξουμε σε ένα φύλο ΧΧ, ή θα επικρατήσει η διασκέδαση και θα έχουμε 3-4 φύλα επιπλέον για λόγους καθαρά σεξουαλικούς;
Ο,τι θέλετε να κάνετε. Εσείς και ο Μένγκελε
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών