Αποριες

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10261
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Αποριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 27 Φεβ 2022, 15:19

Λοξίας έγραψε:
27 Φεβ 2022, 13:52
SpoilerShow
ksk έγραψε:
27 Φεβ 2022, 00:42
Λοξίας έγραψε:
27 Φεβ 2022, 00:38

Αχ βρε κοπέλα μου...τι να σου πω;
Εσύ θα πιστέψεις τον Λιακόπουλο όποια μπαρούφα σου πει. Έχεις ανάγκη να πιστέψεις έναν αχταρμά απόκρυφης μεταφυσικής ανακατεμένη με φανταστικά όντα Νεφελίμ, Ελοχίμ, μαζί με Σολομωνική, Αντίχριστο, Αποκάλυψη, Β' Παρουσία και δεν συμμαζεύεται...
Και δεν μπορείς καν να σκεφτείς πως αν έγινε έτσι όπως λέει ο Λακόπουλος, αυτός πως το ξέρει;
Ο Θεός δεν του έσβησε αυτουνού την μνήμη; Ή του τα είπε μετά το ρισέτ επειδή είναι κολλητός του;
Αλλά τι ρωτάω...αφού θα χάψεις όποια π@παριά σου πουλήσει ο Λιακόπουλος.
Η αλήθεια είναι ότι η θεωρία του reset είναι λίγο παρατραβηγμένη...
Πάντως διαθέτει φαντασία ο άνθρωπος...που την εκμεταλλεύεται.
Α, την βρίσκεις "λίγο παρατραβηγμένη"; Όχι, ας πούμε, εξωπραγματική ή εντελώς βλακεία... :P
Δηλαδή με λίγη καλή θέληση, θα μπορούσε και να ισχύει ε; :P

Δεν βρίσκεις, δηλαδή, καμμία αντίφαση στην διαδικαστική "ακολουθία" πως ο Θεός ενώ ήξερε εξ αρχής πως θα καταστρέψει τον κόσμο αλλά μετά θα μετανιώσει και θα τον επαναφέρει, παρ' όλ' αυτά προχώρησε στην καταστροφή του και μετά πάτησε το reset...
Ούτε σου φαίνεται περίεργο πως μπορεί ο Θεός να αποφασίζει να κάνει κάτι και μετά να μετανιώνει για αυτό που έκανε...
Δεν ήξερε εξ αρχής ότι θα μετανιώσει;

Το ότι ο Λιακόπουλος έχει μεγάλη φαντασία και την εκμεταλλεύθηκε ώστε να εξελιχθεί σε δαιμόνιο επιχειρηματία, το έχουν καταλάβει οι πάντες εκτός από τα πρόβατα που σταβλίζονται στην μάντρα του... :lol:
Δεν θα μπορούσε να ισχύει, γιαυτο μίλησα για φαντασία κερδοφόρα...
Γνωρίζεις από συχνές τοποθετήσεις μου ότι το Θειον δεν ανακατεύεται στα τεκταινόμενα της Μητέρας φύσης.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16311
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Αποριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 27 Φεβ 2022, 15:21

Νατάσα έγραψε:
27 Φεβ 2022, 15:16
Ρε συ τι έπαθες; Μιλα ελληνικά!
ΟΚ

Εικόνα
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10261
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Αποριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 27 Φεβ 2022, 15:23

Blackdog έγραψε:
27 Φεβ 2022, 14:21
Νατάσα έγραψε:
25 Φεβ 2022, 23:16
Νομίζω ότι πρόκειται για φαινόμενο της φυσικής, πως λέγεται η περιπτωση όπου δύο άτομα τελείως ξένα μεταξύ τους αλληλοεπηρεαζονται και αλληλοεπιδρουν; Για παράδειγμα, αν εγώ κάνω μια κίνηση καλή ή κακή, μπορώ να επηρεάσω έναν άνθρωπο που ζει στην Κίνα πχ και συνδεόμαστε μαζί μυστικά και τυχαία;
Λεγεται κβαντικη διεμπλοκη η κβαντικος εναγκαλισμος και οταν λεει "ατομα" εννοει σωματιδια

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE ... E%BA%CE%AE

Η κβαντική διεμπλοκή (αποκαλούμενη και κβαντικός εναγκαλισμός) είναι το φαινόμενο κατά το οποίο δύο σωματίδια ή ομάδες σωματιδίων που δημιουργούνται μαζί ή αλληλεπιδρούν συνενώνοντας τις κυματοσυναρτήσεις τους, μένουν σε κατάσταση διεμπλοκής μεταξύ τους, ασχέτως του χώρου που μεσολαβεί πλέον από το ένα στο άλλο. Αν σταλεί το ένα από τα δύο στο άλλο άκρο του σύμπαντος και συμβεί κάτι σε οποιοδήποτε από τα δύο, το άλλο αντιδρά ακαριαία. Έτσι, φαίνεται είτε πως η πληροφορία μπορεί να ταξιδέψει με άπειρη ταχύτητα, είτε πως στην πραγματικότητα τα δύο αντικείμενα βρίσκονται ακόμα σε «επαφή», σε σύνδεση μεταξύ τους, σε κατάσταση διεμπλοκής.
Η κβαντική διεμπλοκή είναι υπαρκτό φαινόμενο και παρατηρείται σε πειράματα, όχι μόνο στο μικρόκοσμο, αλλά και σε μεγαλύτερες κλίμακες.



Το "Φαινομενο της πεταλουδας" (θεωρια του χαους) ειναι αλλο πραγμα και λεει οτι μια απειροελαχιστη μεταβολη στο συστημα, οδηγει σε μεγαλες αλλαγες σε βαθος χρονου. Για αυτο και δεν μπορουμε να προβλεψουμε τον καιρο με ακριβεια πχ η τα ζαρια
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CE ... E%B1%CF%82

Διαφορετικές παραλλαγές εκφράζουν ουσιαστικά την ίδια ιδέα: μια απειροελάχιστη μεταβολή στη ροή των γεγονότων οδηγεί, μετά από την πάροδο αρκετού χρόνου, σε μια εξέλιξη της ιστορίας του συστήματος δραματικά διαφορετική από εκείνη που θα λάμβανε χώρα, αν δεν είχε συμβεί η μεταβολή.
SpoilerShow
Δεν ειμαι μαθηματικος η φυσικος, τα διαβαζω απο περιεργεια
Τα ερωτευμένα φωτόνια...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Αποριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 27 Φεβ 2022, 15:31

Yochanan έγραψε:
27 Φεβ 2022, 15:06
Νατάσα έγραψε:
27 Φεβ 2022, 14:43
Άρα μιλάς και συ για κβαντικό εναγκαλισμό, μάλιστα. Σε ρωτω και σένα λοιπόν, βρίσκει εφαρμογή και στους ανθρώπους;
Οχι, εγω λεω για spooky action at a distance!!1!!1!

Spooky!!1!!

Και ναι βρισκει εφαρμογη - οχι στο physical human body αλλά στο astral projection το οποιο κβαντοποιείται σε μοριακό επίπεδο και μετατρέπεται σε πληροφορία σύμφωνα με το κριτήριο της εντροπίας του Σανον!111!!1 Κι αφτος Εβραιος βεβαια
Νατάσα έγραψε:
27 Φεβ 2022, 15:16
Ρε συ τι έπαθες; Μιλα ελληνικά!
:smt005::smt005:
Ξέχασες το θεώρημα Μπερνούλι να την αποτελειώσεις...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Αποριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 27 Φεβ 2022, 15:34

ksk έγραψε:
27 Φεβ 2022, 15:19
Δεν θα μπορούσε να ισχύει, γιαυτο μίλησα για φαντασία κερδοφόρα...
Γνωρίζεις από συχνές τοποθετήσεις μου ότι το Θειον δεν ανακατεύεται στα τεκταινόμενα της Μητέρας φύσης.
Α, εδώ είμαστε σε άλλο πεδίο.
Σε αυτό του χριστιανικού θεού, όπου η καλή μας (και δεν κοροϊδεύω) Νατάσα, τα έχε κάνει αχταρμά, εισάγοντας ό,τι απόκρυφο έχει βρει...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Αποριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 27 Φεβ 2022, 15:40

Νατάσα έγραψε:
27 Φεβ 2022, 14:17
Δεν έχεις ακόμα τα πνευματικά ματιά για να δεις πίσω από τα φαινόμενα, οταν τα αποκτήσεις, θα εννοησεις.
Ποια πνευματικά μάτια βρε κοπέλα μου;
Αυτά που έχεις ανοίξει εσύ και έχεις μπερδέψει την κβαντική διεμπλοκή με την θεωρία του Χάους και το φαινόμενο της πεταλούδας και πιστεύεις πως άμα εσύ κάνεις μια κακή πράξη στην Ελλάδα, θα επηρρεάσει την ζωή ενός κινέζου στην Σαγκάη;

Δεν μου απάντησες όμως...

Αν όλα έγιναν έτσι όπως λέει ο Λακόπουλος, αυτός πως το ξέρει;
Ο Θεός δεν του έσβησε αυτουνού την μνήμη;
Μήπως του τα είπε μετά το reset επειδή είναι φιλαράκια;

Για πε...

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Αποριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 27 Φεβ 2022, 15:48

Λοξίας έγραψε:
27 Φεβ 2022, 15:40
Νατάσα έγραψε:
27 Φεβ 2022, 14:17
Δεν έχεις ακόμα τα πνευματικά ματιά για να δεις πίσω από τα φαινόμενα, οταν τα αποκτήσεις, θα εννοησεις.
Ποια πνευματικά μάτια βρε κοπέλα μου;
Αυτά που έχεις ανοίξει εσύ και έχεις μπερδέψει την κβαντική διεμπλοκή με την θεωρία του Χάους και το φαινόμενο της πεταλούδας και πιστεύεις πως άμα εσύ κάνεις μια κακή πράξη στην Ελλάδα, θα επηρρεάσει την ζωή ενός κινέζου στην Σαγκάη;

Δεν μου απάντησες όμως...

Αν όλα έγιναν έτσι όπως λέει ο Λακόπουλος, αυτός πως το ξέρει;
Ο Θεός δεν του έσβησε αυτουνού την μνήμη;
Μήπως του τα είπε μετά το reset επειδή είναι φιλαράκια;

Για πε...
Μέσα στον Δημοσθένη υπάρχει το πνεύμα του Πολεμαρχου, δεν ξέρω τι πληροφορία μπορεί να πάρει.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Αποριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 27 Φεβ 2022, 16:07

Όπως αποδεικνύεται πάντοτε με τους πολέμους αλλά και σε περίοδο ειρήνης, οι τσέπες μας είναι συνδεδεμένες. Νομίζω και η οικονομική επιστήμη χρησιμοποιηθεί την θεωρία του χάους, δεν μπορεί να κάνει ακριβείς προβλέψεις. Από τις τσέπες ξεκινούν πολλά. :003:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Αποριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 27 Φεβ 2022, 17:40

Νατάσα έγραψε:
27 Φεβ 2022, 15:48
Λοξίας έγραψε:
27 Φεβ 2022, 15:40
Νατάσα έγραψε:
27 Φεβ 2022, 14:17
Δεν έχεις ακόμα τα πνευματικά ματιά για να δεις πίσω από τα φαινόμενα, οταν τα αποκτήσεις, θα εννοησεις.
Ποια πνευματικά μάτια βρε κοπέλα μου;
Αυτά που έχεις ανοίξει εσύ και έχεις μπερδέψει την κβαντική διεμπλοκή με την θεωρία του Χάους και το φαινόμενο της πεταλούδας και πιστεύεις πως άμα εσύ κάνεις μια κακή πράξη στην Ελλάδα, θα επηρρεάσει την ζωή ενός κινέζου στην Σαγκάη;

Δεν μου απάντησες όμως...

Αν όλα έγιναν έτσι όπως λέει ο Λακόπουλος, αυτός πως το ξέρει;
Ο Θεός δεν του έσβησε αυτουνού την μνήμη;
Μήπως του τα είπε μετά το reset επειδή είναι φιλαράκια;

Για πε...
Μέσα στον Δημοσθένη υπάρχει το πνεύμα του Πολεμαρχου, δεν ξέρω τι πληροφορία μπορεί να πάρει.
Α μάλιστα...και ποιος το πιστοποιεί αυτό;
Μη μου πεις...άσε με να μαντέψω...ο Δημοσθένης το πιστοποιεί!
Το βρήκα; :lol:

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Αποριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 27 Φεβ 2022, 18:08

Λοξίας έγραψε:
27 Φεβ 2022, 17:40
Νατάσα έγραψε:
27 Φεβ 2022, 15:48
Λοξίας έγραψε:
27 Φεβ 2022, 15:40

Ποια πνευματικά μάτια βρε κοπέλα μου;
Αυτά που έχεις ανοίξει εσύ και έχεις μπερδέψει την κβαντική διεμπλοκή με την θεωρία του Χάους και το φαινόμενο της πεταλούδας και πιστεύεις πως άμα εσύ κάνεις μια κακή πράξη στην Ελλάδα, θα επηρρεάσει την ζωή ενός κινέζου στην Σαγκάη;

Δεν μου απάντησες όμως...

Αν όλα έγιναν έτσι όπως λέει ο Λακόπουλος, αυτός πως το ξέρει;
Ο Θεός δεν του έσβησε αυτουνού την μνήμη;
Μήπως του τα είπε μετά το reset επειδή είναι φιλαράκια;

Για πε...
Μέσα στον Δημοσθένη υπάρχει το πνεύμα του Πολεμαρχου, δεν ξέρω τι πληροφορία μπορεί να πάρει.
Α μάλιστα...και ποιος το πιστοποιεί αυτό;
Μη μου πεις...άσε με να μαντέψω...ο Δημοσθένης το πιστοποιεί!
Το βρήκα; :lol:
Το βρήκες! Κοίτα, κάνε λίγο υπομονή, όλα θα βγουν αληθινά, θα το δεις και θα με θυμηθείς.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2438
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Αποριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 27 Φεβ 2022, 19:35

Νατάσα έγραψε:
27 Φεβ 2022, 14:40
Blackdog έγραψε:
27 Φεβ 2022, 14:21
Νατάσα έγραψε:
25 Φεβ 2022, 23:16
Νομίζω ότι πρόκειται για φαινόμενο της φυσικής, πως λέγεται η περιπτωση όπου δύο άτομα τελείως ξένα μεταξύ τους αλληλοεπηρεαζονται και αλληλοεπιδρουν; Για παράδειγμα, αν εγώ κάνω μια κίνηση καλή ή κακή, μπορώ να επηρεάσω έναν άνθρωπο που ζει στην Κίνα πχ και συνδεόμαστε μαζί μυστικά και τυχαία;
Λεγεται κβαντικη διεμπλοκη η κβαντικος εναγκαλισμος και οταν λεει "ατομα" εννοει σωματιδια

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE ... E%BA%CE%AE

Η κβαντική διεμπλοκή (αποκαλούμενη και κβαντικός εναγκαλισμός) είναι το φαινόμενο κατά το οποίο δύο σωματίδια ή ομάδες σωματιδίων που δημιουργούνται μαζί ή αλληλεπιδρούν συνενώνοντας τις κυματοσυναρτήσεις τους, μένουν σε κατάσταση διεμπλοκής μεταξύ τους, ασχέτως του χώρου που μεσολαβεί πλέον από το ένα στο άλλο. Αν σταλεί το ένα από τα δύο στο άλλο άκρο του σύμπαντος και συμβεί κάτι σε οποιοδήποτε από τα δύο, το άλλο αντιδρά ακαριαία. Έτσι, φαίνεται είτε πως η πληροφορία μπορεί να ταξιδέψει με άπειρη ταχύτητα, είτε πως στην πραγματικότητα τα δύο αντικείμενα βρίσκονται ακόμα σε «επαφή», σε σύνδεση μεταξύ τους, σε κατάσταση διεμπλοκής.
Η κβαντική διεμπλοκή είναι υπαρκτό φαινόμενο και παρατηρείται σε πειράματα, όχι μόνο στο μικρόκοσμο, αλλά και σε μεγαλύτερες κλίμακες.



Το "Φαινομενο της πεταλουδας" (θεωρια του χαους) ειναι αλλο πραγμα και λεει οτι μια απειροελαχιστη μεταβολη στο συστημα, οδηγει σε μεγαλες αλλαγες σε βαθος χρονου. Για αυτο και δεν μπορουμε να προβλεψουμε τον καιρο με ακριβεια πχ η τα ζαρια
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CE ... E%B1%CF%82

Διαφορετικές παραλλαγές εκφράζουν ουσιαστικά την ίδια ιδέα: μια απειροελάχιστη μεταβολή στη ροή των γεγονότων οδηγεί, μετά από την πάροδο αρκετού χρόνου, σε μια εξέλιξη της ιστορίας του συστήματος δραματικά διαφορετική από εκείνη που θα λάμβανε χώρα, αν δεν είχε συμβεί η μεταβολή.
SpoilerShow
Δεν ειμαι μαθηματικος η φυσικος, τα διαβαζω απο περιεργεια
Αυτό που λες και περιγράφεις, έχει εφαρμογή και στους ανθρώπους;
Οχι, αφορα υποατομικα σωματιδια

Αυτο που γραφει για "μεγαλυτερες κλιμακες" εννοει 2 ζευγαρια σωματιδιων η -πιο προσφατα- παρατηρηση μικρων συστηματων οπως πχ τροχιες ηλεκρονιων γυρω απ τον πυρηνα ατομων

Βεβαια ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει οτι θελει, ομως κρατα οτι δεν υπαρχει καμμια επιστημονικη αποδειξη για το αν "ισχυει σε ανθρωπους". Ουτε στον Κβαντικο εναγκαλισμο, ουτε σε καμμια αλλη θεωρια της φυσικης δεν περιγραφεται κατι τετοιο.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Αποριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 27 Φεβ 2022, 19:45

Blackdog έγραψε:
27 Φεβ 2022, 19:35
Νατάσα έγραψε:
27 Φεβ 2022, 14:40
Blackdog έγραψε:
27 Φεβ 2022, 14:21


Λεγεται κβαντικη διεμπλοκη η κβαντικος εναγκαλισμος και οταν λεει "ατομα" εννοει σωματιδια

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE ... E%BA%CE%AE

Η κβαντική διεμπλοκή (αποκαλούμενη και κβαντικός εναγκαλισμός) είναι το φαινόμενο κατά το οποίο δύο σωματίδια ή ομάδες σωματιδίων που δημιουργούνται μαζί ή αλληλεπιδρούν συνενώνοντας τις κυματοσυναρτήσεις τους, μένουν σε κατάσταση διεμπλοκής μεταξύ τους, ασχέτως του χώρου που μεσολαβεί πλέον από το ένα στο άλλο. Αν σταλεί το ένα από τα δύο στο άλλο άκρο του σύμπαντος και συμβεί κάτι σε οποιοδήποτε από τα δύο, το άλλο αντιδρά ακαριαία. Έτσι, φαίνεται είτε πως η πληροφορία μπορεί να ταξιδέψει με άπειρη ταχύτητα, είτε πως στην πραγματικότητα τα δύο αντικείμενα βρίσκονται ακόμα σε «επαφή», σε σύνδεση μεταξύ τους, σε κατάσταση διεμπλοκής.
Η κβαντική διεμπλοκή είναι υπαρκτό φαινόμενο και παρατηρείται σε πειράματα, όχι μόνο στο μικρόκοσμο, αλλά και σε μεγαλύτερες κλίμακες.



Το "Φαινομενο της πεταλουδας" (θεωρια του χαους) ειναι αλλο πραγμα και λεει οτι μια απειροελαχιστη μεταβολη στο συστημα, οδηγει σε μεγαλες αλλαγες σε βαθος χρονου. Για αυτο και δεν μπορουμε να προβλεψουμε τον καιρο με ακριβεια πχ η τα ζαρια
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CE ... E%B1%CF%82

Διαφορετικές παραλλαγές εκφράζουν ουσιαστικά την ίδια ιδέα: μια απειροελάχιστη μεταβολή στη ροή των γεγονότων οδηγεί, μετά από την πάροδο αρκετού χρόνου, σε μια εξέλιξη της ιστορίας του συστήματος δραματικά διαφορετική από εκείνη που θα λάμβανε χώρα, αν δεν είχε συμβεί η μεταβολή.
SpoilerShow
Δεν ειμαι μαθηματικος η φυσικος, τα διαβαζω απο περιεργεια
Αυτό που λες και περιγράφεις, έχει εφαρμογή και στους ανθρώπους;
Οχι, αφορα υποατομικα σωματιδια

Αυτο που γραφει για "μεγαλυτερες κλιμακες" εννοει 2 ζευγαρια σωματιδιων η -πιο προσφατα- παρατηρηση μικρων συστηματων οπως πχ τροχιες ηλεκρονιων γυρω απ τον πυρηνα ατομων

Βεβαια ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει οτι θελει, ομως κρατα οτι δεν υπαρχει καμμια επιστημονικη αποδειξη για το αν "ισχυει σε ανθρωπους". Ουτε στον Κβαντικο εναγκαλισμο, ουτε σε καμμια αλλη θεωρια της φυσικης δεν περιγραφεται κατι τετοιο.
Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Αποριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 27 Φεβ 2022, 19:56

Νατάσα έγραψε:
27 Φεβ 2022, 18:08
Λοξίας έγραψε:
27 Φεβ 2022, 17:40
Νατάσα έγραψε:
27 Φεβ 2022, 15:48
Μέσα στον Δημοσθένη υπάρχει το πνεύμα του Πολεμαρχου, δεν ξέρω τι πληροφορία μπορεί να πάρει.
Α μάλιστα...και ποιος το πιστοποιεί αυτό;
Μη μου πεις...άσε με να μαντέψω...ο Δημοσθένης το πιστοποιεί!
Το βρήκα; :lol:
Το βρήκες! Κοίτα, κάνε λίγο υπομονή, όλα θα βγουν αληθινά, θα το δεις και θα με θυμηθείς.
Ξέρεις κάτι;
Την φράση σου, που έχω υπογραμμίσει, την ακούω από το 1968, όταν άρχισα να συζητώ με διάφορους φίλους, γνωστούς ακόμα και με ιερείς...
Όλοι οι πιστεύοντες στο οτιδήποτε, αυτό έλεγαν: "όλα θα βγούν όπως έχουν προβλέψει οι γραφές, οι προφητείες, οι άγιοι, τα ιερά βιβλία", ή όποια άλλη πηγή πίστευε ο καθένας. "Θα βγούν αληθινά πολύ σύντομα και τότε θα μου πεις."
Καταλαβαίνεις ότι έχουν περάσει 54 χρόνια και απολύτως τίποτε δεν έχει συμβεί από τα τρομερά "προφητευόμενα", έτσι;

Με την ανάπτυξη διάδοση του ίντερνετ και την διάδοση των φόρα, περίπου από το 2002 και εντεύθεν, σε αυτού του είδους οι συζητήσεις οι συμμετέχοντες ήταν εκατοντάδες φορές περισσότεροι από τους δικούς μου γνωστούς και φίλους.
Αλλά το μοτίβο των "πιστευόντων" παρέμεινε το ίδιο: "Θα βγούν αληθινά πολύ σύντομα και τότε θα μου πεις."

Κατά τη γνώμη σου, πόσο ακριβώς πρέπει να περιμένει κάποιος ώστε "όλα να βγουν αληθινά";

Αντιλαμβάνεσαι πως κάποιοι από αυτούς που με διαβεβαίωναν πως "ό,τι έχει πει ο Παΐσιος θα βγει αληθινό και πολύ σύντομα θα πάρουμε την Πόλη", έχουν πεθάνει εδώ και πολύ καιρό, χωρίς να δουν να βγαίνουν αληθινά όσα πίστευαν πως θα συμβούν "πολύ σύντομα";

Να σου προτείνω κάτι και εγώ...
Κάθε πέντε χρόνια, να κάνεις την εξής ερώητηση στον εαυτό σου:
Πόσο "λίγο" ακόμα πρέπει να περιμένω, ώστε να βγουν αληθινά όσα μου έχουν πει ότι θα συμβούν;

Θα δεις ότι θα περνάνε οι 5ετίες και εσύ θα συνεχίσεις να κάνεις την ίδια ερώτηση...

.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Αποριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 27 Φεβ 2022, 20:09

Λοξίας έγραψε:
27 Φεβ 2022, 19:56
Νατάσα έγραψε:
27 Φεβ 2022, 18:08
Λοξίας έγραψε:
27 Φεβ 2022, 17:40

Α μάλιστα...και ποιος το πιστοποιεί αυτό;
Μη μου πεις...άσε με να μαντέψω...ο Δημοσθένης το πιστοποιεί!
Το βρήκα; :lol:
Το βρήκες! Κοίτα, κάνε λίγο υπομονή, όλα θα βγουν αληθινά, θα το δεις και θα με θυμηθείς.
Ξέρεις κάτι;
Την φράση σου, που έχω υπογραμμίσει, την ακούω από το 1968, όταν άρχισα να συζητώ με διάφορους φίλους, γνωστούς ακόμα και με ιερείς...
Όλοι οι πιστεύοντες στο οτιδήποτε, αυτό έλεγαν: "όλα θα βγούν όπως έχουν προβλέψει οι γραφές, οι προφητείες, οι άγιοι, τα ιερά βιβλία", ή όποια άλλη πηγή πίστευε ο καθένας. "Θα βγούν αληθινά πολύ σύντομα και τότε θα μου πεις."
Καταλαβαίνεις ότι έχουν περάσει 54 χρόνια και απολύτως τίποτε δεν έχει συμβεί από τα τρομερά "προφητευόμενα", έτσι;

Με την ανάπτυξη διάδοση του ίντερνετ και την διάδοση των φόρα, περίπου από το 2002 και εντεύθεν, σε αυτού του είδους οι συζητήσεις οι συμμετέχοντες ήταν εκατοντάδες φορές περισσότεροι από τους δικούς μου γνωστούς και φίλους.
Αλλά το μοτίβο των "πιστευόντων" παρέμεινε το ίδιο: "Θα βγούν αληθινά πολύ σύντομα και τότε θα μου πεις."

Κατά τη γνώμη σου, πόσο ακριβώς πρέπει να περιμένει κάποιος ώστε "όλα να βγουν αληθινά";

Αντιλαμβάνεσαι πως κάποιοι από αυτούς που με διαβεβαίωναν πως "ό,τι έχει πει ο Παΐσιος θα βγει αληθινό και πολύ σύντομα θα πάρουμε την Πόλη", έχουν πεθάνει εδώ και πολύ καιρό, χωρίς να δουν να βγαίνουν αληθινά όσα πίστευαν πως θα συμβούν "πολύ σύντομα";

Να σου προτείνω κάτι και εγώ...
Κάθε πέντε χρόνια, να κάνεις την εξής ερώητηση στον εαυτό σου:
Πόσο "λίγο" ακόμα πρέπει να περιμένω, ώστε να βγουν αληθινά όσα μου έχουν πει ότι θα συμβούν;

Θα δεις ότι θα περνάνε οι 5ετίες και εσύ θα συνεχίσεις να κάνεις την ίδια ερώτηση...

.
Εν μέρει έχεις δίκιο και συ. Θα θέσω ένα χρονικό όριο για να αντέξεις να περιμένεις, τον Μάιο του έτους 2024, σε δύο χρόνια δηλαδή. Ως τότε, λέω να γίνει ο τρίτος με όπλα που θα κρατήσει 6 μήνες, ή μπορεί να εμφανιστεί ο αντί, ή θα μας δώσουν την Πόλη. Ενδέχεται να εμφανιστεί και το χάραγμα αλλά δεν είναι τόσο βέβαιο. Εν αναμονή των εξελίξεων λοιπόν.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2438
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Αποριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 27 Φεβ 2022, 20:14

Λοξίας έγραψε:
27 Φεβ 2022, 19:56
Νατάσα έγραψε:
27 Φεβ 2022, 18:08
Λοξίας έγραψε:
27 Φεβ 2022, 17:40

Α μάλιστα...και ποιος το πιστοποιεί αυτό;
Μη μου πεις...άσε με να μαντέψω...ο Δημοσθένης το πιστοποιεί!
Το βρήκα; :lol:
Το βρήκες! Κοίτα, κάνε λίγο υπομονή, όλα θα βγουν αληθινά, θα το δεις και θα με θυμηθείς.
Ξέρεις κάτι;
Την φράση σου, που έχω υπογραμμίσει, την ακούω από το 1968, όταν άρχισα να συζητώ με διάφορους φίλους, γνωστούς ακόμα και με ιερείς...
Όλοι οι πιστεύοντες στο οτιδήποτε, αυτό έλεγαν: "όλα θα βγούν όπως έχουν προβλέψει οι γραφές, οι προφητείες, οι άγιοι, τα ιερά βιβλία", ή όποια άλλη πηγή πίστευε ο καθένας. "Θα βγούν αληθινά πολύ σύντομα και τότε θα μου πεις."
Καταλαβαίνεις ότι έχουν περάσει 54 χρόνια και απολύτως τίποτε δεν έχει συμβεί από τα τρομερά "προφητευόμενα", έτσι;

Με την ανάπτυξη διάδοση του ίντερνετ και την διάδοση των φόρα, περίπου από το 2002 και εντεύθεν, σε αυτού του είδους οι συζητήσεις οι συμμετέχοντες ήταν εκατοντάδες φορές περισσότεροι από τους δικούς μου γνωστούς και φίλους.
Αλλά το μοτίβο των "πιστευόντων" παρέμεινε το ίδιο: "Θα βγούν αληθινά πολύ σύντομα και τότε θα μου πεις."

Κατά τη γνώμη σου, πόσο ακριβώς πρέπει να περιμένει κάποιος ώστε "όλα να βγουν αληθινά";

Αντιλαμβάνεσαι πως κάποιοι από αυτούς που με διαβεβαίωναν πως "ό,τι έχει πει ο Παΐσιος θα βγει αληθινό και πολύ σύντομα θα πάρουμε την Πόλη", έχουν πεθάνει εδώ και πολύ καιρό, χωρίς να δουν να βγαίνουν αληθινά όσα πίστευαν πως θα συμβούν "πολύ σύντομα";

Να σου προτείνω κάτι και εγώ...
Κάθε πέντε χρόνια, να κάνεις την εξής ερώητηση στον εαυτό σου:
Πόσο "λίγο" ακόμα πρέπει να περιμένω, ώστε να βγουν αληθινά όσα μου έχουν πει ότι θα συμβούν;

Θα δεις ότι θα περνάνε οι 5ετίες και εσύ θα συνεχίσεις να κάνεις την ίδια ερώτηση...

.
Εγω τα ακουω απ το 1982 που μας τα ελεγε ο δασκαλος στο δημοτικο :lol:

Το χειροτερο ομως ηταν οταν μεγαλωσα και το εψαξα λιγο, οπου ανακαλυψα οτι αυτα λεγονται απ το 70μχ. Εξαιτιας μιας προφητειας του Χριστου στα ευαγγελια οτι θα ξανακατεβει απ τον ουρανο, να κρινει καλους και κακους και ολα αυτα. Και εξαιτιας του βιβλιου της Αποκαλυψης φυσικα...

Ξαναλεω οσο πιο απλα μπορω:

Τα περι αποκαλυψης, αντιχριστου, δευτερας παρουσιας, τελος του κοσμου κλπ τα περιμενει απο μερα σε μερα η ανθρωποτητα εδω και 2000 χρονια

Αν το δεις αντικειμενικα, ειναι εξαιρετικα περιεργο φαινομενο :102:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών