Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 05 Αύγ 2022, 19:10

seismic έγραψε:
05 Αύγ 2022, 19:04
Λοξίας έγραψε:
05 Αύγ 2022, 16:39
seismic έγραψε:
05 Αύγ 2022, 16:22
SpoilerShow
Κολλητοί είμαστε. :D
Αλλά δεν με παίζουνε.
Λογικό...αφού τους έχεις για μπρέκφαστ...σε φοβούνται.
Γύρω από τον χώρο τι υπάρχει?
Πριν και μετά τον χρόνο τι μετράμε?
Η δύναμη μέσα στην ύλη που κινεί μόρια και άτομα από που προέρχεται?
Αφού διαστέλλεται το σύμπαν γιατί η σκοτεινή ενέργεια παραμένει η ίδια?
Από που προήλθε η γένεση του σύμπαντος από την μεγάλη έκρηξη?
Και η μεγάλη έκρηξη δεν χρειάζεται ενέργεια? Που βρέθηκε αυτή η δύναμη?
Μπορούν οι κύριοι να μου απαντήσουν και να αφήσουν τις βλακείες που λένε?
Όχι ρε συ...ποιος να σου απαντήσει στα τρομερά αυτά ερωτήματα που βάζεις;
Αφού είπαμε: είναι όλοι ανίδεοι και τους έχεις για μπέκφαστ.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Αύγ 2022, 22:21

Λοξίας έγραψε:
05 Αύγ 2022, 15:41
stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:26
Λοξίας έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:06
Οι απαντήσεις μου, είναι ανάλογες της δικής σου αντιληπτικής ικανότητας.
Έτσι το αντιλαμβάνεσαι εσύ. Κι αυτό είναι το πρόβλημα.

:102:
Μπαα...το πρόβλημα είναι το εξής:

Επιμένεις, ή και πιστεύεις, πως αν πέσεις από 5.000 μέτρα ύψος, χωρίς αλεξίπτωτο ή κάποιο άλλο βοήθημα, είναι μεν εξαιρετικα πιθανόν να σκοτωθείς, αλλά όχι και βέβαιο.
Τίποτα δεν είναι βέβαιο σε αυτό τον κόσμο.
Θα επιμείνεις πολύ ακόμα σε αυτή τη χαζομάρα που σε έπιασε με τις πτώσεις;

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 05 Αύγ 2022, 22:50

Συζήτηση περι βεβαιότητας ακούγεται τάξεις μεγέθους πιο ενδιαφέρουσα από τις γελοιότητες του seismic πλέον.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Αύγ 2022, 22:53

klg έγραψε:
05 Αύγ 2022, 22:50
Συζήτηση περι βεβαιότητας ακούγεται τάξεις μεγέθους πιο ενδιαφέρουσα από τις γελοιότητες του seismic πλέον.
Αφήστε τον κόσμο να εκφραστεί ελεύθερα. :102:

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 05 Αύγ 2022, 22:55

Δεν νομίζω ότι τον περιόρισε κανείς. Αν και η υπάρχει διαφορά μεταξύ του μιλάω και του κάνω endless copy-pasta το ίδιο σεντόνι.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Αύγ 2022, 23:02

seismic έγραψε:
05 Αύγ 2022, 15:49
klg έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:40
seismic έγραψε:
04 Αύγ 2022, 23:01
Αφού η ενέργεια είναι απλά ένας αριθμός, τότε αφαίρεσε την δύναμη της ενέργειας που κινεί τα άτομα και τα μόρια του σύμπαντος να δούμε αν συνεχίσει να υπάρχει το σύμπαν.
Οπότε κανείς δεν ξέρει τι είναι η ενέργεια αλλά εσύ εννοείται ότι ξέρεις τι θα γίνει αμά αφαιρέσουμε τη "δυναμή" της. Διάβασες τίποτα από αυτα που σου έγραψα ή κλαιν;
Κανένας σας δεν ξέρει γιατί είσαστε ανίδεοι
Σε πληροφορώ ότι πίσω από κάθε έργο υπάρχει ή ο μάστορας ή η ενέργεια.
Βασικά αυτός είναι ο φαυλοκυκλικός ορισμός της ενέργειας στη φυσική.
"Η ικανότητα παραγωγής έργου".

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 05 Αύγ 2022, 23:25

stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:02
seismic έγραψε:
05 Αύγ 2022, 15:49
klg έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:40


Οπότε κανείς δεν ξέρει τι είναι η ενέργεια αλλά εσύ εννοείται ότι ξέρεις τι θα γίνει αμά αφαιρέσουμε τη "δυναμή" της. Διάβασες τίποτα από αυτα που σου έγραψα ή κλαιν;
Κανένας σας δεν ξέρει γιατί είσαστε ανίδεοι
Σε πληροφορώ ότι πίσω από κάθε έργο υπάρχει ή ο μάστορας ή η ενέργεια.
Βασικά αυτός είναι ο φαυλοκυκλικός ορισμός της ενέργειας στη φυσική.
"Η ικανότητα παραγωγής έργου".
Αυτοί είναι ορισμοί για seismic. Μπορείς να την ορίσεις (με βάση το θεώρημα του Νoether) ως ποσότητα που διατηρείται στο πλαίσιο του time-translation symmetry. Μπορείς να την ορίσεις ως stress-energy tensor. Μπορείς να την ορίσεις ως το expectation value της Χαμιλτονιανής.

Φυσικά όλα αυτά δεν έχουν σημασία, γιατί εμείς προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε φιλοσοφικά την έννοια της ενέργειας. Οντολογικά εγώ δεν βλέπω πώς η ενέργεια αναφέρεται σε κάτι υπαρκτό και όχι σε μαθηματικές ιδιότητες των μοντέλων που χρησιμοποιούμε.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 05 Αύγ 2022, 23:31

stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2022, 22:21
Λοξίας έγραψε:
05 Αύγ 2022, 15:41
stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:26

Έτσι το αντιλαμβάνεσαι εσύ. Κι αυτό είναι το πρόβλημα.

:102:
Μπαα...το πρόβλημα είναι το εξής:

Επιμένεις, ή και πιστεύεις, πως αν πέσεις από 5.000 μέτρα ύψος, χωρίς αλεξίπτωτο ή κάποιο άλλο βοήθημα, είναι μεν εξαιρετικα πιθανόν να σκοτωθείς, αλλά όχι και βέβαιο.
Τίποτα δεν είναι βέβαιο σε αυτό τον κόσμο.
Μην το λες...η ικανότητά σου στο τρόλλινγκ είναι κάτι παραπάνω από βέβαιη...


stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2022, 22:21
Θα επιμείνεις πολύ ακόμα σε αυτή τη χαζομάρα που σε έπιασε με τις πτώσεις;
Μα δεν χρειάζεται να είναι μόνον οι πτώσεις...οι πτώσεις είνα ένα παράδειγμα που τσούζει όλους τους μεταφυσικούς δημιουργιστές.
Υπάρχουν δεκάδες άλλοι τρόποι που καθημερινά σκοτώνονται χιλιάδες άνθρωποι.
Απλώς, εσύ είσαι το μόνο τρόλλι που έχω γνωρίσει, που διαλαλεί ότι δεν σκοτώνονται/πεθαίνουν οι άνθρωποι, επειδή, λέει:
Τι σημαίνει σκοτώνεσαι; Δεν το ξέρουμε πραγματικά. Έχουμε κάποιες θεωρίες και μελέτες γύρω από την βιολογική πλευρά του θανάτου. Τα υπόλοιπα δεν τα γνωρίζουμε.
...δικά σου λόγια! "τα υπόλοιπα δεν τα ξέρουμε"...να και η καραμέλα της μεταθανάτιας ζωής.
Τέτοια χοντρομαλακία, δεν έχει εκστομίσει κανένα τρόλλι...

Άντε λοιπόν, επειδή εδώ κούρασες με τις ηλιθιότητες, άντε να πουλήσεις και άλλες τρολλιές εδώ
Άλλο ένα νήμα που και σε δουλεύουν και σε κράζουν, ως συνήθως.

Α, και άνοιξε κάνα βιβλίο βιολογίας, όχι μόνον δημιουργιστικά sites.
Μην ξεχάσεις να ανοίξεις και κάνα βιβλίο φυσικής, μπας και πεις και καμιά αλήθεια...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Αύγ 2022, 23:50

Λοξίας έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:31
stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2022, 22:21
Λοξίας έγραψε:
05 Αύγ 2022, 15:41

Μπαα...το πρόβλημα είναι το εξής:

Επιμένεις, ή και πιστεύεις, πως αν πέσεις από 5.000 μέτρα ύψος, χωρίς αλεξίπτωτο ή κάποιο άλλο βοήθημα, είναι μεν εξαιρετικα πιθανόν να σκοτωθείς, αλλά όχι και βέβαιο.
Τίποτα δεν είναι βέβαιο σε αυτό τον κόσμο.
Μην το λες...η ικανότητά σου στο τρόλλινγκ είναι κάτι παραπάνω από βέβαιη...
Μάλλον κοιτάς καθρέφτη. Δεν εξηγείται διαφορετικά.
Βασικά αυτό που σε περιγράφει είναι κοτσομπολοτρόλιγνκ. :g030:

Έψαχνε το φόρουμ μία κατίνα και προσφέρθηκες να καλύψεις τη θέση ανιδιοτελώς. :D

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Αύγ 2022, 23:53

klg έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:25
stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:02
seismic έγραψε:
05 Αύγ 2022, 15:49
Κανένας σας δεν ξέρει γιατί είσαστε ανίδεοι
Σε πληροφορώ ότι πίσω από κάθε έργο υπάρχει ή ο μάστορας ή η ενέργεια.
Βασικά αυτός είναι ο φαυλοκυκλικός ορισμός της ενέργειας στη φυσική.
"Η ικανότητα παραγωγής έργου".
Αυτοί είναι ορισμοί για seismic. Μπορείς να την ορίσεις (με βάση το θεώρημα του Νoether) ως ποσότητα που διατηρείται στο πλαίσιο του time-translation symmetry. Μπορείς να την ορίσεις ως stress-energy tensor. Μπορείς να την ορίσεις ως το expectation value της Χαμιλτονιανής.
Το ίδιο πράγμα είναι.
Φυσικά όλα αυτά δεν έχουν σημασία, γιατί εμείς προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε φιλοσοφικά την έννοια της ενέργειας. Οντολογικά εγώ δεν βλέπω πώς η ενέργεια αναφέρεται σε κάτι υπαρκτό και όχι σε μαθηματικές ιδιότητες των μοντέλων που χρησιμοποιούμε.
Ας πάμε σε οντολογία, λοιπόν.
Τι εννοείς με τον όρο "υπαρκτό";
Πχ. οι σκέψεις σου αυτές, που εκφράζονται στο φόρουμ κι όχι μόνο, είναι υπαρκτές; Ως τι;

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 06 Αύγ 2022, 00:00

stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:53
Το ίδιο πράγμα είναι.
Nope.

stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:53
Ας πάμε σε οντολογία, λοιπόν.
Τι εννοείς με τον όρο "υπαρκτό";
Πχ. οι σκέψεις σου αυτές είναι υπαρκτές;
Η σκέψη ως κάποιου είδους ηλεκτροχημικού process στον εγκέφαλο σαφέστατα. Αυτά που σκέφτομαι δεν θα το έλεγα. Ακόμα και αν σου έκανα grant ότι μπορεί η σκέψη της καρέκλας που έχω αυτή τη στιγμή, μπορεί να υπάρχει σαν ένα συγκεκριμενό configuration πραγμάτων στον εγκέφαλό μου, δεν πιστεύω ότι υπάρχει η καρέκλα per se.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Αύγ 2022, 00:03

klg έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:00
stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:53
Το ίδιο πράγμα είναι.
Nope.
stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:53
Ας πάμε σε οντολογία, λοιπόν.
Τι εννοείς με τον όρο "υπαρκτό";
Πχ. οι σκέψεις σου αυτές είναι υπαρκτές;
Η σκέψη ως κάποιου είδους ηλεκτροχημικού process στον εγκέφαλο σαφέστατα. Αυτά που σκέφτομαι δεν θα το έλεγα. Ακόμα και αν σου έκανα grant ότι μπορεί η σκέψη της καρέκλας που έχω αυτή τη στιγμή, μπορεί να υπάρχει σαν ένα συγκεκριμενό configuration πραγμάτων στον εγκέφαλό μου, δεν πιστεύω ότι υπάρχει η καρέκλα per se.
Δηλαδή, ας πούμε, η επίλυση ενός προβλήματος σε υπολογιστή είναι το σύνολο των ηλεκτρονίων που διαπερνούν τα κυκλώματα;

Επιπλέον, ας πούμε τώρα ότι σου δίνω μία συμβουλή. Σου έδωσα ηλεκτρόνια; Ανταλλάξαμε χημικά συστατικά; Πώς επηρεάστηκε η ηλεκτροχημικη σου σύσταση διαβάζοντας το φόρουμ;

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 06 Αύγ 2022, 00:09

stavmanr έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:03

Δηλαδή, ας πούμε, η επίλυση ενός προβλήματος σε υπολογιστή είναι το σύνολο των ηλεκτρονίων που διαπερνούν τα κυκλώματα;
Ο υπολογιστής δεν επιλύει προβλήματα.
stavmanr έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:03
Επιπλέον, ας πούμε τώρα ότι σου δίνω μία συμβουλή. Σου έδωσα ηλεκτρόνια; Ανταλλάξαμε χημικά συστατικά; Πώς επηρεάστηκε η ηλεκτροχημικη σου σύσταση διαβάζοντας το φόρουμ;
Εγώ δεν έγραψα ότι η αλλάζει η ηλεκτροχημική μου σύσταση όταν σκέφτομαι. Έγραψα ότι υπάρχει ένα ηλεκτροχημικό process στον εγκεφάλο που αντιστοιχεί σε αυτό που εμείς conceptually περιγράφουμε ως σκέψη.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Αύγ 2022, 00:19

klg έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:09
stavmanr έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:03

Δηλαδή, ας πούμε, η επίλυση ενός προβλήματος σε υπολογιστή είναι το σύνολο των ηλεκτρονίων που διαπερνούν τα κυκλώματα;
Ο υπολογιστής δεν επιλύει προβλήματα.
Πρόβλημα είναι ακόμη και μία απλή πράξη. Στοιχειώδες πρόβλημα των μαθηματικών που βασίζεται επάνω στους ορισμούς των συνόλων και των συμβόλων.

Δεν μου απάντησες. Η επίλυση οποιουδήποτε προβλήματος, ακόμη και μίας πράξης είναι το πλήθος των ηλεκτρονίων που ρέουν μέσα στα κυκλώματά του;
stavmanr έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:03
Επιπλέον, ας πούμε τώρα ότι σου δίνω μία συμβουλή. Σου έδωσα ηλεκτρόνια; Ανταλλάξαμε χημικά συστατικά; Πώς επηρεάστηκε η ηλεκτροχημικη σου σύσταση διαβάζοντας το φόρουμ;
Εγώ δεν έγραψα ότι η αλλάζει η ηλεκτροχημική μου σύσταση όταν σκέφτομαι. Έγραψα ότι υπάρχει ένα ηλεκτροχημικό process στον εγκεφάλο που αντιστοιχεί σε αυτό που εμείς conceptually περιγράφουμε ως σκέψη.
Το ηλεκτροχημικό process προϋποθέτει ηλεκτροχημικές μεταβολές. Το process είναι μία σειριακή ηλεκτροχημική μεταβολή που συμβαίνει από κύτταρο σε κύτταρο.

Δεν αλλάζει το ερώτημα.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει το σύμπαν χωρίς τον παρατηρητή?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 06 Αύγ 2022, 00:30

stavmanr έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:19
Πρόβλημα είναι ακόμη και μία απλή πράξη. Στοιχειώδες πρόβλημα των μαθηματικών που βασίζεται επάνω στους ορισμούς των συνόλων και των συμβόλων.

Δεν μου απάντησες. Η επίλυση οποιουδήποτε προβλήματος, ακόμη και μίας πράξης είναι το πλήθος των ηλεκτρονίων που ρέουν μέσα στα κυκλώματά του;
Δεν έχει σημασία τι είναι το πρόβλημα. Οι υπολογιστές δεν μπορούν να λύσουν προβλήματα, αυτό προϋποθέτει τη δυνατότητα κατανόησης του τι κάνεις και εξ ορισμού συνείδηση.

stavmanr έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:03
Το ηλεκτροχημικό process προϋποθέτει ηλεκτροχημικές μεταβολές. Το process είναι μία σειριακή ηλεκτροχημική μεταβολή που συμβαίνει από κύτταρο σε κύτταρο.

Δεν αλλάζει το ερώτημα.
Το ερωτημά σου είναι πώς ακριβώς πραγματώνεται αυτή η διαδικασία; Τι σημασία έχει αυτό; Εννοώ δεν νομίζω ότι έχουμε περιγραφή του μηχανισμού (μπορεί και να έχουμε, δε γνωρίζω) αλλά δεν βλέπω τι σημασία έχει σε σχέση με αυτό που έγραψα.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών