Μυστήριο με παράξενα ραδιοκύματα – Σηκώνουν τα χέρια οι ερευνητές με τη νέα ανακάλυψη

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Μυστήριο με παράξενα ραδιοκύματα – Σηκώνουν τα χέρια οι ερευνητές με τη νέα ανακάλυψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 12 Οκτ 2021, 19:03

Μια διεθνής ομάδα αστρονόμων ανακάλυψε ασυνήθιστα σήματα που έρχονται από την κατεύθυνση του κέντρου γαλαξία μας. Τα εν λόγω ραδιοκύματα δεν ταιριάζουν με καμία γνωστή ραδιοπηγή, γι’ αυτό πιθανώς προέρχονται από κάποιο άγνωστο έως τώρα αντικείμενο του διαστήματος. Κανένας επιστήμονας, προς το παρόν, δεν έχει σαφή απάντηση ποια είναι η προέλευση τους.

Η ανακάλυψη των ερευνητών

Οι ερευνητές από διάφορες χώρες (Αυστραλία, ΗΠΑ, Καναδα, Ισπανία, Γαλλία, Ν. Αφρική) οι οποίοι έκαναν τη σχετική δημοσίευση στο περιοδικό αστροφυσικής “Astrophysical Journal”, ανέφεραν ότι “η πιο παράξενη ιδιότητα του νέου σήματος είναι ότι έχει πολύ υψηλή πόλωση, πράγμα που σημαίνει ότι το φως του ταλαντώνεται μόνο προς μια κατεύθυνση, αλλά αυτή η κατεύθυνση περιστρέφεται με το πέρασμα του χρόνου”.

...

https://www.militaire.gr/mystirio-me-pa ... nakalypsi/
SpoilerShow
Εικόνα
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29831
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μυστήριο με παράξενα ραδιοκύματα – Σηκώνουν τα χέρια οι ερευνητές με τη νέα ανακάλυψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 12 Οκτ 2021, 19:07

Εικόνα


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27219
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Μυστήριο με παράξενα ραδιοκύματα – Σηκώνουν τα χέρια οι ερευνητές με τη νέα ανακάλυψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 12 Οκτ 2021, 19:17

Ακομα και να ερθουν εξωγηινοι στη Γη η Ελλάδα δεν κινδυνευει.


Αν μας παρακολουθουν τοτε εχουν καταλαβει πως αν πατησουν ποδι εδω θα τους φορολογησουμε οποτε δεν παιζει να περάσουν ουτε απ'εξω.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Μυστήριο με παράξενα ραδιοκύματα – Σηκώνουν τα χέρια οι ερευνητές με τη νέα ανακάλυψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 12 Οκτ 2021, 19:19

George_V έγραψε:
12 Οκτ 2021, 19:17
Ακομα και να ερθουν εξωγηινοι στη Γη η Ελλάδα δεν κινδυνευει.


Αν μας παρακολουθουν τοτε εχουν καταλαβει πως αν πατησουν ποδι εδω θα τους φορολογησουμε οποτε δεν παιζει να περάσουν ουτε απ'εξω.
Κι εγώ που νόμιζα πως έχουν καταλάβει πως είμαστε ηλίθιοι.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11915
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Μυστήριο με παράξενα ραδιοκύματα – Σηκώνουν τα χέρια οι ερευνητές με τη νέα ανακάλυψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 12 Οκτ 2021, 19:20

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27219
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Μυστήριο με παράξενα ραδιοκύματα – Σηκώνουν τα χέρια οι ερευνητές με τη νέα ανακάλυψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 12 Οκτ 2021, 19:21

Gherschaagk έγραψε:
12 Οκτ 2021, 19:19
George_V έγραψε:
12 Οκτ 2021, 19:17
Ακομα και να ερθουν εξωγηινοι στη Γη η Ελλάδα δεν κινδυνευει.


Αν μας παρακολουθουν τοτε εχουν καταλαβει πως αν πατησουν ποδι εδω θα τους φορολογησουμε οποτε δεν παιζει να περάσουν ουτε απ'εξω.
Κι εγώ που νόμιζα πως έχουν καταλάβει πως είμαστε ηλίθιοι.
Και αυτο το ξερουν αλλα αν ειναι να ερθουν και να πληρωνουν εφορειες και μετα να τους αναλαβει η Τροχαια (το διαστημοπλοιο δεν θα εχει πινακιδες, αδεια, ασφαλεια, ο πιλοτος δεν θα εχει διπλωμα, δεν θα εχει φαρμακειο, πυροσβεστηρα κτλ.) μαλλον δεν θα περάσουν καθολου.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Μυστήριο με παράξενα ραδιοκύματα – Σηκώνουν τα χέρια οι ερευνητές με τη νέα ανακάλυψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 14 Οκτ 2021, 16:32

Διάβασα στον μικρό το άρθρο και γυάλισαν τα μάτια του.

- Εξωγήινοι! Εξωγήινοι! Μαμά, αν είναι καλοί, θα κάνω 100 εξωγήινους φίλους μου!

- Ζωντόβολο, αν σκοπεύεις να φύγεις και να μ' αφήσεις, θα φροντίσεις να μου έχεις κι ένα τηλεσκόπιο με το οποίο θα μπορώ να σε βλέπω τα βράδια που θα έχει ξαστεριά. :cry:hebit:
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8906
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Μυστήριο με παράξενα ραδιοκύματα – Σηκώνουν τα χέρια οι ερευνητές με τη νέα ανακάλυψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 14 Οκτ 2021, 16:35

Οι εξωγήινοι που κολλάνε; Δε φαίνεται να είναι κάποιο είδος σήματος.
Z

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Μυστήριο με παράξενα ραδιοκύματα – Σηκώνουν τα χέρια οι ερευνητές με τη νέα ανακάλυψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 14 Οκτ 2021, 16:38

Καραμελίτσα έγραψε:
14 Οκτ 2021, 16:35
Οι εξωγήινοι που κολλάνε; Δε φαίνεται να είναι κάποιο είδος σήματος.
Για αυτόν όλα τα σήματα είναι από εξωγήινους.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12811
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Μυστήριο με παράξενα ραδιοκύματα – Σηκώνουν τα χέρια οι ερευνητές με τη νέα ανακάλυψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 14 Οκτ 2021, 16:39

Καραμελίτσα έγραψε:
14 Οκτ 2021, 16:35
Οι εξωγήινοι που κολλάνε; Δε φαίνεται να είναι κάποιο είδος σήματος.
κλικμπει άρθρο είναι


Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Μυστήριο με παράξενα ραδιοκύματα – Σηκώνουν τα χέρια οι ερευνητές με τη νέα ανακάλυψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 14 Οκτ 2021, 16:46

talaipwros έγραψε:
14 Οκτ 2021, 16:41
.....


Έχει δει όλες τις seasons απ' αυτό. 🤩
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23216
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Μυστήριο με παράξενα ραδιοκύματα – Σηκώνουν τα χέρια οι ερευνητές με τη νέα ανακάλυψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 14 Οκτ 2021, 16:52

Μου αρέσουν πολύ οι αναρτήσεις του Ζενίθεδρου γιατί ασχολούνται με διάφορα στοιχεία πολιτισμού (βαρέθηκα συνέχεια να ασχολούμαστε με πολιτική, εμφύλιο και Γράμμο-Βίτσι)
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Μυστήριο με παράξενα ραδιοκύματα – Σηκώνουν τα χέρια οι ερευνητές με τη νέα ανακάλυψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 14 Ιαν 2022, 13:32

Για να υπάρξει space travel πρέπει να εφευρεθεί η μηχανή που κάμπτει τη βαρύτητα, είτε από εμάς είτε από άλλους εξωγήϊνους πολιτισμούς.
Αλλοιώς κάνουμε hops into space και τίποτα παραπάνω.
Ας πούμε ότι ανακαλύπτεται αυτή η μηχανή. Άρα μπορούμε να πάμε στον γαλαξία της Ανδρομέδας. Το ερώτημα είναι μπορούμε να γυρίσουμε ; Επίσης αν εγώ μείνω στη γη, ένας φίλος μου πάει Ανδρομέδα και ένας τρίτος φίλος μου σε έναν άλλο γαλαξία θα μπορούμε να επικοινωνούμε μεταξύ μας ή όχι ;
Όταν λέω να επικοινωνούμε εννοώ πριν φύγει ο πρώτος φίλος να είναι να παίξει Milwakee Jets - Minessota Vikings και μετά, το βράδυ, να μπορώ εγώ να τον πληροφορήσω για το αποτέλεσμα. Επίσης να μπορεί να γυρίσει και να πάει την άλλη εβδομάδα να δει τον επόμενο αγώνα των Milwakee Jets.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27219
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Μυστήριο με παράξενα ραδιοκύματα – Σηκώνουν τα χέρια οι ερευνητές με τη νέα ανακάλυψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 14 Ιαν 2022, 13:38

wooded glade έγραψε:
14 Ιαν 2022, 13:32
Για να υπάρξει space travel πρέπει να εφευρεθεί η μηχανή που κάμπτει τη βαρύτητα, είτε από εμάς είτε από άλλους εξωγήϊνους πολιτισμούς.
Αλλοιώς κάνουμε hops into space και τίποτα παραπάνω.
Ας πούμε ότι ανακαλύπτεται αυτή η μηχανή. Άρα μπορούμε να πάμε στον γαλαξία της Ανδρομέδας. Το ερώτημα είναι μπορούμε να γυρίσουμε ; Επίσης αν εγώ μείνω στη γη, ένας φίλος μου πάει Ανδρομέδα και ένας τρίτος φίλος μου σε έναν άλλο γαλαξία θα μπορούμε να επικοινωνούμε μεταξύ μας ή όχι ;
Όταν λέω να επικοινωνούμε εννοώ πριν φύγει ο πρώτος φίλος να είναι να παίξει Milwakee Jets - Minessota Vikings και μετά, το βράδυ, να μπορώ εγώ να τον πληροφορήσω για το αποτέλεσμα. Επίσης να μπορεί να γυρίσει και να πάει την άλλη εβδομάδα να δει τον επόμενο αγώνα των Milwakee Jets.
Αστα αυτα... Το κρισιμο ερωτημα για σενα ειναι μονο ενα.

"Εχουν αραγε τσιπουρο οι εξωγηινοι εκει στο διαστημα?"
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών