Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16511
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 09 Ιαν 2022, 17:07

θα σας το πω στα γρήγορα κι όποιος το πιάσει.... τα μυαλά τα σπύρανε, κι όσοι μπρολάβαν μπύρανε.

ΥΓ. μη διαβάσω για ορθογραφικά λάθη.... είναι επίτηδες έτσι γραμμένα... κι αν δεν αρέσει στους νεο ελληνιστικούς κοινούς (communis) φιλόλογους με τίτλο απ πανεπιστήμιο, στα π@π@ρyα μου τους γράφω... ξηγημενοί από τωρά για μην ναμαστέ παρεξηγημενοί μετά....
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1726
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 09 Ιαν 2022, 17:11

Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 16:58
Πρώτον, δεν είναι προς όφελος μιας οποιασδήποτε συζήτησης, να παρακάμπτεις μία ερώτηση που τίθεται και να υποβάλλεις εσύ ερώτηση.
Δεύτερον, πρώτα απαντάς στην ερώτηση και μετά υποβάλλεις την δική σου.
Τρίτον, μπορώ πολύ εύκολα να κάνω το ίδιο και να απαντήσω με ερώτηση. Θα βγάλει κάπου αυτό;
Τέταρτον, δεν βλέπω κάποιον λόγο να μην σου απαντήσω.
Πέμπτον, μάθε να διαβάζεις μπας και αποφύγεις τις φλυαρίες. Έγραψα για ΑΛΛΗ μια λογική διαπίστωση. Δηλαδή δεν παρέκαμψα τίποτα.
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 16:58
Όμως ένας επιστήμονας (γενετιστής, ανθρωποβιολόγος, εξελικτικός βιολόγος) υλιστής, δεν δέχεται την ΘτΕ ως αληθή εκ των προτέρων. Την έχει εξετάσει κάτω από τον προβολέα της επιστήμης και μέχρις αντιθέτου αποδείξεως δεν την αμφισβητεί.
Έτσι θέλεις να φαντάζεσαι διότι ουδέποτε ασχολήθηκες με το θέμα.

Οι επιστήμονες ως προς την εξέλιξη χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες.

1. Αυτοί που απλώς την παπαγαλίζουν διότι την διδάχθηκαν στο πανεπιστήμιο.
2. Αυτοί που την μελέτησαν σε βάθος και πλέον την αμφισβητούν.
3. Αυτοί που ξέρουν τις αντιρρήσεις των δεύτερων και συνεχίζουν να την υποστηρίζουν με νύχια και με δόντια για ιδεολογικούς λόγους.

Όπως έγραψα παραπάνω, αν αντί να χαζολογάτε στα φόρουμ ανοίγατε κανά βιβλίο, αυτά θα τα ξέρατε. Αλλά το παραμύθι είναι πολύ καλό για να το εγκαταλείψετε.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16511
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 09 Ιαν 2022, 17:14

Καβαλάρης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:11

ΓιδΕλλάς
1. Αυτοί που απλώς την παπαγαλίζουν διότι την διδάχθηκαν στο πανεπιστήμιο.
τα είπες όλα...αν υπάρχει εξαίρεση θα είναι φωτεινή σαν άστρο και θα λάμπει παγκοσμίως....όχι στο χωριό με την λενιώ....
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 09 Ιαν 2022, 17:15

stavmanr έγραψε:
09 Ιαν 2022, 16:53
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 16:27
stavmanr έγραψε:
09 Ιαν 2022, 14:30

Έχει κολλήσει η βελόνα, Λοξία. :102:
Ας βάλουμε ολόκληρη την απάντησή μου, διότι η ροπή σου στην διαστρεβλωτική ερμηνεία είναι αρκούντως σημαντική...

Μα ναι! Όσες φορές και να ρωτήσει κάποιος πόσο κάνει 1+1, εσένα η απάντηση θα σου φαίνεται κολλημένη βελόνα...

Δεν μπορείς να αποσυνδέσεις τα θρησκευτικά σου πιστεύω από την κσομοθεωρία σου. Γεγονός.
Για εσένα, τον κόσμο τον έφτιαξε ο χριστιανικός θεός. Γεγονός.
Όπερ έδει δείξαι: είναι θέσει αδύνατον να αποδεχθείς την ΘτΕ. Γεγονός.

Είναι ποτέ δυνατόν ένας πιστός χριστιανός να αποδεχθεί την ΘτΕ; Αν το κάνει, την ίδια στιγμή παύει να είναι χριστιανός...
Που είναι το περίεργο σε αυτήν την λογική διαπίστωση;
Είτε πιστεύω σε Θεό είτε σε Δία είτε σε Αλλάχ, είτε στο Τίποτα, η ΘτΕ ελέγχεται καθαρά από το μηχανισμό που περιγράφει.
ΔΕΝ έχεις τις επιστημονικές γνώσεις για να ελέγξεις την ΘτΕ.

Το αν ξεκίνησε η όποια ΘτΕ έχει προκύψει ή προκύψει στο μέλλον από Θεό είναι άσχετο με το γεγονός ότι αυτή τη στιγμή ελέγχεται ο μηχανισμός της ΘτΕ κι όχι η πηγή της. ΔΕΝ έχεις τις επιστημονικές γνώσεις για να ελέγξεις την ΘτΕ.

Επομένως, για άλλη μία φορά σου επισημαίνω ότι εμφανίζεις στοιχεία φανατικού, κάνοντας hijacking σε συζητήσεις, και δεν βοηθάς τη συζήτηση που έχουμε.
Δεν έχουμε συζήτηση...απλώς εσύ προσπαθείς να καταρρίψεις την ισχύ της ΘτΕ, χωρίς να διαθέτεις τα απαραίτητα επιστημονικά προσόντα.

Και δεν έχω την ελπίδα ότι αυτό να παύσει σύντομα, αν κρίνω από το γεγονός ότι έχει κολλήσει η βελόνα στις τελευταίες σου 15 τουλάχιστον απαντήσεις προς εμένα.
Πολύ σωστά...όσο θα προσπαθείς να καταρρίψεις την ΘτΕ όντας εντελώς άσχετος με αυτήν, η βελόνα θα κολλάει συνεχώς.

Οι συνομιλητές, παραπάνω, θεωρούν ότι μία τυχαία μετάλλαξη μπορεί ταυτόχρονα να εμφανιστεί σε όλα τα δείγματα (καλλιέργειες) του βακτηρίου.
Με δεδομένο ότι το να συμβεί η συγκεκριμένη μετάλλαξη είναι της τάξης του 20^χ όπου χ ο αριθμός των αμινοξέων που παράγουν το πρωτεϊνικό DNA, πόσες πιθανότητες δίνεις εσύ να συμβεί κάτι τέτοιο;
Μην προσπαθείς να με εμπλέξεις σε έναν διάλογο για την ισχύ ή όχι της θεωρίας. Δεν έχεις τα απαραίτητα επιστημονικά προσόντα για να την κρίνεις. Μπορείς να εκφέρεις την αντίθεσή σου και να λες ότι δεν την αποδέχεσαι. Σεβαστόν και κατανοητόν! Αλλά δεν μπορείς να τεκμηριώσεις τις αντιρρήσεις σου σε επιστημονική βάση (όπως προσπαθείς εδώ και χρόνια), διότι δεν έχεις τα απαραίτητα επιστημονικά προσόντα
Δεν ενδιαφέρει τι πιστεύεις εσύ πως λέει ή δεν λέει η ΘτΕ, ή το τι πιστεύεις εσύ αναφορικά με τα τεκμήρια της ΘτΕ.
Αυτό που ενδιαφέρει, είναι αυτό που κάνεις πως δεν το βλέπεις και δεν το σχολιάζεις εδώ και 15 ποστς...όπως λες και εσύ...

Δεν έχεις τα απαραίτητα επιστημονικά προσόντα για να βγάλεις λανθασμένη την ΘτΕ. Γεγονός.

Οπότε όλες οι απαντήσεις σου, βρίσκονται μέσα στο πλαίσιο της απόλυτης άγνοιας που έχεις απέναντι στην εξελικτική θεωρία.
Συνεπώς, θα συνεχίσεις να καταφέρεσαι εναντίον της ΘτΕ, χρησιμοποιώντας τα ψευδοεπιστημονικά επιχειρήματα των δημιουργιστών που θα αλιεύεις στα ανάλογα μπλογκς.

Αλήθεια, στα άλλα φορα έχεις σταματήσει το "κηνύγι μαγισσών" της ΘτΕ; :003:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 09 Ιαν 2022, 17:23

Καβαλάρης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:11
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 16:58
Πρώτον, δεν είναι προς όφελος μιας οποιασδήποτε συζήτησης, να παρακάμπτεις μία ερώτηση που τίθεται και να υποβάλλεις εσύ ερώτηση.
Δεύτερον, πρώτα απαντάς στην ερώτηση και μετά υποβάλλεις την δική σου.
Τρίτον, μπορώ πολύ εύκολα να κάνω το ίδιο και να απαντήσω με ερώτηση. Θα βγάλει κάπου αυτό;
Τέταρτον, δεν βλέπω κάποιον λόγο να μην σου απαντήσω.
Πέμπτον, μάθε να διαβάζεις μπας και αποφύγεις τις φλυαρίες. Έγραψα για ΑΛΛΗ μια λογική διαπίστωση. Δηλαδή δεν παρέκαμψα τίποτα.
Ε πως...απάντησες στο ερώτημα; ΟΧΙ! Δηλαδή το παρέκαμψες! Συνεπώς κόψε τις ανόητες δικαιολογίες.

Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 16:58
Όμως ένας επιστήμονας (γενετιστής, ανθρωποβιολόγος, εξελικτικός βιολόγος) υλιστής, δεν δέχεται την ΘτΕ ως αληθή εκ των προτέρων. Την έχει εξετάσει κάτω από τον προβολέα της επιστήμης και μέχρις αντιθέτου αποδείξεως δεν την αμφισβητεί.
Έτσι θέλεις να φαντάζεσαι διότι ουδέποτε ασχολήθηκες με το θέμα.
Ε δεν το ήξερα πως θα πέσω σε κάποιον που έχει φάει τα χρόνια του ασχολούμενος με τη ΘτΕ.
Για πες...πόσα μεταπτυχιακά έχεις στην γενετική; στην εξελικτική βιολογία; Ούτε καν έχεις ανοίξει βιβλίο είπες; Απίστευτο!


Οι επιστήμονες ως προς την εξέλιξη χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες.

1. Αυτοί που απλώς την παπαγαλίζουν διότι την διδάχθηκαν στο πανεπιστήμιο.
2. Αυτοί που την μελέτησαν σε βάθος και πλέον την αμφισβητούν.
Για φέρε μας έναν κατάλογο αυτών...επίσης σε πόσα και ποια πανεπιστήμια δεν διδάσκεται η ΘτΕ επειδή την αμφισβητούν...

3. Αυτοί που ξέρουν τις αντιρρήσεις των δεύτερων και συνεχίζουν να την υποστηρίζουν με νύχια και με δόντια για ιδεολογικούς λόγους.

Όπως έγραψα παραπάνω, αν αντί να χαζολογάτε στα φόρουμ ανοίγατε κανά βιβλίο, αυτά θα τα ξέρατε. Αλλά το παραμύθι είναι πολύ καλό για να το εγκαταλείψετε.
Ποια ακριβώς βιβλία οφείλουμε να διαβάσουμε δάσκαλε;

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1726
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 09 Ιαν 2022, 17:31

Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:23
Ε πως...απάντησες στο ερώτημα; ΟΧΙ!
Άνθρωπέ μου αν δεν ξέρεις ανάγνωση δεν σου φταίει κανένας. Όταν σου γράφω για ΑΛΛΗ μια λογική διαπίστωση σημαίνει ότι η πρώτη διαπίστωση είναι επίσης λογική. Τι να απαντήσω;
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:23
Ε δεν το ήξερα πως θα πέσω σε κάποιον που έχει φάει τα χρόνια του ασχολούμενος με τη ΘτΕ.
Εννοείται ότι δεν το ήξερες. Εδώ μέσα γενικώς νομίζετε ότι όλοι είναι άσχετοι σαν εσάς.
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:23
Για φέρε μας έναν κατάλογο αυτών...
Να τον κάνεις τι; Μήπως θα κάτσεις να ασχοληθείς;
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:23
Ποια ακριβώς βιβλία οφείλουμε να διαβάσουμε δάσκαλε;
Κατά προτίμηση όσο γίνεται περισσότερα. Πρότεινα ήδη ένα στον Μπιλάκο.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 09 Ιαν 2022, 17:57

Καβαλάρης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:31
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:23
Ε πως...απάντησες στο ερώτημα; ΟΧΙ!
Άνθρωπέ μου αν δεν ξέρεις ανάγνωση δεν σου φταίει κανένας. Όταν σου γράφω για ΑΛΛΗ μια λογική διαπίστωση σημαίνει ότι η πρώτη διαπίστωση είναι επίσης λογική. Τι να απαντήσω;
Να απαντήσεις με σωστή σειρά και όχι με μια επιθετική ερώτηση. Λες να μην κατάλαβα τον εκνευρισμό σου;

Καβαλάρης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:31
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:23
Ε δεν το ήξερα πως θα πέσω σε κάποιον που έχει φάει τα χρόνια του ασχολούμενος με τη ΘτΕ.
Εννοείται ότι δεν το ήξερες. Εδώ μέσα γενικώς νομίζετε ότι όλοι είναι άσχετοι σαν εσάς.
Το νομίζω εγώ (δεν ξέρω για τους άλλους), διότι δεν βάζετε και κάνα βιογραφικό στο προφίλ να ξέρουμε με ποιον έχουμε να κάνουμε.
Αν είσαι σχετικός, με χαρά θα ακούσω τις σπουδές σου στο αντικείμενο. Βιολόγος; Γενετιστής; εξελικτικός βιολόγος;

Καβαλάρης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:31
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:23
Για φέρε μας έναν κατάλογο αυτών...
Να τον κάνεις τι; Μήπως θα κάτσεις να ασχοληθείς;
Αυτή η απάντηση δε σου μοιάζει σαν υπεκφυγή λόγω έλλειψης στοιχείων; Εμένα ναι...
Πάντως, ποιοι επιστήμονες αντιτίθενται στην ΘτΕ και το αν διδάσκεται ή όχι η εξελικτκή θεωρία και σε ποια πανεπιστήμια, είναι εύκολο να βρεθεί με λίγο γκουγκλάρισμα. Ούτε αυτό δεν έκανες...

Καβαλάρης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:31
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:23
Ποια ακριβώς βιβλία οφείλουμε να διαβάσουμε δάσκαλε;
Κατά προτίμηση όσο γίνεται περισσότερα. Πρότεινα ήδη ένα στον Μπιλάκο.
Ποιο ρε συ; Αυτό που έχει γράψει ο Jonathan Wells, ο αποκαλούμενος δικηγόρος του ευφυούς σχεδιασμού;
Αλήθεια τώρα; Μας προτείνεις ένα βιβλίο που έχει γράψει ένας θεολόγος (και όψιμος βιολόγος), που υποστηρίζει κάργα τον δημιουργισμό;
Αν είναι έτσι, να σου προτείνω και εγώ άλλα δέκα που στηρίζουν την ΘτΕ.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16511
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 09 Ιαν 2022, 18:01

Άγνωστο Χ :smt068 (qwa)..........>0 (σημείο 0)>......σύμπαν.....εξέλιξη.....όντα....<1

1.κάποιος πυροβολεί qwarks από το σημείο 0 που ονομάζεται mega-tera-boom και μπήκαν ή συνεχίζουν να μπαίνουν qwarks από το σημείο 0 που χωράει μόνο 1 qwo κάθε φόρα να περάσει από μέσα....και εμείς δεν μπορούμε να δούμε πίσω από το το σημείο 0 που είναι σε μέγεθος qwo και βλέπουμε, αν βλέπουμε, μόνο το 1ο fraction of timespace και όλα τα επακόλουθα μετά από κάτι 100μύρια 100μύριων των 100μύριων ιλλών (περιστροφών) του ήλιου που τα λέμε χρόνια, αιώνες, αστρονομικά μεγέθη, και μπλα, μπλα, ανοίχτε βιβλίο να δείτε πως λέγονται.... δεν έχει σημάσια το όνομα....έχει σημασία πως, αυτή την στιγμή που διαβάζουμε, στο σημείο 0 δεν γνωρίζουμε τι συμβαίνει και μόνο βλέπουμε τι είχε συμβεί στο παρελθόν... δεν έχουμε real time επαφή με το αρχικό σημείο 0.

2.μαύρες τρύπες = βελόνες με διάμετρο qwark που ρουφάνε τα qwarks ένα-ένα από άλλα σημεία 0ν και είναι βαλβίδες ανακύκλωσης των qwarks για να ξαναμπούν από την πύλη εισόδου που έιναι το αρχικό σημείο 0....

3. θα μπορούσαν οι βελόνες ρουφήχτρες να είναι αυτόματα ΔΙΑσυνδεμένες με εξωτερικό σωλήνα προς το σημείο εισόδου 0 , ώστε να μην χρειάζεται να :smt068 (qwa) εσαεί ο Άγνωστος Χ... θα πάθει αγκύλωση το δάκτυλο..... :smt005:

Λοξίας, σου έχω αδυναμία γιατί τα λες ωραία..... αυτό είναι σπέσιαλ για σένα που παρακολουθώ την συζήτηση....και είπα να ρίξω δυο στροφές αποριών... :p2:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1726
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 09 Ιαν 2022, 18:13

Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:57
Να απαντήσεις με σωστή σειρά και όχι με μια επιθετική ερώτηση. Λες να μην κατάλαβα τον εκνευρισμό σου;
Εσύ είσαι ο εκνευρισμένος. Γι' αυτό βαφτίζεις την ερώτηση επιθετική.
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:57
Το νομίζω εγώ (δεν ξέρω για τους άλλους), διότι δεν βάζετε και κάνα βιογραφικό στο προφίλ να ξέρουμε με ποιον έχουμε να κάνουμε.
Από την στιγμή που δεν ξέρετε με ποιους έχετε να κάνετε θα έπρεπε τουλάχιστον να είστε επιφυλακτικοί. Αλλά φευ...
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:57
Αυτή η απάντηση δε σου μοιάζει σαν υπεκφυγή λόγω έλλειψης στοιχείων; Εμένα ναι...
Εμένα όμως όχι διότι ξέρω τι μυαλά κουβαλάτε.
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:57
Αλήθεια τώρα; Μας προτείνεις ένα βιβλίο που έχει γράψει ένας θεολόγος (και όψιμος βιολόγος), που υποστηρίζει κάργα τον δημιουργισμό;
Ο Γουέλς δεν υποστηρίζει κανέναν δημιουργισμό. Θα το ήξερες αν τον είχες διαβάσει αντί να περιμένεις να ενημερωθείς από την βικιπαιδεία.

Αν φυσικά δεν σου αρέσει ο "θεολόγος" μπορείς να διαβάσεις έναν βιοτεχνολόγο.

Η πραγματικότητα φυσικά είναι ότι δεν θα διαβάσεις ποτέ και κανέναν διότι το παραμύθι είναι πολύ καλό.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 09 Ιαν 2022, 18:40

Καβαλάρης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:13
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:57
Να απαντήσεις με σωστή σειρά και όχι με μια επιθετική ερώτηση. Λες να μην κατάλαβα τον εκνευρισμό σου;
Εσύ είσαι ο εκνευρισμένος. Γι' αυτό βαφτίζεις την ερώτηση επιθετική.
Ούτε να κρυφτείς δεν ξέρεις... :lol:
Αντιστρέφεις τους όρους της ερώτησης, και ορμάς λάβρος εναντίον του μπαγάσα του άθεου και υποστηρικτή της ΘτΕ, πιστεύοντας ότι θα το ταπώσεις αι αυτόν και τον υλισμό του...πόσο προβλέψιμος...

Καβαλάρης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:13
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:57
Το νομίζω εγώ (δεν ξέρω για τους άλλους), διότι δεν βάζετε και κάνα βιογραφικό στο προφίλ να ξέρουμε με ποιον έχουμε να κάνουμε.
Από την στιγμή που δεν ξέρετε με ποιους έχετε να κάνετε θα έπρεπε τουλάχιστον να είστε επιφυλακτικοί. Αλλά φευ...
Εντάξει, θα είμαι από δω και πέρα επιφυλακτικός.
Αλλά εσύ, γιατί δεν μας λες τις σπουδές σου πάνω στην ΘτΕ; Αφού είπες ότι είσαι σχετικός και το υπονοεείς και τώρα, μην ντρέπεσαι...
Δεν πιστεύω να έχεις κάνα μεταπτυχιακό στην θεολογία και να μας το παίζεις ειδικός στην ΘτΕ;


Καβαλάρης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:13
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:57
Αυτή η απάντηση δε σου μοιάζει σαν υπεκφυγή λόγω έλλειψης στοιχείων; Εμένα ναι...
Εμένα όμως όχι διότι ξέρω τι μυαλά κουβαλάτε.
Μήπως εγώ δεν ξέρω τι μυαλά κουβαλάς; Από το παλιό ήδη...

Καβαλάρης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:13
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:57
Αλήθεια τώρα; Μας προτείνεις ένα βιβλίο που έχει γράψει ένας θεολόγος (και όψιμος βιολόγος), που υποστηρίζει κάργα τον δημιουργισμό;
Ο Γουέλς δεν υποστηρίζει κανέναν δημιουργισμό. Θα το ήξερες αν τον είχες διαβάσει αντί να περιμένεις να ενημερωθείς από την βικιπαιδεία.
Α ναι ε; ε θα τον παρεξήγησα τον φουκαρά...
Άσε που η Βικιπαίδεια μπορεί και να τον συκοφαντεί :smt005:

Καβαλάρης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:13
Αν φυσικά δεν σου αρέσει ο "θεολόγος" μπορείς να διαβάσεις έναν βιοτεχνολόγο.
Η πραγματικότητα φυσικά είναι ότι δεν θα διαβάσεις ποτέ και κανέναν διότι το παραμύθι είναι πολύ καλό.
Είπαμε...μπορώ να σου στέλνω εγώ δέκα βιβλία για κάθε ένα που μου δίνεις εσύ...δεν θα κάνουμε δουλειά έτσι.

Αν πιστεύεις πως η ΘτΕ, έχει χάσει την μάχη, δώσε μας σε πόσα και ποια πανεπιστήμια του κόσμου έχει σταματήσει να διδάσκεται και σε πόσα και ποια πανεπιστήμια του κόσμου, διδάσκεται αποκλειστικά ο δημιουργισμός.

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1726
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 09 Ιαν 2022, 18:51

Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:40
Ούτε να κρυφτείς δεν ξέρεις...
Ούτε και το προσπαθώ.
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:40
Αντιστρέφεις τους όρους της ερώτησης, και ορμάς λάβρος εναντίον του μπαγάσα του άθεου και υποστηρικτή της ΘτΕ, πιστεύοντας ότι θα το ταπώσεις αι αυτόν και τον υλισμό του...πόσο προβλέψιμος...
Συμπλήρωσα αυτό που είπες. Το ότι δεν το έπιασες με την πρώτη είναι δικό σου πρόβλημα. Θα μπορούσες τουλάχιστον να φτιάξεις τις ασυνταξίες.
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:40
Αλλά εσύ, γιατί δεν μας λες τις σπουδές σου πάνω στην ΘτΕ;
Δεν δίνω προσωπικές πληροφορίες εδώ. Γι' αυτό και παραπέμπω στην βιβλιογραφία τους ενδιαφερόμενους.
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:40
Α ναι ε; ε θα τον παρεξήγησα τον φουκαρά...Άσε που η Βικιπαίδεια μπορεί και να τον συκοφαντεί
Το σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να σου πει τι ακριβώς γράφει ο Γουέλς και ο κάθε Γουέλς.
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:40
Είπαμε...μπορώ να σου στέλνω εγώ δέκα βιβλία για κάθε ένα που μου δίνεις εσύ...
Κάτι που δεν έχει νόημα διότι σε έχω προλάβει. Έχω διαβάσει πχ τα περισσότερα του Ντώκινς.

Κάτσε εσύ λοιπόν να χαζολογάς στα φόρουμ. Δεν είσαι για κάτι παραπάνω.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 09 Ιαν 2022, 19:10

Καβαλάρης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:51
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:40
Ούτε να κρυφτείς δεν ξέρεις...
Ούτε και το προσπαθώ.
Δεν το είπα με κακή έννοια. Δεν μπορείς να κρύψεις το ότι μου την έπεσες επειδή "θίχθηκες" καθώς αναφέρθηκα σε πιστούς χριστιανούς και όχι προς χάριν της συζήτησης. Αυτό είπα και αυτό είναι.

Καβαλάρης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:51
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:40
Αντιστρέφεις τους όρους της ερώτησης, και ορμάς λάβρος εναντίον του μπαγάσα του άθεου και υποστηρικτή της ΘτΕ, πιστεύοντας ότι θα το ταπώσεις αι αυτόν και τον υλισμό του...πόσο προβλέψιμος...
Συμπλήρωσα αυτό που είπες. Το ότι δεν το έπιασες με την πρώτη είναι δικό σου πρόβλημα. Θα μπορούσες τουλάχιστον να φτιάξεις τις ασυνταξίες.
Ακριβώς ότι και από πάνω...δεν συμπλήρωσες. Αν ήθελες απλώς να συμπληρώσεις θα είχες διαφορετική διατύπωση.


Καβαλάρης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:51
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:40
Αλλά εσύ, γιατί δεν μας λες τις σπουδές σου πάνω στην ΘτΕ;
Δεν δίνω προσωπικές πληροφορίες εδώ. Γι' αυτό και παραπέμπω στην βιβλιογραφία τους ενδιαφερόμενους.
Α ναι ε; Δεν δίνεις προσωπικές πληροφορίες, αλλά απαιτείς να δεχθώ ότι είσαι ειδήμων και επιστημονικά καταρτισμένος στην ΘτΕ. Σοβαρά ε;
Εντάξει, τετοια ομολογία ασχετοσύνης, δεν περίμενα να αποσπάσω τόσο εύκολα...
Δεν έχεις καμία επαφή με την ΘτΕ, πέραν αυτών που έχεις διαβάσει στα βιβλία που έχουν εκδώσει υποστηρικτές του πεθαμένου δημιουργισμού και στα ψευδοεπιστημονικά επιχειρήματα που γράφουν.

Καβαλάρης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:51
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:40
Α ναι ε; ε θα τον παρεξήγησα τον φουκαρά...Άσε που η Βικιπαίδεια μπορεί και να τον συκοφαντεί
Το σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να σου πει τι ακριβώς γράφει ο Γουέλς και ο κάθε Γουέλς.
Το σίγουρο είναι πως μου δίνει ένα σωρό λινκς για να διαβάσω το βιογραφικό και τα πεπραγμένα του κάθε επιστήμονα. Και από εκεί, φαίνεται το ποιος είναι ποιος.

Καβαλάρης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:51
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:40
Είπαμε...μπορώ να σου στέλνω εγώ δέκα βιβλία για κάθε ένα που μου δίνεις εσύ...
Κάτι που δεν έχει νόημα διότι σε έχω προλάβει. Έχω διαβάσει πχ τα περισσότερα του Ντώκινς.

Κάτσε εσύ λοιπόν να χαζολογάς στα φόρουμ. Δεν είσαι για κάτι παραπάνω.
Ούτε τον λήγοντα...δεν είχα στο μυαλό μου τον Ντώκινς, αλλά τα εκατοντάδες συγγράμματα, μελέτες και έρευνες που έχουν δημοσιευθεί στα εγκυρότερα επιστημονικά περιοδικά και διδάσκονται σε όοοοολα τα πανεπιστήμια του κόσμου.
Εν αντιθέσει με την ψευδοεπιστήμη του δημιουργισμού.
Η πρόσκληση λοιπόν εξακολουθεί να ισχύει:
Δώσε μας σε πόσα και ποια πανεπιστήμια του κόσμου έχει σταματήσει να διδάσκεται και σε πόσα και ποια πανεπιστήμια του κόσμου, διδάσκεται αποκλειστικά ο δημιουργισμός.

Άσε μην κουράζεσαι...όλοι, και "εμείς" και "εσείς" γνωρίζουμε την απάντηση... :lol:

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1726
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 09 Ιαν 2022, 19:26

Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:10
Δεν το είπα με κακή έννοια. Δεν μπορείς να κρύψεις το ότι μου την έπεσες επειδή "θίχθηκες" καθώς αναφέρθηκα σε πιστούς χριστιανούς και όχι προς χάριν της συζήτησης. Αυτό είπα και αυτό είναι.
Αυτό φαντάζεσαι. Δεν είμαι χριστιανός και δεν με απασχολεί τι κάνεις.
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:10
Ακριβώς ότι και από πάνω...δεν συμπλήρωσες. Αν ήθελες απλώς να συμπληρώσεις θα είχες διαφορετική διατύπωση.
Οι διατυπώσεις μου είναι όπως θέλω εγώ και όχι όπως αρέσουν στον καθένα.
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:10
Α ναι ε; Δεν δίνεις προσωπικές πληροφορίες, αλλά απαιτείς να δεχθώ ότι είσαι ειδήμων και επιστημονικά καταρτισμένος στην ΘτΕ.
Από σένα συγκεκριμένα δεν θα μπορούσα να απαιτήσω τίποτα διότι δεν έχεις τα προσόντα.
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:10
Δεν έχεις καμία επαφή με την ΘτΕ, πέραν αυτών που έχεις διαβάσει στα βιβλία που έχουν εκδώσει υποστηρικτές του πεθαμένου δημιουργισμού και στα ψευδοεπιστημονικά επιχειρήματα που γράφουν.
Keep on dreaming...
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:10
Το σίγουρο είναι πως μου δίνει ένα σωρό λινκς για να διαβάσω το βιογραφικό και τα πεπραγμένα του κάθε επιστήμονα. Και από εκεί, φαίνεται το ποιος είναι ποιος.
Το ποιος είναι τι φαίνεται μόνο από το έργο του.
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:10
Ούτε τον λήγοντα...δεν είχα στο μυαλό μου τον Ντώκινς, αλλά τα εκατοντάδες συγγράμματα, μελέτες και έρευνες που έχουν δημοσιευθεί στα εγκυρότερα επιστημονικά περιοδικά και διδάσκονται σε όοοοολα τα πανεπιστήμια του κόσμου.
Μα και ο Ντώκινς αυτά υποστηρίζει και επικαλείται! Σε άλλη εξέλιξη πιστεύει ο Ντώκινς; :smt005:
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:10
Δώσε μας σε πόσα και ποια πανεπιστήμια του κόσμου έχει σταματήσει να διδάσκεται και σε πόσα και ποια πανεπιστήμια του κόσμου, διδάσκεται αποκλειστικά ο δημιουργισμός.
Δεν ξέρω να διδάσκεται κάπου ο δημιουργισμός, ούτε με απασχολεί.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 09 Ιαν 2022, 19:38

Καβαλάρης έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:26
SpoilerShow
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:10
Δεν το είπα με κακή έννοια. Δεν μπορείς να κρύψεις το ότι μου την έπεσες επειδή "θίχθηκες" καθώς αναφέρθηκα σε πιστούς χριστιανούς και όχι προς χάριν της συζήτησης. Αυτό είπα και αυτό είναι.
Αυτό φαντάζεσαι. Δεν είμαι χριστιανός και δεν με απασχολεί τι κάνεις.
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:10
Ακριβώς ότι και από πάνω...δεν συμπλήρωσες. Αν ήθελες απλώς να συμπληρώσεις θα είχες διαφορετική διατύπωση.
Οι διατυπώσεις μου είναι όπως θέλω εγώ και όχι όπως αρέσουν στον καθένα.
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:10
Α ναι ε; Δεν δίνεις προσωπικές πληροφορίες, αλλά απαιτείς να δεχθώ ότι είσαι ειδήμων και επιστημονικά καταρτισμένος στην ΘτΕ.
Από σένα συγκεκριμένα δεν θα μπορούσα να απαιτήσω τίποτα διότι δεν έχεις τα προσόντα.
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:10
Δεν έχεις καμία επαφή με την ΘτΕ, πέραν αυτών που έχεις διαβάσει στα βιβλία που έχουν εκδώσει υποστηρικτές του πεθαμένου δημιουργισμού και στα ψευδοεπιστημονικά επιχειρήματα που γράφουν.
Keep on dreaming...
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:10
Το σίγουρο είναι πως μου δίνει ένα σωρό λινκς για να διαβάσω το βιογραφικό και τα πεπραγμένα του κάθε επιστήμονα. Και από εκεί, φαίνεται το ποιος είναι ποιος.
Το ποιος είναι τι φαίνεται μόνο από το έργο του.
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:10
Ούτε τον λήγοντα...δεν είχα στο μυαλό μου τον Ντώκινς, αλλά τα εκατοντάδες συγγράμματα, μελέτες και έρευνες που έχουν δημοσιευθεί στα εγκυρότερα επιστημονικά περιοδικά και διδάσκονται σε όοοοολα τα πανεπιστήμια του κόσμου.
Μα και ο Ντώκινς αυτά υποστηρίζει και επικαλείται! Σε άλλη εξέλιξη πιστεύει ο Ντώκινς; :smt005:
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:10
Δώσε μας σε πόσα και ποια πανεπιστήμια του κόσμου έχει σταματήσει να διδάσκεται και σε πόσα και ποια πανεπιστήμια του κόσμου, διδάσκεται αποκλειστικά ο δημιουργισμός.
Δεν ξέρω να διδάσκεται κάπου ο δημιουργισμός, ούτε με απασχολεί.
Εύγε για την παραδοχή της απόλυτης ασχετοσύνης σου. Δεν μπορεί να το παραδεχθεί εύκολα κάποιος... :003:
Συνέχισε λοιπόν την ανεμομυλομαχία στα φόρα εναντίον της ΘτΕ και άσε τους άλλους, αυτούς που δεν είναι μύστες σαν και εσένα, να χτυπιούνται...

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1726
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 09 Ιαν 2022, 19:45

Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:38
Εύγε για την παραδοχή της απόλυτης ασχετοσύνης σου. Δεν μπορεί να το παραδεχθεί εύκολα κάποιος...
Εσύ πάντως πολύ εύκολα παραδέχεσαι ότι είσαι πρόβατο. Ίσως επειδή είσαι περήφανο πρόβατο.
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:38
Συνέχισε λοιπόν την ανεμομυλομαχία στα φόρα εναντίον της ΘτΕ και άσε τους άλλους, αυτούς που δεν είναι μύστες σαν και εσένα, να χτυπιούνται...
Στα φόρουμ χτυπιούνται οι αναγνώστες της βικιπαιδείας και σίγουρα θα τους αφήσω να συνεχίσουν.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών