Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 31 Ιαν 2022, 13:28

Νταγκλης έγραψε:
29 Ιαν 2022, 16:24
Επαναλαμβάνω για τελευταία φορά.
Τυχαίο με εξελικτικούς όρους σημαίνει μη καθοδηγημένο. Οι μεταλλάξεις δεν είναι εκ των προτέρων επωφελείς ή επιβλαβείς. Αυτό εξαρτάται από το περιβάλλον.
Έχεις να βρεις ακόμα ορισμούς, Νταγκλή... Όρεξη να έχουμε, να απολαμβάνουμε τη δημιουργική ασάφεια ενός αμετανόητου εξελικτιστή! :003:

Δεν μου απάντησες όμως: πώς αποδεικνύεται η "τυχαιότητα που σημαίνει μη καθοδήγηση" σε επιστημονικό επίπεδο;
Τώρα που ξεκαθαρίσαμε τι είναι τυχαίο και τι όχι....για πες μας που διαφωνείς με τη ΘτΕ; Υπάρχει κάποιο "πρόβλημα" με το πείραμα που εξελίχθηκε νέος πολυκυτταρος οργανισμός; Εντοπίζεις κάποιου άλλου είδους στατιστική απιθανοτητα;
Γενικά.... υπάρχουν όρια μεταξύ μικροεξελιξης και μακροεξελιξης;
1) Δεν ξεκαθαρίσαμε τίποτα, φίλε μου, τουλάχιστον από τη δική σου πλευρά. Το αντίθετο. Αλλάζεις περιγραφές σαν τα ...πουκάμισα!
Από τη δική μου έχω δώσει όλα τα στοιχεία που χρειάζεσαι για να μπορέσεις να κατανοήσεις το νέο πλαίσιο γύρω από την εξέλιξη στη Βιολογία.

2) Διαφωνώ με τη ΘτΕ που κάποιοι έχετε ως ιδεολογικό φιλοσόφημα στο νου σας κι όχι με τη ΘτΕ όπως εκείνη διαμορφώνεται αυστηρά από τις μελέτες.

3) Δεν υπήρξε κανείς πολυκύτταρος οργανισμός.

4) Μικροεξέλιξη είναι οι μελετημένες τοπικές προσαρμογές των οργανισμών στο περιβάλλον τους μέσα από τις εγγενείς δυνατότητες του γονδιώματός τους και τις περιβαλλοντικές μεταλλάξεις.
Μακροεξέλιξη είναι ένας αμπελοφιλοσοφικός όρος που περιγράφει μεταξύ των άλλων τη σταδιακή μετατροπή ενός βακτηρίου σε ελέφαντα μέσα από διαδικασία υπερτζόκερ ακαθόριστων και ανομολόγητων μεταλλάξεων του γονιδιώματος.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 31 Ιαν 2022, 15:09

stavmanr έγραψε:
31 Ιαν 2022, 13:28


1) Δεν ξεκαθαρίσαμε τίποτα, φίλε μου, τουλάχιστον από τη δική σου πλευρά. Το αντίθετο. Αλλάζεις περιγραφές σαν τα ...πουκάμισα!
Από τη δική μου έχω δώσει όλα τα στοιχεία που χρειάζεσαι για να μπορέσεις να κατανοήσεις το νέο πλαίσιο γύρω από την εξέλιξη στη Βιολογία.
Εχμ....εννοείς εκείνα τα στοιχεία που τελικά ομολόγησε ο ερευνητής ότι σε κορόιδευε;;; :003:
2) Διαφωνώ με τη ΘτΕ που κάποιοι έχετε ως ιδεολογικό φιλοσόφημα στο νου σας κι όχι με τη ΘτΕ όπως εκείνη διαμορφώνεται αυστηρά από τις μελέτες.

3) Δεν υπήρξε κανείς πολυκύτταρος οργανισμός.

4) Μικροεξέλιξη είναι οι μελετημένες τοπικές προσαρμογές των οργανισμών στο περιβάλλον τους μέσα από τις εγγενείς δυνατότητες του γονδιώματός τους και τις περιβαλλοντικές μεταλλάξεις.
Μακροεξέλιξη είναι ένας αμπελοφιλοσοφικός όρος που περιγράφει μεταξύ των άλλων τη σταδιακή μετατροπή ενός βακτηρίου σε ελέφαντα μέσα από διαδικασία υπερτζόκερ ακαθόριστων και ανομολόγητων μεταλλάξεων του γονιδιώματος.
Άρα να μαντέψω ότι το ατράνταχτο επιχείρημά σου παραμένει ότι "δεν μπορεί....μάλλον είναι απίθανο". Παρόλο που το βλέπεις μπροστά σου να συμβαίνει προτιμάς να κλείσεις τα ματάκια σου και να συνεχίσεις να πιστεύεις αυτούς που σε κοροιδεύουν...
....και ύστερα εγώ είμαι ο φανατισμένος!
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Φεβ 2022, 01:30

Πάλι ξέχασες να απαντήσεις στο ίδιο ερώτημα, Νταγκλή.
Σου ξεφεύγει διαρκώς.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 01 Φεβ 2022, 13:24

stavmanr έγραψε:
01 Φεβ 2022, 01:30
Πάλι ξέχασες να απαντήσεις στο ίδιο ερώτημα, Νταγκλή.
Σου ξεφεύγει διαρκώς.
Δεν έκανα κάτι σκοπίμως. Υποθέτω αναφέρεσαι σε αυτό το ερώτημα: "πώς αποδεικνύεται η "τυχαιότητα που σημαίνει μη καθοδήγηση" σε επιστημονικό επίπεδο;".

Δεν είναι σαφώς διατυπωμένο και δεν θέλω να υποθέτω τι εννοείς. Αν θέλεις επαναδιατύπωσε...
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών