Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 22 Ιαν 2022, 11:13

stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2022, 21:58

Όχι μόνο οι ρυθμοί μεταλλάξεων Νταγκλή.
Μην είσαι ...ζαβολιάρης.
Υπάρχουν μέρη του γονιδιώματος που δεν συμμετέχουν στις μεταλλάξεις, και φυσικά οι μεταλλάξεις δεν είναι τυχαίες.
Να τα αναφέρεις όλα όσα γράφει η μελέτη, όχι μόνο όσα γουστάρεις κάθε φορά. :003:
Μιας και εγώ είμαι ζαβολιάρης....ας δούμε τι σχολιάζουν οι βιολόγοι γιατί άρχισαν οι πρώτες κριτικές:

"Except that hardly anyone ever thought that mutations are random and that the past ~ 4 decades saw many different examples of mutational non-randomness. Your paper demolishes one huge straw man."

"it's a biased process (and we've known for years since mutational signatures were identified in cancer) but it is still random, please don't spread bullshit for an appealing title.
That's the worst of journalism and it's even worse when scientists knowingly do it."

"It's not uniformly distributed, still a random process.
Random is a very broad term, and actually "not random" is very specific (a.k.a deterministic). Mutational processes are not deterministic."

"Could you please explain your point since to me different probabilities resulting in uneven distribution and randomness are entirely different things?"

"I guess the statement is that, they are random, but not equal probability nor directed."


Όπως βλέπεις οι βιολόγοι δεν ψαρώνουν από τις πομπώδεις διακυρήξεις. Δικό σου προνόμιο είναι αυτό. :D
stavmanr έγραψε:Όχι λόγω εξέλιξης Μπίλι. Δεν γράφει τέτοιο πράγμα η μελέτη. Το αντίθετο γράφει: ότι πρέπει να βρούμε μία νέα θεωρία γιατί το εξελικτικό μοντέλο των τυχαίων μεταλλάξεων χρεοκόπησε.
Να είσαι σωστός.
....και εδώ ας μην απαντήσω εγώ. Το έκανε ήδη ο Lee Altenberg σε σχόλιό του για την έρευνα...o μεγαλύτερος σύγχρονος βιολόγος ο οποίος εδώ και 20 χρόνια μελετά το αντικείμενο:

"These results are confirmations of mutation modifier theory: selection for reduced mutation is strongest at genes with the highest genetic load. I've done the only theory on modifiers that affect any subset of loci under all fitnesses"

Συνεπώς αρκετά μας έπρηξες τα συκώτια με τις σαχλαμάρες σου. Η θεωρία υπάρχει και συμφωνεί με τον κλασσικό, παραδοσιακό Δαρβίνο.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 22 Ιαν 2022, 11:17

Ξεχάστηκα! Παραλίγο να πιάσει το κολπάκι σου να κουκουλώσεις την ουσία της συζήτησης:

"Ας προχωρήσουμε λοιπόν την κουβέντα....με τα "νέα δεδομένα" που μάθαμε....μήπως τώρα τα υποτιθέμενα στατιστικά παράδοξα καταρρίπτονται; Υπάρχει πλέον καμιά αντίρρηση για την πειραματική εξέλιξη μονοκύτταρου οργανισμού σε πολυκύτταρο της οποίας γίναμε μάρτυρες; Μήπως πλέον τα υποτιθέμενα όρια μεταξύ "μικροεξέλιξης" και "μακροεξέλιξης" αποδεικνύονται ανούσιες φαντασιακές γραμμές;"
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 22 Ιαν 2022, 11:17

Καβαλάρης έγραψε:
22 Ιαν 2022, 10:21
Λοξίας έγραψε:
21 Ιαν 2022, 15:08
Μόλις θα μας φέρεις σε πόσα πανεπιστήμια των ΗΠΑ, έχει καταργηθεί η διδιασκαλία της εξελικτικής θεωρίας και έχει αντικατασταθεί με την διδασκαλία του ευφυούς σχεδιασμού, οα αποδειχθεί ότι έχεις δίκιο.
Πρώτον φτιάξε τις ασυνταξίες σου. Δεύτερον, το εξελικτικό παραμύθι (και όχι μόνο αυτό) διδάσκεται για δογματικούς λόγους και όχι επιστημονικούς. Δεν ξέρεις πώς λειτουργεί η επιστήμη, δεν έχεις ανοίξει ποτέ σου βιβλίο, ούτε και θα το κάνεις, οπότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κρύβεσαι πίσω από την επίκληση της αυθεντίας.
Αχαχαχα...πρέπει να είσαι πολύ απελπισμένος για να μπολντάρεις την παρείσφρηση ενός ιώτα και την αντικατάσταση του θ από το διπλανό ο και να τα στοχοποιήσεις ως "συντακτικά λάθη" για να μου την πεις... :smt005:
Ασχετούλη, εγώ δεν χρησιμοποιώ διορθωτή, οπότε, που και που, αν αντί του σωστού πλήκτρου πατήσω το διπλανό, δεν θα μου το "πει" ο διορθωτής. Αντί για θα, έγραψα οα. Και αυτό εσύ το βρήκες συντακτικό λάθος ε; Πιο γελοίος πεθαίνεις...
Ρε Χατζατζάρη, ξέρεις τι είναι συνακτικό λάθος; Αλλά τι ρωτάω ε;
Εσύ δεν χρειάζεται να ξέρεις τέτοια ψιλά...εσύ είσαι αυθεντία στα χοντρά.
Όπως το ότι η ΘτΕ, διδάσκεται για δογματικούς λόγους...μουάχαχαχα...δεν μας τους λες να τους μάθουμε και εμείς :c020:
Έλα, φέρε μας την θεωρία σου, δείξε μας τον βαθμό μύησης που κατέχεις σε γνώσεις που εμείς, οι κοινοί θνητοί, δεν θα φτάσουμε ποτέ...
...δίδαξέ μας δάσκαλε του φωτός.
Σε τσούζει η ΘτΕ ε; Σου χαλάει την μανέστρα που έχεις στο κεφάλι αντί για νιονιό; ή μήπως δεν δένει την σάλτσα της ασχετοσύνης με την οποία περιχύνεις την μανέστρα;
Άντε ξεκαβάλα ρε φαναφαρόνε φιγουρατζή, που καβάλησες το άλογο της ασχετοσύνης και μας το παίζεις ειδικός πανεπιστήμων των φόρα. :003:

Καβαλάρης έγραψε:
22 Ιαν 2022, 10:21
Λοξίας έγραψε:
21 Ιαν 2022, 15:08
Α ναι; Εσύ έχεις άλλη εναλλακτική ε;
Δεν είναι το θέμα μας αυτό άσχετε ταλιμπανίδη αλλά το πώς αυτοαναιρείσαι στο ίδιο ποστ. Αναμενόμενο ότι θα πετούσες την μπάλα στην εξέδρα.
Χαχαχαχα... "ο,τι να' ναι με πατάτες" :smt005:
Πετάς ένα "αυτοαναιρείσαι" και νομίζεις πως καθάρισες ε;
Αλήθεια, η δική σοτ "μυστική και δι' ολίγους εκλεκτούς" εξελικτική θεωρία, πιστεύω ότι αποδεικνύει την δυνατότητα γέννησης φιδιών με εννέα κεφάλια, έτσι; Διότι υπεστήριζες σφόδρα αυτήν την παπαρομπούρδα που έφερνε το άλλο το νούμερο στο παλιό...
Αλλά τι να πεις..είχαμε πέσει σε συνάντηση νουμέρων τότε. :p3:

ΥΓ
Έλα, σου άφησα αδιόρθωτο ένα λαθάκι (με κόκκινο), να το δεις και να χαρείς για την ασυνταξία μου... :smt005:

.

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 22 Ιαν 2022, 11:40

Λοξίας έγραψε:
22 Ιαν 2022, 11:17
Αχαχαχα...πρέπει να είσαι πολύ απελπισμένος για να μπολντάρεις την παρείσφρηση ενός ιώτα και την αντικατάσταση του θ από το διπλανό ο και να τα στοχοποιήσεις ως "συντακτικά λάθη" για να μου την πεις...
Ποιος απελπισμένος ρε κακομοίρη. Απλώς οι μαλακίες σου είναι αρκετές, δεν χρειάζεται να είναι και ανορθόγραφες.
Λοξίας έγραψε:
22 Ιαν 2022, 11:17
Ασχετούλη, εγώ δεν χρησιμοποιώ διορθωτή
Ούτε εγώ. Διαβάζω τι γράφω. Δεν είναι δύσκολο να κάνεις ένα τσεκ πριν το ανεβάσεις.
Λοξίας έγραψε:
22 Ιαν 2022, 11:17
Ρε Χατζατζάρη, ξέρεις τι είναι συνακτικό λάθος;
Συνακτικό ομολογώ δεν ξέρω τι είναι. Αναφέρθηκα γενικά σε ασυνταξίες τις οποίες δεν διαχώρισα από τις ανορθογραφίες.
Λοξίας έγραψε:
22 Ιαν 2022, 11:17
Έλα, φέρε μας την θεωρία σου, δείξε μας τον βαθμό μύησης που κατέχεις σε γνώσεις που εμείς, οι κοινοί θνητοί, δεν θα φτάσουμε ποτέ...
Φυσικά και δεν θα φτάσετε. Παραμύθια θέλετε οπότε καθίστε με αυτά.
Λοξίας έγραψε:
22 Ιαν 2022, 11:17
Σε τσούζει η ΘτΕ ε; Σου χαλάει την μανέστρα που έχεις στο κεφάλι αντί για νιονιό;
Μανέστρα είναι η ίδια η εξέλιξη. Και απευθύνεται σε πιθήκους αποκλειστικά. Έλα μικρέ, μπανάνα.
Λοξίας έγραψε:
22 Ιαν 2022, 11:17
Πετάς ένα "αυτοαναιρείσαι" και νομίζεις πως καθάρισες ε;
Ε δεν χρειάζεται και κάτι παραπάνω.
Λοξίας έγραψε:
22 Ιαν 2022, 11:17
Αλήθεια, η δική σοτ "μυστική και δι' ολίγους εκλεκτούς" εξελικτική θεωρία, πιστεύω ότι αποδεικνύει την δυνατότητα γέννησης φιδιών με εννέα κεφάλια, έτσι; Διότι υπεστήριζες σφόδρα αυτήν την παπαρομπούρδα που έφερνε το άλλο το νούμερο στο παλιό...
:smt017

Δεν έχω καν ιδέα σε τι αναφέρεσαι. Βέβαια με την τρικυμία στο κεφάλι σου μάλλον δεν θα πρέπει να με απασχολεί.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 22 Ιαν 2022, 11:46

Καβαλάρης έγραψε:
22 Ιαν 2022, 10:21
EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Ιαν 2022, 11:13
Δε θα αποδειχθεί ποτε ο ευφυής σχεδιασμός αν δε βρεθεί ο σχεδιαστής.
Λογικό άλμα. Δεν χρειάζεται να βρεις έναν σχεδιαστή για να αποδείξεις τον σχεδιασμό όπως δεν χρειάζεται να βρεις τον εμπρηστή για να αποδείξεις εμπρησμό.
EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Ιαν 2022, 11:13
Μέχρι τότε μπορείς να πεις ότι δεν υπάρχει καμία ένδειξη ευφυους σχεδιασμού και κάθε τέτοιο επιχείρημα είναι στην καλύτερη ad hoc
Μέχρι τότε άνοιξε κανά βιβλίο να ενημερωθείς γιατί δεν ξέρεις τι σου γίνεται.
Για να αποδείξεις εμπρησμό πρέπει να έχεις κάποιες σαφείς ενδείξεις. Το να λες ότι αυτό φαίνεται έξυπνο (εσύ το έχεις αποφασίσει αυτό στην πραγματικότητα, είναι δικός σου ορισμός) άρα κάποιο έξυπνο ον το κατασκεύασε είναι ad hoc, γελοίος κυκλικός τρόπος σκέψης, που μόνον ένας ανόητος δημιουργιστης βλακας θα αποδεχοταν. Εμένα στ αρχιδια μου βέβαια, μασάει η κατσίκα ταραμά ρε φιλε; πετάει ο γάιδαρος; πετάει! Δεν πα να πιστεύεις ό,τι θέλεις; τα ίδια σκουληκακια θα μας φάνε βέβαια όταν ψοφησουμε αλλά ποιος είμαι εγώ να στη χαλάσω. Παράδεισο θες; ναι ναι Αγγελικούλα μου, οτι πεις :102:

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 22 Ιαν 2022, 11:50

EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Ιαν 2022, 11:46
Για να αποδείξεις εμπρησμό πρέπει να έχεις κάποιες σαφείς ενδείξεις. Το να λες ότι αυτό φαίνεται έξυπνο (εσύ το έχεις αποφασίσει αυτό στην πραγματικότητα, είναι δικός σου ορισμός) άρα κάποιο έξυπνο ον το κατασκεύασε είναι ad hoc, γελοίος κυκλικός τρόπος σκέψης, που μόνον ένας ανόητος δημιουργιστης βλακας θα αποδεχοταν.
Το κεφάλι σου είναι πραγματικός αχταρμάς. Αναμενόμενο φυσικά. Πιάσε και εσύ μια μπανάνα.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιαν 2022, 11:59

Νταγκλης έγραψε:
22 Ιαν 2022, 11:13
stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2022, 21:58

Όχι μόνο οι ρυθμοί μεταλλάξεων Νταγκλή.
Μην είσαι ...ζαβολιάρης.
Υπάρχουν μέρη του γονιδιώματος που δεν συμμετέχουν στις μεταλλάξεις, και φυσικά οι μεταλλάξεις δεν είναι τυχαίες.
Να τα αναφέρεις όλα όσα γράφει η μελέτη, όχι μόνο όσα γουστάρεις κάθε φορά. :003:
Μιας και εγώ είμαι ζαβολιάρης....ας δούμε τι σχολιάζουν οι βιολόγοι γιατί άρχισαν οι πρώτες κριτικές:

"Except that hardly anyone ever thought that mutations are random and that the past ~ 4 decades saw many different examples of mutational non-randomness. Your paper demolishes one huge straw man."

"it's a biased process (and we've known for years since mutational signatures were identified in cancer) but it is still random, please don't spread bullshit for an appealing title.
That's the worst of journalism and it's even worse when scientists knowingly do it."

"It's not uniformly distributed, still a random process.
Random is a very broad term, and actually "not random" is very specific (a.k.a deterministic). Mutational processes are not deterministic."

"Could you please explain your point since to me different probabilities resulting in uneven distribution and randomness are entirely different things?"

"I guess the statement is that, they are random, but not equal probability nor directed."


Όπως βλέπεις οι βιολόγοι δεν ψαρώνουν από τις πομπώδεις διακυρήξεις. Δικό σου προνόμιο είναι αυτό. :D
stavmanr έγραψε:Όχι λόγω εξέλιξης Μπίλι. Δεν γράφει τέτοιο πράγμα η μελέτη. Το αντίθετο γράφει: ότι πρέπει να βρούμε μία νέα θεωρία γιατί το εξελικτικό μοντέλο των τυχαίων μεταλλάξεων χρεοκόπησε.
Να είσαι σωστός.
....και εδώ ας μην απαντήσω εγώ. Το έκανε ήδη ο Lee Altenberg σε σχόλιό του για την έρευνα...o μεγαλύτερος σύγχρονος βιολόγος ο οποίος εδώ και 20 χρόνια μελετά το αντικείμενο:

"These results are confirmations of mutation modifier theory: selection for reduced mutation is strongest at genes with the highest genetic load. I've done the only theory on modifiers that affect any subset of loci under all fitnesses"

Συνεπώς αρκετά μας έπρηξες τα συκώτια με τις σαχλαμάρες σου. Η θεωρία υπάρχει και συμφωνεί με τον κλασσικό, παραδοσιακό Δαρβίνο.
Αρχίσαμε τις επικλήσεις στην ...αυθεντία; :lol:

Σοβαρέψου Νταγκλή. Σε κάθε θεωρία έχουμε ανθρώπους που είναι υπέρ κι ανθρώπους που είναι κατά.
Προς το παρόν έχουμε μία νέα μελέτη που ανατρέπει ξεκάθαρα τον εξελικτισμό.
Όλα θα πάνε καλά. Η επιστήμη προχωρά. Ο Δαρβίνος ανήκει στο 19ο αιώνα. Τότε που αν του μιλούσες για γονιδίωμα θα σε κοιτούσε με μάτια όλο απορία. Ο άνθρωπος προσπάθησε, σκέφτηκε. Σεβαστό. Αλλά μέχρι εκεί.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιαν 2022, 12:10

Νταγκλης έγραψε:
22 Ιαν 2022, 11:17
Ξεχάστηκα! Παραλίγο να πιάσει το κολπάκι σου να κουκουλώσεις την ουσία της συζήτησης:

"Ας προχωρήσουμε λοιπόν την κουβέντα....με τα "νέα δεδομένα" που μάθαμε....μήπως τώρα τα υποτιθέμενα στατιστικά παράδοξα καταρρίπτονται; Υπάρχει πλέον καμιά αντίρρηση για την πειραματική εξέλιξη μονοκύτταρου οργανισμού σε πολυκύτταρο της οποίας γίναμε μάρτυρες; Μήπως πλέον τα υποτιθέμενα όρια μεταξύ "μικροεξέλιξης" και "μακροεξέλιξης" αποδεικνύονται ανούσιες φαντασιακές γραμμές;"
Δεν υπάρχει καμία εξέλιξη μονοκύτταρου σε πολυκύτταρο.
Τα γράψαμε εκατό φορές.

Αυτό που υπάρχει είναι αυτό που παρουσιάζει η νέα μελέτη. Ο εξελικτισμός των τυχαίων μεταλλάξεων μας τελείωσε. Αιωνία του η μνήμη. Προχωράμε. Ο κόσμος εξελίσσεται.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 22 Ιαν 2022, 12:19

Καβαλάρης έγραψε:
22 Ιαν 2022, 11:50
EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Ιαν 2022, 11:46
Για να αποδείξεις εμπρησμό πρέπει να έχεις κάποιες σαφείς ενδείξεις. Το να λες ότι αυτό φαίνεται έξυπνο (εσύ το έχεις αποφασίσει αυτό στην πραγματικότητα, είναι δικός σου ορισμός) άρα κάποιο έξυπνο ον το κατασκεύασε είναι ad hoc, γελοίος κυκλικός τρόπος σκέψης, που μόνον ένας ανόητος δημιουργιστης βλακας θα αποδεχοταν.
Το κεφάλι σου είναι πραγματικός αχταρμάς. Αναμενόμενο φυσικά. Πιάσε και εσύ μια μπανάνα.
Αφες ημιν, ου γαρ οιδαμεν τι ποιουμεν. Εσύ πήγαινε να βαρέσεις μια εξομολογηση, δικέ μου, και όλα μπόμπα. Άσε και κάτι στο παγκάρι ε :wave:

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 22 Ιαν 2022, 12:22

EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Ιαν 2022, 12:19
Αφες ημιν, ου γαρ οιδαμεν τι ποιουμεν θέλωμεν γιγνώσκομεν.
Fixed.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 22 Ιαν 2022, 12:48

stavmanr έγραψε:
22 Ιαν 2022, 11:59


Αρχίσαμε τις επικλήσεις στην ...αυθεντία; :lol:

Σοβαρέψου Νταγκλή. Σε κάθε θεωρία έχουμε ανθρώπους που είναι υπέρ κι ανθρώπους που είναι κατά.
Προς το παρόν έχουμε μία νέα μελέτη που ανατρέπει ξεκάθαρα τον εξελικτισμό.
Όλα θα πάνε καλά. Η επιστήμη προχωρά. Ο Δαρβίνος ανήκει στο 19ο αιώνα. Τότε που αν του μιλούσες για γονιδίωμα θα σε κοιτούσε με μάτια όλο απορία. Ο άνθρωπος προσπάθησε, σκέφτηκε. Σεβαστό. Αλλά μέχρι εκεί.
Εσύ επικαλείσαι τη νέα μελέτη και εγώ επικαλέστηκα την απάντηση του κορυφαίου θεωρητικού Βιολόγου στη γη σε ζωντανό διάλογο για τη νέα έρευνα.
Τα αποτελέσματα προβλέπονται απο την κλασσική Δαρβινική επιλογή.
"Evolution by Darwinian natural selection can not only shape how organisms survive and reproduce, but also affect transmission of genetic and other information between generations. Modifier-gene models...."

...και ας δούμε τι λένε οι ίδιοι οι ερευνητές που επικαλείσαι:

"The new finding does not disprove or discredit the theory of evolution, and the researchers said randomness still plays a big role in mutations. But the study does show that these genetic alterations are more complex than scientists previously believed."

Οι ερυνητές δεν ισχυρίζονται ότι ανέτρεψαν τίποτα. Μόνο εσύ αγγίζεις τα όρια της παράνοιας κάνοντας τέτοιους ισχυρισμούς...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νταγκλης την 22 Ιαν 2022, 13:25, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 22 Ιαν 2022, 12:49

stavmanr έγραψε:
22 Ιαν 2022, 12:10

Δεν υπάρχει καμία εξέλιξη μονοκύτταρου σε πολυκύτταρο.
Τα γράψαμε εκατό φορές.

Αυτό που υπάρχει είναι αυτό που παρουσιάζει η νέα μελέτη. Ο εξελικτισμός των τυχαίων μεταλλάξεων μας τελείωσε. Αιωνία του η μνήμη. Προχωράμε. Ο κόσμος εξελίσσεται.
Υπάρχει μια χαρά και το είδες με τα ματάκια σου...
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 22 Ιαν 2022, 13:48

Καβαλάρης έγραψε:
22 Ιαν 2022, 11:40
SpoilerShow
Ποιος απελπισμένος ρε κακομοίρη. Απλώς οι μαλακίες σου είναι αρκετές, δεν χρειάζεται να είναι και ανορθόγραφες.

Ούτε εγώ. Διαβάζω τι γράφω. Δεν είναι δύσκολο να κάνεις ένα τσεκ πριν το ανεβάσεις.

Συνακτικό ομολογώ δεν ξέρω τι είναι. Αναφέρθηκα γενικά σε ασυνταξίες τις οποίες δεν διαχώρισα από τις ανορθογραφίες.

Φυσικά και δεν θα φτάσετε. Παραμύθια θέλετε οπότε καθίστε με αυτά.

Μανέστρα είναι η ίδια η εξέλιξη. Και απευθύνεται σε πιθήκους αποκλειστικά. Έλα μικρέ, μπανάνα.

Ε δεν χρειάζεται και κάτι παραπάνω.

Δεν έχω καν ιδέα σε τι αναφέρεσαι. Βέβαια με την τρικυμία στο κεφάλι σου μάλλον δεν θα πρέπει να με απασχολεί.
Καβαλάρης έγραψε...τι έγραψε; Μαλακίας το ανάγνωσμα, όπως πάντα...
Σιαπέρα ρε φανφαρόνε φιγουρατζή... :sal9:
Μας παριστάνεις τον μύστη τον κατέχοντα απόκρυφες υψηλές γνώσεις για ελάχιστους μυημένους και μας έχεις γεμίσει με αλογόμυγες.
Να μας πεις για τις γεννήσεις φιδιών με εννέα κεφάλια...όοοοαααα αρχινούμερο... :smt005:

Βάλε καμιά αλοιφούλα για του τσούξιμο της ΘτΕ...και θα σου περάσει, ανεκδιήγητε βαρώνε της βλακείας... :003:


.

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 22 Ιαν 2022, 13:57

Λοξίας έγραψε:
22 Ιαν 2022, 13:48
Μας παριστάνεις τον μύστη τον κατέχοντα απόκρυφες υψηλές γνώσεις για ελάχιστους μυημένους και μας έχεις γεμίσει με αλογόμυγες.
Καθόλου απόκρυφες. Η βιβλιογραφία είναι ευρέως διαθέσιμη. Για όποιον ξέρει ανάγνωση φυσικά.
Λοξίας έγραψε:
22 Ιαν 2022, 13:48
Να μας πεις για τις γεννήσεις φιδιών με εννέα κεφάλια...
Αν μπεις στον κόπο να μας εξηγήσεις τι στην οργή εννοείς. Διότι το μόνο φίδι με 9 κεφάλια που ξέρω είναι η Λερναία Ύδρα.
Λοξίας έγραψε:
22 Ιαν 2022, 13:48
Βάλε καμιά αλοιφούλα για του τσούξιμο της ΘτΕ...
Ρούφα την μπανάνα σου. Βγάλε μόνο την φλούδα.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 22 Ιαν 2022, 14:04

Καβαλάρης έγραψε:
22 Ιαν 2022, 12:22
EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Ιαν 2022, 12:19
Αφες ημιν, ου γαρ οιδαμεν τι ποιουμεν θέλωμεν γιγνώσκομεν.
Fixed.
Χαχαχαχα...ρε ούργιε, θέλεις να παραστήσεις και τον γνώστη αρχαιοελληνικής ή, έστω, ελληνιστικής;
Τι "διόρθωσες" ρε άμπαλε; σε ποια γλώσσα; τι είναι αυτό το "...ου γαρ θέλωμεν γιγνώσκομεν"
Χαχαχα...άκου "θέλωμεν γιγνώσκομεν"... για κάποιο απαρέμφατο έχεις ακούσει;
Όχι, δεν είναι γλυκό του κουταλιού... μουάχαχχαχα :sal9:
Αγράμματε και ασύντακτε...που θέλεις να διορθώνεις τους άλλους...σαλτιμπάγκε. :003:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών