Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 04 Αύγ 2022, 09:54

stavmanr έγραψε:
04 Αύγ 2022, 09:09
Λοξίας έγραψε:
03 Αύγ 2022, 21:58
Αφήστε την χριστιανική μεταφυσική και μην προσπαθείτε μέσω του Σύμπαντος ή της κβαντομηχανικής να αποδείξετε την ύπαρξη του θεού σας.
Και το αντίστροφο.
Αφήστε όλοι τη Φυσική στην ησυχία της. :g030:
Δεν νομίζω Τάκη...
Οι σχετικές διενέξεις, προκαλούνται πάντοτε από δημιουργιστές.
Και φυσικά οι προκλήσεις δεν μένουν αναπάντητες.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 04 Αύγ 2022, 09:54

Λοξίας έγραψε:
04 Αύγ 2022, 09:48
stavmanr έγραψε:
04 Αύγ 2022, 09:08
Λοξίας έγραψε:
03 Αύγ 2022, 17:19

Μπα! Δεν γνωρίζεις τι θα πει; Να στο κάνω γκοφρέτα χωρίς περιτύλιγμα λοιπόν...
Θα πει πως ένα συμβάν γίνεται αντιληπτό ακριβώς με τον ίδιο τρόπο από ΟΛΟΥΣ τους παρατηρητές.
Π.χ. αν τολμήσεις και πηδήξεις από την ταράτσα του Χϊλτον, θα σκοτωθείς.
Και αυτό το συμβάν, τον σκοτωμό σου δηλαδή, θα τον αντιληφθούν ακριβώς το ίδιο ΟΛΟΙ οι παρατηρητές.
ΟΛΟΙ θα βεβαιώσουν ότι σκοτώθηκες. Δεν θα βρεθεί ΚΑΝΕΙΣ που να βεβαιώσει ότι εσύ προσγειώθηκες με χάρη και σηκώθηκες και ζήτησες καφέ.
Είσαι βέβαιος; :lol:
Εγώ δεν είμαι καθόλου.
Απλά θα αποκαλέσεις τους υπόλοιπους τρελούς και θα πέσεις να κοιμηθείς.
Σωστά;
Αν δεν είσαι καθόλου βέβαιος, τότε πρέπει να έχεις ένα παράδειγμα όπου οι περισσότεροι βεβαίωναν πως το κατατσακισμένο σώμα με τα μυαλά έξω από το κρανίο ήταν έναν πτώμα και κάποιοι βεβαίωναν πως η άμορφη μάζα δεν ήταν πτώμα, αλλά ένας ολοζώντανος άνθρωπος που κάπνιζε πούρο...
Για δώσε μας το συμβάν...
Ας πάμε στα προφανή.
Σε όλη την αρχαία Αίγυπτο, ο νεκρός Φαραώ δεν ήταν νεκρός, παρότι όλοι είχαν μαρτυρήσει το θάνατό του.
Πως το εξηγείς;


* Δεν σου γράφω αν είχαν δίκιο ή όχι, αλλά σου γράφω την κοινή παρατήρηση των ανθρώπων της εποχής.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 04 Αύγ 2022, 09:55

Λοξίας έγραψε:
04 Αύγ 2022, 09:54
stavmanr έγραψε:
04 Αύγ 2022, 09:09
Λοξίας έγραψε:
03 Αύγ 2022, 21:58
Αφήστε την χριστιανική μεταφυσική και μην προσπαθείτε μέσω του Σύμπαντος ή της κβαντομηχανικής να αποδείξετε την ύπαρξη του θεού σας.
Και το αντίστροφο.
Αφήστε όλοι τη Φυσική στην ησυχία της. :g030:
Δεν νομίζω Τάκη...
Οι σχετικές διενέξεις, προκαλούνται πάντοτε από δημιουργιστές.
Και φυσικά οι προκλήσεις δεν μένουν αναπάντητες.
Ειδικά εσύ καλά θα κάνεις να αφήσεις τη Φυσική στην ησυχία της. Μαζί με τους δημιουργιστές, όταν κι αυτοί προσπαθούν να κάνουν τη Φυσική αφύσικη.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 04 Αύγ 2022, 10:23

seismic έγραψε:
03 Αύγ 2022, 17:05
klg έγραψε:
03 Αύγ 2022, 17:01
seismic έγραψε:
03 Αύγ 2022, 16:41

Στα πάντα απαντάω και δεν λέω μαλακίες.
Έχω ολοκληρωμένη άποψη και σαφές ερωτήσεις προς την επιστήμη.
Εγώ απαντώ στα πάντα η επιστήμη ως συνήθως εδώ και 15 χρόνια δεν απαντά στις δικές μου ερωτήσεις.
Σου έχω κάνει συγκεκριμένες ερωτήσεις και δεν έχεις απαντήσει καμία. Απλώς κάνεις paste τα σεντόνια σου. Θες να κάνεις διάλογο ή όχι; Άμα δεν θες γιατί δεν τραβάς να ανοίξεις ένα blog να γράφεις ό,τι μαλακία σου κατεβαίνει εκεί πέρα;
Ρώτησε πάλη μια μια ερώτηση και θα πάρεις απάντηση.
Αυτά που λέω δεν είναι μαλακίες. Είναι πανεπιστημιακού επιπέδου έρευνα του Μηνά Καφάτου και του Deepak Chopra
Αλλά επειδή τα ανάφερα εγώ είναι μαλακίες.
Τόσο μαλάκες είσαστε και εσείς και αυτοί που σας δίδαξαν να μου την πέφτετε.
Αλλά κάνατε μπλούμ.
Εικόνα
Του Deepak Chopra λέει ρε μαλάκα. :roll:

Λοιπόν πάμε πάλι:
  • Τι είναι η "ενέργεια";
  • Τι σημαίνει το είναι "αθάνατη" (πώς θα ήταν το αντίθετο αυτής της πρότασης;)
  • Πώς "κινεί" τα πάντα;
  • Τι σημαίνει "σκέπτεται" και "προγραμματίζει";
  • Τι σημαίνει η λέξη "τυχαίο";
Δεν θέλω να μου γράψεις ένα σεντόνι μαλακίες πάλι, απάντα αν μπορείς σε κάθε συγκεκριμένη ερώτηση.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 04 Αύγ 2022, 10:39

stavmanr έγραψε:
04 Αύγ 2022, 09:55
Λοξίας έγραψε:
04 Αύγ 2022, 09:54
stavmanr έγραψε:
04 Αύγ 2022, 09:09

Και το αντίστροφο.
Αφήστε όλοι τη Φυσική στην ησυχία της. :g030:
Δεν νομίζω Τάκη...
Οι σχετικές διενέξεις, προκαλούνται πάντοτε από δημιουργιστές.
Και φυσικά οι προκλήσεις δεν μένουν αναπάντητες.
Ειδικά εσύ καλά θα κάνεις να αφήσεις τη Φυσική στην ησυχία της. Μαζί με τους δημιουργιστές, όταν κι αυτοί προσπαθούν να κάνουν τη Φυσική αφύσικη.
χαχαχα...έχεις μεγάλη πλάκα όταν δεν έχεις μικρή πλάκα... :003:

Έλα τώρα καημένε που πας να αποστασιοποιηθείς από τους δημιουργιστές!
Το δάχτυλο δεν σε κρύβει.

Αλήθεια, έχεις ανοίξει κάνα βιβλίο φυσικής; 'Η μόνον αποσπάσματα από τα ιντερνετικά sites δημιουργιστών έχεις διαβάσει;

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 04 Αύγ 2022, 10:45

stavmanr έγραψε:
04 Αύγ 2022, 09:54
Λοξίας έγραψε:
04 Αύγ 2022, 09:48
stavmanr έγραψε:
04 Αύγ 2022, 09:08

Είσαι βέβαιος; :lol:
Εγώ δεν είμαι καθόλου.
Απλά θα αποκαλέσεις τους υπόλοιπους τρελούς και θα πέσεις να κοιμηθείς.
Σωστά;
Αν δεν είσαι καθόλου βέβαιος, τότε πρέπει να έχεις ένα παράδειγμα όπου οι περισσότεροι βεβαίωναν πως το κατατσακισμένο σώμα με τα μυαλά έξω από το κρανίο ήταν έναν πτώμα και κάποιοι βεβαίωναν πως η άμορφη μάζα δεν ήταν πτώμα, αλλά ένας ολοζώντανος άνθρωπος που κάπνιζε πούρο...
Για δώσε μας το συμβάν...
Ας πάμε στα προφανή.
Σε όλη την αρχαία Αίγυπτο, ο νεκρός Φαραώ δεν ήταν νεκρός, παρότι όλοι είχαν μαρτυρήσει το θάνατό του.
Πως το εξηγείς;

* Δεν σου γράφω αν είχαν δίκιο ή όχι, αλλά σου γράφω την κοινή παρατήρηση των ανθρώπων της εποχής.
Πωωω...με κόλλησες στον τοίχο!
Σοβαρά τώρα ρε αθεόφοβε;

Το επόμενό σου "αποδεικτικό" θα είναι πως ο προφήτης Ηλίας δεν πέθανε αλλά "ανελήφθη" στους ουρανούς;
Ή το ότι οι ιεράρχες σας δεν πεθαίνουν αλλά "κοιμούνται";

Μην πιάνεσαι από τα μαλλιά σου...υπάρχει άλλος τρόπος να σωθείς από το πνίξιμο.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 04 Αύγ 2022, 12:09

Λοξίας έγραψε:
04 Αύγ 2022, 10:45
stavmanr έγραψε:
04 Αύγ 2022, 09:54
Λοξίας έγραψε:
04 Αύγ 2022, 09:48

Αν δεν είσαι καθόλου βέβαιος, τότε πρέπει να έχεις ένα παράδειγμα όπου οι περισσότεροι βεβαίωναν πως το κατατσακισμένο σώμα με τα μυαλά έξω από το κρανίο ήταν έναν πτώμα και κάποιοι βεβαίωναν πως η άμορφη μάζα δεν ήταν πτώμα, αλλά ένας ολοζώντανος άνθρωπος που κάπνιζε πούρο...
Για δώσε μας το συμβάν...
Ας πάμε στα προφανή.
Σε όλη την αρχαία Αίγυπτο, ο νεκρός Φαραώ δεν ήταν νεκρός, παρότι όλοι είχαν μαρτυρήσει το θάνατό του.
Πως το εξηγείς;

* Δεν σου γράφω αν είχαν δίκιο ή όχι, αλλά σου γράφω την κοινή παρατήρηση των ανθρώπων της εποχής.
Πωωω...με κόλλησες στον τοίχο!
Σοβαρά τώρα ρε αθεόφοβε;
Ναι.
Κάθε εποχή έχει το δικό της τρόπο παρατήρησης.
Αυτά που σήμερα εσύ θεωρείς αυτονόητα θα είναι για τους επόμενους ότι για εσένα τώρα ο Φαραώ.

Σε βάζω σιγά σιγά στη διαδικασία της μελέτης της έννοιας παρατήρηση και αντίληψη. Δεν είναι κάτι δεδομένο, δεν είναι κάτι σταθερό, δεν υπάρχει φυσικός κανόνας. Εννοείται ότι κάθε εποχή έχει τη δική της κραταιά αντίληψη του αντικειμενικού κι εννοείται ότι διαψεύδεται από την επόμενη εποχή.

Μεταξύ μας μπορούμε να συμφωνήσουμε πολλά και να θεωρήσουμε πολλά ως προφανή. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα σωστά ή "αντικειμενικά".

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 04 Αύγ 2022, 15:31

taxalata xalasa έγραψε:
04 Αύγ 2022, 08:06
seismic έγραψε:
03 Αύγ 2022, 22:42
taxalata xalasa έγραψε:
03 Αύγ 2022, 22:40

πως δεν είναι τυχαίο αφού έτυχε και έγινε;
έκανα την ''παρατήρηση'' έτυχε ότι έφαγα την γλάστρα στο κεφάλι έτυχε γιατί έτυχε και πέρασα κάτω από το μπαλκόνι , έτυχε και άκουσα μια ''πληροφορία'' ότι κάποιος από το μπαλκόνι πετάει γλάστρες, έτυχε να ''αποθήκευσω'' την παρατήρηση και την πληροφορία, έτυχε να απέκτησω ''εμπειρία'', και έκανα τον ''προγραμματισμό μου'' να μην ξαναπεράσω κάτω από το μπαλκόνι και τύχει το ίδιο
Αυτό για εμένα έτυχε και δεν είναι τυχαίο. :smt005: Είναι προγραμματισμένο από την εμπειρία που έτυχε και απέκτησα.
Και έτυχε να βλέπω ένα πολύπλοκο σύμπαν εντελώς προγραμματισμένο.
Τι να πιστέψω ... ότι έγινε στην τύχη? έτυχε ...; :003:
Εδώ έτυχε ένα σπίτι να πάω να κτίσω και έτυχε να χρειάζεται τεράστια γνώση έτυχε να Γίνεται σπίτι μόνο του στην τύχη? :a108: Πόσο μάλιστα το σύμπαν που έτυχε να είναι τόσο περίπλοκο.
έτυχε
Να πάρεις λαχείο.
Όταν σου πέσει το ταβάνι στο κεφάλι σε έναν μεγάλο σεισμό και αυτό έτυχε δεν πέτυχε.
Όλα στην τύχη γίνονται. Για τον λόγο αυτό βάζουν σωσίβιες λέμβους στα καράβια.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 04 Αύγ 2022, 16:00

klg έγραψε:
04 Αύγ 2022, 10:23
seismic έγραψε:
03 Αύγ 2022, 17:05
klg έγραψε:
03 Αύγ 2022, 17:01


Σου έχω κάνει συγκεκριμένες ερωτήσεις και δεν έχεις απαντήσει καμία. Απλώς κάνεις paste τα σεντόνια σου. Θες να κάνεις διάλογο ή όχι; Άμα δεν θες γιατί δεν τραβάς να ανοίξεις ένα blog να γράφεις ό,τι μαλακία σου κατεβαίνει εκεί πέρα;
Ρώτησε πάλη μια μια ερώτηση και θα πάρεις απάντηση.
Αυτά που λέω δεν είναι μαλακίες. Είναι πανεπιστημιακού επιπέδου έρευνα του Μηνά Καφάτου και του Deepak Chopra
Αλλά επειδή τα ανάφερα εγώ είναι μαλακίες.
Τόσο μαλάκες είσαστε και εσείς και αυτοί που σας δίδαξαν να μου την πέφτετε.
Αλλά κάνατε μπλούμ.
Εικόνα
Του Deepak Chopra λέει ρε μαλάκα. :roll:

Λοιπόν πάμε πάλι:
  • Τι είναι η "ενέργεια";
  • Τι σημαίνει το είναι "αθάνατη" (πώς θα ήταν το αντίθετο αυτής της πρότασης;)
  • Πώς "κινεί" τα πάντα;
  • Τι σημαίνει "σκέπτεται" και "προγραμματίζει";
  • Τι σημαίνει η λέξη "τυχαίο";
Δεν θέλω να μου γράψεις ένα σεντόνι μαλακίες πάλι, απάντα αν μπορείς σε κάθε συγκεκριμένη ερώτηση.
Του Deepak Chopra λέει ρε μαλάκα. :roll:
Αφού ρε μαλάκα είσαι μαλάκας ρε μαλάκα το ίδιο λέω και εγώ. :003:
Τι είναι η "ενέργεια";
Είναι η παραγωγή έργου.
Τι σημαίνει το είναι "αθάνατη" (πώς θα ήταν το αντίθετο αυτής της πρότασης;)
Σημαίνει ότι η ενέργεια μετατρέπεται σε κάτι άλλο αλλά δεν χάνεται. Π.χ όταν καίγεται το ξύλο η ενέργεια που περιέχει μετατρέπεται σε διοξείδιο του άνθρακα, θερμότητα, και άλλα, αλλά δεν χάνεται.
Τι σημαίνει "σκέπτεται" και "προγραμματίζει";
Το σύμπαν όλο κατασκευάστηκε σχεδιάστηκε και εξαρτάτε από την ενέργεια.
Χωρίς ενέργεια δεν υπάρχει ύλη ή σύμπαν Δεν υπάρχει τίποτα. Η ενέργεια μας δημιούργησε και η ενέργεια αποφασίζει πότε θα πεθάνουμε.
Τι σημαίνει η λέξη "τυχαίο";
Δεν ξέρω Τίποτα δεν αφήνω στην τύχη.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16511
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 04 Αύγ 2022, 19:56

seismicΔεν ξέρω Τίποτα δεν αφήνω στην τύχη.


και γι αυτό είσαι Άτυχος και η πατέντα σου δεν έχει Τύχη...

επειδή δεν πιστεύεις στην τύχη και μάλλον δεν καταλαβαίνεις και τι είναι, όπως προκύπτει από τα γραφόμενά σου...

συνέχισε το γίδιο τροπάριο της εσωτερικής σου διαμάχης περί Θεού Vs Τύχη...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 04 Αύγ 2022, 20:31

stavmanr έγραψε:
04 Αύγ 2022, 12:09
Λοξίας έγραψε:
04 Αύγ 2022, 10:45
stavmanr έγραψε:
04 Αύγ 2022, 09:54
Ας πάμε στα προφανή.
Σε όλη την αρχαία Αίγυπτο, ο νεκρός Φαραώ δεν ήταν νεκρός, παρότι όλοι είχαν μαρτυρήσει το θάνατό του.
Πως το εξηγείς;

* Δεν σου γράφω αν είχαν δίκιο ή όχι, αλλά σου γράφω την κοινή παρατήρηση των ανθρώπων της εποχής.
Πωωω...με κόλλησες στον τοίχο!
Σοβαρά τώρα ρε αθεόφοβε;
Ναι.
Κάθε εποχή έχει το δικό της τρόπο παρατήρησης.
Αυτά που σήμερα εσύ θεωρείς αυτονόητα θα είναι για τους επόμενους ότι για εσένα τώρα ο Φαραώ.
Όχι! Ούτε το λήγοντα...
Το υπογραμμμισμένο, είναι μια γενικούρα που δεν βγάζει νόημα ούτε και καταλήγει σε κάποιο συμπέρασμα.
Με την επόμενη πρόταση, επιχειρείς μία μαντεψιά του μέλλοντος, ξεχνώντας πως δεν μπορείς να προβλέψεις ούτε το επόμενο δευτερόλεπτο...

stavmanr έγραψε:
04 Αύγ 2022, 12:09
Σε βάζω σιγά σιγά στη διαδικασία της μελέτης της έννοιας παρατήρηση και αντίληψη.
Ούτε καν! Αυτό που κάνεις, είναι να προσπαθείς να με πείσεις πως η δική σου αντίληψη είναι η σωστή. Πως δηλαδή ΔΕΝ υπάρχει αντικεινική πραγματικότητα ενός συμβάντος, όπως αυτό του πηδήματος από το Χϊλτον.
Και έφερες ως παράδειγμα, μία θρησκευτική αντίληψη (τι άλλο θα έφερνες...), του ιεαρατείου της αρχαίας Αιγύπτου, η οποία είναι προφανής και ιστορικά επεξηγημένη. Είναι επαρκώς εξηγημένο και γιατί το ιερατείο της αρχαίας Αιγύπτου είχε αυτήν την άποψη και γιατί προέτρεπαν τον λαό να την ασπαστεί.
Είναι ακριβώς, μα ακριβώς λέμε, το ίδιο σκεπτικό με την χριστιανική "άποψη" πως οι αρχιερείς σας δεν πεθαίνουν αλλά κοιμούνται...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 04 Αύγ 2022, 20:32

stavmanr έγραψε:
04 Αύγ 2022, 12:09
Μεταξύ μας μπορούμε να συμφωνήσουμε πολλά και να θεωρήσουμε πολλά ως προφανή. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα σωστά ή "αντικειμενικά".
Ναι μπορούμε να θεωρήσουμε πολλά ως προφανή.
Αν συμφωνήσουμε πως αυτά είναι και υπαρκτά και δεδομένα, τότε αυτή η συμφωνία, δείχνει την αντικειμενική πραγματικότητα.

Οπότε σε προσκαλώ άλλη μια φορά.
Πηδάς από την ταράτσα του Χίλτον (12 ορόφους πάνω από το έδαφος) και σκας σαν καρπούζι κάτω.
Μπορείς να απαντήσεις;

1. Θα σκοτωθείς, ναι ή όχι; (να χαρείς, μην φέρεις καμιά γελοία άρνηση , όπως ότι αν έχεις κάτω ένα 5μετρο αερόστρωμα, τότε όχι...)
2. Όλοι οι παρατηρητές, θα επιβεβαιώσουν ότι έγινες μία άμορφη μάζα από κόκκαλα, σάρκες και αίμα, ναι ή όχι;

.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 04 Αύγ 2022, 21:02

taxalata xalasa έγραψε:
04 Αύγ 2022, 19:56
seismicΔεν ξέρω Τίποτα δεν αφήνω στην τύχη.


και γι αυτό είσαι Άτυχος και η πατέντα σου δεν έχει Τύχη...

επειδή δεν πιστεύεις στην τύχη και μάλλον δεν καταλαβαίνεις και τι είναι, όπως προκύπτει από τα γραφόμενά σου...

συνέχισε το γίδιο τροπάριο της εσωτερικής σου διαμάχης περί Θεού Vs Τύχη...
Για αυτό είμαι ερευνητής. Ερευνώ τα πάντα, ακόμα και τον θεό, δεν αφήνω τίποτα χωρίς να το ερευνώ και ακούω τους πάντες και σέβομαι την άποψή τους και κρατώ τις πληροφορίες που νομίζω ότι έχουν σωστή βάση
Όμως έχω καταλάβει ότι το 50% αυτών που ερευνούν και κάνουν τους σπουδαίους, αυτά που λένε είναι μπούρδες.
Αυτά που λέω για την αντισεισμική τεχνολογία σήμερα θα εφαρμοστούν στο μέλλον γιατί είναι δύσπεπτα και δεν μπορούν να τα χωνέψουν παγκοσμίως. Πάντως να μου την βγούνε στα ίσια για αυτά που λέω δεν μπορούν.
Τους έχω όλους για breakfast και αυτό μου αρκεί.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 04 Αύγ 2022, 22:27

seismic έγραψε:
04 Αύγ 2022, 16:00
Τι είναι η "ενέργεια";
Είναι η παραγωγή έργου.
Τι είναι το "εργο" και τι σημαίνει "παραγωγή".
seismic έγραψε:
04 Αύγ 2022, 16:00
Τι σημαίνει το είναι "αθάνατη" (πώς θα ήταν το αντίθετο αυτής της πρότασης;)
Σημαίνει ότι η ενέργεια μετατρέπεται σε κάτι άλλο αλλά δεν χάνεται. Π.χ όταν καίγεται το ξύλο η ενέργεια που περιέχει μετατρέπεται σε διοξείδιο του άνθρακα, θερμότητα, και άλλα, αλλά δεν χάνεται.
Αρά προφανώς και το "αθάνατη" σαν χαρακτηρισμός είναι αδόκιμος. Υποθέτω θες να πεις είναι ότι διατηρείται σταθερή σε κάποιου είδους "σύστημα".
seismic έγραψε:
04 Αύγ 2022, 16:00
Τι σημαίνει "σκέπτεται" και "προγραμματίζει";
Το σύμπαν όλο κατασκευάστηκε σχεδιάστηκε και εξαρτάτε από την ενέργεια.
Χωρίς ενέργεια δεν υπάρχει ύλη ή σύμπαν Δεν υπάρχει τίποτα. Η ενέργεια μας δημιούργησε και η ενέργεια αποφασίζει πότε θα πεθάνουμε.
Οπότε για μια ακόμη φορά αποφεύγεις να απαντήσεις;
Το σύμπαν ούτε "κατασκευάστηκε" ούτε "σχεδιάστηκε". Η ενέργεια δεν δημιουργεί τίποτα και σίγουρα δεν αποφασίζει τίποτα. Αποφάσεις παίρνουν conscious όντα, η ενέργεια είναι απλώς ένας αριθμός.
seismic έγραψε:
04 Αύγ 2022, 16:00
Τι σημαίνει η λέξη "τυχαίο";
Δεν ξέρω Τίποτα δεν αφήνω στην τύχη.
Αποφεύγεις πάλι να απαντήσεις;

Πάντως αυτό που φαίνεται να σου διαφεύγει είναι ότι η "ενέργεια" στη φυσική ουσιαστικά και (απλοϊκά) είναι ένας αριθμός που διατηρείται σε ένα σύστημα ακόμα και όταν υπάρχουν αλλάγες σε αυτό το σύστημα. Δεν περιγράφει κάποιον υποκείμενο μηχανισμό είναι απλώς κάτι που έχουμε παρατηρήσει ότι δεν αλλάζει.

Καμία χρήση της ενέργειας σε θεωρίες της φυσικής δεν δικαιολογεί τον υπερβολικό ρόλο που της αποδίδεις εσύ στην κοσμοθεωρία σου. Καταλαβαίνω την ανάγκη σας να πιστεύετε σε παραμύθια αλλά αυτό το πατροναρίστικο υφάκι σου, ότι εσύ έκανες την ερευνά σου και απόφασισες ότι τύποι σαν τον Feynman και τον Bohr είναι apparently βλάκες αλλά απατεώνες σαν τον Deepak Chopra έχουν κατακτήσει την απόλυτη γνώση, εντάξει, για μαζέψου λίγο.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 04 Αύγ 2022, 23:01

klg έγραψε:
04 Αύγ 2022, 22:27
seismic έγραψε:
04 Αύγ 2022, 16:00
Τι είναι η "ενέργεια";
Είναι η παραγωγή έργου.
Τι είναι το "εργο" και τι σημαίνει "παραγωγή".
seismic έγραψε:
04 Αύγ 2022, 16:00
Τι σημαίνει το είναι "αθάνατη" (πώς θα ήταν το αντίθετο αυτής της πρότασης;)
Σημαίνει ότι η ενέργεια μετατρέπεται σε κάτι άλλο αλλά δεν χάνεται. Π.χ όταν καίγεται το ξύλο η ενέργεια που περιέχει μετατρέπεται σε διοξείδιο του άνθρακα, θερμότητα, και άλλα, αλλά δεν χάνεται.
Αρά προφανώς και το "αθάνατη" σαν χαρακτηρισμός είναι αδόκιμος. Υποθέτω θες να πεις είναι ότι διατηρείται σταθερή σε κάποιου είδους "σύστημα".
seismic έγραψε:
04 Αύγ 2022, 16:00
Τι σημαίνει "σκέπτεται" και "προγραμματίζει";
Το σύμπαν όλο κατασκευάστηκε σχεδιάστηκε και εξαρτάτε από την ενέργεια.
Χωρίς ενέργεια δεν υπάρχει ύλη ή σύμπαν Δεν υπάρχει τίποτα. Η ενέργεια μας δημιούργησε και η ενέργεια αποφασίζει πότε θα πεθάνουμε.
Οπότε για μια ακόμη φορά αποφεύγεις να απαντήσεις;
Το σύμπαν ούτε "κατασκευάστηκε" ούτε "σχεδιάστηκε". Η ενέργεια δεν δημιουργεί τίποτα και σίγουρα δεν αποφασίζει τίποτα. Αποφάσεις παίρνουν conscious όντα, η ενέργεια είναι απλώς ένας αριθμός.
seismic έγραψε:
04 Αύγ 2022, 16:00
Τι σημαίνει η λέξη "τυχαίο";
Δεν ξέρω Τίποτα δεν αφήνω στην τύχη.
Αποφεύγεις πάλι να απαντήσεις;

Πάντως αυτό που φαίνεται να σου διαφεύγει είναι ότι η "ενέργεια" στη φυσική ουσιαστικά και (απλοϊκά) είναι ένας αριθμός που διατηρείται σε ένα σύστημα ακόμα και όταν υπάρχουν αλλάγες σε αυτό το σύστημα. Δεν περιγράφει κάποιον υποκείμενο μηχανισμό είναι απλώς κάτι που έχουμε παρατηρήσει ότι δεν αλλάζει.

Καμία χρήση της ενέργειας σε θεωρίες της φυσικής δεν δικαιολογεί τον υπερβολικό ρόλο που της αποδίδεις εσύ στην κοσμοθεωρία σου. Καταλαβαίνω την ανάγκη σας να πιστεύετε σε παραμύθια αλλά αυτό το πατροναρίστικο υφάκι σου, ότι εσύ έκανες την ερευνά σου και απόφασισες ότι τύποι σαν τον Feynman και τον Bohr είναι apparently βλάκες αλλά απατεώνες σαν τον Deepak Chopra έχουν κατακτήσει την απόλυτη γνώση, εντάξει, για μαζέψου λίγο.
Αφού η ενέργεια είναι απλά ένας αριθμός, τότε αφαίρεσε την δύναμη της ενέργειας που κινεί τα άτομα και τα μόρια του σύμπαντος να δούμε αν συνεχίσει να υπάρχει το σύμπαν.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών