Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14533
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 27 Σεπ 2021, 13:44

hellegennes έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:08
Ζενίθεδρος έγραψε:
27 Σεπ 2021, 12:29
hellegennes έγραψε:
27 Σεπ 2021, 12:20


Συμβαίνει σε είδη με κυρίαρχο σεξουαλικό διμορφισμό. Στους ανθρώπους ο σεξουαλικός διμορφισμός είναι μικρός.
Δηλαδή άμα δεις έναν αξούριστο γυμνό άνδρα θα δυσκολευτείς να τον ξεχωρίσεις από μια γυμνή γυναίκα;
Σεξουαλικός διμορφισμός είναι κυρίως η μεγάλη διαφορά στο σώμα, τουλάχιστον όσον αφορά αυτό που συζητάμε.

Εικόνα
Γιατί τα μούσια μέχρι το στέρνο (που είναι το κανονικό, άμα δεν ξυρίζεσαι) τα βυζιά και η μυϊκή διάπλαση, δεν είναι σωματικά χαρακτηριστικά; Τι είναι, πνευματικά;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 27 Σεπ 2021, 13:48

Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:22
Νταγκλης έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:11
Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 12:58


Έλεος, τη δεκαετία του 30,, τέθηκε το επιχείρημα ότι το σεξ δίνει γενετική ποικιλότητα και από τα 70ς ξέρουμε ότι δε δουλεύει αυτό.
Που το ξέρουμε αυτό; Για δώσε κανένα λινκ..
Μα αρκεί ένα γκούγκλισμα στο paradox of sex για να βρεις ότι θέλεις. Τεσπα.

https://www.journals.uchicago.edu/doi/10.1086/599084

https://www.oxfordbibliographies.com/vi ... 8-0035.xml
Το πρώτο είναι πίσω από paywall και το δεύτερο δεν ανάφερει πουθενά αυτό που έγραψες. Αναφέρει ότι υπήρχε η υπόθεση από 70-80s για το genetic variation και πουθενά δεν γράφει ότι "δε δουλεύει" (γιατί προφανώς και "δουλεύει", δεν τίθεται καν θέμα επ'αυτού).
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 27 Σεπ 2021, 13:52

Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:22
Νταγκλης έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:11
Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 12:58


Έλεος, τη δεκαετία του 30,, τέθηκε το επιχείρημα ότι το σεξ δίνει γενετική ποικιλότητα και από τα 70ς ξέρουμε ότι δε δουλεύει αυτό.
Που το ξέρουμε αυτό; Για δώσε κανένα λινκ..
Μα αρκεί ένα γκούγκλισμα στο paradox of sex για να βρεις ότι θέλεις. Τεσπα.

https://www.journals.uchicago.edu/doi/10.1086/599084

https://www.oxfordbibliographies.com/vi ... 8-0035.xml
Δεν νομίζω ότι λέει πουθενά ότι "η γενετική ποικιλότητα δε δουλεύει". Μάλλον δεν αρκεί ένα γκούγκλισμα...
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8833
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 27 Σεπ 2021, 13:54

klg έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:48
Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:22
Νταγκλης έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:11


Που το ξέρουμε αυτό; Για δώσε κανένα λινκ..
Μα αρκεί ένα γκούγκλισμα στο paradox of sex για να βρεις ότι θέλεις. Τεσπα.

https://www.journals.uchicago.edu/doi/10.1086/599084

https://www.oxfordbibliographies.com/vi ... 8-0035.xml
Το πρώτο είναι πίσω από paywall και το δεύτερο δεν ανάφερει πουθενά αυτό που έγραψες. Αναφέρει ότι υπήρχε η υπόθεση από 70-80s για το genetic variation και πουθενά δεν γράφει ότι δε δουλεύει (γιατί προφανώς και δουλεύει, δεν τίθεται καν θέμα επ'αυτού).
Το "the paradox of sex remains largely unresolved to date" σου φαίνεται ότι δε γράφει ότι δε δουλεύει; Η κοινή λογική ότι αν δούλευε, δε θα υπήρχε παράδοξο δεν αρκεί;

Ούτε το μικυμάο θες που έβαλα στο πρώτο νήμα, ούτε το τεχνικό τώρα με βιβλιογραφία, ε οκ, πίστευε ότι θές, τα νήματά μου δικαιώνεις.
Z

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1553
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 27 Σεπ 2021, 13:59

Το "παράδοξο" είναι ότι δεν βρέθηκε κάτι εξίσου επιτυχημένο με μικρότερο κόστος, όχι ότι δεν δουλεύει (καλύτερα απ' όλα).

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23069
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 27 Σεπ 2021, 14:00

Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 12:58
AlienWay έγραψε:
27 Σεπ 2021, 12:25

Μα δεν το κάνει αυτή. Το επικίνδυνο είναι ότι παραθέτει συγκεκριμένη, "επιστημονική" βιβλιογραφία. Και αυτό είναι το πρόβλημα στη σύγχρονη εποχή.

Μετά μας λένε ότι είναι καταδικαστέο το "punching down" στην κωμωδία, παριστάνοντας ότι αγνοούν πως στην ουσία είναι punching up. Γιατί αυτοί έχουν ακόμη και μεγάλο μέρος του επιστημονικού κατεστημένου με το μέρος τους.
Ρε συ, ο τύπος που ανέφερα πριν είναι φανατικός αντιφεμινιστής.
Δεν με νοιάζει. Το σκεπτικό του έχει τόσες πολλές παραδοχές που δεν μπορώ να το καταλάβω. Σε άλλα πράγματα μπορεί και να συμφωνώ μαζί του.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 27 Σεπ 2021, 14:05

Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:54


Το "the paradox of sex remains largely unresolved to date" σου φαίνεται ότι δε γράφει ότι δε δουλεύει; Η κοινή λογική ότι αν δούλευε, δε θα υπήρχε παράδοξο δεν αρκεί;
Μου θυμίζεις το φιλαράκι τον Σταβρομανούρα! Πιάνεσαι από λέξεις για να εφεύρεις εξελικτικά παράδοξα...
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 27 Σεπ 2021, 14:06

esu έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:37

what i try to say είναι αρχικά ότι όντως δεν έχουμε κανένα τρελό διμορφισμό.
Ναι όντως συγκριτικά με άλλα ζώα (οι άντρες είναι περίπου 20% μεγαλύτεροι). Αλλά οι διαφορές δεν είναι τόσο slight αν δεις τη μεγάλη εικόνα κ δε μείνεις απλά στο ότι πχ οι άντρες είναι κατά μ.ο. 12 εκατοστά πιο ψηλοί. Οι άντρες είναι κατά 90% πιο δυνατοί από τις γυναίκες, περίπου δηλαδή όσο οι αρσενικοί γορίλες σε σχέση με τους θηλυκούς, που όμως έχουν σχεδόν διπλάσιο μέγεθος. :102:
Σε όλα τα επίπεδα καταλαβαίνεις τις διαφορές, από τη φωνή και την τριχοφυια μέχρι τη μυϊκή δύναμη

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8833
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 27 Σεπ 2021, 14:07

Νταγκλης έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:05
Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:54


Το "the paradox of sex remains largely unresolved to date" σου φαίνεται ότι δε γράφει ότι δε δουλεύει; Η κοινή λογική ότι αν δούλευε, δε θα υπήρχε παράδοξο δεν αρκεί;
Μου θυμίζεις το φιλαράκι τον Σταβρομανούρα! Πιάνεσαι από λέξεις για να εφεύρεις εξελικτικά παράδοξα...
Μου θυμίζεις κοινό ψεκ. Ότι δε γουστάρουμε είναι λάθος.
Z

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 27 Σεπ 2021, 14:11

Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:54

Το "the paradox of sex remains largely unresolved to date" σου φαίνεται ότι δε γράφει ότι δε δουλεύει; Η κοινή λογική ότι αν δούλευε, δε θα υπήρχε παράδοξο δεν αρκεί;
Πραγματικά έχεις αρχίσει να μου θυμίζεις τον ritzeri με αυτά που γράφεις. Πάντα unsolved θα είναι, η βιολογία σε μεγάλη βαθμό είναι educated υποθέσεις. Επίσης αυτή η πρόταση προφανώς και δεν τεκμηριώνει ότι το sexual reproduction παράγει πολύ ταχύτηρα μεγαλύτο genetic variation, γιατί προφανώς και το κάνει. Σαφώς και λόγος που έχει επικρατήσει δεν είναι μόνο αυτός και ποτέ εγώ δεν έγραψα κάτι τέτοιο, το ανέφερα ως παράδειγμα εξελικτικού πλεονεκτήματος που για κάποιο λόγο (άραγε για ποιόν) τον έκανε γαργάρα το αρχικό άρθρο που έκανες post. Προφανώς ύπάρχουν και ήδη στον πλανήτη (πχ, συγκεκριμένα fungi) που έχουν επιβιώσει εκατομμύρια χρόνια με asexual reproduction.
Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:54
Ούτε το μικυμάο θες που έβαλα στο πρώτο νήμα, ούτε το τεχνικό τώρα με βιβλιογραφία, ε οκ, πίστευε ότι θές, τα νήματά μου δικαιώνεις.
'Εβαλες ένα άρθρο με επιχειρήματα δημοτικού και βιβλιογραφία που υποτίθεται ότι αντικρούει κάτι συγκεκριμένο που έγραψα, με 1) να είναι το πρώτο πράγμα πίσω από paywall, 2) το δεύτερο link να μην αναφερεί πουθενά αυτό που έγραψες εσύ.

Το μόνο που δικαιώνεται εδώ πέρα είναι η intellectual ανεντιμότητά σου. Έβαλες ένα click-bait τίτλο, που ας μιλήσουμε αντικειμενικά, είναι μια μαλακία και μισή (και αν υπήρχε το ανάλογο post από άντρα εδώ πέρα θα έγραφες πολύ συγκεκριμένους αφορισμούς), έκανες κολοτούμπα (όπως κάνεις και σε όλα τα νήματά σου) άμεσα σε σχέση με τον τίτλο και μετά άρχισες να κατηγορείς κόσμο για τοξική αρρενωπότητα. Τι ακριβώς λοιπόν επιβεβαιώνω;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8833
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 27 Σεπ 2021, 14:14

klg έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:11
Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:54

Το "the paradox of sex remains largely unresolved to date" σου φαίνεται ότι δε γράφει ότι δε δουλεύει; Η κοινή λογική ότι αν δούλευε, δε θα υπήρχε παράδοξο δεν αρκεί;
Πραγματικά έχεις αρχίσει να μου θυμίζεις τον ritzeri με αυτά που γράφεις. Πάντα unsolved θα είναι, η βιολογία σε μεγάλη βαθμό είναι educated υποθέσεις. Επίσης αυτή η πρόταση προφανώς και δεν τεκμηριώνει ότι το sexual reproduction παράγει πολύ ταχύτηρα μεγαλύτο genetic variation, γιατί προφανώς και το κάνει. Σαφώς και λόγος που έχει επικρατήσει δεν είναι μόνο αυτός και ποτέ εγώ δεν έγραψα κάτι τέτοιο, το ανέφερα ως παράδειγμα εξελικτικού πλεονεκτήματος που για κάποιο λόγο (άραγε για ποιόν) τον έκανε γαργάρα το αρχικό άρθρο που έκανες post. Προφανώς ύπάρχουν και ήδη στον πλανήτη (πχ, συγκεκριμένα fungi) που έχουν επιβιώσει εκατομμύρια χρόνια με asexual reproduction.
Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:54
Ούτε το μικυμάο θες που έβαλα στο πρώτο νήμα, ούτε το τεχνικό τώρα με βιβλιογραφία, ε οκ, πίστευε ότι θές, τα νήματά μου δικαιώνεις.
'Εβαλες ένα άρθρο με επιχειρήματα δημοτικού και βιβλιογραφία που υποτίθεται ότι αντικρούει κάτι συγκεκριμένο που έγραψα, με 1) να είναι το πρώτο πράγμα πίσω από paywall, 2) το δεύτερο link να μην αναφερεί πουθενά αυτό που έγραψες εσύ.

Το μόνο που δικαιώνεται εδώ πέρα είναι η intellectual ανεντιμότητά σου. Έβαλες ένα click-bait τίτλο, που ας μιλήσουμε αντικειμενικά, είναι μια μαλακία και μισή (και αν υπήρχε το ανάλογο post από άντρα εδώ πέρα θα έγραφες πολύ συγκεκριμένους αφορισμούς), έκανες κολοτούμπα (όπως κάνεις και σε όλα τα νήματά σου) άμεσα σε σχέση με τον τίτλο και μετά άρχισες να κατηγορείς κόσμο για τοξική αρρενωπότητα. Τι ακριβώς λοιπόν επιβεβαιώνω;
Ότι οι άντρες που διαβάζουν μικυμάο εκνευρίζονται από γυναίκες που δε διαβάζουν;
Z

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1553
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 27 Σεπ 2021, 14:19

EKPLIKTIKOS έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:06
esu έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:37

what i try to say είναι αρχικά ότι όντως δεν έχουμε κανένα τρελό διμορφισμό.
Ναι όντως συγκριτικά με άλλα ζώα (οι άντρες είναι περίπου 20% μεγαλύτεροι). Αλλά οι διαφορές δεν είναι τόσο slight αν δεις τη μεγάλη εικόνα κ δε μείνεις απλά στο ότι πχ οι άντρες είναι κατά μ.ο. 12 εκατοστά πιο ψηλοί. Οι άντρες είναι κατά 90% πιο δυνατοί από τις γυναίκες, περίπου δηλαδή όσο οι αρσενικοί γορίλες σε σχέση με τους θηλυκούς, που όμως έχουν σχεδόν διπλάσιο μέγεθος. :102:
Σε όλα τα επίπεδα καταλαβαίνεις τις διαφορές, από τη φωνή και την τριχοφυια μέχρι τη μυϊκή δύναμη
Οκ συμφωνούμε. Μόνο αυτό το 90% δεν κατάλαβα. Εννοείς το 90% του πληθυσμού; Ή ότι παράγουν 90% μεγαλύτερη δύναμη; Γιατί το δεύτερο σίγουρα δεν ισχύει. Για το πρώτο δεν έχω στοιχεία.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2437
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 27 Σεπ 2021, 14:21

EKPLIKTIKOS έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:17


Το μόνο που μπορείς να εστιάσεις στον άνθρωπο είναι γιατί υπάρχει πχ σχετική μονογαμια, γιατί δεν υπάρχει πολυγυνια σε πολύ εκτεταμένο επίπεδο. Είναι λογικό πχ για μια γυναίκα που έχει μεγάλο κόστος να θέλει να έχει όσο το δυνατόν πιο fit απογόνους, γιατί λοιπόν δεν αναπαράγεται το 70% πχ με το 10% των τοπ αρσενικών;
Γιατι δεν θα υπαρχει λετζιτ πατερας να πληρωνει. Αντε να συμμετεχει, για να μην ειμαι και στερεοτυπικος.

Δεν γινεται το 10% των αρσενικων να μπορει να συντηρει το 70% των γυναικων με τα παιδια τους. Ισως σε ενα αλλο οικονομικο συστημα, το οποιο βεβαια δεν εχει ανακαλυφθει ακομα.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 27 Σεπ 2021, 14:24

esu έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:19

Οκ συμφωνούμε. Μόνο αυτό το 90% δεν κατάλαβα. Εννοείς το 90% του πληθυσμού; Ή ότι παράγουν 90% μεγαλύτερη δύναμη; Γιατί το δεύτερο σίγουρα δεν ισχύει. Για το πρώτο δεν έχω στοιχεία.
It's already known that males' upper bodies, on average, have 75% more muscle mass and 90% more strength than females'. But it's not known why.

https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 132404.htm

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: Εϊναι οι άντρες άχρηστοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 27 Σεπ 2021, 14:31

Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:07
Νταγκλης έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:05
Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:54


Το "the paradox of sex remains largely unresolved to date" σου φαίνεται ότι δε γράφει ότι δε δουλεύει; Η κοινή λογική ότι αν δούλευε, δε θα υπήρχε παράδοξο δεν αρκεί;
Μου θυμίζεις το φιλαράκι τον Σταβρομανούρα! Πιάνεσαι από λέξεις για να εφεύρεις εξελικτικά παράδοξα...
Μου θυμίζεις κοινό ψεκ. Ότι δε γουστάρουμε είναι λάθος.
Τι να μη γουστάρω σε μια κουβέντα για την εξέλιξη; :) Μπερδεύεις τις συυζητήσεις μάλλον..
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών