Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 12 Ιαν 2022, 15:02

Σέλευκας έγραψε:
12 Ιαν 2022, 14:42
Λοξίας έγραψε:
05 Ιαν 2022, 21:14
Σέλευκας έγραψε:
05 Ιαν 2022, 19:32
Αφού λοιπόν πιστεύεις σε γεννήσεις ζωής σε άλλους τόπους και χρόνους δεν είσαι συνεπής να λες οτι πιστεύεις στην εξελικτική θεωρία.
ΠΟΥ ακριβώς έγραψα εγώ ότι πιστεύω σε γεννήσεις ζωής σε άλλους τόπους και χρόνους;
Για δείξε μου ΠΟΥ! Συνεχίζεις την διαστρέβλωση...
Τίποτε δεν σου βάζω στο στόμα. Εσύ προφανώς δεν καταλαβαίνεις οτι με αυτό που λες γεννιούνται εκ των πραγμάτων διάφορα σενάρια που δεν μπορείς να αποφύγεις.
{...}
Ε τι να σου πω!
Γράφεις αυτό που έχω υπογραμμίσει και το δηλώνεις λες και το έχω υποστηρίξει ή πει εγώ!
Σε ρωτάω να μου πεις ΠΟΥ έχω γράψει ή αφήσει να εννοηθεί ένα τέτοιο πράγμα και εσύ απαντάς πως "προφανώς δεν καταλαβαίνω πως με αυτό που λέω γεννιούνται διάφορα σενάρια..."
Συνεχίζεις λοιπόν και να διαστρεβλώνεις και να παρερμηνεύεις τα γραφόμενά μου και να μου αποδίδεις απόψεις που ποτέ δεν εξέφρασα.
Εντάξει...ο πρώτος είσαι ή ο τελευταίος...

Καλή συνέχεια...

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8923
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 12 Ιαν 2022, 15:04

Λοξίας έγραψε:
12 Ιαν 2022, 15:02
Σέλευκας έγραψε:
12 Ιαν 2022, 14:42
Λοξίας έγραψε:
05 Ιαν 2022, 21:14
ΠΟΥ ακριβώς έγραψα εγώ ότι πιστεύω σε γεννήσεις ζωής σε άλλους τόπους και χρόνους;
Για δείξε μου ΠΟΥ! Συνεχίζεις την διαστρέβλωση...
Τίποτε δεν σου βάζω στο στόμα. Εσύ προφανώς δεν καταλαβαίνεις οτι με αυτό που λες γεννιούνται εκ των πραγμάτων διάφορα σενάρια που δεν μπορείς να αποφύγεις.
{...}
Ε τι να σου πω!
Γράφεις αυτό που έχω υπογραμμίσει και το δηλώνεις λες και το έχω υποστηρίξει ή πει εγώ!
Σε ρωτάω να μου πεις ΠΟΥ έχω γράψει ή αφήσει να εννοηθεί ένα τέτοιο πράγμα και εσύ απαντάς πως "προφανώς δεν καταλαβαίνω πως με αυτό που λέω γεννιούνται διάφορα σενάρια..."
Συνεχίζεις λοιπόν και να διαστρεβλώνεις και να παρερμηνεύεις τα γραφόμενά μου και να μου αποδίδεις απόψεις που ποτέ δεν εξέφρασα.
Εντάξει...ο πρώτος είσαι ή ο τελευταίος...

Καλή συνέχεια...
οκ λες οτι μπορεί κάποιος να πιστεύει και στους εξωγήινους και στη θεωρία της εξέλιξης.
Δεν μπερδεύομαι μη φοβάσαι, εδώ είμαι.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Greece, Woke free

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 12 Ιαν 2022, 15:09

Σέλευκας έγραψε:
12 Ιαν 2022, 15:04
Λοξίας έγραψε:
12 Ιαν 2022, 15:02
Σέλευκας έγραψε:
12 Ιαν 2022, 14:42

Τίποτε δεν σου βάζω στο στόμα. Εσύ προφανώς δεν καταλαβαίνεις οτι με αυτό που λες γεννιούνται εκ των πραγμάτων διάφορα σενάρια που δεν μπορείς να αποφύγεις.
{...}
Ε τι να σου πω!
Γράφεις αυτό που έχω υπογραμμίσει και το δηλώνεις λες και το έχω υποστηρίξει ή πει εγώ!
Σε ρωτάω να μου πεις ΠΟΥ έχω γράψει ή αφήσει να εννοηθεί ένα τέτοιο πράγμα και εσύ απαντάς πως "προφανώς δεν καταλαβαίνω πως με αυτό που λέω γεννιούνται διάφορα σενάρια..."
Συνεχίζεις λοιπόν και να διαστρεβλώνεις και να παρερμηνεύεις τα γραφόμενά μου και να μου αποδίδεις απόψεις που ποτέ δεν εξέφρασα.
Εντάξει...ο πρώτος είσαι ή ο τελευταίος...

Καλή συνέχεια...
οκ λες οτι μπορεί κάποιος να πιστεύει και στους εξωγήινους και στη θεωρία της εξέλιξης.
Δεν μπερδεύομαι μη φοβάσαι, εδώ είμαι.
Ρε συ...πραγματικά απορώ με σε εσένα!!!
Όχι ρε άνθρωπε. ΟΧΙ, ΟΧΙ δεν λέω αυτό και δεν το έχω πει ποτέ!

Λέω, και το έχω πεί τρεις φορές...
Να μου δείξεις σε ποιο ακριβώς σημείο της ανάπτυξης της εξελικτικής θεωρίας, αυτή απαγορεύει την εμφάνιση ζωής σε άλλους πλανήτες!

Τι στα διάλα! Πρόβλημα κατανόησης έχεις;

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8923
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 12 Ιαν 2022, 15:22

Λοξίας έγραψε:
12 Ιαν 2022, 15:09
Σέλευκας έγραψε:
12 Ιαν 2022, 15:04
Λοξίας έγραψε:
12 Ιαν 2022, 15:02

Ε τι να σου πω!
Γράφεις αυτό που έχω υπογραμμίσει και το δηλώνεις λες και το έχω υποστηρίξει ή πει εγώ!
Σε ρωτάω να μου πεις ΠΟΥ έχω γράψει ή αφήσει να εννοηθεί ένα τέτοιο πράγμα και εσύ απαντάς πως "προφανώς δεν καταλαβαίνω πως με αυτό που λέω γεννιούνται διάφορα σενάρια..."
Συνεχίζεις λοιπόν και να διαστρεβλώνεις και να παρερμηνεύεις τα γραφόμενά μου και να μου αποδίδεις απόψεις που ποτέ δεν εξέφρασα.
Εντάξει...ο πρώτος είσαι ή ο τελευταίος...

Καλή συνέχεια...
οκ λες οτι μπορεί κάποιος να πιστεύει και στους εξωγήινους και στη θεωρία της εξέλιξης.
Δεν μπερδεύομαι μη φοβάσαι, εδώ είμαι.
Ρε συ...πραγματικά απορώ με σε εσένα!!!
Όχι ρε άνθρωπε. ΟΧΙ, ΟΧΙ δεν λέω αυτό και δεν το έχω πει ποτέ!

Λέω, και το έχω πεί τρεις φορές...
Να μου δείξεις σε ποιο ακριβώς σημείο της ανάπτυξης της εξελικτικής θεωρίας, αυτή απαγορεύει την εμφάνιση ζωής σε άλλους πλανήτες!

Τι στα διάλα! Πρόβλημα κατανόησης έχεις;
δεν πας καλά
εγώ συζητάω μόνο το θέμα κατά πόσο η εξελικτική θεωρία είναι συμβατή με τη ζωή σε άλλους πλανήτες.
το τι συζητάς εσύ δεν με ενδιαφέρει αν είναι άσχετο με αυτό.
Στο εξήγησα ήδη κάπου 20 φορές γιατί πιστευω οτι δεν είναι συμβατά αυτά τα δυο.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Greece, Woke free

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 12 Ιαν 2022, 15:36

Σέλευκας έγραψε:
12 Ιαν 2022, 15:22
δεν πας καλά
εγώ συζητάω μόνο το θέμα κατά πόσο η εξελικτική θεωρία είναι συμβατή με τη ζωή σε άλλους πλανήτες.
το τι συζητάς εσύ δεν με ενδιαφέρει αν είναι άσχετο με αυτό.
Στο εξήγησα ήδη κάπου 20 φορές γιατί πιστευω οτι δεν είναι συμβατά αυτά τα δυο.
Καλά αυτό είναι γνωστό...το ότι δεν πάω καλά... :003:
Α μάλιστα!...συζητάς μόνο το θέμα κατά πόσον η εξελικτική θεωρία είναι συμβατή με την ζωή σε άλλους πλανήτες...
...εγώ μαζί σου τι ακριβώς συζήταγα; για κάποια ταινία στο Netflix;

Ακριβώς αυτό συζήταγα μαζί σου και ακριβώς γι' αυτό σου ζήτησα να μου αποσαφηνίσεις ΠΟΥ η εξελικτική θεωρία λέει πως αυτή είναι ασύμβατη με την εμφάνιση ζωής σε άλλους πλανήτες. Αλλά ποτέ δεν απάντησες! Και ούτε θα...

Και μας λες πως εσύ δεν πιστεύεις πως είναι συμβατά αυτά τα δύο!

Εύγε λοιπόν...εσύ δεν πιστεύεις. Πρέπει όμως και η ΘτΕ να το πιστεύει και αυτή!
Αν όμως η θεωρία δεν αποδέχεται κάτι τέτοιο, αυτό παραμένει άποψή σου, που παρ' όλο ότι θα είνα σε ασυμφωνία με την θεωρία, είναι δικαίωμά σου να την εκφράζεις.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8923
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 12 Ιαν 2022, 15:49

Λοξίας έγραψε:
12 Ιαν 2022, 15:36
...εγώ μαζί σου τι ακριβώς συζήταγα; για κάποια ταινία στο Netflix;
μπορεί για τη Γη της Ελιάς, που να ξέρω
εγώ το διευκρίνισα πάντως :102:
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Greece, Woke free

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 12 Ιαν 2022, 16:10

Σέλευκας έγραψε:
12 Ιαν 2022, 15:49
Λοξίας έγραψε:
12 Ιαν 2022, 15:36
...εγώ μαζί σου τι ακριβώς συζήταγα; για κάποια ταινία στο Netflix;
μπορεί για τη Γη της Ελιάς, που να ξέρω
εγώ το διευκρίνισα πάντως :102:
Κοίτα τι σου λέει ο Beria στο νήμα για τον τέως και τις αποδείξεις που σου φέρνει...και εσύ τι;
Εσύ συνεχίζεις να ΜΗΝ καταλαβαίνεις, ή να κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις για να μην παραδεχθείς το λάθος σου λόγω άγνοιας.

ΟΚ λοιπόν...over και βάλ' τις πατάτες... :003:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Ιαν 2022, 18:54

Νταγκλης έγραψε:
12 Ιαν 2022, 12:30
stavmanr έγραψε:
11 Ιαν 2022, 10:10

Αυτό κατάλαβες από το σύνολο της συζήτησής μας; :smt017

Αυτό που σου γράφω (και σου παραθέτω μελέτες προς αυτό) είναι ότι οι μεταλλάξεις στο θεωρητικό μοντέλο σου είναι τόσο σπάνιες και μοναδικές που είναι πιθανοτικά αδύνατο να δεις αναπαραγωγή της ίδιας μετάλλαξης σε επανάληψη.
Επομένως, αν συμβεί κάποτε κάποια μετάλλαξη που να ανταποκρίνεται στη θεωρία σου, θα πρέπει να είναι τόσο σπάνια που να μην την ξαναβρίσκεις ακόμη κι αν γυρίσεις τον κόσμο ανάποδα.
Όλες οι μεταλλάξεις που παρατηρούμε δεν είναι "εξελικτικές" καθώς εκφράζουν εσωτερική δυνατότητα του οργανισμού να ενεργοποιεί και να απενεργοποιεί γονίδια κατά περίπτωση.
Ποια μελέτη μου παρέθεσες που λέει κάτι τέτοιο; Είδα μια μελέτη που αφορά τη ρύθμιση των γονιδίων (παντελώς άσχετη) και μία που υποστηρίζει ότι οι χαμηλοί ρυθμοί μετάλλαξης προσφέρουν προβάδισμα στην εξέλιξη νέων χαρακτηριστικών.
Κάτι σαν αυτό που υποστηριζεις δεν είδα... :102:
Δεν μπορεί να ανακυκλώνουμε τη συζήτηση σε κάθε σελίδα.
Αν έχεις κάτι ουσιαστικό να προσθέσεις, μπορούμε να συνεχίσουμε.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 13 Ιαν 2022, 09:34

stavmanr έγραψε:
12 Ιαν 2022, 18:54
Νταγκλης έγραψε:
12 Ιαν 2022, 12:30
stavmanr έγραψε:
11 Ιαν 2022, 10:10

Αυτό κατάλαβες από το σύνολο της συζήτησής μας; :smt017

Αυτό που σου γράφω (και σου παραθέτω μελέτες προς αυτό) είναι ότι οι μεταλλάξεις στο θεωρητικό μοντέλο σου είναι τόσο σπάνιες και μοναδικές που είναι πιθανοτικά αδύνατο να δεις αναπαραγωγή της ίδιας μετάλλαξης σε επανάληψη.
Επομένως, αν συμβεί κάποτε κάποια μετάλλαξη που να ανταποκρίνεται στη θεωρία σου, θα πρέπει να είναι τόσο σπάνια που να μην την ξαναβρίσκεις ακόμη κι αν γυρίσεις τον κόσμο ανάποδα.
Όλες οι μεταλλάξεις που παρατηρούμε δεν είναι "εξελικτικές" καθώς εκφράζουν εσωτερική δυνατότητα του οργανισμού να ενεργοποιεί και να απενεργοποιεί γονίδια κατά περίπτωση.
Ποια μελέτη μου παρέθεσες που λέει κάτι τέτοιο; Είδα μια μελέτη που αφορά τη ρύθμιση των γονιδίων (παντελώς άσχετη) και μία που υποστηρίζει ότι οι χαμηλοί ρυθμοί μετάλλαξης προσφέρουν προβάδισμα στην εξέλιξη νέων χαρακτηριστικών.
Κάτι σαν αυτό που υποστηριζεις δεν είδα... :102:
Δεν μπορεί να ανακυκλώνουμε τη συζήτηση σε κάθε σελίδα.
Αν έχεις κάτι ουσιαστικό να προσθέσεις, μπορούμε να συνεχίσουμε.
Όχι...παρακαλώ....κάντο μου σαν χάρη! Ποια μελέτη παρέθεσες που αποδεικνύει ότι "οι μεταλλάξεις είναι τόσο σπάνιες και μοναδικές που είναι πιθανοτικά αδύνατο να δεις αναπαραγωγή της ίδιας μετάλλαξης σε επανάληψη";;;
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Ιαν 2022, 10:00

Νταγκλης έγραψε:
13 Ιαν 2022, 09:34
Όχι...παρακαλώ....κάντο μου σαν χάρη! Ποια μελέτη παρέθεσες που αποδεικνύει ότι "οι μεταλλάξεις είναι τόσο σπάνιες και μοναδικές που είναι πιθανοτικά αδύνατο να δεις αναπαραγωγή της ίδιας μετάλλαξης σε επανάληψη";;;
Δεν πρόκειται να ανακυκλώνω σε κάθε σελίδα τα ίδια, Νταγκλή.
Αν έχεις κάτι να προσθέσεις, κάν' το.

Μέχρι τότε νομίζω ότι η δική σου θεωρία περί της εξέλιξης συνοψίζεται στο εξής:
"οι μεταλλάξεις που χρειάζονται για να αυξηθεί η έκφραση ενός εν υπνώσει γονίδιο είναι εξαιρετικά πιθανές να συμβούν με την κατάλληλη εξελικτική πίεση"

Δηλαδή, για κάποιο λόγο, σε αντίθεση προς τη ΘτΕ, πιστεύεις ότι η πιθανότητα να συμβεί μία μετάλλαξη εξαρτάται από το περιβάλλον.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 13 Ιαν 2022, 17:26

stavmanr έγραψε:
13 Ιαν 2022, 10:00

Δεν πρόκειται να ανακυκλώνω σε κάθε σελίδα τα ίδια, Νταγκλή.
Αν έχεις κάτι να προσθέσεις, κάν' το.

Μέχρι τότε νομίζω ότι η δική σου θεωρία περί της εξέλιξης συνοψίζεται στο εξής:
"οι μεταλλάξεις που χρειάζονται για να αυξηθεί η έκφραση ενός εν υπνώσει γονίδιο είναι εξαιρετικά πιθανές να συμβούν επιλέγουν με την κατάλληλη εξελικτική πίεση"

Δηλαδή, για κάποιο λόγο, σε αντίθεση προς τη ΘτΕ, πιστεύεις ότι η πιθανότητα να συμβεί μία μετάλλαξη εξαρτάται από το περιβάλλον.
:smt018 Η επιλογή εξαρτάται από την εξελικτική πίεση. Οι μεταλλάξεις είναι τυχαίες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νταγκλης την 13 Ιαν 2022, 17:47, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 13 Ιαν 2022, 17:35

Λοξίας έγραψε:
12 Ιαν 2022, 15:36
Καλά αυτό είναι γνωστό...το ότι δεν πάω καλά... :003:

[/quote]




Έχεις χαζέψει από τα πολλά λεφτα

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 13 Ιαν 2022, 19:00

Γκουερινο 4 έγραψε:
13 Ιαν 2022, 17:35
Λοξίας έγραψε:
12 Ιαν 2022, 15:36
Καλά αυτό είναι γνωστό...το ότι δεν πάω καλά... :003:
Έχεις χαζέψει από τα πολλά λεφτα
Λεφτά υπάρχουν μωρή ποστόγρια... :sal9:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Ιαν 2022, 21:30

Νταγκλης έγραψε:
13 Ιαν 2022, 17:26
stavmanr έγραψε:
13 Ιαν 2022, 10:00

Δεν πρόκειται να ανακυκλώνω σε κάθε σελίδα τα ίδια, Νταγκλή.
Αν έχεις κάτι να προσθέσεις, κάν' το.

Μέχρι τότε νομίζω ότι η δική σου θεωρία περί της εξέλιξης συνοψίζεται στο εξής:
"οι μεταλλάξεις που χρειάζονται για να αυξηθεί η έκφραση ενός εν υπνώσει γονίδιο είναι εξαιρετικά πιθανές να συμβούν επιλέγουν με την κατάλληλη εξελικτική πίεση"

Δηλαδή, για κάποιο λόγο, σε αντίθεση προς τη ΘτΕ, πιστεύεις ότι η πιθανότητα να συμβεί μία μετάλλαξη εξαρτάται από το περιβάλλον.
(...)Οι μεταλλάξεις είναι τυχαίες.
Αφού λοιπόν αναιρείς την παραπάνω πρότασή σου πως εξηγείς τόσα δείγματα με τόσες ίδιες μεταλλάξεις;

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16587
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 14 Ιαν 2022, 02:35

Όποιος νομίζει ότι δεν υπάρχει εξέλιξη ας πάει μια βόλτα στην εξοχή να δεί τον ήλιο πως διαγράφει τροχιά στον ουρανό και έπειτα ακολουθεί η σελήνη που κάνει το ιδιο (όταν φαίνεται). Αυτή η κίνηση που κάνουν τα ουράνια σώματα αλλά και όλα τα υποατομικά σωματίδια, είναι ελικοειδής, όπως όταν δημιουργείται δίνη νερού στο νεροχύτη.

Αφού όλα κινούνται ελικοειδώς τότε όλα προέρχονται εξ έλιξης.

Το να στυλώνεται τα ποδάρια χάμω σαν τον άρνο και να αρνείστε την εξέλιξη είναι ενάντια στην αποδείξιμη λογική.

Αν σας φαίνεται περιέργο πως η έλιξη δημιουργεί ζωή, είναι άλλο θέμα.... αλλά το αν το κάνει...έλεος... το κάνει....

Εκτός και μπούμε στον παραλογισμό του δεν υπάρχει έλιξη των σωματιδίων και είναι σταθερά δίχως να περιστρέφονται... αν έχει κάποιος απόδειξη γι αυτό ας την πει με σχέδιο σε χαρτοπετσέτα.... αν στέκει, θα στέκει....που δεν .....
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών