τι ειναι η αποσταση.

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Menios_mikroulis
Δημοσιεύσεις: 1320
Εγγραφή: 16 Ιαν 2022, 23:45

Re: τι ειναι η αποσταση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Menios_mikroulis » 14 Φεβ 2022, 21:45

Feindflug έγραψε:
10 Φεβ 2022, 22:27
Juno έγραψε:
10 Φεβ 2022, 22:23
Feindflug έγραψε:
10 Φεβ 2022, 22:22

Δεν έχεις νιώσει ποτέ την οδύνη της αποστάσεως, δικιά μου;

Όταν δεν μπορούν να ενωθούν, ακόμα και όταν πλησιάζουν τόσο ώστε να τις χωρίζουν μόνον οι θώρακες, η απόσταση αυτή τείνει στο άπειρο και το τετράγωνό της ισούται με την απόσταση κάθε καρδιάς ξεχωριστά από την ευτυχία.
Ποιητής! :oops:
Η ζωή έφερε στην επιφάνεια, αυτό που η κοινωνία σκέπασε, δικιά μου.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48641
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: τι ειναι η αποσταση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 14 Φεβ 2022, 21:48

Ασέβαστος έγραψε:
10 Φεβ 2022, 17:44
τεστ. στην τεταρτη δημοτικου. η ερωτηση ειναι ακριβως οπως ο τιτλος. αυτολεξει, ειναι σημαντικο αυτο.

για δωστε μια απαντηση.

να σημειωσω, οτι 23 απο τα 24 παιδια, την εκαναν λαθος. αν δεν καταφερετε να βρειτε τη σωστη απαντηση (που δω που τα λεμε αποκλειεται) θα σας δωσω την απαντηση που λεει το βιβλιο, και που θεωρηθηκε σωστη.

για παραδειγμα, ο δικος μου εγραψε "το μηκος της ευθειας που ενωνει 2 σημεια". λαθος. :102:

ενα απο τα σημαντικοτερα προβληματα της εκπαιδευσης, σημερα αλλα και απο τοτε που ημουν εγω μαθητης, ειναι αυτο που συνεβει με το συγκεκριμμενο τεστ.
Η απόσταση είναι τα φράγκα που θα σκάσουμε για μπεντζίνα. :003:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48641
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: τι ειναι η αποσταση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 14 Φεβ 2022, 21:52

Menios_mikroulis έγραψε:
14 Φεβ 2022, 21:45
Feindflug έγραψε:
10 Φεβ 2022, 22:27
Juno έγραψε:
10 Φεβ 2022, 22:23


Ποιητής! :oops:
Η ζωή έφερε στην επιφάνεια, αυτό που η κοινωνία σκέπασε, δικιά μου.

:003:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Menios_mikroulis
Δημοσιεύσεις: 1320
Εγγραφή: 16 Ιαν 2022, 23:45

Re: τι ειναι η αποσταση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Menios_mikroulis » 14 Φεβ 2022, 22:11

Kauldron έγραψε:
14 Φεβ 2022, 21:52



:003:
αυτό είναι πιο Ζενίθεδρος αλλά ντάξει

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2757
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: τι ειναι η αποσταση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 14 Φεβ 2022, 22:36

Γενικά οι δάσκαλοι/ες δεν το έχουν με τα μαθηματικά, φυσική κλπ ακόμα και φουρνιές που πέρασαν όταν ήταν στα ύψη οι βάσεις παιδαγωγικά πάνω και από νομικές. Είναι καλοί στο μπιρι μπίρι να βάλουν στο μυαλό μικρών παιδιών που το μόνο που δε θέλουν να κάνουν μάθημα διάφορα βασικά, και επειδή είναι πολλές ώρες με τα ίδια παιδιά γενικά τα στρώσουν. Μέση εκπαίδευση οι καθηγητές περνάν στην φάση όποιος θέλει να μάθει, δεν θα σκάσω κιόλας, έχουν και πολλές τάξεις.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: τι ειναι η αποσταση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 16 Φεβ 2022, 01:05

περαστική έγραψε:
11 Φεβ 2022, 22:24
Ασέβαστος έγραψε:
11 Φεβ 2022, 08:44
foscilis έγραψε:
10 Φεβ 2022, 22:24


Το λάθος του βιβλιου ειναι ότι κάνει bold μόνο το "απόσταση" με αποτέλεσμα μια άχρηστη ψωλού όπως η μέση δασκάλα, εθισμένη στη λογική των ΣΟΣ και των υπογραμμισεων επί δεκαετίες ολόκληρες να μην μπορεί να προσέξει ότι ο ορισμός είναι για απόσταση σημείου από ευθεία.
ναι.

το σπουδαιοτερο λαθος της δασκαλας ειναι το οτι μολις ειδε οτι ολοι το εκαναν λαθος, δεν εψαξε να βρει το γιατι. το συνηθες στα τεστ ειναι να παιρνουν ολοι αριστα, αντε εκτος απο καναδυο που μπορει κατι να τους ξεφυγε.

αντι να το βρει και να αναγνωρισει οτι η μαλακια ειναι ουσιαστικα δικη της, προτιμησε να το φορτωσει στα παιδια,
Μεγάλη μαλακία. Έτσι δεν μαθαίνεις ποτέ από τα λάθη σου.

Είμασταν 3 κοπέλες στην σχολή (μην ρωτήσεις πώς και γιατί λολ). Και οι 3 μας παρόμοιου επιπέδου. Άριστες στο απολυτήριο και στα μαθηματικά. Σε ένα quiz/test που μας είχε κάνει στο μάθημα της πραγματικής ανάλυσης, είχαμε κάνει και οι 3 μας το ίδιο λάθος ακριβώς. Επειδή πάντα γράφαμε άριστα και χάσαμε από το ίδιο σημείο γύρισε η καθηγήτρια και μας είπε «κάτι δεν έκανα/είπα σωστά, το καταλαβαίνω. Θα το ξαναπούμε το συγκεκριμένο σημείο και θα το κατανοήσετε» (γενικά η συγκεκριμένη το έχει πολύ με την διδασκαλία και αν νιώσει πώς δεν είπε κάτι καλά, θα βρει όντως άλλο τρόπο για να το πιάσουμε) και όντως μας τα είπε με διαφορετικό τρόπο, το καταλάβαμε όλες και σπαστήκαμε που το κάναμε λάθος γιατί στην τελική δεν ήταν καν δύσκολο.

Σε άλλο μάθημα, στατιστικής, πάλι σε ένα quiz είχαμε κάνει και οι 3 μας το ίδιο λάθος. Και το συγκεκριμένο κεφάλαιο μας δυσκόλευε όλες μας. Για κάποιο λόγο δεν το είχαμε κατανοήσει αρκετά. Η διάφορα είναι πως η συγκεκριμένη δεν κατανόησε τον λόγο και τα έριξε πάνω μας, θύμωσε και μας έκανε να νιώσουμε χώμα. Ευτυχώς τα ξαναείπε γιατί νοιαζόταν, ήθελε να μάθουμε και όντως τα καταλάβαμε μετά αλλά το έγραψα για να δεις την διαφορά τους.
Μπράβο λοιπόν, περάσατε το φοσκίλιο τεστ της ψωλού στα μαθηματικά.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

περαστική

Re: τι ειναι η αποσταση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστική » 16 Φεβ 2022, 16:20

klg έγραψε:
16 Φεβ 2022, 01:05
περαστική έγραψε:
11 Φεβ 2022, 22:24
Ασέβαστος έγραψε:
11 Φεβ 2022, 08:44


ναι.

το σπουδαιοτερο λαθος της δασκαλας ειναι το οτι μολις ειδε οτι ολοι το εκαναν λαθος, δεν εψαξε να βρει το γιατι. το συνηθες στα τεστ ειναι να παιρνουν ολοι αριστα, αντε εκτος απο καναδυο που μπορει κατι να τους ξεφυγε.

αντι να το βρει και να αναγνωρισει οτι η μαλακια ειναι ουσιαστικα δικη της, προτιμησε να το φορτωσει στα παιδια,
Μεγάλη μαλακία. Έτσι δεν μαθαίνεις ποτέ από τα λάθη σου.

Είμασταν 3 κοπέλες στην σχολή (μην ρωτήσεις πώς και γιατί λολ). Και οι 3 μας παρόμοιου επιπέδου. Άριστες στο απολυτήριο και στα μαθηματικά. Σε ένα quiz/test που μας είχε κάνει στο μάθημα της πραγματικής ανάλυσης, είχαμε κάνει και οι 3 μας το ίδιο λάθος ακριβώς. Επειδή πάντα γράφαμε άριστα και χάσαμε από το ίδιο σημείο γύρισε η καθηγήτρια και μας είπε «κάτι δεν έκανα/είπα σωστά, το καταλαβαίνω. Θα το ξαναπούμε το συγκεκριμένο σημείο και θα το κατανοήσετε» (γενικά η συγκεκριμένη το έχει πολύ με την διδασκαλία και αν νιώσει πώς δεν είπε κάτι καλά, θα βρει όντως άλλο τρόπο για να το πιάσουμε) και όντως μας τα είπε με διαφορετικό τρόπο, το καταλάβαμε όλες και σπαστήκαμε που το κάναμε λάθος γιατί στην τελική δεν ήταν καν δύσκολο.

Σε άλλο μάθημα, στατιστικής, πάλι σε ένα quiz είχαμε κάνει και οι 3 μας το ίδιο λάθος. Και το συγκεκριμένο κεφάλαιο μας δυσκόλευε όλες μας. Για κάποιο λόγο δεν το είχαμε κατανοήσει αρκετά. Η διάφορα είναι πως η συγκεκριμένη δεν κατανόησε τον λόγο και τα έριξε πάνω μας, θύμωσε και μας έκανε να νιώσουμε χώμα. Ευτυχώς τα ξαναείπε γιατί νοιαζόταν, ήθελε να μάθουμε και όντως τα καταλάβαμε μετά αλλά το έγραψα για να δεις την διαφορά τους.
Μπράβο λοιπόν, περάσατε το φοσκίλιο τεστ της ψωλού στα μαθηματικά.
Εσύ μάλλον τον φοσίλη ειρωνεύεσαι τώρα με το ψωλού γι' αυτό δεν θα σχολιάσω :lol:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: τι ειναι η αποσταση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Φεβ 2022, 03:22

Ασέβαστος έγραψε:
10 Φεβ 2022, 17:44
τεστ. στην τεταρτη δημοτικου. η ερωτηση ειναι ακριβως οπως ο τιτλος. αυτολεξει, ειναι σημαντικο αυτο.

για δωστε μια απαντηση.

να σημειωσω, οτι 23 απο τα 24 παιδια, την εκαναν λαθος. αν δεν καταφερετε να βρειτε τη σωστη απαντηση (που δω που τα λεμε αποκλειεται) θα σας δωσω την απαντηση που λεει το βιβλιο, και που θεωρηθηκε σωστη.

για παραδειγμα, ο δικος μου εγραψε "το μηκος της ευθειας που ενωνει 2 σημεια". λαθος. :102:

ενα απο τα σημαντικοτερα προβληματα της εκπαιδευσης, σημερα αλλα και απο τοτε που ημουν εγω μαθητης, ειναι αυτο που συνεβει με το συγκεκριμμενο τεστ.
Χωρίς να διαβάσω την απάντηση που δίνει το βιβλίο, η σκέψη μου είναι «η χωρική διαφορά μεταξύ δύο σημείων». Η πλήρης απάντηση είναι «η χωροχρονική διαφορά μεταξύ δύο σημείων», αλλά αυτό μόνο αν έχεις διδαχθεί ήδη σχετικότητα.

Κατόπιν κοίταξα την απάντηση που δίνει το βιβλίο σου. Δεν κατάλαβα τι λέει γιατί μάλλον δεν είναι γραμμένο στα ελληνικά και δεν βγάζει νόημα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: τι ειναι η αποσταση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Φεβ 2022, 08:18

hellegennes έγραψε:
25 Φεβ 2022, 03:22


Χωρίς να διαβάσω την απάντηση που δίνει το βιβλίο, η σκέψη μου είναι «η χωρική διαφορά μεταξύ δύο σημείων». Η πλήρης απάντηση είναι «η χωροχρονική διαφορά μεταξύ δύο σημείων», αλλά αυτό μόνο αν έχεις διδαχθεί ήδη σχετικότητα.
τραβα ρε κανε ενα παιδι, να το στελνεις σχολειο να λεει τετοια στη δασκαλα να γουσταρουμε. :003::003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: τι ειναι η αποσταση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 01 Μαρ 2022, 20:58

Ασέβαστος έγραψε:
25 Φεβ 2022, 08:18
hellegennes έγραψε:
25 Φεβ 2022, 03:22


Χωρίς να διαβάσω την απάντηση που δίνει το βιβλίο, η σκέψη μου είναι «η χωρική διαφορά μεταξύ δύο σημείων». Η πλήρης απάντηση είναι «η χωροχρονική διαφορά μεταξύ δύο σημείων», αλλά αυτό μόνο αν έχεις διδαχθεί ήδη σχετικότητα.
τραβα ρε κανε ενα παιδι, να το στελνεις σχολειο να λεει τετοια στη δασκαλα να γουσταρουμε. :003::003:
Με αυτά που λες δεν σε σέβεται κανένας. :lol:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16612
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: τι ειναι η αποσταση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 01 Μαρ 2022, 21:24

seismic έγραψε:
01 Μαρ 2022, 20:58
Ασέβαστος έγραψε:
25 Φεβ 2022, 08:18
hellegennes έγραψε:
25 Φεβ 2022, 03:22


Χωρίς να διαβάσω την απάντηση που δίνει το βιβλίο, η σκέψη μου είναι «η χωρική διαφορά μεταξύ δύο σημείων». Η πλήρης απάντηση είναι «η χωροχρονική διαφορά μεταξύ δύο σημείων», αλλά αυτό μόνο αν έχεις διδαχθεί ήδη σχετικότητα.
τραβα ρε κανε ενα παιδι, να το στελνεις σχολειο να λεει τετοια στη δασκαλα να γουσταρουμε. :003::003:
Με αυτά που λες δεν σε σέβεται κανένας. :lol:
taxalata xalasa @ τι ειναι η αποσταση.

o ηελλεγεννες κερδιζει κουλουρι a posteriori
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών